Pronks fondsen geen grabbelton EG-landbouwberaad was voor ministers voorproefje PZC Nieuwe lenzen met een Ray-Ban kado, bij Rinck Florida opinie en achtergrond Opnieuw adempauze stelselherziening gezondheidszorg Ontwikkelingssamenwerking krijgt rekening gepresenteerd DINSDAG 28 MEI 1991 4 ter zijn hoofd begint op zeker moment een geel gevlekte pad te roepen. Annelies laat nog terloops weten dat de tuin het domein is van vier zwarte slangen. Volgens haar houden die de ratelslangeri op afstand. Zwerven Ooit trok het gezin Dendermon- de vier jaar lang door Amerika. Later zwierf Dendermonde nog eens een halfjaar in zijn eentje door dit immense land en be richtte daarover in zijn reisboek ..Amerika door de achterdeur". Hij is, in tegenstelling tot Jan de Hartog, die ook een groot deel van zijn leven in de Verenigde Staten heeft doorgebracht, nooit in het Engels gaan schrijven. Hij is ervan overtuigd dat hij zijn ge voel voor nuance alleen in de Nederlandse taal kan uitleven. Eigenlijk is hij al lang blij dat hij na zijn Groningse moedertaal nog een tweede taal onder de knie heeft gekregen. Eenpaar dagen lang treedt Den dermonde als onze gastheer op. We rijden door het vlakke, groe ne binnenland van Florida, dat volgens de schrijver sprekend op Drenthe lijkt. De zwarte, roodkoppige gieren in de bomen langs de weg, die door Dender monde visarenden worden ge- 1—1 -- kokanje i i 11 i i i i i i i Gerrit Jan Zwier noemd, zijn op de Hondsrug ech ter onbekende verschijningen. Evenals de zeboes, die uit India zijn ingevoerd, en de alligators, die loom op de oevers van rivie ren en tussen de waterplanten liggen. Deze reptielen, die nu streng worden beschermd, ne- men weer snel in aantal toe - en niet alleen op de speciale boer derijen, waar hun huid voor tas sen en laarzen wordt gebruikt en hun vlees aan restaurants wordt verkocht. Honden, en zelfs klei ne kinderen, ivorden soms het slachtoffer van die fikse groei, terwijl ook menige inwoner de schrik van zijn leven krijgt als hij 's ochtends een krokodil in zijn zwembad ontdekt. Waar we ook komen, Dender monde knoopt met iedereen een gesprekje aan, dat de duur van een vrijblijvend praatje vaak ruim overtreft. Is hij gewoon nieuwsgierig, of zie ik in de eer ste plaa ts een romancier aan het werk. die altijd voor de laak staat om zijn personages kleui en achtergrond mee te geven? geland, zullen dan de armere landen in vooral Zuid-Europa met hun marginale boerenbe- drijfjes moeten bijspringen. Ook in Den Haag voelt men daar wei nig voor. Men vindt wel dat de overproduktie moet worden aangepakt, maar niet via een soort Europees inkomensbeleid voor boeren. Waarmee de Europese Commis sie straks komt is nog onduide lijk. Wel dat van het pakket ook het welslagen van de GATT-on- derhandelingen over de vrijma king van de wereldhandel af hangt. De sanering van het land bouwbeleid zal zijn beslag moe ten krijgen onder hetNederland- se EG-voorzitterschap. Dat be tekent voor Bukman een extra zware verantwoordelijkheid. (Van onze parlementaire redacteur Carel Goseling) Het was even schrikken, vorige week in de Eer ste Kamer. Staatssecretaris Hans Simons (volksgezond heid) in het gedrang. Een be windsman die 'zijn' stelsel herziening gezondheidszorg in nevelen ziet opgaan. Si mons die spreekt over 'de geloofwaardigheid van de politiek'. Het onderwerp waar de Eer ste Kamer overigens over sprak, zal slechts weinig bur gers iets zeggen: de contrac- teerplicht in de ziekenfonds verzekering. Toch ging het. terwijl de al ondergaande zon de laatste stralen door de vitrages de Eerste Kamer inwierp, over een volgens Simons 'wezen lijk element' uit de stelsel herziening. Even uitleggen. De stelsel herziening heeft twee hoofd doelen. Ten eerste kostenbe heersing en ten tweede zorg op maat voor iedereen. Om dat te bereiken wil Simons concurrentie in de gezond heidszorg invoeren. Geen scheiding meer tussen zie kenfonds en particulier' ver zekeraar. Een einde aan vaste afspra ken over de vraag naar diver se vormen van zorg, het aan bod ervan en de prijs. Een burger die door eigen keuzen kan bepalen hoeveel er voor welke zorg betaald moet worden. Naast de garantie dat ten minste de basis gezond heidszorg gewaarborgd is (via een voor eenieder gel dende basisverzekering) kan men zichzelf gaan bijverze keren voor andere, of betere vormen van zorg. Daarnaast kan men door het nemen van een eigen risico, de financië le last zelf bepalen. Veel gepraat Tot nu toe wordt er vooral veel gepraat over de stelsel herziening. In de praktijk is er nog weinig gebeurd. Er zijn enkele kleinere onderde len van de gezondheidszorg uit het ziekenfondspakket overgebracht naar de volks verzekering AWBZ, waar voor de werknemer de pre mie betaalt. Daarnaast is er binnen het ziekenfonds naast de pro centuele, inkomensafhanke lijke premie, een vaste jaar premie in guldens gekomen. Deze zogenoemde nominale premie beloopt nu 220 gul den per jaar per volwassene. Voor kinderen (maximaal twee) geldt de helft. Zieken fondsen zijn voorts finan cieel klem gezet: ze hebben een jaarbudget gekregen waar ze maar mee uit moe ten zien te komen. De contracteerplicht in de ziekenfondsverzekering was nu een verdere stap op weg naai- het nieuwe stelsel. Tot nu toe moesten ziekenfond sen met elke arts, tandarts, specialist etcetera een con tract afsluiten. Datzelfde gold voor elk zie kenhuis en elke instelling in de gezondheidszorg. Hoezo concurrentie, bij een gega-' randeerde afname? Hoezo onderhandelingen over kwa liteit en prijs als het contract er toch moest komen? Wat wil Simons dus? Pre cies: einde contracteer plicht. Elke aanbieder van zorg moet gaan onderhande len met ziekenfonds (en straks ziektekostenverzeke raar) over zijn aanbod, de kwaliteit en de prijs. Er kan gekozen worden en de con currentie is daar. Dat alles met het oog op kostenbe heersing en uiteindelijk la gere premies voor de bur gers. 'Straf' De Eerste Kamer bleek ech ter niet overtuigd. Zeker niet als er toch maximum tarie ven bleven en aanbieders van zorg die geen contracten afsloten een soort 'straf kre gen. Hun tarief mocht maar 80 procent zijn van de nor maal berekende tarieven. Si mons moest maar eens in Brussel bij de EG gaan vra gen of dat in het kader van' een vrije concurrentie wel al lemaal mocht. De bewindsman ging over stag. De gang naar Brussel wordt gemaakt. De staatsse cretaris wil uitsluitsel bin nen enkele weken, maar een ieder die Brussel kent weet dat dat wel eens ijdele hoop kan blijken. En hier zit de ad der onder het gras. In de Tweede Kamer ligt een wets voorstel voor debat gereed dat de stelselherziening écht gaat invullen. Waarin voor 1 januari 1992 talloze maatre gelen staan. Waarmee in fei te het point of no return wordt bereikt. Vertraging nu kan de Twee de Kamer ertoe .brengen de eigen beraadslagingen maar even uit te stellen. Met alle gevolgen van dien. Het pro ces. ook binnen de gezond heidszorg zelf, stokt. De animo gaat eruit. Ieder een in 'het veld' krijgt een adempauze en kan daarin weer talloze bezwaren tegen i de stelselherziening beden ken. Gevaren die Simons al- i lemaal ziet en waartegen hij in de Eerste Kamer ook waarschuwde. Niet meer terug Maar wat zou er nu echt ge- i beuren voor de burger, als de s stelselherziening zou stok- ken, en mogelijk helemaal i niet rrieer tot stand zou ko men? Niet veel. r De huidige situatie van zie kenfondsen aan de ene, en particuliere verzekeraars aan de andere, zou blijven j bestaan. Net als het ontbre ken van concurrentie, en daarmee kostenbeheersing in de gezondheidszorg. De huidige stijging van de uitgaven met soms tien pro cent per jaar. zouden zich blijven vertalen in steeds ho- j gere premies en steeds lan- geve wachtlijsten. De overheid zou elk jaar weer moeten afwegen welke voorzieningen er nodig zijn en tegen welke prijs. Van eni- ge flexibiliteit in de gezond- heidszorg, van zorg op maat, zou weinig meer resteren. Het zou pappen en nathou den blijven. Kostenbeheer- sing op onderdelen zoals ook nu gebeurt via een in te voe- D ren prijzensysteem voor ge- neesmiddelen (GVS) bij- 'c voorbeeld. Of een vijf-partij- 5 en-akkoord over de inko mens (en daarmee ook de ta rieven) van specialisten. Za- 1 ken waarover allemaal jaren is gepraat. Waar rechterlijke uitspraken over zijn gedaan. Waar in feite tot nu toe nooit iets van terecht is gekomen. Geen der direct betrokke- j nen kan zich eigenlijk meer i voorstellen dat de stelselher- i ziening' niet doorgaat. Na ja- i, ren praten moet het gewoon, i is de stelling. Van de andere kant zal het, zo wordt ook al- gemeen erkend, voor de bur- r ger, de man in de straat, wei- 5 nig of niets uitmaken. De no- minale premie vervangen we e hoogstens door een eigen ri- sico. |j Verder blijft het ziekenfonds voor de man met de smalle beurs en de particuliere ver- e zekeraar voor degene die het allemaal wat breder heeft. En Simons? Die is dan weg. r p (Advertentie) Wie over Amerikaanse we gen rijdt, wordt voortdu rend vanaf de zijkant toegespro ken. Restaurants/benzinepom pen, motels en ook kerken rich ten vanaf hun hoge positie op de reclameborden hel zvoord tot de automobilisten. Ook de auto's zelf bevatten vaak mededelin gen van diverse aard; de num merborden zeggen niet alleen uit welke staat het voertuig stamt, maar voegen daar nog iets ex tra's aan toe: Louisiana-Het pa radijs van de sportman: Arkan sas - het land van de vele moge lijkhedenNew Mexico - het be toverde land, en Oklahoma - OK! Religieuze teksten zijn ook erg populair: „Jezus is mijn Heer" en „De Eindtijd nadert. Hoe is uw relatie tot God?" sco ren bijvoorbeeld hoog, terwijl ik „God is mijn co-piloot" slechts een enkele keer op de achterruit van een sportwagen zag staan. Langs de Golfkust van Florida duikt ook andere informatie tus sen de bekende reclame op: er zijn nog bungalows te koop in ommuurde en beveiligde woon oorden. Het gaat hier om bejaar denparken, die bij draagkrach tige ouderen uit noordelijke sta ten zeer populair zijn. Florida is immers de Sunshine State, het subtropische palmenland, met zachte winters en zonovergoten zomerdagen. Het schijnt dat ne gen van de tien imoojiers van Florida uit andere landsdelen afkomstig is. De schrijver Max Dendermonde, die met zijn 71 jaar ook tot de grijze golf gerekend moet wor den, ivoont eveneens in Florida, maar niet in een bejaardenwijk. Sarasota is al elf jaar zijn stand plaats, een langgerekte plaats aan de Golf van Mexico. Het ligt bijna tachtig kilometer ten zuiden van Tampa, de stad van Amerika's nieuwe held. Stor- min' Norman Schwarzkopfdie het land weer in een winning mood heeft gebracht. Zijn huis ligt aan de baai. waar pelikanen en zilverreigers de visstand in de gaten houden, en waar bij laag tij de oesterban- ken boven het water uitsteken. Palmen, oleanders, hibiscus, bougainvillea en fruitbomen om zomen zijn subtropische retrai te. We worden er hartelijk wel kom geheten door de schrijver zelf, zijn vrouw, de fotografe An nelies Scholz en hun twee zonen. In alle kamers draaien grote ventilatoren hun rondjes; wordt het te heet, dan begint de aircori- ditioning een poollucht te ver spreiden. Het kost mijn metgezel, die echt warme streken niet gewend is, enige moeite zich aan te passen aan het rijke dierenleven onder de met rieten matten afgedekte gaanderij. Hagedissen beklim men zijn stoelpoten, nu en dan rent een wolfsspin of forse kak kerlak over zijn voeten en ach- (Van onze verslaggeefster Rian van kuppenveld) Voor zijn doen is hij onge woon somber. Minister Jan Pronk van Ontwikkelingssa menwerking Jan Pronk ziet drie maanden na afloop van de Golf crisis zijn 'vak', de ontwikke lingssamenwerking, het kind van de rekening worden. Niet alleen financieel, maar ook po litiek. Overal ter wereld wor den 'oneigenlijke' posten zo als in Nederland een deel van de kosten van de opvang van asiel zoekers onder de begroting van ontwikkelingssamenwer king gebracht of wordt op die begroting gekort. Politiek gezien heeft de geal lieerde overwinning in de Golf oorlog ertoe geleid dat de ruimte die aan ontwikkelingslanden wordt geboden om hun eigen normen en waarden te bepalen, geringer is geworden. 'Je hebt je maar te voegen naai' onze opvat tingen' lijkt na de Golf het pa rool van het Westen te zijn ge worden. Pronk: „Ik ben minder optimis tisch dan een jaar geleden, toen ik de nota 'Een wereld van ver schil' schreef. Ik ben verschrik kelijk aangevallen over één zin in dat rapport, waarin ik stelde dat 'de westerse waarden zullen domineren'. Iedereen is na die regel opgehouden met lezen, maai' in de alinea daarna bleek dat ik mij daarbij niet wilde neerleggen en schreef ik, dat als je als Westen het gevoel hebt dat je gewonnen hebt van Zuid en vooral van Oost. je dat extra ver plichtingen oplegt om te luiste ren naar anderen, open te zijn, je macht niet te misbruiken. Maar nu, na de Golfcrisis, zie ik weer tendensen die leiden tot een vergroting van de superiori teit van de westerse technologie, de macht, het model. In feite be vestigt de uitkomst van de Golf crisis het gelijk van mijn zin uit de nota. Ik zie te weinig westerse bereidheid om te luisteren en te kijken naar andere normen en waarden." Pronk constateert dat in toene mende mate andere ministeries aanslagen doen op zijn fondsen en overal ter wereld de bewinds lieden van financiën, handel, landbouw en buitenlandse za ken zich min of meer minister voor ontwikkelingssamenwer king gaan wanen. Een tiental jaar geleden toonde hij zich een groot voorstander van een dergelijke betrokken heid. maar nu gebeurt het hem allemaal een beetje te vroeg. „Ik vond die betrokkenheid nodig om op de specifieke beleidster reinen de belangen van de ont wikkelingslanden aan de orde te laten komen, maar ik ben er té gen als ontwikkelingsdimensies gemanipuleerd worden voor an dere belangen." En dus vecht hij er tegen dat ontwikkelingssa- menwerkingtiet kind van de re kening gaat worden. Correctie „Een jaar geleden zei ik nog dat acties, zoals voor Bangladesh, Ethiopië en de Kurden niet no dig moesten zijn. Het is fijn dat de mensen dat doen, maar het is langzamerhand een onderdeel van de internationale overheids uitgaven, dus dat komt wel in or de. Er is immers geld genoeg. Dat durf ik nu niet meer te zeg gen. Het is nu zo dat de vrijgevig heid van mensen een correctie gaat worden op falend over heidsbeleid. En het is een schan de dat overheden het daar op la ten aankomen. Binnen één nacht werden er mil jarden voor de strijd tegen Sad dam Husayn opgehoest en voor de rest van de wereld moetje het geld bij elkaar schrapen. Over heden bepalen niet meer ratio neel waaraan zij steun zullen verlenen, ze planten nu ergens een vlag en zeggen 'kijk hier zijn wij bezig'. Maar die keuzes wor den niet gemaakt op basis van zorgvuldige overweging. En dan ontstaat publiek onbegrip." „Mensen kunnen niet steeds blijven doorgaan met geven", zo stelt Pronk. „Zij moeten er van uit kunnen gaan dat de overheid eerlijke verdelingsmechanis men hanteert, maar nu dreigt de post ontwikkelingssamenwer king een soort grabbelton te worden en worden bij bezuini gingen binnenlandse problemen op voet van gelijkheid gesteld met groepen die ten eerste ar mer zijn en ten tweede hier geen stem hebben, dus niet kunnen protesteren." Macht Het doorklinken van de stem van de Derde Wereld baart Pronk ook zorgen als het gaat om de vraag wie wat bepaalt. Terwijl prins Claus begin mei aan het begin van de conferentie van de Society for International Development (SID) in Amster dam vooral kritiek leverde op de werking van instituties en de ef- welddadige effecten van revolu tie in ontwikkelingsprocessen zijn zo mensonterend, zo men sonwaardig, dat ik daar altijd om heen probeer te gaan. Ik streef wel naar radicale hervor ming. door democratisering aan de onderkant en hervorming aan de bovenkant, maar het moet wel gelijktijdig gebeuren." Geweld Hoewel Pronk grote angst heeft voor de effecten van geweld, waarschuwde hij aan het eind van de SID-conferentie er wel voor dat een toename van ge weld dreigt. Evenals prins Claus ziet hij in de jaren negentig een stijging van het aantal conflic ten. met name in de Derde We reld: „Gevaar voor geweld is er altijd geweest, maar het is nu an ders. Ecologisch barst het uit de voegen ten gevolge van de fysie ke beperkingen. Bovendien tre den de conflicten binnen de Der de Wereld duidelijker op de voorgrond als gevolg van de ver anderingen in de verhouding tussen Oost en West". Pronk ziet een duidelijke taak. bijvoorbeeld voor de Verenigde Naties als het gaat om het voor komen van conflicten en het hanteren daarvan. Zijn grote vrees is dat nu de Verenigde Sta ten zichzelf min of meer hebben benoemd tot politie-agent van de wereld, ook de waarden en normen van de VS aan andere volkeren opgelegd worden. Hij memoreert dat het gevaar be staat dat, zeg, 'the American way of life' middels internatio nale communicatiekanalen wordt opgedrongen aan landen als Indonesië, of aan Afrika, het Midden-Oosten. Maar ook hün normen moeten een kans krij gen in de wereld. Wat Pronk het fascinerende vindt aan de jaren '90 is dat over al ter wereld een soort gemeen schappelijke waarde gaat ont staan: de roep om democratie klinkt overal. De ethiek en de moraal die prins Claus zo node miste in het huidige economisch denken, heeft, zo zegt Pronk, ook alles met die roep om demo cratie te maken. Want demos (volk) omvat ook de stem van de ongeborene aan wie wij onze we reld moeten nalaten, dus demo cratisch is het niet langer vol te houden dat de economie er op gericht is de rijken steeds rijker en het milieu steeds armer te maken. (Van onze correspondent Hans de Bndjn in Brussel) De Europese landbouwmi nisters hebben de voorbije maanden totaal bijna een volle week vergaderen nodig gehad om het eens te worden over de landbouwprijzen voor het sei zoen 1991-1992. Aan het eindre sultaat is al die moeite nauwe lijks af te lezen: de prijzen blij ven goeddeels op het niveau van het afgelopen seizoen. Het overleg was intussen maar een voorproefje van wat de mi nisters, en dus ook de Europese boeren, later dit jaar' te wachten staat. Dan moeten 'de twaalf het eens zien te worden over een veel drastischer hervorming van het Europese gemeenschappe lijke landbouwbeleid. Dan gaat het niet meer om een procentje hier en een heffinkje daar, maar om keiharde ingrepen. De Nederlandse boer heeft nu dan ook weinig reden tot klagen. De melkquota dalen met twee procent, maar de melkboeren worden daarvoor gecompen seerd. Als gevolg van de verho ging van de medeverantwoorde lijkheidsheffing van drie naar vijf procent (een procent minder dan EG-Commissaris MacShar- ry wilde) daalt ook de graanop brengst. Boeren die vrijwillig vijftien pro cent van hun grond 'braakleg- gen' hoeven die heffing echter niet te betalen, en wie ook nu al aan een braakleggingsregeling meedoet wordt vrijgesteld van de twee procent extra heffing. Hoofdprincipe was ditmaal dat de landbouwuitgaven binnen de in 1988 door de EG-regeringslei- ders vastgestelde begrotings- grenzen moesten blijven. Ook met het voorliggende prijzen pakket komen de landbouwuit gaven al zo'n 15 miljard gulden uit boven die van het voorbije jaar. De Golfoorlog, de Duitse eenwording en de daling van de dollarkoers in 1990 hebben daar vooral toe bijgedragen. Heel wat ministers vonden dat hun boe ren moesten worden ontzien en dat die begrotingslimiet dan maar moest worden doorbro ken. MacSharry weigerde dat pertinent, wetende wat er later dit jaar nog komt. Stoppen De landbouwuitgaven blijven dit jaar net onder de limiet van 75 miljard grilden, waarmee de landbouw nog steeds 60 procent van de EG-begroting opslokt. Maar bij ongewijzigd beleid zul len ook volgend jaar weer miljar den extra nodig zijn. Iedereen weet dat die ontwikkeling ge stopt moet worden, omdat de fectiviteit - of liever het gebrek daaraan aan de kaak stelde, ging Pronk aan het slot van die zelfde conferentie uitvoerig in op de bestaande machtsverhoudin gen. In feite vulden de beide toe spraken elkaar aan, want zo stelt Pronk „Amerika is een in stitutie. Een besluitvormings proces (bijvoorbeeld in interna tionale organisaties) waarbij er een Pax Americana heerst, dus Washington beslist en de rest van de wereld volgt of klapt, is ook een institutie." De kritiek van Claus op het feit dat instituties niet aan hun doel beantwoorden, is, zo zegt de mi nister. „voor een deel het gevolg- van machtsverhoudingen om dat de Amerikanen of de weste lijke landen die instituties naar hun hand zetten, maar voor een deel is het ook het gevolg van het feit dat de ruimte die er is, niet voldoende benut wordt door ontwikkelingslanden, bijvoor beeld als gevolg van de bureau cratie." Wie daadwerkelijk beslist, is ook van grote invloed op het ontwik kelingsproces. Het gaat erom diegenen om wie het gaat moge lijkheden te bieden zelf tot ont wikkeling te komen en dat bete kent dat bestaande machten zullen moeten terugtreden. Pronk: „MijnheleIndonesië-reis heeft in teken gestaan van dat ontwikkelingsproces van onder af. En dat gaf interessante dis cussies, leidde soms ook tot bot singen. Want een dergelijk pro ces vereist democratisering. De mocratie aan de onderkant is de enige mogelijkheid om tot ar moedebestrijding te komen, on gelijkheden te verkleinen en mensen in staat te stellen hun ei gen lot in handen te nemen. Het hele vraagstuk is of bestaande machtsinstituties dat toelaten of niet". Helemaal van onderaf kan een duurzame ontwikkeling niet gaan. zo stelt Pronk, want ook aan de bovenkant moeten machtsverhoudingen en institu ten veranderen, anders stoten de mensen die aan de onderkant bezig zijn op een bepaald mo ment hun hoofd en dreigt er re pressie. Als er aan de bovenkant helemaal niets gebeurt, leidt dat bij ontwikkeling van onderaf on vermijdelijk tot revolutie, tot ge welddadige omwenteling. „En dat is iets wat ik afwijs. De ge- Minister Jan Pronk (foto GPDi De financiële meerjarenplan ning waarover de EG-leiders het in 1988 eens werden, en waarin de ruimte voor de landbouwuit gaven van jaar tot jaar is vastge legd, loopt overigens volgend jaar af. Dat betekent dat dan nieuwe meerjarige afspraken ge maakt moeten worden. Daarbij moet meer geld beschikbaar ko men voor onder meer het milieu, voor steun aan Oost-Europa en de Sovjetunie, voor technologie beleid. De lidstaten zullen met meer geld over de brug moeten ko men, en er wordt zelfs gesproken over de invoering van een Euro pese belasting. Maar er zal ook drastisch bezuinigd moeten worden, en het is daarbij logisch dat de grootste slokop de groot ste bijdrage levert. MacSharry heeft voorlopig zijn kaarten gezet op een plan waar van vooral de kleine boeren, die hun inkomen zien dalen door de noodzakelijk geachte produk- tievermindering en de verlaging van de landbouwprijzen en -quo ta, zullen profiteren. De EG zal dan minder subsidies hoeven te verstrekken, terwijl de lidstaten zelf meer geld moeten uittrek ken voor de ondersteuning van hun boeren. Vooral de rijkere landen met grote en welvarende boerenbe drijven, zoals Nederland en En- O G E N GAAN OPEN BIJ R I Middelburg. Lange Delft 8b, 01180-13792. EG meer taken heeft dan alleen het ondersteunen van overpro- ducerende boeren. Maar als de prijsonderhandelingen voor de deur staan zijn de landbouwmi nisters dat al gauw vergeten. Nu bij aanschaf van een set zachte con tactlenzen (f365,-) 'n originele Ray-Ban" zonnebril kado.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4