Onrust in bejaardenoorden Sneetje Zeeuwse Vlegel MS-patiënten op Mount Snowdon Marinewerven moeten meer samenwerken v*ss Weinig hoop voor de Wetenschapswinkel Gerechtshof laat door tijdsdruk 45 verdachten gaan SI Dijkwel schrikt van 'erfenis' vorig college gs wmÊmÊmiÊÊÊammm 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak Step PZC zeeland DINSDAG 11 JUNI 1991 'MIDDELBURG - Plannen van [jet provinciebestuur om het aantal plaatsen in de Zeeuwse bejaardenoorden verder terug te dringen dan aanvankelijk de bedoeling was, hebben grote on rust teweeg gebracht. De nieu we gedeputeerde voor ouderen beleid, A. Dijkwel (D66), is er van geschrokken. Hij verwijt .'het vorig provinciebestuur te hard van stapel te zijn gelopen en wil proberen de ontstane fru straties weg te werken, alvo rens met de plannen verder te gaan. Öoor het aantal plaatsen in be jaardenoorden te verminderen, wil de provincie geld vrijmaken voor zogenaamde woon-zorg- voorzieningen en andere vor men van kwaliteitsverbetering in de ouderenzorg ('zorg op ,®aat'). Vertegenwoordigers van 'diverse bejaardenoorden en ge meenten liepen maandagoch tend, tijdens een vergadering i "van de sta tentencommissie voor welzijnszaken, te hoop. Ze vre zen dat 'goede bestaande voor- zleningen' verdwijnen, zonder 1" 'dat daar (tijdig) betere voorzie- f ningen voor in de plaats komen. Dit terwijl er in veel gemeenten b pijvoorbeeld Vlissingen en ij vHulst) een schrijnend gebrek is ;l aan plaatsen in bejaardenoor den. Vrees (ifaVice-voorzitter drs J. de Graaff i Hiin de vereniging van Zeeuwse "'bejaardenoorden waarschuwde: B Öe moet oude schoenen niet '.'Weggooien voordat je nieuwe 'hebt; wat eenmaal bewust is af- gebouwd, zal niet gauw meer gorden opgebouwd." Er bleek 3nogal wat vrees dat de provincie eerder gemaakte afspraken niet nakomt en beloften zal breken. Steen des aanstoots is de zoge naamde evaluatienota over het provinciaal spreidingsplan be- pjaardenoorden, een stuk dat on- - der het vorige provinciebestuur sf'Werd opgesteld. Het werd (aan- vankelijk) door Dijkwel overge nomen en ter goedkeuring naar buiten gebracht. In de evaluatie nota worden tal van verdergaan de stappen aangekondigd. De besturen van bejaardenoorden en gemeenten waren daar niet op bedacht. Vertegenwoordi gers uit Walcheren, Noord-Beve land, Borsele en Hulst drukten de provinciale politici gisteren op het hart bij het streven naar kwaliteitsverbetering geen ga ten laten vallen en bestaande gaten op te vullen. Dijkwel heeft de 'erfenis' van zijn voorganger Don inmiddels ge schrokken van tafel gehaald. „De bedoelingen zijn ongetwij feld goed geweest, maai1 het is veel te snel gegaan." Hij gaf de betrokkenen gisteren alle gele genheid hun verontrusting te spuien, waardoor de vergade ring van de commissie voor wel zijnszaken het karakter van een hoorzitting kreeg. Tevoren al had hij besloten de planningsprocedure stop te zet ten. Hij wil nu eerst nieuw cijfer materiaal op tafel om, in goed overleg met betrokkenen, orde op zaken te stellen. „Er zijn za ken die eerst wel even in het spoor gezet moeten worden." Het is de bedoeling de plan ningsprocedure in september te hervatten. Overigens is niet alleen het 'erf stuk' van het vorig provinciebe stuur voor de onrust verant woordelijk. De huidige bestuur ders gooiden olie op het vuur door, bij de vorming van het nieuw provinciebestuur, afspra ken te maken over een bezuini ging op het budget voor de be jaardenoorden. De provincie fi nanciert het ouderenbeleid met rijksgeld. De rijksbijdragerege ling levert rentebaten op. Dijk- wels voorganger, Don, gebruikte die rentebaten voor het oplossen van problemen in de bejaar denoorden. Bij de vorming van het nieuw provinciebestuur ging Dijkwel ermee akkoord die ren tebaten voortaan te gebruiken voor het spekken van de provin- ciekas. Dijkwel erkende dat hij daarmee in verlegenheid is gebracht. „We hebben gezegd: de zorgsector moet ontzien worden. Als dan de rentebaten worden ingeleverd, staat dat daar haaks op." Een plan van de provincie om een studie te laten verrichten naar het nut en de mogelijkhe den van groepsvoorzieningen in bejaardenoorden (huiskamer projecten) werd gisteren opge schort. Een dergelijke studie kost twee ton ten laste van het budget voor ouderenbeleid. Er wordt nu bekeken of het niet be ter is het dat geld te gebruiken voor enkele experimenten met groepsvoorzieningen. GOES - En, hoe smaakt het...? Mmwhummph. Ook zónder plakje kaas hapt een beboterd sneetje Zeeuwse Vlegel zeer smakelijk weg. Vanaf een door twee Zeeuwse trekpaar den getrokken boerenkar tracteerden leerlingen van de basisschool De Holtkamp maandagmiddag de bezoe kers van de Goese binnenstad op een royaal besmeerde mi lieuvriendelijke boterham. En daarmee gaf de Stichting Zeeuwse Vlegel (een samen werkingsverband van boe ren, milieubeschermers, mo lenaars en bakkers) het start sein voor de verkoop van een nieuw volkorenbroodje, dat vanaf nu in negen Zeeuwse bakkerswinkels op de schap pen ligt. Een heel ongesneden kost een paar dubbeltjes meer dan een gewoon volkoren, maar alle waar is naar z'n geld. De Zeeuwse Vlegel is een ini tiatief van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt. Met de introductie van de nieuwe broodsoort hoopt het ZAJK een antwoord te vinden op de afbraak van de graanprijzen en op het groeiende gebruik van bestrijdingsmiddelen in de akkerbouw. Bij de uitwer king van het plan om op een milieuvriendelijke manier bakwaardige tarwe te telen en dat zelf op de markt te bren gen, werd nauw samenge werkt met onder meer de Zeeuwse Milieu Federatie, landbouworganisaties, mole naars en bakkers. De tarwe die in de Zeeuwse Vlegel wordt verwerkt, is niet bespoten met bestrijdings middelen. Alleen een bespui- Slot zie pagina 11 kolom 7) Basisschool-leerlingen tracteerden gisteren bezoekers van de Goese binnenstad op een beboterd sneetje Zeeuwse Vlegel (foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - De Zeeuwse T "Wetenschapswinkel lijkt redde- loos verloren. Gedeputeerde van onderwijs A.J. Dijkwel vj (D66) waarschuwde gisteren dat de provincie er niet langer geld in stopt, wanneer de ge meenten blijven weigeren mee te betalen. Het bestuur van de Wetenschapswinkel vindt het zelf ook tijd om de deuren te sluiten, als de financiële onze kerheid blijft voortduren. Om die reden neemt de 'winkel' sinds een maand geen nieuwe klanten meer aan. De wetenschapswinkel is geves tigd in Middelburg en bestaat vijf jaar. De eerste vier jaar draaide de 'winkel' op rijkssub sidie. Sinds mei vorig jaar is men afhankelijk van lagere overhe den. Het provinciebestuur toon de zich bereid om de helft van de kosten (die bedragen 11Ó.000 gulden per jaar) te betalen, op voorwaarde dat de gemeenten samen de andere helft voor reke ning zouden nemen. Tot dusver hebben niet meer dan vijf tot zes gemeenten subsidie toegezegd, samen goed voor slechts 10.000 tot 12.000 gulden. Ernst Eind vorig jaar besloot de pro vincie om de Wetenschapswin kel voorlopig op de been te hou- (Slot zie pagina 11 kolom 8) DEN HAAG - Zowel het Haagse Gerechtshof als het Openbaar Ministerie (OM) 'betreuren het in hoge mate' dat door een structuele ach terstand een groot aantal hoger beroepszaken niet op tijd is afgedaan. Het gaat om zaken van verdachten die tegen hun veroordeling door de rechtbanken in Den Haag, Rotterdam, Dor drecht of Middelburg in be roep zijn gegaan. Dat maakten het OM en het Hof maandag bekend in een gezamenlijk perscommuni- Que, nadat gisteren vijfen veertig verdachten uit deze arrondissementen vrijuit gingen. Het Openbaar Mi nisterie werd in al die zaken niet ontvankelijk verklaard omdat de 'redelijke' vervol- pngstermijn van ongeveer wee jaar was overschreden. Dp deze manier is bijvoor- eld een 28-jarige man, die wegens oplichtingspraktij- in Vlissingen door de ken Middelburgse rechtbank werd veroordeeld tot vier maanden gevangenis, nu yan zijn straf af. He betrokken verdachten noefden gisteren niet eens te verschijnen op de in record- ja afgelegde marathonzit ting van president mr A. Horstink. Zij hadden alle- vi /en brief hun dae- aarding gekregen waarin e voor hen gunstige afloop van hun zaak al werd voor speld. Hof en OM maakten ook be kend dat zij zich al 'geruime tijd bijzondere inspannin gen getroosten om verdere groei in de achterstand te voorkomen en - zo mogelijk - de reeds gegroeide achter stand in te lopen' „Maar die achterstand is nog niet te overzien", lichtte de woordvoerder van het Open baar Ministerie, W.H. Zuur, toe. Ook niet na 'het op een hoop vegen van de verloren zaken' die maandag dien den. Daarom is nog niet be kend of er magistraten uit andere arrondissementen moeten worden aangetrok ken, zoals dat onlangs door de rechtbank in Rotterdam is gedaan. Daar zetelen nu rechters uit Dordrecht en Den Haag ter ondersteu ning. In elk geval zal men trachten de achterstand weg te werken door het stellen van prioriteiten; 'Zwaardere za ken' en zaken waarin de be langen van slachtoffers een rol spelen zullen voorlopig voorrang krijgen. De door de rechtbank opge legde vonnissen die gisteren door het Hof werden vernie tigd, behelsden straffen va riërend van 250 gulden boete tot vier maanden onvoor waardelijke gevangenis straf. /.J* iW Met T-shirts en medailles, vijf leden van het Zeeuwse MS-Mount Snowdonteam (vlnr): Joost de Ruiter, Bloeme de Ruiter, Paul v de Ketterij, Henny Hayes en Tjeerd Hayes (foto Lex de Meester Sponsoractie voor Multiple Sclerose MIDDELBURG - Twee teams van tien Zeeuwen waren za terdag de enige buitenlandse deelnemers aan een evene ment van het Britse instituut voor informatie en hulp aan MS-patienten ARMS. Een van de hoogste bergen in Groot- Brittanniè, de Mount Snow don in Wales, was het toneel van een grote actie waarbij duizenden mensen geld bijeen brachten voor onderzoek naar de ziekte MS door de berg te beklimmen. Twee vrouwen uit Middel burg, Hennie Hayes en Judith Cramer die zelf al jaren aan MS (Multiple Sclerose) lijden, volbrachten de tocht op eigen kracht. Tien mannen uit Zee land droegen de Engelse MS- patiënt Bruce Brown in zijn rolstoel naar boven. De Zeeuwen breidden het doel van de actie, fondsen werven voor onderzoek naar de onge neeslijke ziekte in het Ver enigd Koninkrijk, voor zich zelf uit. Ze zochten sponsors om een instituut als het Britse ARMS in Nederland te helpen realiseren. „MS is een zeer onbekende ziekte bij het publiek. Dat weet niet wat het betekent en kan de naam niet eens uitspre ken", zegt de Vlissingse Bloe me de Ruiter. MS is een ziekte die het centrale zenuwstelsel of delen van de zenuwen aan tast. Het is een progressieve ziekte, wat betekent dat steeds meer functies van het li chaam worden aagetast. MS kan zich uiten in een veelheid van aandoeningen van perma nente zware vermoeidheid tot toenemende slechtziendheid en invaliditeit. „Een op de dui zend mensen heeft MS. Dat zijn er meer dan 140.000 in Ne derland. Maai1 je kan het niet aan iemand zien." Het kostte de Zeeuwen ruim drieëneenhalf uur om de top te bereiken. Het pad naar boven leidde door droge rivierbed dingen en langs een indruk wekkende ravijn, the Horses hoe (het Hoefijzer). Toen het moeilijkste deel van de klim aanbrak, boven de boom grens, over gladde rotsen en met een stijgingspercentage van 27 procent, sloeg het weer om. Het. genoeglijke zonnetje verdween in dikke mist. slag regens doorweekten de klim mers en de wind zorgde voor een temperatuurdaling tot 7 a 8 graden Celsius. Om 11 uur begonnen de Zeeuwse teams. Ze waren de laatsten die de finish die dag haalden. Vier groepen die na hen de berg opgingen, konden halverwege niet verder. „Zon dag heeft de organisatie alles afgelast. Het was te slecht ge worden. De droge rivierbed dingen waarin we zaterdag hadden gelopen, waren veran derd in watervallen", vertelt Paul van de Ketterij uit Arne- muiden. Vijf van de twintig mensen uit de Zeeuwse delegatie doen maandagmiddag hun verhaal. De vermoeidheid van het weekeinde en de overtocht vanuit Sheemess is nog lang niet verdwenen - om zeven uur die ochtend stonden ze weer op de Vlissingse kade. Trots toont Hennie Hayes uit Middelburg haar gouden me daille, het bewijs dat ze de top gehaald heeft. Ze heeft al 23 jaar MS, maar zou de tocht zo over doen als die volgend jaar weer wordt gehouden. „Zater dagochtend voelde ik me zo goed. ik wist gewoon: ik haal het vandaag." Het was zwaar, veel zwaarder dan dat ze tijdens de voorbe reidingen verwachtten, erken nen ze. „Het laatste deel was veruit het zwaarst. Vergelijk het met de bergen in Oosten- lijk op drieduizend meter. Je klimt over rotsen, en dat steil omhoog. We waren kapot en doorweekt toen we boven kwamen", vertelt Joost de Ruiter uit Vlissingen. „Paul hier", wijst hij, „strui kelde en viel haast in het ra vijn. Ik kon 'm nog net pakken. Als hij was gegaarr, waren we allemaal gegaan, mét Bruce in de rolstoel. We zaten allemaal met draagbanden vast." Alle vijf hebben ze diepe be wondering voor de Engelsman die in zijn rolstoel heel wat uit gestaan moest hebben. „Hij kon niets, alleen naar ons, zijn dragers, kijken en naar dat ra vijn. Daar had hij alle tijd voor", bedenkt Paul van de Ketterij. Oefening .Vorige week zondag hebben we tijdens een laatste oefening in de Domburgse duinen de draagconstructie aangepast door er draagbanden aan te bevestigen. Dat is cruciaal ge weest", zegt Tjeerd Hayes. „Anders hadden we het niet gered." Te gevaarlijk is het absoluut niet geweest, verzekeren de vijf bergbeklimmers. „De or ganisatie had alles goed gere geld. Toen het zo mistig werd, ging er achter elke groep een man met een mobilofoon mee voor het geval er iets gebeur de", zegt Joost de Ruiter. Het vijftal kijkt alweer uit naar de volgende actie. „Want iemand moet wat doen, opdat er samengewerkt wordt voor mensen met MS. Daar ont breekt het nogal aan", beslist Bloeme de Ruiter. (Van onze verslaggever) DEN HAAG - De drie Neder landse marinewerven moeten de hand in eigen boezem steken en samen de overcapaciteit structureel aanpakken. Staats secretaris van defensie B. J. M. van Voorst tot Voorst hield maandagavond in de vaste ka- mercommisie van defensie de marinebouwers die spiegel voor. Speculeren op behoud van het bestaande produktievermogen is volgens de bewindsman niet reeël. Hij riep de marinewerven op intensiever met elkaar samen te werken. „Het schrijven van een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer is niet. voldoen de", tekende hij fijntjes aan, „en zeker niet een brief met verschil lende bijlagen." Zowel de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen als de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) houden bijvoorbeeld in hun alternatieve planning rekening met de op dracht tot de bouw van een nieuw bevoorradingsschip in 1994. De roep om meer samenwerking tussen de werven KMS. RDM en Van der Giessen-De Noord Mari- nebouw is oud. De voorganger van Van Voorst tot Voorst, J. van Houwelingen, heeft ook me nigmaal die wens op tafel ge legd. De drie Nederlandse mari newerven hebben inmiddels, no vember vorig jaar, een strategi sche alliantie gesloten. De vori ge week verzonden brief aan de Tweede Kamer is voortgekomen uit dat samenwerkingsverband. De drie marinewerven doen in dat schrijven een dringend be roep op het parlement zo'n in vesteringsbeleid uit te stippe len, dat de grote kennis op het gebied van de marinebouw in Nederland behouden kan blij ven. De ontwikkeling van gea vanceerde marineschepen heeft een brede uitstraling, ook naar het civiele bedrijfsleven, stellen zij. Alle fractiewoordvoerders en staatssecretaris Van Voorst tot Voorst onderschreven dat. H. Vos (PvdA) brak met name een lans voor het behoud van de re latie tussen de overheid en de marinewerven. De uitbesteding van marine-op drachten aan buitenlandse scheepswerven werd algemeen van de hand gewezen. „Koop Ne derlandse waar. dan helpen we elkaar", citeerde SGP-er C. N. van Dis een reclameslogen uit de jaren dertig. „We moeten niet roomser dan de paus zijn", stel de de christen-democraat A. B. M. Frinking, „en in tegenstelling tot alle andere EG-landen mari neschepen die we zelf kunnen bouwen, in het buitenland ko pen." De Nederlandse regering heeft inmiddels wel een akkoord ge sloten met Duitsland over de ge zamenlijke ontwikkeling van fregatten. PvdA-er Vos wilde de garantie van de staatssecretaris dat de KMS in de toekomst op voet van gelijkheid met Duitse concurrenten wordt behandeld. Van Voorst tot Voorst antwoord de hem dat het helemaal nog niet zover is, maar hij kwam de sociaal-democraat wel tege moet. De marinewerven hebben de Tweede Kamer ook gevraagd de investeringen in nieuwe schepen zo te spreiden dat zij niet met leegloop te kampen krijgen. Dat is vooral in het belang van de KMS. Bij uitvoering van de De fensienota, zoals die maandag ter discussie stond in de kamer commissie, ontstaat in 1996 een enorm gat in de orderportefeuil le van de Vlissingse werf. Frinking (CDA) en E. van Mid delkoop (GPV) speelden de vraag van de marinewerven naar de regering door. Mevrouw S. Heemskerck Pillis-Duvekot (WD) ondersteunde het plei dooi van de scheepsbouwers. Van Voorst van Voorst reageer de tactisch: „De Defensienota geeft de werven heel wat meer vastigheid onder de voeten." De PvdA-er Vos had daar zo zijn twijfels over. Hij vroeg zich af de geplande hoge investeringen na 1995 wel haalbaar zijn. Hij sloot niet uit dat het tezijnertijd nodig is prioriteiten te stellen. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te nullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Veertig jaar is-ie onlangs ge worden, die Terneuzenaar. Maar hij voelt zich nog zeer jeugdig. En sportief. Zoals onlangs toen zijn zoontje van vijf, tijdens het winkelen met pa en ma, de autoped aan de kant gooide. Geen zin meer, meldde het ventje. Geen probleem, dacht die Terneuzenaar, dan rij ik dat ding wel naar huis toe. En om te demonstreren dat hij de vaardigheden uit z'n kin derjaren nog niet ivas ver leerd, greep hij de tweewie- Ier bij het stuur, plaatste z'n ene voet op de plank en zette met de andere stevig af. Het volgende moment zoefde hij op tzirbo-snelheid langs de etalages. Hij herkende daar zijn eigen spiegelbeeld in als de gestalte vari een kwieke jongeling, die zich graag aan speelse vrijmoedigheden waagt. Totdat hij een groepje rand- groepjongelui passeerde, uit wier midden zich een kreet losmaakte, die de man zoda nig aan het wankelen bracht, dat hij besmuikt ver traagde: „Hé, kijk daar... Een step met 'n bejaarde'^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11