Bouw basisscholen aan banden SPRINT Mitterrand lanceert plan voor wereldwijde wapenbeheersing •verleg De Klerk :n het ANC sis vastgelopen Burgemeester Alphen stapt niet op I IWIW Ratten en kwallen gaan de ruimte in Premie voor terugkerende asielzoekers F HALV-- Belgrado krijgt van Kroatië nog maand tijd voor staatsvorm Wallage geeft Deetman schuld van nieuwe tekorten kunst cultuur 9 tym 13 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden Wolkenvelden worden vandag afge wisseld door zonnige perioden. De temperatuur loopt op naar 18 graden. De meest noordelijke wind is matig. Wolstraat 78 !34e jaargang no. 120 Vrijdag 31 mei 1991 )EN HAAG (GPD) - Staatsse- retaris Wallage van onderwijs vil de bouw en verbouw van ba- isscholen drastisch beperken, lanleiding is een nieuwe tegen- aller op de onderwijsbegro- ing. Er is de afgelopen zes jaar oor 500 miljoen meer gebouwd n verspijkerd (aan basisscho- tn) dan was geraamd. „Een uit- onderlijk ernstig feit", lichtte Callage donderdag zijn brief an de Tweede Kamer toe. Dp de korte termijn worden de voorwaarden verscherpt waar- rnder een school voor nieuw- >ouw in aanmerking komt. Jaarnaast is een wet in de maak >m de nieuwbouw van scholen -oor een nader te bepalen perio- le vrijwel compleet stil te leg en. 'ot welke tekorten die meeruit- ave van 500 miljoen leidt, is nog niet precies bekend. Maar het gaat naar schatting om een be drag van tenminste 60 miljoen aan rente en aflossing per jaar. Dat lijkt niet zoveel, schrijft de bewindsman in zijn brief, maar, waarschuwt hij „het gaat om verplichtingen voor een 40-jari- ge periode". Potloden I%de brief aan de Tweede Ka mer maakt Wallage voorts be kend hoe hij het incidentele te kort dekt bij nabetalingen aan basisscholen voor materiële voorzieningen (schriftjes, potlo den e.d.). Ook hier zijn de kosten steevast te laag ingeschat waar door Wallage nog een gat moest dichten van 270 miljoen gulden. Wallage heeft 100 miljoen op zijn eigen begroting gevonden. Het restant van 170 miljoen wordt over alle ministeries uitge smeerd, waarvan 50 miljoen door Wallage's departement zelf wordt opgebracht. Nu er dek king gevonden is, kan Wallage nog dit jaar beginnen met het uitbetalen van achterstallige re keningen die de basisscholen bij het ministerie hebben inge diend. Als Wallage de vergoedingen voor materiële onkosten precies laat zoals ze zijn, komt hij vanaf 1992 ieder jaar een bedrag van 100 miljoen tekort. Om dat te voorkomen, worden de regels voor wat scholen wel en niet ver goed krijgen „vereenvoudigd". Duidelijk Over de oorzaak van de tekorten „bij de post huisvesting is Walla ge duidelijk. De bewindsman vindt dat er „op het departe ment onvoldoende is bijgehou den voor welk totaalbedrag huisvestingsbeschikkingen zijn afgegeven". Een andere oorzaak zijn de voortdurende bezuinigin gen in het verleden. Die leidden tot „extra problemen bij het ver vaardigen van correcte ramin gen", aldus de brief. Tot slot zijn in de onderwijsbe grotingen van 1987 en 1990 aan zienlijke bezuinigingen op de stichtings- en huisvestingskos ten aangekondigd, evenals bouwbeperkingen. Maar die be dragen werden nooit binnenge haald. Want „de aangekondigde bezuinigingen werden niet ver taald in aanscherping van de cri teria op grond waarvan voorzie ningen in huisvesting kunnen worden afgewezen". Daarmee legt Wallage de schuld van zijn tekorten bij de vorige minister van onderwijs, Deetman. CAPE CANAVERAL (RTR) - Dertig witte ratten en 2.478 kwallen krijgen binnenkort hun ruimtedoop als zij voor een negendaagse medische onderzoeksmissie aan boord van het ruimteveer Columbia gelanceerd wor den. Technici van de NASA, het Amerikaanse ruimtevaart bureau, stouwden donder dag de spaceshuttle vol voedsel voor de ratten, de kwallen en de zeven astro nauten, die als alles goed gaat zaterdag de ruimte in geschoten worden. Onderzoek De ratten en kwallen werken mee aan een onderzoek naar de invloed van ruimtevluch- ten op het hart, de botten en andere vitale systemen. Met de uitkomsten hopen weten schappers het langdurige ge- wichtsloze verblijf van astro nauten in de ruimte gezon der te kunnen maken. ■■■1 IAAPSTAD (RTR) - Het over- eg tussen de Zuidafrikaanse re- lering en de anti-apartheidsbe- veging ANC (Afrikaans Natio- laal Congres) over de vrijlating an rond 100 politieke gevange- len die al 30 dagen in honger- taking zijn, is donderdag vast- lelopen. Dat heeft voorzitster iertrude Shope van de Vrou wenbond van het ANC meege- leeld. dl zals er één politieke gevangene ;rwerlijdt kunnen de gesprekken lenet de regering over de toe- tepmst van Zuid-Afrika in gevaar t domen, zei Shope op een pers- pnferentie. „Wij gaan op een eefisis af', waarschuwde zij. „Het tejfcle land kan eronder lijden, ie- aaers toekomst kan op het spel ■gitaan." Shope leidde een vrou- „Ifendelegatie die met president asjrederik de Klerk de situatie i ihn de politieke gevangenen be- eeprak. 'htn ziekenhuis mommige hongerstakende ge- wangenen zijn inmiddels in zie- onenhuizen opgenomen omdat anun gehoor en gezichtsvermo- den achteruit gaat en zij zich iet meer kunnen concentreren, :erertelde mensenrechtenadvo- loaat Willie Hofmeyr. crie 100 hongerstakers maken ids 'ge aaJ Aandeelhouders dvan Nedlloyd iteunen Hagen ROTTERDAM (GPD) - De eeiloorse reder Torstein Hagen leieeft gisteren tijdens een tu- dfrultueuze vergadering de )mteun gekregen van de meerder- geeid van de Nedlloyd-aandeel- seiouders om het concern dras- hiisch te reorganiseren. Uit pro- lleest tegen het weren van Hagen keiit de raad van commissarissen sd(an het transport-concern llijtemde een meerderheid van 55 bi;rocent tegen de jaarrekening. )at ondanks smeekbedes om /arat niet te doen van president- lojommissaris R. Wijkstra van oofedlloyd en voorzitter De Looff inan de Centrale Ondernemings- ip^ad. Want hoewel het afkeuren ijrfl Nederland geen juridische ge- ?erolgen heeft, dreigt Nedlloyd in aljet buitenland nu onbetrouw- tei-aar over te komen. En dat zal ;eft>lgens De Looff zijn weerslag m£> het concern hebben. deel uit van de 5.500 gevangenen die om vrijlating verzocht heb ben nadat president Frederik de Klerk vorig jaar augustus ANC- leider Nelson Mandela beloofde dat alle politieke gevangenen vrijgelaten zouden worden. In middels zijn ongeveer 1.000 ge detineerden op vrije voeten ge komen, maar de regering en het ANC verschillen van mening over het aantal mensen dat nu nog voor vrijlating in aanmer king komt. Volgens de onafhankelijke Zuid afrikaanse Mensenrechtencom missie zitten er nog ongeveer 1.800 politieke gevangenen vast. Maar president De Klerk ver klaarde aan het eind van het be zoek van de Vrouwenbond: „Ik ben ervan overtuigd dat alle ge detineerden die als politieke ge vangenen duidelijk voor vrijla ting in aanmerking kwamen zijn vrijgelaten". Minister Kobie Coetsee van jus titie zei op de persconferentie na afloop van het overleg met de Vrouwenbond dat hij ervan uit gaat dat geen van de hongersta kers zal overlijden, omdat zij hun actie daarvóór af zullen bre ken. Minister D'Ancona neemt tijdens de rondleiding door het asielzoekerscentrum in Lunteren een Somalisch kindje op de arm (foto Marcel AntonisselANP) UTRECHT (ANP) - Afgewezen asielzoekers die vrijwillig terug keren naar hun land van herkomst, krijgen van de overheid een „bescheiden som gelds" mee naar huis. Minister D'Ancona (WVC) heeft dit donderdag gezegd bij de officiële opening van het asielzoekerscentrum in Lunteren. Hoe groot dat bedrag zal zijn, zei de minister er niet bij. Naast het zakgeld ontvangen de vrijwillig terugkerende asielzoekers een vergoeding voor de kosten van het vervoer. Het onlangs door het ministerie van justitie ingestelde Terugkeerbureau draagt zorg voor de uitvoering. D'Ancona en haar collega Hirsch Ballin (justitie) willen de op vang van asielzoekers in de nabije toekomst grondig reorganise ren. De bedoeling is dat er binnen een maand een eerste beslis sing valt over de asielverzoeken. Mensen die een gerede kans ma ken te worden toegelaten zullen daarna gescheiden worden ge huisvest van asielzoekers die weinig kans hebben. (Van onze correspondent PARIJS - De Franse president Mitterrand heeft gisteren tij dens de Frans-Duitse top in Lil le een 'breed opgezet ontwape ningsvoorstel' gepresenteerd. Met het voorstel wil de Franse president een bijdrage leveren aan het debat over wapenbe heersing dat de Verenigde Sta ten onlangs geopend hebben. Het Franse plan gaat verder dan de voorstellen die president Bush eerder deze week gelan ceerd heeft voor het Midden- Oosten. Mitterrand streeft naar wereldomvattende beperking van wapens. De Franse president heeft het plan, dat alle categorieën wa pens omvat, gisteren besproken met de Duitse kanselier Kohl. Mitterrand zal het voorstel de komende weken aan de belang rijkste bondgenoten voorleggen. De 57ste Frans-Duitse top, die woensdag en donderdag in Lille werd gehouden, stond voorna melijk in het teken van defensie en Europese politiek. Met name als het om defensie gaat ver schillen de inzichten van Frank rijk en Duitsland behoorlijk, zo is opnieuw gebleken. Mitterrand staat in tegenstelling tot Kohl erg sceptisch tegenover het idee van de Verenigde Staten om van de NAVO een meer politieke alliantie te maken Mitterrand vreest een te grote Amerikaanse bemoeienis. Europese defensie De Franse president ziet veel meer heil in het uitbouwen van de Europese samenwerking op defensiegebied. Een gemeen schappelijk Europees veilig heidsbeleid hoeft volgens Mit terrand niet op gespannen voet te staan met de NAVO-belan- ALPHEN A/D RIJN (ANP) - Burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn trekt zelf geen politieke consequenties uit de gifaffaire Coupépolder en zijn optreden tijdens de NOS Laat-uitzending van 15 mei, waarin hij stelde dat be stuurders niet altijd schone handen kunnen houden. Dat bleek uit de inleiding van de burgemeester tijdens de raadsvergadering donder dagavond in Alphen aan den Rijn. Paats herhaalde tegenover de raad zijn eerder geuite kritiek op de NOS, dat zijn uitspraken in het interview uit hun ver band zijn gerukt. Zijn opmerking dat een be stuurder geen schone handen kan houden, zou hij hebben bedoeld dat „besturen iets an ders is dan mechanisch de wet bepalen". Paats verwees daarbij naar het gedoogbeleid dat de pro vincie Zuid-Holland op milieu gebied voert. Paats besloot zijn verklaring, die de steun had van zijn wet houders, met: „Nu is het woord aan de commissie-Eng- wirda". Deze commissie stelt een on derzoek in naar de rol van de gemeente in de gifaffaire in de Coupépolder. De raad besloot gisteravond de burgemeester de portefeuil le van voorlichting te ontne men maar ondernam verder geen actie. Alleen Groen Links en D66 wilden het vertrek van Paats. De commissie Engwirda on derzoekt overigens niet de uit latingen van burgemeester Paats voor de televisie. Burgemeester Paats (r) in ge sprek met commissie-voorzit ter Maarten Engwirda (foto Ed Oudenaarden!ANP) De gestileerde hartstocht van de flamenco weet zelfs de nuchtere Hollanders en vormelijke Japanners te boeien. Tijdens het Holland Festival ivordt aandacht besteed aan deze populaire Spaanse kunstuiting. Verder in de bijlage Kunst CultuurMichael Zee man schrijft melodieuze rederijkerij puntige versjes uit de Oud heid Paxil Watkins, een moderne Hemvigway minutieus geteken de vlinders voor verzamelaars Kunstrai '91 mist internationale allure culturele agenda exposities. i Schoolgrootte De resultaten van het Zeeuwse Ondersteuningsproject Kleine Basisscholen wijzen uit dat er geen verband bestaat tussen schoolgrootte en kwaliteit van het onderwijs. Het Zeeuwse pro ject heeft inmiddels Europese aandacht Q gekregen. I w FC Zeeland Nu Total zich toch garant heeft gesteld voor een bedrag van 200.000 gulden hebben Jan de Rijke en Mike But gisteren als nog voor FC Zeeland getekend. Vlissingen tekent nu officieel be roep aan tegen het niet geven van een profli- OC centie. gen. In de snelle interventie macht die de NAVO-landen wil len oprichten, ziet Mitterrand al evenmin veel heil. Frankrijk zal daar niet aan meedoen, aldus de Franse president. Frankrijk en Duitsland zijn het wel eens over de vraag of Sovjet president Michail Gorbatsjov aanwezig mag zijn bij de top van de zeven grootste industrielan den (G-7). De Sovjet-leider is als het aan Kohl en Mitterand ligt, in principe welkom op de bijeen komst die in juli in Londen wordt gehouden. Gorbatsjov heeft onlangs ge vraagd om aan dat overleg te mogen meedoen. De Verenigde Staten hebben echter nogal wat bedenkingen tegen zijn aanwe zigheid. Volgens de Duitse bondskanselier doet Gorbatsjov er goed aan duidelijk te maken wat hij precies verwacht van het Westen, zodat zijn verzoek beter beoordeeld kan worden. Ook de situatie in Centraal- en Oost-Europa is tijdens de top in Lille uitgebreid besproken. Zo wel Mitterrand als Kohl zijn be zorgd over de toenemende insta biliteit in die regio die een be dreiging kan vormen voor het ontwapeningsproces in Europa. Volgens Mitterrand is de Euro pese veiligheid gebaat bij de in standhouding van de huidige staten. Alleen voor de Baltische staten ziet de Franse president onafhankelijkheid weggelegd, als ze hun geduld tenminste we ten te bewaren. Kohl en Mitterand bespraken tevens de Japanse concurrentie op economisch gebied. Ze zijn het er over eens dat de samen werking tussen de Europese in dustrieën op een aantal terrei nen moet worden verbeterd. (Zie ook pagina 4) ZAGREB (DPA) - Op 30 juni scheidt Kroatië zich van Joego slavië af, tenzij het voor die da tum met de andere deelrepu blieken een akkoord bereikt over de vorming van een los verband van soevereine staten. Dit is donderdag besloten op een speciale zitting van het Kroatische parlement in Za greb. Omdat Servië donderdag elke omvorming van de bondsstaat in een confederatie heeft afgewe zen, is volgens politieke kringen in Belgrado de afsplitsing van Kroatië bezegeld. „Het parlement verplicht de re gering er toe, alle voorbereidin gen te treffen voor het oprichten van een confederatie", luidt de opzienbarende resolutie van de parlementsleden in Zagreb. „Het parlement besluit tot de opheffing en afscheiding van Joegoslavië als hierover niet ui terlijk op 30 juni een akkoord be reikt is. President Franjo Tudjman had eerder fors uitgehaald naar de „dogmatisch-communistische krachten" in de grootste repu bliek Servië, die „van Joegosla vië een Groot-Servië willen ma ken". Servië zal aanspraak maken op grondgebied in andere republie ken als die zich uit het Joegosla vische staatsverband losmaken. Dit heeft president Slobodan Milosevic van Servië verklaard in het Servische parlement in Belgrado, Hij wees er op dat de binnenlandse grenzen 'kunst matig getrokken' zijn en dat ze nooit 'staatsgrens' geweest zijn. Als Joegoslavië uit elkaar valt, moet men nieuwe grenslijnen trekken, aldus Milosevic die pleitte voor het intact laten van de federatie Joegoslavië. Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat Sneller: 01184-84216 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen liÉrT1 U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in debus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1