Tweespalt CDA over Suriname PZC Brinkman wil betere balans tussen rechten en plichten Aanslag op hotel in Corsica verijdeld Extra huurverhoging levert veel meer op dan berekend Venetië-festival afgesloten Rubbers en Van den Broek vliegen elkaar in de haren binnen- en buitenland Oppositie Kuwayt woedend over datum verkiezingen het weer in zeeland ffi ...en in europa nJ)EN HAAG (GPD) - Premier ,ubbers en minister Van den jroek (buitenlandse zaken) zijn aqbet afgelopen weekeinde in een fors conflict gewikkeld geraakt over een eventueel militair in grijpen in Suriname. Van den Broek betitelde uitspraken van de premier over dit onderwerp t0 als 'betreurenswaardig', uj .libbers had vorige week en af gelopen vrijdag duidelijk ge- iK naakt dat hij niets voeit voor Ie: nilitair ingrijpen in Suriname, jok niet als de nieuwe Suri- iaamse regering daarom zou rragen. Voor de NOS-televisie iei de premier vrijdagavond: ,Dat is een verkeerde lijn. Ik zou er simpelweg nee op willen zeg gen. Je moet niet een democra tie op poten zetten door te vra gen een ander land dat te doen". Lubbers zou wel wat zien in een verzoek van de Surinaamse re gering aan de Verenigde Naties. Van den Broek reageerde zater dag, tijdens de CDA-partijraad, furieus. „Ik vind de uitspraken van Lubbers betreurenswaar dig. Ze wekken verwarring en zijn een verkeerd politiek sig naal aan het adres van Boutej-- se", zei hij met nauwelijks verho len woede. „Het lijkt mij niet ver standig om de indruk te wekken alsof we het licht voor meneer Bouterse maar vast op groen zetten". i Van onze correspondent) ^PARIJS Een commando van de Corsicaanse afscheidingsbe weging FLNC heeft vrijdag- lacht vergeefs geprobeerd een lotelcomplex aan de Golf van iagona op te blazen. Op het ui terste nippertje wisten specia listen van de Corsicaanse poli- Jlie te voorkomen dat een lading olvan vierhonderd kilo springstof Jtot ontploffing kwam. actie van de Corsicaanse ter- K> 6.1 Paus blij met jijval communisme 'irkoSZALIN (RTR-AFP-DPA) - Z(1Paus Johannes Paulus II heeft ^Jzich zaterdag bij aankomst in aJ<Polen verheugd over de val van Mi)het communisme. „Ik verheug a^me zeer over de historische ge beurtenis in mijn vaderland: de van het totalitaire sys- iteein," zei de paus na aankomst op het militaire vliegveld van Koszalin, alwaar hij de Poolse bodem kuste. Op zijn vierde reis als paus naar zijn geboorteland werd Karol Wojtyla in een regenachtig en winderig- Polen verwelkomd door kardinaal Jozef Glemp, pri maat van Polen, en president Lech Walesa. roristen begon vrijdagavond rond 21.00 uur toen een groep van vijf of zes zwaai- bewapende mannen een kampeerauto stal bij een verhuurbedrijf in Sago- na. De auto werd gebruikt om de lading explosieven naar het ho tel te vervoeren. Een werknemer van het verhuurbedrijf, die dooi de overvallers was vastgebon den, wist zich te bevrijden en waarschuwde de politie. Het FLNC-commando had on dertussen de vierhonderd kilo springstof in het 35 kamers tel lende hotelcomplex aange bracht. De vijftien gasten die in het hotel aanwezig waren, wer den vastgebonden en opgeslo ten in een huis naast het hotel. Toen de politie zaterdagmorgen rond 01.00 uur bij het hotel arri veerde, hadden springstofspe cialisten nog net de tijd om de lading explosieven onschadelijk te maken. De tijdontsteking stond op het punt om af te gaan. Het was de tweede keer in één week dat terroristen van het FLNC op Corsica actief waren. Vorige week woensdag vloog het gebouw van de Regionale Raad in de stad Bastia de lucht in na dat een auto met 80 kilo explo sieven in de parkeergarage on der het gebouw tot ontploffing kwam. KUWAYT-STAD (AP) - De Ku- waytse oppositie heeft zondag woedend gereageerd op het be sluit van de emir om in oktober 1992 verkiezingen te houden. Emir sjeik Jabar al-Ahmed al- Sabah heeft tevens per decreet beslist dat de Nationale Raad volgende maand weer bijeen komt. De zeven Kuwaytse oppositie partijen hadden aangedrongen op snelle parlementsverkiezin gen. De oppositie had voor dins dag al een stille demonstratie aangekondigd tegen de ongeor ganiseerde wijze waarop de rege- Advertentie) Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. De suggestie van Lubbers over een eventuele actie van de VN noemde Van den Broek 'niet he lemaal begrijpelijk'. „De VN be moeien zich ook niet met bin nenlandse aangelegenheden, maar in de allereerste plaats met conflicten tussen staten". Tweespalt Ook binnen de CDA-fractie be staat onenigheid over een even tueel ingrijpen in Suriname. Het kamerlid Harry Aarts voelt, net als premier Lubbers en de meer derheid van de CDA-fractie, wei nig voor ingrijpen. Hij noemde uitspraken van Van den Broek 'niet prudent'. Zijn collega Hans Gualthérie van Weezei daaren tegen is het hartgrondig eens met Van den Broek. Volgens hem móet Bouterse van het poli tieke toneel verwijderd worden, desnoods met geweld. Een uit spraak die hem in de fractie op een stevige uitbrander kwam te staan. Hij mag zich niet meer met Suriname bemoeien. CDA-fractievoorzitter Brink man neemt een middenpositie in het conflict in. „Het is waar schijnlijk het beste als we samen met het volk van Suriname als het ware iets kunnen vinden tus sen het zenden van een zilver vloot en het zenden van een flot tielje uit Den Helder, in de hoop dat we het dan ook wat minder druk krijgen met de drugs hier", zei hij zaterdag. Cocaïne Minister Hirsch Ballin (justitie) erkende zaterdag dat het groot ste deel van de cocaïne die ons land binnenkomt, uit Suriname komt. „Ik heb de laatste cijfers van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) nog niet gezien, maar vaststaat, dat in elk geval meer dan de helft van de cocaïne die ons land binnen komt, uit Suriname afkomstig is", aldus de minister. Volgens nog onbevestigde berichten zou het om 65 procent van alle cocaï ne gaan. VVD en D66 willen Van den Broek en Lubbers dinsdag aan de tand voelen over de tegen strijdige uitspraken. Volgens de WD'er Weisglas „wordt het langzamerhand bijna gewoon dat minister Van den Broek in de wielen wordt gereden door de minister-president. Daardoor wordt het functioneren van Van den Broek buitengewoon moei lijk". Premier Lubbers (links) en minister Van den Broek zijn het duidelijk oneens op het partijcongres van het CDA zaterdag in Utrecht (foto Cor OuttANP) DEN HAAG (GPD) - Het optrek ken van de jaarlijkse huurver hoging van 3 naar 5,5 procent le vert veel grotere besparingen op bij subsidies voor de bouw van woningen (objectsubsidies) dan voorzien. De besparingen lopen op van 40 miljoen gulden dit jaar tot 840 miljoen gulden in 1995. Tot nu toe ging het kabi net uit van besparingen die op circa 570 miljoen gulden zouden uitkomen. De nieuwe cijfers staan in de Voorjaarsnota, een stuk waarin minister Kok (financiën) de gang van zaken over de begro ting 1991 schetst. Het besluit de jaarlijkse huurverhoging te ver hogen, werd door het kabinet bij de Tussenbalans genomen. Indi rect moest zo een besparing bij de objectsubsidies in de volks huisvesting tot stand komen. Het is de tweede keer in een week dat besluiten uit de Tus senbalans meer blijken op te le veren dan voorzien. Afgelopen week meldde minister Kok de Kamer dat de verhoging van het huurwaardeforfait (de belasting toeslag voor eigenaar-bewoners van huizen) zo'n 330 miljoen gul den meer oplevert. ring het landsherstel na de Iraakse bezetting zou aanpak ken. In het decreet dat hij zondag uit vaardigde kent de emir de Natio nale Raad het recht van discus sie en het uitschrijven van ver kiezingen toe. De regering houdt vol dat verkiezingen beter nog wat uitgesteld kunnen worden omdat de bevolking de Golfoor log nog niet te boven zou zijn. Volgens de oppositie probeert de regerende familie Al-Sabah tijd te winnen om kieswetten en districten in het eigen voordeel aan te kunnen passen. De Dam omgetoverd in een Venetiaans terras (foto Hans SteimneierlANP) AMSTERDAM (GPD) - Als afsluiting van de manifestatie Amsterdam-Venetië, die zich sinds half december voornamelijk afspeelde binnen de muren van hoofdstedelijke musea, viel er zaterdag en zondag tijdens het Vene tiaans Weekend in Amsterdam het nodige te genieten van een grote variëteit aan activitei ten met een luchtiger karakter. Als middelpunt fungeerden twee podia in de buitenlucht op de Dam. De daarop gepresen teerde concerten en voorstellingen werden door het veelkoppige publiek beloond met een hartelijk applaus. Het middenplein voor het Koninklijk Paleis was voor de gelegenheid om getoverd tot een feestterrein met donkerrode pluchen stoeltjes en kleurige parasols, waar de commercie goede zaken deed met de verkoop van drankjes, lasagna en vanzelfsprekend ijs van Italiaanse makelij. Ook het Holland Festival had de aanwezigheid van veel publiek aangegrepen om reclame te maken voor het programma in de zaterdag be gonnen festivalmaand. Gevoelige nederlaag partijvoorzitter Van Velzen DEN HAAG (GPD) - CDA-frac tievoorzitter Elco Brinkman heeft zaterdag tijdens de partij raadsvergadering van het CDA gepleit voor een nieuwe sociale orde. Het gaal hem daarbij om een beter evenwicht tussen rechten en plichten. „Wij willen werken door wie werken kan centraal stellen", zei hij. Volgens de CDA'er moet presta tie meer worden beloond. Hij wil een belastingverlaging voor werkenden. Een belastingverla ging die mensen die van een uit keringleven, niet krijgen. Op die manier hoopt hij dat. meer werk lozen een baan zullen zoeken. „We moeten op zoek naar een nieuw evenwicht tussen rechten en plichten". Brinkman haalde opnieuw fel uit naar arbeidsongeschikten die volgens hem nog best kun nen werken. „Ik zeg niet dat ie dereen zich aanstelt, maar ik zeg wel dat er weieens iemand is, die zich aanstelt. Baaldagen op kos ten van anderen hebben hun langste tijd gehad. We moeten eerlijk tegen elkaar durven zeg gen dat we een houdbaar sociaal stelsel overeind willen houden, waarin de goeden niet onder de kwaden hoeven te lijden". „Iemand die figuurlijk gespro ken slechts enkele schrammen en deuken heeft opgelopen, mag niet met een uitkering worden opgesloten achter zijn huisdeur. Daarom moeten we aan de slag om ervoor te zorgen dat iemand die zegt niet goed met de baas overweg te kunnen of de baas niet met hem, moet leren dat de gemeenschap wat meer wil gaan zorgen voor hen die echt niet zonder de zorg van anderen kun nen", aldus Brinkman. Tot woede van het partijbestuur heeft de partijraad van het CDA zaterdag een voorstel aangeno men om de uitgaven voor ont wikkelingssamenwerking op 1, procent van het nationaal inko men te houden. Partijvoorzittei Wim van Velzen verzette zich he vig tegen het voorstel van de CDA-jongerenorganisatie (CDJA). echter zonder succes. Nederlaag Volgens het partij bestuur, daar in gesteund door de oud-minis ters Jan de Koning en Onno Ru- ding, is het voor de korte termijn onmogelijk om de uitgaven voor ontwikkelingssamenwerking op 1.5 procent te houden en ook nog de oneigenlijke uitgaven uit die begroting te halen. De overgrote MAANDAG 3 JUNI 1991 Vandaag Het hogedrukgebied dat ons de afgelopen week in zijn greep hield heeft moeten wijken voor een lagedrukgebied dat van nacht via het zuidelijk gedeelte van de Noordzee naar Noord- Duitsland trok. Hier achter stroomt opnieuw koele lucht naar Zeeland. Er is veel bewol king waaruit vanochtend nog wat regen of motregen valt. Van middag kan er een licht buitje vallen. De wind is west tot noord- ivest. in Oost-Zeeland matig, aan de kust vrij krachtig tot krachtig. De temperatuur komt niet boven de 13 graden. Van nacht daalt het kivik naar 8 gra den. Nautisch bericht ivind: noordwest 4 tot 5. enige tijd 6 Beaufort: zichtmatig tot goed: temperatuur kustwater: 12 graden: afiüijking waterstan den: en kwart meter verhoging maximum golfhoogte monding Scheldes: anderhalve meter. ZON EN MAAN 3 juni Zon op 0524 onder 2152 Maan op 0113 onder 1054 Vooruitzichten Voor dinsdag: Het lagedrukge bied ligt nu boven Zuid-Scandi- navië en de noordweststroming blijft gehandhaafdVeel bewol king met kans op lichte regen. Maximum temperatuur rond de 13 graden. De west- tot noord westelijke wind is matig, 's Nachts daalt het kwik naar 7 graden. Voor woensdag tot en met vrij dag: Weinig wind met veel bewol king en af en toe wat lichte re gen. De temperatuur overdag ligt rond de 13 graden, 's nachts rond de 8 graden. Dus nog steeds geen hoop op zomer. Wel gaat in het weekeinde de temperatuur weer naar normaal. Hoog water Maandag, 3,juni uur cm uur cm Vlissingen 06 26 189 18.46 173 Terneuzen 06.41 214 18.59 197 Bath 07.40 254 19.58 234 Roompot-buiten 06.30 142 18.50 125 Zierikzee 08.00 146 20.05 129 Yerseke 08.05 165 20.10 148 Philipsdam-Wesl 08.15 156 20.15 137 Dinsdag, 4 juni Vlissingen 07.05 176 19.25 159 Terneuzen 07.26 199 19.45 182 Bath 08,22 239 20.42 219 Roompot-buiten 07.20 133 19.40 115 Zierikzee 08.35 139 20.45 121 Yerseke 08.45 157 20.55 138 Philïpsdam-West 08.55 150 21.00 130 1 Laag water uur cm uur Blfl Maandag, 3 juni Vlissingen 12.36 155 Terneuzen 12.55 167 Bath 01.56 228 14.00 193 Roompot-buiten 12.50 112 Zierikzee 01.50 162 14.05 121 Yerseke 01.50 172 14.05 132 Philipsdam-West 01.50 167 14.05 127 Dinsdag, 4 juni Vlissingen 01.10 187 13.20 147 Terneuzen 01.35 197 13 34 158 Bath 02.25 221 14 40 185 Roompot-buiten 01.30 148 13.55 107 Zierikzee 02.30 159 14.45 117 Yerseke 02.25 169 14.50 128 Philipsdam-West 02.30 163 14.40 122 Kok slaagt er alleen in zijn be groting dit jaar op orde te krij gen door een aantal uitgaven te verschuiven naar latere jaren (de zogenoemde kasschuif). Het gaat daarbij om een totaalbe drag van 1,1 miljard gulden. Daarnaast denkt de bewinds man toch nog 375 miljoen gul den binnen te halen uit verkoop van staatsaandelen. Een maand geleden schrapte Kok een be drag van 1 miljard gulden dat hij nog als baten uit verkoop staats aandelen in de begroting 1991 had staan. Het ongunstige beursklimaat werd toen als re den gegeven. Welzijnswerk verliest 700 banen DEN HAAG (GPD) - In het wel zijnswerk dreigen 700 banen te verdwijnen als gevolg van een sanering die minister van WVC d'Ancona in deze sector wil doorvoeren. De Landelijke Ver eniging voor Maatschappelijk Werk zal zich met hand en tand hiertegen verzetten. Mevrouw d'Ancona vindt dat de versnippering in het welzijns werk veel te groot is en consta teert dat veel geld en mens kracht wordt verspild. „Des noods veranderen we de subsi dievoorwaarden". zo waar schuwt ze. CDU leidt weer nederlaag BONN/HAMBURG (RTR) - De christen-democratische partij CDU van bondskanselier Hel mut Kohl heeft bij de deelstaat verkiezingen voor Hamburg en omgeving voor de derde keer verloren van de sociaal-demo cratische SPD, volgens de eer ste computer-schattingen van zondag. Computerberekeningen laten een winst van drie procent voor de SPD zien. De partij zou nu 48,5 procent van de stemmen hebben veroverd, terwijl de CDU met wel zes procent zou zakken, van ruim 40 naar 34.5 procent. Dit zou de SPD een absolute meerderheid in het stadsparle- ment geven. i bewolking regen yc onweer opklaringen mislbankar Vv al en toe een bul y warmte-lront kou-front hagel zonnig windrichting hchtmg lage-druk ,1000- luch,dnjk In minibaren hoge-druk 19 temperatuur I I I I I I I I I I I II I I I I I I I I I I I ITT- meerderheid van de CDA-af- gevaardigden was zaterdag ech ter niet te vermurwen. Van Velzen haalde zich de woede van de partijraad op de hals. door vlak voor de stemming over het CD JA-voorstel te suggere ren dat de problematiek zo inge wikkeld was, dat de partijraad niet kon overzien wat de conse quenties van een dergelijke uit spraak zijn. Het kwam hem op een luid boegeroep uit de zaal te staan, Het CDA-partijbest,uur had vo rige week de jongeren in de par tij al onder zware druk gezet het voorstel in te trekken. Het komt zelden voor dat de CDA-partijraad een uitspraak doet, die door het partijbestuur wordt ontraden. Algemeen werd het als een gevoelige nederlaag voor Van Velzen beschouwd. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Canarische Eilanden en Madei ra: Vooral langs de zuidzijde van de eilanden flinke perioden met zon. Elders wolkenvelden, maar wel droog. Middagtemperatuur langs de Canarische-zuidstran- den 26 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en vooral maandag nog een en kele regen of onweersbui. Mid dagtemperatuur ruim 25 gra den, maar in het uiterste noor den zo'n 20 graden. Portugal: Half tot zwaar be wolkt en een kleine kans op een enkele bui. Aan de Algarve gelei delijk meer zon. Middagtempe ratuur van noord naar zuid 20-25 graden, Frankrijk: In het algemeen veel bewolking. In het noorden mo gelijk wat regen in het midden en zuiden een enkele regen of on weersbui. Middagtemperatuur van 15 graden in noord en west- Frankrijk tot ruim 20 graden in het midden en zuiden. Zwitserland en Oostenrijk: Ver der toenemende bewolking en kans op enkele regen- of on weersbuien. Geleidelijke daling van middagtem- peratuur naar 15 tot 18 graden. Italië: In het noorden geleidelijk meer bewolking en een kleine kans op wat regen. Elders perio den met zon, maar vooral in het zuiden ook stapelwolken en kans op een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperaturen van ruim 20 in het noorden tot ruim 25 in het midden en zuiden. Griekenland en de Turkse west en zuidkust: Droog en zonnig, maar op de zuid-Griekse eilan den en langs de Turkse zuidkust eers.t nog veel sluierbewolking. Middagtemperaturen van 25 tot 30 graden. Belgie en Luxemburg: Aan de wisselvallige kant. Maai- weinig zon, en nu en dan wat regen of een bui. Koud, 15 graden. Duitsland: Vanuit het noorden verder toenemende bewolking en kans op wat regen. In het noorden misschien zélfs een on- weersklap. Een geleidelijk da lende middagtemperatuur, van 13 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Denemarken, Noorwegen en Zweden: Wisselvallig en koud vakantie- weer. Slechts hier en daar wat zon en op de meeste plaatsen wel nu en dan regen of een bui. Middagtemperatuur van bijna 10 graden in het noor den tot 15 plaatselijk in zuid- Scandinavie. Britse Eilanden: Wisselende be wolking en vooral in Schotland en oost-Engel and kans op een enkele bui. In Ierland eerst nog de meeste kans op redelijk wat zon. Temperatuur van 10 graden in Schotland tot 13 a 15 graden elders. Weerrapporten 2 juni 17 uur °C Amsterdam zwaar bew. 12 Aberdeen regenbui 7 Athene half bew. 22 Barcelona half bew. 19 Berlijn zwaar bew. 16 Budapest licht bew. 22 Bordeaux zwaar bew. 23 Brussel half bew. 17 Cyprus onbewolkt 22 Dublin zwaar bew. 12 Frankfurt zwaar bew. 21 Genève onweer 23 Helsinki zwaar bew. 11 Innsbruck half bew. 25 Istanbul onbewolkt 23 Klagenfurt zwaar bew. 20 Kopenhagen zwaar bew. 13 Las Palmas zwaar bew 21 Lissabon zwaar bew. 22 Londen zwaar bew. 15 Luxemburg onbewolkt 20 Madrid zwaar bew. 24 Malaga zwaar bew. 23 Mallorca onweer 16 Malta zwaar bew.' 17 Moskou zwaar bew. 18 München onbewolkt 23 Nice zwaar bew. 20 Oslo zwaar bew. 14 Parijs licht bew. 22 Praag half bew. 16 Rome half bew. 21 Split licht bew. 23 Stockholm half bew. 13 Warschau half bew. 15 Wenen licht bew. 19 Zürich onbewolkt 23 Tunis zwaar bew 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3