FC Groningen vernedert PSV Ajax geestelijk en fysiek kapot Barcelona besluit met nederlaag tegen aartsrivaal Nek-aan-nek-race in eredivisie duurt onverminderd voort Don King biedt Foreman dertig miljoen gulden Mikis Theodorakis componeert olympische hymne Ook Romeo van Aerde speelt weer voor profclub FC Zeeland J Ook rode kaart voor opzettelijk hands in kansrijke positie PZC MAANDAG 10 JUNI 1991 sport GRONINGEN (GPD) - Bobby Robson stierf op de PSV-bank duizend doden. Maar na afloop vanhetEindhovense debacle in Groningen (4-1) kon de Brit toch nog opgelucht ademhalen. „Het resultaat is teleurstellend, maar we are still alive", stelde de gentleman-coach toen vast. En hij glimlachte zowaar al weer. De multinational uit Eindhoven leeft inderdaad nog, maai' heeft louter aan SW te danken dat het niet gistermiddag al aan de beademingsapparatuur moest. De Schiedammers lieten - wie had dat gedacht? - Ajax met 1-0 struikelen, waardoor de nek aan „ek-race naar het kampioen- tussen de 'grote twee' blijft tot de laatste Doelsaldo Sinds de invoering van de eredi visie is de strijd om de landstitel nog nimmer op doelsaldo be slist. Maar dat lijkt er dit seizoen toch van te gaan komen. PSV en Ajax geven elkaar geen duim breed toe en verzamelden beide tot dusver 51 punten. Alleen op doelsaldo zit er een kiertje licht tussen de aartsrivalen. Met nog één ronde te gaan heeft PSV een saldo van plus twee en dus de iets betere papieren. Prijsschieten Hoe het ook zij, PSV en Ajax ma ken zich deze week op voor een nummertje prijsschieten op een levende schietschijf. Die rol is zondag weggelegd voor de kee pers Edwin Zoetebier van Volen- dam, in Eindhoven de laatste te genstander van PSV, en Ray mond van der Gouw van Vitesse, in het Amsterdamse Olympisch stadion de laatste opponent van i Ajax. „Het komt", oordeelde Hans van Breukelen, „in zo'n laatste wedstrijd niet meer al leen op kunde aan, maar ook op geluk. Wie kan zich deze week het beste 'herpakken' en wie is dan zondag het gelukkigste; daar draait het nu nog om". Terugslag Afgelopen vrijdag dacht Van Breukelen nog dat hij na een af wezigheid van tweeënhalve week in het al geruime tijd uit verkochte Oosterparkstadion zijn rentree zou maken. Maar na de laatste intensieve training kreeg de keeper van Oranje op zaterdag een terugslag van zijn knie-operatie, waardoor Jan Ne- derburg toch weer tussen de pa len moest. PSV's tweede doel man trof gistermiddag overi gens geen enkele blaam. Bij alle vier de Groninger treffers was hij kansloos. Dat vond ook Van Breukelen: „Achteraf mochten we nog blij zijn dat het 4-1 is gebleven". Oor zaken voor het onthutsende ver lies? Van Breukelen, meestal toch niet om woorden verlegen, kon de juiste tekst deze keer niet vinden. Ook Erwin Koeman niet, al kostte hem dat moeite. De ex-FC Groninger, naar eigen zeggen weer fit na zijn achilles peesblessure, was door Robson buiten het elftal gelaten en baal de daarvan als een stekker. Als een soort stil protest deed hij als enige niet mee met de warming up. Romario Hoewel Koeman zich er niet over uit wenste te laten, is bij hem het vermoeden gerezen dat Robson hem mede op aandrang van Romario heeft gepasseerd. Na de wedstrijd tegen Vitesse van ruim een maand geleden hadden hij en de Braziliaanse superspits een harde verbale aanvaring en Romario zou toen manager Ploegsma te kennen hebben gegegeven liever niet meer met Koeman te willen sa menspelen. Koeman: „Ik zeg niet dat er iets tussen ons is, maar mocht dat al zo zijn, dan zullen we dat intern moeten op lossen. Deze week zullen ze bij PSV wel vernemen hoe ik er over denk". Maar ook met Koeman vanaf het begin erbij - hij kwam een kwartier voor het einde alsnog de plichtmatig voetballende Chovanec vervangen - zou PSV naar alle waarschijnlijkheid niet met FC Groningen hebben afge rekend. Daarvoor maakten de Brabanders een te ontredderde indruk. En daarvoor ook speelde FC Groningen te goed en te ge motiveerd. Volgens Hans Wes terhof was dat het gevolg van de druk die hij en zijn pupillen zich hadden opgelegd. „Wij hadden", aldus de trainer van FC Gronin gen, „het publiek beloofd dat het tevreden naar huis zou gaan. En ik dacht dat dat prima gelukt Zielig De Groninger voetbalfans mar cheerden inderdaad in opper beste stemming af. Zij hadden met volle teugen genoten van hun favorieten, want het leek gistermiddag wel alsof FC Gro ningen kampioen kon worden en dat er voor PSV niets meer op het spel stond. De Brabanders, met een onherkenbaar matte Eric Gerets, een hopeloos falen de Gica Popescu, een onzichtba re Gerald Vanenburg, een 'afwe zige' Romario en een haast zieli ge Johnny Bosman, leken zich met kilo's lood op de rug voort te slepen. Dit in schrille tegenstel ling tot hun Groninger collega's die gelijk lichtvoetige balleri na's door de arena dansten. Tot z.even minuten voor de rust hield PSV stand. Toen haalde Hennie Meijer, door de Gronin ger supporters uitgeroepen tot hun speler van het jaar. voor de eerste keer uit. Milko Djurovski. die Meijer de 1-0 op de voet had gelegd, nam na de pauze zelf de tweede Groninger treffer voor zijn rekening. Daarna was het weer de beurt aan Meijer, die ook het slotakkoord voor zijn reke ning nam. Tussen de bedrijven door had Romario, wie anders, voor 3-1 gezorgd. Hij bracht zijn totaal deze competitie daarmee op 25, maar de Braziliaanse top scorer stond gistermiddag na drukkelijk in de schaduw van het excellerende Groninger spit- senduo Hennie Meijer/Milko Djurovski. Van dit tweetal heeft Meijer te kennen gegeven zijn contract te willen verlengen, terwijl de wi spelturige Joegoslaaf heeft laten weten te willen vertrekken. Dju rovski kreeg gistermiddag tien minuten voor tijd een applaus- wissel. FC Groningen - PSV 4-1 1-0). 38. Dju rovski 1-0, 50 Meijer 2-0. 56. Meijer 3- 0. 65. Romario 3-1, 77 Meijer 4-1. Scheidsrechter Reygwart. Toe schouwers: 18 200 (uitverkocht). Ge le kaart: Valckx (PSV). MADRID (ANP) - Het prestige gevecht tussen de oude en nieu we kampioen aan het slot van de Spaanse competitie heeft Real Madrid nog enig plezier opgeleverd. In Madrid won de onttroonde kampioen met 1-0 door een treffer Aldana. Real kwalificeerde zich met stadge noot Atletico, Osasuna en Gijon vooreen plaats in het UEFA-be- kertoernooi. Castellon en Betis degraderen. Cruijff toonde zich zater- ontevreden met de van zijn spelers in het prestigeduel tegen Real, waar 'slechts' 60.000 kijkers op af wa ren gekomen. „Als wij de komen de competitie starten op het ni veau waarmee we deze jaargang hebben afsloten, wordt het heel moeilijk de titel te prolongeren," aldus de Nederlander. Barcelona had een overwicht, was voortdurend aan de bal, maar kon geen kansen creëren. Real gokte op de counter en had direkt na rust succes. Aldana Wereldrecord Sergej Boebka MOSKOU (DPA) - Sergej Boeb- ka heelt zondag tijdens Grand- prixwedstrijden in Moskou zijn wereldrecord polsstokhoog springen verbeterd. Boebka be dwong een hoogte van 6,08 me- !er' °P 6 mei had de Olympische kampioen in Shizuoko (Jap) het vorige record (6,07 meter) ge vestigd. spurtte van het middenveld richting doel en versloeg Zubi- zarreta met een droge knal: 1-0. Butragueno kon zich de luxe veroorloven een kwartier voor het einde een strafschop te mis sen. Gijon voorkwam op de laatste speeldag dat Valencia volgend seizoen Europa in mag. Gijon won het duel met de nieuwe club van Guus Hiddink met 1-0 en mag nu zelf om de UEFA Cup meestrijden. In de topper van de tweede divi sie tussen La Coruna en Murcia, beslissend voor promotie, brak na drie minuten brand uit op een van de tribunes als gevolg van het aansteken van Bengaals vuurwerk. Ruim 8000 toeschou wers kwamen in gevaar. Eén van de suppoosten was zo slim snel .enkele dranghekken te openen, waardoor het bedreigde publiek het veld op kon. Na drie kwartier werd de wedstrijd hervat. La Co runa promoveerde. 38ste en laatste speeldag: Real Ma drid - Barcelona 1-0. Logrones - Sevil- la 2-1, Cadiz - Zaragoza 2-1, Real So- ciedad - Mallorca 0-0, Oviedo - Castel lon 3-0.Espanol 'Atletico Madrid 3-1. Valencia - Gijon 0-1, Betis - Osasuna 0-1, Valladolid - Athletic Bilbao 1-0, Burgos - Tenerife 2-0. Eindstand: Barcelona 38-57, Atletico Madrid 38-47. Real Madrid 38-46, Osasuna 38-45, Gijon 38-44, Oviedo 38-42, Valencia 38-40, Sevilla 38-38, Valladolid 38-37, Logrones 38-37, Burgos 38-37, Ath.Bilbao 38-36, Real Sociedad 38-36, Tenerife 38-35, Mal lorca 38-34, Espanol 38-34, Zaragoza 38-33, Cadiz 38-29, Castellon 38-28, Betis 38-25. Minneapolis <afp> - Bokspromotor Don King heeft George Foreman der- "g miljoen gulden geboden voor een gevecht tegen Mike lyson. De 43-jarige oud-we- feldkampioen heeft het lu cratieve aanbod in beraad genomen. Volgende week vertrekt Foreman naar Las *egas om persoonlijk met «e manager van Tyson te on derhandelen. Jphg heeft de laatste maan den hardnekkig geprobeerd vander Holyfïeld, wereld kampioen in het zwaarge wicht, voor een duel met Ty son te interesseren. Beide partijen konden het echter niet eens worden over de ga- ge-verdeling. Bovendien heeft Holyfïeld weinig trek in een titelgevecht met Tyson, de nummer 1 op de lijst van uitdagers. Zijn voorkeur gaat uit naar een revanche partij tegen Foreman, van wie hij in april op punten won. Een arbitragecommis sie beslist op korte termijn of Holyfïeld nog dit jaar zijn ti tel verplicht tegen Tyson dient te verdedigen. Dreumes uit Schiedam houdt Amsterdammers van doelpunt af ROTTERDAM (GPD) - De Nederlandse competitie kent een slot om van te dromen, maar Leo Beenhakker en de spelers van Ajax krijgen er langzamerhand nachtmerries van. De Amsterdammers ver speelden op het door SVV af gehuurde Spangen een unieke mogelijkheid in de voorlaat ste ronde een voorschot op het landskampioenschap te ne men. Het kleine SVV, op sterven na dood en louter zijn sportieve plicht vervullend, was tot ver bazing van velen het grote Ajax de baas: 1-0. Op papier was die uitslag voor de in de gradatienood verkerende Schiedammers van groot be lang, maar de onderdanen van John van Dijk weten al lang dat zelfs het behoud van het eredivisieschap hun overle vingskansen niet meer doen vergroten. Waar SVV één van zijn hoogte punten van de huidige voet baljaargang kende, gruwelde Leo Beenhakker van de 'zwak ste wedstrijd' van zijn volge lingen. „Iedereen heeft wel eens een slechte dag, maar bij ons had die niet op een slech ter moment kunnen komen", stelde de technisch direkteur na afloop ongelovig vast. Apatisch Voor het bestuur van Ajax was de nederlaag een klap in het gezicht. Vanaf het ere terras op het uitverkochte en sfeervolle Kasteel keken Michael van Praag en de zijnen bijna apa thisch toe. De praeses. die al voorzichtige plannen had ge maakt voor een kampioens feest in het Olympisch sta dion, kon zijn gevoelens na af loop amper onder woorden brengen. „Een verschrikkelij ke teleurstelling", was het eni ge wat hij kwijt wilde. Het vermoeden dat een aantal Ajacieden geestelijk en fysiek op instorten staat, werd gister middag bevestigd. Op de be slissende momenten waren in ternationals als Frank de Boer, Richard Witschge. Bryan Roy en Dennis Berg kamp niet in staat iets extra's te leveren of het hoofd koel te houden. De druk, die al weken lang op de ploeg ligt, had een verlammende werking. Nadat Zier Tebbenhof SVV met een fraaie treffer op voor sprong had gebracht, diende Ajax de gaskraan volledig open te draaien. Maar de Am sterdamse motor pruttelde en sputterde, kwam zelfs met de massale steun van meer dan Richard Witschge van Ajax wordt dwars gezeten door Orlando Trustfull van SVV. Op de achter grond kijkt Dennis Bergkamp toe (foto Paul StolklANP) 10.000 meegereisde fans, niet op gang. Tegenover drie uitge speelde kansen van SW in de eerste helft stond één simpele poging van Aron Winter. Die werd door de uitmuntende Hiele onschadelijk gemaakt. De vervanging van Frank de Boer door pinch-hitter Ron Willems sorteerde weinig ef fect. Ajax voerde na de pauze weliswaar de druk op, maar werd in het zes tien-me ter ge bied door de vlekkeloos opere rende defensie van SW afge troefd of vond Joop Hiele op zijn weg. „We hebben het een uur lang voetballend geprobeerd op te lossen. Toen dat niet lukte heb ik het door de lucht gepro beerd", verklaarde Beenhak ker later zijn keuze om ook Ro nald de Boer nog in de voorste linie te posteren. Maar tegen boomlange voorstoppers als Michel Vonk en Piet Keur had den de frêle Ajax-spitsen niets in te brengen. Daar vreesde Beenhakker al voor. „We gok ten op de tweede actie, op de ballen die bleven liggen". Maar ook die vielen-niet uit in het voordeel van de nog slechts even - regerende landskampioen. Moe „Gewoon omdat sommige Ajacieden geestelijk en licha melijk kapot zijn", wond Joop Hiele. die de afgelopen week in Finland een groot deel van zijn tijd met de internationals uit de Meer doorbracht, er geen doekjes omheen. „Het zou niet mogen in deze periode, maar het is wel de waarheid". Dick Advocaat was dezelfde mening toegedaan als Joop Hiele. „De meeste Ajax-spe- lers zijn moe. Tegen Finland staken ze, op Wouters na, niet in goede vorm. Daarom dacht ik dat ze tegen SVV veel beter voor de dag zouden komen, maar dat bleek dus niet het ge val". Leo Beenhakker, even dol lend: „Ik verdenk Advocaat ervan dat hij ze daar in Fin land kapot heeft getraind. De volgende keer krijgt hij er nog maar één of twee mee". De SW-trainer en assistent van Michels, snel: „De volgen de keer neem ik er niet meer dan twee..." Wat Ajax rest is een monster zege in de allerlaatste partij te gen Vitesse. Al beseft men in de hoofdstad dat de al weken stroef draaiende doelpunten- machine alleen door een won der weer kan gaan draaien. „Als je over genoeg realiteits zin beschikt, weetje dat we het vandaag helemaal hebben la ten liggen", gaf Danny Blind al aan weinig hoop te hgbben op 1 een goede afloop. SVV - Ajax 1-0 (1-0). 27 Tebbenhof 1-0. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 9.000 Gele kaart: Vonk en Boessen (beiden SW) en Van 't Schip (Ajax). BARCELONA (GPD) - De Griekse componist Mikis Theodorakis is door het or ganisatiecomité van de olympische zomerspelen in Barcelona aangezocht voor het componeren van de 'o- lympische hymne'. Theodo rakis heeft de eervolle op dracht aanvaard. Daarmee is een einde gekomen aan langdurige speculaties, dat Ennio Morricone of Paul McCartney de olympische hymne van Barcelona'92 zullen verzorgen. Het organisatiecomité sluit niet uit. dat de ex-Beatle McCartney nog zal worden gevraagd om een muzikale bijdrage te leveren voor de openings- of sluitingscere monie, volgend jaar, eventu eel in samenwerking met Pe ter Gabriel (Ex-Genesis). De keuze voor Theodorakis door hetBarcelonese organi satiecomité (COOB'92) komt niet onverwacht. De Griekse componist werkt reeds in opdracht van de voorzitter van het interna tionale olympische comité, Juan Antonio Samaranch, aan een olympische compo sitie. die vijftig minuten moet duren. Dit muziekstuk heeft als onderwerp de ge schiedenis van Griekenland, dat als de bakermat van de Olympische Spelen wordt beschouwd. Mogelijk wordt dit muziekstuk tijdens de zo merspelen volgend jaar in Barcelona gespeeld, maar de premiere zal waarschijnlijk plaatsvinden in het Olym pisch Stadion van Athene, waar in 1896 de eerst spelen plaatsvonden. De 66-jarige Theodorakis maakte deel uit van het Griekse verzet in de tweede wereldoorlog. Hij zat tijdens de Griekse burgeroorlog (1947-1949) enige tijd in de gevangenis en werd vervol gens gedeporteerd. In de ze ventiger jaren behoorde hij tot actieve tegenstanders van het kolonelsregime in Griekenland. Na een langdu rige carrière als linkse politi cus en componist, keerde hij in 1990 de communistische partij de rug toe en sloot zich aan bij de rechtse Nieuwe Democratische Partij van premier Konstandinos Mit- sotakis. Schipper ondergaat kijkoperatie VLISSINGEN Romeo van Aerde uit 's-Gravenpolder blijft spelen voor de FC Zeeland. Ma nager Jan Poortvliet van de profclub heeft overeenstem ming bereikt met deze speler, die lange tijd was uitgescha keld door een dubbele been breuk. Voor hij deze blessure opliep, was Van Aerde een van de meest op de voorgrond tre dende voetballers van de prof club Vlissingen. Paul Schipper, de nieuwe spits van FC Zeeland, ondergaat van daag (maandag) in het zieken huis in Middelburg een kijkope ratie aan zijn knie. Maanden lang heeft Schipper op de wacht lijst gestaan: „Al in maart had ik erg last van deze blessure, die wi spelturig is.,Soms heb ik er twee maanden geen last van en dan weer een maand wel. Daarom heb ik in overleg met fysiothera peut Niek Knol besloten een kijkoperatie te laten doen". FC Zeeland start de training op maandag 15 juli en Paul Schip per hoopt dan weer volledig her steld te zijn. Jan Poortvliet zegt: „Vorig jaar begonnen we de trai ning al zeven weken voor de start van de competitie, maar dat bleek te zwaar. We waren te vroeg een beetje opgebrand. De competitie begint dit jaar op 17 augustus en ruim vier weken voorbereiding vinden we beter De selectie van de profclub FC Zeeland zal niet veel wijzigingen meer ondergaan. Wel is het vrij wel zeker dat de gebroeders Leo en Jos Kayser ook in de selectie worden opgenomen, min of meer op proef voor het eerste jaar. Poortvliet: „Volgend seizoen kunnen we dan aan een defini tief contract denken". De broers stonden onder contract bij de Belgische club Sint Niklaas. Evert Eijkenhout heeft vandaag een afrondend gesprek met RKC. Jan Poortvliet gaf als zijn mening, dat het nu zeker is dat Eikenhout naar de club uit Waalwijk gaat. Inmiddels is er nog geen beslis sing genomen over het beroep dat de profclub Vlissingen heeft aangetekend tegen het besluit van de KNVB om de Zeeuwse profclub geen licentie te geven. Pas deze week zal een commissie van beroep worden ingesteld. Een woordvoerder van de pers dienst van de KNVB verwacht, dat de beslissing pas volgende week zal vallen. BELFAST (RTR) - Het op zettelijk spelen van de bal met de hand, waarbij een te genstander een scorings kans wordt ontnomen, wordt in het internationale profvoetbal met ingang van 25 juli bestraft met een rode kaart. Dat heeft de spelre gelcommissie van de we reldvoetbalbond (FIFA) za terdag in Belfast tijdens de jaarlijkse evaluatie beslist. De nieuwe regel is ook van toepassing op keepers. In dien een doelman de bal bui ten zijn strafschopgebied met de hand aanraakt, moet hij van het veld worden ge stuurd. De nieuwe bepaling betekent een uitbreiding van de vorig jaar ingevoerde maatregel, die de arbiters verplicht bij een zogenaam de professionele overtreding op een doorgebroken tegen stander de zondaar uit het veld te sturen. Om het tijdrekken van doel- verdedigers tegen te gaan, besloot de commissie een wijziging in het bestaande reglement aan te brengen. Eenmaal in balbezit mogen keepers nog wel met de bal aan de voet dribbelen Ze mogen het speeltuig echter pas weer met de hand spe len, nadat een andere speler de bal heeft aangeraakt. De commissie besloot te vens bij het toernooi om de wereldtitel voor spelers on der zeventien jaar (in augus tus in Italië) een tweetal ex perimenten uit te voeren. Op het veld komt aan beide kan ten op achttien meter van de achterlijn een lijn over de breedte van het terrein. Tus sen beide lijnen is geen bui tenspel mogelijk. Doelverde- digers mogen bovendien bij het WK een terugspeelbal niet meer met de hand spe len. Beide maatregels zijn bedoeld het spel aantrekke lijker te maken. De overige besluiten van de commissie luidden als volgt: - Bij het WK in 1994 (Ver enigde Staten) mogen twee wisselspelers uit een groep van elf in plaats van uit een groep van vijf worden geko zen. - De maximum-leeftijd voor scheidsrechters bij het WK wordt teruggebracht van 50 tot 45 jaar. - Voor FIFA-wedstrijden zullen voortaan twee scheidsrechters en twee grensrechters worden aan gewezen. - De zogenaamde sliding broeken dienen volgend sei zoen van dezelfde kleur te zijn als de voetbalbroek. Met een schitterend schot maakt Hennie Meijer (midden) van FC Groningen het eerste van zijn drie doelpunten. PSV-doelman Jan Neder- burg is kansloos, evenals Jan Heintze (liggend) en Josef Chovanec (rechts) (foto Cor Mulder!ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9