Asielzoekers naar Wemeldinge Politie-huwelijk Sterke dijk mag ook mooi zijn Gemeente Goes heeft meevaller van één miljoen Eis 15 maanden verkoop heroïne is 15 maanden voor overval en aftuigen homo Landbouwgif ook aangetroffen in diep grondwater COLIJN Steun voor acties tegen opheffen patrouilledienst provincie 13 Qpvangcentrum voor 400 mensen in Stormezandepolder (Terminus Visser hoeft niet in de gevangenis ZATERDAG 8 JUNI 1991 j KAPELLE - In de Stormezande- S ooider te Wemeldinge (met nog Ln 2700 inwoners) komt een tijdelijk opvangcentrum voor asielzoekers met ruimte voor 350 tot 400 mensen. De vluchte lingen in ruim i worden ondergebracht „....i l4(l n0& te bouvven z0" IVrwoningen. Een voorstel van toe strekking maakte het Ka- uelse college van burgemeester a wethouders vrijdag bekend. B en w stemmen in met een ver- Mek van het ministerie van Welzijn. Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Het centrum moet begin 1992 klaar zijn en [ordt uiterlijk 1 januari 1995 weer opgeheven. De gemeente raadvan Kapelle oordeelt dins- 25 juni over het plan. J. van Bommel twee redenen om ak te gaan met de tijdelijke g: „In de eerste plaats voe- jenweons humanitair verplicht. Zoals bekend is WVC hard op roek naar extra opvangplaat sen. Dit jaar worden 25.000 asiel- joekers in ons land verwacht. Mensen die van huis en haard verdreven zijn. moeten geholpen worden. Daaraan willen wij graag een steentje bijdragen." Van Bommel noemt als tweede, niet onbelangrijke reden dat dankzij dit project de recreatie ve ontwikkeling van De Storme zandepolder van de grond komt. Voor dat terrein bestaan al ge ruime tijd bouwplannen. Kapel le gaf medio vorig jaar een bouw vergunning voor een aantal zo merwoningen. Uitvoering van de ideeën stuitte tot dusver op financiële problemen. In een speurtocht naar subsidies be landde projectontwikkelaar Eri ca Beheer bv uit Leiden bij WVC. Tijdelijk De bungalowbouw wordt moge lijk nu het ministerie voor op vang van asielzoekers een tijde lijke huurovereenkomst wil slui ten met de projectontwikkelaar. Dat akkoord geeft banken vol doende vertrouwen om de beno digde leningen te verstrekken. Voorwaarde voor de rijksover heid is dat de gemeente akkoord gaat. Kapelle heeft organisato risch en financieel nauwelijks bemoeienis met de opvang. De bedoeling is dat recreatiebedrijf Duinrell uit Wassenaar begin 1995 het parkbeheer overneemt. MIDDELBURG - De 42-jarige Terneuzenaar T. E. O. hoorde vrijdag voor de rechtbank in Middelburg achttien maanden fevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen lich eisen voor handel in hard drugs in zijn woonplaats. O. er kende alleen heroïne te hebben verkocht en geen cocaïne, zoals hem ook ten laste was gelegd. Volgens officier van justitie mr J. J.A. Groen had O. al vanaf okto ber 1988 gedeald en niet alleen de laatste drie maanden voor zijn arrestatie op 4 december. Diverse getuigen hebben ver- l dat ze geregeld enkele grammen van O. afnamen, die zij hun beurt doorverkochten aan gebruikers, waaronder Bel gen en Fransen. O. kocht het ivoor 50 gulden per gram in Rotterdam en zette het met flin ke winst af. MIDDELBURG - De 20-jarige Vlissinger E. J. P. hoorde vrij- dag voor de rechtbank in Mid- delburg vijftien maanden ge- vangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk tegen f zich eisen voor een poging tot afpersing, diefstal met geweld, eentaxioverval en een inbraak. E maakte deel uit van een groep jongeren die zich onder meer vermaakten met het in elkaar i slaan van homoseksuele man- nen. P. en drie andere jongens kwa- jnen 24 december op het idee "homo's te gaan pesten'. Zij gin gen naar de parkeerplaats bij het Nollebos, die bekend staat Ms ontmoetingsplaats voor mannen die seksuele contacten zoeken. Eén van hen deed zich voor als homo en legde contact moteen man die in een auto zat te wachten. Op dat moment stormden de drie anderen, ver domd met bivakmutsen, op hem af. Iemand drukte een pi stool tegen zijn hoofd en vervol gens werd hij uit de auto getrok ken Zij sloegen de man gezamenlijk bi elkaar en eisten dat hij hun 8ehi gaf. Tenslotte hield het slachtoffer zich bewusteloos waarna ze zijn zakken doorzoch ten, Geld vonden zij niet, maar ■lamen hem zijn huis- en auto sleutels af. Zij reden met zijn au toweg, die ze ergens in de berm achterlieten, na er een sporttas ™t.spullen uit gehaald te heb- Taxichauffeur Pedagen later kwam hetzelfde tel op het idee een taxichauf- J® te beroven. Zij bestelden f wagen bij een leegstaand Uls aan de Falckstraat in Vlis- Advertentie) totvanavond... Iets te vieren? Laat u vanavond eens lekker verwennen met een etentje in Terminus! Verwennen begint met bellen: 01100-30085. TOTVANAVOND! W j hotel restaurant [stationsplein 1 - goes Als de plannen doorgaan, kan de bouw van de woningen na de zo mer beginnen. Waarschijnlijk zijn nog niet alle bungalows be gin 1992 klaar, In ieder huisje is plaats voor drie alleenstaanden of een gezin. De asielzoekers ver blijven gemiddeld tussen de zes en negen weken in de zomerwo ningen. Op de oostelijke punt van De Stormezandepolder ko men tijdelijke gebouwen voor de vreemdelingendienst en een centrale keuken. De rijksoverheid zorgt onder meer voor plaatsing, opvang en begeleiding van vluchtelingen. Ook de dagelijkse gang van za ken in het centrum valt onder haar verantwoordelijkheid. Daarbij gaat het onder meer om voedselvoorziening, onderwijs en sociaal-culturele activiteiten. Het rijk betaalt alle daarbij be horende kosten. WVC wil een deel van de onge veer 35 personeelsleden voor het centrum aantrekken uit de om geving. De rijkspolitie doet de vreemdelingenadministratie. Voor deze werkzaamheden en voor begeleiding van asielzoe kers en handhaving van openba re orde zijn tien extra politie mensen nodig. Het ministerie van WVC en de gemeente Kapelle informeren de plaatselijke bevolking don derdag 20 juni in het Dorpshuis te Wemeldinge. Die voorlich tingsbijeenkomst begint om 19.30 uur. De vestiging van asiel zoekers is maandag 10 juni on derwerp van bespreking tijdens de vergaderingen van de com missie financien en onderwijs en de commissie gemeentewerken en ruimtelijke ordening. De eer ste bijeenkomst begint om 19.00 uur, de tweede om 20.30 uur. Ze vinden plaats in het gemeente huis te Kapelle. Het defintieve gemeentelijke principe-besluit valt zoals gezegd tijdens de raadsvergadering dinsdag 25 ju ni. Daarna gaat Kapelle met WVC en de projectontwikkelaar praten om de puntjes op de i te zetten. Ook beloonde hij een vrouw die zijn huis schoonhield met heroï ne. Zij bracht zo nu en dan me thadon voor hem mee in ruil voor heroïne. O. gebruikte dat omdat hij bezig was op eigen ge legenheid af te kicken. Hij zei al leen gehandeld te hebben om in zijn eigen gebruik te kunnen voorzien. Volgens zijn zeggen is hij in de tijd dat hij vastzit hele maal van de drugs afgekomen. Om te garanderen dat dat na het uitzitten van zijn straf zo blijft wil de officier dat O. in de twee jaar proeftijd van het voorwaar delijk deel van de straf de aan wijzingen van de reclassering opvolgt. Verder vroeg hij ver beurdverklaring van 1035 gul den die bij de huiszoeking in zijn woning werd gevonden, omdat dit. geld met de handel verdiend zou zijn. De rechtbank doet 21 juni uit spraak. singen. Toen de chauffeur uit de auto was gestapt kwamen er twee vermomde jongens met een mes en een pistool in de hand op hem af. P. pakte de chauffeur van achteren bij zijn hals. Die verzette zich wel even, maar gaf al snel zijn portefeuille met 250 gulden af. In de nacht van 9 op 10 novem ber pleegde P. met een jonger neefje een inbraak in de Streek school aan de Oostperkweg in Middelburg, waar de jongen op school zat. Zij haalden daar naaimachines, typmachines en een rekenmachine weg. P, zei dat hij zijn neef daarmee wilde helpen, omdat die geen geld had om met vakantie te gaan. Wat de rechters het meest be vreemdde was het feit dat P. aan de beroving van de taxichauf feur meedeed terwijl hij zelf dat beroep uitoefende. Op een vraag hoe hij het zelf zou vinden om overvallen te worden antwoord de hij: „Vreselijk." Volgens het rapport, van de reclassering heeft P. een normale jeugd ge had. Zijn advocaat mr C J. de Wit vroeg de rechtbank om P. 240 uur dienstverlening op te leggen in plaats van gevangenis straf. Officier van justitie mr D. van der Bel was daar vierkant te gen: „Overvallen als deze kun nen niet met dienstverlening worden afgedaan. Dat is maat schappelijk onverteerbaar". Schoon De raadsman wees erop dat zijn client nog een schoon strafblad had en was van mening dat P. niet in de gevangenis thuis hoort. Hij vroeg om hem direct uit voorlopige hechtenis te ont slaan, omdat hij nu al twee-en- een-halve maand vastzit. Hij zou onmiddellijk als vrachtwagen chauffeur aan het werk kunnen gaan. De rechtbank wees het verzoek van mr De Wit af. Vrijdag werd ook een begin ge maakt met de behandeling van de zaak van een ander lid van de groep, de 18-jarige R P. uit Vlis- singen, aan wie het molesteren van twee homoseksuele man nen. een tassenroof en poging tot brandstichting ten laste was gelegd. De officier kwam nog niet tot een eis omdat hij eerst voorgelicht wil worden over trai ningen die R. P.'s sociaal func tioneren kunnen verbeteren. En kele minderjarige leden van de groep hebben van de kinder rechter al tuchtschoolstraffen opgelegd gekregen. In de zaak van E. J, P. doet de rechtbank 21 juni uitspraak. OOSTBURG - In het Oostburgse gemeentehuis werd vrijdag middag letterlijk gestalte gegeven aan een regio-politie. Om twee uur traden de 25-jarige Mirjam van der Peijl en de een jaar jongere Martin Reijntjens uit IJzendijke in het huwelijk. De bruid is agente bij de gemeentepolitie in Terneuzen, terwijl de bruidegom wachtmeester is bij de rijkspolitie, groep West .Zeeuwsch-Vlaanderen. Het tweetal leerde elkaar kennen op de politieschool, waar ze in dezelfde klas zaten. Mirjam had toen al voor de gemeentepolitie gekozen. Het paar woonde al samen in IJzendijke. Zij werken beiden ruim twee jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen. Collega's vormden vrijdagmiddag een erehaagje bij het gemeentehuis, terwijl ook twee agenten op motoren het feest kwamen opluis teren (foto Henk Hommers De genodigden hadden tijdens een v bezichtigen foto Henk Hommers) r het verhoogde dijkvak de gelegenheid het nieuw aangelegde duingebied te Deltawerken Zeeuwsch-Vlaanderen op oor na gevild CADZAND - Het waterschap Het Vrije van Sluis vierde vrijdag voor de één na laatste keer dat de Zeeuws-Vlaamse kustverdediging Deltaveilig is. Naar verwachting wordt het dijkvak tussen de Bres- kense veer- en handelshaven volgend jaar door Rijkswa terstaat overgedragen aan Het Vrije. Dat kleine stukje kust is nu nog niet helemaal berekend op een zondvloed. Vooruitlopend op die over dracht werden vrijdag de kust- werken aan de Zwinmond en Tienhonderdpolder, ten zuiden en ten noorden van Cadzand. opgeleverd. De aan nemerscombinatie die het werk voor zo'n vijftien miljoen gulden heeft uitgevoerd, lever de de werken vrijdag officieel af aan het. waterschap. De op levering werd op beide plaat sen gesymboliseerd door het strijken van de aannemers- vlag en het hijsen van het, net in gebruik genomen, dundoek van Het Vrije. De verhoging van de interna tionale dijk bij de Zwingeul en de aanpassing van de dijken bij de Tienhonderdpolder wa ren de laatste werken die aan de Noordzeekust moesten worden uitgevoerd. Vorig jaar september was aan het Kil- letje bij Breskens ook al eens op de Deltaveiligheid ge proost. De laatste werkzaamheden zijn beide schoolvoorbeelden van de 'geïntegreerde aanpak' die het waterschap het laatste decennium voorstaat. Bij de aanleg van een zeewering wordt niet alleen meer aan het tegenhouden van de zee ge dacht. Tegelijkertijd wordt nu rekening gehouden met de be langen van recreatie en na tuurontwikkeling. Alles vol gens het motto van J. Boek hout. hoofd van de technische dienst van het waterschap: 'Een sterke kustverdediging mag er best mooi uitzien". Toen de eerste Deltawerken tussen Breskens en Hoofd plaat in uitvoering werden ge nomen. werd nog niet op ande re belangen gelet. „Maar de in zichten zijn veranderd. Samen met, de gemeente en natuurbe schermingsorganisaties heb ben we de andere belangen geïnventariseerd. En omdat de gemeente Oostburg ook be reid was bepaalde op de re creatie gerichte kosten voor haar rekening te nemen, is veel gerealiseerd", betoogde Boekhout. Hij noemde de bre dere stranden door zandsup- pleties, de creatie van 'binnen waartse duintjes' achter onder meer de Panoramaweg en na tuurlijk de Panoramaweg zelf. Ook bij de vrijdag opgeleverde verdedigingswerken zijn re creant en natuur niet over het hoofd gezien. Op beide plaat sen zijn uitkijkposten geïn stalleerd en prachtige wandel paden over de dijken aange legd. Boekhout en dijkgraaf C. Almekinders memoreerden ie der nog even dat alle verwor venheden niet zonder slag of stoot zijn binnengehaald. Maar uiteindelijk moest ieder een toch tevreden zijn, stelden beiden en niemand van de ge nodigden sprak hen tegen. Boekhout was tevreden met de openbare uitspraak van zijn dijkgraaf dat Het Vrije nu jaarlijks twee miljoen gulden reserveert voor onderhoud aan de zeewering tussen Zwin geul en Braakman. Motorcrossers Het hoofd technische dienst brak na de toespraken nog een lans om in West-Zeeuwsch- Vlaanderen naar (meer) moge lijkheden voor motorcrossers en paardrijders te zoeken. Op het nieuw aangelegde schel penpad bij de Tienhonderd polder zijn de sportliefhebbers niet welkom. Paardrijders moeten soms zoeken naar een strandovergang waai- ze het duin over mogen en crossers kunnen helemaal niet in de streek terecht. Wethouder A. de Feijter (open bare werken) van de gemeente Oostburg achtte de kans op oplossingen klein. Voor paard rijders vond De Feijter dat ook niet zo nodig. „Het zijn meest al Belgen die hier naar toe ko men. Die gunnen ons geen fietspad naar Knokke. hebben zelf genoeg ruiterpaden, aan de kust, maar vinden het blijk baar toch noodzakelijk om de ze kant op te komen." Voor de crossers zijn simpelweg geen geschikte terreinen te creéren. „Of ze zorgen voor geluids overlast voor bewoners: of ze verstoren de rust in een stilte- gebied. Er is in het verleden al naar zoveel mogelijkheden ge keken. het gaat gewoon niet", zuchtte de wethouder. Groepscommandant G. Doos je van het West-Zeeuws- Vlaamse rijkspolitiekorps vul de aan: „Schrijf maar op dat wij geen pardon kennen en te gen alle overtredingen verbali serend zullen optreden." GOES - Dankzij een meevaller van bijna één miljoen gulden hoeft de gemeente Goes minder drastisch te bezuinigen dan aanvankelijk werd voorzien. Die forse meevaller betekent, dat op jaarbasis ongeveer een ton minder bezuinigd kan wor den. Het Goese gemeentebe stuur heeft dat vrijdag bekend gemaakt. Volgens aanvankelijke cijfers zou Goes de komende jaren voor bijna twee miljoen gulden moe ten snoeien. De Goese gemeen teraad ging onlangs akkoord met een bezuinigingsoperatie van één miljoen in 1992 oplo pend tot 1.56 miljoen in 1995. Daarbij werden de consequen ties van de Tussenbalans van de rijksoverheid nog niet eens mee genomen; de rijksbezuinigingen bezorgen Goes een mogelijke strop van ongeveer een miljoen. Bij het opmaken van de gemeen- terekenening over 1990 blijkt Goes echter over een batig saldo van 962.000 gulden te beschik ken Volgens de afdeling voor lichting van de gemeente Goes vloeit dat extraatje voort uit een aantal éénmalige meevallers. Het, college van burgemeester en wethouders wil ongeveer de helft van dat bedrag gebruiken om een aantal investeringen ver vroegd af te schrijven. Drie ton wordt aangewend voor afdek king van risico's binnen de bouwgrondexploitatie. Ruim 160.000 gulden gaat naar de alge mene reserve- Volgens het Goese gemeentebe stuur betekent de meevaller dat. op jaarbasis ongeveer een ton minder bezuinigd hoeft te wor den. Bijkomende positieve effec ten zijn. dat de bouwgrondex ploitatie wat meer 'ruggegraat krijgt' en dat de algemene reser ve enigszins is versterkt. BILTHOVEN - Ook in het diep ere grondwater komen giftige bestrijdingsmiddelen voor. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksge- zondheid en Milieuhygiëne (RIVM), dat is uitgevpoerd in opdracht van het Ministerie van VROM. Op 36 van de 59 ver spreid over Nederland onder zochte lokaties werd de EG- norm voor veilig drinkwater overschreden. In Zeeland werd slechts op een plaats gemeten, in Heikant, en daar werden geen overschrijdingen geme ten. Reeds eerder zijn in het boven ste grondwater van landbouw- percelen verschillende residuen van bestrijdingsmiddelen aan getoond. Voor het. RIVM-onder- zoek zijn de meeste monsters op een diepte van vijf tot tien meter genomen. De winning van drink water vindt doorgaans dieper dan tien meter in het grondwa ter plaats. De grondsoort die in Zeeland overwegend voorkomt, klei. spoelt weinig uit. RIVM- woordvoerder Reinier van de Berg ziet hierin een verklaring voor het relatief gunstige mee tresultaat. In het. diepere grondwater zijn in totaal 25 verschillende organi sche verbindingen aangetoond. Niet alleen werden werkzame bestrijdingsmiddelen zelf ge vonden. maar ook bijmengselen en omzettingsprodukten. Van in totaal zéventien verbindingen bleek een concentratie die gelijk staat of hoger is dan de EG- drinkwaternorm. Deze staat op 0,1 milligram per liter voor een individueel bestrijdingsmiddel en 0.5 voor meerdere bestrij dingsmiddelen. Schandelijk L Reijnders, hoogleraar Milieu kunde aan de Universiteit van Amsterdam en medewerker van de Stichting Natuur en Milieu, ziet op termijn de drinkwater voorziening via het grondwater bedreigd. „Als die middelen een maal op die diepte zitten, is de kans op afbraak erg klein gewor- den", zo meent hij. Als de bestrijdingsmiddelen het diepe grondwater van de winge- bieden bereikt hebben, voorziet Reijnders sluiting van een deel van de drinkwaterputten of het aanleggen van dure zuiverings installaties. „Voor sommige put ten zullen die problemen zich in de komende tien tot twintig jaar voordoen", aldus de hoogleraar. MIDDELBURG - Het vonnis voor de 24-jarige Arnemuide- naar M. van B. voor het opzette lijk aanrijden van een auto met twee AID-ers luidt 4500 gulden boete, zes maanden voorwaar delijke rijontzegging en verlen ging van de proeftijd met een jaar van een eerder opgelegde voorwaardelijke gevangenis straf van drie weken voor ge weldpleging. De vrijheidsstraf wordt, niet ten uitvoer gelegd, zo als deze krant vrijdag meldde. De Middelburgse rechtbank wees de eis van de officier op dit punt af. Advertentie De VEWIN, de Vereniging van Exploitanten van Waterleiding bedrijven in Nederland, noemt het een „schandelijke zaak" dat nog steeds veel bestrijdingsmid delen worden gebruikt die het milieu zwaar belasten. Het on derzoek van het RIVM maakt de VEWIN duidelijk dat mogelijk opnieuw extra maatregelen noodzakelijk zijn. Die maatregelen kunnen in het „ernstigste" geval bestaan uit het sluiten van waterputten. De VEWIN. die het rapport nog niet in detail kent, waarschuwt al ja ren voor de risico's in het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in met name de landbouw. De laatste jaren dienen steeds meer middelen ingezet te worden om het grondwater te zuiveren. beveiliging Inbraak Toegangscontrole Brand T V -bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF Goes/Kloetinge - Tel. 01100-13720 TERNEUZEN - Burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneu zen steunt de acties van b en vv van Vlissingen tegen de ophef fing van de Patrouille- en Op sporingsdienst. Hij vindt dat minister H. Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat haar be sluit in heroverweging moet ne men. Volgens Barbé voert de POD es sentiële taken uit op het gebied van de scheepvaartbegeleiding en het bewaken van de veilig heid op met name de Wester- schelde. De burgemeester van Terneuzen in de brief: „Over dracht van deze taken aan de rijkspolitie te water zal moge lijk. gelet op de uitoefening van politietaken, kunnen leiden tot vermindering van het toezicht op en de serviceverlening aan de scheepvaart en het maritieme bedrijfsleven binnen het haven gebied Terneuzen." Barbé meent dat er voor wat be treft Terneuzen sprake is van een specifieke situatie omdat de POD ook belangrijke diensten verleent aan het Havenschap Terneuzen. Ook om die reden acht hij opheffing van de dienst niet wenselijk. Drs R. C. E. Barbé

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 49