PTT dik tevreden over resultaat hu PZC binnen- en buitenland Communicatie met Sophia Kinderziekenhuis eenvoudig. -de weg bij Antillen Curasao is sta-in beraad structuur Sophia Miljoenenclaim tegen zoon Bush Venetië van het noorden Groen Links wil toch meeregeren tegenonderzoek na ademanalyse vragen Raad hekelt jacht op te snelle autoriteiten EG wil asbest-verziekt kantoor slopen Groei winst bij post en telecommunicatie Automobilist mag Telecommunicatie in de gezondheidszorg. Daar wordt iedereen beter van. VRIJDAG 31 MEI 1991 TIJDELIJK. TIJDELIJK PYRAMIDE "LUXOfl BUNGALOW "SAN REMO" rijs-tinten, met hinnpntent met kru'Pgr luifel en binnentent. Op 1 juni 1991 neemt het Sophia Kinderziekenhuis een nieuwe VOX 6200- telefooncentrale in gebruik. Als totaalleverancier wenst PTT Telecom het Sophia Kinderziekenhuis een zeer gezonde communi catie toe. U bereikt het ziekenhuis onder de volgende nummers: telecom Sophia Kinderziekenhuis 010-463 6363 Alle poliklinieken 010-463 6161 Doorkiesnummers Cardiologie 010-463 6293 Longziekten 010-463 6295 Hematologie/ Oncologie 010-463 6600 Kinder- en Jeugdpsychiatrie 010 - 463 6671 DEN HAAG (GPD) - Automobi listen die alcohol hebben ge dronken en worden aangehou den door de politie, hebben van af 3 juni weer recht op een te genonderzoek. Op eigen reke ning kunnen ze een arts inscha kelen die een bloedonderzoek uitvoert. Dit hebben de procu reurs generaal van vijf ge rechtshoven donderdag be kendgemaakt. De nieuwe richt lijn wordt binnenkort ook wet telijk vastgelegd. In totaal kost het tegenonder zoek overdag 326 gulden. Als de automobilist 's avonds of in het weekeinde een arts inschakelt, kost het 384 gulden De nieuwe methode moet meer duidelijkheid scheppen over de aanpak van rijden onder in vloed. De gerechtshoven oor deelden verschillend over de ademanalyse-apparatuur die de politie sinds twee jaar in gebruik heeft. Deze apparatuur verving de bloedproef en het was voor de automobilist onmogelijk om een tegenonderzoek te laten uitvoe ren. Vanaf 3 juni kan hij voor eigen rekening een bloedproef laten verrichten. De automobilist moet dit verzoek onmiddellijk indienen nadat hij het resultaat van de ademanalyse heeft ge zien, Hij moet toestemming vra gen aan degene die het adema nalyse-apparaat bedient. De po litie is niet verplicht om de ver dachte op de mogelijkheid van een tegenonderzoek te wijzen. De arts die moet worden gewaar schuwd, kan dezelfde zijn die de politie in andere gevallen in schakelt. De verdachte mag ook zelf een arts kiezen, maar deze zal dan wel de toezegging moe ten doen dat hij binnen een uur ter plaatse is. Hij kan de bloed proef op het politiebureau afne men. Het bloedmonster wordt onder zocht door het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk. DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Verkeersveiligheid vindt dat er langzamerhand sprake is van een „heksenjacht" op hoogwaardigheidsbekleders die te snel rijden. De afgelopen weken zijn diverse prominen ten door journalisten betrapt op het overschrijden van de ma- xium snelheid. Zo constateerde een camera ploeg van de TROS dat de dienstauto's van premier Lub bers en minister van defensie Ter Beek (veel) te hard reden. Kort daarop stelde een verslag gever van NRC Handelsblad vast dat een auto waarin de ko ningin zich bevond, de snel heidslimiet overschreed. Donderdag maakte De Tele graaf bekend dat mr. Pieter van Vollenhoven 160 km per uur had gereden. Van Vollenhoven pleit te onlangs in zijn kwaliteit van voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid nog voor het invoeren van een snelheidsbe grenzer voor personenwagens. Een woordvoerder van de raad vindt niet dat de geloofwaardig heid van dit pleidooi nu een deuk heeft opgelopen. Hij wijst er op dat Van Vollenhoven onder politie-escorte werd gereden en dus geen verkeersovertreding maakte. „Er is niets in het ge niep gebeurd. En normaal houdt de heer Van Vollenhoven zich aan de limiet." De woordvoerder vindt in begin sel dat personen met belangrijke functies het goede voorbeeld moeten geven. Het gaat volgens hem echter niet aan hen voort durend te volgen. „Iedereen maakt wel eens een verkeers overtreding. Hoeveel fietsers verzuimen niet hun hand uit te steken als ze afslaan? Die zijn dan ook in overtreding." Nissan maakt katalysator zonder platina TOKYO (RTR/KRF) - De prijs van platina is donderdag op de markt in Tokyo fors gedaald na dat automobielconcern Nissan had laten weten een nieuwe ka talysator van het edele metaal palladium te hebben ontwik keld voor het verwijderen van schadelijke stoffen uit uitlaat gassen. Volgens Nissan is de ka talysator goedkoper dan de be staande types, die platina en rhodium bevatten. Van de 117 ton platina die de westerse wereld vorig jaar ver bruikte, was veertig procent be stemd voor het verwijderen van stikstofoxyden, koolmonoxyde en koolwaterstoffen uit uitlaat gassen van auto's. Voor rho dium, waarvan per jam- twaalf ton wordt afgenomen, ligt het percentage zelfs op tachtig. WASHINGTON (DPA/RTR/ ANP) - Neil Bush, de zoon van de Amerikaanse president en oud directeur van de inmiddels fail liete Silverado-spaarbank uit Denver, moet samen met twaalf andere oud-bankmedewerkers ongeveer 50 miljoen dollar be talen. Het betreft een schikking in een rechtszaak rond de on dergang van de bank. De Ameri kaanse overheid had als eiser in deze kwestie in eerste instantie een schadevergoeding van 200 miljoen dollar gevraagd. Bush was tussen 1985 en 1988 di recteur bij Silverado. Deze bank zou een belangrijke rol hebben gespeeld bij de massale onder gang van Amerikaanse spaar banken in 1988. In april kreeg Bush te verstaan dat hij zich op last van de Amerikaanse autori teiten slechts onder strenge voorwaarden weer in bankzaken mag storten. De zoon van de Amerikaanse president zou als directeur van de bank leningen hebben verstrekt aan zakenrela ties die later nogal dubieuze de biteuren bleken. Nu de ene zaak lijkt opgelost, is Bush elders weer in opspraak ge raakt. Tijdens een tennistoer nooi in Denver is hij samen met een vriend uit de westrijd gezet omdat zij vals speelden. Het duo trad op in een amateurpartij die volgens de regels van de Ameri kaanse tennisfederatie ruim on der het niveau van beide heren werd gespeeld. De twee besloten toch een balletje mee te slaan. AMSTERDAM - Hoewel Amsterdam weieens het Venetië van het noorden wordt genoemd, waren er tot gisteren nooit gondels gesignaleerd. De manifestatie Amsterdam-Venetië heeft daar verandering in gebracht: vier gondels, die normaal de kanalen van Venetië bevaren zijn naar Amsterdam gehaald. Vandaag, morgen en zondag kunnen tochtjes gemaakt worden in het Oosterdok en in de grachten van Amsterdam [foto Hans SteinmeierlANP) heeft donderdag in Rotterdam gepleit voor een betere samen- li werking tussen toeristische partijen op Europees niveau. „Het toerisme, dat ondanks het feit dat het de grootste economi sche sector in Europa is of bin nenkort zal zijn, blijkt in Brus sel nog een ondergeschoven kindje te zijn met minimale fi nanciële ondersteuning en een schrijnend gebrek aan een reëel meerjarenplan." Nouwen zei dit op een lunchbij- I eenkomst tijdens de jaarverga dering van de Horecaf. Nouwen ging ook in op de toenemende belangstelling, zowel bij Neder landers als bij buitenlanders voor een korte vakantie in Ne derland. Tot 1994 wordt in deze markt een groei verwacht van 35 procent. „Overleven op de nieuwe Euro- pese markt betekent aandacht L hebben voor de binnenlandse markt. Daarvoor zijn nieuwe plannen, nieuwe investeringen en samenwerking nodig", aldus J: Nouwen. DEN HAAG (GPD) - Nederland en de Nederlandse Antillen heb ben nog grote verschillen van mening over de toekomstige staatkundige structuur van de ze beide landen en Aruba bin nen het Koninkrijk. Minister Hirsch Ballin, de Antilliaanse premier Liberia-Peters en haar Arubaanse collega Oduber zijn gisteren tijdens besprekingen weliswaar iets dichter bij el kaar gekomen, maar overeen stemming is er nog lang niet. Het verschil draait om de positie van Curasao binnen het nieuwe staatsverband. Hirsch Ballin heeft kort na zijn aantreden een plan op tafel gelegd voor een zo geheten gemenebest-constitu tie. Het Koninkrijk zou in dat plan uit vier onderdelen moeten bestaan: Nederland, Aruba, Cu- raqao met Bonaire en Sint- Maarten met Saba en Sint-Eus- tatius. Curasao voelt er evenwel weinig voor de bestuurlijke verant woordelijkheid voor Bonaire te blijven dragen. Het eiland zou het liefst dezelfde zelfstandige positie willen hebben binnen het Koninkrijk als Aruba al heeft. Hirsch Ballin voelt daar echter niets voor. Fonds De minister vindt dat eilanden als Bonaire, Sint-Eustatius en Saba niet in staat zijn zelfstan dig binnen het Koninkrijk te functioneren. Curasao is ver plicht daarvoor een zekere ver antwoordelijkheid te dragen. Aruba, CuraQcao en Nederland GRONINGEN (GPD) - Onder zoekers van de vakgroep Che mische Fysica van de Rijksuni versiteit Groningen hebben de structuur ontrafeld van een bacterieel gif dat ernstige diar ree en uitdroging veroorzaakt. Nu de structuur van het giftige eiwit bekend is, kan gerichter naar medicijnen en vaccins te gen onder meer cholera worden gezocht. hebben wel overeenstemming bereikt over een solidariteits fonds. waaruit de kleine eilan den financieel ondersteund zul len worden. De regeringen van Nederland, de Nederlandse Antillen en Aru ba zullen in het najaar, tijdens een conferentie op Bonaire, ver der overleggen over de toekom stige staatkundige structuur. De gemenebest-constitutie van Hirsch Ballin lijkt daarbij echter al definitief van de baan. In de De Groninger wetenschappers onderzochten een gifstof van de bacterie Ecoli die in de darmen voorkomt. Deze gifstof zet li chaamscellen aan tot het uit scheiden van vocht en zout en lijkt sprekend op het gif van de bacterie die cholera verspreidt. De onderzoekers, onder leiding van prof. dr. W. Hol, maakten hun ontdekking vandaag be kend in het Britse tijdschrift 'Nature'. slotverklaring van de besprekin gen van gisteren, wordt daar over met geen woord meer ge rept. Venezuela Over een ander belangrijk pro bleem, de olieraffinaderij op Cu rasao, is ook geen overeenstem ming bereikt. Dinsdag is door Lubbers, Liberia-Peters en de Venezolaanse president Perez gesproken over de toekomst van die raffinaderij. Venezuela wil van Nederland enige honderden miljoenen guldens voor de mo dernisering van de fabriek, die voor veel werkgelegenheid zorgt op het eiland. Premier Lubbers was niet bereid verder te gaan dan de instelling van een werkgroep, die op korte termijn moet bekijken of en hoe de raffinaderij verder kan func tioneren en hoeveel geld erin moet woren geïnvesteerd om de fabriek rendabel te houden. Pas daarna wil de Nederlandse rege ring bekijken of er een bijdrage in de kosten van de opknap beurt kan worden gegeven. Stap vooruit in strijd tegen cholera Verdachte moord NS-er bekent ook mishandeling LEEUWARDEN (ANP) - De 21- jarige R.B. uit Harlingen, die wordt verdacht van het dood steken van de Leeuwarder con ducteur J.W'. van der Meulen op 8 mei, heeft bekend dat hij op 27 maart een student uit Leeuwar den heeft mishandeld. Dat heeft officier van justitie, R. de Roon, donderdag bekend gemaakt. De 32-jarige ingenieur-student maakte op die dag voor zijn af studeerproject foto's: in het ge bouw voor de Sociale Dienst. Daarbij vroeg hij eerst aan de be zoekers van het gebouw of ze er mee instemden dat hij hen op de foto zou zetten. Zo ver liet R.B. het niet komen en begon de stu dent, toen hij zijn foto-appara- tuur opstelde, direct te slaan en te schoppen. De politie heeft deze zaak op 13 mei overgedragen aan de politie van Harlingen, nadat justitie B. had gearresteerd op verdenking van de moord op Van der Meu len. GRONINGEN (GPD/ANP) - Ko ninklijke PTT Nederland heeft opnieuw een goed jaar achter de rug. Het resultaat na belastin gen bedroeg vorig jaar 1.566 miljoen, tegenover 1.460 mil joen in 1989, het eerste jaar van de verzelfstandiging van de PTT. De omzet steeg eveneens: van 12,7 miljard in 1989 tot 13,6 miljard in 1990. „Een stabiel en gunstig beeld in een zeer turbulent jaar. Dat stemt ons bijzonder tevreden", schrijft topman ir W. Dik in het donderdag verschenen jaarver slag. Voor dit jaar verwacht de PTT een licht stijgende omzet en een minstens gelijkblijvend resultaat. Ondanks de toegenomen con currentie nam de omzèt van zo wel PTT Post (2,6 procent tot 4301 miljoen) als PTT Telecom (8,3 procent tot 9121 miljoen) toe. Ook de resultaten van beide dochtermaatschappijen ver toonde een opgaande lijn. Post boekte 224 miljoen winst (was in 1989: 208 miljoen), Telecom 1293 miljoen, tegen 1236 miljoen gul den in 1989. Postkantoren De vermindering van het aantal postkantoren trok vorig jaar veel aandacht. PTT Post denkt eind 1994 een renderend net te hebben, met 2170 vestigingen. Bij het postverkeer stagneert de groei in het zakelijke en finan ciële berichtenverkeer, dat steeds meer elektronisch ver loopt. Daartegenover staan uit stekende resultaten in de ongea dresseerde direct mail. Ook de vorig jaar opgerichte koeriers dienst EMS deed het goed, met een omzetstijging van 25 pro cent ten opzichte van de oude diensten. De particuliere markt voor tele foon-aansluitingen is verzadigd, waarbij het verkeer nog wel stijgt. De zakelijke markt groeit wel, waarbij de voorkeur steeds meer uitgaat naar mobiele com municatiemiddelen. Een andere belangrijke tendens is de groeiende behoefte aan interna tionale communicatiemiddelen. Het aantal autotelefoons steeg in 1990 41 procent, het aantal se mafoons 24 procent. Het aantal internationale gesprekken nam ook flink toe, met 16 procent. Telefoonnota PTT Telecom voert binnenkort een uitgebreidere telefoonreke ning in. Nu staan daarop de be dragen voor het abonnement, de gevoerde gesprekken en even tuele huur van de telefoon. In de toekomst krijgen de klanten een nota met specificaties voor loka le en interlokale gesprekken, in ternationale gesprekken, 06-, autotelefoon- en semafoonge- sprekken en de kosten voor zo genoemde sterdiensten (zoals het doorschakelen). PTT Telecom doet jaarlijks cir ca veertig miljoen rekeningen op de post voor de ongeveer zes mil joen klanten. Het bedrijf nam onlangs computerapparatuur in gebruik om de nieuwe rekenin gen te kunnen maken. In het nieuwe systeem kan de klant straks op verzoek een vol ledige specificatie ontvangen van alle via zijn aansluiting ge voerde gesprekken. De kosten hiervan zijn vijf cent per ge sprek. Eind 1993 moet bijna iedere klant een rekening nieuwe stijl hebben ontvangen. Voorwaarde is dat de klant is aangesloten op een computergestuurde tele fooncentrale. Op 1 januari 1994 is zo'n 85 procent van de klanten aangesloten op een dergelijke centrale, en een jaar later moet dat 100 procent zijn. Ir. W. Dik zei gisteren dat PTT Telecom een 06-klachtennum- mer opent. Dat is speciaal be doeld voor mensen willen klagen over hun telefoonrekening of die informatie wensen over hun no ta. Per jaar komen er honderd duizenden vragen en tienduizen den klachten binnen. De EG-zetel in Brussel (foto EP A BRUSSEL (ANP) - Het Brusselse Berlaymont-gebouw, waar sinds 1968 de EG- Commissie zetelt, wordt „zo snel mogelijk" ontruimd. De 3300 ambtenaren die er werken zullen elders wor den gehuisvest, in afwachting van een nieuw hoofdkwartier, zo heeft EG-commissaris Antonio Cardoso e Cunha donderdag aangekondigd. Het stervormige gebouw, dat bijna symbool staat voor de EG en vaak op de televisie als achtergrond wordt gebruikt, gaat tegen de vlakte als het aan de Commissie ligt, aldus Cardoso die over administratieve en personeelszaken gaat. Het „Berlaymont" is „verpest" door het kankerverwekkende asbest waarvan volop gebruik is gemaakt bij de bouw. Pogingen om het spul te verwijderen bleken hopeloos en uitein delijk onbetaalbaar. Het optrekken van een splinternieuw ge bouw zou net zo veel kosten als een volledige renovatie van het Berlaymont. At Voor een pyramide- of bungalowtent gaat u natuurlijk meteen naar Vervat. Neem nou de "Luxor" en de "San Remo". Twee moderne toptenten voor een prijs die u nergens Zoekt u toch liever iets anders? Bij Vervat vindt u maar liefst 100 tenten op show. En altijd voor die verrassend lage vervat-prijzen. ej DEN HAAG (GPD) - Groen Links moet bereid zijn in de toe- komst regeringsverantwoorde lijkheid te dragen. Coalities moeten vooral gesloten worden met PvdA en D66, maar ook met andere partijen is samenwer- king mogelijk. Dat schrijft het partijbestuur van Groen Links in een donderdag gepubliceerd manifest over de politieke plaatsbepaling van Groen Links. -H ,p' Zelfs samenwerking met het t- CDA is niet uitgesloten, zei par- f0 tij voorzitster Marijke Vos don- 0. derdagmiddag op een persconfe- ie rentie. Groen Links breekt daar- 0. mee met de oude afkeer van re- ïr geringsverantwoordelijkheid. ip1 die in verschillende radicaal linkse partijen leefde, vooral bij d-| de PSP. s, ;n| Het manifest is nadrukkelijk in te algemene bewoordingen ge- Gi steld: het is niet bedoeld als ver- M kiezingsprogramma of concreet 0.1 strategie-document. Tussen de s- regels door wordt kritiek geuit e- op het vorig verkiezingspro gramma van de partijdat teveel n- een samenraapsel was van af- le zonderlijke wensen van de sa- in 's. )e Nouwen (ANWB) n' Europese aanpak n° toerisme nodig 6 ROTTERDAM (ANP) - ANWB- directeur mr. P.A. Nouwen Stadionweg 31,3077 AP Rotterdam, tel. 010-4321455. Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. menstellende delen PPR, PSP, EVP en CPN. Vos reageerde voorzichtig op re cente uitlatingen van PvdA-mi- nister Pronk, om Groen Links samen met D66 en de sociaal-de mocraten te laten opgaan in een progressieve volkspartij. „Ik ben daar blij mee, al denk ik dat we er de eerste jaren niet aan moeten beginnen". Ook op andere punten breekt het manifest met het verleden van de radicaal-linkse partijen. Het 'eigene' van Groen Links wordt gevormd door de radicale keuze voor het milieu-beleid en de hang naar maatschappelijke democratisering. Op andere punten, erkent het manifest, kan het een en ander worden overgenomen van ande re politieke stromingen. Zo wordt gekozen voor een geregel de markteconomie, en voor een 'libertaire staat', die mensen zo veel mogelijk vrij laat. „Dat is wel wat anders dan het liberalis me, waarin iedereen maar z'n gang gaat en dat „ruimte biedt aan een voortwoekerende mi lieucrisis", aldus het stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7