RDVIHCIALE ZEEUWSE COSSRflH Alders wil energie helft duurder Shamir komt met nieuwe obstakels in vredesgesprek Meeste leden FSV gaan akkoord met plan van NS-top Parade veteranen Golfoorlog Advies om broodprijs met 7 ct te verhogen Maij: geen probleem met visie van kabinet Maatregel in EG-verband om tot noodzakelijke besparingen te komen Uitbarsting vulkaan op Filipijnen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. mklaringe", 'net enkele buien, moge- Smet hagel en onweer. Mtddagtem- Srafcar rond 16 graden. Tot hard toenemende west-muiwestenwind. 234e jaargang no. 134 Maandag 10 juni 1991 UUR kodak express Pq-J-Q KWALITEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Beter: niet duurder! fotoHverschoore Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Middelhorr Vlissingen Zierikzee den HAAG (GPD/ANP) - Ne derland zal de komende zes maanden als voorzitter van de streven naar een sterke da ling van het energiegebruik door in Europees verband te ko men tot een prijsverhoging met vijftig procent of meer. Dat heeft minister Alders van Mlieu gisteren gezegd in een televi sie-programma. Alders wil dat de rekeningen voorgas en elektriciteit, maar ook die van water voor de Euro pese burger zeker de helft hoger worden. Dat leidt volgens hem tot aanzienlijke besparingen in het gebruik. De extra opbreng sten wil Alders gebruiken voor een lastenverlichting, om de ver slechtering van de koopkracht te compenseren. Ook het auto rijden moet volgens de milieu minister nog een stuk duurder worden. „De boodschap bij milieu is dat alles wat gisteren normaal was, dat morgen niet meer is. We moeten duidelijk maken dat mi lieu een prijs heeft die werkelijk betaald moet worden", aldus Al ders. Minister Kok van financiën vindt dat het doorberekenen van een deel van de milieukos ten in de prijs voor energie niet alleen het milieu spaart maar ook goed is voor de werkgelegen heid. De overheid kan volgens de mi nister de opbrengst van een energieheffing namelijk gebrui ken voor het verlagen van de kosten van de produktiefactor arbeid. Daarmee, aldus Kok, sla je twee vliegen in één klap: een heffing is goed voor het milieu en voor het scheppen van meer ba nen. Dat zei minister Kok van fi nanciën zaterdag in Utrecht op een bijeenkomst van het JMA, het Jongeren Milieu Actief. Met het pleidooi voor een energiehef fing zette de vice-premier zich in het spoor van milieuminister Al ders. Kok zelf gaf niet aan hoe hoog een heffing op het verbruik van energie zou moeten uitvallen. De minister van financiën sprak DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Bakkerij Stichting acht het nodig per 1 juli de prijs van een heel brood te verhogen met zeven cent. Ook de prijzen van stokbrood, broodjes en vruchtenbrood moeten worden aangepast. Dit heeft de stichting dit weekeinde meegedeeld. De bakkerijen worden geconfronteerd met stijgingen van lonen en sociale lasten, teiwijl ook de energie- en verpakkingskosten omhoog Om verdere daling van het rendement te voorkomen is men idzaakt de kostenstijgingen aan de consument door te bereke nen, aldus de stichting. De prijs van brood is gebonden aan een minimum. Het Produkt- schap van Granen, Zaden en Peulvruchten kan via een verordening een verhoging van de minimum-broodprijs bewerkstelligen. De staatssecretaris van Economische Zaken en de minister van Land bouw dienen dit goed te keuren. Van een verhoging van de mini mumprijs is echter geen sprake. Er ligt geen voorstel en bovendien wordt een minimumprijsverho ging voor brood, gezien een discussie in de Tweede Kamer, politiek niet haalbaar geacht. De laatste jaren is de minimumprijs voor brood gelijk gebleven. De bekendmaking van de Nederlandse Bak kerij Stichting wordt dan ook gezien als een advies aan de bedrijfs- ii#(Van onze correspondent) 3! TEL AVIV - Premier Jitschak Shamir heeft de Amerikanen la- i ten weten dat Israël pas bereid c is deel te nemen aan een regio- 5 nale vredesconferentie als het van tevoren de verzekering- krijgt dat de PLO direct noch in direct bij de onderhandelingen betrokken zal zijn en dat er een eind komt aan wat hij noemt 'de PLO-terreur tegen de Palestij- nen'. De nieuwe voorwaarden staan vermeld in de antwoord-brief die de premier vorige week heeft ge stuurd aan de Amerikaanse pre sident Bush. In die brief wijst hij de Amerikaanse compromis voorstellen over de duur van de vredesconferentie en de rol van de VN van de hand. De Israëlische regering heeft steeds gezegd dat ze het interna tionale karakter van de confe rentie beperkt wil houden tot een enkele ceremoniele ope- ningszitting. Daarna zou er al- leen nog maar direct kunnen worden onderhandeld tussen Is raël en de afzonderlijke Arabi sche landen en tussen Israël en een Palestijnse delegatie. Shamir heeft steeds iedere rol voor de VN van de hand gewe zen. Volgens het Amerikaanse compromisvoorstel zou de con ventie van tijd tot tijd opnieuw oijeen kunnen komen, met goed je d|;n vah alle partijen, en zou de VN-rol beperkt blijven tot het «nden van een waarnemer, waar Shamir wijst in zijn brief oeide ideeën van de hand. e Amerikaanse bemiddelaar, minister van buitenlandse za- &en James Baker, heeft evenals de afgelopen weken her haaldelijk verklaard dat de rol n de VN en de duur de confe- J 'e de enige twistpunten zijn in a start van een conferentie ®de weg staan. aar gisteren, tijdens een bij- nkomst van het Israëlische S fuet'bleek dat Shamir in zijn «net het met eens is met de voor waarden die de Amerikanen wil- en over 'PLO-terreur tegen de Palestijnen'. Met dat laatste doelt hij waar schijnlijk op het fenomeen dat Palestijnen uit de bezette gebie den voortdurend verklaren dat alleen de PLO hun vertegen woordiger is. Volgens de Israëli sche regering zeggen die Pale stijnen dat alleen maar uit angst voor represailles van de PLO. De koppigheid van Shamir en zijn regering in het vredesproces heeft gezorgd voor een verdere verkilling in Israels betrekkin gen met Egypte, het enige Arabi sche land waarmee het een vre desverdrag heeft gesloten. De Is raëlische ambassadeur in Cairo is gisteren ontboden bij vice-pre- mier Boutros Ghali, van wie hij te horen kreeg dat de Israëlische halsstarrigheid het vredespro ces in gevaar brengt en dat Egypte van de Israëlische rege ring een positieve opstelling ver wacht. Overzicht de parade tijdens het passeren van de Memorial Bridge in Washington. Op de achter grond de zuilengalerij van het Lincoln monument foto Greg Gibson!AP) WASHINGTON (AP) - De Amerikanen hebben hun militaire overwinning in de Golfoorlog zaterdag gevierd met een gigantische parade in Washington. Terwijl tientallen militaire vliegtuigen over vlogen marcheerden 8.000 Amerikaanse vete ranen van de Golfoorlog onder aanvoering van him commandant, Norman Schwartzkopf, langs Constitution Avenue, de hoofdstraat van Washington. Ook contingenten van de andere coalitie-landen liepen mee. Achter Schwartz kopf werden de 28 vlaggen van de geallieerden, waaronder ook die van Syrië, meegedragen. Onder meer vanwege het allesbehalve demo cratische karakter van het regime in Damas cus was de Syrische aanwezigheid bij de para de lange tijd onzeker. Duizenden mensen juichten de door tanks, pantserwagens en ander wapentuig begeleide troepen toe. Toen de kop van de parade een verhoging bereikte vanwaar president Bush het schouwspel gadesloeg, kwam Bush naar voren om Schwartzkopf te begroeten. Eerder had Bush een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat op de begraafplaats Arlington en een toespraak gehouden waarin hij de militairen die in de Golfoorlog hebben gevochten prees als „de beste troepen die een land ooit heeft gehad". Bush had tijdens het uitspreken van de rede zichtbaar moeite zijn emoties te onderdrukken. De optocht was de grootste in zijn soort sinds 1946. Vandaag wordt het in New York nog eens overgedaan. Het overwinningsfeest heeft in to taal zo'n 22 miljoen gulden gekost. zijn verbazing uit over het feit dat het recente „kwartje" ac cijns op benzine „zo vreselijk veel opwinding" heeft veroor zaakt. De energieprijzen, zo meent Kok, zijn in Nederland re latief laag. Het kwartje is boven dien ook bedoeld voor investe ringen in bijvoorbeeld het open baar vervoer. Een energieheffing moet er voor Kok „eerder vroeger dan later" komen. Daarbij ziet hij twee pro blemen: de hogere lasten voor de consument en de internationale concurrentiepositie van het Ne derlandse bedrijfsleven. Beide complicaties zijn voor hem ech ter niet onoverkomelijk. Het debat over de energieheffing dient ook volgens Kok in EG- verband gevoerd te worden. Daarbij kan Nederland, als ko mend voorzitter, duidelijk ma ken dat er haast geboden is. „We kunnen ons de luxe niet meer permitteren om roekeloos om te gaan met het milieu", aldus de minister. Drievoudige transplantatie in Frankrijk PARIJS (AFP/DPA/UPI) - Een Franse ploeg artsen is er in ge slaagd een drievoudige trans- plantie uit te voeren op een tien jarige jongen. De operatie, die al op 15 februari werd uitgevoerd in het Brous- sais ziekenhuis, nam 16 uur in beslag. De jongen mocht begin juni het ziekenhuis verlaten. Hij maakt het goed. Het is voor het eerst dat een hart-long-levertransplantatie is uitgevoerd op een zo jong ie mand. Pianist Claudio Arrau (88) overleden MUERZZUSCHLAG (AP) - De wereldberoemde Chileense pia nist Claudio Arrau is zondag op 88-jarige leeftijd overleden na een spoedoperatie in het Oos tenrijke Muerzzuschlag. Arrau werd gezien als een van de beste klassieke pianisten uit deze eeuw. De Chileense regering heeft voor vandaag een dag van nationale rouw afgekondigd. Arrau verbleef in Oostenrijk om zich voor te bereiden op een con cert dat hij op 14 juni in het Duit se Duesseldorf zou geven tijdens een Schumann-festival. Het zou het eerste concert van de pianist sedert twee jaar worden. Arrau hield in 1989 op met spelen na de dood van zijn vrouw Al op vijfjarige leeftijd gaf Arrau zijn eerste piano-concert in de Chileense hoofdstad Santiago. Op zevenjarige leeftijd kreeg hij van de toenmalige Chileense re gering, die danig onder de in druk was van de talenten van de jongen, een studiebeurs om in Berlijn muziek te studeren. In deze stad debuteerde hij inter nationaal in 1915. nom aan Palestijnse deel- Bgners aan de onderhandelin- jjolgens Washington is het ge- Llg als die Palestijnen instem- inaraiMi1 het 'twee-sporen'-idee 'ParaMie onderhandelingen Arabische staten en de Pa- Snen'en bereid zijn in vrede ÜSlnetIsraël-Maar Shamir tiP h hij voor de conferen- nï«ÜFnt overeenstemming wil dp PI ®comPlete uitsluiting van 0 van het politieke proces MANILA (RTR/DPA) - Nadat vorige week in Japan de Un- zen actief werd is zondag de Pinatubo-vulkaan in het noorden van de Filipijnen tot uitbarsting gekomen. De af gelopen weken zijn al onge veer 12.000 mensen rond de rommelende Pinatubo op de vlucht geslagen. De vliegtui gen van de nabij gelegen Amerikaanse luchtmachtba sis Clark zijn naar een andere plaats overgebracht. Een tien kilometer lange lava stroom kwam via een droge ri vierbedding langs de berg naar beneden, zo deelde de di recteur van het Filipijnse Vul- kanologische Instituut (FVI) zondag mee. Van de lucht machtbasis Clark, 20 kilome ter van de vulkaan, zullen vandaag duizenden militai ren worden geëvacueerd. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambas sade lopen de wapens op de basis, geen gevaar. Hij weiger de in te gaan op de vraag of er ook kernwapens aanwezig zijn op Clark. Gloeiende lava en hete as bedekt de oost-kant van de Japanse vulkaan Unzen. Als gevolg van de tweede uitbarsting sinds vorige week maandag zijn zaterdag 73 huizen afgebrand. Door de eruptie werden as en hete stenen 5,5 kilometer ver weg ge spuwd; ongeveer anderhalve kilometer verder dan bij de eer ste uitbarsting. Bijna tienduizend mensen zijn geevacueerd. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Bij de eerste uitbarsting kwamen zeker 37 mensen om ifoto AFP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van de leden van de spoorwegvakbond FSV gaat aarzelend akkoord met de voor stellen van de NS-directie om agressie in treinen tegen te gaan. Bijna 42 procent van de conducteurs is echter bang dat verhoging van de boete voor het kopen van een kaartje in de trein meer agressie zal oproe pen bij de passagiers. Ook zijn veel FSV-leden er fel tegen dat de NS-directie particuliere be wakingsdiensten op de treinen wil inzetten. Dit blijkt uit de gisteren bekend gemaakte voorlopige uitslag van een enquête die is gehouden onder de 2.600 leden van de FSV. Uit de 1.090 tot nu toe terugge stuurde enquêteformulieren blijkt dat 68 procent van de le den het eens is met de veilig heidsafspraken over onder meer vierhonderd extra conducteurs, beveiligingspersoneel op de sta tions, het volgen van agressie- Kritisch Fractieleider Brinkman zal ge hoor geven aan de wens van zijn CD A-partijraad om niet te bezui nigen op ontwikkelingssamen werking. Hij liet zich in zijn rede op het congres van de CDA-jon geren zeer kritisch uit over het kader, dat hij 'de be ambten van de maat- O schappij'noemde. O WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊËËÊ Donauvlotters Een drama op de Donau: de drie jongsten van de zes vlotvaar- ders hebben het vaartuig verla ten. Het zestal kreeg ruzie om geld en ook het strakke tijdsche ma drukte de stemming. De drie oudsten varen nu verder rich ting Zwarte Zee en de jongere garde wordt in de loop van deze week terug in (UT Nederland verwacht w PSV en Ajax Zelden waren er op één dag twee zulke grote verrassingen in de eredivisie te beleven als gister middag. De twee koplopers Ajax en PSV verloren beide. De Am sterdammers gingen bij SVV het schip in, 0-1. PSV deed het nog beroerder bij Q FC Groningen, 1-4. w Jim Courier Ook op de tennisbanen van Ro land Garros was een grote ver rassing te beleven. De grote fa voriet André Agassi ging in vijf sets (3-6, 6-4, 2-6, 6-1 en 6-4) ten onder tegen zijn rossige landge noot Jim Courier. Bij de dames prolongeerde Monica Seles haar succes van vorig jaar. EDE (ANP) - Minister Maij (ver keer) ontkent dat zij in de knoop is geraakt tussen haar eigen standpunt en dat van het kabi net. Oud-minister en CDA-par- tijgenoot De Koning noemde dat zaterdag als reden voor haar afzegging in Ede een colle ge voor haar eigen partij te ge ven over emancipatie. Op een uitnodiging om de 'knoop' toe te lichten tegenover afgestudeerde CDA-kader- schoolleerlingen wilde Maij niet ingaan omwille van de eenheid van het kabinetsbeleid. Het the ma van het college was „emanci patie tussen individualisering en solidariteit". Later noemde ze de uitspraken van De Koning „onzin". Ze zei het emancipatiebeleid van mi nister de Vries en staatssecreta ris Ter Veld te steunen en zelfs „een warm hart" toe te dragen. Problemen met tijd en met haar agenda hebben Maij doen afzien van het college voor de eigen partij. Zij werd zaterdag tijdens de CDA-bijeenkomst in Ede ver vangen door minister De Vries van sociale zaken. Hij pleitte in zijn bijdrage voor een forse ver hoging van het arbeidskosten forfait. Dit bedrag, dat voor de belasting mag worden afgetrok ken. zou omhoog moeten van 1.000 gulden naai- 4.500 gulden. Dit stimuleert mensen om (weer) een baan te gaan nemen. CNV-bestuurder A.J. de Geus reageerde zaterdag zeer ver baasd op de „goocheltruc" van De Vries met het arbeidskosten- forfait. „Dit idee steekt wel heel schril af tegen de voorgenomen bezuiningen. De vraag is wie de rekening moet betalen. Zo'n ver hoging zou minstens vijf miljard gulden kosten", aldus De Geus. Advertentie cursussen en uitrusting met por tofoons. Vandaag is de uiterste inzend termijn van de enquêteformulie ren. maar FSV-voorzitter J. G. Kruse verwacht niet dat het beeld veel zal veranderen. Nieuwe acties Kruse concludeert uit enquête resultaat dat de hoofddirectie van de NS 'beter kan opstap pen'. Volgens hem moeten er mensen in de top komen die be ter contact hebben met het per soneel op de werkvloer. Als de NS-directie haar plannen over de hoge boetes en bewa kingsdiensten in de trein niet aanpast, verwacht hij dat het bij de invoering op 1 oktober weer acties worden gevoerd. De achterban van de Vervoers- bond CNV heeft de afspraken ook in meerderheid onderschre ven. De Vérvoersbond FNV maakt de uitslag van de leden raadpleging vandaag bekend. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller; 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1