Lagere winst haven Vlissingen PZC Scholieren snuffelen aan beroepspraktijk Gehandicapten op truckerstoer Docenten 'zelfverdediging meisjes' Containers en Afrikaanse pop op Vlissings festival Overheidsinstanties nog niet op één lijn over toekomst Ovet provincie 10 Resultaat in 1990 gehalveerd Golfoorlog belangrijkste oorzaak Bridgedrives in Koudekerke Jeugdlid Van Helsland winnaar Mont-Luchon DINSDAG 11 JUNI 1991 VLISSINGEN - De nv Haven van Vlissingen heeft vorig jaar een winst gemaakt van 850.000 gulden. In 1989 boekte het be drijf nog een positief resultaat van ruim 1,8 miljoen gulden. De winstdaling is grotendeels toe te schrijven aan de oorlogshan delingen in het Midden-Oosten. Veel opdrachtgevers namen daardoor een afwachtende hou ding aan. Door slechte economi sche ontwikkelingen in Austra lië en Nieuw-Zeeland, twee be langrijke landen voor het op- en overslagbedrijf, kreeg de nv Ha ven van Vlissingen minder la ding te verwerken. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1990 van de vennootschap. De eerste zes maanden van 1990 gaven een optimistisch beeld te zien: het ladingaanbod steeg en de winst leek zelfs hoger uit te komen dan in dezelfde periode van 1989. In juli kwam de kente ring, waardoor het bedrijf ge noodzaakt werd maatregelen te nemen. De ondernemingsraad en de vakbonden werd gevraagd het aantal arbeidsplaatsen met vijftien procent te verminderen. Door natuurlijk verloop en via de invoering van een zogenaam de 56-jarenregeling daalde het aantal werknemers met vier tot 421. Het aantal arbeidsplaatsen moet dit jaar en in 1992 structu reel verminderd worden tot 350. In de tweede helft van de jaren negentig verwacht de directie pas weer jonge werknemers te kunnen aanstellen. ber tegemoet. Het bedrijf ver wacht nog dit jaar met enkele nieuwe opdrachtgevers contrac ten af te sluiten die voor een deel de opgelopen achterstand kun nen goedmaken. De nv Haven van Vlissingen ver wacht voor dit jaar eenzelfde be drijfsresultaat als in 1990. Voor waarde is wel dat het aantal ar beidsplaatsen daalt en er be spaard wordt op de kosten. Lading De nv Haven van Vlissingen ver werkte vorig jaar vier miljoen ton lading en realiseerde daar mee een omzet van ruim 73 mil joen gulden, twee miljoen meer dan in het topjaar 1989. De sa menstelling van de te verwerken lading kenmerkte zich door een groei in de minder arbeidsinten sieve pakketten, terwijl het aan tal arbeidsintensieve pakketten en het aantal containers daalde. Het bedrijf investeerde vorig jaar fors in zijn faciliteiten. In de bouw van opslagloodsen werd een bedrag van 17 miljoen gul den gepompt. Daarmee is voor lopig een einde gekomen aan een reeks van jaren waarin jaar lijks forse bedragen werden geïnvesteerd. Door de Golfcrisis kreeg het be drijf het eerste kwartaal van dit jaar minder werk. Toch ziet de directie de toekomst niet som- KAPELLE/YERSEKE - De Zuidbevelandse truckërsclub Yerseke houdt zaterdag haar traditionele rit met gehandi capten door Zeeland. Vanaf 9.30 uur staan 240 trucks opgesteld op het terrein van de nieuwe veiling aan de Oude Rijksweg in Kapelle. Hier stappen 280 passagiers op vanuit Huize Den Berg, Goes, Zonneveld, Oostka- pelle en Vijvervreugd, Middel burg. Burgemeester J. van Bommel van Kapelle maakt om 10.00 uur officieel de weg vrij om het eerste konvooi van tachtig trucks van start te,laten gaan. De volgende konvooien vertrekken om 10.15 uur en 10.30 uur. Onder begelei ding van motorpolitie en veertig vrijwillige motorrijders volgen zij de route Goes-Wolphaarts- dijk-Veerse Meer-Ovezande-'s- Gravenpolder via Kruiningen over Yerseke naar Kapelle. Het eerste konvooi wordt om 12.00 uur terug verwacht bij de vei ling. Vanaf 13.00 uur speelt daar de Belgische countryband Sou- therband en beginnen de evene menten, waaronder miniatuur autoshow. luchtkasteel, radio grafisch bestuurde miniatuur auto's, schiettent en de wed strijd truck trekken. Om 17.00 uur volgt de prijsuitreiking. Leerlingen van het Delta Colle ge uit Middelburg zorgen de ge hele dag voor de inwendige mens. Gehandicapten uit ande re huizen zullen met hun mu ziekband optreden. Het geheel wordt opgeluisterd door het mu ziekgezelschap Jonge Kracht uit Kapelle. Gedeputeerde A.J. Dijkwel reikt aan een van de 17 geslaagde Zeeuwse docenten het bijscholingscertificaat 'Zelfverdediging voor meisjes' uit (foto Pieter Honhoff) GOES - „Het is triest om te constateren, maar de term zelfverdediging geeft aan dat er in onze maatschappij iets goed mis is. Voor een grote groep vrouwen ontbreekt ge woonweg de sociale veilig heid." Bittere woorden van de Zeeuwse gedeputeerde voor onderwijs en emancipatieza ken A. Dijkwel, maandag avond in Goes. Op scholenge meenschap Groot Stelle werd daar aan 17 docenten uit heel Zeeland het bijscholings-cer- tificaat 'Zelfverdediging voor meisjes' uitgereikt. Het is de tweede keer dat een dergelijk project in Zeeland wordt afgesloten. De cursus, opgezet door de Academie voor Lichamelijke Opvoeding (ALO) in Tilburg, bestond uit 15 lessen. Daarin kwamen vooral de psychologische as pecten van het zich onveilig voelen en de zelfverdediging aan de orde. L. Ruigers. die het project namens de Landelijke Coördinatie Commissie 'zelf verdediging voor meisjes' be geleidde, sprak ondanks de treurige noodzaak ervan, over 'een goed gevoel' bij het geven van de cursus. „Het is leuk dat je meisjes kunt helpen om meer zelfvertrouwen te krij gen. Dat ze alles beslist niet hulpeloos over zich heen hoe ven laten komen." Het is de bedoeling dat de ze ventien docenten zoveel mo gelijk in duo's hun vrouwelijke leerlingen de beginselen van zelfverdediging bijbrengen. Het rollenspel speelt hierin een belangrijke functie. Gede puteerde Dijkwel noemde het een goede zaak dat er nu ook vanuit het sociaal-cultureel werk in Zeeland veel belang stelling bestaat voor de cur sus. „In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft dat al geleid tot een pro ject waar zowel jongens al meisjes aan kunnen deelne men. Soms kost het moeite om {leze activiteiten van de grond te krijgen, maar we zijn zeker op de goede weg." VLISSINGEN - Containers, Vlichiel de Ruyter en een /lissingse uitvoering van de llmmuziek van Pink Floyd's neesterwerk The Wall door ien Zeeuwse musici en vier >asisschoIen. Dat zijn opval- ende elementen in de elfde jditie van het Straatfestival in Vlissingen, dat op zaterdag 11 juli begint. De containers van zeeschepen worden door het hele festival heen ge bruikt als symbool van Vlis singen als havenstad. Het achtdaagse festival in de Vlissingse binnenstad wordt nog sterker dan vorig jaar ge domineerd door grote namen in de muziek en het theater. Velen van hen zijn dit jaar, behalve in Vlissingen, niet of slechts één keer elders in Ne derland te zien. De Afrikaanse bands van Mo- ry Kante en Feny -A Kuti raakten enkele jaren geleden bekend in de hitparades met hun swingende, westers-beïn- vloede maar zeer Afrikaanse muziek. De Engelse a capel- la-band The Flying Pickets is evenmin een onbekende voor het poppubliek. De Brazi liaanse zanger Ruben Bladés vertegenwoordigt de Zuida- merikaanse trend in de pop muziek. In een heel ander gen re opereert het kwartet van Rambling Jack Elliot en Der- rol Adams: Amerikaanse folk in de stijl van onder anderen Woodie Guthrie. De 'Missis sippi-Texas Rock&Roll' van de Fabulous Thunderbirds en de soul/blues/gospel-muziek van The Holmes Brothers ma ken het popprogramma com pleet. In de klassieke concerten is dit jaar de USSR sterk verte genwoordigd. Het Staats-ka- merorkest van de republiek Georgië brengt muziek van Bach tot Gershwin onder lei ding van vioolsoliste Liana Isakadse. Het Belgische ka- mermuziekensemble Sinfo- nia treedt op met de Russi sche pianist Michail Mu- ratsch en de Russische violist Valentin Zhuk. De bekende formatie the King's Singers verzorgen licht-klassieke con certen. Twee oude bekenden van het Straatfestival zijn dit jaar weer te vinden in de theater programmering. De Dogtroep De Afrikaanse zanger Feny A Kuti staat met een band van 17 mensen op het podium tijdens het Vlissingse Straatfestival. uit Amsterdam is na zeven jaar weer present met haar beeldend theater. De groep zal onder meer zeecontainers gebruiken voor hun stellages. Een groot succes uit 1990 was het Spaanse Semola Theatre. Dit jaar is het theater vier da gen in Vlissingen te zien. Kin dertheater Sjon presenteert een stuk dat speciaal voor het festival is geproduceerd. Er verandert nogal wat verge leken met het festival van vo rig jaar. De straattheater-acts zijn niet over alle acht festi- valdagen uitgespreid, maar zijn alleen te zien op de ope ningsdag, de Internationale Straattheaterdag. De liefheb bers van de Spiegeltent zoe ken deze dansgelegenheid in 1991 tevergeefs. En het festi val is ook niet langer gratis. Alleen op de openingsdag, za terdag 27 juli, kunnen alle evenementen, behalve de concerten in de Sint Jacobs- kerk, gratis worden bezocht. Foyer Het Bellamypark is niet lan ger de plaats van het hoofdpo dium. Publiek en verkeer za ten elkaar vorige zomer te veel in de weg. Het park be houdt wel de spilfunctie van het festival, als een soort foyer in de schouwburgstad. Vrij wel alle café- en restaurant houders rond het plein zorgen ervoor dat het park veranderd wordt in een terras met 600 stoelen, veranda's, fonteinen en kleine podia waar tussen 11.00 en 01.00 uur verpoosd kan worden. „Van daar kan het publiek naar de verschil lende concerten en optre dens". verduidelijkt Klaas Overdam, coördinator van het festival voor de Culturele Raad Vlissingen. Het hoofdpodium staat na twee jaar weer bij het Arse naal. Het Arsenaalgebied wordt, vooruitlopend op de toekomstplannen van de ge meente, ingericht als buiten theater voor grote projecten, popconcerten en theaterop tredens. Het Arsenaal zelf wordt waarschijnlijk niet ge bruikt als binnenlokatie. Het vuurwerk wordt dit jaar op zaterdag 27 juli verzorgd door de Franse groep Ephé- mère. Het spektakel wordt af gestoken vanaf een toren van containers op een ponton in de Westerschelde. Twee sleepboten, die tijdens de vuurshow om de ponton va ren, fungeren ook als afsteek- plaats. Deze leerlingen van school De Vaart nemen letterlijk en figuurlijk een kijkje in de keuken van de beroepspraktijk, in het restaurant van ziekenhuis De Honte (foto Henk, Hommers TERNEUZEN - Leerlingen van technische school De Vaart in Terneuzen nemen deze week een kijkje in de keuken van de praktijk. Achtergrond is de haast onoverbrugbare kloof die er zou bestaan tussen onderwijs en arbeid. Jonge mensen, die de schooldeur voorgoed achter zich dichttrekken, blijken vaak onvoldoende op de hoogte van wat zich op de werkvloer af speelt. Een groep van 170 derde jaars scholieren gaat een week lang op 'snuffelstage' bij ruim honderd Zeeuws-Vlaamse be drijven en instellingen. Het arbeidsoriëntatie-project wordt georganiseerd door do centen en directie van De Vaart, in nauwe samenwerking met de stichting Contactcentrum On derwijs Arbeid (COA). Praktijk docenten van de technische school stelden zelf een lesboek samen als voorbereiding op de korte stage. Aan de orde kwa men onder meer het schrijven van een sollicitatiebrief, salaris en arbeidsbelasting. De COA legde contacten met de bedrij ven in de regio. Volgens plaatsvervangend di- KOUDEKERKE - De commis sie Zoineravondbridge van het district Zeeland van de Neder landse Bridge Bond houdt, in nauwe samenwerking met de bridgeclubs, een aantal bridge drives. De wedstrijden worden op de maandag en donderdag gespeeld in hotel Walcheren in Koudekerke. De inschrijving begint om 19.00 uur in de zaal, in volgorde van binnenkomst. De wedstrijden vangen om 19.30 uur aan. Niet- rokers zullen, zo mogelijk, in af zonderlijke groepen worden in gedeeld. De bridgedrives zijn vastgesteld op de volgende da ta: maandagen 17 en 24 juni, 1 (prijzen), 8, 15, 22 en 29 (prijzen) juli en 5.12 en 19 (prijzen) augus tus: donderdagen 20 (prijzen) en 27 juni. 4,11 (prijzen), 18 en 25 juli en 1, 8, 15 en 22 (prijzen) augus tus. In Goes kan onder leiding van de bridgeclub Zuid-Beveland wor den gebridged op de dinsdagen 11,18 en 25 juni, 2, 9 en 16 juli en 20 augustus. TERNEUZEN - Er bestaat gro te onduidelijkheid over de toe komst van Overslagbedrijf Ter- neuzen (Ovet), gevestigd aan de massagoedhaven in het haven gebied van Terneuzen. Het be drijf heeft uitbreidingsplannen, heeft daarvoor vergunning no dig, maar weet zich geconfron teerd met verschillende over heidsinstanties, die stuk voor stuk een afwijkend idee hebben over de te volgen procedures. Dat bleek maandag tijdens overleg tussen de directie van Ovet en de gedeputeerden D. Bruinooge (economische zaken) en ing A. Dek (milieu). Tijdens een informatief bezoek aan Ovet namen de twee gede puteerden de problematiek, waarmee Ovet èn de verschillen de instanties worden geconfron teerd, nog eens door. Samenge vat komt het erop neer, dat de provincie Ovet een revisiever gunning voor het totale bedrijf wil verstrekken, maar daaraan zulke stringente voorwaarden verbindt dat een verantwoorde economische bedrijfsvoering na genoeg onmogelijk wordt. Wordt het bedrijf in die bedrijfs voering beperkt, dan zou dat kunnen leiden tot fikse schade claims, omdat - en dat is ook al eerder naar voren gekomen - de provincie min of meer mede schuldig is aan de stofoverlast die het bedrijf in met name de woonwijk Oude Vaart veroor zaakt. Immers, de provincie dwong de gemeente Ternes destijds op die plaats een wok wijk aan te leggen, terwijl oJ daar in de buurt toen al geruin..! tijd actief was. Milieu-inspectie De milieu-inspectie Zeelui vindt dat het bedrijf op $1 plaats moet verdwijnen en g^i nieuwe vergunning meer moe! krijgen. De inspectie neemt r! dat betreft de enorme schat' claims op de koop toe. En dep. meente Terneuzen staat op h» standpunt, dat Ovet eentijdefi ke vergunning moet worden vet strekt en dat de hele kwestie ve der maar moet worden mee?» nomen in het project Gebiedsg- richte Benadering (waarvanfej eindrapport half juli wordt $1 presenteerd). Ovet zelf heeft aïf mogelijke moeite gedaan omj. stofoverlast tot een minimum^ beperken. Daarvan is met na® de gemeente overtuigd. De gedeputeerden spraken u afloop van het 'informatief ove leg' van 'een constructief g» sprek'. Verplaatsing van Ova ('buurman' Verbrugge de Meya zou al belangstelling voordele» reinen hebben getoond) k® zo'n 50 tot 100 miljoen gulden Bij Ovet beperkte men zich a afloop tot de mededeling, daté; standpunten over en weer nq eens waren doorgesproken e dat er ruimte is voor nader oi- derzoek van een aantal mogelj ke oplossingen. recteur P. M. Baecke van De Vaart mochten de leerlingen, met een leeftijd van vijftien tot en met zeven tien jaar, zelf kiezen waar ze de snuffelstage wilden volbrengen. „Op die manier kan iemand een indruk krijgen van het vak dat hij of zij heeft geko zen. Een constructiebankwerker zul je niet treffen in de keuken van het ziekenhuis. Het is ook nog mogelijk dat het vak in de praktijk tegenvalt voor een leer ling. Zo iemand kan dan - als het echt nodig is - nog omschake len." Twee kanten Volgens Baecke snijdt het mes aan twee kanten. „Scholieren maken kennis met de situatie op de werkvloer en bedrijven en in stellingen krijgen de kans de leerlingen te laten zien wat er in de toekomst van hen wordt ver wacht." De scholieren krijgen een stageboek mee dat dient als een leidraad in de oriëntatie- week. Maandag kunnen de leer lingen stoom afblazen met een praktijkdocent. De leraren van De Vaart kunnen dan een indruk krijgen of de snuffelstage is be vallen. Ruim een week later wordt het project geëvalueerd met de COA, het bedrijfsleven en de docenten. VLISSINGEN - Door de slechte weersomstandigheden konden de duiven van de gezamenlijke bondsvlucht Mont-Luchon pas maandag worden gelost. Het bondsconcours uit Mont-Lu chon telt voor zater- en zondag vliegers mee voor het nationaal kampioenschap. Bij de zondag vliegers won Johnny van Hels land Kapellebrug en bij de za terdagvliegers ging de overwin ning naar mevrouw Van He- mert in Sint Maartensdijk. Door de sterke zuid-zuidwesten maakten de duiven over de af stand van bijna 600 kilometer een gemiddelde snelheid van 100 kilomter per uur. Vroege meldingen zondagvliegers: Johnny van Helsland, Kapellebrug, 11.56u, 1655m; M. van Iwaarden, Kruiningen. 12.09u/1651m; H. Poley, Kruiningen, 12.12u/1639m; M. Nelis- sen, Goes, 12,18u/1626m; J. Blom, Schore, 12.16u/1621m; H. van Dijk, Kloosterzande, 1211u/1620m; A. Arens, Spui, 12.06u/1615m; J. Bras, Wemeldinge, 12.22u/1614m; Adr. Thijs, Heikant, 12.06u/1611m; J. van Spaandonck, Sint Jansteen, 12.06u/ 1610m; J van Peenen, Vlissingen, 12.16uyi610m; G. Schalkens, Koe wacht, 12.04u/1609m; A. Vermast, Yerseke, 12.22u/1608m; C. Hermes, Lewedorp (2x), 12.20u/ 1608m; H. van den Hemel, Philippine, 12.06u/ 1606m; H. van Dijk, Zuiddorpe, 12.05u/1603m; C van Leeuwen, Ter neuzen, 12.11u/1600m; Jos. duPuy, Sluiskil, 12.08u/1600m; P. de Poorter, Hoofdplaat, 12.14u/1596m; C. de Regt/ en Zn, Biervliet, 12.11u/1595m; G. Dusarduyn, Groede, 12.14W 1595m; Th. van Zeele, Sas van Gent, 12.05u/1595m;J. Nijsen, Middelburg, 12.21u/1595m; Hans. van de Veeke, Westdorpe, 12.07u/1592m. J. Poel man, 's Heer Arendskerke, 12.15u/ 1589m; J. Hinderks, Middelburg, 12.29u/1590m; B. Thomaes, Hoofd plaat, 12.15u/1589m; B. Provoost, IJ- zendijke, 12.10u/1588m; J. Giele, Axel, 12.10u/1588m; Comb. Joh. Buy- ze, Terneuzen, 12.14u/1587m; J. Zandstra. Hansweert. 12.24u/1585m; A. duPuy. IJzendijke, 12.14u/1578m; J.Cock, Vlissingen, 12.25u/1570m; J. de Bel, Middelburg, 12.29u/1567m; A. Bouchaut en Zn, Sluiskil, 12.15u/ 1565m; H. Koster, Zierikzee, 12.43u/ 1562m; Gebr. Franse Kwadendam- me, 12.28u/1558m; R. Braet, Sluis, 12.16u/1551m; A. Vasseur, Cadzand, 12.24u/1544m; G. Tas, Oostburg, 12.24u/1531m. Zaterdagvliegers Mont-Luchon: Mevr. van Hemert, Sint Maartens dijk, 12.15u/1656m; P. van Belzen, Co- lijnsplaat, 12.17/12.26u/1634/1616m; Peter Verburg, Krabbendijke, 12.13u/1633m; Gebr. Scheele, Ter neuzen, 12.05u/1620m; C. van Belzen, Arnemuiden, 12.18u/1615m; M. Raay- makers, Rilland, 12.17u/161.0m; T. Waalse kerk tegen schrappen zender RTBF1 VLISSINGEN - Na de Alliance Fran^aise heeft nu ook de 'Egli- se Wallonne Middelbourg' pro test aangetekend tegen het ver dwijnen van de Franstalige zen der RTBF1 van het Zeeuwse ka belnet op Walcheren en de Be- velanden. In een brief aan de ge meentebesturen wijst de kerk op de 'cultuurverarming' die optreedt door het doorgeven van MTV-Europe. Zij vraagt de gemeenten er alles aan te doen RTBF1 weer op de kabel te krij gen. Volgens de Eglise Wallonne Mid delbourg is het besluit RTBF1 in te ruilen voor MTV-Europe ge nomen op basis van kijkdicht- heidsprognoses. „De Franse taal, Europees bij uitstek, geeft door haar beeldend vermogen het Europese erfgoed uitstekend door. De programmakeuze van RTBF1 sloot daar prima bij aan." Met MTV komt meer ver vlakking de huiskamer binnen, aldus de brief. De kerk vraagt de gemeenten ervoor te zorgen dat bij de besluitvormingsprocedu re inspraak mogelijk is. Wesseling, Vlissingen, 121( 12.17u. 1607/1605m; H de Feyie Axel, 12.08u/1601m; D. Meyer, SI Philipsland, 12.33uyi600m; J. Walpa en Zn, St. Philipsland, 16.3716$ 15.83 en 15.79m; J. Moerland,Ster» nisse 12.30u/1599m; C. SleeiM Goes, 12.23u/1599m; Mevr. E. ra Hijfte, Yerseke, 12.25u/1594m; lij Hengst. Westkapelle, 12.23u/158fc C. Moeliker/Zn Tholen, 12.31u 1587m; L. de Bruyne, Nieuwerket 12.41u/1573m; J. Wilderom, WemS dinge, 12.32u/1568m; Fr. Mays, rikzee, 12.41u/1567m; W. de Vrta Middelburg. 1556m; M.Quaars, Brs kens, 1550m; Jos en J. Vaders, Ok Vossemeer, 12.42u/1550m; C. Schil ker, Borsele, 12.27u/1514m; F Ni» wenhuysse, Borsele, 12.37/1511: P.Bogaard, 12.40u/1500m; (M Houtekamer, Wolfaartsdijk, 12.50i 1497m. Vergadering Genootschap der Wetenschappen MIDDELBURG - Het Konini lijk Zeeuwsch Genootschapds Wetenschappen houdt maat dag 17 juni de algemene ledec- vergadering in huis 's-Herte genbosch in Middelburg. Dt aanvang is 19.30 uur. Behalve de jaarverslagen van» cretaris en hoofdconservate komt het financieel verslag ove 1990 aan de orde. Daarnaast worden enkele nieuwe bestuurs en commissieleden gekozen. N; de pauze houdt drs J. H. Kluiva een inleiding met dia's overhel huis 's-Hertogenbosch. Leen di Broekert geeft daarna een pis norecital. Hondendag van Kynologenclub Wilhelminadorp WILHELMINADORP - De K) nologenclub Zeeland houdt terdag 22 juni een 'hondendaf op het terrein van de club aai de Westhavendijk te Wilhelmi nadorp. Het evenement begint om 10.00 uur en duurt tot hall vijf 's middags. Het programma vermeldt onde meer demonstraties en een vis genforum. Belangstellende kunnen verder informatie krj gen over het trimmen van he hond. Het is tevens mogelijk dt hond te laten keuren. (Advertentie) JUWEELTJES ook voor drukwerk op kleine schaal vrijblijvende offerte? tel. 01 IO2-432I0 HERSELMAN M Biezelingsestraat 41 4421 BN Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 12