Geen Zeeuwse moppen in toren Vakantie? Niet zonder de Reisverzekering van Zilveren Kruis! T Gapinge 1 kampioen ringrijders Interesse sportuitwisseling wordt in Folkstone minder Zeshonderd kevers in Bruinisse Franse gevallenen in Kapelle herdacht streek Reactie ministerie WVC op restauratieplan Mariekerke: Alleen voorkomen is beter. Londense Kaai 1-5, 4331 JG Middelburg. Tel.; 01180 - 12274. MAANDAG 27 MEI 1991 MARIEKERKE - De Utrechtse stenen in de monumentale to ren bij de hervormde kerk in Aagtekerke mogen niet vervan gen worden door Zeeuwse mop pen. Dat besliste het ministerie van WVC in antwoord op het restauratieplan dat de gemeen te Mariekerke indiende. De raad stond unaniem vervan ging van de stenen voor. Vol gens het ministerie zijn de ver anderingen met Utrechtse steen in de toren een ingreep die een wezenlijk onderdeel vormt van de historische waarde. De subsidie die het ministerie wil toekennen voor de restaura tie van de toren valt lager uit dan de gemeente verwachtte. WVC neemt 70 procent van de kosten voor rekening, dat is 159.463 gulden. De gemeente be kijkt of een nieuwe subsidie-aan vraag zin heeft en of het restau ratieplan moet worden aange past. Het herstel van het kerk- muurtje heeft het ministerie ook buiten de subsidieberekening gehouden. De raad bespreekt het restauratiewerk in de verga dering dinsdag 4 juni. De verga dering begint om 19.30 uur. Kapel Het college stelt voor om in het monumentenrestauratieplan enkele nieuwe werken op te ne men voor de periode 1992-1997. De Centrale Dienst Gemeente werken vond scheuren in de mu ren van de kapel bij Hoogelande. Om het monument te behouden is een ingreep ter waarde van ruim geschat 350.000 gulden no dig. De korenmolen van Aagte kerke, een Zeeuwse grondzeiler, Vakantiecursus talen en koken OOSTKAPELLE - Mensen die tijdens de zomervakantie in Zeeland hun talen willen op frissen of leren spreken, kunnen vanaf juni weer terecht bij de stichting Oranjezon educatief toerisme Zeeland. In Oostkapelle beginnen in de Schoolstraat kortlopende cur sussen Frans, Engels, Spaans en Duits. Een nieuw aanbod deze zomer is een cursus magnetron- gebruik. waarbij de praktische mogelijkheden van het appa raat worden uitgelegd en geoe fend. Het cursusseizoen eindigt in de eerste week van augustus. Scoutinggroep actief voor nieuw clubhuis MIDDELBURG - De Middel burgse scoutinggroep De Gou den Cirkel gaat de komende maanden aan de slag om zoveel mogelijk financiële middelen bij elkaar te krijgen voor de bouw van een nieuw clubhuis. Op 24 maart jongstleden ging het oude gebouwtje aan de Na- ssaulaan, zoals eerder gemeld, in vlammen op. Tijdens de Middelburgse brade rie op 13, 14 en 15 juni staat de groep met een kraam op de Burgpromenade. De betrokken winkeliersvereniging heeft de kraam beschikbaar gesteld. Met allerlei activiteiten wil de groep een eerste aanzet geven om geld voor het nieuwe clubhuis te ver garen. In september is de volgende ac tiviteit. Dan laten de leden van de Gouden Cirkel zich door ie dereen die dat maar wil sponso ren als deelnemers aan de plaat selijke zwemvierdaagse en/of aan de Grote Trek - de jaarlijkse scoutingwandeltocht in de Zeeuwse hoofdstad - die even eens in september wordt gehou den. Ook het Gewestelijk bestuur van Scouting Zeeland biedt de gedupeerde groep een helpende hand. Het gewest heeft het ini tiatief genomen om alle scou tinggroepen in Zeeland te vra gen de GoudenCirkel 'uit de brand te helpen' door middel van een financiële bijdrage. Duitse auto's gestolen in Westkapelle WESTKAPELLE - Twee Duitse toeristen zijn sinds zaterdag ern stig gedupeerd door de diefstal van hun auto's in Westkapelle. De auto's zijn gestolen in de nacht van vrijdag op zaterdag. Aan de Joossesweg verdween een zilvermetallic Mercedes 300 D met het kenteken D-AE 7205. Van een parkeerterrein aan de Bucksweg verdween een bruin- metallic Porsche Targa 911 SC met het kenteken SU-RA 73. Vandalen gooien Te koop-bord door kamerraam OOST-SOUBURG - Een bord met de aanduiding 'Te Koop' is in de nacht van vrijdag op zater dag door vandalen misbruikt om een ruit te vernielen. Het bord stond in de voortuin van een huis aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg. De ruit aan de voorzijde van het buurhuis moest het ontgelden. De bewo ners werden even na twee uur 's nachts wakker van het glasge rinkel, maar konden de daders niet meer ontdekken. heeft ook enkele reparaties no dig. De gemeente raamt de kos ten die voor subsidie in aanmer king komen op 250.000 gulden. Het Mariekerkse college vraagt de raad om 22.000 gulden be schikbaar te stellen voor de uit breiding van de jhr Willem Ver- sluijsschool in Aagtekerke met één leerlinggroep. Met de inves tering, die het rijk de gemeente weer vergoedt, worden leerling pakketten en meubilair aange schaft. Er komt een parkeerverbod voor auto's aan een zijde van de Bouwluststraat in Aagtekerke tussen de Roosjesweg en de Thi- bautstraat. Het parkeerverbod wordt ingesteld omdat er sinds de straat is versmald vaak au to's geparkeerd staan op de te Deuren vernield bij inbraak in Middelburg MIDDELBURG - Bij een in braak in een huis aan de Land- luststraat in Middelburg is cd- apparatuur en geld, met een to tale waarde van 800 gulden weggenomen. De inbraak is ge pleegd tussen vrijdagmiddag 15.00 uur en zaterdagmiddag 12.00 uur. Nadat de daders vruchteloos hadden geprobeerd de achter deur te forceren, verschaften ze zich toegang door een raam bij de voordeur in te slaan. Het hele huis werd doorzocht, waarbij kasten overhoop werden ge haald en een gangkast werd opengebroken. Behalve een cd- speler en een cd verdwenen een bankpas van de PTT, een geld kistje met 125 gulden, enkele spaarpotten en een blikken bus je met enkele zilveren munten. De schade aan het huis is aan zienlijk. Volgens de politie woordvoerder werden er op het hout bij de voor- en achterdeur ook brandplekken aangetroffen. Bij een insluiping in een huis aan de Buitenhove in Middelburg zijn drie ringen van onbekende waarde en een pakje tabak ver dwenen. De daders kwamen waarschijnlijk binnen door met een haakje het voordeurslot te openen. Het feit moet gepleegd zijn tussen vijf en zes uur zon dagochtend. De bewoners trof fen de voordeur openstaand aan. smalle rabatstrook langs de weg. Aan de andere zijde van de weg bestaan parkeerhavens. De weg biedt niet genoeg ruimte aan het doorgaand verkeer wan neer er voertuigen staan op de rabatstrook. Het college wil de ontsluitings- weg naar het bestemmingsplan Molenwerf in Meliskerke vernoe men naar Jan Vader, de stichter van het eerste kerkje van de ge reformeerde gemeente in het dorp. Het kerkje stond dichtbij het Molenwerfgebied en werd in 1928 gesloopt. i «L BRUINISSE - De liefhebbers van het Volkswagen-model ke ver kwamen afgelopen weekeinde tijdens de jaarlijkse kever- dagen in Bruinisse niets tekort. Aan het evenement, dat voor de zesde maal plaatsvond, namen zo'n 600 auto's deel. Hoewel hij in Europa niet meer wordt gemaakt, heeft de ke ver nog nauwelijks aan populariteit ingeboet. De voertuigen die afgelopen weekeinde in Bruinisse waren, kwamen uit bin nen- en buitenland. Tijdens een rondrit kroop een lange sliert kevers over Schou- wen-Duiveland. Behalve deze tour was er een onderdelen- markt. Tijdens een concours d'elegance werden de keurig op gepoetste vierwielers beoordeeld. Het kampioens-team ringrijden Gapinge I, vlnr. Krijn Coppoolse, Kees Langebeeke en Jan Gideonse (foto Lex de Meester AAGTEKERKE - Het ringrij- ders-team Gapinge I is zaterdag in Aagtekerke bij de kampioen schappen ringrijden voor teams als eerste geëindigd in de ereklasse. Het trio Krijn Cop poolse Cz (30 ringen). Jan Gi deonse (28) en Kees Langebeeke jr (30) scoorde een totaal van 88 ringen. Verdere uitslagen: 2 Koudekerke II: Arno Francke 30 ringen, Cees de Kroo 28, Simon de Pagter 30, totaal 88 ringen; 3 Koudekerke I: Henk Houterman 29 ringen. Peter de Pag ter 29, Piet Jan Reijnierse 28, totaal 86 ringen; 4 Domburg I: Lou Willem- se 29 ringen, Chris de Visser 27, Hans 'van Eijzeren 29, totaal 85 ringen; 5 Aagtekerke I: Johan van de Broeke 27 ringen, Krijn Brouwer Pz 29, Rinus Moens 29, totaal 85 ringen; 6 Ritthem I: Joke Wisse 28 ringen. Kees Wisse 28, Edwin Dellebeke 28, totaal 84 rin gen; 7 Domburg II: Jaap Brand 30 ringen, Renée Provoost 26, Bram de Visser 24, totaal 80 ringen; 8 Gapinge IV Pauline Meijers 26 ringen, Gert Langebeeke 23, Ina Wattel 30, totaal 79 ringen; 9 Souburg I: Cor Janse 26 ringen, Sjaak Janse 27, Erik Leen- dertse 26. totaal 79 ringen; 10 West kapelle I: Kees Minderhoud 29 rin gen, Adriaan de Witte 26. Adrie Roel- se 21. totaal 76 ringen; 11 Biggekerke I Rinus Koets 21 ringen, Adrie Bras ser 28, Jos Lampert 26, totaal 75 rin gen; 12 Gapinge III: Cornelie Lange beeke 24 ringen, Erik Paauwe28, An- dré Louwerse 23, totaal 75 ringen; 13 Alarm schrikt autokrakers af OOST-SOUBURG - Een auto die geparkeerd stond aan de Wil- lem-Alexanderstraat. in Oost- Souburg is in de nacht van vrij dag op zaterdag opengebroken. De eigenaar trof de wagen zater dag aan met de autotelefoon los op de voorbank. Waarschijnlijk zijn de daders gevlucht toen het alarm van de auto afging. Uit de wagen wordt niets vermist. Gapinge II Jos Gideonse 26 ringen, Paul van de Broeke 25. Marcel van de Broeke 22. totaal 73 ringen. Gapinge II en Gapinge III degrade ren naar de eerste klas. Persoonlijk kampioen werd Jaap Brand met 30 van de 30 te steken ringen. Reserve kampioen werd Krijn Coppoolse Cz, ook met 30 van de 30 ringen na kamp tot op de ring van 14 mm. Het dagto taal van 1988 was 1050 ringen. Dit is verbeterd naar 1053, een nieuw re cord van 90 procent. Plattelandsvrouwen - De afdeling Westkapelle van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen maakt dinsdag 28 mei het jaarlijkse reis. De tocht voert via het Belgische Hechtel, waar een bonbonfabriek wordt bezichtigd, naar Valkenswaard en vervolgens via het Brabantse land naar Breda. Daar worden de dames rondgeleid in het casi no, waar ze ook een zelf een gokje kunnen wagen. Op de terugweg wordt in Rijsbergen gedineerd. Het vertrek is om 7.00 uur vanaf de Markt. KAPELLE - Met een sobere plechtigheid zijn zaterdag in Kapelle de in de Tweede We reldoorlog in Nederland ge sneuvelde Franse militairen herdacht. Onder het toeziend oog van ruim 50 genodigden en belangstellenden werden kran sen gelegd bij het gedenkteken op het Franse militaire ereveld. De herdenking werd bijge woond door onder anderen de consul-generaal van Frankrijk, M. Remy. Op de begraafplaats liggen 229 Franse soldaten die sneuvelden in Nederland in de periode '40- '45. Frankrijk snelde Nederland in de meidagen van 1940 te hulp. Een groot aantal Franse militai ren van de 60e en 68e infanterie divisie kwam in Zeeland om het leven bij de Duitse aanval op Zuid-Beveland en Walcherèn. Gedurende de oorlog sneuvel den in totaal meer dan 600 Fran se soldaten in ons land. Vorig jaar bij de vijftigste her denking was prinses Juliana een OOST-SOUBURG Witte Wijk - Kunst in de wijk. Het huurderscomité Witte Wijk heeft enkele voorbeelden uit den lande opgediept om aan te tonen dat kunstwerken, met name muurschilderijen en kunstzinnige billboards, een buurt kunnen verfraaien. De be wonersorganisatie praat er dins dag 28 mei over of dat ook iets is voor de Witte Wijk. De stand van zaken met betrekking tot het plan van. aanpak voor de Witte Wijk komt dan eveneens ter sprake in buurthuis De Schuur aan de Middelburgsestraat. Het huurderscomité vergadert van af 19.30 uur. Schaken voor bedrijven SAS VAN GENT - Het bedrij- venschaaktoernooi dat zaterdag in Sas van Gent werd afgewerkt is gewonnen door de spelers van de Centrale-Vakopleiding uit Middelburg. Stand: 1 Centrale Vakopleiding (M. Wise, W. van Sluijs, E. van Driel, L. Schipper) 12-20,5; 2 De Ridder 10-16; 3 DOW Chemie 8-16,5; 4 Delta Nuts bedrijven 6-12,5; 5 DOW II 3-9,5; 6 Hoechst II 3-6.5: 7 Hoechst 0-2,5 van de kransleggers. Dit keer waren er onder meer kransen na! mens de consul-generaal, de- Franse oud-strijders in Neder, land, de Republiek Frankrijk,dg gemeente Kapelle en de afdeling Zeeland van de Bond van Neder] landse militaire oorlogs- eij dienstslachtoffers. Burgemeester J. van Bomme van Kapelle sprak de 1 stellenden toe. „Velen droom den over een nieuwe, betere we reld na de laatste wereldoorlog Die droom werd wreed ver stoord. Talloze oorlogsver schrikkingen en hongersnoden volgden. De Golf-oorlog dereen nog vers in het geheuga Toch moeten we het geloof inde nieuwe wereld behouden. Da zijn we aan alle gevallenen ve plicht." Muziekschool heeft tekort van 50 mille MIDDELBURG - Het colleg van Middelburg protesteert K gen de begroting voor 1992 yi de Zeeuwse Muziekschool. R muziekschool vraagt van dep meente een bijdrage van 655.48 gulden voor het cursusjaz 1992. Dat is ongeveer 50.000 gd den hoger dan het bedrag di Middelburg beschikbaar hs voor de muziekschool. Het college stelt de raad voor os de muziekschool te houden az het bedrag dat voor het muzie! onderwijs gereserveerd 604.500 gulden. De muziel school heeft al maatregelen g troffen om de begroting te dril ken door de uitgaven te bepe ken, maar zit nog steeds ruil- boven de beschikbare middels Het subsidieverzoek van de mv ziekschool is een van de nageld men agendapunten die de Mid delburgse gemeenteraad tijdas i de vergadering van vandaa maandag, behandelt. Een andï - extra agendapunt betreft eall krediet om de overlast voor te; wdhers door de riolering aan ij] Noordweg, bij de Ooststraat, (ij- verhelpen. De vergadering begint vandaag maandag, om 14.00 uur op Stadhuis in Middelburg. ';j' Tot de sportuitwisseling tussen Middelburg en Folkstone behoorde ook een wedstrijd kleiduivenschie- ten. De meeste punten (44) werden verzameld door Wim de Zwarte uit Schoondijke, Bram Steendijk uit Kamperland en Cees Polderdijk uit Grijpskerke. De beste Engelsman, Allen Jones, eindigde met 42 punten op de vijfde plaats (foto Pieter Honhoff) Slechts 150 mensen naar Middelburg MIDDELBURG - Het aantal deelnemers aan de sportuitwis seling tussen Middelburg en het Engelse Folkestone loopt fors terug. Gaven er bij de vorige ontmoeting nog zo'n driehon derd sporters acte de presence, dit weekeinde kwam er slechts een groep van honderdvijftig sportievelïngen uit de Engelse kustplaats naar de Zeeuwse hoofdstad. En dat waren nog niet eens alle maal sportlui, want ook een pipe and drumband en een groep scouts maakten deel uit van de Engelse uitwisselingsgroep die vrijdagavond in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis door het gemeentebestuur werd ontvangen. ,,Ik mag het eigenlijk niet zeg gen, maar naar mijn mening loopt de sportuitwisseling op zijn eind. Er zijn tijden geweest dat er groepen van zo'n vierhon derd man met voetballers, hoc keyers, tennissers en atleten aan de uitwisseling meededen Nu komen er slechts honderdvijftig opdraven en daarvan is een groot gedeelte niet bij de spprt betrokken", liet mevrouw W. Wagenaar. die a'l zo'n twintig jaar van de sportuitwisselings- commissie deel uitmaakt, des gevraagd weten. Zaterdag en zondag werden er wedstrijden gehouden. Voor de roei wedstrijden moest door om standigheden worden uitgewe- Politie maakt einde aan geluidsoverlast MIDDELBURG - Bij de 41-jari- ge T. J. M. uit Middelburg heeft de Middelburgse gemeentepoli tie zaterdagnacht een geluidsinstallatie in beslag ge- Omstreeks één uur kwamen er klachten uit de Eigenhaard- straat over geluidsoverlast die werd veroorzaakt door M. Aan gezien er al vaker klachten over geluidsoverlast waren geweest, heeft de politie beslag gelgd op de muziekinstallatie en proces verbaal opgemaakt. ken naar Goes en ook het klei- duifschieten werd op Zuid-Beve land - in het jachtschietcentrum Midden-Zeeland - gehouden. Verder waren er wedstrijden badminton (in sporthal De Kruitmolen) en zwemwedstrij den in het zwembad Poelendae- le. Zwemmers Wethouder J. Douwes opende zondagmiddag het zwemfestijn. De zwembond had kennelijk geen rekening gehouden met de sportuitwisseling, want gelijktij dig werden in Breskens de Zeeuwse zwemkampioenschap- pen gezwommen. De sterkste zwemmers van Luctor ontbra ken daardoor op het Middel burgse evenement. Een groep zwemmers van de Belgische zus terstad Vilvoorde zorgde voor een respectabele opvulling van het programma. Hoewel er bij al le sporttakken met inzet werd gestreden was de uitslag nauwe lijks van belang. Niet de knik kers maar het spel is bij dergelij ke ontmoetingen van belang, zo stellen de organisatoren. Voor elke vakantie geldt: U kunt niet zonder goede reisverzekering. Want een ongeluk zit in een klein hoekje. U kunt bestolen worden of in het ziekenhuis terecht komen. Of uw koffers raken zoek. Dat betekent schade en problemen! Prima hulpverlening Mocht u dat overkomen, dan is het goed om verzekerd te zijn bij een maatschappij die in staat is tot razendsnelle hulpverlening. Bij Zilveren Kruis bent u daar zeker van. Onze eigen Alarmcentrale EuroCross helpt elk jaar duizenden mensen die tijdens hun vakantie in de problemen zijn geraakt. Meteen doen! Ook u kunt u goed verzekeren. Dit kan heel eenvoudig. Want één telefoontje naar uw re giokantoor is voldoende. Natuurlijk kunt u ook even langskomen voor onze voordelige Reisverzekering. Meteen doen! \r ZilverenKruisVerzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 6