Nu is de school aan de beurt Vaturisten klem tussen mil nis en vooroordelen PZC IkA Vlinderleven te kijk Lading kunstmest uit gezonken schip wordt afgevoerd Mini-camping inzet juridisch steekspel Nijsse Assurantiën bv provincie 13 laad van State verwerpt beroep DINSDAG 4 JUNI 1991 JRKWERVE - De openbare iisschool Prinse Irene in rkwerve gaat per 1 augustus finitief dicht. De Raad van ate heeft het beroep en het horsingsverzoek verworpen »t de gemeente Middenschou- fn en de medezeggenschaps- ad van de schooi hadden inge- end tegen de beslissing van deputeerde staten om de hooi wegens te weinig leerlin- n te sluiten. i vijf leerkrachten, van wie ree full-timers, en de 24 leerlin- n moeten naar een andere hooi uitkijken. De Prinses Ire- school is de enige openbare sisschool in Zeeland die na de ote vakantie dient te sluiten. i school heeft er in het verle- n alles aan gedaan het leer- igtal op te krikken. De mini- um-norm was 35. maar dat intal haalde de school in ja- uari niet; tijdens de teldatum ten er 24 kinderen op de hooi. Het college van gedepu- srde staten heeft in februari ■j sloten dat de school dicht oet. niet in de laatste plaats mdat er op 3.5 kilometer af- and - in Noordgouwe (gemeen- iBrouwershaven) - een alter- tief is. Gemeente en school ngen in beroep bij de Raad van ate en dienden een schor- igsverzoek in, opdat de school ieder geval voorlopig open zou nnen blijven. irige week maandag hielden meente en school nog een ach tig pleidooi bij het hoogste ihtscollege voor het (voorlopi- behoud van de Prinses Irene, e verwachting bij de betrokke- m was dat mrJ.J. M. S. Ley ten. irzitter van de afdeling ge- illen van bestuur van de id van State, slechts uitsluit- zou geven over het door ge rente en school ingestelde ïorsingsverzoek. voorzitter maakte echter ge bruik van haar bevoegheid om direct een uitspraak te doen in de hoofdzaak. De schriftelijke motivering van de telefonisch, meegedeelde uitspraak laat nog' een aantal weken op zich wach ten. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen zegt met eni ge argwaan de uitspraak van de Raad van State te hebben afge wacht. „Het is vrijwel regel dat bij een schorsingsverzoek de uit spraak een dag op zich laat wachten. Nu moesten we een week wachten. Dat gaf te den ken. Uiteraard ben ik zeer teleur gesteld. Vooral omdat we nog de hoop hadden dat de school voor lopig open kon blijven". Voor directeur I. G. J. Geschiere, reeds 21 jaar leerkracht op de Prines Irene, komt de uitspraak van Raad van State als een don derslag bij heldere hemel. Ook hij koesterde hoop dat het be staan van de school met mini maal een jaar gerekt kon wor den: „Zowel de provincie, als de gemeente en de school konden zich vinden in het schorsingsver zoek", zegt hij. R. J. Zwiers, be leidsmedewerker onderwijs van de provincie, bevestigt dat gede puteerde staten niet afwijzend stonden tegenover het schor singsverzoek: ..Ook wij beseffen wel dat de sluiting van de open bare school voor zo'n dorp een ingrijpende gebeurtenis is. Van daar dat we de school graag meer tijd hadden gegund". Quasi-verdrietige gezichten bij de leerlingen die nog niet echt lijken te beseffen wat de sluiting van de school voor hen betekent (foto Pieter Honhoff) ,ezing voor iristen ■IDDELBURG - Dr J. W. van e Hulst, docent bij de vakgroep rafrecht en criminologie aan Erasmusuniversiteit in Rot- irdam. houdt woensdag 12 juni Dor de Juridische Werkgroep ;eland een lezing over het drie- teksoverleg. De lezing in het staurant De Abdij aan het Ab- jplein in Middelburg begint a 20.00 uur. Hm mm® m. m KERKWERVE - Een meisje van een jaar of tien dar telt vrolijk op I. G. J. Geschiere af. Of ze de schoolbel mag luiden. Het is immers al over énen. De schooldi recteur wimpelt haar verzoek vriendelijk weg. „Nee, nu nog niet." zegt hij, „Ga nog maar even buiten spe len". Even over tienen kreeg het hoofd van de Prinses Irene- school de jobstijding te horen: de school gaat definitief dicht. Nog een kleine zeven weken en dan luidt de schoolbel voor de laatste keer. Dan breekt de grote vakantie aan. de laatste vakantie voor de Prinses Ire ne. In de middagpauze is er eindelijk tijd om de eerste emoties te verwerken. De kinderen weten nog van niets. Ook de meeste ouders hebben nog geen weet van het definitieve oordeel. Wat verslagen zit Geschie re op een schoolbankje. Meer dan twintig jaar is hij onderwijzer geweest van de Prinses Irene. „Ach na tuurlijk hou je er rekening mee. Maar toch had je steeds de hoop dat de school nog een jaar of twee open kon blijven. Maai- ze hebben niet naar onze argumen ten geluisterd. Ze zijn slechts afgegaan op keiharde getallen". Bij het echtpaar De Regt dringt langzaam maar zeker het besef door dat het over en sluiten is met de openba re school in Kerkwerve. Zij is voorzitter van de activi teiten-commissie. Hij van de medezeggenschapsraad. In de middagpauze zijn ze naar de school gegaan om Geschiere en juf Anita Boersma, die vorig jaar vanuit Noord-Holland naar Zeeland verhuisde, bij te staan. Hun kind zit in groep acht en zou de school sowieso hebben verlaten: „Maar dat vormt geen reden om ons nu terug te trekken", zegt hij strijdlustig. Vertrek De Regt zegt van van vier gezinnen te weten dat ze Kerkwerve zullen verlaten indien de openbare school daadwerkelijk sluit: „Maar ik weet niet of ze er nu nog steeds zo over denken". In Kerkwerve rest nu slechts nog één school: de Christelijke Nationale School. De Regt verwacht ech ter dat de meeste ouders zullen kiezen voor openbaar onderwijs elders. In de eigen gemeente dienen ze hun kinderen daarvoor naar Ellemeet te sturen, op twaalf kilometer afstand van Kerkwerve. De school in Noord- gouwe ligt echter meer voor de hand. Dat is slechts een afstand van 3.5 km. Ook Serooskerke is een alterna tief. maar ook het voortbestaan van deze school is on zeker. De ouders kunnen zich nu gaan buigen over de vraag hoe de kinderen naar school te vervoeren. Want ze zelf laten fietsen is niet aan de orde. Daarvoor is de weg te gevaarlijk. Voor Willie Saman lijkt de keuze al vast te staan. Ze stuurt haar kind na de grote vakantie naar de christe lijke school in Kerkwerve: ..Je denkt zeker niet dat ik elke dag door weer en wind mijn kind op de fiets naar school ga brengen". En dan hoofdschuddend: „Het winkeltje en het kruis- gebouw waren al weg. En nu is de school aan de beurt. Nog even en Kerkwerve is een vergrijsd dorp". -ISSINGEN - De maat is vol •or naluristenvereniging Zee- ndia. Haar verblijfsterrein in issingen is door het voortdu- nd stoken van autobanden op t nabij gelegen woonvvagen- ntrum De Windhoek lang- amaan onleefbaar geworden, een alternatief is niet voor- mden. „We zitten klem", oor- elt Zeelandia-voorzitter J. •t bestuur van Zeelandia was 1978 zo blij als een kind. Ein- lijk was. vier jaar na de oprich- van de naturistenvereni- ing. een eigen verblijfsterrein fvonden. De gemeente Vlissin- 'n wilde als enige gemeente in eeland meewerken en kwam et de oude vuilnisbelt nabij de uitenhaven op de proppen. SMS houdt oetbaltoernooi USSINGEN - De Koninklijke laatschappij De Schelde houdt, aterdag 8 juni voor de vier en Pintigste keer het bedrijfsvoet- altoernooi. De wedstrijden orden gespeeld op de sportvel- en aan de Irislaan en aan de askenburgseweg in Vlissingen. >e eerste wedstrijden beginner •o 8.30 uur, de finale begint om- reeks 15.30 uur. Vrijwilligers troffen een maan landschap aan en maakten er een groene kampeeraccommo- datie van. Denaturistenvereniging groei de als kool. tot enkele jaren gele den. ..Het ledental stabiliseert op 250". vertelt voorzitter Bos. Hij heeft slechts één verklaring: de letterlijk slechte reuk waarin de Zeeuwse naturisten staan. Het stoken van de autobanden - de dampen slaan gelijk op de longen - is pure anti-propagan- da. „Gasten van buiten Zeeland die dat één keer meemaken, brieven dat door", verklaart Bos. „Zo komt Vlissingen als toeristenstad ook in een slecht blaadje te staan." De Vlissingse gemeentepolitie en brandweer treden desge vraagd effectief op tegen bran den. maar structureel wordt het stookprobleem niet aangepakt. Justitie, politie, wethouder C. de Keijzer van sociale zaken en bur gemeester J. C. Th. van der Doef voeren begin volgende week op nieuw een bespreking over deze kwestie. „De grens is bereikt", meent Van der Doef. maar over concrete maatregelen kan hij nog niet uitweiden. Het wegha len van kabels en autobanden, zoals eerder is voorgesteld, ligt volgens hem juridisch moeilijk en is kostbaar. Zeelandia-voorzitter Bos hoopt er het beste van. De enige, echte oplossing is naar zijn mening verhuizing naar een andere loka- tie. maar dat wil ook niet vlot ten. „De gemeente Vlissingen heeft ons vijf jaar aan het lijntje gehouden", beweert Bos. .Westduin. het park bij het Nol- lebos. is ons als alternatief voor gehouden, maar de provincie Zeeland wil daar absoluut geen verblijfsrecreatie. De provincia le planologische dienst heeft, dat onlangs bevestigd. Het gemeen tebestuur van Vlissingen wist dat allang." „Wij hebben geen probleem met Westduin", reageert de Vlis singse wethouder T. R. K. Meij- ers van ruimtelijke ordening, „de provincie wel. Wij willen blij ven meewerken aan elke andere reële mogelijkheid." Hij erkent dat het moeilijk is een alterna tief in Vlissingen te vinden. De kustlijn van Vlissingen is kort. Het bestuur van Zeelandia is naarstig op zoek naar grond el ders in Midden-Zeeland, maar telkens steken vooroordelen te gen naaktrecreatie de kop op. Grondeigenaren en gemeente besturen staan niet te trappelen om zaken te doen met de natu ristenvereniging. „Gewone re creanten zorgen voor meer over last dan wij", merkt Bos op. ..maar gevoelsmatige bezwaren blijven." Zo is Zeelandia dertien jaar geleden ook op de vuilnis belt nabij de Vlissingse buiten haven terecht gekomen "juristenvereniging heeft de voormalige stortplaats omgetoverd tot een groene oase. De rookont wikkeling die met het verbranden van autobanden gepaard gaat. maakt dat het niet altijd even goed Hoeven is op het terrein foto Ruben Oreeli Een van de vlinders die op de tentoonstelling in het biologisch museum te zien zijn is deze dagvlinder (de koninginnepage) (foto Ruben Oreél) OOSTKAPELLE - De meeste instellingen die een bijzonde re expositie organiseren, doen er alles aan haar onder de aandacht van zoveel mo gelijk mensen te brengen. Het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle bewan delt bijna de omgekeerde weg. De vlindertentoonstel ling 'Vlindert u mee?', die tot 30 juni te zien is op de zolder van het museum, krijgt wei nig publiciteit. De zolder is namelijk zo klein, dat er geen ruimte is voor een grote stroom belangstellen den. Wie een kijkje wil nemen kan eigenlijk alleen in het weekeinde terecht, want door de week is de ruimte bijna per manent bezet door kinderen van basisscholen uit Zeeland. Veel publiciteit zou alleen maar een overvol museum be tekenen. Educatief medewerkster Mar tha Wedts de Swart, van het museum is zelf een beetje ge schrokken van de massale be langstelling. „Eind maart hebben we de basisscholen in heel Zeeland geschreven dat we in samenwerking met de Vlinderstichting uit Wagenin- gen een vlinderproject organi seerden. De scholen koilden een lespakket bestellen, in clusief rupsen. Tot onze ver bazing reageerden maar liefst zestig scholen. Veel van tien komen ook naar het museum. Op zoveel reacties hadden we niet gerekend." Het biologisch museum toont ondanks de beperkte omvang Een doodshoofdvlinder (een nachtvlinder) foto Ruben Oreel) veel aspecten van de vlinder: de groei van rups tot vlinder, het voedsel, het verschil tus sen dag- en nachtvlinders, de soorten vlinders, de vleugel- bouw, de overwintering en het gevaar voor uitsterven. De be zoekers kunnen bovendien zelf allerlei opdrachten doen en een video bekijken. De scholen hebben zo een uitste kende mogelijkheid het na- tuur- en milieuonderwijs op een zinvolle manier in te vul len. Vlinderspel De reacties zijn erg positief, zowel van scholen als van par ticuliere bezoekers. Vooral de opgezette vlinders en de rup sen die in een vitrine zich te goed doen aan brandnetels blijken erg populair. Boven dien spelen veel gasten met overgave het vlinderspel, een soort ganzenbord. Het biologisch museum heeft materiaal over de tentoon stelling toegezonden aan de vlindertuinen in Knokke- Heist en Emmen. Die waren erg enthousiast, „Knokke- Heist maakt op bescheiden schaal reclame voor de expo sitie. Mensen die daar ge weest zijn, kunnen op dezelf de dag nog bij ons langsko men. Het omgekeerde is na tuurlijk ook mogelijk", zegt Martha Wedts de Swart „In het weekend komen veel jon ge gezinnen langs, vooral Duitse toeristen. Het pro bleem van onze tentoonstel ling is dat de Nederlandse tek sten voor hen moeilijk te ont cijferen zijn. Er is echter zo veel te zien. dat dat maar een klein probleem is." De kunstmest-drab wordt in tankwagens geladen foto Pieter Hon hoff, BRI'INISSE - De ongeveer 1000 ton kunstmest die begin april te water is geraakt bij een scheepsongeval nabij de Kram- mersluizen in de buurt van Sint Philipsland. wordt grotendeels naar Noord-Brabant afgevoerd. Een deel van de kunstmest ligt momenteel op het land bij een boerderij in de buurt van Wis- senkerke. De eigenaar van de meststof, de firma Agrimar in Waspik, wil de kunstmest in Belg ie laten bewerken zodat het weer als meststof voor de landbouw bruikbaar is. Volgens J. A. M. Koehorst, mi lieuhygiënisch medewerker van de Zeeuwse milieuinspectie, kan de kunstmest-substantie ge woon over het land verspreid worden, mits voldaan wordt aan de Meststoffenwet en rekening wordt gehouden met de fosfaat belasting van het land. Een woordvoerder van Rijkswater staat bevestigt dat. Rijkswaterstaat stelde na het scheepsongeval met het binnen vaartschip 'Come Back' strenge voorwaarden om te voorkomen dat het water vervuild zou ra ken. Olie afkomstig van het ge zonken schip werd door de firma Martens uit 's Heerenhoek opge zogen om verwerkt danwel her gebruikt te worden. De lading van de "Come Back' werd over geladen in drie duwbakken Uit monsters bleek dat zich in het water 17.000 kilogram zwa vel. 200.000 kilogram nitraat en 450.000 kilogram fosfaat bevon den en daarnaast grote hoeveel heden chroom (500 kilogram), zink. nikkel (180 kilogram), ko per 160 kilogram, lood en cad mium (70 kilogram). Dat zijn echter, laat een woordvoerder van Rijkswaterstaat weten, nor male bestanddelen van kunst mest. Het feit dat het hier om grote hoeveelheden gaat komt voort uit de omvang van de la ding, ruim 1000 ton. Bestemming Vorige week begon het uitladen van de drie duwbakken. Een zoektocht naar de bestemming van de kunstmest leidt twee kanten op. Eén spoor gaat naar Noord-Brabant en het andere naar Kortgene Dinsdag 28 mei kwam de Marjo 5 in de haven van Kortgene aan. De kunstmest was ondertussen veranderd in een pasta-achtige substantie. Vrachtwagens en tankauto's laadden het spul in en de firma Martens kwam er aan te pas om de laatste resten bij elkaar te spuiten. Via de ha venmeester van Kortgene gaat het spoor naar de firma in gra nen. zaden en peulvruchten A. Snoep en zn in Colijnsplaat Daar verwijst men naar agrariër J J van den Berg in Wissenker- ke die de pasta op zijn land heeft liggen. De substantie ligt in een geul en dammetjes van kippen mest moeten voorkomen dat het zich over het land verspreidt. Van den Berg weigert ieder com mentaar. en verwijst naar Snoep Die heeft volgens hem bemiddeld. Via het Noord-Brabantse spoor duikt het vloeibare deel van de kunstmest op bij het loonbedrijf C. van Ginneken in Den Hout. gemeente Oosterhout. De heer Van Ginneken zegt niets over de toekomst van de vloeistof te we ten. Hij weet alleen dat silo's no dig waren om het spul in op te slaan en die had hij staan. Ook het bedrijf dat tot en met giste ren (maandag) bezig was met het transport van de kunstmest, de firma H Bekx uit Sint Oedenro- de. hult zich in geheimzinnig heid. De heer Bekx onthoudt zich van elk commentaar en ver wijst naar de eigenaar van de kunstmest, de firma Agrimar uit Waspik. Directeur H. Pijnappel van dat bedrijf wil best kwijt wat de plannen zijn met de restanten van wat eens 1000 ton los gestor te kunstmestkorels was. De pas ta blijft in Wissenkerke en de vloeistof wordt opgeslagen in si lo's. Waarschijnlijk wordt het spul in Belgie tot mest verwerkt, vertelt hij. Voor Rijkswaterstaat is de kous af, zodra de kunstmest uit het water is. Koehorst van de mi lieu-inspectie vertelt dat hij zijn collega's in Noord-Brabant op de hoogte zal stellen van de aan wezigheid van de vloeistof in hun werkgebied. Hij was echter niet op de hoogte van het feit dat de pasta in Wissenkerke was op geslagen. OOSTKAPELLE - Eén aaneen schakeling van pesterijen. De Oostkapelse mini-campinghou der L. Wattel hoeft er geen se conde over na te denken: hij heeft hel recht aan zijn kant en de gemeente Domburg is niet bereid dat te respecteren. Het afgelopen weekeinde begon een nieuw hoofdstuk in de lange historie die het conflict tussen de gemeente en Wattel inmid dels kent. Tegen Wattel werd door de rijkspolitie proces-ver- baal opgemaakt omdat hij zeven kampeermiddelen op zijn ter rein had toegelaten. Domburg staat op het standpunt dat Wat tel geen vergunning heeft voor het houden van een minicam- ping. Vorige zomer werd zijn mi- nicamping aan de Kalfhoekse- weg meerdere malen ontruimd op bevel van de gemeente. De kantonrechter oordeelde in maart dit jaar echter dat Wattel momenteel feitelijk wel een ver gunning heeft, omdat de ge meente zijn aanvraag voor een vergunning voor 1991 niet eens in behandeling heeft genomen. Als een proef op de som, zo ziet Wattel daarom het toelaten van kampeerders op zijn terrein. Hij wilde nu wel eens weten of hij wel of niet bekeurd zou worden. Negatief De Oostkapelse kampeerboer meldde na de uitspraak van de kantonrechter dat hij voorlopig geen kampeerders meer zou op nemen. omdat hij eerst de uit slag van een procedure bij de Raad van State idie nog steeds loopt) wilde afwachten. Op die woorden is hij teruggekomen om uit te vinden of de gemeente de uitspraak van de kantonrechter respecteert. Die vraag is dan nu, negatief, beantwoord. Eerder had de minicampinghou- der naar zijn zeggen geprobeerd inzage te krijgen in de rapporten die aan de hand van regelmatige controles door een gemeente ambtenaar worden opgemaakt. Die rapporten zouden ook uit sluitsel kunnen geven over het beleid van de gemeente. Wattel eist op grond van de wet open baarheid van bestuur inzage in de stukken. De gemeente be weert echter volgens Wattel dat er helemaal geen rapporten be staan. Bestuurlijke mafiaprak- tijken. aldus Wattel. Burgemeester H. Hietkamp van Domburg reageert kalm op de jongste ontwikkelingen: „Voor dit jaar ligt er een uitspraak van de gemeenteraad en die is klip en klaar dat Wattel geen vergun ning heeft Ergo, hij is in overtre ding." Hietkamp geeft toe dat de hele zaak inmiddels een onover zichtelijk juridisch steekspel is geworden De uitpraak van de kantonrechter waar Wattel zich op beroept is volgens Hietkamp een strafrechtelijke zaak. De burgemeester wacht, evenals Wattel zelf, op het oordeel van de Raad van State Advertentie jS±* va tw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21