Etiopische leger legt wapens neer CDA krijgt in Senaat een zetel minder dan verwacht l Kok: pas in 1992 besluit koppeling Bom mogelijk oorzaak vliegramp "V 'PI Vliljoen schade bij )rand Middelburg legering tegen oproep VS aan rebellen tot overnemen hoofdstad Moeizaam overleg iaven-cao Rotterdam Nieuw soort asfalt verlengt remweg ideeën! 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Veel bewolking Wolkenvelden maar vooral later ook af en toe zon. Maximum temperatuur rond 16 graden. Matige tot vrij krach tige noord- tot noordoosten wind. 34e jaargang no. 117 jnsdag 28 mei 1991 IVan onze correspondent) IAIROBI - Direct nadat in Lon- bekend werd dat de Etiopi- :he regering en rebellen liet ens waren geworden over een apenstilstand, heelt de Etio- ische regering gisteravond aar troepen de opdracht gege- en de wapens neer te leggen. Schellen van het Etiopische Re- jolutionaire Democratische olksfront (EPRDF) zijn verder ipgetrokken naar de Etiopische loofdstad om, zoals zij ver gaarden, orde en gezag te her- lellen. 5e Amerikaanse onderminister •oor Afrikaanse zaken, Herman :ohen, die als bemiddelaar op treedt bij de vredesonderhande lingen in Londen tussen de strij dende partijen, zei maandag middag de rebellen verzocht te hebben zo spoedig mogelijk naar Addis Abbeba op te rukken om de situatie in de stad te stabi liseren. Etiopië's premier Tes- faye Dinka, die ook in Londen is, verklaarde dat zijn regering zich hiertegen fel verzet. Volgens hem is het met de wapenstil stand gedaan zodra de rebellen de stad binnentrekken. Een EPRDF-woordvoerder liet korte tijd later weten dat de re bellen niet van plan zijn met ge weld de macht te grijpen maai de veiligheid in Addis Abbeba HIDDELBURG - Een enorme jrand heeft maandagavond de Jroogbloemengroothandel Sliodante bv in Middelburg vol ledig vernield. Van het gebouw liaan alleen nog wat wankele nuren overeind. Een deel van ket naastgelegen garagebedrijf Rcnton Rover is eveneens in de as gelegd. Persoonlijke onge- tallen deden zich bij de brand aiet voor. De schade wordt ge schat op één miljoen gulden. Hoe de brand is ontstaan was maandagnacht onbekend. De Middelburgse brandweer omstreeks twintig voor aen via het landelijk alarmnum- ner 06-11 gewaarschuwd. Toen ie eerste wagens richting indus trieterrein Ramsburg reden. ROTTERDAM (ANP) - Het over leg tussen de vervoersbonden van FNV en CNV en de Rotter- iamse havenwerkgevers is maandagavond twee keer ge schorst. Na de eerste schorsing werd het overleg na elf uur her- rat, maar een half uur later op nieuw geschorst. De eerste schorsing was op ver- soek van de FNV. folgens de bestuursleden van ie vakbonden draait het overleg au alleen nog maar om de vraag ïelke partij verantwoordelijk is roor het afbreken van het over ig. De Vervoersbond FNV heeft ïl voorbereidingen getroffen om tanmorgen de haven opnieuw Indiase politie pakt verdachte aanslag Gandhi MADRAS (AP) - De Indiase po litie heeft zondag een 30-jarige Srilankaanse Tamil-vrouw (earresteerd. Zij wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moord op de ïoormalige premier Rajiv Gand hi, zo hebben de persbureaus DNI en PTI maandag bekend ge naakt. Het was de eerste arres tatie sinds de aanslag. DEN HAAG (GPD) - De koppe ling tussen lonen en uitkerin- ?en moet op 1 januari aanstaan de gewoon doorgaan. Als er re denen zijn om van de koppeling if te wijken kan dan op zijn vroegst op 1 juli 1992. Dit is de beleidsinzet van minister Kok Ifinanciën). De PvdA-leider beeft zijn positie bepaald in het licht van de komende begro- lingsgesprekken 1992, die rond de zomer binnen de minister- faad worden gevoerd. Volgens Kok kan het kabinet Pas begin 1992 definitieve beslis-' ringen nemen over de handha ving van de koppeling. Eind van dit jaar zal het kabinet wel een bepaalde richting moeten bepa len. Op basis van de huidige ver pachtingen voor 1992 is de kop peling volgens de ministers De Vries (sociale zaken) en Lubbers riet te handhaven. Kok wil ech- willen herstellen door belangrij ke plaatsen in de stad te bezet ten en de bevolking op te roepen hieraan mee te werken. Het EPRDF is vervolgens van plan samen met alle andere opposi tiebewegingen een overgangsre gering op te zetten, aldus de woordvoerder. In Addis Abbeba was in de loop van maandag nauwelijks nog sprake van orde en gezag en waarnemers melden dat waar nemend president Tesfaye Ofe- bre-Kidan de toestand in de stad niet langer onder controle had. De presidentiële garde is zo goed als ontbonden. In diverse delen van de stad werd geplunderd terwijl hier en daar straatge vechten plaatsvonden. Ambassade In verband met de snel verslech terende veiligheidssituatie in de Etiopische hoofdstad hebben Groot-Brittannië en Nederland hun burgers die zich nog in de stad bevinden opgeroepen naar het terrein van de Britse ambas sade te gaan en daar de nacht door te brengen. Djibuti Vanuit buurland Djibuti wordt gemeld dat daar zeker 20.000 Etiopiërs en vele regeringssol daten binnen zijn gekomen, ter wijl voor de kust zes Etiopische schepen liggen met nog eens 4.000 vluchtelingen aan boord. Op het internationale vliegveld staan 35 Etiopische toestellen. Etiopian Airlines heeft onder tussen haar hele vloot naar Ke nia gevlogen terwijl maandag avond ook een aantal militaire vliegtuigen op het internationa le vliegveld van Kenia landde met aan boord tientallen solda ten met hun familieleden. De re gering van buurland Sudan heeft verklaard dat zo'n 1300 Etiopische regeringssoldaten met familie naar Oost-Sudan zijn uitgeweken. werd direct het sein 'zeer grote brand' gegeven. De korpsen van Vlissingen en Veere werd om as sistentie gevraagd. De brand weer van Valkenisse rukte even eens uit om de kazerne van Mid delburg te bemannen voor het geval zich nog een brand zou voordoen. In totaal waren zo'n honderd brandweerlieden be trokken bij de bluswerkzaamhe den. Omstreeks twintig voor elf had de brandweer het vuur onder controle. Het nablussen duurde tot ver na middernacht. De me tershoge vlammen lokten dui zenden mensen naar het indus trieterrein. De politie stelt van daag een technisch onderzoek in. Zie ook pagina 9 plat te leggen als het overleg we derom mislukt. De FNV beraadde zich om streeks half elf nog op de weige ring eerder gisteravond van de werkgevers om gezamenlijk te overleggen over één cao voor de non-bulksector. De bond wil dat alle bedrijven aan de onderhan delingstafel zitten. De SVZ blijft op haar standpunt staan dat over de vijf cao's waar het om gaat apart wordt onderhandeld. Eerder maandag ontstond wrij ving omdat de Rotterdamse ha venwerkgevers, verenigd in de SVZ, weigerden hun Amster damse collega's (SVN) tot het overleg toe te laten. De Ver voersbond FNV vindt dat de Amsterdamse havenbaronnen wel bij het overleg betrokken moeten worden. De FNV riep zijn leden in de Rot terdamse haven gisteren bij fiet wisselen van de ploegen, op het moment dat het overleg met de werkgevers begon, op weer aan het werk te gaan. Sinds vorige week woensdag staken leden van de Vervoersbond. Woens dag, en in iets mindere mate donderdag, lag de haven groten deels plat. Daarna is selectief ge staakt. De oproep het werk te hervatten is volgens bestuurder K. van Nimwegen bewust ge daan om de werkgevers te ver- Inwoners van naburige dorpen kijken naar de wrakstukken van de neergestorte Boeing (foto AFP) (Van onze correspondent SINGAPORE - Alle 223 inzittenden van een Boeing 767 van een Australische chartermaatschappij zijn gistermorgen om het le ven gekomen, nadat hun toestel in de lucht was ontploft en brandend was neergestort in een junglegebied ten noordwesten van de Thaise hoofdstad Bangkok. Thaise luchtvaartautoriteiten onderzoeken of er sabotage in het spel is. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat in het toestel een bom was geplaatst. Een onbekende man had de chartermaatschappij Lauda Air in Wenen opgebeld met de me dedeling dat de aanslag niet tegen haar was bedoeld, maar tegen de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines. Eige naar van de charter is de voormalige Formulel-coureur en we reldkampioen, Niki Lauda. De Boeing, die pas twee jaar in ge bruik was, verongelukte kort na het vertrek van de luchthaven van Bangkok, Dong Muang. Het was nauwelijks een half uur in de lucht toen het plotseling van het raderscherm verdween, zon der dat d.e piloot tevoren noodsignalen had gegeven. Lauda ver klaarde, dat de piloot geen contact had gehad met de luchtver- keerstoren op Dong Muang om een technisch mankement door te geven. Wrakstukken en de lichamen van 140 verkoolde slacht offers werden later geborgen in een heuvelachtig junglegebied. De Boeing was van Hongkong via Bangkok onderweg naar We nen. Aan boord waren 213 passagiers en tien bemanningsleden. ter proberen om in de winter maanden van 1991 op 1992 met werkgevers en vakbonden een beleid op de rails te zetten waar door een verslechterende ver houding tussen werkenden en niet-werkenden tegengegaan wordt. De stellingname van Kok staat haaks op recente mededelingen van minister De Vries aan de Ka mer. In een schriftelijke reactie op opmerkingen van de Kamer over het wetsvoorstel inzake de koppeling gaf de minister te ken nen dat het kabinet deze zomer moet beslissen over de koppe- ling. Nadat het SER-advies er is volgt eind dit jaar een definitie ve beslissing die aan de Kamer wordt voorgelegd. Eerder liet een woordvoerder na mens de PvdA weten dat de Ka mer dit najaar over de koppeling moet beslissen. Op basis van de huidige vooruitzichten wil het CDA al van de koppeling af. DEN HAAG (GPD) - Het CDA krijgt in de Eerste Kamer een zetel minder dan waarop was gerekend. Ook de PvdA krijgt er één minder. VVD en D66 worden in de nieuwe Senaat even groot en Groen Links wint een zetel. Dit blijkt uit de voorlopige uit slag van de verkiezingen voor de Eerste Kamer, die gisteren werd gehouden. De Eerste Kamer wordt verko zen door de leden van Provincia le Staten. Daardoor is de uitslag altijd redelijk voorspelbaar. Toch zaten er gisteren nogal wat afwijkingen van de voorspellin gen die daags na de provinciale verkiezingen op 6 maart werden in de wacht, omdat het Statenlid van de Groenen in Noord-Hol land op Groen Links stemde. De uitslag van de verkiezingen ziet er als volgt uit: CDA 27 (was 26) PvdA 16 (was 26) WD 12 (was 12) D66 GL SGP GPV RPF 12 (was 4 (was 2 (was 1 (was 1 (was Mr. H.D. Tjeenk Willink Groen Links sleepte de restzetel PvdA-senator Tjeenk Willink keert toch terug in de Eerste Ka mer. Zijn herkiezing was onze ker, doordat de PvdA in Den Haag bij de provinciale verkie zingen zoveel had verloren. Door een voorkeursactie van Zuidhol- DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe asfalt ZOAB (Zeer Open Asfaltbeton) kan bij plotseling remmen tot ge vaarlijke situaties leiden. Auto's hebben op dit nieuwe wegdek een veel langere rem weg dan op het oude conven tionele asfalt. Dat blijkt uit een onderzoek van het ge rechtelijk laboratorium, uit gevoerd in opdracht van de verkeersschout van justitie W. Bekkering in de provincie Drente. De studie werd ver richt naar aanleiding van een ongeval op de met het nieuwe asfalt bedekte RW34 bij Anlo. Het nieuwe asfalt ZOAB be staat uit een stroperig meng sel van steen en teer met een zeer grove structuur. Het wordt steeds vaker gebruikt. Groot voordeel is dat. het makkelijk water afvoert waardoor automobilisten nauwelijks last hebben van opspattend water en dus goed zicht behouden. Uit de proeven blijkt dat bij 80 kilometer per uur een voer tuig op een droog ZOAB-weg- dek een 15 meter langere rem weg heeft dan op gewoon as falt. Bij 100 km per uur is dat 22 meter. De rijkspolitie verwacht dat bij proeven op een nat wegdek de remweg nog veel langer zal zijn. Het CDA-kamerlid Van Vlijmen zal minister Maij- Weggen (verkeer en water staat) vragen een onafhanke lijk onderzoek te laten doen naar de kwaliteit van het ZOAB-asfalt. SER VVD-fractievoorzitter, Frits Bol- kestein, vindt dat de sociale partners uit de Sociaal-Econo mische Raad moeten„omdat daar geen plaats is voor belan genbehartiging" schrijft hij in het NCW-blad De Werkgever. De FNV neemt de opmer king van Bolkestein C niet seriezis. Vergoeding In Middelburg is burgemeester jhr. Ch. Rutten in conflict geko men met de raad. Rutten vindt dat hij zijn vergoeding als com missaris van Delta Nutsbedrij ven niet in de gemeentekas hoeft te storten. De Zeeuwse staten hebben uitgesprokezi dat de ver goeding van provincieverte genwoordigers in de provinciekas jnoet home" Lesvluchten De Veerenaar Tony va?i Verre heeft de Nationale Ombudsman om een uitspraak gevraagd over de rechtmatigheid van de oefen- vluchten vanaf de luchtmacht basis Woensdrecht bovezi Zeeuws gebied. Van Verre hoopt dat zijn klacht leidt tot een reprimande voor 4 O Defensie. I w WtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ VC Vlissingen Het voortbestaan van profclub Vlissingen hangt nog steeds aan een zijdezi draad, omdat de di rectie Total de eerder toegezeg de bankgarantie voor eezi be drag van 200.000 gulden (nog) niet heeft gegeven. De multina- tional heeft, de voorwaarden, waaraan Vlissingen moet voldoen, aangescherpt. De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) Dril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. -Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd, Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland, Middelburg Goes Hulst Terneuzen - Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal 5 De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens), landse Statenleden kreeg hij echter vijf stemmen. De verkiezing van Tjeenk Wil link gaat ten koste van de vroe gere directeur van de Wiardi Beekman Stichting, Joop van den Berg. De terugkeer van Tjeenk Willink is erg belangrijk, omdat hij een van de belangrijkste kandidaten is voor het voorzitterschap van de Senaat. De huidige voorzit ter, de CDA'er Piet Steenkamp. houdt er volgende maand mee op. Omdat inmiddels het voor zitterschap van de Tweede Ka mer in handen van het CDA is, is het gebruikelijk dat het voorzit terschap van de Senaat door de tweede partij wordt bezet, de PvdA. (Zie ook pagina 11) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organistoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: Loskade 45, Middelburg 01180-29101 In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1