n.\ orbatsjov bij economische top WBBÊÊ ft HD-televisie komt jaar eerder Vallage houdt vast an basisvorming an slechts drie jaar Journaal in actie voor omroep-cao Bedankje van hoogste baas RDM EG naar conferentie over Midden-Oosten Nobelprijswinnaar: zonder perestrojka wereldvrede in gevaar Protesten bij Nobei-rede Sovjetleider Komplot ontdekt tegen legerleider Bouterse later meer zon <d!^ \jeel beioolking en regen, 's middags opklaringen. Matige tot vrij krachtige Can zuidoost naar zuidwest ruimende Kind. Temperatuur 17 graden 34e jaargang no. 131 onderdag 6 juni 1991 LICHTLAND ïrlichting TERNEUZEN Noordstraat promenade 37 MIDDELBURG Geere Passage 8-10 sfeervolle buitenhoek' SHINGTON/OSLO (GPD/ IRTR) - De Amerikaanse pre- lentBush heeft zijn bezwaren ten de aanwezigheid van Sov- leider Gorbatsjov op de eco- nische top van rijke landen Londen laten vallen. Dat is lensdag gezegd door rege- jsfunctionarissen in Was- jlon. jbatsjov heeft enige keren la- isi iweten naar de top van de ze- rijkste geïndustrialiseerde iden (G-7), die volgende and gehouden wordt, te wil- om persoonlijk de noodzaak grootscheepse westerse I |p voor de zieke Sovjet-econo- te onderstrepen. meeste deelnemers aan de waren daar direct voorstan- van, maar de Amerikaanse aarzelde. Het Witte i iis vreesde vooral dat Gor- T isjovs aanwezigheid het voor westerse landen wel heel ilijk maakt om hem hulp te »eren. de Amerikanen hebben zich 4 jjd op het standpunt gesteld II zij pas écht omvangrijke p aan de Sovjetunie willen 's dat land bereid is de jicipes van de vrije-markteco- fll mie te aanvaarden en dus de atsinvloed op de economie stisch te verminderen. arde Amerikanen kwamen in verzet tegen Gorbatsjovs el iwezigheid alleen te staan. jral toen de Britse premier in |or begin deze week liet we- Gorbatsjov welkom zou moesten zij wel bakzeil ha- Ti Igens Amerikaanse regerings- ;n itionarissen zal Gorbatsjov ir of na de top ontmoetingen iben met de leiders van de ze- landen (Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, Italië, Enge land, Duitsland en Japan). Maar hij zal niet aanwezig zijn bij de vergaderingen zelf. De topontmoeting tussen Sov jet-president Michail Gorbats jov en zijn Amerikaanse ambt genoot George Bush wordt in Moskou gehouden van 25 tot 27 juni, zo heeft een onafhankelijk Sovjet-persbureau woensdag gemeld. OSLO (RTR) - Sovjetpresi dent Michail Gorbatsjov heeft tot tweemaal toe zijn toespraak, die hij woensdag hield bij de uitreiking van de Nobelprijs voor de Vrede 1990 in Oslo, moeten onder breken wegens protesten. „Ik weet niet of U er last van heeft, maar ik zal mijn toe spraak voortzetten", zei de Sovjetleider nadat een man had geroepen: „U hebt tien miljoen ton mijnen in Afgha nistan achtergelaten". Eerder was hij onderbroken door een vrouw over hetzelfde onder werp. De Sovjetleider kreeg verlaat zijn Nobelprijs uitgereikt om dat hij in december niet naar Oslo kon komen wegens de si tuatie in de Sovjetunie. In een vraaggesprek met de Noorse tv ontkende Gorbats jov dat in Moskou opdracht is gegeven voor de militaire ac ties maandag in de Litouwse hoofdstad Vilnius. Sovjet-president Gorbatsjov tijdens zijn rede bij de uitrei king van de Nobelprijs in Os lo (foto Liu Heung Shing/AP) A Het persbureau baseerde zich op bronnen bij het Sovjet-ministe rie van buitenlandse zaken. De top zou aanvankelijk in fe bruari worden gehouden, maar werd uitgesteld in verband met de Golfoorlog. Hervorming Gorbatsjov heeft het westen woensdag opgeroepen zijn be leid van perestrojka ofwel her vorming van de samenleving ih de Sovjetunie te steunen, daar, als dit beleid niet slaagt, anders op lange termijn de wereldvrede in gevaar komt. De Sovjetpresident deed dit in een toespraak bij het in nontvangst nemen van de No- belvredesprijs 1990 in Oslo. Hij maakte daarin tevens duidelijk dat het Kremlin geen voorwar den van buitenstaanders zal ac cepteren die hopen dat hervor mingen zullen leiden tot een ko pie van democratie naai- weste lijk model. Gorbatsjovs waarschuwing houdt duidelijk verband met HAAG (GPD) - Staatsse- taris Wallage (onderwijs) J' idt vast aan zijn standpunt, de basisvorming slechts jaar mag duren. Hij vindt 'j de afzwakking van een wij- ingsvoorstel van de CDA'er mes onduidelijk is. teren zette de Kamer het mmoetdebat over de basis- 81 ming voort. Het wetsontwerp elt cat in alle scholen voor rtgezet onderwijs dezelfde 0 frlien vakken worden gege- i. Daarmee wil de staatssecre- is bereiken dat de keuze voor e' i bepaalde vorm van onder- wordt uitgesteld. meent dat de scholen grotere vrijheid moeten krij- en vier jaar mogen gebrui- iom de doelstellingen van de worming te verwezenlijken. beperkte dat dinsdag iets ir aan te geven dat hij maar beperkt stukje van het vier- leerjaar ook wil besteden aan de basisvorming. Wallage vindt die uitleg echter nog onvoldoen de. Hij meent dat Hermes zijn wijzigingsvoorstel moet bijstel len. Rechtsom De VVD'er Franssen zal het wij zigingsvoorstel van Hermes des noods steunen, zo liet hij giste ren weten. Daarmee zou het een nipte meerderheid in de Kamer krijgen. Liever heeft hij echter dat zijn eigen voorstellen voor het vergroten van de vrijheid voor de scholen worden aange nomen. „Maai- als het linksom niet lukt dan maar rechtsom", zei hij gisteren. Eerder had Franssen het voorstel van Her mes 'een bom' onder het wets voorstel genoemd. Het kamerdebat over de basis vorming wordt volgende week voortgezet. Dan is het inmiddels de derde week dat de Tweede Kamer over dit onderwerp praat. 'HILVERSUM (GPD) - Het NOS-journaal gaat actie voeren om de cao-eisen bracht bij te zetten. Jour naalverslaggever Rik Groe nwegen zei gistermiddag tijdens een zeer druk be zochte omroepbrede actie bijeenkomst in Hilversum bat de Journaal-redactie pijdag zondagdiensten draaien. Dat betekent inde praktijk dat de lengte van de Journaals ongeveer Ifehalveerd wordt. Groenewegen riep de colle t's van andere omroepen °P het voorbeeld van het 'ournaal te volgen door ook "i actie te komen. ^V-bestuurder Klaas loornstra noemt de beslis- ang van de Journaal-redac- 'jo ..zeer moedig, omdat een dergelijke stap gevoelig ligt naar het publiek toe." Hoornstra riep sympathi- g santen van de Journaal- Si factie op vrijdag massaal aanwezig te zijn op de redac tie „om hen te ondersteu nen." Gistermiddag hebben naar schatting vijfhonderd om roepmedewerkers van de landelijke- en de regionale omroepen gehoor gegeven aan de oproep van de 'om- roep'bonden tot een grote omroep-actiedag. Inmiddels is het duidelijk dat de werkgevers geen ini tiatief zullen nemen om de door de bonden afgebroken cao-onderhandelingen te heropenen. De 'omroep'bonden eisen van de werkgevers het be houd van de atv-dagen en een goede werkgelegen- heidsgarantie bij de op han den zijnde reorganisatie van het omroepbestel. Boven dien eisen de bonden een loonsverhoging van 3,5 pn> cent, maar de werkgevers willen niet verder gaan dan drie procent meer loon. WEZEP (ANP) - De eerste 80 Nederlandse militairen van de landmacht zijn woensdag uit noord-Irak in Nederland terugge keerd. Aangetreden op Schiphol luisterden ze naar de dank woorden van hun hoogste baas, generaal Huysman. In de Prinses Margrietkazerne in Wezep vond later de hereni ging met familieleden en vrienden plaats. De groep, zowel dienstplichtigen als beroepsmilitairen, maakte deel uit van het elfde geniehulpbataljon. Zij waren betrokken bij de bouw van drie vluchtelingenkampen in de buurt van Zakho, bij de medische verzorging van Kurden en bij de stafverzorging. Zij behoorden tot de 600 landmachtmilitairen die in Noord-Irak zijn ingezet. In de loop van volgende week zullen in verschillende groepen de overige militairen van het elfde geniehulpbataljon naar Nederland komen. Hun werk is afgelopen, aangezien de meeste Kurdische vluchte lingen inmiddels naar hun woonplaatsen zijn teruggekeerd en de hulpverlening is overgenomen door particuliere organisaties en de Verenigde Naties. De 400 Nederlandse mariniers blijven voorlopig nog hun bewa kingstaken in Noord-Irak uitvoeren totdat duidelijk is hoe hun taak door de VN wordt overgenomen (foto Marcel AntonisselANP i (Van onze correspondent) BRUSSEL - Philips brengt de eerste tv-toestellen met sterk verbeterde beeld- en geluids kwaliteit (high definition tele vision - HD-MAC) begin 1994, een jaar eerder dan voorzien, op de Europese markt. Dit maakte drs. P.J.Groenenboom van Phi lips woensdag bekend op de Belgische luchthaven Zaven- tem. Tevens zijn deze herfst al Philip- stoestellen in de winkel te koop van het toekomstige zogeheten 16:9 formaat dat breder en plat ter is dan de huidige schermen. Daarvan is het beeld een stuk mooier en het geluid van CD- kwaliteit. De uitzendingen half februari 1992 van de Olympische Winterspelen in de Franse Alpen zijn met deze apparaten te ont vangen in D2-MAC, de voorloper van de echte HDTV tegen 1995. De prijs voor deze eerste toestel len varieert van 5000 tot 10.000 gulden, afhankelijk van de grootte van het scherm. De prij zen zakken tegen 1995 tot twee derde van de aanvangsprijs, zo verwacht Groenenboom. De consument kan met deze eerste toestellen de huidige PAL-uit- zendingen blijven volgen, maar nog niet erg veel genieten van D2-MAC satellietuitzendingen. EG-steun De televisiemakers moeten eerst nog met programma's op de markt komen. Europees Commissaris Pandolfi zegde de ze week vijf jaar lang f 230 mil joen toe uit de EG-begroting om het makei\van D2-MAC uitzen dingen aan te moedigen. Op dit moment zijn nog vrijwel alle uit zendingen volgens het gewone PAL-systeem. D2-MAC, en in 1995 HD-MAC, moet voor de sa telliet de vervanger worden van PAL en SEC AM (Frankrijk). Het PAL-systeem blijft voor 'ge wone' niet-satellietuitzendingen in Europa bestaan. Met het steeds groeiende aantal zenders hebben de PAL-uitzendingen via de satelliet geen toekomst. Er is een EG-richtlijn op komst die voor alle nieuwe satellieten verplicht de D2-MACnorm gaat voorschrijven, Philips, en de Nederlandse rege ring. hopen dat de EG-richtlijn PAL zelfs helemaal gaat verbie den vanaf 1995, maar dat zit er volgens Pandolfi niet in, De ASTRA-satelliet zendt met PAL RDM Moskou's pogen om kredieten en handelsconcessies te krijgen om de neergaande spiraal van de Sovjeteconomie te keren en de overgang naar een marktecono mie soepeler te laten verlopen. Naar hij zei moet de Sovjetunie een gezamenlijk programma uit werken met de groep van zeven voornaamste industrielanden in de wereld (G-7) Gorbatsjov kreeg in 1990 de No belprijs voor de vrede voor zijn sleutelrol in de beëindiging van de Koude Oorlog en het feit dat hij het de Oosteuropese landen mogelijk maakte het na-oorlog- se communistische juk van zich af te schudden. Hij kon in december niet naar Oslo komen om de traditionele toespraak te houden bij de plechtigheid van de toekenning van de vredesprijs, omdat hij in de Sovjetunie moest blijven ten einde etnische spanningen op te lossen en het gevaar van een eco nomische en politieke ineenstor ting af te wenden. De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij RDM) heeft een moeilijk jaar achter de rug. Het bedrijf werkt aan een beleids plan waarmee in de komen de vijf jaar de afhankelijk heid van defensie-opdrachten wordt verminderdzo staat in het jaarver- slag. Rode kaart De Goese wethouder M. L. 't Hart sluit zich aan bij de protest en van de Vereniging Huur- dersoverleg Goes tegen de huur verhoging met. 5,5 procent die per 1 juli ingaat. Woensdag stop te 't Hart een rode kaart in de brievenbus, gericht aan staatssecretaris Heer- ma van volkshuisves- C ting. I O PARAMARIBO (ANP) -Er is een komplot ontdekt om de Surinaam se legerbevelhebber Desi Bouterse te vermoorden. Het ministerie van buitenlandse zaken in Paramaribo beschikt over deze informa tie. Bijzonderheden over het vermeende komplot tegen Bouterse zijn nog niet bekend. De adviseur van de bevelhebber, Henk Herrenberg, belegt vandaag een persconferentie over deze zaak. Herrenberg zal daarbij ook ingaan op de vraag „of de Nederlandse regering opzette lijk heeft geprobeerd het proces tot nationale verzoening in Surina me te saboteren of frustreren". Het bericht over het komplot tegen Bouterse komt in een periode van aanhoudende geruchten over onenigheid in de legertop. Patrouilledienst De Patrouille- en Opsporings- dienst (POD), de enige rijksin stantie die 24 uur per dag op de Wester schelde vaart, wordt bedreigd door Haagse bezuinig ingen. 'Onbegrijpelijk' vinden de POD'ers dat. Temeer omdat het milieu steeds belang rijker wordt gevond- en. I Kostbaar punt Het Nederlands elftal liet zich gisteravond in de voorronde van het EK bijna verrassen door de voetbaldioerg Finland. De re gerende Etiropese kampioen verspeelde in de uit wedstrijd een kost- O O baar punt (1-1). fi-O (Van onze correspondent) TEL AVIV - De Europese Ge meenschap krijgt een rol bij vredesbesprekingen in het Mid den-Oosten. Als Washington er op korte termijn in slaagt de partijen om de tafel te krijgen, zal minister van buitenlandse zaken Van den Broek Europa vertegenwoordigen. Nederland is vanaf 1 juli een half jaar lang voorzitter van de Euro pese ministerraad. Israël, dat zich aanvankelijk verzette tegen een Europese rol, is het woens dag in Parijs eens geworden met de ministers van de Europese troika (Luxemburg, Italië en Ne derland, respectievelijk de hui dige, scheidende en komende voorzitters). De Luxemburgse minister Jac ques Poos zei na afloop van het overleg met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Levy dat Europa zal opereren binnen het kader van het Ameri kaanse vredesinitiatief. Levy verklaarde dat hij moge lijkheden ziet voor een gezamen lijke Jordaans-Palestijnse dele gatie. Hij wees erop dat de Israë lische regering nog haar goed keuring moet geven aan de EG- rol, maar zag geen problemen. In Jeruzalem zijn berichten te gengesproken als zou Levy Poos hebben verteld dat er contacten gaande zijn om een ontmoeting tot stand te brengen tussen ko ning Husayn van Jordanië en Is raels premier Shamir. Volgens andere berichten heeft Levy in Parijs gezegd dat mogelijk al binnen twee tot vier weken een vredesconferentie kan begin nen. Maar in Washington wees de woordvoerder van het Witte Huis er woensdagavond meteen op dat er nog altijd geen over eenstemming bestaat over het houden van besprekingen. Syrië en Egypte willen snel be ginnen met de vredesonderhan delingen. Dit hebben de presi denten Hosni Mubarak en Hafez al-Assad woensdag gezegd na een overwacht bezoek van de Syrische president aan Cairo. Uraniummijn in ex-DDR oorzaak longkanker bij duizenden BONN (AFP) - Meer dan 5.000 arbeiders in een voormalige DDR-uraniummijn bij Wismut zijn de afgelopen jaren overle den aan longkanker. Mijnwer kers zijn gedurende de 45 jaar dat de mijn in bedrijf is geweest vermoedelijk slachtoffer ge worden van sterk radioactieve mijngassen zoals radon. Dit meldt het Duitse weekblad „Die Zeit" vandaag. De uraniummijn Wismut AG werd in 1946 geopend om de Sov jetunie te voorzien van grond stoffen voor een atoombom. uit. Pandolfi vreest schade claims als deze uitzendingen zouden worden verboden. Vervanging Philips is in 1986 met het Franse Thomson en het Duitse Siemens begonnen met de ontwikkeling van een Europese HDTV-stan- daard, die door de hele wereld zou worden overgenomen. Ja pan was toen al bezig met een ei gen systeem. Maar dat heeft het nadeel dat alle apparatuur, van camera en studio tot het tv-toe- stel, moet worden vervangen. Sindsdien is de Amerikaanse in dustrie ook wakker geworden. Vorige zomer had de wereldstan daard moeten worden toegewe zen, maar de Amerikanen pleit ten met succes voor twee jaar uitstel. (Zie onze speciale openingsadvertentie elders in deze krant.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1