Bejaarden slecht af met de bus PZC zeeland Moeizame start Donauvlotters Mooie tijd, maar teruggaan? Nee Gs wijzen tol voor tunnel Sluiskil af Vier ton schade bij schuurbrand Jeugd Rode Kruis in actie voor Belize orse verhuispremie mor kippenbedrijf n waterwingebied Prijs John Louws voor verdiensten kinderliteratuur Bediening én op drie bewoners instellingen mist goede voorziening zeeuwse almanak MAANDAG 3 JUNI 1991 IDDELBURG - Aan het open aar vervoer voor bezoekers en 'Woners van serviceflats, ver- .u irgingshuizen en verpleeghui zen in Zeeland valt veel te ver eteren. Een op de drie bejaar- n woont in een instelling aar het aansluitende busver- jer verre van optimaal is. Het at daarbij om de loopafstand de bushalte, het ontbreken an abri's met zitgelegenheid, wachttijden en de vertrek- n jd van de eerste rit op zondag. ;n en ander blijkt uit een on- irzoek van provinciale water aat onder 67 instellingen, aarin in totaal ongeveer 7870 ^rsonen verblijven. Bewoners ibezoekers van Ter Schelde in reskens, de Corneliastichting Zierikzee, de Molenhof in j'feamslag, Coensdike in Aarden- ïrg en Rozenoord in Sluis zijn het slechtst aan toe wanneer 5- imet de bus willen reizen. e loopafstand naar de dichtst- jzijnde bushalte geldt als voor- lamste toets bij de bepaling j in de kwaliteit van het open- ar vervoer. Voor de gemiddel- openbaar vervoer-reiziger be- l* raagt de maximaal aanvaard- M ire loopafstand naar een bus- ilte ongeveer 400 meter. Voor zigers die slecht ter been zijn, is in feite elke loopafstand te veel, maar maximaal 200 meter wordt nog wel aanvaardbaar geacht. Vanuit deze achter grond wordt wel erg veel ge vergd van de bewoners van Ter Walle in Biervliet (loopafstand tot de dichtstbijzijnde bushalte 700 meter), de Wieken in Zierik zee (600 meter), de Molenhof in Zaamslag (600 meter), Vremdie- ke in Hoek (500 meter) en Swer- frust in Middelburg (500 meten. Ook bij menige andere service flat, verzorgings- of verpleeghuis ligt de bushalte te ver af. Wachtcomfort Bewoners en bezoekers van ze ven instellingen moeten het zon der enige vorm van wachtcom fort stellen. De dichtstbijzijnde bushalten van De Kraayert in Lewedorp. Rehoboth in Goes, Cederhof in Kapelle. Nieulande in Krabbendijke, Russchevliet in Schoondijke, Rozenoord in Sluis en de Corneliastichting in Zierikzee missen zowel abri als zitgelegenheid- De onderzoekers vinden dat minimaal zestig bus sen per dag een bushalte moeten aandoen om van een redelijk fre quente busdienst te kunnen spreken. Het openbaar vervoer bij 36 instellingen (met 52 pro cent van het totale aantal bewo ners) valt op basis van deze norm als slecht aan te merken. Het criterium voor de beoorde- lode en zwaar ewonde bij - anrijding IRJANSLAND - Bij een onge- ik op de kruising Jobsweg- ingweg in Sirjansland is za- rdag de 65-jarige A. Poot-van aaften uit Sirjansland om het to ven gekomen. Zij reed als pas- 5 igiere mee in de auto van J. K. uit Sirjansland, die in zwaar v wonde toestand is overge- eracht naar het Dijkzigtzieken- uis in Rotterdam, botste met zijn auto tegen de rsonenauto met aanhanger n C. F. D. uit Oosterland toen e linksaf sloeg. Door dè bot- ig raakte P. van de weg en vam tegen een boom tot stil- and. Op het moment van het igeluk reed over de Bredeweg de richting van Sirjansland in rode personenauto. De rijks- llitiegroep Schouwen-Duive- ind in Zierikzee verzoekt de be- uurder hiervan contact op te ten met het groepsbureau. Leden van het Jeugd Rode Kruis in Kamperland in actie tijdens een wedstrijd brancard dragen (foto Lex de Meester) KAMPERLAND - De Zeeuwse Jeugd Rode Kruis-afdelingen hebben zaterdag tijdens een Jeugd Rode Kruis-dag op de Ban- jaard in Kamperland 6.620 gulden bij elkaar gebracht voor een kinderrevalidatieproject in de Middenamerikaanse staat Beli ze. De afdeling Reimerswaal, die 75 jaar bestaat, had de dag georganiseerd en 160 kinderen leverden hun bijdrage aan het derde-wereldproject van het Jeugd Rode Kruis. Studenten van de Goese opleiding voor Sport en Beweging had den voor het ochtenprogramma een survival-spel in elkaar gezet. Daarmee konden de deelnemers punten verdienen. De score kon 's middag worden aangevuld met de prestaties in de sponsor zoektocht, waarin vijf opdrachten moesten worden vervuld. De afdeling Reimerswaal eindigde bovenaan in het klassement, ge volgd door Bruinisse. De jeugd uit Hulst werd derde. ling van de dienstregeling op zondag is de vraag of het moge lijk is vóór 11 uur op de bus te stappen. De Corneliastichting in Zierikzee en Ter Schorre in Ter- neuzen scoren op dit onderdeel slecht. De bus komt 's zondags bij veertig instellingen tussen 9 en 11 uur in de buurt. Dat is rede lijk. vinden de onderzoekers. Aanbevelingen Bij negen verzorgingshuizen en vijf verpleeghuizen is de situatie van het openbaar vervoer nader bekeken. Daaruit komt een aan tal aanbevelingen voort. Verleg ging van busroutes, verplaat sing van haltes en de aanschaf van abri's liggen voor de hand. Bij de Blaauwe Hoeve in Hulst is het noodzakelijk een straatre constructie uit te voeren alvo rens het openbaar vervoer kan worden verbeterd. De onderzoekers doen ook de suggestie verhoogde perrons aan te leggen bij bushaltes in de buurt van serviceflats, verzor gings- en verpleeghuizen. Deze voorzieningen, die het instap pen in de bus vergemakkelik- ken, komen op dit moment nau welijks voor in Zeeland Jongen (17) verongelukt op crossbaan VLISSINGEN - De 17-jarige Gerben Klijn uit Lewedorp is zaterdagavond bij een ongeluk met zijn bromfiets in Vlissingen om het leven gekomen. De jon geman verliet omstreeks acht uur de ouderlijke woning om een stukje op zijn brommer te rijden. Daarvoor koos hij het crossterrein van motorclub De Uitlaat aan de Engelandweg in het Sloegebied uit. Bij het verlaten van de cross baan heeft hij vermoedelijk een over de weg gespannen touw niet gezien. De jongen kwam vol gens een woordvoerder van de politie Vlissingen ten val en overleed aan ernstig hoofdletsel. Zijn stoffelijk overschot werd zondagochtend gevonden door andere gebruikers van de cross baan. De politie vermoedt dat de jongen over de dijk naai' het ter rein is gereden omdat de toe gangsweg is afgesloten. IDDELBURG - Voor de ver- laalsing van kippenfokkerij en Hollander in het waterwin- ibied Oranjezon is ruim een iljoen gulden beschikbaar, et bedrijf wordt als milieuhin- :rlijk aangemerkt door de ho- uitstoot van ammoniak, af- Dmstig van de kippemest in de allen. Daarnaast zijn er gevol- in voor de drinkwaterwinning is er sprake van hinder voor uit recreatief oogpunt aan- ekkelijke omgeving. ■jj e problemen die de aanwezig- ,0 lid van een kippenfokkerij in n kwetsbaar gebied als Oran- zon veroorzaakt, spelen al ja- nlang. Gebrek aan geld was t nu toe de beperkende factor n het bedrijf te verplaatsen, aarin is nu verandering geko- en. In het kader van een lande- k experiment (het zogenaam de objectgerichte ammoniakbe leid) heeft het Rijk 900.000 gul den toegezegd voor de sanering van de kippenfokkerij. Het dage lijks bestuur van de provincie wil er 150.000 gulden bijleggen uit de pot voor stads- en dorps vernieuwing 1991. Een en ander blijkt uit het voor stel van het dagelijks bestuur van de provincie voor de manier waarop deze pot kan worden verdeeld. Behalve voor de ver plaatsing van de kippenfokkerij willen gedeputeerde staten geld uittrekken voor het Badhotel project in Domburg (50.000 gul den), de sanering van de wijk Sint Albert in Sas van Gent (164.000 gulden), de verbetering van de woonomgeving Nieuwe- diep in Terneuzen (145.000 gul den) en de reconstructie van Paauwenburg Zuid-Oost in Vlis singen (145.000 gulden). REGENSBURG/TERNEU- ZEN - De Donauvlotters '91 zijn onderweg naar de mon ding van de Donau in de Zwarte Zee. De start van de zes vlotvaarders verliep za terdag wat minder voor spoedig dan verwacht. Ook de snelheid waarmee het ge motoriseerde vaartuig over het water scheert valt wat tegen. Het vlot werd in Kelheim, enkele tientallen kilometers vóór Regensburg in Beieren, te water gelaten. De vier Zeeuws-Vlamingen en twee Flakkeeërs hadden er op ge rekend dat ze een aantal ki lometers begeleid zouden worden door politie te water. In plaats daarvan werd hen te verstaan gegeven dat ze (zonder vergunning de Do nau helemaal niet op moch ten. De verzekering dat er [mondeling overleg met de autoriteiten was geweest, bleek niet voldoende. „We zijn dus zaterdagmiddag maar illegaal van wal gesto ken", meldde één van de vlotvaarders, de Terneuzen- se verslaggever Marcel Mod- de, zondagmorgen vroeg te lefonisch. Een Duitser die twee jaar ge leden de tocht in zijn eentje, maakte, vertelde zijn 'colle ga's' dat hij destijds een boe te van 160 mark aan zijn broek kreeg en door de poli tie van het water was ge haald. Modde; „Maar hij is daarna toch weer het water op gegaan. De man heeft ons trouwens een schat aan tips voor de zeven door te varen landen meegegeven. In de voormalige Oostbloklanden moeten we, desnoods via wat steekpenningen, zo in staat zijn om moeilijkheden te voorkomen." Na het oponthoud in Kel heim volgde in Regensburg een nieuwe tegenvaller. Een sluis die moest worden ge passeerd, werd pas zondag morgen om zes uur geschut. Ook de vaart die het vlot maakt, valt wat tegen. Zo'n tien kilometer per uur in plaats van de geschatte twintig. „Maar dat komt voornamelijk door de tegen wind". hield Modde de moed er in. Of de rivier nu wel bin nen enkele weken bedwon gen kan worden, is in elk ge val nog geen vraag die de zes vlotvaarders bezighoudt. „Dan doen we er toch een weekje langer over, dan moe ten we gewoon ie ts sneller te rug zien te komen", zei Mod de „de sfeer aan boord is feestelijk en het weer is prachtig Een Nieuw-Guinea-ganger bekijkt een zojuist onthuld wandkleed tijdens de tweede reünie in de Vlissingse marinekazerne <foto Lex de Meester) Reünie Nieuw-Guineagangers in Vlissingen VLISSINGEN - Zaterdagmid dag, in de Vlissingse marine kazerne. Zo'n tweehonderd voormalige Nieuw-Guinea gangers zijn bij elkaar voor de tweede reünie. De gesprekken gaan over het verleden, over de tijd die ze met elkaar in de beginjaren zestig doorbrach ten in wat nu Irian Jaya heet. Een avontuurlijke tijd, zoals een aantal van hen niet nalaat te vertellen. Om te vechten voor een zaak, die uiteinde lijk niet leidde tot het gewenste resultaat, het ver drijven van de Indonesische troepen. Jonge jongens waren het, stuk voor stuk, die door oud-minis ter Luns naar Nederlands Nieuw-Guinea werden ge stuurd om eventjes orde op za ken te stellen. Neem nu P. J. Pellegrino uit 's-Gravenpol- der, In 1961 werd hij als dienst plichtig marinier via Den Hel der naar 'de Oost' gezonden. „Een spannende tijd", blikt hij terug, „maar ook een mooie tijd, die snel voorbij ging. Angst? Nee, die had je alleen in het begin, maar die was snel weg door de goede teamgeest bij het korps mariniers. Je had alles voor elkaar over." Na ze ven maanden kwam Pellegri no terug. Naar 'de Oost' is hij nooit meer geweest. „Maar ik zou wel 's terugwillen, om te kijken hoe het er nu is." Psychisch Ook al kreeg hij de kans, dan nog ging hij niet terug, vertelt oud-majoor J. den Riet uit 's- Heer-Arendskerke die halver wege de jaren vijftig en in 1961 in Nederlands Nieuw-Guinea zat. Geboren in Indonesië, zat hij gedurende de oorlogsjaren in een Jappenkamp. „Ik heb een plezierige jeugd gehad", zegt hij. „tot m'n twaalfde, want toen was het afgelopen. Psychisch zal ik er wat moeite mee hebben om terug te gaan. Als je ergens knijp hebt geze ten. dan ga je toch niet terug? Ik heb té veel gezien. Als beroepsmarineman zag Den Riet de halve wereld. Meest recent verbleef hij tien jaar op Curacao. „Maar Nieuw-Guinea is het mooiste land dat ik ooit heb gezien. Zo als ik het heb gezien, is het uniek. Maai' je moet rap we zen, want er blijft niet veel meer van over. Het was een grandioze, leuke tijd Maar te ruggaan? Nee!" MIDDELBURG - Een tunnel on der het kanaal Gent-Terneuzen ter hoogte van Sluiskil is niet haalbaar. Reden: het dagelijks bestuur van de provincie voelt er niets voor tol te heffen voor zo'n tunnel. Daarmee is onder tunneling onbetaalbaar. Vorig jaar heeft het dagelijks be stuur van de provincie een stuurgroep en een werkgroep in gesteld met vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, de provin cie en de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. met de om- dracht de mogelijkheden van zo'n tunnel te bekijken. Dat onderzoek heeft een aantal conclusies opgeleverd. Een ver snelde aanleg van een tunnel bij Sluiskil is alleen haalbaar indien op de drie overgangen over het kanaal (Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent) tol wordt gehe ven. Anders rijdt veel verkeer om Afhankelijk van de breedte van de tunnel zouden de kosten 133 tot 120 miljoen gulden be dragen. Bij de goedkoopste va rianten zou ongeveer 25 jaar tol moeten worden geheven met een tarief van 1,50 tot 2 gulden. VLISSINGEN - De Middel burger John Louws krijgt de Zwijssenprijs. De onder scheiding wordt hem toege kend voor zijn verdiensten op het gebied van de kinder literatuur. De prijs, be staande uit een sculptuur en een bedrag van vijfduizend gulden, wordt 20 juni uitge reikt in Zeist. Andere win naars waren onder anderen Midas Dekkers, Joke van Leeuwen en Herman Kake- beeke. De prijs is in 1987 ingesteld door de kinderboekenuitge verij Zwijssen en wordt jaar lijks uitgereikt aan personen die het lezen onder de jeugd bevorderen. Een onafhanke lijke jury bepaalt wie de on derscheiding krijgt Louws heeft drie jaar zitting gehad in de griffeljury, die is ingesteld door de stichting voor de collectieve propa- gande van het Nederlandse boek (CPNB). In 1984 was hij voorzitter van de jury. die maximaal tien boeken selec teert uit het jaarlijkse kin- der- en jeugdboekenaanbod. Televisie De Middelburger is daar naast elf jaar werkzaam als adviseur bij de Nederlandse Onderwijstelevisie, waar hij meewerkt aan projecten rondom kinderliteratuur. Zo schreef hij onder meer hand leidingen voor onderwijsge venden en had hij zitting in een aantal commissies die materialen voor het basison derwijs maken. Het laatste programma waaraan Louws meewerkte is het tv-pro- gramma 'Warreltaal', waar voor onlangs opnamen wer den gemaakt in Veere. Louws zei zondag 'enorm verrast' te zijn en de onder scheiding een hele eer te vin den. „Ik heb ontzettend veel tijd en energie gestoken in dit werk. Dat is niet onopge merkt gebleven en da's ple zierig." Hij stopt binnenkort met zijn werk voor de NOT, omdat zijn baan als leraar Nederlands te veel tijd in be slag neemt. „Maar ook via die baan kun je toekomstige leraren enthousiast maken voor kinderliteratuur." OVEZANDE - Een brand in de opslag- en sorteerschuur van de familie Spelier aan de Plataan- weg in Ovezande heeft zater dagavond voor naar schatting vier ton schade aangericht. In de geïsoleerde fruitopslag- schuur ging een moderne sor- teer-installatie verloren, samen met twee trekkers, spuitinstal- laties en snoeigereedschap. Ook een grote hoeveelheid kisten en pallets ging met de stalen schuur in vlammen op. Volgens brandweercomman dant C. E. Mol, die met de korp sen van Ovezande en Baarland wist te voorkomen dat het nabij gelegen woonhuis van de familie Spelier vlam vatte, moet de oor zaak worden gezocht in de be tonnen brandbak achter de schuur. Eén van de gebroeders Feijenoordfans aangehouden na sneuvelen ruit TERNEUZEN - Vijf jeugdige Terneuzense Feijenoordfans wilden zondagmorgen, vóór ze in de bus stapten om naar de be kerfinale in de Kuip te gaan, nog even weten of hun vuur werk het wel goed deed. Een in de Noordstraat afgestoken 'strijker' zorgde er echter om half negen voor dat de ruit van een fotozaak sneuvelde. De schade bedraagt enkele honder den guldens. De daders waren duidelijk her kenbaar als supporters van hun club en het kostte de politie dan ook weinig moeite hen even later bij de bushalte aan het Oostelijk Bolwerk aan te houden. De pro cessen-verbaal werden zo snel uitgeschreven dat vier van hen waren nog op tijd waren voor de bus (vertrek negen uur). „De vijf de jongeman kon echter niet mee, die moest zijn vader gaan uitleggen wat hij gedaan had", zei een politiewoordvoerder. Spelier had daar zaterdagmid dag, zoals hij al veertig jaar doet, wat afval verbrand. De familie was vervolgens naar de kerk ver trokken. De ploseling opsteken de wind moet wat vonken heb ben overgebracht naar een aan tal kisten die tegen de schuur waren opgestapeld. Om half tien, toen de melding kwam, stonden alleen de kisten nog in lichterlaaie. Enkele seconden la ter gold dat ook voor de schuur, waarin een andere stapel kisten was gaan branden. De eerste taak voor de brand weer van Ovezande was het red den van het woonhuis, waarin de familie nog steeds niet was te ruggekeerd. Daarna kwamen spuitgasten uit Baarland assis teren met het eerste bluswerk, dat ook nog bijna twee uur in be slag nam. Tot diep in de nacht bleef het koprs van Ovezande nablussen, vooral in de overblijf selen van de kisten en pallets, die tot de laatste vezel uit elkaar getrokken moesten worden. De brand trok veel publiek. Proces-verbaal voor eigenaar minicamping OOSTKAPELLE - De politie heeft zaterdag proces-verbaal opgemaakt tegen de Oostkapel- se mini-campinghouder L. Wat- tel. Hoewel hij niet over een vergunning beschikt, had hij ze ven kampeerders toegelaten op zijn bedrijf. De rijkspolitie liet de kampeerders ongemoeid, omdat zij na het weekeinde toch zouden vertrekken. Oud-wethouder Wattel, die al ja ren in allerlei procedures met de gemeente Domburg is verwik keld, werd vorig jaar een vergun ning geweigerd omdat hij vol gens de gemeente voortdurend te veel kampeereenheden op zijn camping toeliet. Het kwam daarna enkele malen tot ontrui mingen. Een tunnel van 200 miljoen maakt een hoger toltarief nood zakelijk. Bijdragen van bijvoorbeeld Rijk, provincie, gemeenten, be drijfsleven of België (om de ge dachten te bepalen een jaarlijks bedrag van 6 a 8 miljoen) zouden het toltarief tot 0,75 a 1 gulden per passage beperken. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I IT Werken in de horeca is niet zo eenvoudig als het wel licht lijkt. Zeker niet wan neer er sprake is van een nieuioe uitspanningwaar teamverband en werksfeer nog in de kinderschoenen staan. De dienster van dienst had het zeker niet druk op die ivoerisdagmiddag toen een viertal senior-dames, moe van het ivinkelen, neer streek op de comfortabele stoelen van het bedrijf. De bestelling ivas geva rieerd; koffie met wafel, kof fie met pannekoek, koffie met appelflap, koffie natu rel. De dames genoten vari de versnapering, ondertus sen kijkend naar de scheepsbeivegingen en ivan- delaars om zich heen. Toen de serveerster werd gevraagd de rekening te presenteren bracht zij die keurig aan tafel. Daar bleek dat de vier dames ieder voor zich ivilden afrekenen. Na dat het meiske met drie van de vier had afgerekend, leerde een snelle blik op haar briefje dat het bedrag van de drie eerste dames haar totaalbedrag al had overschreden. De vierde dame moest enke le fracties langer ivachten dan haar drie vriendinnen. De serveerster ivist maar één oplossing te bedenken: Geef maar een gulden, want ik weet het niet meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17