Nieuwe klacht over lesvluchten Spaans-Havo hekkesluiter PZC Handel in tolkaartjes Zeelandbrug Zeeuwse Landschap wil Kleine Zeetje nog deze zomer afsluiten WOB Middelburg dreigt Muziekschool met vertrek uit bestuur RPF-statenlid trekt boetekleed aan na kritiek op Boertien Deense scholieren op bezoek in Terneuzen in kader uitwisseling PvdA-fractie uit staten bezoekt Veere provincie 13 feerenaar vraagt uitspraak Nationale Ombudsman eslaagden Ter Welle JUWEELTJES examen lezers schrijven DINSDAG 28 MEI 1991 VEERE - De Nationale Om budsman moet zich uitspreken over de manier waarop de Ko ninklijke Luchtmacht de pro vincie Zeeland en haar inwo ners ondergeschikt maakt aan het belang van oefenvluchten vanaf de luchtmachtbasis ffoensdrecht. De Veerse radio journalist Tony van Verre heeft ten klacht ingediend bij de om budsman, mr drs M. Oosting. Het is nog niet bekend wanneer de ombudsman uitspraak doet. De Nationale Ombudsman kan uitspraken doen over de vraag of de overheid burgers in een zaak juist of onjuist heeft behandeld. Officieel betekent zo'n uit spraak niet meer dan een repri mande. maar als de ombudsman njn afkeuring laat blijken heeft dat niettemin effect op de betref fende overheidsdienst. Tony van Verre beschouwt een eventuele uitspraak in zijn voordeel als meer dan een genoegdoening. Als de ombudsman - een onver dacht. onbesmet, onafhankelijk ichaam - mij gelijk geeft, bete kent dat een handvat om verder jctie te ondernemen." Sinds Zeeland in 1980 officieel oefengebied werd voor de les- tluchten vanaf de basis Woens- drecht is Van Verre een van de mensen die in het geweer komen legen de geluidsoverlast die de flatus PC-7 Turbotrainers ver- iorzaken. Vooral in de Walche- en-area. een gebied dat zich uit trekt over het noordwesten van Walcheren tot twintig kilometer luiten de kust. veroorzaakten je oefenvluchten een stroom an klachten. 'alloze toezeggingen, bespre- ungen tussen staatssecretaris Zoektocht naar olievervuiling ivas tevergeefs 'LISSINGEN - Met de patrouil- eboot V 85 van DGSM is maan dagavond tevergeefs gezocht aar een olievlek voor de Wal- herse kust. len sportvisser maakte vanaf boot aan het begin van de vond melding van een omvang- ijke olievervuiling ter hoogte an Westkapelle. Naar aanlei- hiervan werd de V 85 naar iet geduide gebied gedirigeerd, ladat het schip daar enige tijd n de schemering had rondgeva- en. is het onverrichter zaken miswaarts gekeerd. mr B. J. M. baron van Voorst tot Voorst en gedeputeerden van Zeeland en vragen van Tweede Kamerleden ten spijt is er in mei 1991 nog niets veranderd. Wat Van Verre het meeste steekt, zijn alle niet nagekomen toezeggingen. „Toen de lucht macht de oefeningen boven Zee land in 1989 aankondigde, zei luitenant-kolonel H. G. M. Reijs dat overlast voor de Zeeuwse be volking was uitgesloten." Van Verre citeert uit het verslag van de bijeenkomst dat 'dit vliegtuig bijzonder milieuvriendelijk is en de mensen niet overvalt, zoals de F-16'. ..Dat is grote onzin ge weest, en dat wist de lucht macht", aldus Van Verre. De toezegging dat het lesgebied boven Zeeland niet gebruikt zou worden in verband met 'techni sche onmogelijkheden' was een jaar later niet langer ter zake doende. Met de uitbreiding van de capaciteit van de luchtver keersleiding in Amsterdam wa ren die technische onmogelijk heden van de baan. Vanaf dat moment was het eveneens ge daan met de rust op Walcheren. Opblaasbootjes „Daarna heeft de luchtmacht verschillende keren aangekon digd dat er maatregelen'zouden worden genomen om een einde te maken aan de geluidsover last. Zo kwam er de belofte in 1990 dat de Pilatus boven Wal cheren bleef vliegen zolang de lesvliegtuigen niet waren voor zien van rubber opblaasbootjes (als veiligheidsvoorziening voor oefenvluchten boven water - red.). Iedere rechter die dat leest, concludeert daaruit dat zodra die bootjes er wel zijn, er niet lan ger boven Walcheren gevlogen wordt. Die bootjes zijn er inmid dels, maar defensie gaat gewoon door met de oefenvluchten." Van Verre vindt het gek dat een provinciaal bestuur geen enkele zeggenschap heeft over het luchtruim boven zijn grondge bied. „Defensie baseert zich op wetgeving en afspraken die der tig jaar geleden zijn gemaakt. Dat de omstandigheden op Wal cheren intussen volstrekt veran derd zijn, negeren ze gewoon weg. Dertig jaar geleden woon den hier nog niet zoveel mensen, was er nog geen toerisme ont wikkeld zoals dat nu bestaat. De tolerantie die ze van ons vragen, is uit de tijd. Er zou allang nieu we wetgeving moeten bestaan die de hinderwetbepalingen ook op de krijgsmacht toepast." IETR ANCHEMENT - Het Kleine Zeetje' aan de rand van ïatuurgebied het Zwin wordt leze zomer toch afgesloten. Eer- Ier overleg tussen de beheer- ler, Het Zeeuwse Landschap, nde gemeente Sluis leek uitge lezen te hebben dat strandgas- in elk geval dit jaar nog op lun favoriete plekje bij de uit- tulping van de Zwingeul kon en neerstrijken. laar directeur R. Willems van let Zeeuwse Landschap ver- laarde zaterdag na de officiële Dgebruikname van een loop- ilankier dichter bij de vloedlijn lat het Kleine Zeetje toch bin- len enkele maanden wordt afge- loten. Willems kwam maandag liet op die woorden terug. „Wij lebben met vertegenwoordigers ïan de gemeente Sluis heel na- rukkelijk afgesproken dat wij et natuurgebiedje afsluiten ranneer wij denken dat het licht moet. Het ligt voor de and dat dat nog deze zomer is." fillems wilde nog niet zeggen ranneer het idyllische plekje an de rand van het al met prik- eldraad afgezette gedeelte zal ilaatsvinden. Wel liet hij door- chemeren dat er geen twee laanden meer overheen zullen aan. lurgemeester M.L. Everaers en ethouder J.J. du Fossé van luis waren 'zeer verbaasd' over e ontboezeming van Willems. let college van b en w heeft en- ele weken geleden nog overleg ©ES - Aan de christelijke Iholengemeenschap voor be- •epsonderwijs Ter Welle in bes slaagden de volgende kan- Waten voor het examen van de jleiding assistenten in de ge- ïndheidszorg: 'deling Apothekersassistenten: hn Boot uit Middelhamis. Monique in Damme uit Walsoorden. Ingrid tfoer uit Hulst. Tasja Hut uit Vlis- deen. Carla Joosse uit Middelburg. nne-Marie Lindhout uit Lewedorp lline Nipius uit Sommelsdijk en ine Wijkhuis uit Ritthem 'deling Doktersassistenten: Eve- n Adriaanse uit Middelburg. Lian- Audenaerd uit Axel. Carina van r Sluijs uit Sommelsdijk. Rianne eketee uit Yerseke. Marjolein van Veer uit Serooskerke en Joline refhorst uit Middelburg. 'deling Tandartsassistenten: Ma- dn Filius uit Kapelle, Lydia van He- uit Goes. Mirjam van Lienden uit finkenszand en Marja Zweedijk uit gevoerd met Het Zeeuwse Land schap. B en w hadden daaruit begrepen dat in elk geval dit jaar het zeetje niet zou worden afge sloten. Recreatiedruk De burgemeester: „Ik snap niet hoe iemand het in zijn hoofd kan halen het stukje strand nu, net vóór het seizoen, dicht te gooien. Er zijn nieuwe strandafgangen aangelegd, er ligt net een nieuw plankier. Mensen die ter plaatse niet goed bekend zijn, worden automatisch verder van het Zwin en dichter naar de vloed lijn geleid. Degenen die het Klei ne Zeetje wel weten te vinden, moeten ontzettend veel moeite doen om er te komen. Zo zal de recreatiedruk op het gebiedje al sterk afnemen en wennen de mensen er al vast langzaam aan dat in de toekomst het stukje strand definitief verboden ge bied is." Ook wethouder Du Fossé snapt niet waar de haast van Het Zeeuwse Landschap ineens van daan komt. Na de dreiging van een aantal gasten van camping Het Zwin om het prikkeldraad door te knippen zo gauw het ge spannen zou zijn. is er overleg geweest. Du Fossé: „Ik was za terdag bij de ingebruikname van het plankier en ik heb Willems niet over het zeetje gehoord. Ge deputeerde De Vries-Hommes heeft nota bene ook nog eens ge zegd dat Het Zeeuwse Land schap niet te hard van stapel moet willen lopen. Ik ben erg te leurgesteld in Het Zeeuwse Landschap en vraag me af of het zo nog wel zin heeft om met el kaar om de tafel te gaan zitten." Advertentie in drukwerk vrijblijvende offerte? tel. 01 102-43210 eïït: DRUKKERIJ HERSELMAN BV Biezelingsestraat 41 4421 BN Kapelle Een Duitse klant schaft bij het Shell-station in Zierikzee a raison van ƒ2,- een 'zollkarte' voor de Zeelandbrug aan tfoto Pieter Honhoff ZIERIKZEE - Het Shell-zelfstankstation in Zierikzee is begon nen met verkoop van kaartjes voor de Zeelandbrug. Het pomp station biedt de tolkaartjes aan voor twee gulden per stuk. Dat is drie gulden minder dan een 'enkele rit' over de Zeelandbrug tegen het duurste tarief. Het tankstation koopt de rittenkaarten zelf voor 1,25 gulden per stuk. Deze handel met kaarten voor de Zeelandbrug is mogelijk door dat de NV Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij <PZBM) een veertig-rittenkaart verkoopt voor de prijs van vijftig gulden. De ze reductie is bedoeld voor Zeeuwen die regelmatig van de brug gebruik maken. Een los kaartje kost vijf gulden. C. J. van Gilst, directie-secretaris van provinciale waterstaat, is verlegen met deze handel in tolkaartjes. „Eerlijk gezegd overvalt het ons een beetje. Natuurlijk is het slim van zo'n ondernemer. Maar ik zou nog niet kunnen zeggen of we iets tegen deze handel kunnen ondernemen", reageert Van Gilst. Dat er met de tolkaarten van de Zeelandbrug gehandeld kan worden is Van Gilst bekend. Een kerkgenootschap wilde met Pinksteren tolkaarten voor een gereduceerde prijs aan toeristen verkopen om geld in te zamelen voor een goed doel „Wij hebben dit toen verboden omdat ze de kaartjes op de rijweg wilden ver kopen. Dat vonden we te gevaarlijk." Grap „Ik heb geen idee of het wel is toegestaan", zegt J. Jasperse. di recteur Tank Exploitatie Maatschappij Zeeland, de beheerder van onder andere het Shell-tankstation in Zierikzee „Op het kaartje staat hier in ieder geval niets over. Maar ik doe het meer voor de grap dan voor de handel. Want zoveel kaartjes verkoop ik heus niet." Volgens J. Clarijs, directie-assistent van de PZBM, passeren er dagelijk zo'n zesduizend voertuigen de tolhokjes bij de brug. Ruim vierduizend passanten zijn in het bezit van een rittenkaart. De rest, en dat zijn met name toeristen, betaalt vijf gulden voor een kaartje. Jasperse zou het niet erg vinden als andere tankstations en cam pings in de provincie zijn voorbeeld zouden navolgen „Waarom niet. Ik geef ze geen ongelijk. Zo'n prijsverschil is immers ab surd." VL1SSINGEN - Laat nu de hittegolf maar komen; de exa mens zijn afgelopen. Maan dag stonden nog de vakken Fries, Russisch en Spaans op het programma, waarvan al leen het laatste op Havo-ni veau in Zeeland werd afgeno men. Anneke Tom uit Vlissin- gen schoof maandagochtend in het gebouw van de dag- en avondscholengemeenschap DAS in Vlissingen aan een ta feltje om vijf korte teksten te verklaren. Ze vermoedt dat ze het examen wel goed heeft ge maakt. De onderwerpen spraken haar in elk geval wel aan. Het eerste verhaal - 'het meest ingewik kelde' - ging over El Lute, die tijdens vrijwel het gehele Franco-regime in de gevange nis heeft gezeten. Het volk gaf de inbreker Sanchez de naam El Lute, nadat deze niet alleen herhaaldelijk het regime voor schut had gezet, maar ook nog op het rechte pad terecht kwam. „Voor het hele examen gold dat de vragen veel moei lijker geformuleerd waren dan de tekst", vindt Anneke Tom De tweede tekst was een arti keltje over narcotica in Peru en de derde ging over de ma nier waarop een gebied in Spanje het tot natuurgebied schopte. „Mooi verhaal was dat. Aanvankelijk was het ge bied oefenterrein voor de luchtmacht maar er zaten alle maal zeldzame dieren, waar onder veel vogels. Niet daar om werd het aangewezen als natuurgebied, maar omdat die vogels een bedreiging vorm den voor de vliegtuigen. Die stortten neer zodra er zo'n beest in de propellors kwam. Zo lees je nog eens wat leuks." Een artikel over een mytholo gische fotosessie op een plein in Madrid en een verhaal over de lange wachttijden in zie kenhuizen leverden weinig problemen op. Anneke Tom verliet in elk geval ruim voor tijd de examenzaal. Literatuur Ze heeft bij de DAS in Vlissin gen alleen het vak Spaans ge volgd. „Aanvankelijk om in Spanje Spaans te kunnen spreken, maar gaandeweg heb Anneke Tom deed het examen Spaans op Havo-niveau: „Vragen moeilijker geformuleerd dan de teksten" tfoto Ruben Oreel) ik nogal plezier gekregen in de Spaanse literatuur. Nu ben ik in staat om de literatuur van een heel werelddeel in de oor spronkelijke taal te lezen. Aan de literatuur van Zuid-Ameri- ka ben ik wel verslingerd ge raakt. Bovendien is Spaans de tweede wereldtaal." Anneke Tom is niet van plan om ver der te gaan en bijvoorbeeld het Vwo-certifïcaat te beha len. „Een cursus om mijn spreekvaardigheid op te vijze len lijkt me zinvoller Corrigeren Nu voor de eindexamenkandi daten een rustiger tijd aan breekt. wordt het voor de leer krachten pas echt druk. Het CITO stopt de formulieren met de antwoorden op meer keuzevragen in de computer, maar alle examens met open vragen moeten ambachtelijk worden nagekeken en voor de meeste examens geldt: twee keer corrigeren om willekeur te voorkomen. Weliswaar is vantevoren vast gesteld bij welke score de kan didaat nog een voldoende krijgt, het gemiddelde heeft wel degelijk invloed Als blijkt dat een vraag niet de functie heeft gehad die de samenstel lers van het examen zich ervan hadden voorgesteld, wordt die met meegerekend voor het uit eindelijke resultaat. Een al te groot aantal onvoldoendes wordt beschouwd als een indi catie dat het examen te moei lijk is geweest. De berekening wordt dan iets minder streng. Tot donderdag 6 juni zitten de kandidaten nog in spanning. De meeste scholen stellen ge zakte leerlingen in de loop van de dag telefonisch op de hoog te. Wie geen telefoontje krijgt, kan er dus van uit gaan dat het begeerde papiertje ligt te wachten. De herkansingen be ginnen 14 juni. VEERE - De PvdA-fractie van provinciale staten van Zeeland is vrijdag 7 juni op werkbezoek in Veere. De fraktie bespreekt met burgemeester A. H. den Hoon en de Veerse wethouders actuele pro blematiek rondom piekopvang van toeristen. Verder komt de in richting en de zonering van het Veerse Meer aan de orde. evenals het profijtbeginsel van het Veerse Meer en de inrichting van de Veerse Dam. MIDDELBURG - Als de Zeeuw se Muziekschool de tekorten niet weet terug te dringen, stapt Middelburg uit het bestuur. Met dat dreigement aan het adres van de directie besloot een meerderheid van de gemeente raad maandag bijna honderd duizend gulden extra subsidie toe te kennen aan de school. Ook volgend jaar moet Middelburg een fors extra bedrag betalen. De Zeeuwse Muziekschool heeft inmiddels beterschap beloofd: een commissie onderzoekt mo menteel hoe de tekorten kunnen worden weggewerkt. In plaats van 586 000 gulden be taalt Middelburg 679.000 gulden aan de muziekschool. Voor 1992 is de gemeente bereid 604.000 gulden te betalen, een halve ton minder dan de aanvraag van de Zeeuwse Muziekschool. CDA- fractievoorzitter P. M. Brui- nooge noemde het 'bespreek baar' om uit de muziekschool te stappen en het muziekonderwijs ergens anders onder te brengen. Zijn suggestie werd direct over genomen door de PvdA. Samen vormen zij een meerderheid in de gemeenteraad van Middel burg Mocht Middelburg inder daad uit de Zeeuwse Muziek school stappen, dan betekent dat. zonder meer het einde van de school. Subsidie Bruinooge stelde daarnaast voor om de subsidie aan 18- tot en met 21-jarigen te korten. „Veel van hen hebben of een baan of hebben een studie beurs De CDA-fractievoorzit- ter betoogde dat zij zelf wel voor het lesgeld kunnen opdraaien. WD-woordvoerder W. G. Uyt- hoven vond de bedreiging van CDA en PvdA te ver gaan. „Maar het is wel een signaal dat de grens van het aanvaardbare is bereikt We moeten oppassen met dat dreigement, want het betekent de nekslag voor de mu ziekschool. Het is echt het aller laatste middel." Volgens wethouder mr J. A. R. M Douwes heeft de commissie die bij de Zeeuwse Muziekschool de tekorten moet wegwerken, de taak op zich genomen een studie uit te voeren naar zogeheten budgetfinanciering. Volgens dat systeem krijgt de muziekschool jaarlijks een vastgesteld bedrag, waarmee zij moet zien rond te kompn. Tekorten die voor reke ning van de gemeenten komen, behoren dan tot het verleden. MIDDELBURG - Gekweld door een 'buitengewoon be zwaard gemoed' heeft het RPF- statenlid L. van Dijke gister ochtend afstand genomen van de ferme taal, waarmee hij zo wel het CDA als de commissaris van de koningin, Boertien, te recht heeft gewezen. Van Dijke noemde het CDA af gelopen vrijdag, tijdens een spreekbeurt in Borsele. een 'kruiperige club'. Dit omdat de statenfractie van de partij 'heel schuw' wil zwijgen nu de minis ter lankmoedig over de provin ciale belastingaffaire heeft ge sproken. Hij gaf Boertien de wind van voren, onder meer om dat de commissaris voor de VA- RA-televisie van weinig of geen respect getuigde voor de opvat tingen van de staten over de be lastingaffaire. Geschrokken van de 'onnodige schade' die zijn woorden bleken te hebben aangericht, maakte Van Dijke gisterochtend een knieval voor de staten. Hij noemde zijn woordkeus 'onge past' en bood het CDA daarvoor excuses aan. In zijn kritiek op Boertien bleek het statenlid zichzelf te hebben betrapt op 'een feitelijke onjuistheid', ten gevolge waarvan hij een 'niet ge heel juiste conclusie' had ge trokken. De staten hoorden Van Dijke's boetedoening zwijgend aan. Is hiermee, vroegen we hem. zijn kritiek van tafel? Van Dijke: „Nee, ik houd de strekking van mijn opmerkingen overeind. Al leen. ik wil niet op m'n geweten hebben dat ik mensen heb ge kwetst. Ik betreur dat dat ge beurd is." TERNEUZEN - Vijftig scholie ren uit Denemarken arriveer den maandagavond in Terneu zen vooreen uitwisselingsweek met leerlingen van scholenge meenschap De Leeuwtjes en De Schans. De bezoekers, allen rond de zestien jaar oud, volgen middelbaar onderwijs aan de Bredager Skolen in Jelling (Jut land). Na aankomst werden de Denen getrakteerd op soep en broodjes en voorgesteld aan hun Nederlandse 'collega's' met wie ze al enige tijd corresponde ren. De Deense gasten logeren een week lang bij de ouders van de leerlingen aan wie ze 'gekop peld' zijn. Vier buitenlandse scholieren overnachten in het Schippersinternaat. De leerlingen staat vandaag, dinsdag, meteen al een druk pro gramma te wachten. Vanaf 9 uur krijgen zowel de Nederlandse als de Deense scholieren les in on der meer de Engelse taal (de voertaal deze uitwisselings week) en muziek. Om elf uur wordt de interculturele groep door wethouder W. de Zeeuw van onderwijs ontvangen op het Terneuzense stadhuis, waarna een voorlichtingsfilm over de ha venstad wordt vertoond, 's Middags maken de leerlingen een boottocht over de Wester- schelde en het kanaal van Gent naar Terneuzen. De dag wordt afgesloten met volksdansen in het gebouw van de Schans. Woensdag gaan de Denen een dagje naar Amsterdam en don derdag staat een bezoekje aan de Oosterscheldewerken op het programma. De jongens en meisjes van de Bredager Skolen vertrekken za terdagochtend naar Denemar ken. In de eerste week van sep tember gaan derdejaars leerlin gen van de twee Terneuzense scholen op bezoek bij de Deense scholieren in Jelling. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd I I I I I I I I II I I I I I I II I I I II I I I II Verder staan Neeltje Jans, het tracé voor de rijksweg 57. het rijwiel pad Veere-Serooskerke en de standpunten van de kleine basisscho len tegenover de nota schaalvergroting van de minister van Onder wijs op de agenda. Het gezelschap gaat na de lunch op excursie. De provinciale PvdA'ers bezoeken baisschool Het Veer, de minicam- ping van A. Gideonse in Serooskerke en maken een rondvaart op het Veerse Meer. Lawaaisubsidie De Kamer van Koophandel Mid den- en Noord-Zeeland wil finan- ciéel bijdragen aan de aanleg vón een verharde landingsbaan voor het vliegveld Midden-Zee land Dat zei KvK-voorzitter drs. C. Hartog (PZC 16-5». Hij be nadrukte het belang van het vliegveld als 'extra zakelijke voorziening die 'buitenlandse investeerders' (dat staat chic) zou kunnen aantrekken'. Tot op heden is die belangstelling nihil; maar dankzij niet geringe subsi dies van provincie en gemeenten wordt een sportvliegveldje in stand gehouden, waarvan men zich mag afvragen of dat temid den van stilte- en recreatie-ge- bieden nog houdbaar is. De 'Har- tog-doctrine' snijdt in de prak tijk natuurlijk geen hout: 'bui tenlandse investeerders' leggen andere maatstaven aan De heer Hartog wil alleen even trompet teren Nee. het doordrukken van de aanleg van een harde landings baan heeft een ander doel: be staanszekerheid voor een over- gesubsidieerd vliegweitje. Als dat beton er eenmaal ligt, krijg je dat nauwelijks meer weg, en dat is dan een mooi drukmiddel om steeds opnieuw subsidie los te peuteren. Voor een hoop ama- teur-vlieglawaai in het weekend De bijdrage die CdK Boertien bij dezelfde gelegenheid meende te moeten leveren (PZC. 25-51. werd terecht door het statenlid Van Dijke (RPF) aan de kaak ge steld ongepast gedrag tegen over de Zeeuwse staten. Op nieuw vliegt deze man - tuk op makkelijk in het gehoor liggen de. imago oppoetsende kretolo gie - uit de bocht: vooruitlopend op besluitvorming waar hij part noch deel aan zal hebben. (En dat moge voor veel Zeeuwen een geruststellende gedachte zijn.) fony van Verre Markt 14 Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 19