GOURflH' Duizend basisscholen dicht kleintjes Vlissingse vrouw vrij na gijzeling Rebellen Ethiopië nemen macht over ikkoord Wallage met ouder- en besturenorganisaties Havenoverleg mislukt Nederlandse soldaten binnen een maand terug uit Noord-Irak Hogere belastingvrije kilometervergoeding Korting uitkering met negen procent bij weigeren werkzoeken 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Droger met zon Af en toe zon en droog. Middag tempe ratuur rond 17 graden. Meest matige noord- tot noordoosten wind, later langs de kust toenemend tot vrij krachtig. ;34e jaargang no. 118 Voensdag 29 mei 1991 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 Postbus 18. 4380/ ng PZC )EN MAAG (GPD) - Ruim 1360 ileine basisscholen worden op- eheven. Dat is vijftien procent an het totale scholenbestand. Een schooltje dat te klein rordt, maar binnen een straal an vijf kilometer de laatste ka- holieke, openbare of protes- antse school is, mag blijven be- laan. Dat is de kern van het ak- oord dat staatssecretaris Wal- age (onderwijs) heeft gesloten net ouder- en besturenorgani- alies in het onderwijs. De klei- basisscholen moeten tussen u en 1996 worden opgeheven. onderwijsvakbonden zijn ioos uit' het overleg weggelo- len. )e personeelsorganisaties eis- ;n van Wallage de harde toezeg- ing dat het basisonderwijs deze abinetsperiode bij bezuinigen 'ordt ontzien. Een onmogelijke zei de staatssecretaris giste- en. gezien de financiële span- ling op de rijksbegroting. Ook Ie bewindsman zelf kampt met ekorten op zijn begroting. Bij e materiële vergoedingen voor het basisonderwijs is er een structureel tekort van tenmin ste 100 miljoen. Het akkoord tussen Wallage en de ouder- en besturenorganisa ties voorziet in nieuwe normen voor de grootte van een basis school. Met ingang van 1993 is niet langer het inwonertal van een gemeente bepalend voor de minimum-omvang van een school, maar de 'leerlingdicht heid'. Met andere woorden het aantal inwoners van 4 tot 12 jaar, wordt bepalend voor de school grootte. Dit betekent sluiting van 1600 scholen. Maar omdat Wallage een uitzondering maakt voor de laatste school van een bepaalde richting (openbaar, protestants, katholiek of an derszins) verdwijnen er geen 1600 maar 1360 scholen. Van die 1360 mogen er 300 blijven be staan als 'nevenvestiging' van een hoofdschool. De andere 1000 verdwijnen. Tegelijkertijd worden de nor men voor het stichten van nieu- ROTTERDAM (ANP) - Het overleg tussen de Rotter damse havenwerkgevers en de vervoersbonden van CNV en FNV over nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten voor de stukgoed- en containersector is van morgen vroeg afgesprongen op de eis van de FNV geza menlijk te overleggen over één cao voor de sector. De Vervoersbond FNV gaat vanochtend zijn kaderleden raadplegen en de leden die in de ochtendploegen zitten in formeren over het misluk ken van het overleg. Eerste onderhandelaar J. Heilig verwacht dat in de stuk goed- en containeroverslag bedrijven het werk opnieuw wordt neergelegd. Zijn collega C. van der Knaap van het CNV ziet nog geen reden aan eventuele stakingen mee te doen. DEN HAAG (ANP) - De duizend j Nederlandse militairen, die mo- K menteel in Noord-Irak zijn gele gerd, zullen binnen een maand terugkeren naar Nederland. Dat heeft minister Ter Beek van De- fensie dinsdag in Brussel ge- aizegd. Een woordvoerder van liet' ministerie in Den Haag heeft dit dinsdagavond beves tigd. d Eerder werd al bekend dat de te rugtrekking van de Nederlandse i militairen in fasen moet verlo- pen om te voorkomen dat er hia- ten ontstaan in de bescherming van de naai' Noord-Irak terugke rende Kurden. Troepen van de Verenigde Naties zullen de ta ken van de naast uit Nederland ook uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada, Australië, Spanje en Italië afkomstige troepenmacht in Noord-Irak overnemen. De Nederlandse bijdrage aan de Golfoorlog heeft tot nu toe 261,3 niljoen gulden gevergd. Dat be- irag zal de komende maanden nog verder stijgen. De uiteinde- ijke kosten zullen zo'n tien tot DEN HAAG (ANP) - De belas- lingvrije kilometervergoeding an 44 cent voor werknemers die hun auto ook voor hun werk gebruiken, gaat volgend jaar omhoog. Staatssecretaris Van Amels'voort heeft dat dinsdag Jln de Tweede Kamer gezegd, die ■zich akkoord verklaarde met de benzineprijsver- ïoging met een kwartje per li- ter op 1 juli. Van Amelsvoort liet doorsche meren dat in 1993 en 1994 de we genbelasting waarschijnlijk om hooggaat. Dat ligt in het kader van de Europese eenwording si volgens hem meer voor de hand dan een verdere verhoging van de brandstofaccijnzen. 1 De woordvoerder van Financiën tekent hierbij aan dat het nog Onduidelijk is in hoeverre de hui- haagman advocaten we scholen aangescherpt. Voor de oprichting van scholen met minder dan 200 leerlingen zal Wallage voortaan geen toestem ming meer geven. Het akkoord levert structureel 180 miljoen gulden op, want gro te scholen zijn goedkoper dan kleine scholen. Het overgrote deel van dat bedrag vloeit terug naar het basisonderwijs. Maar voor Wallage is niet de op brengst van het akkoord zalig makend. „Het gaat om het door breken van een negatieve spi raal. Scholen werden de afgelo penjaren alsmaar kleiner en dus duurder. Daarom waren keer op keer nieuwe bezuinigingen no dig en dat leidde tot verschra ling. Die spiraal hebben we nu ir. opwaartse richting weten bij te stellen. Dat is de winst van dit akkoord". vijftien miljoen gulden hoger uitvallen. Er opereren alleen nog mijnenjagers in de Golf. Twee Nederlandse schepen (de Haar lem en de Harlingen) komen in juni terug. Eind juli volgt de Zie- rikzee. Ter Beek heeft dit gistermorgen in een brief aan de Kamer mee gedeeld. De bewindsman moet zelf voor alle uitgaven opdraai en. In juni zal hij daarvoor een aanvullende begroting 1991 aan de Kamer voorleggen. In het hulpbedrag zijn nog niet de uit gaven voor humanitaire hulp aan de Kurden in Noord-Irak verwerkt. Van de totale uitgaven draagt de marine het meeste (111,9 miljoen gulden), de marechaussee het minste (4 miljoen gulden). De grootste kosten zijn tot nu toe geweest: inzet schepen in de Golf (97,9 miljoen gulden), schenking gaspakken aan Tur kije (37.6 miljoen gulden) en schenking munitie aan Groot- Brittannië (35,2 miljoen gulden). De eenheid Patriot-raketten in Turkije vergde 33,6 miljoen gul den. dige 44 cent zal worden ver hoogd. Dat is volgens hem afhankelijk van de thans nog niet vastgestel de tariefsverhogingen in het openbaar vervoer, waarbij met name moet worden gekeken naar de in 1992 optredende wijzi gingen bij de Nederlandse Spoorwegen. Hoger collegegeld ook door senaat DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen (onderwijs en weten schappen) is er ook in geslaagd om de verhoging van het colle gegeld en vijf wijzigingsvoor stellen op de studiefinanciering door de Eerste Kamer te krij gen. Evenals enige weken terug in de Tweede Kamer het geval was, lukte dat dinsdag in de Senaat doordat de regeringspartijen CDA en PvdA met alle voorstel len instemden. De VVD en Groen Links stem den tegen de in totaal zes voor stellen. De 22-jarige Vlissingse komt na tien uur gijzeling naar buiten (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Onder bedreiging van twee pistolen heeft de 21-jarige P. M. uit Vlissingen dinsdag ruim tien uur een vrouw gegijzeld gehouden in een duplex-woning aan de Hercules Seg- herslaan. Het slachtoffer, de 22-jarige S. S., kon uit het pand ontsnappen nadat M. korte tijd was afgeleid toen hij telefonisch contact zocht met de politie. De vrouw is met verwondingen aan het gezicht overgebracht naar het ziekenhuis. M. kon om kwart over vier worden gearresteerd door een zwaar bewapend arrestatie-team. Volgens waarnemend commissaris J. G. den Rooijen van Vlissin gen verkeerde de man in overspannen toestand toen hij de vrouw in gijzeling nam. M. kende de vrouw uit eerdere contacten. Hij wilde haar tot een relatie dwingen. Een paar uur na het bekend worden van de gijzeling eiste de man een taxi, waarin hij met de vrouw wilde vluchten. M. vroeg verder om een gesprek met de bewindslieden van financiën, justitie en defensie. Tussen half tien en vier uur is geen contact meer ge weest tussen de gemeentepolitie en M. De gijzeling dwong de politie tot het nemen van strenge (ver- keers-(maatregelen. Omwonenden mochten hun huis niet meer in of uit. Het verkeer over de President Rooseveltlaan werd gedurende lange tijd omgeleid. Volgens burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen heeft de bevolking zich 'gedisciplineerd' gedra gen. Zie ook pagina 11 Een Ethiopisch jongetje maakt met automatisch geweer op een op het regeringsleger buitgemaakte tank een ritje door Addis Abeba ifoto Alexander JoelAFP) (Van onze correspondent! NAIROBI - Het Ethiopisch Revolutionaire Democrati sche Volksfront (EPRDF) heeft voorlopig de leiding in Ethiopië tot een nieuwe, breed samengestelde over gangsregering is gevormd. De Amerikaanse bemiddelaar Herman Cohen heeft dat gis teren verklaard na afloop van de vredesonderhandelingen in Londen tussen de Ethiopi sche regering en de rebellen. De rebellen van het EPRDF slaagden er gistermorgen na een korte maar hevige strijd in de hoofdstad Addis Abeba in te nemen en het verzet van de presidentiele garde te breken, 's Avonds was de rust weerge keerd. EPRDF-leider Mena Senawie liet na afloop van het vredes overleg weten dat zijn bewe ging voor 1 juli een conferentie zal beleggen om samen met andere Ethiopische oppositie bewegingen een overgangsre gering te vormen. Die moet het land besturen tot er onder internationaal toezicht ver kiezingen worden gehouden. Senawie zei blij te zijn dat zijn manschappen orde en gezag hadden hersteld in Addis Abe ba en gaf de verzekering er al les aan te zullen doen om de distributie van voedselhulp voor de ruim zeven miljoen hongerende: Ethiopiërs moge lijk te maken. Eerder had Ethiopië's premier Tesfaye Dinka zich terugge trokken uit de onderhandelin gen uit onvrede met de door de Amerikanen aangemoedigde opmars van de rebellen. Be middelaar Cohen noemde het vertrek van Dinka irrelevant omdat de drie in Londen verte genwoordigde verzetsgroepen „in staat zijn een overgangsre gering te vormen". Tot voor kort bewaarde de Amerikaanse regering afstand tot het EPRDF, omdat het front van Ethiopië een marxis tische heilstaat naar het voor beeld van Albanië wilde ma ken. Huurverhoging De Eerste Kamer is gisteren ak koord gegaan met een huurver hoging van 5.5 procent op 1 juli. De CD A-fractie in de Senaat zei zich niet verplicht te voelen nu ook in te stemmen met een hoger huunvaar- C deforfait. %J Fiscus De motivatie van vrijwillige brandweerlieden is de laatste tijd sterk getemperd als gevolg van f scale maatregelen. 'Oort' slaat ook in die kring toe: de helft van de bijverdien ste gaat naar de belas- Q ting. Wm Vakantiehuis Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft gister middag in Renesse een vakan tiehuis voor kankerpatientjes en hun familie geopend. Het pro ject past, liet hij weten, prima bij zijn visie op de gezond- heidszorg: solidariteit O naast collectieve zorg. I w Middelburg De Middelburgse voetballers Mi ke But en Jan de Rijke zijn terug gekomen op hun eerdere toezeg gingen naar Vlissingen te gaan. De wankele positie van VC Vlis singen heeft deze nieu we ontwikkelingen in de hand gewerkt. I DEN HAAG (GPD) - Uitke ringsgerechtigden die weigeren mee te werken aan het vinden van werk of maatregelen die daarop gericht zijn, moeten een korting van negen procent op hun uitkering krijgen. De kor ting zou na drie maanden ineens moeten ingaan. Staatssecretaris Ter Veld (socia le zaken) heeft dit voorgesteld aan de Vereniging van Neder landse gemeenten (VNG) en de directeuren van de gemeentelij ke sociale diensten. Zij heeft dit gisteren in de Eerste Kamer la ten weten. De bewindsvrouwe wil met de maatregel bereiken dat er naar betrokkene toe een duidelijk sig naal wordt afgegeven dat er iets wordt gedaan dat niet wordt ge tolereerd. Op dit moment wordt de uitke ring, indien betrokkene weigert mee te werken aan maatregelen die erop gericht zijn weer aan het werk te komen, na drie maanden met drie procent gekort. Ter Veld meent echter dat deze sanctie te zacht is. Betrokkene zal veelal denken dat het gaat om een wijziging van sociale pre mies of een andere overheids maatregel waardoor de uitke ring iets daalt. Er zal geen ver band worden gelegd met het ei gen gedrag. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen, De organistoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duideUjk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1