Vrouw centraal op activiteitendag Geld zomerzegels voor aanschaf klederdrachten Ondernemers tegen hoge kosten plan winkelgebied Vergunning voor café-restaurant in strijd met wet streek 14 Veelzijdig programma emancipatiecommissie Vlissingen Politie op zoek naar opgevoerde brommers Robur in Goes houdt voetbal-promotiedag lezers schrijven DINSDAG 4 JUNI 1991 VLISSINGEN - Vrouwenorga nisaties kunnen donderdagmid dag en -avond in het Vlissingse hotel Britannia inspiratie op doen. De emancipatiecommis sie van de gemeente Vlissingen presenteert dan een keur van activiteiten, van theatervoor stellingen en inleidingen over actuele onderwerpen tot de monstraties zelfverdediging voor meisjes. Voor de bijeenkomst zijn zo'n driehonderd uitnodigingen ver zonden, aan onder meer Vlis singse vrouwenverenigingen en maatschappelijke organisaties op het gebied van volksgezond heid. sociaal cultureel werk en ouderenzorg. Horizonverbreding, dat is het doel van de dag, want veel vrou- Oud-Goesenaar hoogleraar in Duitsland GOES - De oud-inwoner van Goes dr Arie Sturm is met in gang van 30 juni benoemd als hoogleraar Nederlandse taal kunde aan de universiteit van Oldenburg in Duitsland. Sturm doorliep het gymnasium aan het toenmalige Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes. Hij studeerde Nederlandse taal en letterkunde aan de Rijksuni versiteit van Utrecht. Daar was hij 15 jaar werkzaam bij de vak groep Nederlands als taalkundi ge. In 1986 promoveerde hij cum laude op een proefschrift over de structuur van Nederlandse woordgroepen. Naast Sturm werkt in Oldenburg nog een hoogleraar voor moderne Neder landse letterkunde. Zij worden bijgestaan door drie weten schappelijke medewerkers. Afscheidsdienst Leger des Heils GOES - Het korps Goes van het Leger des Heils houdt zondag middag 16 juni een afscheids dienst voor het echtpaar Van der Wel. De twee korpsofficieren worden overgeplaatst naar het korps van Almere. De dienst vindt plaats in de Oosterkerk in Goes en begint om 16.00 uur. wenorganisaties blijken niet goed uit de voeten te kunnen met het begrip 'vernieuwende activiteiten'. Dat gemis leidt er toe, heeft de emancipatie-com missie van de gemeente Vlissin gen ontdekt, dat de gemeentelij ke subsidiepot voor vrouwene mancipatie nooit helemaal op komt. De activiteiten van de emanci patiecommissie beginnen don derdagmiddag om half vier. Wet houder L. C. Poppe-de Looff ver richt dan de openingshandeling, samen met de Vlissingse muzi kanten Carla van Hoek en Rena- te Oosterveen. Els Austmann brengt een half uur later, om vier uur. haar eerste theatervoorstel ling. Voortplanting De bezoekers hebben daarna de keuze uit een inleiding over on gewenste intimiteiten - door vertrouwenspersoon Lenny Rombouts van de gemeente Vlissingen, en een inleiding over voortplantingstechnieken en genetische manipulatie - door de Amsterdamse feministisch theoloog Alies Struys. De Vlis singse ambtenaar Kees Kats- man spreekt om vijf uur over po sitieve actie en personeelsbe leid. terwijl in een andere zaal van hotel Britannia Vlissingse meisjes een demonstratie zelf verdediging geven. Het avondprogramma begint om kwart over zeven met de tweede theatervoorstelling van Els Austmann en muziek van Carla van Hoek en Renate Oos terveen. Drie Marokkaanse ge- zondheidsvoorlichers uit Vlis singen en Middelburg, Amina Mehdra, Aicha Said en Naima Mouha, houden een kwartier la ter een inleiding. De Piek De Surinaamse voordrachtkun stenares Shitra Charadin uit Rotterdam is om acht uur pre sent. Alies Struys spreekt dan opnieuw over voortplantings technieken en genetische mani pulatie. Het meidenproject van het Vlissingse uitgaanscentrum De Piek sluit de dag af. Iteke Weeda, hoogleraar emancipatie vraagstukken, zou ook naar Vlissingen komen, maar zij heeft afgezegd. De organisatie is nog op zoek naar een alternatief. Er zijn donderdag ook drie ten toonstellingen te zien in hotel Britannia. De openbare biblio theek Vlissingen houdt een ex- Miljoenenproject Vlissingen VLISSINGEN - De 7,3 miljoen gulden die het grote opknap- plan voor het kernwinkelge bied in Vlissingen kost, moet anders verdeeld worden tussen gemeente en ondernemers. Dat eisten winkeliers maandag avond tijdens de presentatie van de plannen in Vlissingen. De gemeente rekent er nu op dat de Vlissingse winkeliers zeven tig procent van het miljoenen plan voor hun rekening nemen. Wethouder H. J. M. de Haas (eco nomische zaken) zei maandag avond toe dat die verdeling op nieuw bekeken wordt. De inleidende diapresentatie van het toekomstige gezicht van de Vlissingse winkelstraten door architect Slemmer had veel en veel minder de belangstelling van de winkeliers dan de finan ciële consequenties van het plan voor hun bedrijfsvoering. Die zijn veel groter dan de gevolgen van de overkapping van de Sint Jacobspassage waren voor de winkeliers in die straat, meen den de ondernemers. 27 miljoen De winkeliers betalen voor een groot deel de creatie van een Scheldeplein en andere infra structurele ontwikkelingen voor de gemeente, stelden de aanwe zigen. Dat wethouder De Haas daar de totale gemeentelijke in vestering van 27 miljoen gulden in de afgelopen vijf jaar tegen over stelde, maakte hoege naamd geen indruk. „De ge meente gaat ervan uit dat de on- Schieting KWADENDAMME - In Kwa- dendamme werd de tweede pe- lotonschieting gehouden, waar aan 17 ploegen van vier schut ters deelnamen. De stand is nu als volgt Concordia heeft de leiding met 38 punten, ge volgd door Zorgvlied 2 met 32 pun ten Derde werd Willem Tell 1 met 30, vierde Victoria met 28 en vijfde Zorg vlied t met 27 punten De meeste punten 16> werden geschoten door M. J Verdonk van Concordia Twee de met 14 punten werd P Repkes van Vicotoria; J vd Guchte en P Stou- thamer. beiden van Zorgvlied. scho ten elk 13 punten. W. Voet. Soranus. B Meijer. Sint Andries. en M J Ver donk, Jacoba van Beieren, schoten elk 11 punten Op 22 juni wordt in Heinkenszand de finale gehouden De veertien hoogste in punten maken kans op uitzending naar de Europees kampioenschap pen op 18 augustus in Kloosterzande positie over vrouwelijke schrij vers, Marijke Folkertsma uit Nieuwerkerk laat een fototen toonstelling over vrouwen zien en de emancipatiecommissie toont de expositie 'fragment be- roepenbeeld'. Het technisch project voor meis jes Technica-10. de stichting Borsetta van Vlissingse vrouwe lijke kunstenaars en het project 'eigen bedrijf starten' van Vlis singse vrouwelijke ondernemers presenteren zich ook de gehele dag. Kinderopvang is voorzien van 15 tot 18 uur. dernemers over een dikke porte monnee beschikken waaruit en kele extra tonnen wel gemist kunnen worden. Wij kunnen dat niet opbrengen," luidde de aan klacht. Volgens een donderdag ver spreid rapport moet bijvoor beeld voor een winkel van 100 vierkante meter met een gevel breedte van zes meter een jaar lijkse baatbelasting afgedragen worden van 4.800 gulden gedu rende vijftien jaar. De hoogte van de baatbelasting wordt be rekend over het kadastraal op pervlak van de panden aan de straten die opnieuw worden in gericht. Volgens ambtenaar J. Schroe- vers van stadsontwikkeling is die kadastrale maat het meest objectief. Veel van de onderne mers onder het publiek noem den die maat onrechtvaardig omdat op die manier kantoren, magazijnen en binnenplaatsen ook mee worden gerekend en een winkelvloer op de tweede verdieping niet. Zij pleitten voor een verdeling op basis van effec tieve winkelruimte. Volgens Schroevers is dat niet mogelijk omdat controle moeilijk is. Kritiek Behalve kritiek op de financiële consequenties van het herin richtingsplan kreeg de werkwij ze van de gemeente maandag avond ook de nodige aanmer kingen. Dat het rapport waarin voor het eerst definitieve prijzen werden genoemd pas op donder dag verscheen en de gemeente maandagavond al reacties ver wachtte. viel niet in goede aarde. Om die reden stak het aantal on dernemers op de gemeentelijke bijeenkomst wat schril af tegen over het aantal aanwezige ge meente-ambtenaren en raadsle den. Op een andere plaats in Vlissingen waren leden van de winkeliersvereniging van het centrum van Vlissingen bij el kaar om het rapport eerst onder ling door te spreken. Volgens secretaris P. van der Maden wilden de ondernemers eerst hun standpunten bepalen voor zij de onderhandelingen met de gemeente aangaan. „Aangezien het rapport pas don derdag verscheen, was er slechts maandag tijd voor." Vandaag, (dinsdag), woensdag en donder dag bespreekt de gemeente de plannen met de winkeliers uit de drie gebieden in het plan. de Lange Zelke. de Walstraat Noord en Scheldeplein, Wal- straat-Midden en Kleine Markt. Lydia Mol-Sipman (tweede van rechts) krijgt van Lenie Willemse-Jonker het geld dat het comité zomerpostzegels bijeen heeft gebracht foto Pieter Honhoffi BURGH-HAAMSTEDE - De streekdraehtvereniging van Schouwen-Duiveland is maandagavond verblijd met bijna 500 gulden. Bestuurslid Lydia Mol - gekleed in Goereese dracht - kreeg het geld uit handen van L. Willemse-Jonker, leidster van het comité Zierikzee van het fonds zomerpostzegels. Het comité heeft het geld bijeengebracht met de verkoop van kaarten en geschenkartikelen. De streekdraehtvereniging De Arke kan het geld volgens voorzit ter Rudolf van der Bijl heel goed gebruiken. De grote wens van de vereniging, die Schouwen-Duivelandse leden heeft met uiteenlo pende klederdrachten, is de aanschaf van een aantal kinder drachten. Dat is, aldus Van der Bijl, een uitstekende manier om de traditie over te dragen op de jeugd. Juist om de streekdrachten te behouden, heeft het Zierikzeese comité zomerpostzegels dit jaar besloten het geld dat zij vrij te besteden heeft, aan De Arke te schenken. Vorig jaar had de streekdraehtvereniging al geld gevraagd, maar een andere club ging toen voor. Jaarlijks kiest het comité aan wie ze een deel van de opbrengst schenkt. Wie zich aanmeldt, heeft veel kans, aldus Willemse-Jonker. „Er komen nauwelijks aanvragen binnen. We zouden graag zien dat de verenigingen bij ons aankloppen. Hoe meer, hoe beter, dan hebben we wat te kiezen." De Vlissingse politie onderwierp maandag 45 bromfietsen aan een controle; vijf daarvan bleken een te groot motorvermogen te hebben (foto Ruben Oreell VLISSINGEN' - Twee bromfietsers wier voertuigen lot drie maal het toegestane motorvermogen haalden, kregen maandag in Vlissingen een forse bekeuring van 120 gulden. De Vlissingse gemeentepolitie hield de jongeren met de zwaar opgevoerde brommers aan tijdens een controle-actie voor bromfietsen. Met vijf mensen postte de gemeentepolitie tussen 10.00 en 16.00 uur op de Energieweg en de ventweg langs de Nieuwe Vlissingse- weg. In totaal werden ongeveer 45 bromfietsers gecontroleerd Vijf van de bromfietsen bleken op de mobiele rollerbank te veel motorvermogen te hebben. Volgens de nieuwe richtlijnen van justitie waren de jongeren hun brommers niet meteen kwijt. maar kwamen ze er met een boete vanaf. Pas nadat er twee maal door de politie geconstateerd wordt dat de brommer is opge voerd. wordt het vehikel de derde maal in beslag genomen. Voor een van de brommerbezitters was maandag de laatste maal dat hij er met een boete vanaf kwam. De politie keek de vevoermiddelen na op technische staat. Re den voor een bekeuring waren behalve gebreken aan de stan daarduitrusting ook toegevoegde zaken zoals ophoogbussen die de voorvork verlengen. Al met al viel de oogst mee. zegt een woordvoerder van de gemeentepolitie Vlissingen. „We hadden erger verwacht." GOES - Zaterdag 8 juni houdt Robur in het sportpark Het Schenge in Goes een voetbal- promotiedag, die vooral in het teken van de jeugd staat. Om tien uur 's morgens begint een uitgebreid sportprogramma voor jongeren, waarin voetbal- onderdelen worden afgewisseld met meer ludieke. Tot de eerste horen doelschieten, voetvolley bal, het spel 4 tegen 4, dribbelen en afwerken op doel. Het ludie ke deel bestaat onder meer uit hobbelfietsen, loopski's, zee slag, waterdragen en eiervan- gen. Als extra onderdeel is er een luchtkussen, dat geleend wordt van Huize Den Berg. Om het geheel zo aantrekkelijk mogelijk te maken probeert het bestuur een bekende speler uit het betaalde voetbal naar het Roburveld te krijgen Daartoe zijn onder anderen de ex-inter nationals Peter Houtman en Jan Poortvliet benaderd Maar Houtman speelt nu bij Sparta en 8 en 9 juni is er nog een volledig ere-divisie-programma. Poort vliet is momenteel als technisch -manager van het toekomstige FC Zeeland druk bezig met de regeling van de technische za ken bij deze club. Naast het wedstrijdprogramma is er ook ander vermaak. Zo is er gelegenheid om mee te spelen met het Rad van Avontuur of om ballen te gooien en te darten. Deelname aan deze sportdag staat niet alleen voor de jeugdle den van Robur open.Jongens en meisjes die willen deelnemen, kunnen zich vanaf half tien bij de Roburkantine aanmelden. Na de middag houden de senio ren hun clubkampioenschap. Daaraan wordt deelgenomen door de drie zondag-elftallen en het nieuwe zaterdag-elftal. Deze wedstrijden beginnen rond twee uur. Om kwart voor vijf is het woord aan de C-junioren. Dit elf- Procedurefout Wissenkerke DEN HAAG - Een aantal inwo ners van Kamperland is door de Raad van State in het gelijk ge steld in het conflict met het col lege van b en w van Wissenker ke over de verbouwing van een bankgebouw aan de Veerweg 37 tot café-restaurant. De uit 1988 daterende beslissing van b en w om het tegen die verbouwing in gediende bezwaarschrift onge grond te verklaren, is door de Raad van State vernietigd. Volgens de Raad van State heb ben b en w een procedurefout ge- Dansgroep Oberon houdt feestavond KLOETINGE - Dansgroep Obe ron uit Kloetinge viert donder dag 6 juni haar vijfjarig bestaan. De feestelijkheden rond dit lus trum worden gehouden in Ami- citia in Kloetinge en beginnen om 20 uur. Naast Oberon treden onder meer ook de dansgroepen Meiron uit 's-Gravenpolder en Vodago uit Goes op. Later op de avond wordt een verloting ge houden. Commissie over herinrichting Brouwersdam SCHARENDIJKE - De commis sie algemene en bestuurlijke za ken van de gemeente Midden- schouwen komt donderdag 13 juni bijeen in het dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. Aan de orde komt het rapport 'Herin richting Brouwersdam en da- maanzetten'. De vergadering be gint om 20.00 uur. Goes neemt Van Hogendorplaan onder handen GOES - De Van Hogendorplaan in Goes verandert vanaf mor gen, woensdag. De gemeente heeft daarvoor ruim een kwart miljoen uitgetrokken. In ver band met de werkzaamheden is de Van Hogendorplaan vier we ken afgesloten voor het verkeer vanuit de Goese Polder. De weg gebruikers worden omgeleid via de Thorbeckelaan en de Troelstralaan. Het verkeer uit de richting van de Ringbaan- West kan gewoon doorgaan. De Van Hogendorplaan krijgt een aparte rijstrook voor ver keer naar de Mansholtlaan. Daarnaast wordt het huidige fiets-/voetpad gesplitst in aparte paden voor fietsers en voetgan gers. Als laatste wordt een nieuw wegdek aangelegd van de Ring baan-West tot de Dreeslaan. De reconstructie dient om de toe gankelijkheid van het gebied te vergroten. tal speelt de traditonele wed strijd tegen hun ouders. De sportdag wordt afgesloten met een barbecue voor de leden van Robur. ZIERIKZEE Bazaar De Zierikzeese open bare basisschool Binnen de Ves te houdt vrijdag 7 juni een ba zaar. Een deel van de opbrengst gaat via het Foster Parents Plan naar Adama in Burkina Faso. De rest komt ten goede aan de school zelf. De bazaar begint om 16.00 uur en duurt tot 20.30 uur. Autowielen gestolen WOLPHAARTSDIJK - Na een zeiltocht in Zeeland kon een Duitse toerist uit Mönchen- Gladbach het afgelopen week einde niet meteen naar huis. Op het jachthaventerrein in Wol- phaartsdijk hadden onbeken den de wielen van zijn auto ge haald en meegenomen. De ban den en velgen vertegenwoordi gen een waarde van ruim twee duizend gulden. De diefstal moet tussen woensdag en zon dag zijn gepleegd. KORTGENE Volksdansen ouderen - De dienst Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) houdt morgen (woensdag) een volksdansmid- dag voor 60-plussers in het dorpshuis van Kortgene. Van 14.00 tot 16.00 uur kunnen erva ren dansers en beginners diverse volksdansen beoefenen en bekij ken. Als voldoende Kortgeners belangstelling hebben voor een wekelijkse dansles, begint in september een plaatselijke cur sus volksdansen. NOORDWELLE Plattelandsvrouwen - De afdeling Noordwelle e.o. van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen brengt morgen (woensdag) als laatste activiteit van dit seizoen een bezoek aan het Trammuseum De Punt aan de Brouwersdam. Daarna gaan de leden per tram naar het be zoekerscentrum. waar ze een diapresentatie over het onder waterleven in de Grevelingen zullen bekijken. Tot slot wordt onder leiding van een gids nog een wandeling door het duinge bied gemaakt. OUD-VOSSEMEER Zonnebloem - De Oud-Vos- semeerse afdeling van de Zonne bloem is dinsdag 11 juni te gast bij de afdelingen van Nieuw-Vos- semeer en De Haan. In het Wa genhuis in Nieuw-Vossemeer wordt een ontspanningsmiddag gehouden, die wordt verzorgd door het duo Les Diaboliques. Het vertrek uit Oud-Vossemeer is om 13.00 uur. maakt bij het besluit voor i verbouwing een vergunning al geven. Die vergunning is in ju 1988 verleend aan D P. vi Doorn uit Kortgene, Door buui bewoners werd daartegen e bezwaarschrift ingediend, do dat bezwaarschrift werd doori gemeente ongegrond verklaar In de uitspraak op de beroej procedure die de buurtbewont vervolgens bij de Raad van S; te hebben aangespannen is di delijk geworden dat het colle van b en w een juridische mis heeft begaan bij het afgeven de vergunning. Daarvoor i een wijziging van het beste mingsplan noodzakelijk, oma het bankgebouw de beste ming 'gemengde bebouwit had. Die wijziging hebben b er, in januari 1988, via een zo; naamd voorbereidingsbeslu doorgevoerd. Bij die wijziging is het Veerweg 37 de bestemming 1 recabedrijven' gegeven, met subbestemming 'restaurant' verbouwing betrof echter komst van een cafe-restaura: Dat café-gedeelte was dus n in het bestemmingsplan vast; legd. Daarom is de vergunni voor de verbouwing in strijd m de Wet op de Ruimtelijke On ning. aldus de Raad van StaU B en w van Wissenkerke 2 door deze uitspraak gedwong een nieuwe beslissing te nern op het door de omwonenden! gediende bezwaarschift. Dai mee staat tegelijk ook de in fc geding zijnde vergunning opl spel. Gewestelijke wedstrijden brandweer KLOOSTERZANDE - De vr willige brandweer van de meente Hontenisse houdt zati dag in Kloosterzande de westelijke wedstrijden twee klasse lage druk. De dertn deelnemende korpsen tom hierbij hun geoefendheid pratische vaardigheden zoa het blussen van een geënsc neerde brand en snelle reddi van mens en dier uit hachelip situaties. Het spits wordt om 8.30 uur af; beten door het korps uit Term zen. De speeltijd bedraagt 35c nuten. Hierna komen de volgt de brandweerkorpsen aan bc Sas van Gent, Philips Term zen, 's-Gravenpolder, Schoc dijke, Kruiningen, Huijbergi Aardenburg, Isover Etten Ls Kruisland, Volvo-car Born, G neral Electric 2 Bergen op Zot en Luyksgestel. Wedstrijdleió van het Algemeen Brandwe Wedstrijd Comité van de Nedi landse Vereniging van Brac weer Commandanten is de ht B. Weststrate uit Kattendijl Hi wordt bijgestaan door twa juryleden. De wedstrijden due tot ongeveer 17.30 uur. Een ui tje later verricht waarneme burgemeester P. J. Mangnus prijsuitreiking in de brandwe kazerne. De eerste drie seerde korpsen nemen deel a de landelijke wedstrijd twee klas lage druk, die 21 septemt in Amerongen wordt gehoude Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reac ties op in de PZC ver schenen berichten, arti kelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duide lijke opgave van adres en woonplaats worden met in behandeling ge nomen. Bijdragen mo gen niet langer zijn dan 250 woorden. De redac tie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over gewei gerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. 1 1 1 1 1 1 M 1 1 Zie ze vliegen Als trouw PZC-lezer viel me dat de laatste tijd stee) wordt gezeurd over sportvt tuigjes etc. die geluidsoveri schijnen te veroozaken. Ze: ken inderdaad geluid. Af en valt een motor uit, maar a Verder vliegen ze over alles I* en doen geen vlieg kwaad houden het verkeer niet op® de luxe jachten bij de brug van Middelburg, waardoor re gers vaak hun trein missen automobilisten als gekken andere brug proberen te be ken of ronkend en gromn* weer in de file staan. Het g der begint weer en ik benijd jongens in de lucht die dit a met 20e eeuwse ogen bezien wil geen discussie heropen maar vroeg me bij de recente! se brand wel af of ze met: blusvliegtuig niet efficie: hadden kunnen werken, mé- zonder betonnen landingsbai drs. J. G. M. Aren'J Girseslató Middelb

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 22