Deel van IRA-vonnis vernietigd Europese socialisten vormen één partij PZC PZC Aanval Kurden op politie en Ba'athpartij commentaar EG-ministers boeken poortgang op weg tiaar politieke unie Vulkaanuitbarsting in Japan EG vrijwel eens over nieuwe btw-tarieven toger beroep zaak moord Australiërs in Roermond binnen- en buitenland t Verzet paus in Polen tegen abortus Trein steeds populairder voor Schiphol-passagiers Palestijnse terroristen in Duitsland zwaar gestraft Lubbers/Van den Broek ^EN BOSCH (GPD/ANP) - Een i; eel van de strafzaak tegen de k jer IRA-verdachten van de noord op twee Australiërs in oermond vorig jaar, moet op- ieuw voor de rechtbank in die •j|ad worden behandeld. Het be- n reft het ten laste gelegde lid- Pi laatschap van het verboden erse Republikeinse Leger o RA). Het gerechtshof in Den osch heeft maandagmiddag ij het begin van de zaak in ho er beroep dat deel van het eer- ere vonnis nietig verklaard, folgens het hof was de dagvaar- li ing met betrekking tot het RA-lidmaatschap wel correct ipgesteld. De rechtbank in toermond oordeelde eerder dat ylie dagvaarding te vaag was. Daarom konden de vier ver dachten Hughes, Hick, Maguire en Harte naar de mening van de rechtbank niet worden vervolgd voor hun vermeende lidmaat schap van de verboden organi satie de IRA. De eerste drie wer den in Roermond vrijgesproken. Volgens mr. Smulders, de presi dent van het gerechtshof in Den Bosch, is de dagvaarding op de belangrijkste punten volkomen 'duidelijk. „De verdachten zijn zeer goed in staat op basis van deze dagvaarding hun verdedi ging voor te bereiden", aldus president Smulders. Vanaf morgen zal het hof in Den Bosch de zaak rond de ten laste gelegde moorden op de twee Au stralische toeristen, die vorig jaar op 27 mei op de Roermond- se markt 'per abuis' werden doodgeschoten, in hoger beroep verder behandelen. Het hof heeft verder besloten dat de verdachten Maguire, Hick en Hughes weer in voorlopige hech tenis worden genomen. Het drie tal zat na hun vrijspraak door de Roermondse rechtbank op 2 april nog vast omdat Duitsland om hun uitlevering heeft ge vraagd. Volgens het gerechtshof is het niet uitgesloten dat die zo genaamde „uitleveringsdeten tie" op korte termijn wordt op geheven, in ieder geval voordat de behandeling door het ge rechtshof is afgerond. Dan is het niet uitgesloten dat de verdach ten de benen nemen. Vanwege het risico voor dit vluchtgevaar heeft het hof alle drie de ver dachten weer in normale hechte nis genomen. JlRESDEN (ANP) - De EG-mi- isters van buitenlandse zaken ebben in hun onderhandelin- en over een Europese politieke mie, zondag en maandag in Iresden, voortgang geboekt, laar het Nederlandse voorzit- erschap zal de komende maan- en „nog hard moeten werken" op de Europese top van laastricht, in december, tot re- uitaten te komen. Dit heeft n ister Van den Broek maandag Dresden verklaard. .a fi )e ministers spraken over het intwerp-verdrag voor een poli- ieke unie. dat Luxemburg, als if ÏG-voorzitter, zijn partners vo- ige maand heeft voorgelegd, en ideeën die de Europese Com missie vorige week op papier ieeft gezet. Zij kwamen overeen 0' lat hun persoonlijke vertegen woordigers - voor Nederland de jnbassadeur bij de EG in Brus- )e el - zullen proberen of beide do- umenten tot een voor allen aan vaardbaar compromis kunnen borden ineengeschoven. e[ Jresden is „duidelijke voort- w ;ang naar overeenstemming ge boekt", aldus de minister. Het ödee dat een politieke unie zo- 'e pel mogelijk op een eenheids- itructuur dient te zijn geba seerd, krijgt steeds meer steun. Iederland wijst de zogenaamde pijler-structuur die uit het Lu xemburgse voorstel naar voren komt, af. Deze houdt in dat er naast een pijler van communau taire samenwerking (dat wil zeg gen volgens de EG-regels, met een rol voor Europese Commis sie en Europees Parlement), een pijler van intergouvernementele samenwerking (tussen regerin gen) wordt opgetrokken. Het voorstel van de Europese Commissie is, aldus minister Van den Broek, „in hoofdlijnen voor een grote meerderheid" van de EG-landen aanvaard baar, maar bij de uitwerking zul len nog talrijke problemen moe ten worden opgelost. Federatie Zelfheeft hij in Dresden sterk ge pleit voor het openhouden van het vooruitzicht op de vorming van een federaal Europa. Voor terreinen waar communautaire samenwerking niet onmiddel lijk voor de hand ligt - een ge meenschappelijke buitenlandse en veiligheidspolitiek - dienen bepalingen te worden opgeno men, die een verdere ontwikke ling mogelijk maken. De minister zei met kracht te hebben gepleit voor een Europe se Gemeenschap „met één markt, één munt en met één stem naar buiten". Tijdens zijn bezoek aan Kielce deden religieuzen alle moeite om de paus de hand te kunnen schudden ffoto Derrick Cerac/AFP) KIELCE (KNA) - Paus Johannes Paulus II heeft de Poolse politici maandag tijdens een eucharis tieviering in de stad Kielce dringend gevraagd het gezinsleven niet aan verdere „verwoesting bloot te stellen". Aan de eucharistieviering namen een miljoen gelovigen deel. Anderhalve week geleden weigerde het Poolse parlement, de Sejm, een beslissing te nemen over een totaal verbod van abortus. Dit tot grote teleurstelling van de Poolse bisschoppen die de paus zo'n verbod als geschenk van het Poolse volk wilden aanbieden. De uitlevering van de vierde ver dachte, Gerard Harte, wordt door, Duitsland niet gevraagd. Hij de enige die tot nu toe ver oordeeld is en wel tot een gevan genisstraf van achttien jaar we gens moord op de twee toeristen. Hij is een van de twee schutters geweest, heeft de rechtbank vastgesteld. Duitsland verlangt de uitleve ring van de andere drie verdach ten wegens hun veronderstelde betrokkenheid bij diverse bom aanslagen op kazernes van het Britse Rijnleger en ook de moordaanslag op een Britse kor poraal en zijn zes maanden oude dochtertje bij de grensplaats Wildenrath. De verdachten zelf zijn gisteren tijdens de eerste zittingsdag niet aan het woord gekomen. Inhou delijk zal er pas morgen inge gaan worden op de ten laste ge legde moord op Nick Spanos en Stephan Melrose. Gouden Griffel toegekend aan Tine van Buul en Bianca Stigter DEN HAAG (GPD) - De Gouden Griffel is dit jaar toegekend aan Tine van Buul en Bianca Stig ter voor hun bloemlezing van 365 gedichten van 123 Neder landse en Vlaamse dichters. De bundel, getiteld 'Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles ge kleurd is', is bij uitgeverij Que- rido verschenen. Het Gouden Penseel voor het best geïllustreerde kinderboek is toegekend aan Peter Vos voor zijn illustraties bij de gedichten van Rudy Kousbroek in het boek 'Lieve kinderen hoor mijn lied(uitgave van De Harmonie). De keuze van de jury is op de bloemlezing van Buul en Stigter gevallen niet alleen wegens de kwaliteit van de gedichten, maar vooral vanwege de wijze waarop ze waren gerangschikt. Verder werden twee zilveren penselen toegekend en zeven zil veren griffels in verschillende leeftijdscategorieën. De uitrei king is op 1 oktober, de dag voor de Kinderboekenweek, in Slot Zeist. De uitslag van de kinderjury van kinder- en jeugdboeken wordt op 15 juni bekendgemaakt in een uitzending van de VARA. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - In navolging de christendemocraten [aan nu ook de Europese socia listen over tot de oprichting fan een Europese partij. Daarin ;aan de sociaal-democratische jartijen in de twaalf EG-lidsta- en hun krachten op Europees ;ebied bundelen. Dat is maan dag in Luxemburg besloten tij dens een bijeenkomst van lei- Iers van de Europese socialis ten. 'erwijl de partijen op nationaal liveau gewoon blijven bestaan de PvdA verdwijnt uiteraard it zullen zij op Europees ge- >ied met één mond spreken. De ocialistische fractie in het Eu- opees Parlement zal dan onder ién naam opereren, er komt een lartijprogramma voor de vol- [ende Europese verkiezingen en iver de koers van de partij wordt )ij meerderheid beslist. Al jaren is geprobeerd tot een heid te komen, maar dat lukte nooit omdat de politieke ver schillen tussen bijvoorbeeld de Britse en Deense en de continen tale socialistische partijen veel te groot waren. 'olgens PvdA-fractieleider in de "weede Kamer, Thijs Woltgens, lie vice-voorzitter van de Euro- socialisten is, zijn de ver- Chillen de laatste jaren echter eduidend kleiner geworden, loewel de Britse Labour-partij steeds aarzelingen toont, leeft Woltgens goede hoop dat de Britten zich volledig onder de turopese socialistische paraplu tillen scharen. Woltgens ziet als grootste voor- leel voor Europese partijvor- hing dat de losse federatieve land tussen de twaalf partijen [erdwijnt. De vele tussenlagen in de besluitvorming zullen ook 'crdwijnen. waardoor er een veel rechtstreeksere relatie komt tussen de kiezers en de Eu ropese bestuurders. Naam -Be definitieve besluiten zullen [enomen worden op een groot longres van de Europese socia- 'sten, dat begin mei 1992 in Am- sterdam zal worden gehouden. Paar zal ook een naam voor de Partij gekozen worden. Wolt- gens zei zelf 'Europese Progres sieve .Volkspartij' een goede te vinden. Alleen de christendemocraten d kennen nu al een vergelijkbare 0 Partijstructuur. Dat is de Euro- UPese Volkspartij (EVP), waarvan voor Nederland het CDA lid is. Ook de liberalen en groenen denken al enige tijd aan partij vorming, maai- zij zijn nog niet zo ver als de christendemocraten en straks de socialisten. SCHIPHOL (ANP) - De trein wordt steeds populairder als vervoer middel van en naar de luchthaven Schiphol. Het aantal Schiphol- reizigers dat gebruik maakt van de trein steeg vorig jaar van 20.5 procent naar 23.5 procent, zo blijkt uit cijfers van de Luchthaven Schiphol, die maandag bekend werden gemaakt. Vorig jaar bezochten op de drukste dag - 29 juni- 65.700 reizigers de luchthaven. FRANKFURT (AFP) - Een rechtbank in Frankfurt heeft maandag twee Palestijnen ver oordeeld tot lange gevangenis straffen wegens poging tot bom aanslagen op twee Amerikaan se legertreinen in de Bondsre publiek eind jaren '80. Hafez Kassem Husayn en Abdel Fat- tah Ghandanfar, volgens justi tie beiden lid van het pro-Syri- sche Volksfront voor de bevrij ding van Palestina-Algemeen Commando, kregen respectie velijk vijftien jaar en twaalf jaar cel. De Palestijnen hadden bommen op de rails gelegd om legertrei nen met Amerikaanse soldaten aan boord te laten ontsporen. De eerste bom, in augustus 1987, ontplofte per ongeluk onder een goederentrein en verwondde een Duitse vrouw. De tweede bom, in april 1988, veroorzaakte nau welijks schade. Het tweetal werd op 26 oktober 1988 in Frankfurt gearresteerd. In hun appartement trof de poli tie vier bommen met een ontste kingsmechanisme aan die in een vliegtuig tijdens de vlucht een ontploffing kunnen veroorza ken. Een soortgelijke bom werd gebruikt bij het opblazen van het PanAm-toestel boven Loc kerbie. TOKYO - Een enorme rookwolk hangt boven de Japanse vulkaan Mount Unzen, die giste ren lava en hete as begon te spuwen. Zeker 20 mensen zijn gewond geraakt, 30 worden ver mist en duizenden bewoners van de vallei rond de vulkaan zijn gevlucht, zo heeft de po litie gemeld. De lava stroomde met grote snelheid de vallei in. Tientallen huizen vlogen in brand. Volgens de politie nam de activiteit van de vulkaan gis teravond toe, mogelijk de voorbode van een nieuwe uitbarsting. De grootste stad in de buurt. Shimabara, wordt nog niet bedreigd. Shimabara telt 45.000 inwoners en ligt 50 kilo meter van Nagasaki. Mount Unzen werd op 17 november vorig jaar voor het eerst sinds 198 jaai-weer actief. De vul kaan, die in 1792 verantwoordelijk was voor de grootste vulkaanramp in de Japanse geschie denis waarbij 15.000 slachtoffers vielen, geldt als een van de gevaarlijkste in Japan. (foto AFP) ZAKIIO AFP/RTR/ANP) - Zes mensen, onder wie twee leden van de regerende Iraakse Ba'athpartij zijn zon dag gedood toen ongeveer 1.000 Kurden een kantoor van de partij en het hoofdbureau van politic in Dohuk aanvielen. Bij de actie vielen ook 12 gewonden, aldus Amerikaanse bronnen in Zaklio. Soortgelijke incidenten vonden de afgelopen dagen ook in andere Kurdische steden plaats, zowel binnen als bui ten de door geallieerden beschermde zone in noord-Irak. De actie in Dohuk was bedoeld als protest tegen de aan kondiging van de Amerikaanse stafchef Colin Powell dat de geallieerden het noorden van Irak „eerder dan gepland", waarschijnlijk uiterlijk in augustus, zouden verlaten. Evenals vorige week in de Kurdische plaats Sulayma- niah, herstelden de 'officiële' Kurdische guerrillastrij ders, de pesh merga's, de orde in Dohuk. Alle Iraakse politie-agenten en regeringsfunctionarissen hebben de stad nu verlaten, melden Amerikaanse militairen. Rond Dohuk bevinden zich slechts 37 „blauwe baretten" van de Verenigde Naties. Het Iraakse leger heeft tanks ge stuurd naar Sulaymaniyah waar verleden week vuurge vechten plaatsvonden tussen Iraakse veiligheidstroe pen en vermoedelijk Kurdische guerrillastrijders. Dit hebben reizigers uit Sulaymaniyah maandag ver klaard. Tot voor kort waren er alleen lichtgewapende Iraakse militairen in Sulaymaniyah die de regeringsge bouwen en het overheidspersoneel moeten beschermen. De tanks en pantservoertuigen van het leger stonden aan de rand van de stad. Iraanse en Iraakse bronnen maken verder melding van een hergroepering van het Iraakse leger in het zuiden van Irak bij Basra. Verwarrend De ontwikkelingen in Kurdistan zijn verwarrend, aldus VN-functionarissen. vooral omdat de besprekingen tus sen de Kurdische leiders en de regering in Baghdad nau welijks enige vooruitgang- schijnen te hebben opgele verd. DINSDAG 4 JUNI 1991 Wanneer het buitenlands beleid van Nederland moet worden afgemeten aan de manier waarop premier Lubbers en minister van buitenlandse za ken Van den Broek elkaar pootje haken, dan komt ons land internationaal zeker niet helder over. De onderlinge ruzie over de vraag of Nederland op enig moment zou moeten besluiten tot militaire bemoeienis met de gang van zaken in Suriname, begint bizarre trekken te krijgen. Beide heren hebben de Tweede Kamer vandaag dan ook een en ander uit te leggen. Uit de afgelegde verklaringen tot nu toe valt maar moeilijk af te leiden wat op de achtergrond in deze kwestie speelt. Lubbers stelt zich heel scherp op de lijn dat het niet aangaat om als Nederland in te grijpen in binnen landse aangelegenheden van Suriname. Hij vertolkt daar mee ook de opvatting van de meerderheid in het parlement. Van den Broeks houding lijkt ingegeven door geheime diplo matie met landen als de Verenigde Staten en Venezuela. De ze landen willen nog liever vandaag dan morgen een eind ma ken aan het proces waarin Suriname onder het 'opperbevel' van Bouterse afglijdt naar het niveau van een politiek insta biele natie, die bovendien steeds meer in de internationale drugshandel betrokken raakt. De verhouding tussen Nederland en Suriname is een bij zonder gevoelig onderwerp van buitenlands beleid. Wat er sinds de onafhankelijkheid van dat land in 1975 binnen de wederzijdse betrekkingen allemaal is misgelopen, staat op het ogenblik in Den Haag - zo kort na de uitslag van de parle mentsverkiezingen ginds - ernstig ter discussie. Nederland is op zoek naar een nieuwe vorm van samenwerking met Suri name, maar daarbij wordt er rekening mee gehouden dat Bouterse dat proces wel eens opnieuw in de weg zou kunnen staan. Het zal in de komende tijd vooral gaan om de vraag wie de zeggenschap heeft over het leger, de politiek of de commandant? Blijft het zoals het nu al twaalf jaar is geweest, dan kan in Suriname elk moment opiyeuw een staatsgreep worden gepleegd. Van den Broek wil in dat geval zijn handen - ook militair gezien - vrij houden. Maar binnen het kabinet en in de Tweede Kamer is menigeen. Lubbers voorop, voor zo'n vorm van ingrijpen erg huiverig. Zelfs al zou dat op ver zoek van Suriname gebeuren. Vers in het geheugen ligt nog het laatste optreden van Nederlandse mariniers op voorma lig koloniaal grondgebied, bij de rellen op Curagao in 1969. Toen is gezegd: dit niet meer. Het meningsverschil tussen Lubbers en Van den Broek over een mogelijk nieuwe Neder landse militaire actie in Suriname, ligt nu op straat. En dat sticht verwarring. Het kan haast niet anders dan dat ook in deze kwestie de diepe onenigheid tussen Lubbers en Van den Broek over de bevoegdheid van ieder van hen. beslissingen te nemen over buitenlands beleid, een hinderlijke rol speelt. In het bij zonder gaat het daarbij over de vraag hoever de premier zelf standig kan optreden op de zogeheten Europese topconfe renties van presidenten en regeringsleiders. Vorige zomer zijn daarover tussen de heren onderling en tegenover de Tweede Kamet vinnige discussies gevoerd. Formeel heet het dat deze problemen nu de wereld uit zijn. Het openlijke con flict over mogelijke militaire bemoeienis met Suriname duidt op het tegendeel. De nu opengebarsten ruzie voorspelt niet veel goeds voor een slagvaardig optreden van het Neder landse kabinet, komend half jaar, wanneer Den Haag het voorzitterschap van de EG moet waar maken. Europa zit niet te wachten op twee Nederlandse kemphanen, die elkaar te pas en te onpas proberen af te troeven. vdM. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De EG-minis ters van financiën zijn het maandag: in Luxemburg vrijwel eens geworden over nieuwe mi nimum-tarieven voor de btw. Het normale tarief zal minstens 15 procent moeten bedragen, het verlaagde tarief minimaal 5 procent. In Nederland zijn de ta rieven momenteel 18,5 en 6 pro cent en dat zullen zij voorlopig blijven. Voor Nederland veran dert er op btw-gebied niets. Harmonisatie van de btw-tarie ven is nodig als begin 1993 de Eu ropese binnengrenzen wegval len. Het definitieve besluit moet volgende week vallen, maar dat kan alleen als ook de grote me ningsverschillen over de accijn zen zijn opgelost. Nederland en enkele andere landen vinden de voorstellen van de Europese Commissie voor de accijns op benzine, dieselolie, alcoholische dranken en tabak te laag. Vooral Spanje, Luxemburg en Duitsland hebben zich verzet te gen de ondergrens van 15 pro cent voor het normale btw-ta- rief. Daar is de btw veel lager en zullen de produkten dus duur der worden. Het grootste strui kelblok voor een btw-akkoord vormt echter Engeland. Pastoor bestraft voor ontucht ROERMOND (ANP) - De Roer mondse politierechter mr. II. Brouwer heeft de 60-jarige P.J.V., pastoor van de parochie Offenbeek in de Noordlimburg se gemeente Beesel, maandag avond veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maan den voorwaardelijk (proeftijd twee jaar). De man werd schul dig bevonden aan ontucht met een 5-jarig meisje. Het vonnis was conform de eis van de offi cier van justitie. Door het verblijf van de hele Kurdische leiding in Bagh dad schijnen de officiële pesh merga's zich uitermate voorzichtig op te stellen, dit in tegenstelling tot al dan niet gewapende organisaties van Kurdische burgers, die tot acties tégen leger, veiligheidstroepen, politie en de Ba'athpartij zijn overgegaan. Een zeven-koppige Kurdische delegatie, onder leiding van Massoud Barzani, hoofd van de Kurdische Demo cratische Partij, zegde negen dagen geleden haai" ka mers op in een hotel in Baghdad en is sindsdien niet meer gesignaleerd. Volgens het Iraakse ministerie van voorlichting is de delegatie nog steeds in de Iraakse hoofdstad en worden er bij het overleg vorderingen ge maakt. Volgens betrouwbare Kurdische bronnen was het nooit de bedoeling dat de delegatie zo lang in Baghdad zou blijven. In de delegatie zitten de belangrijkste militaire. Het praten in Baghdad duurt al bijna vier weken. De pers in Baghdad heeft al een week niets meergeschre- ven over de besprekingen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeindeverwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantoorwen en maan dag- t/rh vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief, Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3