1 ROVINCIALE ZEEUWSE COURAH Zicht op top Bush-Gorbatsjov Koning Husayn voor directe onderhandelingen met Israël ftloedige aanslag RA op kazerne Profronde krijgt allure Achthonderd doden bij ontploffen van wapendepot Ethiopië Stormvloed teistert opnieuw Bangladesh Holland Festival geopend Frankrijk tekent kernwapenverdrag Akkoord over conventionele wapens in Europa wmnmmmmmm 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Koel met een bui Aanvankelijk lichte regen, later veel bewolking en kans op een hui. Tempe ratuur maximaal 13 graden. Vrij krachtige westnoordwestelijke wind. 34e jaargang no. 122 laandag 3 juni 1991 UUR FOTO SERVICE Beier: niel duurd KODAK EXPRESS TEITS KLEURENFOTO'S FOTOB VERSCHOORE Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Middelharms Vtissingen Zierikzee (Van onze correspondent) 'ASHINGTON - Nu de Ver- ligde Staten en de Sovjetunie et eens zijn geworden over een onventioneel (niet-nucleair) ntwapeningsakkoord, is een ip tussen de presidenten Bush Gorbatsjov een stuk nader- ij gekomen. at is zaterdag gezegd door de merikaanse president Bush als lactie op het nieuws, dat zijn linister Baker (buitenlandse tken) en diens Sovjet-collega essmertnych enige uren eerder Lissabon het eens waren ge- rarden over het akkoord, dat stelt aan de aantallen wapens in Euro- _lush zei dat volgende maand, ogelijk zelfs nog deze maand, ;n top in Moskou zal kunnen laatsvinden. Maar dan moeten ■rst nog wel de laatste verschil- jn van mening over een ander dcoord, het Start-akkoord over beperking van strategische intercontinentale) kernwapens, uit de weg worden geruimd. „Hoe eerder we de laatste pro blemen oplossen, hoe beter, en ik weet dat president Gorbats jov daar ook zo over denkt", al dus Bush. Hij zei dat wat hem betreft niet alle kleine details van het Start-akkoord geregeld hoeven te zijn om een top moge lijk te maken, maar dat het ak koord wél in grote lijnen klaar voor ondertekening moet zijn. Obstakels Een Moskouse top tussen Gor batsjov en Bush was aanvanke lijk gepland voor februari. Dat ging niet door vanwege de Golf oorlog, die al Bush' aandacht vroeg, en vanwege de acties van Russische militairen in de Balti- sche staten. Toen destijds be kend werd gemaakt dat de top niet zou doorgaan, zeiden func tionarissen van het Witte Huis dat het om een uitstel tot uitër- lijk eind juni zou gaan. Maar twee problemen maakten twijfelachtig of zelfs die datum haalbaar zou zijn. Om te begin nen, merkten Amerikaanse ex perts op het gebied van ontwa pening dat de Sovjets bij bilate rale gesprekken over het Start akkoord zich aanmerkelijk min der toeschietelijk opstelden dan eerder het geval was geweest. Bovendien bleek dat de Sovjets een onverwacht eigen interpre tatie gaven aan het conventio nele ontwapeningsakkoord, het zogenaamde CFE-akkoórd, dat november vorig jaar in Parijs werd getekend. IELFAST (AFP/RTR) - Zeker militairen zijn vrijdag nacht in Noord-Ierland om het ;ven gekomen bij een IRA-aan- al op hun kazerne in Glenann het graafschap Armagh. Ze er achttien militairen en bur- ers raakten gewond. Dat heeft e politie in Belfast meege- eeld. )e explosies werden op een af tand van 75 kilometer gehoord Van onze correspondent) NAIROBI - Bij de ontploffing een munitiefabriek in de ithiopische hoofdstad Addis Ibeba zijn vorige week dinsdag o'n 800 doden gevallen. Naar is nu bekend is geworden, is de munitiefabriek nabij het pre sidentiële paleis de lucht in ge vlogen toen rebellen van het Re volutionair Democratische van Eritrea (EPRDF) dinsdag Addis Abeba binnenvielen en slaags raakten met leden van de presidentiële garde en andere regeringssolda ten. Op het moment van de ex plosie werd de fabriek geplun derd. Verkiezingen in Albanië Van onze correspondent TIRANA De Albanese Com munistische Partij is gezwicht oor de aandrang van de demo cratische oppositie. Ze is bereid rmedewerking te verlenen aan de vorming van een nieuwe re gering met een zo breed moge lijk draagvlak. Ook verklaren de communisten zich akkoord met hel houden van hernieuw de parlementaire verkiezingen. Zij zijn hiertoe gedwongen door de slechte economische situa- li di I DHAKA (DPA-RTR-AFP) - Een [nieuwe stormvloed bij de kust van Bangladesh heeft zondag [waarschijnlijk tegen de 500 mensenlevens geeist. Een wer- V velstorm die zich zaterdag in de Golf van Bengalen ontwikkel de, duwde zondag tot vier meter hoge vloedgolven over de kust lijn. Enkele eilanden zoals Bho- la, Monpura, Nijhumdeep en Daulatkhan en een tiental dor pen bij Chittagong werden overspoeld. In de hoofdstad Dhaka kwamen verscheidene wijken onder wa iter te staan als gevolg van zware (regenval en wolkbreuken, die ook huishielden in de provincies Tripura én Mizoram in het buur land India. Op het eiland Hatiya aan de monding van de rivier de Megha, Het CFE-akkoord heeft de be doeling de aantallen conventio nele wapens in Europa aan zo wel Oost- als Westkant tot gelij ke aantallen terug te brengen. Maar al snel bleek dat de Sovjet unie het akkoord op allerlei wa pens om uiteenlopende redenen niet van toepassing verklaarde. De meningsverschillen tussen de Sovjetunie en de VS die daar over ontstonden, werden zater dag opgelost tijdens een 3,5 uur durend gesprek in Lissabon tus sen de ministers Baker en Bess- mertnych. Beiden waren in Por tugal om een akkoord over de beëindiging ,van de burgeroor log in Angola te tekenen. Details over het compromis wer den officieel niet bekend ge maakt, maar Amerikaanse func tionarissen zeiden later dat een van de belangrijkste doorbra ken was, dat de Sovjets bereid waren gebleken bepaalde typen pantservoertuigen om te bou wen zodat die minder militairen kunnen vervoeren. De functionarissen zeiden ook de Russische bereidheid om compromissen te sluiten te ver klaren uit de acute behoefte van de Sovjet-regering aan westerse economische en financiële steun voor de zwaar zieke economie. Dat, zo wordt in Washington ge hoopt. zal mogelijk ook de zich al jaren voortslepende onder handelingen over het Start-ak koord in een stroomversnelling brengen. De vraagstukken die nog ter dis cussie staan, hebben onder meer betrekking op de manier waarop toezicht moet worden gehouden op de produktie van mobiele ra ketten, en de manier waarop ge gevens over testvluchten van ra ketten moeten worden gedeeld. en deden de ruiten in het 25 kilo meter verder gelegen grensstad je Dundalk trillen. De daders hadden een reusach tige bom verborgen in een vrachtwagen. Het voertuig werd vanaf een heuvel beschoten met automatische wapens waarna de ontploffing volgde. De vrachtwagen was volgens de po litie geladen met ongeveer 1.800 kilogram explosieven. Zeker vijf mensen werden afge lopen vrijdag doodgeschoten toen twee met handgranaten en machinegeweren bewapende mannen de universiteit van Ad dis Abeba binnenvielen en het vuur openden nadat EPRDF- soldaten lucht hadden gekregen van hun aanwezigheid en zich naar het universiteitsterrein hadden begeven. De universiteit wordt sindsdien streng bewaakt door leden van het nu regerende EPRDF. Een kanonneerboot van het EPRDF voerde een aanval uit op twaalf uitgeweken schepen van de Ethiopische marine die voor anker lagen voor de haven van Mocha in Jemen. Daarbij kwam een marineman om het le ven en raakten diverse vaartui gen zwaai- beschadigd. De EPRDF-leider Mela Zenawie keerde zaterdag terug naar Ethiopië en gaf de verzekering dat zijn manschappen er alles aan doen om de voedseldistribu tie naar de door hongersnood ge troffen delen van het land weer op gang te brengen. Hij liet ver der weten dat zijn troepen nu Di re Dawa, Ethiopië's derde grote stad, in handen hebben en op rukken naai' Harer. In Rotterdam werd de omwente ling in Ethiopeë door enige hon derden Eritreërs met een feeste lijke optocht gevierd. GOES - Met de wind als scherprechter kreeg' de Ronde van Mid den Zeeland voor profs zaterdagmiddag de allure van een echte klassieker. De 32e uitgave van de internationale wedstrijd ein digde op de Bergweg in Goes met een zinderende finale. De 24- jarige Wiebren Veenstra uit de ploeg van Jan Raas was de snel ste in de eindsprint. Van de 151 renners haalden er door de verbeten strijd onderweg slechts 53 de finish. Toine Goense uit Ovezande behoorde met Adrie van der Poel tot de gangmakers. De Zeeuwse debutant maakte deel uit van een kopgroep van 21 renners, die de wed strijd openbrak. Op de Stormvloedkering viel na honderd kilometer al de eerste slag. Jan Raas had onmiddellijk zes man in de kopgroep. De renners van Cees Priem maakten onder aanvoering van Maar ten Ducrot (foto) jacht op de vluchtgroep (foto Ruben Or eel (zie verder pagina 9 en 16) Van onze correspondent) TEL AVIV In Jeruzalem is met een mengeling van twijfel en voldoening gereageerd op uitspraken van de Jordaanse koning Husayn die erop zouden kunnen wijzen dat hij bereid is tot directe onderhandelingen met Israël. „We wachten op een telefoontje uit Amman", was de kenmerkendste reactie in de omgeving van premier Shamir. De premier zelf gebruikte het woord „verrassend" in zijn com mentaar op Husayns uitlatingen tegenover het Franse weekblad 'Le Point'. Hij noemde de Jor daanse koning „de eerste Arabi sche leider die openlijk oproept tot directe besprekingen met Is raël". Gevraagd of hij nu een uit nodiging naar Amman gaat stu ren. antwoordde Shamir: ..Ik wil hem niet in verwarring brengen. Wij zijn hier allemaal bereid om een ontmoeting te hebben en te praten over vrede". Minister van buitenlandse za ken David Levy toonde zich minder terughoudend. Hij liet zijn lof vergezeld gaan van een uitnodiging aan de koning voor een bezoek aan Jeruzalem. dat al zwaar getroffen werd in april, werden door de vloedgolf opnieuw grote verwoestingen aangericht. Als gevolg van het bezwijken van een dam, verloren alleen al in Hatiya waarschijn lijk 140 mensen het leven. On danks waarschuwingen van de Indiase overheid waren zondag toch veel vissersboten uitgeva ren. Ongeveer 300 vissers wor den bij de Megha vermist. De overheden van Banlgadesh zouden bijna 300.000 mensen geëvacueerd hebben, van wie 50.000 in het in april zwaar ge troffen gebied rond Cox's Bazar. Door de vorige storm, op 29 april, die de hevigste was in Bangladesh tot dusver, vielen volgens officiële cijfers 139.000 doden en raakten miljoenen mensen dakloos. Koningin Beatrix en prins Claus bewonderen het kostuum van operavedette Faye Robinson (foto Raymond Rutting!ANP) AMSTERDAM (ANP) - Ln aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus is zaterdag avond in het Muziektheater in Amsterdam de opera Idomeneo, Rè di Creta van Wolfgang Amadeus Mozart in première gegaan. Met de ze nieuwe produktie van De Nederlandse Ope ra (DNO) is het 44ste Holland Festival officieel geopend. Het Holland Festival, dat tot en met 30 juni plaatsvindt, behoort tot de toonaangevende culturele festivals van Europa. In dertig dagen biedt het 110 voorstellingen, waarvan zestig Nederlandse premières. De opvoering van het koningsdrama Idome neo past in het kader van het Mozart-jaar. Frans Brüggen, de specialist van de achttiende eeuw, debuteert met deze produktie als diri gent van het Nederlands Philharmonisch Or kest, een debuut dat niet onverdeeld gelukkig- uitviel, omdat Brüggen niet in staat was de opera in goede banen te leiden waardoor met name de solisten op het podium aan hun lot werden overgelaten. Voor de regie tekent de Duitse theatermaker Peter Mussbaeh, een regisseur met een beruch te operacarriëre, die voor het eerst in Neder land te gast is. In het Muziektheater wordt de uitvoering nog negen maal opgevoerd. Opera is dit jaar een belangrijk onderdeel van het Holland Festival. Reden daarvoor is onder meer de voorkeur van de nieuwe directeur van het Holland Festival. Jan van Vlijmen. Partijraad CD A-fractievoorzitter Brink man wil een betere balans tus sen rechten en plichten van mensen. Hij pleitte zaterdag tij dens de partijraad voor een nieuwe sociale orde. Brink man wil een belastingverla ging voor mensen die werken. Zij die niet werken zijn van de verlaging uitge- O sloten O Prijs De Middelburger John Lomus krijgt de Zwijssenprijs. De on derscheiding wordt hem toege kend voor zijn verdiensten op het gebied van de kinderlitera tuur. De prijs bestaat uit een sculptuur en een be drag van vijfduizend C gulden. 3 Feyenoord Oude tijden herleefden in Rot terdam. hi een wedstrijd zonder glans veroverde Feyenoord de Nederlandse voetbalbeker en prompt dromden de supporters samen op de Coolsingel, waar aanvoerder Johnny Metgod en doelpuntenmaker Rob Witschge de beker aan het publiek toonden. I I Turnsters Turnsters uit Zeeland verover den goud en zilver tijdens de Ne derlandse kampioenschappen in Den Haag. Goud was er voor Manuela van der Mast van MTV uit Middelburg en goud en zilver voor de zusjes Sloot- maker uit Nieuwer- O kerk. I O In het algemeen zijn de uitspra ken van koning Husayn in Jeru zalem gunstig ontvangen, ook al geloven maai'weinigen dat ze op korte termijn gevolgd zullen worden door daden. De voorzitter van de parle mentscommissie voor buiten landse zaken en defensie. Eliahu Ben-Elissar (Likud), zei dat pre mier Shamir bereid is Husayn waar en wanneer dan ook te ont moeten, „als de koning het deze keer tenminste echt meent". Zijn twijfel verklaarde Ben-Elis sar uit Husayns uitspraak var een paar weken geleden, dat hij niet in staat is met Israël te on derhandelen zonder de aanwe zigheid van PLO-voorzitter Ara fat en de Syrische president Ha- fez al-Assad. Husayn heeft, sinds 1963 met een groot aantal Israëlische leiders gesproken. Onder hen waren Golda Meir, Jitschak Rabin. Shimon Peres, Jitschak Shamir, Moshe Dayan en Abba Eban. De Jordaanse koning maakte ooit per auto een rondrit door Tel Aviv en ook is hij in een helikop ter over Jeruzalem gevlogen. Maar het ging steeds om gehei me contacten die pas later uit lekten. Het is nu voor het eerst dat Husayn openlijk oproept tot een direct gesprek. Oppositieleider Shimon Peres (Arbeiderspartij) bereikte ooit als minister van buitenlandse zaken een akkoord niet Husayn tijdens geheim overleg in Lon den, maar die overeenkomst kreeg niet de zegen van premier Shamir. Zondag zei Peres te ho pen dat de regering „de kans die Husayns uitlatingen hebben ge schapen" niet zal missen. „Ik ben er zeker van dat de Verenig de Staten de verklaring van de koning voor honderd procent steunen", zei hij. (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk is bereid het verdrag' tegen de versprei ding van kernwapens te onder tekenen. Dat is een van de be langrijkste bestanddelen van het globale ontwapeningsplan dat de Franse president Fran cois Mitterrand vandaag open baar zal maken. Frankrijk heeft sinds het kernwapens bezit, zich altijd gehouden aan de be palingen van dit zgn. non-proli feratieverdrag. Mitterrand kondigde vorige week tijdens de Frans-Duitse top in Lille een Frans ontwape ningsplan aan, vlak nadat de Amerikaanse president Bush een soortgelijk plan voor het Midden-Oosten had gelanceerd. Het plan van Mitterrand is be doeld als een aanvulling op het Amerikaanse plan. Volgens Franse deskundigen is het plan van Bush niet ambi tieus genoeg. Het Amerikaanse voorstel zou neerkomen op het bevriezen van het huidige bewa peningsniveau in het Midden- Oosten, waarbij Israël een lichte superioriteit behoudt, terwijl de Arabische landen onder contro le gesteld worden. De Franse voorstellen, die van daag officieel openbaar zullen worden gemaakt, beslaan de he le wereld en bovendien meer ca tegorieën wapens. Terwijl het plan Bush voornamelijk over massavernietigingswapens en de dragers ervan (ballistische ra ketten met een bereik van meer dan 150 kilometer) gaat. gaat het Franse plan ook in op conventio nele wapens. Het Franse globale ontwape ningsplan is donderdag ter be studering naar Washington, Londen, Moskou en Peking ge stuurd^ President Mitterrand wil zoveel mogelijk regeringen op de hoog te stellen van de details van het plan. ook regeringen op het zuidelijk halfrond. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: ln envelop zonder posfzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1