RQVINOIALE ZEEUWSE COURA u geen verlaging minimumloon SPRINT Tekenen voor Nicaragua tfvalbedrijf van ■eknoei verdacht Huurwaardeforfait voor goedkoop huis toch lager El. TOR O V oedsel vergiftiging onder deelnemers Bourgondisch feest De Vries: teveel nadelen Kabinet wijst WRR-advies af DISCO CENTER „,s Zestienhonderd Zeeuwse reacties op PZC-enquête kunst cultuur 15 t/m 21 kriebels hebben Wij een Eerst zon ^nemende bewolking gevolgd door ■egen. Maximumtemperatuur rond 15 paden. Zwakke veranderlijke wind. 34e jaargang no. 132 ig 7 juni 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Waar kwaliteit en service belangrijk is! [JHAAG (GPD) - Het wette- minimumloon wordt nu (verlaagd om zo meer men jan werk te helpen. Het lijkt pdat er aan het plan meer dan voordelen zitten. Minis- De Vries (sociale zaken) fldit de Kamer laten weten, organisaties van werkge- rs hebben teleurgesteld ge beerd, de vakbonden zijn De Vries reageerde namens kabinet op een advies van Wetenschappelijke Raad or het Regeringbeleid (WRR). engens kondigt de minister Inader onderzoek aan naar de en voordelen van verlaging het minimumloon „zodat i meer definitieve standpunt- laling mogelijk wordt". Wan- rde definitieve besluiten val- meldt de bewindsman niet. het WRR-advies stonden tal ie maatregelen om meer men- laan het werk te krijgen. Vol- isdeWRR is de hoogte van minimumloon nog afge- mdop de behoeften van de al- nverdiener (iemand die er een in van moet onderhouden), ajn steeds minder alleenver- ners en daarom kan, meent WRR, het minimumloon om- g tot het niveau van de bè ta van alleenstaanden. Dat verlaging van het mini- mloon met 30 procent bete len. Daardoor zouden in de jntiger jaren honderddui- iden extra banen ontstaan, lis het WRR-advies. feens De Vries betekent een van het minimumloon het voor mensen onaantrek- ijk wordt te gaan werken. Ve- zouden onder het sociaal mi lium komen en een uitkering eten krijgen. Van inkomens betering zou dan helemaal n sprake meer zijn. voorspelling dat een veria- Si van het minimumloon veel extra banen op zou leveren, is volgens De Vries met talrijke on zekerheden omgeven. De be windsman stelt verder dat er nu al talloze vacatures zijn, ook voor laag gekwalificeerde ar beid, die niet opgevuld worden. Het is zeer de vraag of een lager minimumloon dat beeld zou ver anderen. Ook hier wil het kabi net nader onderzoek. De verlaging van het minimum loon zou voorts door moeten werken in de uitkeringen die aan dat loon gekoppeld zijn. Daar mee zouden zeer grote groepen mensen een forse inkomensach teruitgang ondervinden. Juridische bezwaren ziet het ka binet, aldus De Vries, bij het WRR-plan om een verlaagd mi nimumloon alleen te laten gel den voor nieuwe gevallen (jonge ren die 18 jaar worden). Dat zou in strijd zijn met het gelijkheids- Aantrekkelijker De Vries stelt namens het kabi net dat meer mensen aan het werk geholpen moeten worden door werk aantrekkelijker te maken. Onaangenaam werk moet door werkgevers verbeterd worden. Van de andere kant moet de belastingaftrek wegens arbeidskosten voor werkenden omhoog van 1000 gulden nu naar 1500. Het verschil tot de uitke ring wordt zo groter. Nu is de uit kering soms hoger dan het loon dat betrokkene gaat verdienen. Het kabinet wil deze zomer aan de hand van het advies van de commissie-Stevens over een ver dere belastingvereenvoudiging nog wel naar een ander aspect kijken. Nu kunnen partners de basisaftrek (de belastingvrije som) aan elkaar overdragen, mits de partner geen of maar een heel laag inkomen heeft. Dit sys teem weerhoudt vrouwen er vaak van te gaan werken. De man gaat immers fors in inko men terug omdat hij de dubbele basisaftrek kwijtraakt. Het kabinet wil bekijken of de overdracht van de basisaftrek geheel of gedeeltelijk kan ver vallen. Gekoppeld daaraan zou het minimumloon verlaagd kun nen worden met dat deel dat nu bedoeld is om de onderhouds- ml bij Kole in Kapelle APELLE - Justitie verdenkt (transport- en afvalverwer- igsbedrijf Kole Milieu in Ka le van ongeoorloofde prak ken bij de verwerking en het noer van afval. Ook zou er fknoeid zijn met de admini- alie. Een woordvoerder van [(bedrijf ontkent het meren- elvan de beschuldigingen, mderdag werd bij Kole Milieu inval gedaan. De rechter- mmissaris bij de rechtbank in Iddelburg werd bij de inval bij door personeel van de kspolitie in Zeeland en enkele (btenaren die speciaal zijn be st met de opsporing van mi- ü-delicten. Br verwachting zal ook een tderzoek worden ingesteld bij •ige leveranciers van het Ka- tlse bedrijf. Kole werkt onder wr voor bouwondernemingen bedrijven in de industriële- en lemische sector. Kole Milieu lakt deel uit van de Kole Hol- ij de holdingmaatschap- werken ongeveer zestig men- 1 persofficier van justitie, mr. Tempel, was donderdagmid- igzeer terughoudend met het ^strekken van informatie. Jus- Pe volstond met de medede- "g dat het vermoeden bestaat Kole al ruim een jaar in d)d met de milieuwetgeving wdt gehandeld. Ook zou vals- in geschrifte zijn gepleegd documenten die betrekking «ben op de verwerking en het tosport van afval. Het bedrijf' b chemisch afval onder een r vlag hebben vervoerd, aar dat afval uiteindelijk te stis gekomen, is volgens mr ppel nog niet duidelijk. tasters Phetbedrijfsterrein in Kapelle erden gisteren monsters geno- Ook werd administratie in sla8 genomen. Het bedrijf 'hit concreet verdacht van Aftredingen van de Wet Che- 1)02 B mische Afvalstoffen, de Afval stoffenwet en van valsheid in ge schrifte. Persofficier Tempel ver klaarde dat het volstrekt ondui delijk is hoeveel tijd het onder zoek nog in beslag zal nemen. Woordvoerder H. J. van Doorn van Kole bv. ontkende donder dagavond met klem dat het be drijf zich schuldig maakt aan on geoorloofde praktijken. Ook is er geen sprake van valsheid in geschrifte, aldus de woordvoer der. Volgens Van Doorn is het bedrijf in het bezit van alle mogelijke vergunningen van provincie en het ministerie van VROM. Hij erkent echter dat er één ont breekt; een vergunning voor het zogeheten 'shredderen' (versnip peren) en opslaan van verontrei nigde lege emballage. Van Doorn meent dat dit het bedrijf nauwelijks is aan te rekenen; die provincie zou die activiteiten al geruime tijd hebben toegestaan. Gedoogverklaring In een verklaring die het bedrijf gisteravond uitgaf staat dat de provincie in november '89 aan Kole bv heeft gevraagd of op het bedrijfsterrein in Kapelle lege emballage 'geshredderd' kon worden, omdat de afvoer van le ge emballage zou stagneren. Daardoor dreigde, aldus de ver klaring van Kole Milieu, de inza meling van klein chemisch afval in Zeeland vast te lopen. Het ver snipperde afval wordt, zegt Ko le. afgevoerd naar de Afvalver werking Rijnmond (AVR). Volgens woordvoerder Van Doorn heeft de provincie daar voor een gedoogverklaring afge geven. Een definitieve vergun ning is er niet. Kole Milieu meent dat justitie het bedrijf daar nu op pakt. Volgens Van Doorn komt de provincie met enige regelmaat bij het bedrijf over de vloer. Er zijn echter, zei hij gisteravond, nooit op- of aan merkingen gemaakt. DELFT - Ongeveer 1100 schoolkinderen hebben gisteren in Delft een ruim 2,5 kilometer lange straattekening gemaakt. Het geld wat daarmee werd verdiend is bestemd voor een waterlei dingproject in de Nicaraguaanse zusterstad Estelia (foto Ed Oudenaar den!ANP) DEN HAAG (GPD) - De belas tingtoeslag voor huiseigenaren (het huurwaardeforfait) gaat voor woningen tot een waarde in bewoonde staat van 60.000 gulden, minder omhoog dan het kabinet wilde. Voor duurdere woningen gaat het forfait ech ter meer omhoog. De nu voor 1993 en 1994 voorziene forfait- verhogingen zullen eind 1992 opnieuw worden bekeken. Een verlaging van de nu bepaalde percentages is dan mogelijk. Dit is de uitkomst van het ka merdebat over de verhoging' van het huurwaardeforfait. Staats secretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) kwam daarin tegemoet aan wensen van CDA en PvdA. Voor het veranderde wetsvoor stel stemden CDA (minus het lid Hillen), PvdA, D66, Groen Links, SGP en GPV. De overige fracties waren tegen. Het kabinet had de Kamer voor gesteld het forfait van 1,8 pro cent nu in stappen (de eerste op 1 juli) te verhogen tot 3.3 procent in 1994. Die verhoging wordt nu beperkt tot 2,8 procent voor wo ningen met een maximale waar de in bewoonde staat van 60.000 gulden. Dat correspondeert met een marktwaarde van 100.000 gulden. De verlaging levert deze huiseigenaren enkele tientjes per jaar voordeel op. Onder forse aandrang van de Kamer beloofde Van Amels voort ook de nu voor 1993 en 1994 bepaalde verhogingen van het forfait eind 1992 te zullen herzien. Tegen die tijd liggen er nieuwe gegevens van het CBS over de juistheid van berekenin gen op basis waarvan het forfait wordt vastgesteld. Dan is er ook meer zicht op de inflatie, een an dere bepalende factor. Indien de CBS-gegevens belangrijke afwij kingen laten zien ten opzichte van nu, zal het kabinet daar re kening mee houden. Om het gat dat ontstaat door de lagere verhoging van het forfait voor goedkope woningen te kun nen dekken, komt er een andere indeling voor het bepalen van het forfait. Bovendien gaan de bedragen voor duurdere huizen extra omhoog. Op deze manier kosten de gewijzigde plannen de overheid geen cent. De Eerste Kamer moet nog met alle voorstellen akkoord gaan. Dat zou nog voor 1 juli moeten, maar het is zeer onzeker of dat lukt. De Senaat wees begin 1990 al eens een verhoging van het forfait van 1,8 naar 2,3 procent af wegens een te zwakke cijferma tige onderbouwing. Het kabi netsplan van nu, en de wijzigin gen daarop, zijn gebaseerd op dezelfde gegevens als toen. Advertentie Presenteert vanavond 'N 25+ PARTY AANVANG: 21.00 UUR - TOEGANG GRATIS DEN HAAG - Rond zestien honderd PZC-lezers hebben het formulier van de lande lijke kranten-enquête 'De Staat van het Land' inge vuld en opgestuurd. In het Haagse kantoor van de Ge meenschappelijke Pers Dienst werden tienduizen den formulieren ontvangen, soms vergezeld van per soonlijke aanvullingen. Prof dr René Diekstra van de Rijksuniversiteit Leiden, een van de wetenschappelij ke begeleiders van het on derzoek. spreekt van een „een prachtig resultaat." Een Engels bedrijf zal de mil joenen antwoorden verwer ken en geordend naar Neder- 'de STAAT van het LAND' land sturen, waarna conclu sies getrokken kunnen wor den. Daarmee hoopt men in september klaar te zijn. Duitsland en Polen sluiten vriendschaps verdrag WARSCHAU (AP) - Polen en Duitsland hebben donderdag een vriendschapsverdrag gete kend dat de Poolse minister van buitenlandse zaken Krzysztof Skubiszewski omschreef als „een opmerkelijk moment in het proces van de Europese een wording". Het verdrag werd in de Poolse hoofdstad getekend door de on derhandelaars van beide rege ringen, de Duitse ambassadeur Wilhelm Hoeynck en het hoofd van het Europese departement van het Poolse ministerie van buitenlandse zaken Jerzy Sulek. „We moeten samen de Europese eenheid opbouwen. Dat is een grootse opdracht, waaraan Po len en Duitsland nu werken door middel van dit verdrag", zei mi nister Skubiszewski. kosten van kinderen te bestrij den. De koopkrachtgevolgen voor mensen met kinderen kun nen dan opgevangen worden via een hogere kinderbijslag. De Vries kondigt verder aan dat het sanctiebeleid tegen uitke ringstrekkers die weigerachtig (Slot zie pagina 3 kolom 1 Stad van farao's gevonden aan voet piramide NAZLETT EL-SAMMEN (AP) - Verborgen onder een toeristen dorp aan de voet van de Sfinx hebben Egyptische archeologen de resten aangetroffen van een stad die vermoedelijk heeft be hoord aan de piramide-bouwen de farao's. „Voor de Egyptologie is deze vondst veel interessanter dan al het goud in het graf van Toetan- chamon', zei Zahi Hawass, direc teur oudheden voor de piramide van Giza en de Sfinx. „De objec ten uit het graf zijn prachtig om te zien, maar ze vertellen niets over het dagelijks leven zoals dat zich tijdens het faraoschap van Toetanchamon afspeelde". Hawass gaat ervan uit dat de nu ontdekte overblijfselen wel veel zullen kunnen vertellen over hoe de farao's, de adel en de gewone man in het oude Egypte van voor de tijd van Toetanchamon leefden. Bijvoorbeeld over de huizen waar zij in woonden, het voedsel dat zij aten, hoe mensen uit verschillende lagen van de maatschappij samenleefden en waarin zij verschilden. Daarover is slechts weinig bekend, omdat oude steden en dorpen door gaans door andere beschavin gen werden overdekt. VS krijgen schuld moord-complot tegen Bouterse (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Volgens de 'speciale gezant' van Bouterse, Henk Herrenberg, is de Suri naamse legerleider op het nip pertje aan de dood ontsnapt. Amerikaanse inlichtingendien sten zouden een aanslag op Bou terse hebben beraamd en ver volgens de schuld hebben wil len geven aan „elkaar bestrij dende drugsbendes". Herrenberg: „U weet dat natio naal en internationaal een kli maat is geschapen rond de ver meende betrokkenheid van de legerleiding bij de drugshan del". De oud-minister stoelt zijn we tenschap over 'het komplot te gen Bouterse' op geruchten in diplomatieke kringen en op wat vernomen is van 'agenten'. De Surinaamse regering heeft daar op de Amerikaanse ambassa deur Leonard ontboden om hem de complot-theorie te ontvou wen. Herrenberg had eerder presi dent Kraag op de hoogte ge bracht en zei het „logisch" te vinden dat Kraag het Openbaar Ministerie zou vragen een onder zoek in te stellen. Direct na af loop van de gisteren gehouden persconferentie bleek de procu reur-generaal niet op de hoogte te zijn van Herrenbergs verden kingen. In de vervroegde vrijlating var. kapitein Etienne Boerenveen. die vijf jaar vast zat in Ameri kaanse gevangenissen op be schuldiging van een voorgeno men drugstransactie, zag Her renberg een „positief signaal" van de VS. Daar zou men nu in gezien hebben dat Boerenveen onschuldig was. Rainer Maria Rilke leefde, schreef en werd geadoreerd. Na zijn dood. in 1927. bleef een om vangrijk oeuvre van gedichten, essays, brieven, drama, novel len. schetsen en proza. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: de mannen in het leven van Clara Schumann vakantiekiekjes tonen negentiende-eeuws Japan 's Hertogenbosch eert 'burger schilder' Jan Sluijters Freek de Jonge maakt knieval voor re censenten over polemist Ka- rel van het Reve niets dan goeds geperst glas uit Leerdam jury-leden Franz Liszt-con- cours warmen publiek op staatscircus Moskou komt naar Nederland Boom Met een speciale, uit Denemar ken overgekomen bomenver- plaatsmachine is donderdag op het terrein van het Goese Ly ceum een fraaie goud-es uit de grond gehaald en zo'n honderd meter verder weer geplant. De boom moest (uit)wij ken voor de uitbrei- Q ding van de school. Pijnlijk Steffi Graf beleefde gisteren het absolute dieptepunt uit haar tennisloopbaan als prof. De bij- - na 22-jarige Duitse verloor op Roland Garros vrijwel zonder een bal goed te raken van de Spaanse Arant- O C xa Sanchez: 6-06-1. HAZERSWOUDE (ANP/GPD) - Enige honderden deelnemers aan een Bourgondisch feest, dat afgelopen weekeinde is gehou den in de Belgische Ardennen, zijn ziek geworden door voed selvergiftiging. De meesten zijn afkomstig uit Hazerswoude. Dat heeft de GGD-Rijnstreek donderdag meegedeeld. Het gaat om een groep van onge veer zeshonderd feestgangers. De GGD schat dat ongeveer de helft na afloop ziek is geworden. Een duidelijk beeld van de ernst van de ziekten heeft de GGD niet, maai' wel zijn enkele men sen in het ziekenhuis opgeno men. ADMINISTRATIEKANTOOR OPEN VANDAAG 16.00-21.00 u. HUISI Kantooradres Toren straat 43a 4353 AB SerooskerkelW) Telefoon 01189-2625 HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM Onderzoek van de ontlasting van een van de patiënten wijst op een salmonella-infectie. De Keuringsdienst van Waren on derzoekt momenteel etensres ten van het feest. De GGD heeft besloten een epidemiologisch onderzoek in te stellen. Het feest was op touw gezet door enkele particulieren. Veel etens waren, waaronder salades, kip, konijnen en sauzen zijn vanuit Nederland meegenomen, voor het merendeel gekoeld of diep gevroren. In België is ook nog vlees gekocht. Verder is water uit een plaatselijke bron ge bruikt. Het festijn was op touw gezet door 15 vrienden uit Hazerswou de. „Sommige deelnemers wer den zondag al ziek", zegt organi sator Kees de Gelder. „Anderen kregen pas later buikkrampen, koorts, braakneigingen en diar ree. We hebben toen oudere deel nemers en zwangere vrouwen geadviseerd contact op te ne men met de huisarts" De Gelder heelt geen idee over de oorzaak van de vergiftiging. „Alles wat wij aan voedsel heb ben meegenomen is met zorg be handeld en gekoeld naar Belgie overgebracht. Zelf heb ik geen vlees gegeten, maar ik ben wel ziek geweest. Triest dat een grandioos feest zo afloopt. Wij willen graag duidelijkheid over de oorzaak, want je voelt je wel verantwoordelijk. We hebben de lijsten met deelnemers ter be schikking gesteld van de GGD, zodat die aan het werk kan met het pnderzoek naar de vergifti ging." UeukWS Voor Mensen met Keuken p fife*!, Sterk Receptenboek. 1 S0 Wie onze showroom bezoekt, maghetgrote SieMatic Keukenboekzómeenemen. Ofwel: 180pagina 'svol inspirerende ideeën en prachtige kleurenfoto 's. 1 LI hrb 1 thN CbltlVIAIIC. Massee Zn. Woonvizier Zeeland Verrijn Stuartweg 8, Goes, Korte Geere 20, Middelburg, tel. 01 100 - 2 12 22 (lo. Geerepassage) tel. 01180 - 1 37 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1