Toine Goense met de sterksten mee tot kilometer Wiebren Veenstra als speerpunt Ronde-miss liftend langs het parkoers Jan Raas heerst weer in de Ronde van Midden Zeeland Uitslagen van de Ronde van Midden Zeeland (Door Frits Bakker) iGOES - Tweehonderd kilome ter voorop en in de laatste vijf kilometer toch nog naar het tweede plan verwezen. Antoine Goense uit Lewedorp reed za terdagmiddag als een vorst door Zeeland. Voortdurend in de eerste rijen van het peloton, altijd waakzaam en uiterst strijdlustig. Voor één keer had de 23-jarige debutant de vrij heid om zijn eigen kans te gaan in de topploeg van Jan Raas. Toine Goense reed een voortref felijke wedstrijd, maar moest uiteindelijk in de laatste vijf ki lometer de acht koplopers laten gaan. Toch viel er na afloop geen sprankje teleurstelling te be speuren. „Ik was natuurlijk graag mee geweest toen ze op het laatst wegreden", zei hij op de trappen van de permanence in Goes. „Ik was goed vandaag, maar je moet toch altijd realis- Zuijderwijk na val in ziekenhuis TERALFENE - Jan Raas kreeg zaterdag avond na de overwin ning van Wiebren Veen- stra in de Ronde van Midden-Zeeland ook slecht nieuws te horen. De 21-jarige Wilco Zuij derwijk, een debutant in zijn ploeg, was aan het slot van een criterium in Teralfene (België) be trokken bij een valpar tij. Hij brak zijn hand op drie plaatsen en is afge voerd naar een zieken huis. Zuijderwijk zat in een kopgroep van drie man, toen het op een eind sprint aankwam. Raas: „Volgens mijn assistent Hilaire van der Schueren lag hij in gewonnen posi tie, maar werd hij dooi de Belgische renner Van den Bossche gehinderd. Zo kwam hij kort voor de eindstreep ten val." Het betekent voor de ploeg van Raas een nieu we tegenslag. „Ik heb Tolhoek al moeten schrappen voor de Dau- phiné en nu ook Zuijder wijk nog. Heel jammer, want ik had wel eens wil len wat die jongen daar kan." Marleen Slabbekoorn be leefde zaterdag in de ama teurronde van Midden Zee land de dag van haar leven. De 18-jarige Goese deerne fungeerde als rondemiss, maar niet alles verliep naar wens. Zo stond ze na onge veer 25 kilometer liftend langs de kant in 's Graven polder. De oorzaak: de open auto waarin Marleen zou worden rondgereden, kwam te laat aan bij de permanen ce (het rennerskwartier). De chauffeur had met zijn auto voor de open Ringbrug gestaan en kwam even na tienen bij de permanence. Marleen was inmiddels, toch wel wat opgelaten, alvast met een organisatie-auto naar de Markt gereden, waar de start zou plaatsvinden. Met die wagen ging ze ook de wedstrijd in, want de auto van de rondemiss slaagde er ook niet in op tijd bij de start te zijn. Onderweg stapte ze in 's- Gra venpolder uit, waar ze vervolgens werd opgepikt door de bestuurder van de auto die voor de rondemiss bestemd was. „Ik weet ook niet wat ik ervan moet den ken. Klein misverstandje", bleef Marleen later nogal nuchter. „Ik wilde voor de start nog even bij de permanence blij ven, al werd ik wel nerveus van dat wachten. Het rond rijden in de open auto was een belevenis, alleen werd ik naarmate de finish in Goes dichterbij kwam steeds ze nuwachtiger. Ik dacht aan dat podium, aan al die men sen die zouden staan kijken. Maar achteraf viel het alle maal nogal mee." De Zeeuwse wielerconsul Arjaan de Schipper had za terdag een speciale gast uit genodigd om de Ronde van Midden Zeeland van dicht bij te volgen. De Belgische oncoloog (kankerspecialist) Van Oosterom. die verbon den is aan het universiteits ziekenhuis van Antwerpen, bekeek de koers vanuit de wagen van de wedstrijdlei der. De Italianen van Ariostea (met Moreno Argentin) ston den voor de start nog zonder ploegleidersauto. Jan Raas bracht uitkomst en regelde voor de organisatoren een oude Volvo (meer dan 300.000 kilometer gereden). Piet Louwerse, voorzitter van de organisatie, keek za terdag voor de start heel even terug in de historie van de wedstrijd. „Hé. kijk hier eens", zei hij glunderend. „Ik zie hier dat de eerste Ronde van Midden Zeeland op 18 juli 1959 werd verreden. Dat is nota bene de dag waarop ik ben verloofd..." Theo Poortvliet, comman dant verkeersgroep van de Rijkspolitie en belast met de begeleiding, van de profs, de amateurs en de reclameka ravaan, heeft dit jaar eens uitgerekend wat de wed strijd hem aan mankracht kost. Theo Poortvliet: „We zijn op de wedstrijddag op pad met dertien motoren en vier sur veillance wagens. De Rijks politie is met een kleine twintig man aktief. daar naast zijn er nog vijftien re servisten en bij de gemeente korpsen van Goes, Middel burg en Vlissingen zijn er in totaal honderd man bij de wedstrijd betrokken. Ik heb uitgerekend dat we mét de verkenning er bij zo'n 1300 uur in touw zijn." Piet Louwerse keek aan vankelijk met gemengde ge voelens naar de winnaar. „Toen ik ze naar de finish zag rijden, hoopte ik stilletjes dat Van der Poel zou win nen." Later zei hij: „Veenstra is toch ook een prima win naar, een jongen met toe: komst." PZC sport MAANDAG 3 JUNI 1991 Tolhoek haalt de finish, maar ondergaat deze week weer een behandeling 3.H kllOITlCtCr tisch blijven denken. Toen die acht weg waren, mét Solleveld en mét Veenstra, werd het voor mij zaak om af te stoppen." Vlak achter Adrie van der Poel, ook één van de uitblinkers in de ze Ronde van Midden-Zeeland, werd hij tenslotte veertiende op een kleine minuut van de lei ders. Na een spectaculair koers verloop, want na honderd kilo meter wedstrijd werd op de Stormvloedkering en vervol gens op weg naar de Zeeland- brug de aanzet gegeven voor een ware afvalrace. Jan Raas: „Het is jaren geleden, dat we zo'n mooie Ronde van Midden-Zeeland hebben gezien. Je ziet het: als er een harde wind staat, dan is deze koers ook best selectief. Dan is er strijd en dan zie je koers. Het is maar heel even stilgevallen, zeg maar van Vlissingen tot Vrouwenpolder. Maar dat was voorspelbaar, om dat ze daar de wind recht op kop hadden." Goense: „Maar toen het een maal losbrak is er verschrikke lijk hard gereden voorin. We wa ren van Buckler met vier man voorop. Tulip (Van der Poel/Pie- ters) was een geduchte concur rent. Het is voor ons natuurlijk des te mooier, dat Veenstra het kon afinaken." Vandaag (maandag) vertrekt Toine Goense in de Dauphiné Liberé, die tot en met volgende week maandag duurt. Raas: „Voor Goense een aardige test wat hij in de bergen kan. Hij ziet er zo'n beetje voor het eerst het hooggebergte." Tourploeg Jan Raas ontkent overigens dat er voor de Tour de France bin nen zijn ploeg al een selectieve groep is aangewezen. Het Bucklerbulletin (de nieuwsbrief) van zaterdag meldde bijvoor beeld: „De basis van de Tour- ploeg bestaat uit de renners Ed- wig van Hooydonck, Frans Maassen, Jelle Nijdam. Steven Rooks, Eric Vanderaerden en Gerrit de Vries. Voor de overige drie plaatsen moet een keuze worden gemaakt uit: De Clercq, Kokkelkoren, Poels, Robeet, Se- gers, Solleveld, Winnen en Veen stra". Vooralsnog dus geen Toine Goense en ook geen Patrick Tol hoek... Jan Raas: „Het is nog niet definitief. De beslissing over de Tourploeg valt pas na de Ronde van Zwitserland. We gaan eerst kijken wie er in de ko mende weken goed zijn." Raas over Goense: „Ik denk niet dat het verstandig is. dat hij al een Tour rijdt." En Raas over Tolhoek: „Het blijft voorlopig sukkelen. We doen er alles aan om hem weer fit te krijgen." Hoe het ook mag zijn met de hardnekkige blessure van Pa trick Tolhoek: hij handhaafde zich zaterdag bewonderens waardig in de Ronde van Mid den-Zeeland. Samen met Maar ten Ducrot, die herstelt van zijn ziekte tijdens de Ronde van Spanje, miste hij de slag op de Stormvloedkering. Maai' vervol gens reed hij in een achtervol gende groep lange tijd in de voorste linies. Het was zijn derde koers in een week en Tolhoek voelt zich in elk geval beter dan in de voorgaan de maanden. „Zo verwonderlijk is dat ook weer niet", was hij zelf niet te voorbarig. „Als het warm wordt, gaat het altijd iets beter met die blessure. Maar om nou te zeggen dat ik me weer hele maal lekker voel..." Deze week ondergaat Tolhoek weer een „nieuwe behandeling" in een ziekenhuis in Eindhoven, hoewel hij eerst was geselec teerd voor de Dauphiné Liberé. „Ze proberen weer iets nieuws, wat het is weet ik zelf ook niet precies." De rug- (en heup-) blessure sleept zich kortom nog altijd voort en blijft zorgen baren. Tol hoek gaat de publiciteit zo veel mogelijk uit de weg. „Het is toch elke keer hetzelfde verhaal." Toch is het hoopgevend vast te stellen hoe de getalenteerde klimmer zich ook nu af en toe in de zware wedstrijden manifes teert. „Ik stond er zelf versteld van hoe ik nog mee voorin reed in de Ronde van het Baskenland. Zonder wedstrijdritme en met weinig trainingskilometers kon ik daar opvallend goed mee. Dat is in elk geval hoopgevend, ja. Als ik er ook nog overal zou wor den afgereden, zou ik er moede loos van worden. En nu? Ach, ik ga het nog eens een paar maan den aanzien hoe het zich ontwik kelt. Zo kan het ook niet blijven duren..." Km 0: Zaterdagmorgen om 11.30 uur gaan op de markt in Goes 151 renners van start voor de 32e Ronde van Midden Zeeland. Met toprenners als wereldkampioen Rudy Dhaenens, Moreno Argen tin, Sean Kelly en vele nationale kopstukken. Km 32: Gesloten peloton trekt door Nisse, waar vorig jaar Ger rit Solleveld en Adrie Kools be gonnen aan een vlucht die tot aan de finish duurde. Km 53: Mario Gutte is de eerste vluchter. Hij wordt onmiddellijk teruggehaald. Km 54: Peloton slaat even op hol in de buurt van Nieuw en Sint Joostland, de eerste uitvallers dienen zich aan. Km 65: Premiesprint op de Bou levard in Vlissingen. Marco van der Hulst wint. Km 102: Ravitaillering op de Veerse Dam. Alles nog bij elkaar na drie uur wedstrijd. Peloton rijdt in een slakkegangetje Km 110: Groep breekt in twee stukken op de Stormvloedke ring. Emin Biets uit de ploeg van Tonton Tapis is het slacht offer van een valpartij en breekt zijn sleutelbeen. Km 112: Twee en vijftig renners hebben zich voorin gemeld. Maarten Ducrot leidt de achter volgende groep op weg naar Schouwen. Km 130: Voorsprong van eerste groep is al meer dan een minuut. Km 140: Kopgroep valt uiteen in drie stukken. Twee en twintig man aan de leiding. Km 145: Gerrit Solleveld wint premiesprint in Zierikzee nadat Marc van Orsouw wordt gedis kwalificeerd. Marco van der Hulst lossen bij de kopgroep. Km 166: Karsten Wolf wint pre miesprint bij eerste doorkomst in Goes. Km 175: Rudy Dhaenens en Car lo Bomans kunnen tempo voor in niet volgen en vallen terug in tweede groep. Km 180: Henk Lubberding en Danny Nelissen lossen, maar ko men terug voorin. Km 187: Tweede doorkomst met Adrie van der Poel en Gerrit Sol leveld aan kop van de groep. Groep met Tolhoek en Ducrot heeft al 3.45 achterstand. Km 197: Wiebren Veenstra en Peter Pieters bij derde door komst met een lichte voor sprong. Kopgroep haalt beide vluchters terug. Km 202: Demarrage voorin brengt acht man op kop: Henri Manders, Peter Farazijn, Danny Neskens, Wiebren Veenstra. Pe ter Pieters, Ronny van Holen. Gerrit Solleveld en Marcel Arntz. Km 207: Wiebren Veenstra wint de sprint voor Peter Pieters en Danny Neskens. Van de 151 renners die 's mor gens van start waren gegaan, be reikten er slechts 55 de finish. Wiebren Veenstra (Door Frits Bakker) jGOES - Voor eigen publiek mag de gelouterde Jan Raas nog al- itijd graag een winnaar koeste ren. De Ronde van Midden-Zee land, die hij zelf in 1983 op zijn naam schreef, heeft een speciale {betekenis bij de zo eerzuchtige {ploegleider van Buckler. I-Iij aasde zaterdag op een hattrick cn kreeg zijn zin. Wiebren Veen stra won de uitermate boeiende {wedstrijd in een sprint met ze iven man. De 24-jarige spurter uit Klein Zundert voltooide daarmee de trilogie voor Raas. Gerrit Solleveld deed het vorig jaar in een lange vlucht en een solo op het eind. Jelle Nijdam had in 1989 de snelste benen. Twee keer in twee jaar werd het ploegenspel bekroond met een klinkende overwinning. De geslepen Wiebren Veenstra was dit keer attent meegegaan in de goeie ontsnapping. Kort voor de oprit naar de Zeeland- brug, op de terugweg naar Goes, brak het peloton plotseling in stukken en viel de slag definitief. De 32e Ronde van Midden-Zee land, die dit keer wel selectief was door de harde noordelijke wind, kreeg een finale zoals in ja ren niet vertoond. Vooral onder impuls van de zeer aktieve Bucklers - en opgestuwd door het collectief rond Adrie van der Poel - ontaardde de koers tenslotte in een slijtage slag. Toen er nog twintig man voorin reden, was het zo'n beetje een gevecht tussen Buckler (vier man vooraan) en Tulip (met vijf man). Temposlagen Demarrages, tempowisselingen en achtervolgingen markeerden de slotkilometers van de koers. Veenstra trok er zijn plan mee. „We waren", vertelde hij later aan de aankomst, „op het laatst nog met acht man weg. Gerrit Solleveld heeft kilometers lang op kop gereden voor mij. Het was toen nog maar een kleinig heid om het af te maken." Klei- tie naar een hogere klasse af te dwingen." Voor het eerst na de desillusie van de twee laatste ja ren werd hij op zijn wenken be diend. Windstoten Toch leek het er op, dat er in de eerste honderd kilometer van de koers weer een zekere matheid over het peloton lag. Vlak voor de Stormvloedkering, waar de renners werden geteisterd door harde windstoten, brak de groep echter al in twee stukken. Twee en vijftig man hielden in een moordend tempo de achtervoh gers op afstand. Wie de slag had gemist, kon het verder dus wel vergeten. Jan Raas had zijn kopstukken toen al in de voorste stellingen: Jelle Nijdam, Gerrit Solleveld, Wiebren Veenstra, Gerrit de Vries, Patrick Eyk en de verras send sterke Antoine Goense. Vooral Tulip (José de Cauwer) stribbelde tegen met zeven man. Daar ook had Panasonic nog vijf renners aan het front met we reldkampioen Rudi Dhaenens als gangmaker. Voor de rest was de zaak al zo versnipperd, dat er geen redden meer aan was. Cees Priem van TVM had bijvoorbeeld nog wel twee renners mee: Jesper Skib- by en Thomas Barth. Maar even later moest de geplaagde Zeeuwse ploegleider weer eens machteloos toekijken hoe zijn renners de koers uit handen ga ven. Ze waren nergens te beken nen toen er zich in de aanloop naar de plaatselijke ronden een entwintig leiders aandienden. En ook in de achtervolgende groep van veertien man zat geen enkele TVM'er... Zestien man leken uiteindelijk de spiint te betwisten, maar in het zicht van de streep kwam er nog een laatste schifting. Wiebren Veenstra gaf op de Bergweg les in sprinten. Hij ver sloeg de ontgoochelde Peter Pie ters en de jeugdige Belg Danny Neskens. Toine Goense reed een hele dag voorin en ging met de besten mee naar de finish in Goes foto Ruben Or eel De uitslag van de 32e Ronde van Midden Zeeland: 1 Wiebren Veenstra. 207 kilometer in 5 uur en 50 seconden. 2. Peter Pieters, 3. Danny Neskens. 4 Marcel Arntz. 5 Henri Manders, 6. Ronny van Holen, 7 Peter Farazijn op 3 seconden. 8. Gerrit Solleveld op 16 seconden, 9. Alan Peiper op 27 seconden. 10. Denny Nelissen op 29 seconden. 11. Karsten Wolf op 49 seconden, 12. Maria Manzoli z.t. 13. Adrie van der Poel z.t 14. Antoine Goense z.t. 15. Jacques van der Poel z.t. 16 Patrick Eijk z.t. 17, Marc van Orsouw z t. 18. Henk Lubberding op 51 seconden. 19. Alexandre Troubin op 2.39. 20. Rudy Verdonk z.t. 21. Marco van Patrick Tolhoek kijkt voor de start in Goes gespannen voor zich uit foto Ruben Or eel) der Hulst z.t. 22. Jacques Hanegraaf z.t. 23. John van den Akker z.t. 24. Carlo Bomans z.t. 25. Oleg Iarochenko z.t 26. Peter Huyge z.t. 27 Ad Wijnands z t. 28 Jelle Nijdam z t. 29. Norman Alvis z.t 30. Mare Sergeant z.t. 31. Rudy Dhaenens z.t. 32. Johan Museeuw z.t 33. Jouri Perounovski z.t. 34. Jos Haex z.t. 35 Kon- stantine Kkrabsov op 6.02,36. Wim Seis z.t. 37. Huygens z.t 38. Rudy Dexters z.t. 39. Maarten Ducrot z t. 40 John Vos z.t. 45. Tolhoek z t .47. Toine Poels z.t 51. Willem Jan van Loenhoutz.t .."54. Adrie Kools z.t. 55. en laatste Onclin (Bel) z.t. Km 150: Voorin rijden 21 ren ners: Gerrit Solleveld. Wiebren Veenstra, Patrick Eijk, Antoine Goense, Rudi Dhaenens, Jac ques Hanegraaf, Henk Lubber ding, Marc van Orsouw. Danny Nelissen. Carlo Bomans, Peter Farazijn, Marcel Arntz, Karsten Wolf, Adrie van der Poel, Peter Pieters, Jacques van der Poel, Ronny van Holen. Alan Peiper, Henri Manders, Danny Neskens en Maria Manzoli. Km 162: Voorsprong van 21 lei ders bedraagt 20 seconden. Der de groep met Maarten Ducrot en Patrick Tolhoek op 40 seconden. Km 163: Jacques Hanegraaf en nigheid? „Jawel, het ging ge makkelijk, maar dat lijkt altijd zo als je wint." Het was zijn derde overwinning van deze nog prille competitie. Veenstra won eerder een rit in de Ster van Bessège, één in de Ron de van de l'Oise en nu dus Mid den-Zeeland. Vorig jaar schreef hij tien wedstrijden op zijn naam, waaronder twee etappes in de Ronde van Nederland. Wiebren Veenstra werd beroeps renner in 1988 (eerst bij Hitachi) na een redelijk succesvolle ama- teurtijd. Hij misstaat niet op de erelijst van Zeelands enige prof wedstrijd, die hij in het jaar daarvoor ook al eens bij de ama teurs won. Jan Raas („ik had eigenlijk in de voorjaarskoersen al meer van hem verwacht, maai' hij is nog jong...") leerde hem zijn trainin gen anders te doseren en vanaf die stagetijd schaarde hij zich onder het spintersgilde met in ternationale kwaliteiten. Sluw, slagvaardig en vooral snel. Ook tegen een ogenschijnlijke over macht. Krachtsexplosie Zo moest hij zaterdag het twee manschap (Ronnie van Holen/ Peter Pieters) van Tulip bedwin gen in de laatste krachtmeting in Goes. „Ik zag hoe Van Holen de sprint van ver aantrok voor Pieters. Toen Pieters een gat liet vallen, ben ik er ingedoken. Dat is absoluut geen kwestie van sluw zijn, gewoon goed kijken en hard doorrijden." Het was de ontknoping van een levendige en in het tweede deel vooral ook spectaculaire wed strijd. „We moeten", had organi sator Piet Louwerse vooraf aan gekondigd, „met een selectieve wedstrijd komen om de promo Wiebren Veenstra heft de handen van het stuur en schreeuwt het uit na zijn winnende sprint. Peter Pieters (achter Veenstra verscholen) werd tweede vóór Danny Nelissen (foto Cor Vos COLffAGv

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9