Sihanouk, Cambodja's draaitol Oppositie in Kuwayt wil nog dit jaar verkiezingen Paasheuvel PZC opinie en achtergrond De nieuwe gouden driehoek: energie, milieu en werk Politieke canière van grillige prins is er een van vallen en opstaan (Van onze verslaggever Kees van Dam) De Itodc Khmers brachten zijn vijf kinderen en tien tallen familieleden om het le ven, maar dat verhinderde prins Norodom Sihanouk niet jarenlang als president van de Cambodjaanse verzetscoalitie ook deze massamoordenaars van Pol Pot te vertegenwoordi gen. Hij zong tijdens zijn balling schap in de nachtclubs van Pe king 'La vie en rose' en sjouwde tijdens het schrikbewind van de Rode Khmers in een zwarte py jama door de oerwouden van Cambodja. Met zijn grillige per soonlijkheid domineert prins Si hanouk al tijden het nieuws over zijn door een voortslepende bur geroorlog zwaar gehavende land. Hij zal weer ieders ogen op zich gericht weten tijdens de Cambodj a-conferentie in Jakar ta. Oorlog verscheurt Cambodja nu al meer dan twintig jaar en al die jaren heeft Sihanouk een promi nente rol gespeeld. De vleesge worden wispelturigheid kan men hem noemen, of anders een politieke opportunist van het zuiverste water. Vooral met zijn gedraai rond de positie van lei der van het verzet wist Sihanouk de wereld vaak te verbijsteren. In juni 1982 besloot hij officieel een coalitie voor te zitten met de anti-communistische, aationa- listische ex-premier Son Sann en de door de Vietnamezen ver jaagde Rode Khmers. In mei 1987 stapte hij uit dit samenwer kingsverband. om er korte tijd later onder druk van China, een van zijn financiers, weer in terug te keren. Een paai- maanden la ter stapte Sihanouk weer op, nu 'definitief. Om aan het einde van datzelfde jaar namens de verzetscoalitie in Frankrijk overleg te plegen met Hun Sen, de premier van Cambodja. Het lijkt erop dat de draaitol Si hanouk ook zélf soms in opper ste verwarring raakt van zijn ge drag. Tijdens een van de vele conferenties over Cambodja, in Parijs in augustus 1989, riep hij in een allengs stiller wordende conferentiezaal met krachtige stem tot driemaal toe uit rond uit vóór volkerenmoord te zijn. Onmiddellijk nadat zijn vrouw, prinses Monique, zijn aandacht had weten te trekken en de prins zijn uiterst pijnlijke vergissing inzag, veranderde hij weer in de uiterst charmante politicus die hij óók kan zijn. Natuurlijk, ver ontschuldigde Sihanouk zich brede gebaren makend, was hij tégen volkerenmoord. De ver moeidheid had hem even parten gespeeld. Men moest het hem naar vergeven. Zwaartepunt De politieke carrière van Siha nouk (69) is er een van vallen en opstaan. In al die jaren waarin hij in een strijd om de macht op leven en dood verwikkeld is ge weest, viel één ding op: de prins wist altijd waar het zwaartepunt van de macht zich op dat ogen blik bevond. Toen hij negentien was. werd hij door het koloniale Frankrijk van een gymnasium geplukt en op de troon gezet van een land dat door Parijs werd beschouwd als een onbeduidende kolonie. De Fransen dachten een meegaan de losbol, een marionet, in huis te hebben gehaald, maar dat viel tegen. Aanvankelijk bracht de prins zijn tijd door met saxofoon spelen en de playboy uithangen. Maar dat veranderde, zo gaat het verhaal, na de dood van een van zijn dochters. Sihanouk ging zich zowaar bezig houden met de politiek en hij ontwikkel de zich in een razend tertipo tot een buitengewoon gewiekst po liticus. Eerst verdreef hij de Vietminh uit Cambodja en daarna bond hij de strijd aan met de Fransen. In 1953 werd zijn land onafhan kelijk. Twee jaar later deed Siha nouk, ten behoeve van zijn va der, afstand van de troon en riep hij zich uit tot premier. Binnen lands voerde hij een meedogen loze politiek; elke vorm van op positie werd keihard de kop in gedrukt. Corruptie Ondanks de wijdverbreide cor ruptie en de wrede willekeur ten gunste van d'e rijken en het leger, wist Sihanouk zich in die tijd bij vele gewone Cambodjanen on sterfelijk populair te maken. Zijn openbaar optreden leek nog het meest op een one-man-show, met het Cambodjaanse volk als klapgraag publiek. Onder veel trompetgeschal opende hij bruggen, dammen en wegen en geregeld trok hij naar het platte land om in het gezelschap van boeren wat in de grond te spit ten. Verder trad hij in die tijd na drukkelijk in de schijnwerpers als acteur in zelf geschreven en /n de nieuwe Avenue haalt de socioloog en journalist Her man Vuijsje herinneringen op aan zijn „rode" jeugd: ,,'s Avonds plofte Het Vrije Volk in de bus. Op zaterdagavond zaten we in pyjama klaar om te luiste ren naar De Shoivboat van de VARA. Mijn moeder deed haar inkopen bij de Coöperatie, een donker winkeltje waar een nor se man in stofjas rondscharrel de tussen vaten stroop en bruine bonen. De Coöp verwierp de op kapitalistische leest geschoeide supermarktgedachte. De prij zen lagen erboven, de kwaliteit onder die van Albert Heyn en Si mon de Wit. maar dat deerde niet. Ik geloof dat mijn moeder het zaakje tot de opheffing trouw is gebleven". Aangezien ik zelf ook uit een rood nest stam, herken ik wel iets in deze beschrijving. Ook mijn moeder bleef het Coöp-win- keltje tot aan het eind toe trouw, wat in haar geval beslist niet an ders kon, want de loopbaan van mijn vader speelde zich geheel en al af binnen de boezem van dit ivinkelbedrijf. Hij wist zich er zelfsvolgens het draaiboek van het bekende Amerikaanse suc cesverhaal. van loopjongen lot directeur op te werken. In oor logstijd stonden ze samen achter de toonbank, al liep de verkoop van stroop en bruine bonen toen hard terug. Na de ontmanteling van de oude kruidenierswin kels, bleef mijn moeder trouw aan de Coöp - die ging namelijk als supermarkt de strijd aan met de kapitalistische winkelketens Die strijd ging verloren, zoals ook Het Vrije Volk het onderspit zou delven. De ouders van Vuijsje hadden elkaar leren kennen op de Paas heuvel, waar zich het recreatie ve bolwerk bevond van de Arbei ders Jeugd Centrale. Ook de kleine Herman werd daar nog heengestuurd, op het nippertje, want in het begin van de jaren vijftig kivam er een einde aan de AJCen dus ook aan haar kin derkampen. Voortaan ging het gezin op vakantie in zogenaam de Natuurvriendenhuizen, die werden gedreven door een so cialistische mantelorganisatie. Zo brachten wij vaak- de vakan tie door in Hotel Excelsior op A meland, een fraai, met riet ge dekt gebouw in de duinen bij Nes, waar leden van de socialis tische familie elkaar in ontspan nen sfeer ontmoetten. De herinnering aan de Paasheu vel is bij Vuijsje altijd levend ge bleven. Hoewel hij geen heimwee heeft naar het door-en-door collectieve karakter" van dit ro de verleden, dat hem als zeven jarige al benauwde, staat hij toch positief tegenover de ver bondenheid die de mensen toen met elkaar voelden. De maatschappij is inmiddels kokanje geregisseerde speelfilms en als auteur van vijf boeken. Onder tussen was hij ook nog Indochi na-correspondent voor het be faamde Franse satirische week blad Le Canard Enchainé. Op het terrein van de buiten landse politiek slaagde Siha nouk er heel knap in de neutrali teit van zijn land te bewaren door de Verenigde Staten en China tegen elkaar uit te spelen. Dat ging goed tot de oorlog in Vietnam werkelijk escaleerde. De VS zegden hun steun aan de prins, die inmiddels zijn vader als staatshoofd was opgevolgd, op toen deze zeer tegen de zin van Washington hardnekkig vasthield aan onpartijdigheid in het conflict in Indochina. Tijdens een bezoek van Siha nouk aan Moskou in maart 1970, pleegde generaal Lon Nol met instemming van de Amerikanen een staatsgreep, die Sihanouk uit Phnom Penh verdreef. De prins zocht zijn toevlucht in Pe king bij zijn vriend Mao, waar hij de internationale woordvoerder werd van het Cambodjaanse verzet tegen wat in feite een Amerikaanse bezetting van zijn land was. Binnen dat verzet wa ren de Rode Khmers, felle tegen standers van de prins toen hij nog de macht had, zonder con currentie het sterkst. Begin 1975 veroverden de ultra-maoïsti sche guerrillastrijders van Pol Pot de Cambodjaanse hoofd stad en werd Sihanouk, tot zijn grote vreugde, door de nieuwe machthebbers als staatshoofd aangesteld. Knekelhuis Maar al snel kon zelfs Sihanouk zijn ogen niet meer sluiten voor de feiten. Zijn goede reputatie in het buitenland diende om te ver doezelen waar de Rode Khmers werkelijk mee bezig waren, zo realiseerde hij zich. Onder het mom van een 'agrarische revolu tie' werd Cambodja omgetoverd in een knekelhuis. Sihanouk maakte bekend zich uit de poli tiek terug te trekken om zich te gaan wijden aan zijn grote liefde: de bioscoopfilm. Maar omdat Pol Pot anders besliste, bevon den de prins en zijn vrouw zich enige tijd later in gevangen schap. Hun kinderen en veel fa milieleden zagen zij nooit meer terug. De Rode Khmers ver moordden in drie jaar tijd naar schatting twee miljoen Cambod janen, Sihanouk dook in 1978 weer op in Peking, waar hij opnieuw een bondgenootschap sloot met de Rode Khmers, die inmiddels uit Phnom Penh waren verjaagd door Vietnamese troepen. Voor het verdrijven van de nieuwe machthebber, de door Hanoi ge steunde Hun Sen, was Sihanouk blijkbaar wel bereid het gruwe lijke verleden te vergeten. Maar tot een militaire oplossing van het Cambodjaanse conflict kwam het nooit en het staat wel vast dat vrede slechts via de con ferentietafel kan worden be reikt. Ook op dat gebied toonde Sihanouk zich de afgelopen ja- drastisch veranderd, is veel minder verzuild geworden, en heeft aan het individu alle ruim te gegeven. Vuijsje juicht het op zich toe dat de samenleving een meer open karakter heeft gekre gen en dat het individualisme de kluisters heeft geslaakt van een verstikkende groepsmoraal. Maar hij kant zich tegen het ni hilisme en de alles-moet-kunnen filosofie van de jaren zestig, die alleen maar zou hebben geleid tot normvervaging en toegeno men criminaliteit. De vrijheid, die de egoïst voor zichzelf opeist, is immers de onvrijheid van de ander. Het is dan ook niet toevallig dat in de discussie, die vorig jaar in de Amsterdamse Partij van de Arbeid losbrandde, over de vraag hoe de verloedering in de hoofdstad moest worden aange pakt, een pamflet van Herman Vuijsje een belangrijke rol speel de. Hij vindt dat de houding van de socialisten, die altijd bezwa ren hadden tegen elke maatre- Gerrit Jan Zwier gel van controle of dwang, mede debet is aan de toegenomen on veiligheid op straat. In plaats van de openbare ruimte te ver dedigen. werd die prijsgegeven aan het schuim der natie. Vuijsje is iemand die zowel met gemengde gevoelens naar het verledèn als naar het heden kijkt. Hij wil niet toegeven aan zijn nostalgie naar de Paasheu vel, ivant het conformisme bin nen de gesloten rijen verstikt het individu, en hij voelt zich even min prettig in zijn huidige woon plaats. de Amsterdamse Nieuw- marktbuurt, ivaar het non-con- formisme in straatterreur is uit gemond. Deze ambivalentie ligt ook ten grondslag aan de pelgrimsreis die hij ruim een jaar geleden van Santiago de Compostela naar Amsterdam ondernam. In zijn boek ..Pelgrim zonder God" legt hij uit waarom hij de voet tocht in omgekeerde richting maakte: hij wilde niet van de moderne stad naar het oude platteland terugkeren, maar juist, in het voetspoor van de ge schiedenis, het omgekeerde tra ject volgen Noch tussen de pel grims in Santiago noch tussen de jutiks van Mokum voelde hij zich op zijn gemak. Alleen er gens ondenveg, op een onbe stemd punt in de ruimte (en in de geschiedenis) zong hij het hoog ste lied. (Van onze correspondent Taco Slagter in Cairo Emir Jaber al-Sabah van Kuwayt is met zijn be sluit om voor oktober vol gend jaar algemene verkie zingen uit te schrijven bezwe ken voor de druk vanuit in vloedrijke zakenfamilies in het sjeikdom. Maar de opposi tiepartijen zijn allerminst te vreden. Zij eisen dat de Ku- wayters nog dit jaar naar de stembus kunnen. Uit protest wil de oppositie vandaag (dinsdag) een vreedzame be toging in Kuwayt-Stad hou den. Verder heeft de emir per de creet bepaald dat de Nationa le Raad vanaf volgende maand weer in functie is. Maar ook dat zint de oppositie niet. Deze raad, opricht in 1990 ter compensatie van het in 1986 ontbonden democratisch ge kozen parlement, werd samen gesteld uit vijfentwintig door de emir benoemde leden. Op positieleider Abdullah Nibari van het Democratisch Front zegt te vrezen dat de Nationale Raad de Kieswet en het dis trictenstelsel in het voordeel van de heersende Al Sabah- clan zal proberen te manipule ren. Al ver voor de Golfoorlog klonk de roep om herstel van de democratie in Kuwayt. Maar de emir bleef zich er te gen verzetten. Toen echter kort na de bevrijding bleek dat het regime zelfs niet bij mach te was ook maar een begin te maken met de wederopbouw van het land, sloot de opposi tie haar rijen en sprak openlijk haar weerzin uit over deze in competentie. Dat leidde ver volgens tot arrestaties van op ponenten en persbreidel. Wel iswaar bracht kroonprins en premier (een neef van de emir) vorige maand onder Ameri kaanse druk enige wijzigingen in zijn kabinet aan, maar dat leidde niet tot meer democra tie en een voortvarende aan pak van Kuwayts immense problemen. Het is voor het eerst dat de op positie zich zo roert in Ku wayt. Steeds meer stellen de tegenstanders van de konink lijke familie zich de vraag of de alleenheerschappij van de Al Sabahs wel moet worden voortgezet. Deze openlijke re bellie tegen ruim 200 jaar machtsuitoefening van een omhoog gevallen familie, heeft De emir van Kuwayt, sjeik Jaber Al-Ahmad Al-Sabah, bij zijn terugkeerna afloop van de Golfoor log (foto Romeo GacadlAFP) echter de halsstarrige houding van de heerser niet gebroken. Een van de oorzaken hiervan is dat de sjeik eerst een machtsstrijd binnen zijn fami lie moet beslechten. Al maan den rollebollen de prinsen en aanverwanten met elkaar in de paleistuinen over de vraag hoe en door wie het land eigen lijk moet worden bestuurd. De familie van de kroonprins en premier Abdullah Saad moet het opnemen tegen de directe afstammelingen van de emir die alles bij het oude willen la ten. Deze laatsten zijn met name gegriefd over het feit dat het gewijzigende kabinet wordt gedomineerd door leden van Saads familie en ze zijn bang dat ze daarmee hun invloed verliezen op het beheer van het gigantische vermogen van de gehele clan, geschat op 100 miljard dollar. Maar dat is nu juist ook de re den de schatrijke zakenklasse in Kuwayt de emir uitdaagt. Abdul Aziz Al Sagar, hoofd van een puissant rijk geslacht en voorzitter van de machtige Kamer van Koophandel, voert de oppositie vanuit deze kring aan, Zijn redenering is simpel en tegerlijkertijd dodelijk voor het regime: als het zakenleven in Kuwayt geen duidelijke toe komst heeft, zal geen cent meer in het emiraat worden geïnvesteerd en zullen de za kenlieden met hun kapitaal naar het buitenland vluchten. Monopolie Bij dit alles speelt dat de 3000 leden tellende koninklijke fa milie een dikke vinger in de pap hebben in zowat alle zake lijke activiteiten in Kuwayt. Door krachtdadige oppositie te voeren, hopen de zakenlie den het economische monopo lie van de Al-Sabahs te bre ken. Daarbij is de eerste eis dat de clan de alleenheer schappij over de olie opgeeft en de staatsoliebedrijven pri vatiseert. Wat het bedrijfsleven in Ku wayt met hun oppositie in fei te ook wil zeggen, is, dat, als zij niet meer het vertrouwen in de regering hebben, het buiten land daarin zeker zal volgen. Dat heeft echter rampzalige consequenties voor het emi raat. Om de wederopbouw te kun nen financieren zonder de ei gen middelen aan te spreken, moet op de internationale ka pitaalmarkt worden geleend. Maar welke bank wil geld ste ken in een politiek instabiel land waar zelfs eigen zakenwe reld geen fiducie meer in heeft? Kortom, de emir heeft gedacht de politieke proble men in zijn land te boven te ko men door pas volgend jaar ver kiezingen toe te staan. Waar bij het nog maar de vraag is wie er mogen stemmen. Alleen degenen die kunnen aantonen dat zij of hun voorvaderen voor 1920 op deze zanderige plek woonden, hebben stem recht. En dan alleen nog maar de mannen. ren zeer bedreven. Hij beseft dat welke groepering ook de macht zou krijgen in Phnom Penh, nie mand om hem heen kan daar waar het gaat om buitenlandse erkenning en internationale hulp. Door de wereldgemeen schap wordt de prins nog altijd beschouwd als de natuurlijke leider van Cambodja. Hij flirtte daarom enkele malen nadrukkelijk met de regering van Hun Sen, maar maakte ook telkens duidelijk dat, de Rode Khmers vanwege hun militaire kracht deel moeten uitmaken van een vredesplan. En dus zal de prins in Jakarta, in alle tien talen die hij vloeiend spreekt, met klem betogen dat het vre desplan van VN-secretaris-gene- raal Perez de Cuellar slechts een kans van slagen heeft als alle bij het Cambodjaanse conflict be trokken partijen hun wapens in leveren. Pas dan zal de Untac, het al gevormde Voorlopig Be stuur van de Verenigde Naties in Cambodja, vrije verkiezingen kunnen uitschrijven. De vroegere monarch van Cambodja, prins Norodom Sihanouk (links) schudt de handen van premier Hun Sen, de door Vietnam gesteunde regeringsleider in Phnom Penh (foto Upali AturugirilAFP) Van onze parlementaire redacteur Corel Goseling) Profeten krijgen vaak pas op heel lange termijn gelijk. Hun toekomstvoorspellingen blijken ineens uit te komen, on danks alle hoon en smaad die betrokkene ten deel viel toen de ideeën voor het eerst werden geopperd. De criticasters van toen zwijgen stil of nemen de voorspelling nu ineens als 'ei gen' en vooral 'nieuw' idee over. Tot grote frustratie van de pro feet zelve. De discussie over de groentax, ook wel ecotax genoemd, is daar een mooi voorbeeld van. Medio 1989 bracht Groen Links een no ta over de groentax, die per jaar zo'n 44 miljard gulden moest op leveren, uit. Heel politiek-Den Haag stortte zich op de nieuwe partij. De negatieve kwalifica ties, overtroffen elkaar zowel in bewoordingen als in de decibel len waarmee deze werden uitge sproken. Groen Links stelde onder meer voor om stookolie, kolen en gas tussen 25 en 75 procent duurder te maken. Zo moest het gebruik geforceerd omlaag worden ge bracht. Besparing via de prijs, met het milieu als lachende der de. Dat werd er tenslotte beter van. Om elektriciteitscentrales doel matiger te laten werken, zou er een heffing moeten komen op al le onbenutte warmte die zij het milieu inbrachten. Zo diende die afvalwarmte een nuttige be stemming te krijgen. Met als voordelen energiebesparing en milieuverbetering. Groen Links werd verketterd en de discussie viel stil. Sterker nog, voor zover er discussie was over milieu en energie ging die een andere kant op. Zo bracht minister Andriessen (economi sche zaken) medio 1990 een nota energiebesparing uit waarin 'de prijs' als instrument niet werd genoemd. De bewindsman verwachtte alle heil van voorlichting, bewust wording, demonstratieprojec ten, regelgeving, afspraken en subsidies. Zo moest tussen 1980 en 2000 twintig procent energie bespaard worden. Een verdub beling van het tempo. Dik 350 miljoen gulden trok Andriessen voor de realisatie van zijn wen sen uit. Werd bij de presentatie van de f nota nog niet direct duidelijk waarom het prijsmechanisme door Andriessen terzijde was ge schoven, enkele maanden later bleek dat wel. Via een nieuwe no ta getiteld 'Economie met open grenzen'. Onze economie ge bruikt veel energie, stelde de be windsman. Omdat we klein zijn, betekent dit een zware claim op ons milieubeleid. Nu zou het uitgangspunt van het milieubeleid, de vervuiler be taalt, leiden tot zeer hoge heffin gen op energie. Lees: brandstof fen. Daarmee zouden bedrijven die veel energie gebruiken (toe vallig ook de groep die veel ex porteert) in een nadelige concur rentiepositie terechtkomen. Met alle gevolgen van dien voor eco nomie en werkgelegenheid. Kortom, Andriessen bescherm de 'zijn' industrie. Liever energie besparen (hetgeen ook nog geld oplevert) dan te betalen. De druk op de bewindsman is echter steeds groter geworden. Daarvoor is een aantal oorza ken. Ten eerste is er binnen de EG eind 1990 onder Italiaans voorzitterschap een discussie gestart over belastingen en hef fingen in de energiesector. Blij vende wijzigingen in energiege bruik, besparing en milieuvoor delen vormden de drie doelstel lingen. Daarnaast is binnen het kabinet een gedachtenwisseling op gang gekomen over het nut van subsi dies. Is niet hetzelfde te bereiken door zogenoemde 'regulerende' heffingen: heffingen die zo hoog zijn, dat zij het gedrag van dege nen die ze moeten betalen, wijzi gen. Een milieudiscussie eigen lijk, die is verbreed tot de ener giesector. Minister Alders (VROM), die voor 1993 besluiten wil, in de race tegen Andriessen. Gevoelige plek Volgens goed Nederlands com- promisdenken werd er dus een werkgroep aan het studeren ge zet. De werkgroep-Wolfson. Eind van dit jaar moet het rapport er zijn. Maar de tijd staat niet stin Begin maart sprak Andriesseiï in de Eerste Kamer tijdens ee r discussie over energieheffingen over „een gevoelige plek". n' Hij zei te huiveren voor de di dc cussie en repte over onopgelost ei haken en ogen. Hoe hoog moei de heffing wel worden om effec it te hebben? Waarom moesten e fectieve subsidies weg? Wart moest het worden als in de E( de grenzen wegvielen? Ho moesten de inkomsten uit d heffing teruggegeven worde aan de betalers ervan omdat c heffing toch niet bedoeld ko zijn om het financieringstekoi te verlagen of andere overheid! uitgaven mee te betalen? welke norm moest dan gehai teerd worden bij dat teruggf ven? Eerst denken, dan doen, steld Andriessen. En vooral geen si Ti lo-actie van Nederland. Wolfso n eerst, dan advisering door al! ri r-elevante organisaties en da oi pas eventuele besluitvormiii! in Zonder daarvoor nu een tijdstl t< te bepalen. z De rem van CDA'er Andriessecr begint echter het PvdA-smail deel in de coalitie te vervelei Sociaal-democratische voo: mannen als Wöltgens en Ko), reppen inmiddels openlijk ov( de invoering van een ecotax o milieuvervuilende zaken. Zij w len met de inkomsten daarva c arbeid goedkoper maken. Ee koppeling leggen tussen ene ft gie, milieu en werkgelegenhei i waarbij alle drie onderdelen f n beter van worden. a Duur-goedkoop Het zit namelijk zo. Het aantip mensen dat kan en wil werken, groot. Ondanks deze overvloe e zijn de werknemers voor werkgi r vers duur. Hoge belastingen c ei premies zorgen ervoor dat vele io zonder werk blijven. Arbeid t( duur. Milieu, schoon milieu, i schaars. De prijs zou dus hoos moeten zijn. Dat is juist niet hi e geval. Milieu is goedkoop. 8ji staande milieuheffingen makei m omgerekend, zo'n zeven procei il uit van het totaal aan belastin; pi inkomsten voor de Staat. Arbei i is, goed voor 73 procent. in Wilien we meer mensen aan hi n werk krijgen, dan zouden de ko e ten van arbeid omlaag moeteijj Het geld dat dat kost, kun je bijc nenhalen door het milieu duuii der te maken. Een eenvoudij r: manier daarvoor is een heffn n op energie. De prijs van bram stoffen krik je omhoog. Dag wordt er minder van gebruik hetgeen goed is voor het miliei Om burger en bedrijven er ni armer van te laten worden, mo de opbrengst van de brandst( heffingen teruggegeven worde Voor het bedrijfsleven in c vorm van lagere arbeidskost* (sociale premies), voor burgei via een lagere btw of lagere 1) lastingen. d Bij een heffing van 20 tot 50 pr; cent zou het energieverbrui t met 20 tot 30 procent dalen. BI a vend komt daarmee zo'n 18 nuti jard gulden vrij, waarvan 13 mi is jai'd terug moet naar de werkgi c vers en 5 miljard naar de busi gers. De arbeidskosten zoude i met 6 procent dalen en er zoude a, 100.000 extra arbeidsplaats* u bijkomen. Kassa voor de ove ij heid, die forse besparingen hee h bij de uitkeringen terwijl er aaa' de andere kant via meer werkei t' den meer belastingen en prui mies betaald worden. Kassu omdat het milieu schoner wrord f Kassa, omdat er minder subs* dies nodig zijn. Waarom doen we het dan all li maal niet als het zo goed is, luii a de volgende vraag. Vanwege c EG en 'ons bedrijfsleven, A straks de grenzen in de EG we n vallen, zouden zeer hoge ene t' gieprijzen hier ons de das o: kunnen doen. Dus moeten via de EG proberen alle lidst e ten mee te laten doen. En d! e kan weer alleen als het heel gi l( leidelijk gebeurt. Stapje voe j stapje, maar dan ook met he ii geringe effecten. Vanaf 1 juli is ons land een ha jaar EG-voorzitter. De strijd A 1 ders-Andriessen kan dan in E( t kader, via milieu- of energi raad, verder gaan. Maar gezie t het feit dat bij de meeste lidsti I ten economie nog altijd bove o milieu gaat, lijkt die strijd al I) voorbaat beslist. We komen f wel, maar vraag niet wanneer. De kolencentrale op de Maasvlakte (foto Cor Mulder!ANP) DINSDAG 4 JUNI 1991

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4