Raad achter plan kinderopvang Afscheid van politiebaas PZC Finale zaalvoetbalstrijd Raad Zierikzee ingenomen met komst van dagverblijf Hoogaars luistert Brouwse Dag op Nutsfusie kostte Tholen meer arbeidsplaatsen dan verwacht Middelburg wacht op sponsorgeld banken na fietsrit W ester schouwen steunt recreatiebus Raad Wissenkerke tegen 10 mille voor nutscommissarissen streek 14 Wethouder Brouwershaven blij met happy end discussie Brandweer Zierikzee jubileert DINSDAG 28 MEI 1991 BROUWERSHAVEN - Oe ge meenteraad van Brouwersha ven is maandagavond akkoord gegaan met een subsidie van 1 gulden per inwoner voor de kin deropvang op Schouwen-Dui- veland. Alleen het raadslid van F. van der Meide van de combi natie SGP/SGP/RPF steunde het voorstel van het college van burgemeester en wethouders niet. Wethouder S. C. J. B. Loscha- coff-de Kanter (PvdA) van wel zijn toonde zich verheugd dat de discussie omtrent de kinderop vang op Schouwen-Duiveland in de raad van Brouwershaven ein delijk ten einde is gekomen. „Het was een lang vervolgver haal, maar het heeft nu eindelijk Adjudant van taak ontheven THOLEN - Adjudant D. Cop- poolse, commandant van de rijkspolitie Tholen is in verband met persoonlijke omstandighe den op eigen verzoek ontheven van zijn taak. De vervangend groepscommandant, adjudant M. Verkerke, neemt zijn functie waar in afwachting van de reor ganisatie bij de Nederlandse po litie. Coppoolse was al enige tijd ziek thuis. Hij is nu coördinator voor de rampenbestrijding bij de af deling beleidsvoorbereiding en algemene zaken van de algeme ne dienst bij de rijkspolitie Zee land. ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer van Zierikzee viert zaterdag 8 juni het zestigjarig bestaan. In en om de brandweer kazerne aan de Regenboog straat wordt van 11 tot 17 uur een open dag gehouden. Er worden ook stands opgesteld van diverse bij de brandweer be trokken instanties. Op het ter rein achter de kazerne geven korpsleden demonstraties met een schuimblusvoertuig en met hulpverlenings apparatuur. een happy end gekregen", zei ze. Het VVD raadslid M. C. J. van der Velde-de Wilde vond het de hoogste tijd om de knopen door te hakken omtrent de realisatie van een kinderdagverblijf en een gastouderproject in gebouw 't Mierenest in Zierikzee: „Kinde ropvang is een must en is over een tijdje gewoon niet meer weg te denken. Dus zetten wij het licht op groen." Het liberale raadslid voegde eraan toe het jammer te vinden dat het be drijfsleven nog weinig enthou siast had gereageerd op het pro ject. Waardering Ook de CDA-fractie sprak haar waardering uit over het compro misvoorstel, een gulden per in woner voor de kinderopvang uit te trekken. De christen-demo craten hadden eerder laten we ten dat zij bij 'onacceptabel' ho ge kosten alleen het gastouder project zouden steunen. „Maar nu er een duidelijk financieel plaatje op tafel ligt, stemmen wij van harte in met het voorstel", liet J. Heinen weten. Het reformatorische raadslid Van der Meide ging niet met de CDA-fractie mee. Hij bleef vast houden aan zijn eerder geuite wens het gastouderproject los te koppelen van het kinderverblijf en wenste daarom het voorstel van het college niet te steunen. De socialisten in de raad van Brouwershaven konden zich volledig vinden in de subsidie van 1 gulden per inwoner, al plaatste E. M. Duinhouwer- Stoel kanttekeningen bij de ou derbijdrage. Zij wenste duide lijkheid over de hoogte hiervan. Wethouder Loschacoff-de Kan ter moest het antwoord hierop schuldig blijven: „Deze bijdrage wordt binnenkort landelijk vast gesteld. We wachten hierop." Twijfel Veel lovende woorden voor L. Diepenhorst De PvdA uitte als enige partij kritiek op het voorstel om de Zeeeuwse recreatiebuslijnnet met een eenmalige bijdrage van 4120 gulden te steunen. M. P. Ketting-Koopman vond deze subsidie te hoog, zeker omdat zij verwachtte dat er nauwelijks in woners van Schouwen-Duive land van de lijn gebruik zullen maken. Toch stemde de PvdA- fractie niet tegen de eenmalige bijdrage: „Het voorstel krijgt van ons het voordeel van de twij fel", zo lichtte Ketting-Koop man het PvdA standpunt toe. GOES - De Goese politiecom missaris L. Diepenhorst heelt maandagmiddag officieel af scheid genomen. Diepenhorst, sinds april '83 korpschef van de gemeentepolitie in Goes, ging op 1 mei aan de slag als hoogste politiebaas in Leeuwarden. Tijdens een bijzonder druk be zochte afscheidsbijeenkomst roemden diverse sprekers de kwaliteiten van de scheidende politiechef. Burgemeester mr T. R. Seinstra bijvoorbeeld liet er geen twijfel over bestaan, dat Goes z'n commissaris met lede ogen ziet vertrekken. Volgens de Goese burgemeester heeft Diep enhorst in zijn Goese periode een 'heel herkenbaar eigen stempel' op het gemeentelijke politiekorps gedrukt. Hij karak teriseerde de heer Diepenhorst als een voortreffelijk manager en een geëngageerde politieman met gevoel voor het echte poli tiewerk. Reorganisatie De burgemeester van Goes greep de gelegenheid aan om en kele kritische kanttekeningen te plaatsen bij de reorganisatie (fu sie tussen rijks- en gemeentepo litie) van de politie. In principe staat de Goese burgemeester daar niet afwijzend tegenover; de reorganisatie kan leiden tot een verbeterde politiezorg. Aan de andere kant, aldus Seinstra, bestaat het gevaar dat er een or ganisatie ontstaat met een 'be stuurlijkwaterhoofd'. Hij vreest, dat de betrokkenheid van ge meenteraden bij het politiebe leid en de politiezorg minder wordt. In dat verband toonde Seinstra zich voorstander van de instelling van enkele distric ten ('ik denk aan drie of vier') binnen de regio. De scheidende politiecommissa ris werd gisteren niet alleen toe gesproken, maar ook toegezon gen: door het pas opgerichte po litiemannen-koor Zeeland, Het koor repeteteert pas sinds een maand of vier. Maar dat was maandagmiddag nauwelijks te horen. Het 'I love you truly' kwam er in elk geval zeef ge smeerd uit. Burgemeester uit onvrede over houding Duiveland ZIERIKZEE - Waarschijnlijk omstreeks oktober krijgt Zie rikzee een voorziening voor (re gionale) kinderopvang. De ge meenteraad besloot maandag avond unaniem het kinderdag verblijf onder te brengen in ge bouw 't Mierenest, in de wijk Poortambacht. Overigens is de startdatum nog niet precies be kend, omdat het gebouw eerst moet worden verbouwd. Maar wethouder P. de Rijke (CDA, pu blieke werken), zegde op aan drang van zowel PvdA, CDA als VVD toe de verbouwing zoveel mogelijk te zullen bespoedigen. Niettemin was het de fracties een pak van het hart dat de kin deropvang in Zierikzee nog dit jaar een feit wordt. 'Eindelijk, de vlag kan uit', verzuchtte raads lid C. Klippel-Huurling (PvdA). En haar collega's M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) en J. T. Sijswerda-Bos (VVD) gaven met woorden van gelijke strekking eveneens van hun voldoening blijk. Dat weerhield burgemeester mr J. J. P. M, Asselbergs er niet van, erop te wijzen dat de gemeente Duiveland tot nu toe nog steeds 'te beroerd' is eigen geld in de re gionale kinderopvang in Zierik zee te steken. Terwijl de gemeen ten Westerschouwen en Brou wershaven wel bereid zijn over de brug te komen om de opvang in Zierikzee een kans van slagen te geven. Het standpunt van Middenschouwen is nog niet be kend, maar wethouder De Rijke had enige hoop dat ook die ge meente alsnog zal willen bijdra gen. Bovendien had hij signalen ontvangen dat de gemeente Bruinisse, die eerder afhaakte, toch nog het voorbeeld van Dui veland wil volgen, dat wil zeggen althans de rijksbijdragen in de regionale kinderopvang in Zie rikzee te willen steken. Tentoonstelling Zierikzeese kunstenaars, die be kend zijn bij de Zeeuwse Cultu rele Raad, komen voortaan in aanmerking voor een gemeente lijke subsidie voor het organise ren van een tentoonstelling. De REC begint weer een bruggroep GOES - Het Regionaal Educa tief Centrum (REC) in Goes start in september opnieuw met een bruggroep voor volwassenen. Volgens het REC twijfelen vol wassenen die weer willen gaan leren of ze het wel kunnen. Het doel van de bruggroep is het ge heugen op te frissen en stu dievaardigheid op te doen. Daarnaast wordt aandacht be steed aan vervolgopleidingen. De cursussen worden gehouden in het REC-gebouw in Goes. nieuwe subsidieregeling had de instemming van alle fracties. De regeling komt in de plaats van de de afgelopen jaren geldende subsidieregeling bij aankoop van kunstwerken, waarvan ech ter weinig gebruik werd ge maakt. „Laten we hopen dat de nieuwe regeling meer aanslaat", aldus burgemeester Asselbergs. Ook raadslid Bij de Vaate-Ro- zendaal (CDA) sprak de wens uit dat de kunstenaars met de nieu we regeling beter uit de voeten kunnen en erdoor gestimuleerd worden om te exposeren. 'Want er komt hier publiek genoeg. En Zierikzee is erg geschikt voor ex posities'. Enkele raadsleden lieten weten een 'brandbrief van Scouting Zierikzee te hebben gekregen, met de vraag waarom het zo lang moet duren voordat de gemeen te meewerkt aan de plannen voor de bouw van een nieuw scoutcentrum. Het oude cen trum brandde enkele jareij gele den tot de grond toe af. Wethouder De Rijke voelde zich in enige mate aangesproken, maar moest erkennen dat met name de ambtelijke adviezen langer op zich laten wachten dan hij in eerste instantie had verwacht. Niettemin had hij goe de hoop de plannen van Scou ting nog voor de komende vakantieperiode in de advies commissie voor jeugd- en jonge renwerk aan de orde te kunnen stellen. De finale van de zaalvoetbalcompetitie in sporthal Onderdak in Zierikzee werd na een spannende strijd gewonnen door Sporthuis Zierik zee (foto Pieter Honhoff) Gemeentebestuur ontstemd SINT MAARTENSDIJK - De Delta Nutsbedrijven (I)NB) heb ben veel te laat uitsluitsel gege ven over de gevolgen voor de plaatselijke werkgelegenheid van de fusie tussen PZEM en WMZ. En de DNB hebben eerder gemaakte afspraken daarover aan hun laars gelapt. Dit zei wethouder J. Versluijs van de gemeente Tholen maandag tij dens een raadsvergadering. Gemeentebestuur en DNB spra ken september 1989 met elkaar af dat Tholen en Sint Philips- land slechts vijf arbeidsplaatsen zouden verliezen. In afwijking van die toezegging is onlangs be sloten dat elf medewerkers een andere standplaats krijgen, Die mededeling kreeg het gemeente bestuur pas in maart van dit jaar. „En dat terwijl we destijds toch uiterst zorgvuldig vragen hebben gesteld over die werkge legenheid". aldus Versluijs. Volgens het college van burge meester en wethouders beseft de directie van DNB dat er bij de gemeente Tholen verwachtin- gen zijn gewekt die niet waar kunnen worden gemaakt. Het nutsbedrijf zou het betreuren dat destijds is geproken over aantallen werknemers. Raads lid P. van Belzen (RPF/GPV) stak zijn ergernis over de gang van zaken niet onder stoelen of banken. „Ze beslissen over ons. voor ons en zonder ons." De SGP-fractie sprak zich bij monde van A. Kersbergen uit te gen vrouwenemancipatie. Het streven daarnaar- past volgens hem niet in het maatschappelijk bestel. De SGP stemde dan ook tegen een krediet van 1400 gul den voor een deskundigheids training van leden van de werk groep emancipatie. Van Belzen (RPF/GPV) deelde de mening van de SGP. De raad ging unaniem akkoord met de toetreding van Tholen tot de gemeenschappelijke rege ling vuilnisstortplaats Midden- Zeeland. Met name J. L. van Gorsel (WD) hamerde erop dat snel duidelijk moet worden hoe veel het storten van bedrijfsaf val gaat kosten. ZIERIKZEE - Het zaalvoetbal team Sporthuis Zierikzee won maandagavond in sporthal On derdak in Zierikzee de super cup door in de laatste minuut de winnende treffer te scoren. De clubkampioen van Schou wen-Duiveland kreeg de begeer de bokaal niet cadeau van de be kerkampioen De Beuze/PJZ. In de eerste helft werd door beide ploegen 25 minuten lang niet ge scoord. Halverwege de tweede helft sloeg de vlam in de pan. waardoor scheidsrechter Jan Oosterboer genoodzaakt was een PJZ-speler twee minuten straftijd te geven. Leon Hendrix profiteerde en scoorde via een knappe actie 1-0 voor Sporthuis, Toch kwam PJZ binnen vijf mi nuten weer op gelijk hoogte door een doelpunt van Johnny Hage. In de laatste tien minuten steeg het spel naar een hoog niveau, waardoor beide teams achter el kaar wisten te scoren. Sport- huis-speler Mark Berrevoets zorgde voor 2-1, maar Erwin van de Maas bracht met een droge knal zijn PJZ-team weer op gelij- 'S-GRAVENPOLDER Collecte - De collecte voor het Astmafonds heeft in 's-Gra- venpolder 2279.10 opgebracht. ke hoogte. Twee minuten later bracht Van de Maas zijn ploeg op voorsprong door de gelegen heidskeeper Hans Verkaart met een mooie boogbal te passeren. Tenslotte waren het Marco Sa- man en Camil van Tiggelhoven die Sporthuis Zierikzee de su- MIDDELBURG - Middelburg wacht al elf maanden op 25.000 gulden. Dit bedrag zou een aan tal banken in de gemeente heb ben toegezegd. Volgens het PvdA-raadslid H. Akdag is zelfs nog geen cent overgemaakt. Hij vroeg het college van b en w maandag tijdens de raadsver gadering actie te ondernemen. Een aantal Middelburgse ban ken zou burgemeester mr Chr. G. J Rutten vorig jaar juni mon deling hebben toegezegd 25 000 gulden te zullen overmaken voor een ontwikkelingsproject op de Kaapverdische Eilanden. In ruil voor het bedrag ging de burge meester vorig jaar met een klei ne veertig amateurfietsers naai de zustersteden Folkstone en Vilvoorde. „Ik ben er in vertrouwen van uit gegaan, dat het wel zou goedko- men", aldus Rutten. Volgens de burgemeester hebben de ban ken gewacht totdat de club het hele traject zou afleggen. Zoals gemeld kon een deel van .de tocht niet worden gefietst door een veerbootstaking. Afgelopen weekeinde is dat stuk (Boulogne sur Mer/Vilvoorde) alsnog verre den, Inmiddels is een brief de deur uit om de banken aan hun belofte te houden. BURGII-HAAMSTEDE - De ge meenteraad van Westerschou wen heeft vlak voor het hoog seizoen nog snel een aantal za ken geregeld. De recreatiebus krijgt van de gemeente 20.000 gulden e'n de WV in Rencsse niets voor het informatiesys teem Zeeland Zien. Voor de wat verdere toekomst bepaalde de Westerschouwse raad maan dagavond, dat zij geen uitbrei ding wenst van recreatie ten oosten van de Helleweg. Het CDA stemde als enige tegen het voorstel om ruim 5000 gul den te verstrekken voor de re- creatiebedrijven in Burgh- Haamstede die gebruik maken van Zeeland Zien. De christen democraten vonden dit niet ver genoeg gaan; ook Renesse moet subsidie krijgen voor het ge bruik. Reden voor de andere fracties hier geen geld aan te ge ven, is dat de VVV-Renesse een ander systeem heeft en dat maar zeer weinig recreatie-onderne mers in Renesse op Zeeland Zien zijn aangesloten. „Maar dat de ondernemer het belang niet ziet. wil nog niet zeggen dat de toerist dat ook niet ziet", meende CDA-woordvoerder A. J. Pad mos. Wethouder G. J. W. van der Salm (PvdA) vond dat het CDA erg laat aankwam met de 'service voor de toerist'. Vorig jaar was volgens hem reeds duidelijk ge steld dat, als er niet meer onder nemers in Renesse mee zouden meedoen, de grootste badplaats van Schouwen geen subsidie meer zou krijgen voor Zeeland Zien. „U dacht waarschijnlijk dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opge diend", veronderstelde Van der Salm. „Maar afspraak is af spraak, en daar houden wij ons aan." De andere fracties waren het volkomen met dit standpunt eens, al betreurden zij het zeer dat in Renesse niet meer belang stelling is getoond. Recreatiebus Alle fracties konden zich vinden in het verstrekken van ruim 20000 gulden voor de bus. Ten slotte zou meer openbaar ver voer kunnen leiden rot minder autogebruik, en dat willen fracties graag. De recreatiebu een idee van ZWN en Carlier Bi gaat deze zomer rijden langs hele Zeeuwse kust. In de g meente Westerschouwen dos de recreatiebus elk uur de kt v nen (inclusief Nieuw-Haamst de) en de campings bij de Ranij weg, Hoogenboomlaan, J. Boeijesweg, Kloosterweg en 11 geweg aan. Op een enkel punt was er kritiel CDA-er Padmos kon zich nj voorstellen dat de bus in hi hoogseizoen in tien minuten va de ene kant van Renesse naari andere kant zou kunnen rijde; Loco-burgemeester ir C. Veerhoek was het volledig m Padmos eens. dat de dienstreg ling erg krap is. Totaal oneens was de loco-bi gemeester het met de stellir van het CDA, dat de bus oi langs de rustige strandoverga gen moet gaan rijden. De meente staat juist variatie vot aldus de loco-burgemeester, moeten rustige stranden drukke zijn. Padmos evenv vond dat ook de toerist die etj rustig heenkomen zoekt, bruik moet kunnen maken vz de bus. Op proef Voorlopig gaat de bus voor d(j seizoen op proef rijden. Aan li r eind van de rit wordt bekeken het experiment kan word voortgezet. PvdA-er J. C. He drikse opperde alvast een id voor als de proef niet slaaf „Dan moeten er kleine busj komen van de campings naar kernen." Zeer eensgezind was de ra: over het rapport Terp over. Brouwersdam. Voor uitbreidt van recreatie ten oosten van Helleweg voelt Westersehouw niets. Alle fracties noemden fc van het allergrootste bela alert te blijven, en wilden derh ve graag vertegenwoordigd zi in de projectgroep die het ra port gaat uitwerken. Vooral, benadrukten ze, om te zorg dat het niet de verkeerde ka i opgaat, en om andere deeli c mers te wijzen op de 'enorme u r stralingseffecten' van de Bk c wersdam op Westerschouwen. e Steun voor nieuwe APV WISSENKERKE - De leden van de nieuwe raad van commissa rissen van de Delta Nutsbedrij ven mogen hooguit presentie geld of een onkostenvergoeding ontvangen. Een vaste vergoe ding daarnaast van tienduizend gulden per jaar is volstrekt overbodig. Dat was maandag avond de opvatting van vrijwel de gehele Wissenkerkse ge meenteraad. De verschillende raadsfracties steunden hiermee CDA-fractie- voorzitter P. Moll, die namens de gemeente Wissenkerke deel neemt aan de onderhandelingen over het samengaan van het energiebedrijf PZEM en de wa termaatschappij WMZ tot de NV Delta Nutsbedrijven. Door de samenvoeging van de twee nutsbedrijven onstaat er een raad van commissarissen van zestien leden. Volgens Moll is die veel te groot om in de toe komst goed te kunnen werken. „Mede vanuit dat standpunt is een vergoeding van tienduizend gulden dan ook niet op z'n plaats", hield Moll zijn collega raadsleden voor. Omdat geen van de nieuwe commissarissen financieel afhankelijk is van de functie is een onkostenvergoe ding beslist voldoende, rede neerde WD-raadslid C. J. Diele- man. Een opmerking die door het merendeel van de raadsle den met instemmend geknik werd beaamd. Gesteund door het standpunt van de raad zei onderhandelaar Moll te betwij felen of de nieuwe bestuurs structuur van de Delta Nu goedgekeurd wordt. Volge hem hebben meer deelnemen gemeenten daar duidelijk moi te mee. Gemeentewetten De Wissenkerkse raad na maandag verder een nieuwe gemene Plaatselijke Veron1 ning aan. In de verordening, de oude regeling uit 1970 vi vangt, is een groot aantal nie we gemeentewetten van de laa ste jaren samengebracht. De meente gebruikt een model v; de Verening van Nederland' Gemeenten (VNG) als basis vo de verordening, die op sommi punten is aangepast aan plaatselijke situatie. Zo he: Wissenkerke in de nieuwe ven i dening aparte bepalingen ops nomen over het wildkamper 1 en het kort aanlijnen en muj korven van gevaarlijke hondei De fracties van PvdA en Cl toonden zich tevreden met h| pakket, maar waren sceptisi i over de controle daarop. Hl raadslid A. C. Oudshoo' (PvdA) vroeg zich af hoe effect i de bepalingen uit de verori ning zijn, als er geen garan kan worden gegeven over coj trole op een goede naleving, antwoord daarop stelde burf meester P. Wisse dat gemeen' en politie er alles aan doen omi wet zo goed mogelijk te handl) ven, maar dat daar onmogeli waterdichte garanties voor geven zijn. percup bezorgden met een eind stand van 4-3. Voorzitter Cor Verkaart van de zaalvoetbalcommissie Schou wen-Duiveland reikte de super cup uit aan Sporthuis Zierikzee, waarmee gelijktijdig het zaal- voetbalseizoen werd gesloten. BROUWERSHAVEN - De Brouwse Dag met muziek play- in in Brouwershaven wordt dit jaar gehouden op zaterdag 6 ju li. Burgemeester L. N. Labruyè- re geeft het startsein om 11.00, met een toespraakje op de Markt. De Brouwse Dag is een grote braderie met veel muziek, kra men. een verloting en attracties voor kinderen. Het traditionele hoogtepunt van de dag is de mu ziek play-in. Vorig jaar namen 217 muzikanten in de leeftijd van 9 tot 83 jaar deel aan dit mu ziekfestijn. Nieuw op de twaalfde editie van de Brouwse Dag is de aanwezig heid van een hoogaars. Het his torische schip, eigendom de Stichting Behoud Hoogaars, meert op uitnodiging van de ge meente af aan de Loswal. Op de braderie komen ook kra men te staan van diverse non profit organisaties, zoals de Die renbescherming, het Smalstads Gemengd Koor. de Wereldwin kel. Rode Kruis Welfare, Platte landsvrouwen en Oranjevere ging. De braderie is geope vanaf 10.00 uur. Aan de Hav Zuidzijde worden oude bro mers en tractoren tentoonf steld. Verder kan men een tod je per huifkar in de omgevi van Brouwershaven maken. Op de Markt zijn optredens v drumband Apollo, de major tes van Apollonia, volksmuzi groep De Zeeuwse Rei en volksdansgroep Nehalennia. Fanfare - Het fanfarekoi Eensgezind-Exelsior geeft zat dag 1 juni vanaf 15 uur een c( cert in de muziektent in Ziei zee. De koniklijke harmoi Kunst en Eer uit Zierikj treedt twee weken later, zat dag 15 juni, op in De Beuze Zierikzee. Het concert begint' 15.15 uur. Op het programi staan onder meer werken v Franz von Suppe, Kees Valk Wim Laseroms. De afscheidsreceptie van de Goese politiecommissaris L. Diepenhorst werd druk bezocht (foto Pieter Honhoff)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 24