PZC zeeland Historisch leerproject omstreden We speelden zo hard dat m'n stok de zaal in vloog Bewoonster van woonwagen wil niet in een hotel Donauvlotters na ruzie uiteen n Nationale Reserve nog steeds populair ®orgona Barbershopkoor uit Vlissingen kampioen Dieet Weinig geestdrift over studie negentiende-eeuwse burgemeesters zeeuwse almanak MAANDAG 10 JUNI 1991 KAPELLE - Iedereen was het ^erdag tijdens de Zeeuwse Historische Dag m Kapelle roe- L eens. De deskundigheid van de amateurvorser moet om hoog Maar de manier waarop de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland een I Lrug wil slaan tussen vnje- Rüdshistorici en wetenschap- in de universiteitssteden, |is omstreden. De stichting krecg de handen nauwelijks op elkaar voor een door haar ge propageerd onderzoek naar Zeeuwse burgemeesters in de 19de eeuw, een leerproject voor amateur-geschiedkundigen. Te elitair, te ver van ons bed, klonk het uit de heemkundige en oud heidkundig hoek. En zijn er vol doende mensen op de been te krijgen voor een dergelijk grootschalig project? Bestuurslid H. Uil overhandigde dag een gids voor histo- regionaal onderzoek aan der koningin dr C. Boertien. Met deze uitgave wil de stichting amateur- en profes sionele onderzoekers lekker ma ken voor al het moois dat nog in de Zeeuwse archieven onaange roerd is gebleven. Want, zoals Uil zei, de mythe leeft nog steeds dat overstromingen en oorlogen teveel van het Zeeuws historisch materiaal hebben weggevaagd. Die verliezen zouden studies bij voorbaat onvolledig maken. „Deze gids", wierp Uil tegen, „wil de grote rijkdom van het Zeeuwse verleden zichtbaar ma ken, de rijke bronnen die liggen te wachten op bewerking." Concreet zou een onderzoek naar de handel en wandel van Zeeuwse burgemeesters in de- vorige eeuw een aanzet kunnen zijn tot een inniger coöperatie tussen amateurs en profs. Die zoektocht moet volgens vaste richtlijnen worden uitgevoerd, zodat de resultaten onderling vergelijkbaar zijn. De stichting denkt dat het opge diepte materiaal van nut kan zijn voor wetenschappers, die al elite-onderzoek doen. In de hier over gevoerde forumdiscussie bleek al snel dat de amateurs ha ken en ogen zien. „Zij kiezen liever zelf hun onder werp. Hun belangstelling is zeer persoonlijk. Daarnaast is tijd een beperking. Het gaat in Zee land om een betrekkelijk klein groepje amateurs, zodat een groot project wat betreft het aantal deelnemers problema tisch is. En je zit met de eilan denmentaliteit,' die niet makke lijk te doorbreken is", meende bestuurslid A. J. Beenhakker van de Heemkundige Kring De Bevelanden. Hij vond een bondgenoot in we tenschapper A. J. de Klerk van de Universiteit van Amsterdam, die al jaren samen met amateur vorsers op Walcheren veldna- me-onderzoek doet. Evenals Beenhakker concludeerde De Klerk dat een burgemeesters- onderzoek nogal elitair is. „Het is geen alledaags thema." De Klerk betoogde dat. zoals bij veldstudies, een provincie om vattend project interdisciplinair Zakkenrollers slaan slag in binnenstad Middelburg MIDDELBURG - Zakkenrol lers hebben zaterdagmiddag zes keer toegeslagen in het centrum van Middelburg; vijf keer in de Lange Delft en één keer op de Markt. De politie heeft het winkelend publiek via de geluidinstallatie van de winkeliersvereniging- voor de 'snelle vingers' gewaar schuwd toen de aangiften bin nenkwamen. Een politiewoord voerder vertelde dat wel vaker in ide Middelburgse binnenstad portemonnees worden gerold, Imaar dat bleef altijd beperkt tot één of twee keer op een drukke lag, De gestolen bedragen lie pen uiteen van vijftig tot drie- honderüvijftig gulden. Eén bijna-slachtoffer kon de po litie een signalement van de ver moedelijke dader geven: onge veer 30 jaar, 1,60 meter lang, donkerkleurige bril met donker montuur, aktetas onder de arm, donkere regenjas met daaronder een geruit colbert. MIDDELBURG - Het Korps Nationale Reserve verliest, ondanks de ontspanning, niet aan aantrekkingskracht in Zeeland. Eenentwintig vrij willigers legden vrijdag avond de eed of de belofte af in de Majoor Berghuyskazer- ne in Middelburg. „Niet min der dan voor de beëindiging van de Koude Oorlog", ver klaarde adjudant personele zaken J. Eckhardt van het Provinciaal Militair Com mando Zeeland. De commandant van het Korps Nationale Reserve, lui tenant-kolonel J. A. M. Vaes, beëdigde de nieuwe man schappen in Middelburg. „Hun motivatie is wel veran derd", liet Eckhardt weten. „De verdediging van het va derland tegen vreemde troe pen stond in het verleden bij heel veel vrijwilligers voorop. De meeste nieuwkomers zijn in of kort na 1960 geboren. Zij hebben een fijne diensttijd achter de rug en zien dit als verlengstuk daarvan. Zij vin den het, om het enigszins on eerbiedig te zeggen, leuk om in hun vrije tijd nog soldaatje te spelen." Het Korps Nationale Reserve is in 1948 opgericht. Veel Ne derlandse militairen zaten in Nederlands-Indië, terwijl een communistische staatsgreep in Tsjechoslowakije de Koude Oorlog inluidde. Voor de rege ring was dat aanleiding de landsverdediging te herzien en een vrijwilligerskorps in het leven te roepen. Het Korps Nationale Reserve bestaat ruim veertig jaar later uit meer dan 5000 vrijwilligers, die minimaal honderd uur per jaar oefenen en cursussen vol gen. De Zeeuwse eenheid die onder het Provinciaal Militair Commando valt, telt zo'n 300 manschappen. A. A. J. de Kroon, overste van' het Provinciaal Militair Com mando, nam voor de beëdi ging van de 21 nieuwe vrijwilli gers afscheid van veertien le den van het Korps Nationale Reserve. Zij kregen eervol ont slag, een vijftal van hen na meer dan tien dienstjaren. En kele reservisten hebben on langs een opleiding tot para chutist op vliegveld Midden- Zeeland gevolgd. Zij kregen een wing-embleem. De beëdiging op het plein van de kazerne in Middelburg (foto Oscar van Beest) dient te zijn. Allerlei onderzoe kers zoals biologen, geologen, archeologen en andere historici kunnen dan meedoen. „Boven dien", stelde hij als derde voor waarde, „moeten de resultaten niet in een la verdwijnen, maar toepasbaar zijn." Het voorstel om in nog onont gonnen gebieden veldname te doen. wees Uil op zijn beurt van de hand. „Het onderzoek moet provinciaal zijn. In sommige streken is het veldnameonder- zoek al afgerond." Consulent Stichtingsvoorzitter drs R. L. Koops, rijksarchivaris in Zee land. vulde aan dat wanneer het project succesvol is, de provin cie wellicht eindelijk de verlang de subsidie voor de aanstelling van een historisch consulent be schikbaar zal stellen. Tot nu toe heeft de stichting tevergeefs aan de Abdijdeur geklopt. Drs Koops maakte duidelijk dat er slechts reële hoop op subsidie is als het project van provinciale omvang is. Om zo'n consulent zitten de amateurvorsers te springen. Die persoon kan alle studies in Zeeland coördineren en verwijzen naar bronnen, zo dat heemkundige en oudheid kundige kringen niet telkens weer het wiel hoeven uit te vin den. Toch liepen ze zaterdag niet erg warm voor het burgemeesters- onderzoek. De stichting zal de hersenen nog eens pijnigen over een onderwerp dat wel op brede steun kan rekenen. Beenhakker opperde dat de besturen van alle historische verenigingen en kringen de koppen bij elkaar moeten steken om over een pro vinciaal project te filosoferen. De mediëvist prof dr P. A. Hen- derikx gaf eerder op de dag al een goede voorzet. Hij bepleitte een studie naar de vroege Mid deleeuwen (voor 1300). Hoewel een moeilijk en nog vrijwel braakliggend terrein vanwege het nogal verspreide bronnen materiaal en de taalbarrière (het Latijn), zag hij toch mogelijkhe den voor amateuronderzoekers. Als ze maar deskundig worden begeleid. Anders dan het burge meestersproject kan een derge lijke studie door verschillende soorten onderzoekers worden uitgevoerd. Caravan weggesleept AARDENBURG - Hoog bezoek zaterdagmorgen bij het Aarden- burgse woonwagencentrum de Eedeweg. Hoofd-adju- 1 dant G. Doosje van de rijkpoli- tiegroep West Zeeuwsch-Vlaan- deren en burgemeester E. Jong- mans, bijgestaan door vier agenten, een kraanlader van 25 ton, een auto-ambulance en een grote vrachtwagen van de ge meente moesten er aan te pas komen om een volgens de ge meente illegaal geparkeerde woonwagen weg te slepen. „Ik schrok me een bult, maar ik "J het kunnen verwachten", E. Claessens, de bewoonster van de woonwagen. Zoals zater dag gemeld verschenen vrijdag avond rond 22.30 uur al een aan tal politiemensen op de bewuste plek Op last van burgemeester Jongmans wilden ze de grote wooncaravan wegslepen, omdat die de toegang tot een land- bouwperceel blokkeerde. Er ont stond toen wat beroering en om de zaak niet te laten escaleren blies de politie de aftocht met de mededeling zaterdagmorgen ze ker terug te zullen komen. Mevrouw Claessens was al enke le malen door de gemeente Aar denburg gewaarschuwd. Vrij dagavond zei een boze Jong mans nog: „Om het eens op zijn Zeeuws-Vlaams te zeggen, we steeds meer mensen 'Wen nergens meer wakker van dankzij °ns slaapcomfort. Zeker weten! slaapkamers nr schipper "avenweg 24, Nieuwdorp, -01196 - ip^nn hebben als gemeentebestuur een beetje de indruk dat er met onze voeten wordt gespeeld." Het was dan ook Jongmans die er bij de rijkspolitie nadrukke lijk op aandrong dat er zaterdag morgen werd opgetreden. En zo gebeurde het ook. Om 7.30 uur was de politie, inclu sief Jongmans, ter plekke met groot materieel omdat men een zware klus verwachtte. Bij aan komst bemerkte men dat de woonwagen verplaatst was naar een plek die door de gemeente aan een ander is verhuurd als op slagruimte. „De bewuste woon wagen stond daar dus illegaal", zegt opperwachtmeester W. Bosman, die de operatie be schrijft als 'ordelijk'. „Het is alle maal heel erg meegevallen hoor. Er was wel even wat beroering, maar eigenlijk is alles zonder problemen verlopen." De 22-jarige Claessens, moeder van een peuter van 2,5 jaar en een baby van 2,5 maanden, denkt daar iets anders over: „Ik stond met de kleine in m'n ar men in de wagen en een politie man pikte die zo maar af. We moesten allemaal in een politie- busje gaan zitten. Verschrikke lijk als je huis je zo wordt afge pakt." Zonder veel gezwoeg werd de woonwagen vervolgens wegge sleept naar een onbekende be stemming. Aanvankelijk zonder bijstand van de grote kraanla der, maar toen een van de ban den van de caravan klapte moest-ie er toch nog aan te pas komen. Burgemeester Jongmans bood Claessens voor twee nachten een hotelkamer aan, op kosten van de gemeente. Ze weigerde. „Ik ben niet gek. Als ik anderhalf uur in zo'n kamertje zit, dan word ik gek. Ik hou het daar niet uit. Ik heb nog nooit in een huis gewoond. Daar sterf ik in." Zaterdag- en zondagnacht ver bleef ze in een kleine tourcara van van haar broer. Vandaag, maandag, stapt ze naar de ge meente met de vraag waar haar woonwagen is en wat er nu ver der moet gebeuren. „Ik heb haar weinig te bieden", zegt de Aar- denburgse wethouder R. van de Wijnckel. „In ieder geval op kor te termijn geen standplaats. We zullen de zaak nog 's goed door spreken, en dan denk ik dat we er wel uitkomen." Burgemeester Jongmans is na zijn ochtendlijk optreden met vakantie vertrok ken. Leden van het Zeeuws Jeugdorkest werpen een blik op het jubileumboekje dat is uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het orkest. Tweede van rechts voorzitter Van Overhagen foto Ruben Oreel) (Oud-)leden Jeugdorkest vieren jubileum MIDDELBURG - Een reünie is een reünie. Oud-leden van het Zeeuws Jeugdorkest zoch ten elkaar zaterdag op in de ontvangstruimte van de Sta tenzaal in Middelburg. De muzikanten van nu trokken naar elkaar toe. Tot ontmoe tingen kwam het nauwelijks. Een wereld van verschil leek hen ook te scheiden. „Ik speel wel viool in het Zeeuws Jeugdorkest", vertel de Honka Friesema (15) uit Koudekerke, „en ik vind dat ook heel leuk. Maar nee, ik wil niet hele dagen oefenen en ga daarom zeker niet naar het conservatorium." Marcel Adriaanse (17) uit Se- rooskerke is paukenist in het Zeeuws Jeugdorkest, met ple zier. Hij speelde al in fanfare EMM in Serooskerke, ging naar de muziekschool en werd daar door zijn leraar gevraagd voor het Jeugdorkest. Hij greep, zoals hij het noemt, de uitdaging met beide handen aan. „Het is toch heel anders om in een orkest te spelen", verklaarde de Serooskerke- naar dat enthousiasme. „De opleiding in het Jeugdorkest is heel goed. maar er een be roep van maken Je moet dan zoveel ervaring hebben. En misschien kom je ook niet aan de bak." Eerste lichting Gisella Bergman en Renate Malipaard uitten die beden kingen niet. Zij behoorden tot de eerste lichting van het Zeeuws Jeugdorkest. 25 jaar geleden. Zij hebben van mu ziek spelen hun broodwinning gemaakt Gisella Bergman heeft zes jaar in het Koninklijk Concertgebouw Orkest in Am sterdam altviool gespeeld en geeft sinds september les aan twee conservatoria. Renate Malipaard is verbonden aan een muziekschool en speelt viool in het half professionele ensemble l'Estro Armonico. Het Zeeuws Jeugdorkest is voor hen dé opstap geweest. „Ik speelde blokfluit aan de muziekschool", diepte Gisella Bergman op. „en had waar schijnlijk nog steeds alleen blokfluit gespeeld als het Zeeuws Jeugdorkest niet was opgericht. Ik moest daar een ander instrument kiezen en ben via slagwerk bij de alt viool terecht gekomen," „We traden een keer op in Ber gen op Zoom", schoot Renate Malipaard opeens een anekdo te te binnen, „en toen vloog m'n stok de zaal in. Zo hard speelden we." Sfeer Dat incident tekende, volgens de professionele musici, de sfeer binnen het Zeeuws Jeugdorkest. „Het plezier, de lol in het musiceren zijn daar geboren", stelden zij samen vast, „en dat kwam juist door het samen muziek maken." De veertig leden van het Zeeuws Jeugdorkest en tach tig reünisten vierden in de Statenzaal het 25-jarig be staan van hun orkest. Voorzit ter K. van Overhagen over handigde gedeputeerde A. J. Dijkwel - hij verving de zieke gedeputeerde van cultuur G. de Vries-Hommes - het eerste exemplaar van het jubileum boekje 25 jaar Zeeuws Jeugd orkest. De reünisten en leden van het Zeeuws Jeugdorkest ontmoet ten elkaar zaterdagavond wel in een volle Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg, waar ze apart en samen gestalte ga ven aan het jubileumconcert. De Donauvlotters toen alles nog koek en ei was foto Henk Hommers BOEDAPEST/HULST - De reis van de Donauvlotters 1991 verliep toch al een beetje met pieken en dalen, maar wat er nu gebeurd is, is helemaal tragisch. De vier Zeeuws-Vlamingen en twee Flakeeers hebben on derling ruzie gekregen. Volgens PZC-verslaggever Marcel Modde draait het voornamelijk om geld. Hij sprak zondagavond vanuit een hotel (nota bene 'Fami ly' genaamd) van een menta liteitsprobleem tussen de drie oudste en drie jongste vlotvaarders. Het einde van het verhaal luidt dat de jon ge garde (inclusief Modde) van het vlot is gestapt en de oude garde de reis voortzet, richting Zwarte Zee, Ach, tragisch.? Een beetje tragikomisch is het eigen lijk, om er na een lange voor bereidingstijd en alweer een week varen op een plank van acht bij vier meter achter te komen dat je elkaar niet zo goed ligt. „Het ging al een paar dagen een beetje stug, maar ach, je denkt: dat gaat wel over. Nee dus", zegt Modde lichtelijk geïrriteerd. Lichtelijk, want: „We heb ben het mooiste deel van de reis er toch opzitten. De ko mende dagen richting Zwar te Zee zouden verschrikke lijk saai zijn. Maar jammer is het wel ja." De druppel die de emmer deed overlopen viel zaterdag toen Modde (afkomstig uit Terneuzen) samen met Go- dert Overweel en Marco Troost (beiden uit Middel- hamis) ergens aan wal in Tsjechoslowakije twee pils jes ging drinken. „De andere drie vonden dat te veel. ze vonden sowieso dat wij te veel geld over de balk wilden smijten. Hoe kan dat nou toch in die landen, met geld smijten. Wat kost nou een flesje wijn? Vier gulden. Dat vonden de anderen al te veel." vertelt Modde. Tijdschema En zo waren er nog wel een paar dingen. Daar kwam vol gens de PZC-verlaggever bij dat er gevaren moest worden op een te strak tijdschema. Dat bracht toch wel wat spanningen met zich mee. „We hebben de zaak geluk kig als volwassenen uit kun nen praten voordat er klap pen vielen." Voor de drie afstappers bete kent het nu nog een paar da gen vakantievieren, want daar zijn ze de afgelopen week (na 700 kilometer va ren) eigenlijk niet aan toege komen, al was het volgens Modde onderweg wel hart stikke leuk wanneer de men sen vanaf de wal in de rich ting van het vlot joelden van enthousiasme. „That kept us together." Hoe dan ook, het ging niet langer, de geldbuidel werd verdeeld en drie vlotvaar ders vervolgden hun reis over het water. De anderen komen met de trein via We nen terug. Woensdag of don derdag worden ze thuis ver wacht. Het veer Kruinin- gen-Perkpolder moet Modde in ieder geval weer even dat heerlijke 'vlotgevoel' van toen geven. VLISSINGEN - Het damesbar- bershopkoor Sea Sound Singers uit Vlissingen heeft afgelopen weekeinde voor de tweede ach tereenvolgende keer het Neder lands kampioenschap behaald. De Zeeuwse zangeressen ver sloegen tijdens de conventie in het Brabantse Veldhoven de an dere deelnemende koren op alle onderdelen. „We gingen naar Veldhoven om het Nederlands kampioenschap te verdedigen", vertelde Ineke Imanse uit Middelburg. „Dat hebben we gedaan, en hoe Het is volgens haar nog nooit eerder vertoond dat een dames- barbershopkoor zo met kop en schouders boven de andere deel nemers uitstak. „Op alle onder delen winnen, op sound, stage performance, arrangement en interpretation, dat is echt heel bijzonder." Dirigent Rob van der Meule leidde het 44 leden tel lende koor naar de overwinning. Voor de Sea Sound Singers heeft het succes ook een apart gevolg. Ze mogen voorlopig niet meer meedoen aan de Nederlandse competitie, omdat ze twee keer achter elkaar hebben gewonnen. De reglementen schrijven dat voor. „Als een koor zo'n kam pioenschap behaalt, krijg je overal aanbiedingen", legt Ine ke Imanse uit. „Je doet dan zo veel ervaring op dat het kwali teitsverschil met de andere ko ren te groot wordt." Het Vlissingse damesbarber- shopkoor, met leden van heel Walcheren, Goes, Kattendijke en zelfs Rozenburg bij Rotter dam, viert woensdagavond het Nederlands kampioenschap in de thuishaven Vlissingen. Het kampioensfeest wordt gehou den in gebouw 't Anker aan de Bonedijkestraat en begint om acht uur. Fransen met drugs gepakt TERNEUZEN - De gemeentepo litie van Terneuzen heeft zater dag rond 17.00 uur vier Fransen aangehouden die reden met een auto over de Tractaatweg Sint Anna richting Zelzate. De poli tie trof400 gram hasj en 27 gram marihuana aan. Na verhoor in het politiebureau werden de vier heengezonden. 111111111111111111111111111 Die man in Terneuzen had na een iverkzaam leven al enige jaren mogen genieten van zijn VUT-regeling. Dankzij een aantal hobby's viel de tijd van rust wel mee. De dagen waren druk bezet; wellicht nog meer dan voor heen. Eén ding had de VUT-ter overgehouden uit zijn loop baan: een jaarlijks bezoek aan zijn arts voor het zoge heten routine-onderzoek. De laatste keer had de ge neesheer een minder goed bericht; de man bleek sui ker te hebben. Na deze constatering volg de uiteraard een bezoek aan de diëtiste. Zij schreef de patiënt een gedegen dieet voor, dat zij aansluitend toelichtte. Bij de maaltij den op dinsdag en donder dag mag u bij het warme eten vijf kleine gekookte aardappeltjes eten." Waar bij zij de grootte van de aardappeltjes toelichtte door een knikker-groot rondje te vormen tussen duim en wijsvinger. Waarop de 'diabeet' gelalen antwoordde: „Mag het ook één grote aardappel zijn? Dat schilt wat makkelij ker..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21