Aids-affaire schokt FrankrijK Commissaris bang voor rassenrellen Kabinet zet de aanval in tegen misbruik van dienstweigering ebc Spiegelglazenwassers Cliënt tevreden over behandeling RIAGG a«5 Ouderschap vaker gedeeld na scheiding Prinses bezoekt Werkvoorziening Bever in Katwijk was per auto ontsnapt uit natuurpark Lelystad Greenpeace: leg alle supertankers zo snel mogelijk aan ketting Raad van State tegen kabinetsbesluit over promotie brandweer flemofilie-patiënten kregen willens en wetens besmet bloed binnen- en buitenland 7 ZATERDAG 8 JUNI 1991 (Vanonse correspo7ideiü) ^gljg Ruim 1200 hemofilie- df .jiienten in Frankrijk hebben issen 1983 en 1985 besmet iloed toegediend gekregen. Me re swerkers van het Nationale ev: struin voor Bloedtransfusie Jjsten dat de voorraden bloed- lasnia die voor de patiënten gstemd waren, voor 100 pro cent verontreinigd waren met liet HlV-virus, de veroorzaker te van de ziekte Aids. e' Vanderuim 3000 Franse hemofi- 1 Lpatiënten zijn er nu 1200 dra- i'11 ger van het Aids-virus en begin 1991 waren er al 185 overleden 31 L de ziekte. De slachtoffers Rebben smartegeld gekregen, maar de mensen die destijds de medische en politieke verant woordelijkheid droegen, zijn tot T nu toe de dans ontsprongen. Dat. lijkt nu te gaan veranderen. 1 Begin deze week nam de direc teur van het Nationale Centrum voor Bloedtransfusies, Michel irretta, ontslag na een nieuwe je onthullingen in de media. jarretta lijkt de hoofdschuldige n het drama, maar hij is zeker met de enige die ernstige fouten jieeft gemaakt. Ook enkele oud- ministers zijn in opspraak geko men. De bewindslieden zouden destijds veel te laks hebben ge reageerd, toen bekend werd dat grote partijen bloedplasma met het HlV-virus besmet waren. Uit economische overwegingen is het bloed toch toegediend. Het werd als te kostbaar beschouwd om de voorraden te vernietigen. Tot voor kort beriepen de mees te hoofdrolspelers in het drama zich op 'collectieve vergissingen' en ontkenden ze persoonlijke schuld. De nieuwe minister van sociale zaken, Jean Louis Bian co, zegde deze week toe dat hij er alles aan. zal doen om de waar heid boven tafel te krijgen. Dat wil ook Bruno Payet, een arts die bestuurslid is van de Franse vereniging van hemofi- lie-patiënten. De toegekende schadevergoedingen van gemid deld 100.000 frank per slachtof fer (zo'n 34.000 gulden) zijn vol gens hem slechts een voorschot. „Die bedragen zijn natuurlijk niet bevredigend. Honderddui zend frank voor een veroorde ling tot de dood. We willen een correcte schadeloosstelling, maar vooral een erkenning van de fouten die gemaakt zijn". den HAAG (GPD) - Cliënten een RIAGG (Regionale In- slelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg) geven gemiddeld een ruime acht voor hun behandeling. Dit blijkt uit de resultaten van een landelijk onderzoek dat gehou den is onder ruim 2.000 ex-cliën- len van tien RIAGGs. Als nega- e lief worden de lange wachttij- den aangemerkt. Gemiddeld duurt het drie maanden voor- -dat een cliënt geholpen kan «orden. ■De meeste cliënten zijn tevre den: zeventig procent van de on- |S, .dervraagden is erg positief over het effect van de hulpverlening. '1 'Toch wijzen de onderzoeksresul- Men ook op een aantal negatie- ve zaken. Een meerderheid van de ondervraagden voelt zich bij Se behandeling geen volwaardi- 'ge gesprekspartner en het nut J.van de toegepaste hulp is hen fjj niet altijd even duidelijk. Ook de overvloed aan informa- 'tfi fe' '-'i r tiefolders en persoonlijke dos siers wil nog wel eens voor on duidelijkheid zorgen. De RIAGG zal nu in het vervolg meer aandacht gaan besteden aan mondelinge informatie. Ver der zullen cliënten van een RIAGG vaker mee mogen be slissen over een te volgen behan deling en komt er meer prakti sche informatie over bijvoor beeld huisvesting, financiën en voogdij. H. J. E. Bruins Slot, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (NVAGG), is re delijk tevreden over de resulta ten van het onderzoek. Jaren lang had de vereniging geen in zicht in de waarde die het pu bliek hechtte aan de RIAGGs. De instellingen hadden het ima go van gen logge, bureaucrati sche organisatie. De kritiek van de cliënten wordt door de NVAGG „serieus behandeld". Met name de lange wachttijden zullen worden verbeterd. UTRECHT - De glazenwassers die hier aan een bankgebouw in Utrecht hangen lijken nog heel wat werk voor de boeg te hebben. Bovendien wordt het aantal te reiningen ruiten voor het oog nog eens verdubbeld omdat het om spiegelglas gaat foto Koen SuycklANP) Maar -er zijn ook omstandigheden waaronder een co-ouderschap geen kans van slagen heeft. Bij voorbeeld als de ouders in staat zijn om hun emoties opzij te zetten om redelijk met elkaar te kunnen overleggen over de kinderen. Uiteraard is ook de relatie kind-ouder van belang. Gebleken is verder dat nieuwe relaties, vooral van de vader, een negatieve invloed kunnen hebben. UTRECHT (ANP) - Steeds meer ouders blijven na een echtschei ding de zorg voor de kinderen delen. De kinderen wonen dan afwis selend bij de vader en de moeder. Dit 'co-ouderschap' is sinds het begin van de jaren tachtig in opkomst. In 1987 werd in 13 procent van de echtscheidingszaken tot co-ouderschap besloten. Volgens de Stichting Relatievoorlichting past deze ontwikkeling in een samenleving waarin de opvoeding van kinderen steeds meer een zaak wordt van beide ouders. Het is dan niet logisch als één van de ouders na de scheiding als opvoeder wegvalt. In het boekje „Kind met twee huizen" dat de stichting deze week heeft uitgebracht zegt medewerkster M. Vroom dat co-ouderschap, als het praktisch en emotioneel haalbaar is. een goede oplossing kan zijn voor een uit elkaar vallend gezin. „Kind met twee huizen" geeft een overzicht van de voor- en nadelen, de dagelijkse praktijk, de afspraken die er gemaakt kunnen worden en de crisis die kan ontstaan als een van de ouders gaat samenwonen of hertrouwt. Ook de juridische aspekten van het co-ouderschap ko men aan bod, evenals moeilijkheden die zich kunnen voordoen met maatschappelijke instanties. Overheid negeert criminaliteitsprobleem allochtonen AMSTERDAM (GPD) - Als de overheid niet snel het probleem van de omvangrijke criminali- onder allochtonen stevig it-aanpakt, dan staat ons land de He komende jaren wellicht rassen- rellen te wachten. Onlusten zo- :cf> als die zich onlangs in Brussel VVD boos over eerherstel voor Ponke Princen in Indonesië DEN HAAG (ANP) - De VVD- 'fractie in de Tweede Kamer wenst van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en zijn collega Pronk (ontwikke lingssamenwerking) tekst en uitleg over de volgens de libera len „rehabilitatie" van de in In donesië wonende oud-Neder- üs Jander Ponke Princen. jt Pronk had onlangs tijdens een Wn bezoek aan Indonesië als voorzitter van de IGGI-donor- |>roep een gesprek met Princen. ue laatste is weliswaar sinds ja ren voorvechter van de mensen rechten, maar oud-Indiëgangers herinneren zich hem meer als de lf ??ur die tijdens de onafhan kelijkheidsoorlog niet schroom de de wapens op te nemen tegen ^ijn ex-landgenoten. Jok vorig jaar toen Pronk in In donesië de hand schudde van ""reen leidde dat tot grote be- ■oering onder oud-Indiegangers. De VVD-Kamerleden Terpstra, van Heemskerck en Wiebenga "en dat de bewindslieden ge- ?.en deze emoties vertegenwoor- 'gers uit die kring uitnodigen oor een verhelderend gesprek, «mister Pronk (ontwikkelings amenwerking) heeft het Vetera- jen Platform uitgenodigd voor en gesprek over zijn ontmoe ting met Princen. en Parijs voordeden, zullen ook in de grote steden in ons land voorkomen. Deze noodkreet uit te hoofdcommissaris drs. E. Nordholt van de Amsterdamse politie tijdens een informeel persgesprek. Volgens Nordholt wil de rege ring de realiteit niet onder ogen zien. „Het land stroomt vol ille galen, maar de regering houdt zich slechts bezig met formele procedures voor asielzoekers". De politiechef voorspelt dat de problemen met allochtonen de komende jaren sterk zullen toe nemen. Nordholt wil dat criminele ille galen direct worden uitgezet naar hun land van herkomst bui ten de EG. Allochtonen die hier langer dan een halfjaar celstraf moeten uitzitten, zouden wat Nordholt betreft daarna tot on gewenste vreemdeling moeten worden verklaard. Het grootste deel van de straat roven. overvallen en inbraken wordt gepleegd door Noordafri- kaanse zwerfjongeren, jonge Ma rokkanen. Antillianen en Suri- namers, zo blijlft uit politiegege vens. Ruim dertig procent van deze bevolkingsgroepen in de hoofdstad heeft een criminele achtergrond. Meer dan de helft zit van hen zonder baan. Volgens Nordholt worden deze mensen aangezet tot hun delicten door gebrek aan perspectief en de enorme discriminatie op de ar beidsmarkt. Alleen erkenning van hun pro blematiek, een actieve bestrij ding van de jeugdwerkloosheid, drugspreventie, opsporing en uitzetting van criminele buiten landers is volgens hem effectief. Het PvdA-lid Nordholt voor spelt dat de asielzoeker van nu de migrant van morgen is. Daar mee wil hij aangeven dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat de stroom vreemdelingen naar ons land de komende jaren afneemt. Integendeel, heel Euro pa wordt er volgens Nordholt door beïnvloed: de bevolking gaat er anders uitzien door de in stroom van met name Afrika nen. Dan moeten we er dus reke ning mee houden dat we strak, nog veel meer probleemgroepei binnen de grenzen hebben, dai nu al het geval is. De aanwezig heid van die mensen kunnen w< volgens de hoofdstedelijke poli tiechef niet langer blijven ont kennen. De regering moet ei haar beleid op afstemmen. Als politiechef kun je je vandaag de dag niet meer bezighouder met de braag of ai die illegalen hier mogen zijn, maar met de vraag hoe de vrede onder die ve le bevolkingsgroepen kan wor den bewaard, aldus Nordholt. Tegelijkertijd is de realiteit dat een groot deel van onze econo mie draait op de acitiviteiten van zwartwerkende illegalen, die voor een schijntje in naaiate liers en in de kassen werken. De hoofdcommissaris bena drukt dat hij er niet op uit is angstgevoelens onder het pu bliek te kweken dan wel aan te wakkeren. Dat doen volgens hem de extreem-rechtse politici wel die de situatie uitbuiten om hun verwerpelijke ideeën aan de man te brengen. Nordholt zegt dat hij slechts zijn verontrusting wil uiten in de hoop dat de poli tiek de maatschappelijke werke lijkheid niet langer negeert uit angst voor stemmenverlies. WOERDEN - Prinses Juliana bekijkt een droogmolen die is gemaakt door werknemers van het Werkvoorzieningschap De Sluis in Woerden. De prinses opende gisteren de uitbreiding van het gebouw van De Sluis foto Toussaint KhdterslANPi Advertentiei Voor her eerst werd door de Rado-constructeurs en designers het ruimtevaartmateriaal 'High Tech Keramiek' toegepast en verwerkt in de band Daaruit ontstonden de nieuwe Rado-horloges, met materiaal dat doorzijn hardheid krasvast is Voor dames en heren, vanaf 895,-. EDELSMEDERIJ HARRY HUTJENS Witte Paardstraat 1Goes Tel. 01100-12729 DEN HAAG (ANP) - Een kwart van de degenen die een beroep doen op de Wet Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst (Wet GMD) doet dat op oneigenlijke gronden. Het oneigenlijk ge bruik is flink toegenomen dooi de activiteiten van juristencol lectieven en commerciële ad viesbureaus. Minister De Vries (sociale zaken) en diens collega Ter Beek (defensie) willen die ontwikkeling tegengaan. Zij melden dit de Tweede Kamer in hun nota naar aanleiding van het eindverslag ter voorberei dingvan de behandeling van het wijzingsvoorstel op de Wet GMD. Het aantal erkenningen van gewetensbezwaren die zijn ingediend door tussenkomst van dergelijke bureaus is overi gens relatief klein vergeleken bij het aantal erkenningen van de overige verzoeken. Uit de brief blijkt verder dat de groei van het aantal beroepen op de Wet GMD in 1991 doorzet. Sinds de ontspanning tussen Oost en West. vooral na de val van de Muur. is de opmars in gang gezet. Dat de toename ver band houdt met de veranderen de Oost-West-verhouding valt volgens De Vries en Ter Beek af te leiden uit de verwijzing hier naar in de verzoeken. Het aantal erkende gewetensbe zwaarden militaire dienst dat daadwerkelijk de tewerkstelling heeft aangevangen vertoont de laatste jaren een daling. In 1988, 1989 en 1990 waren het er respec tievelijk 1.601,1.518 en 1.397. Veiligheid Militairen moeten betere voor lichting krijgen over hun arbeidsomstandigheden en er moet een beter systeem komen voor de behandeling van mis standen en klachten over de vei ligheid. Bovendien moet het ver bod op asbest volledig nageleefd worden. Deze aanbevelingen deed de Algemene Vereniging Nederlandse Militairen <AVNM) vrijdag aan minister Ter Beek. De AVNM, vakbond voor dienst- HAARLEM (GPD) - De jonge be- ver die onlangs in Katwijk werd aangetroffen is afkomstig uit Lelystad, zo heeft bloedon derzoek uitgewezen. Blijft na tuurlijk de vraag hoe het dier de lange tocht naar Katwijk heeft kon volbrengen. Het antwoord ligt bij een teeltbedrijf voor vol- legrondsgroenten vlak bij het natuurpark Lelystad. De in Katwijk gevonden bever behoorde tot een groepje dat uit een omgaasde behuizing was ontsnapt,. Het terrein van twee hectare is duidelijk te klein voor de explosieve aanwas van de be vers. Vier ervan gingen via een lange gang onder het gaas op zoek naar een nieuwe woonom geving. De reislustige bever uit Katwijk deed zich waarschijnlijk tegoed aan de worteltjes op de groente kwekerij, toen hij werd 'betrapt' door chauffeurs van een Kat- wijks transportbedrijf. Onduide lijk is nog of de bever per onge luk in de vrachtauto terecht is gekomen of dat de chauffeur en zijn bijrijder hem bewust mee namen. Het dier zal in Lelystad een plaats krijgen bij een soortge noot die voor onderzoeksdoel einden apart van de overige be vers wordt gehouden. Volgend jaar zullen alle in het natuurpark verblijvende bevers naar een nieuw en veel groter terrein worden overgebacht. Een stelsel van kreken en een grote oeverlengte maakt een pe perdure afrastering dan overbo dig. terwijl de bezoekers een be ter uitzicht op de beverburchten hebben. Hetzelfde gebied zal ook worden bevolkt door Pater Davidsher- ten, die mede dank zij de inspan ningen van het natuurpark in middels niet meer töt de be dreigde diersoorten behoren. Dit jaar zijn er 12 jongen gebo ren. Doordat ze niet worden ge plaagd door ziektes of parasitai re aantastingen, is hun aantal nu al zo groot dat een afzetpro- bleem is ontstaan. AMSTERDAM (ANP) - De mi lieu-organisatie Greenpeace wil dat supertankers zo snel mogelijk aan de ketting worden gelegd. De beweging bepleit een internationaal onderzoek naar de veiligheid van supertankers, waarvan de meeste begin jaren zeventig zijn gebouwd. Green peace meent dat deze schepen onbetrouwbaar zijn en om die reden een te ernstige bedreiging vormen voor het milieu, zo deel de een woordvoerder vrijdag mee. Greenpeace dringt hierop aan naar aanleiding van de ramp met de Saudische tanker ABT Summer, geladen met 263.000 ton traanse olie, op 28 mei. Het schip vloog 's avonds op 700 mijl uit de kust van Angola in brand, nadat door nog onbekende oor zaak een explosie was ontstaan op het achterdek. De bestem ming van de supertanker was Rotterdam. Uit de ABT Summer stroomden dagenlang duizenden liters brandende olie. Pas op 1 juni was een eerste bergingsploeg ter plaatse, maar toen was de super tanker al gezonken. Vijf van de 32 bemanningsleden kwamen om het leven. Een woordvoerder van het Rot terdamse bergingsbedrijf Smit Tak, dat door de eigenaar Ara bian Bulk Trade was ingescha keld voor de berging, heeft vrij dag desgevraagd meegedeeld dat het schip mogelijk nog 200.000 ton olie aan boord had op het moment dat het zonk. Waar het nu ligt is onbekend, de Atlantische Oceaan is ter plaat se vijfduizend meter diep. Smit Tak heeft zijn mensen inmiddels teruggehaald. Volgens Greenpeace toont de ramp aan dat er snel internatio nale afspraken moeten komen. „In West-Afrika was geen ber gingsmateriaal. Ik weet dat het voor bedrijven als Smit Tak veel te duur is overal in de wereld red- dings- en bergingsboten te heb ben. Begrijpelijk ook, maar het betekent wel datje bij calamitei ten te laat bent", aldus de woordvoerder. Naar mening van Greenpeace was de ABT Summer te bergen geweest als er meteen materiaal was gekomen. „Nu vrees ik een milieuramp als de olie uit de ge zonken supertanker naai- de op pervlakte komt. Er moet een in ternationale bergingsvloot ko men, niet morgen maar vandaag nog." De organisatie is over het onder zoek naar de veiligheid van su pertankers duidelijk. Volgens Greenpeace zijn de meeste sche pen verouderd en varen ze de laatste jaren onder „goedkope vlag". „Veel geld aan onderhoud wordt er dus niet uitgegeven", zo stelt de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is fel tegen het besluit van het kabinet om de werving en het bevorderen van brand weerlieden in handen te geven van het rijk. De raad zegt dit in een overigens niet-bindend ad vies. Het is de tweede keer in korte tijd dat de raad een be langrijk kabinetsbesluit van ta fel veegt. Eerder gebeurde dat met de goedkeuring van het ver drag van Schengen. Tot nu nemen de gemeenten zelf nieuwe brandweerlieden aan, In praktijk betekent dit dat de re gels soepel worden gehanteerd. Als iemand over bepaalde kwali teiten beschikt maar niet de juiste diploma's heeft, zijn er toch mogelijkheden een functie bij de (vrijwillige) brandweer te krijgen. De nieuwe methode van wer ving. die op 13 juni ingaat, maakt daar een eind aan. Aan el ke functie kleven bepaalde eisen en diploma's en daar zal in de toekomst strikt de hand aan worden gehouden. Het rijk be paalt in het vervolg of iemand aan die regels en eisen voldoet. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Brandweerraad en enkele organisaties van brandweerlieden hebben al ver nietigend geoordeeld over de nieuwe wervingsmethode. Het is de Raad van State volgens een woordvoerder een raadsel waar om het kabinet desondanks toch doorzet. „In sommige gevallen worden inderdaad mensen aangenomen die misschien niet helemaal aan de eisen wat betreft diploma's en dergelijke voldoen, maar wel ca pabel zijn." erkent een zegsman van de raad. „De gemeenten kunnen daar beter over oordelen omdat zij nu eenmaal beter op de hoogte zijn. Dadelijk neemt iemand in Den Haag besluiten die er veel minder zicht op heeft." Verder wordt het perso neel zo gedemotiveerd. Het brandweerwezen is sterk af hankelijk van vrijwilligers. In kleine gemeenten is zelfs de commandant geen beroeps. Niet altijd hebben deze mensen de vereiste papieren maar wel heb ben zij, bij voorbeeld door hun dagelijks werk, kwaliteiten om een korps te leiden. Eén van de organisaties die te vergeefs poogden het besluit te keren, ia de Koninklijke Neder landse Brandweervereniging. Volgens voorzitter mr J. J. H. Pop, in het dagelijks leven bur gemeester van Alkmaar, haalt het negatieve advies van de Raad van State niets meer uit. „Het is te laat. Het besluit is ge nomen en we moeten ons erbij neerleggen. Het gevolg zal zijn dat brandweerlieden in een be paalde functie, nu ineens niet meer over de vereiste papieren beschikken en als incapabel worden gezien. Dat frustreert." plichtige militairen met onge veer 25.000 leden, liet begin dit jaar een onderzoek doen naar de mening van dienstplichtigen over hun arbeidsomstandighe den. Een telefonische enquête onder 550 AVNM-leden wees uit dat ruim driekwart van hen vindt dat Defensie haar uiterste best doet voor een veilig en ge zond werkklimaat. Uitgesplitst naar functies blijken dienst plichtigen die op kantoor of bij de bewaking werken, tevredener te zijn dan dienstplichtigen in gevechtsfuncties. Tweederde van de ondervraagden zei geen enkele voorlichting te hebben gehad over de gevaren die aan hun werk verbonden zijn. ^Buen contrato hemos firmado! iQué negocic nos espera! WAT MOET U DAAR NU OP ZEGGEN? EBC helpt u aan het antwoord. Ga nü de taal leren die u nodig hebt! EBC is gespecialiseerd in snelle resultaten, zowel gericht op persoonlijke als zakelijke omstandigheden. Alleen of in groepjes Engels, Nederlands Frans Duits, Spaans Italiaans en Russisch. EBC TALENINSTITUUT Stationsstraat 40, 4611 CD Bergen op Zoom, telefoon 01640 - 65679, telefax 01640 66576 MJ3313V-I I.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7