until aim itouwen vreest Sovjet-aanval britse leger schiet drie IRA-leden dood Energievoorstel van Lubbers krijgt internationale bijval Verenigde Staten verlenen Moskou handelsvoordelen kleintjes Zware bewaking rond IRA-proces Eierenregen voor premier Landsbergis roept op tot eenheid Troepen bij parlementsgebouw Incidenten op campus Peking 81/2% STAATSLENING 1991 PER 2001 81/2% STAATSLENING 1991 PER 2006 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Af en toe zon Opklaringen en enkele buien, mogelijk met onweer. Maximum temperatuur rond 13 graden. Vrij krachtige westen- lot noordwestenwind. 34e jaargang no. 129 insdag 4 juni 1991 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te renden aan. advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Viissingen J o )SKOU (AP) - Het Sovjet-le- r heeft maandagavond posi- 0 s ingenomen in de Litouwse ofdstad Vilnius. De Litouwse Resident Vytautas Landsber- heeft de bevolking opgeroe- ïzich voor te bereiden op een entuele aanval door de Sov- troepen. Dat hebben Li- 2 uwse media gemeld. mdsbergis verscheen maan- javond op de televisie en riep de Litouwers op tot eenheid en vroeg hen niet in te gaan op pro vocaties. De woordvoerder van het Li touwse parlement, Darius Suzie- delis, zei telefonisch vanuit Vil nius dat het Sovjet-leger vijftien controleposten heeft opgezet, verspreid over Vilnius, waarvan drie bij het zwaar gebarricadeer de parlement. In het parlement en ander regeringsgebouwen be vinden zich permanent licht be wapende Litouwse militieleden. Volgens Suziedelis dwingen de Sovjet-soldaten bij de controle posten alle voorbijgangers'hun identiteitsbewijs te tonen. Drie mensen zouden zijn aangehou den. waarvan twee korte tijd la ter weer werden vrijgelaten. De troepenbewegingen zouden om negen uur in de avond, plaat selijke tijd. zijn begonnen. Bij het spoorwegstation en het vliegveld van Vilnius werden grote aantallen militaire vracht wagens gesignaleerd. c )AF wil praten ver openbreken Jan metaal-cao NDHOVEN (GPD) - DAF ucks heeft voor vanmiddag vakbonden uitgenodigd om praten over het openbreken i in de algemene cao voor de M etaalindustrie. De pas enkele 3®eken geleden afgesloten cao iedt een dergelijke mogelijk voor bedrijven waar de si- atie bijzonder penibel is. in concrete voorstellen aan de inden was maandagavond nog en sprake, maar uit informele is gebleken dat het raai' verlies lijdende vrachtwa- nconcern wil praten over de spP ilf procent loonsverhoging per september aanstaande en de :tra aanvulling door DAF op lit-uitkeringen. 6! AF leed over 1990 een verlies f 149,6 miljoen, waar boven- nog een bedrag van f 78 mil- en werd gereserveerd voor Door de blijvend echte economische situatie in root-Brittannié (waar sinds de lername van Leyland Trucks procent van de omzet wordt irealiseerd.) verwacht de direc- voor 1991 een niet veel beter isultaat. DEN BOSCH (ANP) - Zware bewaking rond het gerechtshof in Den Bosch, waar gisteren het hoger beroep is begonnen in de IR A-zaak. De vier Ieren worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op twee Australische toeristen op 27 mei 1990 in Roermond. De beveiliging ging gisteren zover dat zelfs de toiletten in het gebouw verzegeld waren. Voor de glas-in-lood ramen is dik ko gelvrij glas geschroefd. Ook zouden deuren zijn dichtgemet seld. Van officiële zijde wordt over de getroffen maatregelen niets gezegd (foto Koen SuyklANP) (Zie ook pagina 3) 5' (Van onze correspondent) LONDEN - De Special Air Ser vice (SAS), het elitekorps van hel Britse leger, heeft maandag er met een regen van kogels drie leden van de IRA gedood. De au- de drie mannen werd in w rijfminuten tijd met 200 kogels ^.joorzeefd en vloog daarna in De lijken waren onher- enbaar, maar hun namen wer en later bekendgemaakt door .jeSinn Fein (de politieke vleu- „d van de IRA). De IRA ver klaarde dat het drietal in 'actie ve dienst' was. Volgens de politie stonden de mannen op het punt een aanslag te plegen op enkele protestantse arbeiders die zich aan de rand van het dorpje Coagh (graaf schap Tyrone) hadden verza meld om naar hun werk te gaan. Bij de stoffelijke overschotten van Peter Ryan, Tony Dorris en Lauwrence McNally werden la ter inderdaad geweren gevon den. De auto was gestolen. De aanval op de drie vermeende terroristen plaatst de SAS ech ter opnieuw in de beklaagden bank. Volgens critici treedt het elitekorps in Noord-Ierland in feite op als een doodseskader. De laatste vier jaar zijn 19 ver meende terroristen door leden van de SAS omgebracht en Am nesty International stelt het aantal 'buitenrechtelijke execu ties' sinds 1982 zelfs op 71. Hinderlaag PEKING (RTR/AFP) - Studenten hebben in de nacht van maandag op dinsdag op de campus van de Beida-universi- teit in Peking flessen kapot gegooid ter herdenking van het bloedig neerslaan van de volksopstand voor meer democra tie, vandaag twee jaar geleden. Waarnemers meldden dat zeker een twaalftal flessen vanuit ramen aan diggelen werd gesmeten. Het stukgooien van fles sen is een vorm van protest tegen de Chinese leider Deng Xiaoping. De voornaam van China's sterke man klinkt in het Chinees nagenoeg hetzelfde als „flesje". Studenten joelden en gooiden met flessen toen de politie in jeeps arriveerde om poolshoogte te nemen. Agenten duwden buitenlandse journalisten weg om te voorkomen dat deze verslag zouden doen van de ongeregeldheden. Eerder op de dag floten studenten agenten in burger uit die de situatie op de universiteit in de gaten hielden. Volgens waarnemers waren de acties van maandagavond niet georganiseerd hoewel ten tijde van de incidenten veel studenten op het universiteitsterrein aanwezig waren. De beruchtste 'executies' waren die in Gibraltar in 1988. Een commando van de SAS schoot bij die gelegenheid drie leden van de IRA dood die ongewa pend waren. Hoewel zij waar schijnlijk een aanslag op het Britse leger in Gibraltar hadden beraamd, hadden zij geen straf baar feit gepleegd. Waarschijnlijk heeft de SAS ook gisteren geen poging gedaan de mannen aan te houden. Een woordvoerder van de Britse re gering verklaarde gisteren dat het leger geen 'schieten-om-te- doden'-beleid voert, maai- blij kens ooggetuigeverslagen heeft het SAS-commando gewoon in een hinderlaag gelegen. SEOUL - Besmeurd met eierstruif en meel verlaat de net benoemde Zuidkoreaanse pre mier Chung Won-shik het universiteitster rein in Seoul. Hij werd door studenten aange vallen toen hij het universiteitsterrein in Seoul verliet. Zij bekogelden hem met eieren, sloegen en schopten hem, aldus een ooggetui ge. Medewerkers wisten hem uiteindelijk te ontzetten. Chung werd op 24 mei tot premier benoemd. Hij was als gastdocent aan de universiteit werkzaam en zou maandag zijn laatste college geven. Maandag raakten ongeveer oproerpolitie en studenten slaags op het terrein van een zieken huis in Seoul. De studenten blokkeerden de toegang tot een mortuarium waarin het stoffe lijk overschot ligt opgebaard van een studente die tijdens rellen om het leven is gekomen. Het was de tweede poging»het stoffelijk overschot weg te halen uit het door studenten bezette mortuarium (foto AFP Advertentie TOONBANKUITGIFTE HEROPENING UITGIFTE STAATSLENINGEN leningen leningen zijn dooreen leverbaar met de vorige leningen inschrijving door bemiddeling van leden van de Vereniging voor Effectenhandel kan dagelijks, te beginnen op 3 juni 1991 van 8.30-18.00 uur telefonisch ingeschreven worden op de leningen oers toonbank de koers wordt dagelijks vastgesteld en is doorlopend aanpasbaar storting storting voor beide leningen op 21 juni 1991 onder bijbetaling van rente Europees handvest kan dit jaar worden getekend (Van onze correspondent PARIJS - Premier Ruud Lub bers heeft internationaal flink gescoord. Zijn plan om via een Europees Energie Handvest de samenwerking op economisch en op energiegebied tussen West- en Oost-Europa drastisch uit te breiden, is maandag in Pa rijs met veel bijval ontvangen door de 21 lidstaten van het In ternationaal Energie Agent schap (IEA). Volgens minister Andriessen van Economische Zaken, die Ne derland tijdens het energie-over leg vertegenwoordigde, kan het handvest nog voor het einde van dit jaar in Den Haag onderte kend worden. Het 'plan-Lubbers' houdt onder andere in dat het westen de lan den van het voormalige Oost blok gaat helpen bij het ontgin nen van hun energiebronnen. Deels in ruil voor energie (olie, kolen en aardgas) en deels tegen betaling zouden de westerse lan den kennis en technologie kun nen leveren aan de landen van de voormalige Comecon. Met die kennis en technologie zouden de landen in Oost-Europa en de Sowjetunie hun eigen energie voorziening kunnen verbet,eren en tevens de zeer ernstige mi lieuvervuiling aan kunnen pak ken. Het 'plan-Lubbers' slaat drie vliegen in één klap. Het helpt de landen in Oost-Europa en de Sowjetunie bij hun economische hervormingen, het verbetert de energievoorziening van het oos ten en het westen en het leidt tot een schoner milieu, zowel hier als daar. Oorspronkelijk zou het Euro pees Energie Handvest tussen de landen van de Europese Ge meenschap en de Oost-Europe- se landen worden afgesloten, maar het ziet er nu naar uit dat het verdrag een veel ruimere werkingssfeer krijgt. Ook Au stralië, Canada, de Verenigde Staten en Japan willen mee doen. De ministers van de IEA- landen hebben daarom maan dag in Parijs besloten dat het handvest voor iedereen open staat. Kernenergie Tijdens het energie-overleg is ook uitgebreid gesproken over de rol van kernenergie in de toe komstige energievoorziening. Een moeilijk punt omdat een aantal IEA-landen pertinent te gen het gebruik van kernenergie zijn, terwijl andere landen kern energie zien als een mogelijke De troepenbewegingen zijn de grootste sinds het Sovjet-leger op 13 januari dit jaar het gebouw van de Litouwse radio-en televi sie bestormde. Die actie esca leerde in gevechten waarbij veertien doden vielen. Eerder maandag had de hoogste openbare aanklager van de Sov jetunie. Nikolai Troebin, gezegd dat niet het Sovjet-leger maar de Litouwse nationalisten in janua ri dit jaar verantwoordelijk wa ren voor de meeste van de veer tien doden die toen vielen bij het bloedbad in Vilnius. Troebin maakte dat bekend in een rap port. De regering van Litouwen, die aanstuurt op afscheiding van de republiek van de Sovjetunie, wees de bewering van Troebin onmiddellijk na het bekend wor den van het rapport verontwaar digd van de hand. Volgens de re gering was het rapport bedoeld om Sovjet-president Michail Gorbatsjov in een gunstiger daglicht te stellen, nu die mor gen, woensdag, in Noorwegen een toespraak zal houden ter ge legenheid van de hem toegeken de Nobelprijs voor de Vrede. Gorbatsjov is tegen de plannen van de Litouwse regering zich van de Sovjetunie af te scheiden, maar heeft beloofd geen geweld te gebruiken om de republiek binnen de unie te houden. Troebins rapport staat in schril contrast met de ooggetuigenver slagen van westerse correspon denten die destijds militairen het vuur zagen openen op de monstranten die de inname van het onafhankelijke radio- en tv- station in Vilnius wilden verhin deren. Bij het militaire ingrijpen kwamen veertien mensen om het leven, onder wie een KGB- agent. Luchtmobiel Het van de grorid brengen van een luchtmobiele brigade van de Koninklijke Landmacht,gemeld in de Defensienota, zal in de pe riode tot rond de eeuwisseling ruim 5.2 miljard gulden kosten. Ruim 3,3 miljard daar van is no dig voor investeringen in materieel, zoals ge- O vechtshelicopters. w Kunstwerk Öp het Middelburgse Abdijplein iverd maandag, met enige moei te, het ktnistwerk Fossiel van Marihus Boezem geplaatst. Het is een negen ton zware, basal trots met reliëftekening, die in 1989 door het Zeeuws Museum toerd aangekocht. Boezem maakte de Q sculptuur in 1983. Van Schagen Een deel van de nalateiischap van de Zeeuivse dichter-schil- der-grajicus J. C. van Schagen komt zaterdag 22 juni onder de hamer. Nederlands bekendste veilingmeester Jan Pieter Gle- rum veilt die dag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg zo'n honderd litho's, etsen en unicadrukken van de in 1985 overleden kun- stenaar. Blind Danny Blind staat morgen, woensdag in de basis van het Ne derlands elftal voor de EK-kwa- lificatiewedstrijd tegen Finland. De Ajacied zegt, op bijna 30-jari- ge leeftijdnog steeds niet aan zijn top te zit- "7 ten. I (Van onze correspondent WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft maandag besloten tot verlen ging van een vorig jaar geno men maatregel die het de Sov jetunie mogelijk maakt Ameri kaanse kredieten te krijgen en met de VS op aantrekkelijke voorwaarden handel te drijven. Het presidentiële besluit bete kent onder meer, dat de Ameri kaanse regering in staat is ge steld om economische hulp aan de Sovjetunie te geven. De weg is nu bovendien geopend voor het verlenen van 1,5 miljard dol lar aan landbouwkredieten. De Sovjets willen dat geld gebrui ken om Amerikaans graan te ko pen. Het is evenwel nog niet he lemaal zeker of het Witte Huisde kredieten zal geven. Tenslotte betekent de door Bush genomen maatregel dat de Sovjetunie een stap dichterbij de status van 'meest begunstig de natie' is gekomen. Landen die die status hebben, kunnen hun produkten tegen de laagst mo gelijke tarieven op de Ameri kaanse markt aanbieden. De regering-Bush heeft altijd ge zegd dat de Sovjets alleen de sta tus van 'meest begunstigde na tie' kunnen krijgen als zij vrije emigratie toestaan. Vorige maand nam het Sovjet-parle ment een wet aan die dat toe staat, maar het Witte Huis wil die wet eerst verder bestuderen. bijdrage aan het terugdringen van de milieuvervuiling en de af hankelijkheid van olie uit het Midden-Oosten. Na heftige de batten slaagden de ministers er toch in een slotverklaring te pro duceren waarin iedereen zich kon vinden. Volgens minister Andriessen zit Nederland ergens tussen de ab solute tegenstanders van kern energie en landen die ér positie ver over denken in. Binnen het CDA zijn nogal wat voorstan ders van kernenergie te vinden, terwijl de coalitiepartner, de PvdA, tot, nu toe tegen het bou wen van nieuwe centrales is, Wat Andriessen (CDA) betreft, zijn alle opties open, zo maakte hij maandag tijdens een pers conferentie in Parijs duidelijk. „Ik studeer", aldus de bewinds man. In samenwerking- met diverse organisatoren zorg-t de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Viissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1