Gs schrappen plan recreatiepark Graaf Jansfeesten drukker bezocht dan andere jaren Terneuzen steekt 165.000 gulden in ouderenbeleid Politie te paard deze zomer op strand Hontenisse wil monumentenzorg ter hand nemen Proef reiniging slib in haven van Walsoorden Heikant stond weer bol van de muziek Eindmanifestatie Kreatieve Vorming in Hulst van start streek A gontenisse wil in beroep om De Waterhoen toch te realiseren MAANDAG 10 JUNI 1991 HENGSTDIJK - Als het aan ge routeerde staten van Zeeland ihrt komt er in Hengstdijk geen recreatiepark De Waterhoen. Het college onthoudt goedkeu ring aan het bijna een jaar gele den ingediende bestemmings plan van de gemeente Hontems- ,e Gs baseren hun beslissing op de te geringe afstand die er ligt tussen het veehoudersbedrijf 1 van A. Krieckaert en het plan tolde bouw van een twintigtal j recreatiebungalows. Ministeriele richtlijnen geven volgens gs aan dat er minstens een afstand van 250 meter moet zijn tussen een rekreatie-object als De Waterhoen en een vee houderij van 1000 mestvarkens. Gedeputeerde staten stellen dat i bij hun beslissing een duide lijke afweging van belangen heb ben gemaakt: of een rekreatie- object met sanering/uitkoop van het bedrijf, of het bedrijf hand haven en geen bungalows. Wethouder B. Pauwels reageer de afgelopen weekeinde vrij ge laten op de beslissing vanuit Middelburg. „We hebben jaren geleden geen enkel probleem ge had met het bestemmingsplan Hengstdijk, maar toen ging het om de bouw van normale wonin gen, Bij de bouw van recreatie woningen ligt dat allemaal toch wat zwaarder, mensen schrik ken daar toch wat van. Boven dien is de milieuwetgeving in de loop der jaren toch wel wat strenger geworden. Nee. geheel onverwacht komt deze beslis singvan gs niet", zegt Pauwels. Kroon Toch stelt het college van Hon- tenisse de gemeenteraad voor in beroep te gaan bij de Kroon. Men vindt een combinatie van beide objecten mogelijk omdat ook het bestemmingsplan Hengstdijk (plan Bergeend- straat) zonder bezwaren tot stand is gekomen, terwijl deze •woonbebouwing evenmin op de vereiste afstand van het bedrijf Krieckaert ligt. Een gedeeltelij ke onthouding van goedkeuring door gs zou ook tot de mogelijk heden hebben behoord menen b „Ik vind dat toch een beetje on redelijk", zegt Pauwels. „Vlakbij dat bedrijf zouden we toch best twee of drie bungalows minder •jeer kunnen zetten en in plaats daarvan wat groenvoorzienin gen aanbrengen. Gs stellen zich door hier niet op in te gaan wel erg stug op." Ook mede gezien het feit dat aan Bouwbedrijf Van Oorschot eni ge jaren geleden door de ge meente de toezegging is gedaan dat meegewerkt zou worden aan de totstandkoming van een re creatiepark, willen b en w van Hontenisse nu in beroep gaan. Het voorstel hiertoe komt aan de orde in de commissie ruimte lijke ordening op 17 juni. De aan vang is om 19.45 uur. Geen overleg raadsleden in Aardenburg AARDENBURG - Het consulta tief overleg voor raadsleden (een commissievergadering waar alle raadsleden bij betrok ken zijn) in Aardenburg gaat de ze week niet door. Enkele be stuurders en een aantal ambte naren zijn op vakantie en daar naast zijn er niet voldoende stukken om te behandelen, mel den b en w in een mededeling. Op het programma stond wel een bespreking van de gemeen- tefmanciën en een evaluatiever slag van het Samenwerkingsver band Welzijnsbeleid. Stukken die daarop betrekking hebben, worden nagestuurd en vragen kunnen voor de raadsvergade ring al aan het college worden doorgespeeld. Tijdens de raads vergadering op 27 juni worden de vragen dan beantwoord. Jamboree Hulst van mormonen gaat niet door HULST - De eind vorig jaar aan gekondigde jamboree van onge veer drieduizend mormonen in Hulst gaat niet door. Initiatief nemer J. Krens zegt diverse po gingen te hebben gedaan om de mormonen in buitenverblijf 't Jagertje te huisvesten in 1992. De Clingenaar is echter tot de conclusie gekomen dat de ac commodatie toch niet geschikt is - vooral te klein - om een der gelijk groot aantal gasten te kunnen opvangen. „Heel erg jammer", zegt Krens, maar ik zie geen andere mogelijkheid dan de hele operatie af te blazen." TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil meer geld pom- pen in het Flankerend Ouderen- beleid. De warme maaltijddien- sten, het aanvullend vervoer, het meer bewegen voor oude ren, de alarmering en de zorg- coordinatie en -vernieuwing kunnen rekenen op extra steun. Benw willen voor 1991 een kre diet beschikbaar stellen van 165.345 gulden. Bijna een kwart van dit bedrag moet volgens het college komen van de in liqui datie zijnde Stichting Welzijn voor Ouderen. De taken van deze stichting zijn j overgenomen door plaatselijke ^organisaties Welzijn voor Oude renen b en w van Terneuzen vin den dat zij nu over een deel van de reserve (bijna 42.000 gulden) van de voormalige Stichting die nen te beschikken voor het uit voeren van een aantal taken. Terneuzen is dan bereid daar 1 nog wat geld bij te lappen. Het totale bedrag, ruim 165.000 1 pilden, komt ten goede aan Ta- feltje-dek-je (50.000), aanvullend I vervoer (22.000), Bewegen voor I Ouderen (26.000), verbetering Jarmvoorzieningen (42.000) en het op poten zetten van educa tieve activiteiten door plaatse- "Jke stichtingen en Stichting Gilde Zeeuwsch-Vlaanderen (23.000). Het college van b en w meent een aantal van deze, (en andere) maatreglen nu en in de toe komst te moeten nemen om de (inmiddels afnemende) wacht lijstproblematiek op te lossen. Dat vergt een extra financiële inspanning", zo schrijft men in het voorstel. Het komt 12 juni aan de orde in de Commissie Welzijnszaken en Financiën, So ciale Zaken, Maatschappelijke Zaken en Volksgezondheid. Inbraken in sta-caravans BRESKENS - Onbekenden hebben ingebroken in vier sta caravans op het recreatiepark 'Schoneveld' te Breskens. Uit de caravan van M. V. uit Koewacht werd kleding en een fiets wegge nomen. Er werden 500 Belgische franken buitgemaakt in de cara van van F. S. uit Boxtel en uit de caravan van de Duitser R. S. uit Erfstadt wordt niets vermist. Van de vierde caravan-inbraak was bij de politie nog geen aan gifte ontvangen. De vier cara vans stonden op hetzelfde veld je. HEIKANT - Het weekeinde in «eikant stond geheel in het te- Ken van de muziek. De plaalse- 'Jke muziekvereniging hield or de 44e keer een festival. De muziekanten uit Heikant kon- 'Sdcn zaterdagmiddag deze I ™11 aan met een rond ing. Traditioneel zetten de 55 Vp!n van de vereniging onder- I i"1 twee Plaatselijke hore- mfn. nheden hun instru- kf.ni .Cn even aan de kant om de hee|tesmeren. sphl?nds was er in het gemeen- Sfentrum Heike stil- e?n a Trk voor drumbands. In l„g°ed ^vulde zaal heette de zipkv6 v°orzitter van de mu- de vlem!ing Heikant, Carlo slamvfff toehoorders en de bra^htl welkom. Daarna numm V^f groepen ieder vier pSElen geh0|e Naast de kenden rf6 slagwerkgroep ver- Zepnn.cu groepen van De «euwsche Muziekschool, de Koninklijke Stedelijke Harmo nie Hulst en jeugd- en senioren afdeling van de muziekvereni ging uit Zaamslag medewer king. Behalve op moderne in strumenten zoals de xylofoon, roffelden de slagwerkers ook op een boomstam en zelfs een tuin- slag werd benut om specifieke effecten te jtrijgen. Ook zondag middag werden de festivalactiti- teiten in 't Heike gehouden. Zes regionale muziekverenigingen gaven elk een half uur durend concert met afwisselend vlot en serieuzer werk. De muziekver eniging Heikant beet het spits af. waarna achtereenvolgend Ei kels worden Boomen (Westdor- pe), Sluiskil, Nooit Gedacht (Graauw), Vrijheid Eendracht (Lamswaarde) en Excelsior (Ter hole) op het podium verschenen. De uitvoering trok een redeijke publieke belangstelling en was volgens de kenners van een goed niveau. Politie te paard maakte zaterdag deel uit van het stadsbeeld in Sluis (foto Henk Hoiyimers SLUIS - Twee tijdelijk aan de rijkspolitiegroep West- Zeeuwsch-Vlaanderen toegevoegde politiemensen te paard pa trouilleren in augustus drie weken op het Noordzeestrand tus sen Breskens en Retranchement. Groepscommandant G. Doos je verwacht dat de twee Mounties - of, misschien in dit geval beter, 'Beachies' - vernielzucht ten aanzien van bouwsels en landschapselementen kunnen intomen. Acht jaar geleden was de politie voor het laatst te paard actief aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. De voorganger van Doosje vond dat de bereden politie slechts weinig rendement had en schrapte de voorziening daarom. „Tegenwoordig zijn er andere inzichten wat betreft milieu, natuur en landschap. De kust is, mede door de Deltawerkzaamheden sterk veranderd en het is ook een stuk drukker geworden", verklaart Doosje. De groepscommandant benadrukt dat de politie te paard niet wordt ingezet om de. veel bekritiseerde, strandbewaking van de gemeente Oostburg te hulp te komen. „Wij hebben als politie vele taken. De twee bereden politiemensen zijn vooral van be lang voor natuur en milieu. Mensen weghalen en -houden van plaatsen waar ze niet behoren te komen. Ook bij vandalisme en andere zaken die met de openbare orde te maken hebben, kun nen ze ingrijpen. De twee ruiters worden dan ook niet alleen op het strand ingezet, maar zullen ook opdraven bij de Breskense visserijfeesten, de Oostburgse veetentoonstelling en andere gro tere West-Zeeuws-Vlaamse zomerevenementen." Mocht de bereden politie haar nut aantonen in augustus dan is het de bedoeling om volgend jaar weer ruiters in de regio in te zetten, onderstreept commandant Doosje. De twee ruiters, poli tiemensen uit Boxtel en Hulsterlo, lieten zich zaterdag in Sluis al zien. Tijdens de manifestaties rondom de kano-waterpolowed- strijden in de Kaai reden zij zich, ten aanschouwe van West- Zeeuws-Vlamingen en toeristen, alvast een beetje in. WESTDORPE - De Westdorpe- naren hielden zaterdag voor de zesde maal hun Graal'Jansfees ten. In tegenstelling tot voor gaande jaren begon het feest niet 's morgens vroeg,, maar werd het aanvangssein gegeven om 15.00 uur. De opzet hiervan om het geheel aansluitend te krijgen op de lioreca-activitei- ten is gelukt, aldus een tevreden Peter de Smet, één van de orga nisatoren. Het was drukker dan andere ja ren. En iedere vereniging was erg tevreden met de opbrengst. Er werd weer voor duizenden guldens rommel aan de man ge bracht. Naast dé rommelkraam hadden de vereningen en mid denstanders nog andere activi teiten, zoals raadspelletjes, piekwedstrijden en springkus sen. Vrijdagavond begon men met een 24-uurs dartswedstrijd, die 678 gulden opbracht. Dit geld is bestemd voor de Regenboog voor gehandicapte kinderen in Terneuzen. Grote trekpleister was het touwtrekken, waar de jongens van Lucasse uit Zuid- dorpe met de eer gingen strijken, gevolgd door de polderjongens uit Biervliet. Goede derde was een combinatie van café De Tukker en café Het Oude Raed- huis uit Westdorpe. De originaliteitsprijs van 50 gul den ging naar de stand van scou tinggroep Wewekabo uit West dorpe, die op originele wijze iets in elkaar hadden gesjord, waar bij de deelnemers gratis op een kar mochten staan en een zak met water probeerden te vangen met alle gevolgen voor de deel nemers. Ook de carrousel voor de kleintjes was, volgens Peter Schaapscheren in Terneuzen TERNEUZEN - Elf schapen zullen zaterdag 15 juni tijdens het traditionele schaapscheren op de kinderboerderij in Terneuzen van hun wintervacht worden ontdaan door Ge rard de Smet uit Westdorpe. Zijn werkzaamheden zijn te bewonderen vanaf 14.00 uur. Naast het schaapscheren zijn er nog tal van nevenactivitei ten. Volksdansgroep De Veste zal optredens verzorgen, kle- derdrachtgroep 'Axel' toont diverse klederdrachten en de muzikale omlijsting komt van draaiorgel De Vlinder. De gehele middag kunnen de kinderen spelen in de speeltuin of met de dieren. De organisatie van het hele evenement is in handen van "Den Ouden Woagen', het bureau voorlichting en afdeling plantsoenendienst van de gemeente Terneuzen. Het programma duurt tot ongeveer 16.30 uur. HULST - Onder grote belang stelling is zaterdagavond in Den Dullaert in Hulst de eind- manifestatie van de Stichting Kreatieve Vorming van start gegaan. Voorafgaand aan de openingswoorden van voorzit ter en wethouder P. Weemaes was er in de grote zaal een bal letuitvoering door de Kreatieve Ballerina's, cursisten varië rend in leeftijd van vijf tot vijf tien jaar. De eindmanifestatie. die werk toont van diverse cursisten, is nog te zien tot en met 16 juni in de wandelruimtes van het Hul ster gemeenschapscentrum. Bij zondere attraktie is dit jaar het Tietscafé'. Hiervoor is het leslo kaal van de Kreatieve Vorming omgetoverd tot- een expositie ruimte met 'kunst' rond het on derwerp 'de fiets'. Het overgrote deel van de ten toongestelde spullen is afkom stig van de kinder-ateliers. Dat de fiets meer dan alleen een ge bruiksvoorwerp, een vervoer middel is, wordt door de cursis ten op verschillende manieren gedemonstreerd. Met door de kinderen ontworpen betaalche ques kon het publiek zaterdag tijdens de opening drankjes ver krijgen in het Tietscafé'. Coordinator J. Bartsch-Heir- baut zegt dat bij de ideevorming voor de expositie de kinderen hun gedachten de vrije loop lie ten. Dat leidde er volgens haar toe dat er zo nu en dan even in de remmen geknepen moest wor den. „Het enthousiasme van de kinderen sloeg over op volwasse nen, die vervolgens ook met het onderwerp 'de fiets' aan de slag gingen." Weemaes sprak zaterdag al van een geslaagd project. Toch had hij ten aanzien van de kinder ateliers een kritische kantteke ning te maken. „Het afgelopen jaar is het aantal kinder-ateliers teruggelopen van zeven naar drie. Het komende cursusjaar willen we meer inspanning doen om de kinderen weer rond de ta fel te krijgen om te schilderen, te tekenen of zich bezig te houden met beeldende kunst," Om dat te bewerkstelligen denkt Wee maes erover een paar gratis lesu ren aan te bieden aan de jeugd. KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse wil zich zelf gaan bekommeren om de monu mentenzorg. Men is van mening dat men de boontjes wat ge meentelijke monumenten be treft zelf kan doppen. Nu de wet daartoe de mogelijkheid biedt, meent het college de zorg voor diverse objecten van het Rijk over te moeten nemen. De ge meente kan dan zelf beslissen over het samenstellen van een monumentenlijst en het vast stellen van de subsidies. „Werden met. de vroegere monu mentenwet enkele panden van bovenlokaal belang beschermd, nu kunnen via onze monumen tenverordeningen ook panden van lokaaiygemeentelijk belang worden beschermd. Voorbeel den die voor gemeentelijke be scherming in aanmerking zou den komen zijn: 'bepalende pan den' zoals Hof te Zandeplein 1, jonge bouwkunst, vroege sociale woningbouw en fabrieken." Het college constateert echter dat op de gemeentelijke lijst wei nig objecten staan die voor rijks subsidie in aanmerking zouden kunnen komen. Wat de moge lijkheden zijn voor Hontenisse dient onderzocht te worden door een Monumentencommissie (onder voorzitterschap van wet houder B. Pauwels). De gemeen teraad wordt gevraagd met deze werkwijze akkoord te gaan. In de gemeente staan drie grote (kerken) en tien kleine monu menten geregistreerd op de mo numentenlijst, Momenteel komt de gemeente in aanmerking voor rijkssubsidie voor restaura tie van Pand Collot. B en w zijn voornemens om een resterend deel van de subsidiestroom aan te wenden voor de vervanging van de wieken van de molen te Groenendijk. Deze werkzaam heden wil men graag in 1992 uit gevoerd zien. De kosten worden geraamd op 60.000 gulden. Deze zaken komen ter sprake om 19.00 uur in de commissie al gemene bestuurlijke aangele genheden. Run-bike-run in Graauw GRAAUW - De SV Aloy houdt woensdag een run-bike-run wedstrijd voor jongeren tot en met 14 jaar. De deelnemers kun nen vanaf 14.00 uur inschrijven in het clubgebouw aan de Dorpsstraat. Hier klinkt om 15.00 uur het startschot voor de A- en B-categorie. In de A-cate gorie loopt men tweemaal 500 meter, terwijl er 5,2 kilometer gefietst wordt. De deelnemers in de B-categorie lopen twee keer een afstand van 1.000 meter en pedaleren 5,2 ki lometer. De C-categorie die om 15.30 uur vn start gaat, trekt de loopschoenen aan voor twee keer 1500 meter, terwijl op de fiets een afstand van 10,4 kilo meter moet worden afgelegd. Al le deelnemers aan deze run-bi ke-run wedstrijd ontvangen na afloop een herinnering. de Smet. een groot succes en zal zeker volgend jaar wederom op de feestmarkt aanwezig zijn. „Jammer", zei De Smet, „dat de meneer die een hondentrimde- monstratie zou verzorgen zon der ons daarvan in kennis te stel len het liet afweten. Misschien is het mogelijk om volgend jaar er een gehele dag van te maken. Want de echte rommelkopers staan 's morgens toch al te wach ten totdat de verkoop begint. Ook zullen wij inspringen op het feit-, dat volgend jaar de Graaf Jansdijk 750 jaar geleden is aan gelegd." Ook 's avonds was het ontzet tend druk in de plaatselijke eta blissementen. waarbij in café De Gravin en het Oude Raedhuis li- ve-muziek ten gehore werd ge bracht. Het feest duurde tot in de kleine uurtjes en de evene mentencommissie, bestaande uit Sonny Pluym, Freddy van de Abeele en Peter en Regina de Smet. kon terugblikken op een fantastisch festijn en is alweer met onderhandelingen bezig voor het volgend jaar. WALSOORDEN - Bij wijze van proef wordt in juli begonnen met het biologisch reinigen van verontreinigd havenslib dat al jaren ligt opgeslagen in de ha ven van Walsoorden. De proef behelst het schonen van 500 ku bieke meter specie. Adviesbureau voor milieutech niek Colsen uit Hulst is verant woordelijk voor het uitvoeren van de proef, waarvan de kosten worden geraamd op 65.000 gul den. Colsen heeft in onder ande re Gent al goede resultaten be reikt met het reinigen. In de haven van Walsoorden ligt al sinds 1987 in totaal 3000 ku bieke meter verontreinigde bag gerspecie uit de gemeentelijke haven. Het slib is zo zwaar ver ontreinigd dat het niet in de Westerschelde mag worden te ruggestort, Al die jaren wist het gemeentebestuur zich geen raad met het giftige goedje. Trans port naai- verwerkingsbedrijven bleek steeds te kostbaar. Vergunning Gedeputeerde staten verleen den een aantal malen aan Hon tenisse een verlengde hinder wetvergunning, Nu wijst men er op dat dat geen automatisme mag zijn en er gezocht dient te worden naar een verantwoorde verwijdering van het slib. Het college denkt met het biologisch reinigen een betrekkelijk voor delig alternatief te hebben ge vonden dat goed schijnt te werken. De methode houdt in dat het slib ter plaatse wordt be werkt door een bacteriologisch proces. Aardige bijkomstigheid kan vol gens b en w zijn dat na een ge slaagde behandeling een goed verhandelbare grond overblijft. Het plan is om het proces te spreiden over drie fasen van elk een jaar. Gedeputeerde staten is ge vraagd om een bijdrage in de kosten van de proef die in juli wordt uitgevoerd (65.000 gul den), maar tot nu toe hebben b en w nog geen toezegging ont vangen. Het voorstel komt maandag 17 juni ter sprake in de commissie financiën, die begint om 21.00 uur. Terneuzen wil 25.000 geven voor nieuwbouw Rode Kruis TERNEUZEN - Het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen wil de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis een eenmalige bijdrage van 25.000 schenken voor de herbouw van het afdelingsge bouw aan de mr F. J. Haarman- weg. Dit gebouw werd in de ja nuari- en februaristormen van vorig jaar volledig verwoest. Voor wederopbouw vroeg het Rode Kruis aanvankelijk 55.000 gulden. Dat bedrag gaat b en w blijkbaar te ver. Toch ziet men het als een verantwoordelijkheid een flinke bijdrage te leveren. Het college wijst qrop dat het Rode Kruis nauw betrokken zal zijn bij de uitvoering van een rampenplan, meer in het bijzonder bij de op vangen van slachtoffers van een eventuele ramp. „Wij achten het van groot belang dat ter vervul ling van deze taak de Rode Kruis-afdeling de beschikking heeft over in ieder geval een deugdelijk onderkomen voor haar opleiding- en trainingsacti viteiten", schrijft het college in een voorstel aan de raad. Het voorstel gaat voor advies naar de commissie financiën, so ciale zaken, maatschappelijke dienstverlening en volksgezond heid. Woensdag komt het voor nemen hierin ter sprake. Een balanceer-spel maakte deel uit van de Graaf Jansfeesten in Westdorpe (foto Henk Hommers)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 27