Vlammenzee in uur bedwongen Th. A. M. Steenkamp nieuwe burgemeester van Hontenisse Enorme toeloop nieuwsgierigen Bruinooge betaalt naheffing zelf Geen voorstel gs voor nutsreserves ten behoeve WOV Gedeputeerde Hennekeij wil soberder WOV Loe de Jong-prijs voor historicus Gijs van der Ham Honderd Walcherse brandweerlieden in actie zeeuwse almanak Staande wip PZC zeeland DINSDAG 28 MEI 1991 De politie hield de opdringende kijkers op afstand foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De brand op het industrieterrein Ramsburg in Middelburg veroorzaakte een enorme toeloop van nieuwsgieri gen. Rond 22 uur stond van af de Stationsbrug en file op de toevoerwegen. De brand weer ondervond daardoor vertraging, maar de aanrij- routes raakten niet geheel verstopt. Het verkeer werd zoveel mo gelijk omgeleid over de Veer- seweg. De doorstroming ver liep tamelijk traag, doordat veel mensen langzaam re den. Er zijn voor zover be kend geen aanrijdingen of persoonlijke ongelukken ge beurd. De politie van Middelburg kreeg in de loop van de avond assistentie van colle ga's uit Vlissingen en Veere om de mensen op afstand te houden. De Dienst Gemeen tewerken plaatste drang hekken om de mensen op af stand te houden. Volgens een woordvoerder van het Middelburgse korps onder vond de brandweer geen noemenswaardige hinder van het toegestroomde pu bliek bij de bluswerkzaam heden. De woordvoerder kon geen nauwkeurige schatting ge ven van het aantal nieuws gierigen, omdat mensen in de wijde omgeving de brand konden volgen. Tot aan de Kleverskerkse weg, aan de overkant van het Kanaal door Walcheren, stonden mensen in de berm om niets van het spektakel te missen. Omstreeks 23 uur nam de be langstelling snel af; vanaf 23.30 was de situatie weer vrijwel normaal. Geen zaak gemeente VLISSINGEN - Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA) beschouwt lijn aandeel in de Vlissingse be- astingkwestie als een pure pri- e-aangelegenheid. Bruinooge krijgt binnenkort, als oud-wet houder van Vlissingen, een for- naheffing inkomstenbelas- ling in de bus. Hij zal die, zo wenste hij maandag te bena drukken, uit eigen zak betalen. Bruinooge houdt er rekening nee dat deze aangelegenheid lem zo'n 20.000 gulden kan gaan losten. loals gemeld spelen soortgelij- :e problemen voor alle Vlis- ingse wethouders uit de perio de 1986-1989. De wethouders ouden hebben verzuimd om ge- loten vergoedingen voor op- lagpremies (AAW en AWBZ) lan de fiscus op te geven, vol- ;ens Bruinooge als gevolg van 'misverstand', voort- 'loeiend uit de gemeentelijke idministratie. De zaak gaat nog 'eel rtieer jaren terug, maar over ie periode voor 1986 heeft de fis- ius geen verhaalrecht meer. Wethouder T. Meijers, die zelf ook een forse naheffing ver- vacht, verklaarde afgelopen vrijdag tegenover de PZC dat MIDDELBURG - Van het dagelijks provinciebestuur hoeft voorlopig geen voor stel te worden verwacht over het inzetten van de re serves van de NV Delta Nutsbedrijven voor de bouw of de exploitatie van een Westerschelde Oever Verbinding. Gedeputeerde A. M. Dek (cda, openbare nutsvoorzie ningen) zei maandag tijdens de vergadering van de sta ten van Zeeland dat dit al lereerst een zaak voor de raad van commissarissen van het nutsbedrijf is. Bij de behandeling van het jaarverslag van de Delta Nutsbedrijven losten ver scheidene statenleden al wat schoten voor de boeg. SGP. RPF/GPV en WD merkten op dat de aanwen ding van reserves van het nutsbedrijf voor een WOV naar hun mening haaks op de doelstelling van de NV staat: de levering van elek triciteit. gas en water tegen zo laag mogelijke tarieven. Voor de twee reformatori sche fracties is de kabel dochter Zekatel al een voor beeld van een oneigenlijke taak. Drs A. A. D. Saman (cda) stelde zich genuanceerder op. Hij vond een bijdrage uit de reserves van de Delta Nutsbedrijven om de WOV mogelijk te maken 'niet vol strekt en altijd uit te sluiten'. MIDDELBURG - Honderd brandweerlieden, zeven blus- voertuigen, een autoladder, een hulpverleningsvoertuig en een verbindings- en commandowa gen kwamen er maandagavond aan te pas om de uitslaande brand op het Middelburgse in dustrieterrein Ramsburg te be dwingen. De droogbloemen groothandel Rhodante, waar de brand begon, en Roverdealer Renton brandden volledig uit. Het autobedrijf Focke en ande re nabijgelegen bedrijfspanden werden behouden. De schade wordt geschat op minstens een miljoen gulden. Er waren geen mensen in de gebouwen. „Je moet er even wat tegenaan gooien, maar dan lukt het toch ook," kon commandant A. J. te Paske van het brandweerkorps van Middelburg tegen elven vaststellen. De brandmelding kwam om 21.40 uur binnen. On derweg constateerden de brand weermannen aan de hand van de al van verre zichtbare vlammen en de indrukwekkende rook pluim dat het om een forse brand ging. Ter plaatse gaven zij de brand de kwalificatie 'zeer groot'. Het Middelburgse korps riep daarop hulp in. Het werd bijge staan door de korpsen van Vlis singen en Veere en door de regio nale brandweer. Het korps van Valkenisse was stand-by om eventuele andere branden te kunnen bestrijden. Een ambu lance stond voor de zekerheid in de omgeving, maar het ambu lancepersoneel hoefde niet in ac tie te komen. Een uur na de melding, om 22.40 uur. kon het sein 'brand meester' gegeven worden. Commandant Te Paske had eerder even ge twijfeld of hij over zou gaan op de inzet voor buitengewone om standigheden (meer en groter materieel) maar dat bleek niet nodig. De zeven blusvoertuigen beschikten over voldoende wa ter uit zowel brandkranen als uit het Kanaal door Walcheren om de brand aan te kunnen. Bij de brand zijn geen gevaarlijke gas sen vrijgekomen. De enorme rookwolken die over de zuidelij ke wijken van Middelburg dre ven, konden dus weinig kwaad. Wel ontploften enkele gasflessen in de autohandel. „Elf splinternieuwe Rovers staan er in die loods", verzuchtte eigenaar H. Moolenaar van Ren ton. terwijl hij werkeloos moest toezien hoe zijn bedrijf in vlam men opging „Het is een hard ge lag, hoor, als je je spulletje ziet afbranden," legde zijn echtgeno te bijna ten overvloede uit. Eige naresse J. Focke van het bedrijf aan de andere kant van de droogbloemenhandel kon opge lucht ademhalen. De loods waarin de handel in gebruikte wagens is gevestigd liep alleen waterschade op. Een Rolls Roy- ce en een duur model Mercedes werden met veel moeite van hef- bruggen afgehaald. De brandweer verwachtte nog de hele nacht bezig te zijn met nabluswerkzaamheden. Twee a drie bluswagens bleven achter bij de rokende puinhopen aan de Noordmonsterweg. Enorme rookwolken maandagavond bij de brand op het Middelburgse industrieterrein Ramsburg ifoto Ruben Oreel) het Vlissingse college van burge meester en wethouders laat uit zoeken wat er fout kan zijn ge gaan. Hij zei dat het college bin nenkort een standpunt inneemt over de vraag wat de gemeente met de situatie aanmoet. Bruinooge wenst op voorhand te verklaren dat hij geen enkele ge meentelijke bemoeienis met zijn aandeel zal aanvaarden, finan cieel noch in de sfeer van fis caal-juridische adviezen. „Hoe het ook zij, ik accepteer de op vattingen van de belastingin specteur. Ik krijg een individue le aanslag. Die ga ik gewoon pri vé betalen. Dan is het geen open bare zaak meer. maar een zaak tussen de inspecteur en mij." Wethouder C. de Keijzer (PvdA) beschouwt de afwikkeling 'voor alsnog' als een persoonlijke zaak. „Als het hele zaakje duide lijk is, dan bekijk ik wat ik doe." Ten gemeentehuize sluit men niet uit dat de twee CDA-wet- houders. die in de eerste maan den van 1986 nog in functie wa ren, met een staartje van de pro blematiek te maken krijgen. Oud-CDA-wethouder A. Hoef- kens: „Daar heb ik nog niets over vernomen." Benoeming zoon senaatsvoorzitter valt goed in raad KLOOSTERZANDE - De Dongense CDA-wethouder Th. A. M. Steenkamp (35) wordt de nieuwe burgemees ter van de gemeente Honte nisse. De benoeming van Steenkamp, zoon van senaats voorzitter P. Steenkamp, gaat in op 16 juni. Politiek Honte nisse reageerde enthousiast op de aanstelling van de CDA-er. Hij prijkte op de eer ste plaats van de voordrachts- lijst van de vertrouwenscom missie. Steenkamps wieg stond in Amsterdam, na zijn middelba re schoolopleiding volgde hij een opleiding aan de pedago gische academie en ging ver volgens aan de slag als onder wijzer. Op 21-jarige leeftijd stortte hij zich in de - lokale - politiek. Hij hielp mee het CDA in Dongen gestalte te ge ven. In 1982 werd hij in de ge meenteraad gekozen. Vier jaar later voerde hij bij de gemeen teraadsverkiezingen de CDA- lijst aan. De christen-demo craten légden beslag op zes ze tels in de Dongense raad en Steenkamp werd benoemd tot wethouder. Sinds 1989 fun geert hij in de Brabantse ge meente ook als loco-burge meester. Daarnaast is hij lid van het gewestelijk bestuur van het CDA in Noord-Bra bant. Jongste Steenkamp popelt om aan de slag te gaan in Hontenisse. Gisteren nam hij al afscheid van de Dongense raad in het gemeentehuis. Kort voor de afscheidsreceptie zei hij dat zijn gooi naar het burgemees terschap van Hontenisse een bewuste keuze is geweest, „Ik schat in dat ik zowat de jong ste burgemeester ben in dit land. Dan moet je ergens be ginnen en Hontenisse lijkt mij een prima startplaats. Niet dat ik de gemeente als een springplank zie Zeker niet." Hontenisse is voor de bestuur der geen onbekend fenomeen „De familie van mijn vrouw is afkomstig uit de streek. Er wo- De nieuwe burgemeester van Hontenisse. Th. A. M. Steenkamp. met zijn echtgenote en elf maanden oude zoon (foto Camile Schelstraetei nen nog familieden in Kloos- terzande en Hulst. Daarnaast ben ik. toen ik op de pedagogi sche academie in Dongen zat. veel opgetrokken met jonge ren uit de streek. Een zekere affiniteit met Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen heb ik zeker. De mentaliteit is mij niet vreemd." Bestuurlijke doelen heeft Steenkamp nog niet gesteld. „Het is wat moeilijk om zonder contacten met de raad te heb ben gehad te zeggen dit en dat zou ik graag willen. Kijk. Hon tenisse is een schitterende ge meente. groen, met ruimte en aardig wat recreatiemogelijk heden. Ik hoop een bijdrage te kunnen leveren aan de verdere uitbouw ervan. Verder denk ik als ambassadeur voor de ge meente te kunnen gaan func tioneren, net zoals mijn voor ganger mr Kessen, die zo ik be grepen heb. erg op de bres stond voor de gemeente De nieuwe burgemeester stel de dat hij als zoon van een be kend politicus de belangstel ling voor de politiek heeft mee gekregen. „Van jongsafaan werd ik thuis geïnformeerd over politieke zaken. Bewust ben ik echter een andere poli tieke weg - die van de lokale politiek - ingeslagen. Een weg die ik tot dusver op eigen kracht bewandeld heb. Het is echt niet zo dat ik benoemd ben omdat ik het zoontje van Steenkamp ben. De vertrou wenscommissie heeft een be langrijke stem in het kapittel gehad en ik heb de stellige in druk dat wat men in Hontenis se wilde met mijn benoeming gehonoreerd is." Waarnemend-burgemeester P. J. Mangnus (Lijst P. Mang- nus) beaamde dit volmondig „De benoeming is bij de raad goed gevallen. We vonden het een enthousiaste jonge man, die initiatieven wil ontplooien, zich wil inzetten. Dat hij een zoon is van Piet Steenkamp speelt geen rol. Och, mis schien kan het voor ons zijn nut hebben. Het is altijd ge makkelijk als hij iets aan zijn vader kan vragen. Hoe dan ook, we zijn tevreden." In zijn mars Tevredenheid ook bij wethou der B. J. M. Pauwels (CDA). „De benoeming van Steen kamp komt voor mij niet als een verrassing. Hij stond bo ven aan ons lijstje. Hij is erg jong. dat is waar. maar toch kan hij bogen op een behoorlij ke ervaring als wethouder in een redelijk grote gemeente. We verwachten dat hij heel wat in zijn mars heeft", bena drukte Pauwels. Steenkamp. getrouwd en va der van een zoon van 11 maan den. wordt vrijdag 14 juni geïnstalleerd tijdens een bij zondere raadsvergadering in sportzaal De Hinde in Kloos- terzande. „Dat is dan wel een paar dagen voor het konink lijk besluit van kracht wordt, maar dat moet kunnen. Dat kan hij maandag gelijk aan de slag", aldus Mangnus. Steen kamp volgt mr A. A. L. G. M. Kessen (WD) op die vorig jaar december tot burgemees ter van Hulst werd benoemd. MIDDELBURG - Gedepu teerde ing J. 1. Hennekeij wil een aantal zogenaamde randvoorwaarden uit het VV'OV-project schrappen om dat de oeververbinding an ders te duur en daardoor on haalbaar wordt. Vandaag (dinsdag) komt zijn voorstel aan de orde in een vergade ring van gedeputeerde sta ten. Het voorstel is uitge werkt in een ambtelijke no titie waaraan een ontwerp statenvoorstel is toege voegd, dat door gedeputeer de Hennekeij wordt verde digd. Tevens wil hij dat het project gesplitst wordt in een onder deel ontwerp en bouw en een onderdeel financiering en exploitatie Als provinciale staten daar 'ja' tegen zeggen komt de vraag aan de orde of overheidsexploitatie tot de mogelijkheden behoort. In dat geval zijn de NV WOV of bijvoorbeeld de Delta Nuts Bedrijven potentiéle gega digden. Het onderdeel bouw en ontwerp moet dan vol gens richtlijnen van de EG op Europees niveau aanbe steed worden. Het WOV project behelst niet slechts de aanleg van een brug-tunnel tussen Elle- woutsdijk en Temeuzen. Daarin zit bijvoorbeeld ook de afbouw van de Provincia le Stoomboot Diensten (PSD). Dat is een van de on derdelen waarop volgens ge deputeerde Hennekeij ge schrapt zou kunnen worden. Zo moeten de aanleginrich- tingen van de veerdienst nog een opknapbeurt krijgen. Die kan wellicht soberder worden uitgevoerd. Een an dere bezuiniging is het niet onderbrengen van de wacht gelden van PSD-personeel bij het WOV-project. Ook de boekwaarde van de boten komt voor rekening van de WOV op het moment dat de oeververbinding gereed is en de PSD wordt opgeheven. Als die kostenpost ergens anders wordt ondergebracht gaan de kosten van de WOV weer een stukje omlaag. Aanlegsteigers Ook de PSD komt vandaag aan de orde in de vergade ring van gedeputeerde sta ten De optie om een cata maran van rederij Davidse uit Dordrecht in te zetten als nieuwe veerboot is ondertus sen zo goed als van de baan. C. J. Davidse heeft te horen gekregen dat het nog aan de technische haalbaarheid van het ontwerp mankeerde. Dat bevreemdt, hem overi gens omdat het provinciaal bestuur van Zeeland in een eerdere fase duidelijk heeft gemaakt dat de catamaran wel degelijk voldoet. Verder vindt hij het vreemd dat met het schrappen van zijn ont werp, meteen de goedkoop ste oplossing voor een nieu we veerboot aan de kant wordt geschoven. Momenteel zijn de Zeeuws- Vlaamse rederij Vroon en de veerdienst Teso uit Texel nog in de markt. Vroon heeft een nieuwe offerte ingediend die meer tegemoet komt aan de wensen van de PSD. Ook wat de levertijd betreft scoort deze rederij goed. De optie van Teso bestaat uit het laten bouwen van een veerboot die eerst door de PSD wordt gehuurd en na het gereedkomen van de WOV voor de Teso gaat va ren. VLISSINGEN - De historicus Gijs van der Ham krijgt van daag (dinsdag) de Loe de Jong- prijs voor zijn aandeel in de ge schiedschrijving over de Twee de Wereldoorlog en de bezetting in Zeeland. Minister Hedy d' Ancona van cultuur overhan digt de prijs vanmiddag tijdens een bijeenkomst in het Concert gebouw in Amsterdam. De prijs, een legpenning en 20.000 gulden, is in 1988 inge steld door de Staats Drukkerij en Uitgeverij (SDUi als homma ge aan prof dr L. de Jong, die toen het laatste deel van Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog voltooide. De Lou de Jong-prijs wordt eens in de twee jaar toegekend aan mensen die zich uitzonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt in de geschiedschrijving van Ne derland Gijs van der Ham schreef in op dracht van de provincie Zeeland het tweede deel van Zeeland 40- 45. L. W de Bree, die met het eer ste deel alom bewondering had geoogst, overleed voor hij aan het tweede deel kon beginnen. Van der Ham werd in zijn werk begeleid door een commissie die was samengesteld uit weten schappers en provinciale verte genwoordigers. Polemieken Rondom de bijdrage van Van der Ham speelden zich meer po lemieken af dan om die van zijn voorganger. De historicus ge bruikte zijn opdraoht als promo tie-onderzoek hetgeen hem de kritiek opleverde dat hij op kos ten van de Zeeuwse gemeen schap gepromoveerd zou zijn. Een probleem was ook de pre sentatie van het boek. Voordat het in Zeeland officieel aan de opdrachtgevers kon worden overhandigd, ging de Universi teit van Leiden, waar Van der Ham promoveerde, met de pri meur strijken. Inhoudelijk was de kritiek van twee amateur-historici, die voor al details in het onderzoek be twijfelden. In de commotie die daarover vorig jaar ontstond, wist Van der Ham zich gesteund door de onderzoekscommissie. Zeeland 40-45 deel 2 werd uitge kozen uit 54 inzendingen, waar onder. behalve boeken, ook ge filmde documentaires, radio- en televisieuitzendingen. De met de Loe de Jong-prijs be kroonde Gijs van der Ham. 1111111111ii11111111 ii 11111 Nog geen week woonde ze in Ovczande en meteen al toon de ze een hevige belangstel ling voor de activiteiten van de plaatselijke boogschut ters. Die folklore miste ze in haar vorige woonomgeving Schouwen-Duiveland. Diep onder de indruk staar de ze naar de pijlen en bogen en vervolgens de lucht in naar de staken waarop kleu rige pluimen prijkten. Hoofdvogels, zijvogels, on- derkallen en bovenkallen heten die. maar dat wist ze toen nog niet. Ze ivist trouwens toch niet zo veel van het schieten op de staande wip. Maar grote in druk maakte het wel. Dat bleek na enige uren. „Het is een mooie sport", sprak ze. ...Maar één ding begrijp ik niet. Hoe schieten ze die plui men er nou'op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9