Bolkestein wil bonden uit SER Ministerie zet deur weer op kier voor visserij op harder Slachting onder oofvogels Drenthe Jtrecht overweegt lan verslaafden ïarddrugs te geven Nijsse Assurantiën bv Aanvaring op Amsterdam-Rijnkanaal Madame Tussaud verhuist legering verschuilt zich te veel achter adviesorganen binnen- en buitenland het weer jn zeeland ...en in europa jen haag (anp) - VVD-lïac- eleider Bolkestein vindt dat ociale partners uit de Sociaal- conomische Raad moeten. In e SER is geen plaats voor be- angenbehartiging, zegt hij deze seek in het blad „De Werkge- er" van het ncw. lij vindt dat politieke besluiten eveel afhankelijk worden ge laakt van adviezen: „Overeen- temming is een groot goed, iolkestcin wil in lolitiek blijven )EN HAAG (GPD) - VVD-frac- cleider in de Tweede Kamer, olkestein, wil actief blijven in epolitiek zolang zijn partij dat 11. Hij betreurt eerdere uit- iraken van hemzelf dat hij ;een politieke ambities' meel eeft. olkestein zegt dit in een inter- ew met het NCW-blad De erkgever. De liberale voorman eed de nu door hem betreurde tspraken direct nadat oud iVD-voorman Wiegel, commis- iris der koningin in Friesland, ilangs te kennen gaf een terug ier in Den Haag niet meer uit te uiten. olgens de VVD'er waren zijn [tspraken alleen gestoeld op :rsoonlijke overwegingen, niet de eventuele komst van Wie lt maar goed beleid is beter.". De SER moet louter uit Kroonleden (nu de derde geleding) bestaan, de Stichting van de Arbeid is er voor sociale partners. Bolkestein vindt dat ministers zich veel te veel verschuilen ach ter adviesorganen. „Ze hebben primair hun ambtenaren om zich te laten adviseren". Het pro bleem ligt dan ook niet bij de SER, maar bij de regering. Hij vindt dat het SER-model paste in de jaren vijftig, maar veel min der in de huidige ontzuilde sa menleving. Kerstkalkoen Sociale partners bekleden vol gens hem een hinderlijke dub belrol, als belangenbehartigers en regeringsadviseurs. „Daar zit iets scheef', zegt hij. Als voor beeld noemt hij de WAO, die eerst met beider instemming is gebruikt als gunstige afvloei ingsregeling. Nu moeten werk gevers en werknemers adviseren over een nieuwe opzet. „Dat is praten met de kalkoen over het Kerstmaal. Dat vindt de kal koen niet leuk en het is evenmin zinvol". Ook de geringe representativi teit van de vakbeweging haalt de liberale leider als argument aan. „Voorlieden van de vakbe weging die maar hooguit 30 pro cent van de werknemers vereni gen, nemen deel aan advisering over vraagstukken die iedereen raken." De voorzitters van de SSEN (GPD) - Boswachters in renthe melden een golf van ropersterreur onder roofvo- )ls. Haviken en buizerds wor- m de laatste weken in veront- ïstende aantallen dood aange-.- offen. veel gevallen blijken ze te jn vergiftigd met de land ouwbestrijdingsmiddelen pa- ithion en aldicarb. Opvallend het grote aantal meldingen ilde boswachterïjen Gieten en orger op de Hondsrug en de ingeving van Norg. oorzitter Johan Krol van de (erkgroep Roofvogels Noord- Oost-Nederland zegt dat er al TRECHT (GPD) - De Utreclit- politie overweegt bij wijze n experiment dit najaar te be nnen met de verstrekking van irddrugs aan verslaafden. Dit lelde hoofdinspecteur R. Bik :t afgelopen weekeinde mee. ilgens Bik, chef van het poli- idistrict binnenstad, moet het an nog worden besproken met stitie, „Maar het klimaat is er iush herstelt landelsstatus oor China EW HAVEN (RTR) - De Ameri- aanse president heeft inaan- ig gezegd dat hij de status van liina als meestbegunstigde indelspartner zal herstellen. )e belangrijkste reden om het nd in deze positie te herstel- is economisch noch strate- sch noch moreel van aard. Het verkeerd China te isoleren als ehoop hebben het te beinvloe- aldus Bush in een toe- raak tot studenten van de Ya- universiteit in New Haven Connecticut). president negeert daarmee rzoeken om China te straffen lor het schenden van de men- nrechten. Hij zei dat de status n meestbegunstigde handels- irtner onvoorwaardelijk zal Jélden voor de periode van één ■p tegenstelling tot de handel tijgt China van de VS wel nieu- f beperkingen aan de uitvoer .|n spitstechnologie opgelegd, öje VS straffen China hiermee ïgorhet leveren van raketten en geavanceerde wapensys- aan landen als Pakistan. heeft een hoge regerings- maandag gezegd. gevolg van de straf krijgt Pe- onder meer geen supersnel- computers meer van de VS. VERZEKERINGEN o va Ui< werkgevers en de vakbeweging- kunnen wat hem betreft wel op persoonlijke titel in de SER blij ven, naast capabale Kroonle den. De vakcentrale FNV neemt de suggestie van Bolkestein niet se rieus. „Hij moet vooral litera tuurprijzen blijven uitreiken; daar heeft hij namelijk wél ver stand van", sneerde FNV- woordvoerder P. van Tongeren. „Bolkestein begrijpt weinig van de Nederlandse arbeidsverhou dingen. De dubbelrol van de so ciale partners is zeer logisch, omdat zij over een heleboel des kundigheid beschikken die poli tici niet hebben. Daarmee voor kom je wetten en maatregelen die praktisch niet uitvoerbaar zijn", aldus Van Tongeren. Dat belangenbehartigers ook adviseren, geeft kabinet en par lement een indicatie over het draagvlak voor wetgeving en maatregelen. „De discussie in de SER over kabinetsmaatregelen dwingt alle partijen om met ar gumenten te komen, die zeker 30 meldingen uit Drenthe bin nen zijn. De werkgroep maakt zich hier zeer boos over: „Er was zelfs een blauwe kiekendief bij". Het Centraal Diergeneeskundig- Instituut in Lelystad dat de do de vogels onderzoekt, bevestigt de nieuwe golf van stroperij. Vol gens het instituut komt Drenthe de twijfelachtige eer toe, lande lijk koploper te zijn. Vogelbeschermers geven de ja gers de schuld. De georgani- seeerde jacht distantieert zich van de stroperij. Bonafide jagers en vogelbe schermers overleggen al gerui me tijd over de aanpak vah het probleem. De kustvaarder Watum lag na de aanvaring met de kop inde wal. Brandweerlieden zijn bezig met het wegpompen van water uit het schip om het drijvende te houden (foto ANP) UTRECHT (ANP) - Op het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoogte van Utrecht heeft gisterochtend rond half acht een aanvaring plaatsgevonden tussen een duwbakcombinatie en een kust vaarder. Er viel geen persoonlijk letsel te betreux-en en er was geen gevaar voor de omgeving. De brandweerkorpsen van Utrecht en Houten en de Rijkspolitie te water waren, onder meer met duikers, bij de boten aanwezig. De kustvaarder liep een gat van drie meter in de romp op. De duwbakcombinatie was volgens een woordvoerder van de Utrechtse brandweer geladen met wegenasfalt. De kustvaarder, de Watum, vervoerde waterglas („glas in poedervorm") en blok keerde geruime tijd de vaarroute omdat het schip dwars in de vaarroute kwam te liggen. Volgens de politie werd de aanvaring vermoedelijk veroorzaakt door oververmoeidheid van de 30-jarige schipper van de Watum uit Delfzijl. Vast staat dat de kustvaarder tegen de in Utrecht afgemeerde duwbakcombinatie is aangevaren. rijp voor", zei hij. De verstrek king van drugs zou moeten ge beuren vanuit het nieuwe in- loopcentrum voor zwervers en druggebruikers, dat in septem ber aan de Catharijnesingel in Utrecht van start gaat. Eerder al suggereerde de Utrechtse hoofdcommissaris J. Wiarda de verstrekking van harddrugs vrij te geven om het druggebruik uit de sfeer van de criminaliteit te halen. Onder meer zou daarmee het grote aan tal inbraken en autokraken ver- minderen. Zijn ideeèn hierover riepen in het verleden heftige reacties op. Maar volgens Bik is er tengevolge van de ernstige criminele bijeffecten van drug gebruik een kentering in het denken hierover te bespeuren. Bik haalde in zijn betoog experi menten met vrije drugs vers trek king in Liverpool en Birming ham aan, waarmee goede resul taten zouden zijn geboekt. Amnesty: moord en marteling zeer wijdverbreid LONDEN (ANP) - Tweederde van alle mensen in de wereld leeft in staten waarvan de rege ringen nog altijd martelen, moorden en politieke tegen standers gevangen zetten. Dit stelde Amnesty International in een oproep bij haar 30-jarig bestaan. Volgens Amnesty verzinnen de meeste regeringen uitvluchten voor hun schendingen van men senrechten. Daar moet een ein de aan komen en de internatio nale verdragen ter bescherming van de mensenrechten moeten onverkort worden nageleefd. Ter gelegenheid van haar lus trum heeft Amnesty het lot van dertig mensen symbool gesteld in een mondiale campagne. AMSTERDAM - Een medewerkster van Madame Tussaud in Amsterdam veegt de plek schoon waar de wassen beelden van Bush en Gorbatsjov moeten komen staan. Rechts het wassen beeld van televisiepresentatrice Tineke. Het museum sloot zondag de deuren om te verhuizen naar het nieuwe, grotere museum aan de Dam waar 11 juni de deuren weer geopend worden foto Koeti SuyklANP) DEN HAAG (GPD) - De Texelse visser A. Leijen uit De Koog maakt goede kans om bij de di rectie visserijen van het Minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij weer een ver gunning te krijgen voor het vis sen met vaste netten op harders. In het verleden is de afgifte van dei-gelijke vergunningen juist afgebouwd omdat er een aan zienlijk aantal zeehonden in de harderfuiken zou zijn verdron ken. Woordvoerster mr J. A. Diephuis van het ministerie liet maandag voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State weten dat het ministerie bezig is met een heroverweging van het vas- te-vistuigenbeleid: „In het verle den werd op grond van de visse- rijwet ook gekeken naar de na- tuurbelangen. Op die grond is aan Leijen een vergunning ge weigerd. Dit beleid is nadien echter losgelaten." Waarom weer vergunningen voor het vissen met vaste netten worden toegewezen, werd giste ren niet duidelijk. Een voorlich ter van het ministerie zei desge vraagd dat waar op dit moment nog vergunningen worden toe gewezen, er nadrukkelijk bij wordt gezegd dat die toewijzin gen 'niet voor eeuwig' zijn. Op de achtergrond speelt vooral het reglement zee- en kustvisse rij mee: „Dat wordt in overeen stemming gebracht met de vis- serijwet om de toetsing op na- tuurbelangen helemaal veilig te stellen." Wat sinds 1989 nog wel wordt toegewezen zou in princi pe alleen betrekking hebben op bestaande vergunningen. De directie visserijen van het mi nisterie heeft Leijen, die in ja nuari 1987 een nieuwe vergun ning aanvroeg, vorige week een brief gestuurd waarin hij erop wordt gewezen dat als hij alsnog een vergunning wil hebben, hij dit kenbaar moet maken. Me vrouw Diephuis erkende giste ren dat de brief de Texelse visser 'rijkelijk laat' - afgelopen vrijdag - heeft bereikt. Staatsraad Van der Weel van de rechtspraakafdeling besloot de zaak aan te houden. Dat bete kent dat hij alleeri* uitspraak doet wanneer blijkt dat Leijen toch geen vergunning krijgt. Leijen had er gisteren zelf weinig meer aan toe te voegen: „De brief van het ministerie opent de hele zaak. En het was mij er om te doen dat ik weer een vergun ning voor vaste netten krijg," De stukken waarop het bezwaar van Leijen was gebaseerd date ren van 1988, toen de afgifte van vergunningen mede werd inge geven op grond van het beleid ten aanzien van de zeehonden populatie in de Waddenzee. De hardervisserij met vaste netten werd. uit het oogpunt van na- tuurbelang, als een schadelijke vorm van visserij gezien in een paar jaar verdronken tenminste vier jonge zeehonden in fuiken bij West op Terschelling, die van een open kamer waren voorzien. Daarnaast werd in de visserij met vaste netten een verstoring van de rust voor de zeehonden gezien. DINSDAG 28 MEI 1991 bij een unaniem advies duidelijk maken welk draagvlak er is. Dat kan van de Kroonleden niet ge zegd worden. Zij praten zonder enige achterban", aldus Van Tongeren. De werkgeversorga nisaties hebben bij het 40-jaiïg bestaan van de SER nog eens het belang van de raad onder streept. Vandaag Een hogedrukgebied ten westen van Schotland stuurt ook van daag koele vochtige lucht via de Noordzee over onze omgeving. Het systeeju is onderiveg naar de noordelijke Noordzee en gaat vanaf morgen voor warmer weer zorgen. Een natuurlijke op lossing voor de droogte op het land is door deze ontwikkeling niet in zicht. Zoals gezegd blijft het vandaag koel weer. Vanuit de Noordzee drijven wolkenvel den binnen maar vooral in de middag en avond is de zon ook aj en toe te zien. De noordelijke ivind is meest matig maar kan vanavond vooral langsde kust tot vrij krachtig toenemen. De middagtemperatuur wordt ongeveer 16 graden. Nautisch bericht wmd: noordelijk 3 tot 4. van avond langs de kust mogelijk af en toe 5 Beaufort; zicht: goed; temperatuur kustwater: rond 12 graden; afwijking waterstan den: een geringe verlaging: ma ximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoogwater vanmiddag tegen de driekwart meter. Vooruitzichten Voor woensdag: Warmer en droog met meer zon. Middag- temperatuur rond 20 graden. De- noordoosten wind is meest ma tig. 3-4, maar neemt in de avond langs de kust toe tot vrij kachtig, 5 Beaufort. Voor donderdag tot en met za terdag: Droog met zonnige pe rioden en tamelijk winderig. Middagtemperatuur rond 20 graden. De noordoosten wind is meest matig tot vrij krachtig. 4 tot 5 Beaujort. ZON EN MAAN 29 mei Zon op 0528 onder 2146 Maan op 2315 onder 0535 Hoog water Dinsdag 28 mei V Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierik7.ee Yerseke Philipsdam-West Woensdag. 2!) me Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West uur cm iU 13.36 02.41 204 03.01 227 04.01 264 02.50 151 04.25 151 04.25 172 04.45 159 03.19 210 03.37 234 04.37 '272 03.25 157 05.00 156 05.05 177 05.25 164 uur cm 15.06 203 15.26 225 16.26 '262 15.05 150 16.40 148 16.45 170 17.00 156 15.39 205 15 57 229 16.57 266 15.45 149 17 15 148 17.20 170 17.30 155 Laag water Dinsdag' 28 mei Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Woensdag, 29 mei Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 09.06 09.25 10.36 09.00 10.15 10.20 10.15 cm uur cm 189 21.20 195 200 21.45 205 218 22.52 224 141 21.15 148 140 22.30 148 156 22.40 163 150 22.30 158 187 21.55 202 197 22.26 212 214 23.28 231 137 22.00 153 137 23.15 154 152 23.20 169 47 23 10 164 Verwachte weersituatie voor: 28-5-91 14 uur Rijdende sirene voor rampen in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM (ANP) - De nieuwe rondrijdende sirene van de brandweerkorpsen van Ber gen op Zoom en Halsteren moet de omwonenden van het plaat selijke industrieterrein waar schuwen voor eventuele ram pen op het terrein. Het apparaat is op een jeep van de brandweer bevestigd en rijdt door de stad om de bewoners te waarschu wen. Dit heeft een woordvoer der van de gemeente Bergen op Zoom maandag meegedeeld. Meer controle op temperatuur levensmiddelen UTRECHT (ANP) - De Inspectie Gezondheidsbescherming (Keuringsdienst van Waren) heeft maandag aangekondigd dat ze deze zomer intensiever gaat controleren of bederfelijke waren wel bij de voorgeschre ven temperaturen worden be waard. Aanleiding is een recent lande lijk onderzoek. Dat wees uit dat bij meer dan 30 procent van de voorverpakte bederfelijke le vensmiddelen in de winkels de temperatuur hoger is dan is voorgeschreven op de verpak king. Vooral de zogenaamde „ge maksvoeding" heeft de afgelo pen jaren een stormachtige ont wikkeling doorgemaakt. Een groot deel van deze produkten kan gemakkelijk bederven. 1111111111111111111111111M - Vooruitzichten Weersvooruitzichten voor diver se europese landen, medege deeld door het KNMI, geldig tot en met ivoensdag: Canarische Eilanden en Madei ra: Perioden met zon, maar voor al op Madeira ook enkele wol kenvelden en mogelijk een buitje. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden op Madeira iets lager. Spanje en Portugal: Perioden met zon. Woensdag in de weste lijke helft kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur in het binnenland 25 tot 30 graden, langs de Costa's van 21 graden in het noorden tot 25 gra den in het zuiden en op Mallorca en omliggende eilanden. Frankrijk: Zonnig, maar in het noorden en oosten dinsdag ook nog enkele wolkenvelden. Woensdag later op de dag in het zuidoosten kans op een lokale regen- of onweersbui. Geleide lijk warmer en middagtqjnpera- tuur woensdag van 19 graden in het noordwesten tot 25 graden in het midden en zuiden van het land. Zwitserland: Zonnig, maar woensdag later op de dag in de bergen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden op woensdag. Oostenrijk: Perioden met zon, maar vooral later op de dag ook kans op een enkele bui. Middag temperatuur ongeveer 19 gra den. Italië: Overwegend zonnig, maar in de Dolomieten in de middag meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 20 en 24 gbraden. Griekenland en Turkije: Op de zuidelijke eilanden in de Egei- sche zee en langs de Turkse zuid kust tamelijk zonnig. Elders in de middag en avond meer bewol king en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 18 en 22 graden. Belgie en Luxemburg: Dinsdag nog wolkenvelden en middag temperatuur circa 17 graden, daarna flinke perioden met zon en middagtemperatuur circa 20 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar dinsdag ook nog enke le wolkenvelden. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden, maar op woensdag enkele graden ho ger. Denemarken en Zuid-Zweden: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur onge veer 20 graden, Zuid-Noorwegen: Aan de west kust wolkenvelden en vrijwel overal droog en middagtempe ratuur ongeveer 14 graden. Om geving Oslo flinke perioden met zon en middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Britse Eilanden: Droog en flinke perioden met zon, maar langs de oostkust ook wolkenvelden. Middagtemperatuur van 15 gra den in Schotland en langs de oostkust tot ongeveer 18 graden elders. Weerrapporten 27 mei 20 uur 'C Amsterdam licht bew. 12 Aberdeen half bew. 12 Athene licht bew. 17 Barcelona onbewolkt 18 Berlijn onbewolkt 14 Budapest zwaar bew. 16 Bordeaux half bew. 27 Brussel licht bew. 15 Cyprus half bew 18 Dublin licht bew. 18 Frankfurt half bew. 18 Genève onbewolkt 19 Helsinki licht bew. 11 Innsbruck half bew. 13 Istanbul half bew. 14 Klagenfurt onbewolkt 13 Kopenhagen licht bew. 14 Las Palmas zwaar bew. 20 Lissabon licht bew. 26 Locarno licht bew. 20 Londen zwaar bew 17 Luxemburg onbewolkt 16 Madrid onbewolkt 28 Malaga zwaar bew. 19 Mallorca onbewolkt 20 Malta half bew. 20 Moskou zwaar bew. 19 München licht bew. 14 Nice zwaar bew. 19 Oslo licht bew. 17 Parijs half bew. 17 Praag zwaar bew. 12 Rome licht bew. 18 Split zwaar bew. 14 Stockholm onybwolkt 12 Warschau licht bew. 15 Wenen zwaar bew. 14 Ziirich half bew. 16 Tunis licht bew. 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5