Provincie niet gebaat bij flitstrein Benoeming van burgemeesters vergt openheid Oud-strijders uit alle delen van Europa onder één vlag Kunstwerk met kraan geplaatst op Abdijplein Toch geld van gs voor boek over ramp van 1953 Dienstauto inzet van wilde staking bij nutsbedrijven Poolse zakenlieden oriënteren zich in Zeeuwse bouwwereld Wachtkamer Intercityverbinding Zeeland-Antwerpen wordt door komst TGV uitgekleed zeeuwse almanak MIDDELBURG - De hoge-snel- heidstrein, die straks bij Roo sendaal het land binnenraast, duwt Zeeland een stukje terug de periferie in. De trein brengt de Randstad aanzienlijk dich ter bij Brussel en Parijs, maar maakt de afstand tussen Zee land en Vlaanderen groter. Provinciale Planologische Dienst (PPD) maakt dat op uit de regeringsnota over de hoge- PZC zeeland DINSDAG 4 JUNI 1991 snelheidsspoorverbinding, die via West-Brabant moet gaan lo pen. Zodra reizigers gebruik kunnen maken van de hoge snelheidstrein, aldus de nota, verliest een aantal intercitytrei- nen een deel van de klanten. Als gevolg daarvan zullen op het tra ject Roosendaal-Antwerpen minder intercitytreinen worden ingezet. Daarmee verslechtert de treinverbinding Zeeland- Antwerpen. Treinreizigers op het traject Zee land-Antwerpen moeten over stappen in Roosendaal. Nu nog bestaat daartoe elk half uur de gelegenheid. Het is de bedoeling die frequentie terug te brengen tot een uur. De PPD adviseert het provinciebestuur daartegen te protesteren. Zo'n verslechte ring van de treinverbinding met Antwerpen, aldus de PPD, is strijdig met de openstelling van grenzen en schaadt de ontwik keling van het Westerschelde- bekken. De PPD benadrukt dat rekening moet worden gehouden met een belangrijke toename van het grensverkeer. Immers, allerwe gen wordt gestreefd naar de openstelling van de grenzen. „Daarbij is van belang dat de zwaartepunten in het Wester- scheldegebied optimaal worden ontsloten, ook via het openbaar vervoer." Overigens is nog geen definitief besluit genomen over de super snelle spoorverbinding. Er moet nog een keus worden gemaakt uit vier mogelijke trajecten in West-Brabant: Breda. Roosen- daal-post, Roosendaal-west en Bergen op Zoom. De regering kiest vooralsnog voor Roosen daal-west. Tegen de andere tra jecten zijn, in sommige gevallen door Nederland, in andere geval len door België, 'onoverkomelij- MIDDELBURG - Een negen ton zware basalt-rots werd maandagmiddag met de nodi ge moeite op zijn plaats op het Abdijplein in Middelburg ge hesen. Een kraan en een graaf machine manoeuvreerden het gevaarte in een kuil vlak voor het Zeeuws Museum. Het blok basalt is een kunstwerk van de in Middelburg werkende Ma- rinus Boezem (47) uit 1983. De titel, Fossiel, slaat volgens de kunstenaar zowel op het zeer compacte stollingsge steente van duizenden jaren oud dat uit de grond rijst, als op de reliëftekening die Boezem in de steen aanbracht: een platte grond van de gotische kathe draal van Reims. In Boezems gedachtengang wordt de gotiek ook een fossiel in de geschiedenis. De tweedi mensionale tekening die voor bouwer en kunstenaar de eer ste neerslag is van het drie-di mensionale eindresultaat, is voor Boezem een belangrijk thema. Het Zeeuws Museum kocht het kunstwerk in 1989 aan, met het idee het een plaats op het plein te geven. De gelegenheid daar toe doet zich nu, terwijl het plein opnieuw wordt bestraat en ingericht, voor. De sculp tuur van negenduizend kilo was tot voor kort te zien op ex posities in Dordrecht en om streken. Het kunstwerk Fossiel van Marinus Boezem, een negen ton wegende basaltrots met reliëftekening, staat sinds gis teren op het Middelburgse Ab dijplein. De tekening stelt een platte grond van de gotische kathe draal van Reims voor (foto Oscar van Beest) 'JC' V"' -fee»; ->8§eBHiBiIsfeb.V Wethouder hekelt schimmenspel BURGH-HAAMSTEDE - Aan iet 'schimmenspel' dat wordt tpgevoerd bij de benoeming nieuwe burgemeesters noet wat de Westerschouwse rethouder ir C. W. Veerhoek WD) betreft zo snel mogelijk len eind gemaakt worden. Veer oek zei tijdens de installatie an de nieuwe burgemeester an Westerschouwen H. Tees, iat de geheimhoudingsplicht lie leden van de vertrouwens- tommissie hebben 'in flagrante itrijd is' met in elk geval zijn erantwoordelijkheid tegen- iver de kiezers. feerhoek kon putten uit zijn ei- en ervaringen als lid van de ver- itouwenscommissie voor de op- olging van burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. De namen van de kandidaten moes ten geheim blijven. Hij kon ze noch meedelen aan zijn fractie genoten, noch aan inwoners, die hem er, zeker nadat de kandida tuur van N. Ginjaar-Maas uitlek te, voortdurend naar vroegen. Eerlijker Bomen in Kortgene vergiftigd KORTGENE - Onbeken den hebben, naar nu is bekend geworden, enke le weken geleden acht bomen in het Kortgeen- se bungalowpark inge zaagd en vergiftigd. Drie gedupeerde bewo ners hebben daarvan aangifte gedaan bij de politie. Volgens H. Smits, een van de gedupeerden, is de vergiftiging waar schijnlijk het werk van buurtbewoners die de bomen uit het bungalow park willen hebben. Het al dan niet rooien van de bomen (die volgens som migen het uitzicht danig beperken) is al jarenlang een heikel twistpunt on der de bewoners. Smits zegt de vergifti ging een uitermate ver velende zaak te vinden, temeer nu het overleg tussen gemeente en be trokkenen over de kwes tie goed op gang is geko men. Volgens een woord voerder van de politie wordt de zaak onder zocht. Verdere medede lingen wilde hij niet doen. Veerhoek vond deze geheimhou ding zeer slecht en pleitte voor openheid rond de sollicitatie procedure. Het burgemeester schap is een openbaar ambt, mo tiveerde Veerhoek, net als wet houder of raadslid. En dan moe ten bij de burgemeestersbenoe ming, net als bij de leden van de raad, ook namen bekend ge maakt kunnen worden. „Meer openheid leidt tot een levendi ger, eerlijker en democratischer benadering", aldus Veerhoek. De burgemeester van Middel burg, mr C. Rutten, die sprak na mens de Zeeuwse burgemees terskring, veegde het idee van Veerhoek onmiddellijk van ta fel. Misschien is het wel in het de mocratisch belang dat 'alles op straat ligt', vond Rutten, maar dat is in elk geval niet in het be lang van de kandidaten. Hij ver onderstelde dat openheid de pri vacy van de kandidaten zou schenden. Rutten verwachtte dat het aan tal belangstellenden voor het burgemeestersambt fors zal af nemen als de keuzemogelijkhe den voortijdig openbaar wor den. (Pagina 11: Nieuwe burgemees ter Tees van Westerschouwen in gehaald) A. A. Rijstenbil, kersvers voorzitter van de Europese Confederatie van Oud-Strijders (ECOS): „Ze zochten gewoon iemand met d nodige bestuurlijke ervaring" (foto Pieter Honhoff) Fliplander A. Rijstenbil voorzitter ECOS SINT PHILIPSLAND - „We zijn een gemoedelijk clubje", zegt A. A. Rijstenbil gerust stellend over de Europese Confederatie van Oud-Strij ders (ECOS). „Mede daarom ook geen oud-generaal op de voorzitterspost zoals vaak in landen als Duitsland en Frankrijk. In Nederland heb ben ze liever een oud-kamer lid of een voormalig burge meester zoals ik." Sinds kort is de 67-jarige oud-burgerva der van Nieuw-Vossemeer voorzitter van de ECOS-Ne- derland. Een club die met het oog op de Europese eenwor ding alle verenigingen voor oud-strijders onder haar vlag wil brengen. In zijn fraai ingerichte woning te Sint Philipsland vertelt Rij stenbil hoe hij bij de ECOS te recht kwam. „Als burgemees ter had ik regelmatig contact met commandanten van di verse kazernes in de omge ving. Van het een kwam het ander. Zelf diende ik vanaf 1944 bij de binnenlandse strijdkrachten en ben ik al ja ren lid van De Wapenbroeders. Maar dat speelt bij deze be noeming niet zo'n grote rol. Ze zochten gewoon iemand met de nodige bestuurlijke erva ring." Rijstenbil greep het voorzit terschap met beide handen aan. „Vlak na mijn pensione ring zou ik bedankt hebben voor de eer. Lekker genieten van mijn vrije tijd was toen het parool. Maar na een poosje wil de ik weer wat doen." Erkenning De Nederlandse afdeling waarin Rijstenbil actief is. kreeg in '87-'88 behoorlijk voet aan de grond. Op erkenning door de Europe se moederorganisatie moest gewacht worden tot begirt dit jaar. „Wat bezielt die oude mensen nog om achter hun vaandels aan te blijven stappen?", is de vraag die de club de lezer voor legt in een stencil. Het ant woord is dat de vereniging veel meer wil dan dat alleen. „We streven onder meer goede en gelijke behandeling na van Europese oud-militairen", legt Rijstenbil uit. „Voor een Belgische veteraan moeten dezelfde rechten gel den als voor zijn Nederlandse collega. Als al die oud-strij dersgroeperingen hun krach ten bundelen staan ze sterker. De ECOS wil een overkoepe lende organisatie zijn." Irak De door de Europese Raad er kende ECOS schaart zich ach ter naleving van de mensen rechten, behoud van duurza me vrede, voltooiing van een verenigd Europa en het uit roeien van alle fascistische, neo-nazi- en terroristische be wegingen. Beperking van de wapenwedloop is belangrijk maar Europa moet zich mili tair wel goed kunnen verdedi gen. Niet enkel de voormalige ver zetsstrijder uit de Tweede We reldoorlog of de daarbij beho rende organisatie kan zich aansluiten. De club met z'n hoofdvestiging in Parijs is er bijvoorbeeld ook voor militai ren die nu terugkeren uit Irak. In de Benelux telt de ECOS 81.000 leden. In Duitsland zijn het er maar liefst twee miljoen. Ijverig is de nieuwe voorzitter zich aan het inwerken. Daar steekt hij heel wat uurtjes in. Naast vergaderingen in eigen land zal Rijstenbil jaarlijks zo'n drie tot vier bijeenkom sten in het buitenland bijwo nen. De oud-burgemeester - die ook lange tijd wethouder is ge weest in de gemeente Sint Phi lipsland - is al aardig voorbe reid op zijn nieuwe taak. „Al leen ben ik slecht in het ont houden van namen", moppert hij. „Dus met al die onuit spreekbare buitenlandse na men ben ik nog wel even in de weer." ke bezwaren' ingebracht. Dit vanwege 'milieu- en/of inpas singsproblemen'. Zeeland heeft tot 1 juli de tijd om officieel te reageren. De PPD ad viseert het provinciebestuur zich niet te mengen in de discus sies over de tracés, maar wel pal te staan voor behoud van de hui dige treinverbinding met Ant werpen. GOES - Het voltallige per soneel van het distributie centrum Bevelanden van de Delta Nutsbedrijven in Goes heeft maandagoch tend spontaan het werk twee uur stil gelegd. Dit uit protest tegen het uitblijven van een nieuwe regeling over het gebruik van de dienstauto's. De Delta Nutsbedrijven, waarin de Water Maatschap pij Zeeland (WMZ) en de Pro vinciale Zeeuwse Elektrici- teits Maatschappij (PZEM) onlangs samen zijn gegaan, hanteert voor de werkne mers van het distibutiecen- trum nog steeds de oude re gels voor het gebruik van dienstauto's. Dat betekent dat de vroege re WMZ-werknemers hun dienstauto na het werk mee naar huis mogen nemen, ter wijl voormalige PZEM-werk- nemers deze bij het bedrijf aan de Evertsestraat moe ten laten staan. Het perso neel eist van de Delta-direc tie in Middelburg dat zij snel met een uniforme regeling voor het hele personeel komt. De spontane protestactie van de tachtig personeelsle den had plaats zonder over leg met de ondernemings raad en vakbonden. Abva- Kabo-woordvoerder A. Tou- tenhoofd zei pas achteraf van de werkonderbreking te hebben gehoord en wilde daarom maandagmiddag geen reactie geven. Haken en ogen Volgens districtschef ing A. Blikslager van de Delta-ves- tiging in Goes is er binnen kort een nieuwe regeling over het gebruik van de dienstauto's te verwachten. „Formeel zou dat per 1 juni geregeld moeten zijn. maar door een aantal juridische haken en ogen laat de zaak wat langer op zich wachten." Volgens Blikslager was de actie dan ook niet echt nodig geweest. „Iedereen weet im mers dat er een nieuwe rege ling aan zit te komen." Het personeel van de Delta Nuts bedrijven hervatte maandag het werk nadat de directie in Middelburg toegezegd had de zaak volgende week te be spreken. MIDDELBURG - Het Zeeuwse provinciebestuur is alsnog be reid geld te steken in een ge schiedenisboek over de waters noodramp van 1953. Het gaat om een project van het Docu mentatiecentrum voor Nieuw ste Geschiedenis van de Univer siteit van Amsterdam. In een eerder stadium wees het dagelijks provinciebestuur- het subsidieverzoek - het gaat om 40.000 gulden - van de hand. Er bestaat al genoeg literatuur over de ramp, was aanvankelijk het oordeel. Maar tijdens een vergadering van de statencommissie voor welzijnszaken bracht de leidster van het project, dr S. Leydes- dorff, de bestuurders aan het twijfelen. Er werden adviezen in gewonnen bij de Zeeuwse Cultu rele Raad en de Stichting Regio nale Geschiedbeoefening. Die reageerden dermate positief dat men overstag ging, „Ondanks de vele publicaties over de ramp", zo meldt het da gelijks provinciebestuur nu, „is nog geen wetenschappelijke overzichtsstudie beschikbaar." Het onderzoek, gebaseerd op verhalen van ooggetuigen - oral history - startte drie jaar gele den. Behalve de Universiteit stak het ministerie van Verkeer en Waterstaat er geld in. Prijs De provinciale subsidie maakt het mogelijk de onderzoeksre sultaten te boek te stellen en te gen een 'aanvaardbare prijs' in de (boek)handel te brengen. De resultaten zullen bovendien worden opgenomen in de collec tie van het Zeeuws Documenta tiecentrum. Aan de staten is voorgesteld de 40.000 gulden subsidie uit het provinciaal wel- zijnsfonds te halen. Na de Universiteit van Amster dam vroeg ook de Goese uitge verij De Koperen Tuin subsidie voor een boek over de waters noodramp (auteur: Kees Sla ger). Dat verzoek is afgewezen. MIDDELBURG - Op uitnodi ging van de Kamer van Koop handel Midden- en Noord-Zee land zijn tot en met morgen, woensdag, acht zakenlieden uit het Poolse Glogow, de zuster stad van Middelburg, op be zoek. De delegatie, leden van de bedrijvenclub ODRA, is voor namelijk geïnteresseerd in de Zeeuwse bouwwereld. Op het overvolle programma staat ook een bezoek aan de fruitveiling in Kapelle. L. Harpe, hoofd van de afdeling voorlichting en exportbevorde ring van de Kamer van Koop handel, legde in maart tijdens een bezoek aan Glogow al diver se contacten met Poolse zaken lieden. De delegatie, onder voor zitterschap van J. Lunkiewicz, bracht de eerste dag door met gesprekken met aannemers. „Men wil weten hoe hier ge bouwd wordt, met welk mate riaal en hoe de prijzen liggen. Ze zijn ookgeïnteresseerd in de koop en verkoop van bouwmater rialen", legt Harpe uit. De Poolse delegatie bestaat uit directieleden van bouwbedrij ven, computerondernemingen, een directeur van een naai-ate- lier en van een houtfabriek. Het is niet de eerste keer dat Poolse zakenlieden uit Glogow een bezoek brengen aan Middel burg. Vorige maand kwam de ei genaar van een constructie- en onderhoudsbedrijf naar Zeeland om contacten te leggen met de directeur van Inocon Engeneers, G. Jongejan. Hij maakte deel uit vaij de Middelburgse delegatie die in maart een kennismakings bezoek bracht aan Glogow. 11111 ii 1111111111111111111 Nee, over ziekten zouden ze het nu eens niet hebben. Dat kwamen de zeven dames in de wachtkamer van een Schouwse huisarts meteen overeen. Over koetjes en kalfjes ging het dtts. Alleen hel meisje in het minuscule rokje deed niet mee. Ze ver diepte zich in de roddelbla den. Niet zo lang overigens, want bij de eerste zoemer was ze aan de beurt. „Over d'r zoom zal ze niet struikelen" stelden de dames vast zodra ze de spreekkamerdeur achter zich had dichtge trokken. Waarop het onderwerp blaasontsteking uitputtend werd behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 19