Opkomst bij Open Dagen Water recreatie viel tegen i pzc zeeland Zandsuppletie enige redmiddel Bollenproef uit 1654 herhaald .oopbrug Zwin ient de natuur Arnemuiden blij met sportcomplex Bejaard echtpaar in verkeer gedood Reisje Jopman waterstaat: vooralsnog beste methode tegen afbraak kust zeeuwse almanak ZAANDAM - Zestien Zeeuwse trekpaarden hebben zaterdag in Zaandam het experiment herhaald met de Maagdenburger hal ve bollen. In 1654 werd de proef uitgevoerd door Otto von Gue- rieke (natuurkundige en burgemeester van Maagdenburg) bij de Rijksdag van Regensburg. Evenals ruim drie eeuwen geleden lukte het de paarden niet de luchtledige halve bollen uit elkaar te trekken. En daarmee bleek de proef wederom een succes. Het Zaans-Zeeuwse experiment, onderdeel van het symposium 'Lucht-Luchtledig', werd gehou den naar aanleiding van het 125-jarig bestaan van het Zaanlands Museum. De trekpaarden werden per span beschikbaar- gesteld door Jos Brooymans uit Tholen, Ab Paauwe uit Gapinge, Adri Verhagen uit Serooskerke W). Albert en Sjaco de Visser uit West-Souburg en Kees Mol uit Waarde (foto Martin Mooij) Weersomstandigheden spelbreker VLISSINGEN - Best gezellig, op enkele plaatsen een succes, maar oVer het algemeen viel het een beetje tegen. De Open Dagen Waterrecreatie, die za terdag landelijk 200.000 be zoekers trokken, bleef in Zee land een beetje beneden de verwachtingen. Het donker grijze begin van de dag kreeg daar de schuld van. Het pu bliek liet zich niet in die grote getalen zien waarop gehoopt was. Enkele evenementen werden afgelast wegens gebrek aan deelnemers of onbruikbare weersomstandigheden, zoals de surfwedstrijd voor de bou levard van Vlissingen. De vier surfers die op kwamen dagen, werden doorverwezen naar de Veerse Gatdam, waar wel ge- surfd werd. al bleef ook daar de wind beneden surfpeil. Andere evenementen zoals de wedstrijd Kwallenballen - waarbij twee teams elkaar een zak zand boven een waterbak bevechten - en de Beachball- wedstrijd op het Vlissingse Badstrand vonden respectie velijk vier teams en twaalf spe lers. Magertjes, vindt Peter-Jan Mulder, een van de organisa toren van de strandspelen. „Veel studenten zitten voor hun tentamenperiode. Wat dat betreft was het misschien een ongelukkige datum. Het publiek was er in ieder geval wel. Wat er op de boulevards wandelde, kwam kijken." Hoek In Zeeuwsch-Vlaanderen was het beeld zaterdag wat positie ver. „Redelijk succesvol." Met deze woorden omschreef de Terneuzense VW-voorman en gemeentevoorlichter O. Vos- veld zondagmiddag het ver loop van de Zeeuws-Vlaamse versie van de Open Dagen Wa terrecreatie in De Braakman. Enkele duizenden bezoekers brachten de afgelopen drie da gen een bezoekje aan het Hoekse recreatiecentrum. Om demonstraties van nieuwe wa tersportartikelen bij te wonen, te kijken naar de stunts met jetski's, boten en van duikers of gewoon om een visje te ver schalken. Het aantal toeschouwers bleef zaterdag achter bij de ver wachtingen van de organisa toren (gemeente Temeuzen. VVV en familie Van den Bosch van De Braakman). Het mati ge weer was daar debet aan. ..Pas zaterdagnamiddag brak de zon wat door. Dat is spijtig Gelukkig was het zondag be ter en namen met name veel Vlamingen de moeite om eens een kijkje te nemen aan het Braakmanmeer", aldus Vos- veld. Erg veel toeschouwers trok de Terneuzense boeienkoning Tiest Harms, die enkele minu ten geboeid en gekooid onder water vertoefde en zich net op het nippertje wist te ontdoen van zijn ketenen. Ondanks het matige weer en de concurren tie van het Terneuzense Jazz festival waren de organisato ren tevreden. „In vergelijking met vorig jaar mogen we zeker niet klagen. Nu zorgden de 24 verenigingen en de tweehonderd vrijwilli gers er voor dat er tal van acti viteiten plaatsvonden. De be zoekers konden zich voortdu rend amuseren en dat was toch de grote kracht van deze driedaagse manifestatie. Vol gendjaar zullen we zeker de in geslagen weg verder volgen", benadrukte de gemeentevoor lichter. Beveland De belangstelling voor de wa terevenementen op Noord-Be veland was redelijk. ..In ieder geval stukken beter dan vorig jaar"; zegt J. Wisse van de streek VVV Noord-Beveland. Velen namen deel aan de boot tochtjes vanuit de landbouw- haven in Kamperland naar het eiland De Haringvreter. Ook was het in Kamperland mogelijk om onder leiding van professionele duikers een kijk je te nemen onder de water spiegel van het Veerse Meer. In Kortgene was er bijvoor beeld een brandweerdemon stratie. En met ongeveer ze ventig inschrijvingen mocht de hengel wedstrijd in Colijns- plaat een succes worden ge noemd. Het programma op dagrecrea tieterrein De Speelmanspla ten aan de Oesterdam bleek een publiekstrekker van de eerste orde. Zo'n vierduizend mensen kwamen er op af. Het combineren van de Open Da gen Waterrecreatie met een ander evenement, de Thoolse Dagen, blijkt een succesfor mule. In Brouwershaven op Schouwen-Duiveland was het volgens WV-informatrice M. Bakker wel gezellig maar niet echt druk Wie een zwemvest of een zeil op de kop wilde tik ken. kon terecht op een water sport-ruilbeurs. Verder waren er surfdemonstraties en huif kartochten door Brouwersha ven. |L- Stuntende kanoers zonder publiek in De Braakman tijdens de Open Dagen Waterrecreatie (foto Camile Schelstraetei bÉTRANCIIEMENT - Zand- jppletie, al dan niet in combi- I atie niet de aanleg van slufters I eulcn in zandbanken), is vol lens hoofdingenieur-directeur r H. L. F. Saeijs van Rijkswa- irstaat Zeeland vooralsnog de I icest voor de hand liggende icthode om een verdere al- raak van de Zeeuwse kust te doorkomen. Saeijs benadrukte dit zaterdag- middag in Retranchement tij- ijens een bijeenkomst in het be- lekerscentrum Het Zwin ter ge- genheid van de overdracht van jnstrandplankier aan de stieh- ngHet Zeeuwse Landschap, izijn toespraak over het Neder- ndse kustverdedigingsbeleid ng Saeijs uitgebreid in op het ie en waarom van zandsupple- e. Hij betreurde het dat het pu- iek en de media een verkeerd ;eld over het effect van zand- ortingen op het strand ten- onspreiden. Sen deel van het suppletiezand ■rdwijnt in korte tijd van het rand naar de zeebodem vlak )renkelingen ered uit de t Vesterschelde voor het strand. Het zand lijkt verdwenen te zijn, maar is dat gelukkig niet. Het water voor het strand en de duinen wordt door het zand ondieper en gol ven zullen dan ook sneller wor den gebroken. Dat zand onder water draagt ook bij aan de be scherming van onze duinen. Je zou suppletie dan ook een slijt laag kunnen noemen, net als zo len onder schoenen. Waarom trachten we onze kust niet an ders te beschermen? Simpelweg omdat er technisch maar één af doende manier rest om dat te doen en dat is de hele kust van top tot teen hullen in asfalt of be ton. Alle zand dus vastleggen, maar dan wordt het liedje 'Waar de blanke top der duinen' 'Waai de zwarte top...' en daar zit denk ik niemand op te wachten", zei Saeijs. Wennen Volgens de HID moet het pu bliek nog wennen aan de nieuwe aanpak van Rijkswaterstaat. Toch wordt in waterstaatskrin gen gedokterd aan nieuwe me thoden om de duin- en strandaf- slag tegen te gaan. „We studeren nu op de mogelijkheid om bij Cadzand onder water een dam aan te leggen, evenwijdig aan de kust, om zo extra strandvor- ming te stimuleren. Ook op Te xel wordt thans met een zee waarts gericht project getracht het kustverdediginsgbeleid an dere invalshoeken te leveren. Daarnaast vind ik dat waar de veiligheid dit toelaat er ruimte moet zijn voor de dynamische ontwikkeling van de zeereep. Dat wil zeggen dat er zand mag verstuiven en dat er soms een slufter kan ontstaan. Door het toelaten van dergelijke natuur lijke processen verbetert de kwaliteit van het duingebied. Op de Neeltje Jansplaat is al een kleine slufter gemaakt en nog dit jaar willen provincie en het rijk een grotere slufter maken aan de zeezijde van Neeltje Jans. Of de aanleg van een slufter voor de Kop van Schouwen het duin gebied daar redden kan, ligt ech ter nog in de schoot der toe komst verborgen. Ik ben van mening dat voorlopig de tijd nog niet rijp is om er aan te begin nen Studie van het kustgedrag ter plaatse is nodig om een goed beeld te krijgen van de ruimte die de veiligheid voor bedoelde ontwikkeling kan bieden. Na- tuurbouw graag, maar veilig heid voorop Daarvoor ligt 1953 nog te vers in het geheugen", al dus Saeijs. Massale knokpartij Terneuzen TERNEUZEN - Agenten van de gemeentepolitie in Terneuzen moesten in de nacht van zater dag op zondag in actie komen om enkele tientallen vechtende jongeren in de Nieuwstraat tot de orde te roepen. De vechtpartij ontstond om streeks twee uur toen de eige naar van een café wat herriema- kende jongeren verzocht het ter- rasmeubilair te ontzien. De op standige jeugd sloeg echter aan het bakkeleien met andere café- gasten, hetgeen resulteerde in een massale vechtpartij. Na tus senkomst door een groep agen ten keerde de rust in de uit- gaansstraat terug. In overleg met de politie sloot het café - om herhaling te voorkomen - de deuren. Tankstation in Terneuzen JSSINGEN - Dankzij de op- ttendheid van een bewoner au de boulevard in Vlissingen Inden twee Duitse opvaren- nvan het motorjacht Tamora jdagmiddag binnen tien mi jten uit het water worden ge- bewoner zag door zijn verre- ker om 17.30 uur hoe de twee innen op de rede van Vlissin- n te water raakten. Via het heldecoördinatiecentrum am de Belgische redeboot 13 actie. De kapitein van het ht ging na zijn redding terug 1 boord om zijn schip naar de litenhaven te brengen. Een de opvarende, een vrouw, is ir de redebbot in de Koop- nshaven aan wal gebracht, tweede drenkeling is per am- lance naar het Middelburgse isthuis gebracht. Hij moest i nacht ter observatie blijven, dat hij nogal wat water bin- ïhad gekregen. overvallen TERNEUZEN - Een ongeveer twintigjarige jongeman is za terdagavond aan de haal ge gaan met enkele honderden gul dens uit de kassa van een tank station aan de Schependijk in Terneuzen. Na de overval ver dween de man in de mensen massa die op het Schelde Jazz festival was afgekomen. De overvaller stapte het kan toortje van het station binnen en greep plots in de kassa. De cais sière verbouwereerd achterla tend verdween de man binnen enkele seconden te voet in de richting van de Terneuzense binnenstad. De gemeentepolitie in Terneu zen is nu op zoek naar een jonge man van rond de twintig met een normaal postuur, ongeveer 1.80 meter lang en met een mager, langwerpig gezicht. De man sprak beschaafd Nederlands. TRANCHEMENT - Na eerst herdenkingsbord te hebben U huid, namen dr H. L. F. hoofdingenieur-direc- van Rijkswaterstaat in :land, en II. Visser, vice- irzitter van de stichting Het uvvse Landschap, zaterdag- Idag een nieuwe loopbrug in Ml natuurgebied Het Zwin in ruik. Het plankier is een ge- enk van de Lions Club VVest- uwsch-Vlaanderen aan Het iwse Landschap. gelegenheid van het dertig- bestaan van onze club be nden we iets te bewerkstelligen net. gebied van milieu of na- en landschap. Besloten d tot de bouw en financiering het plankier," gaf Lions-pre- nt J. van den Berg te ken- Sponsors werden gezocht ;evonden. Lionslid J. Boek- t (hoofd van de technische st van het waterschap Het van Sluis) verklaarde zich id de loopbrug te ontwer- Het aannemersbedrijf ihouts bv uit Sluis droeg er zorg voor de bouw. plankier, dat een brug ht tussen de zeewering en strand bij de Zwingeul. is 150 meter lang. Het houten delpad steunt op palen die ïrsdiep het zand ingejaagd J Betonblokken moeten er er voor zorgen dat de brug, bij springvloeden, op zijn oecte blijft liggen. Ontwerper chout had daar alle vertrou- in. Vice-voorzitter Visser van Het Zeeuwse Landschap toonde zich ingenomen met het geschenk van de jubilerende Lions. „De brug dient een tweeledig doel. De recreanten kunnen makkelij ker op het strand komen en daarnaast wordt het achter het duin gelegen bekkengebied ont zien. De recreatiedruk op een deel van Het Zwin neemt door het plankier af en daarmee is de natuur zeker gediend", aldus Visser. Na een korte wandeling door het natuurgebied en over de loop brug keerde het gezelschap ge nodigden terug naar het bezoe kerscentrum Het Zwin, waar de officiële overdracht plaats vond. Het plankier heeft in totaal zo'n 40.000 gulden gekost. Directeur R. J. Willems van Het Zeeuwse Landschap zei tijdens de bijeenkomst desgevraagd dat de stichting nog vóór het zomer seizoen het plankier in de Ver dronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet herstellen zal. De loopbrug door het schorrenge- bied werd vorig seizoen gedeel telijk gereconstrueerd. Het res terende deel verkeert nog in slechte staat. Gevolg is dat re creanten de brug mijden en het schor in duiken. Willems gaf ook te kennen dat het 'Kleine Zeetje' in het natuur gebied Het Zwin zal worden af gesloten om de recreatiedruk op het gebied te verminderen. {nodigden nemen het nieuwe plankier in Het Zwin in gebruik __JC amileS chelstraete i rJBSStjSj MAANDAG 27 MEI 1991 De elfjarige Danielle van Sabben maakte tijdens de presentatie op Het Zilveren Schor een heuse parachutesprong. Het was een van de toppers van het evenement. Beneden gekomen haalde Danielle een vantevoren gemaakte slogan uit haarzak: Tof hé foto Lex de Meester Presentatie op Zilveren Schor ARNEMUIDEN - Gedeputeerde D. Bruinooge betuigde zaterdag zijn steun aan het bestuur van het Nationaal Centrum Sport- vorming, dat zich zaterdag pre senteerde op het Zilveren Schor in Arnemuiden. Naar aanlei ding van het kostenplaatje dat Bruinooge als portefeuillehou der financiën had doorgeno men. zei hij te beseffen dat de provincie zich financieel zwaar verplicht aan het NCS. Het college spreekt zich morgen, dinsdag, uit over een voorstel waarin de provincie het sport centrum een startsubsidie geeft van vijf ton. gedurende vier jaar steunt met vier ton per jaar en zich garant stelt voor tekorten in de exploitatie tot een miljoen gulden. Provinciale staten be handelen het voorstel half juni. Het Arnemuidse gemeentebe stuur, waarvan een delegatie aanwezig was bij de presentatie, zei bij monde van burgemester drs H. Visser bijzonder ingeno men te zijn met de nieuwe voor zieningen binnen de gemeente grenzen. „Het ziet er naar uit dat de plannen gerealiseerd kunnen worden. Arnemuiden zal duide lijk profiteren van de sportvoor- zieningen die hier voorzien zijn, in ieder geval van de uitstraling die een landelijk sport- en ge handicaptencentrum kan mee brengen." Al viel de belangstelling van het publiek wat tegen, aan de orga nisatie lag het zaterdag niet op het Zilveren Schor. Inhakend op de Open Dag Waterrecreatie nam het Nationale Centrum Sportvorming de gelegenheid te baat zich in Zeeland op het ter rein van het toekomstige sport centrum te presenteren. Ver spreid over het terrein konden bezoekers kennismaken met verschillende sporten waarin ge handicapte mensen zich kunnen vinden. Er waren demonstraties boogschieten, hondesport en van diverse balsporten. Voor surfen leende zich de tempera tuur van het Veerse Meer nog niet, maar kanovaren en zeilen kon nèt. Informatie In het gebouw van het Zilveren Schor vonden bezoekers stands met informatie over sport, spel en verenigingen en over de toe komstige activiteiten als sport en vakantiecentrum voor ge handicapten en chronisch zie ken. gecombineerd met een Zeeuws Huis van de Sport. Er was een tentoonstelling inge richt die de 25-jarige geschiede nis van het vormingscentrum Het Zilveren Schor liet zien. De firma Amigo besloot het NCS met ingang van de internationa le surfweek voor gehandicapten, eind augustus, haar aangepaste catamaranzeiler cadeau te doen. Initatiefnemer tot het NCS en voorzitter van het bestuur dr. A. Klapwijk benadrukte in zijn toe spraak tijdens de presentatie het belang van sport voor gehan dicapten. Een onderzoek heeft uitgewezen dat van alle valide mensen 36 procent aan sport doet. Slechts twee procent van de gehandicapten die voor sport in aanmerking komen, doet er ook actief aan. Klapwijk bena drukte het positieve effect dat sport kan hebben op revalidatie van gehandicapten: niet alleen lichamelijk, door betere spier- ontwikkeling en evenwicht, maar ook psychologisch door het contact met - valide en inva lide - mensen. Topper Als topper van de dag maakte de elfjarige Danielle van Sabben uit 's Heer Arendskerke een pa rachutesprong uit een vliegtuig boven het Zilveren Schor. Da nielle had de parachutesprong gewonnen met een tekenwed strijd in het kader van Mei maand Sportmaand. Begeleid door een instructeur ondernam het Bevelandse meisje het avon tuur zonder aarzeling. Beneden gekomen trok ze zelfbewust een tevoren klaargemaakte slogan uit haar mouw: Tof hé!! De eer ste prijs van de Zeeuwse Sports raad maakte haar moeder, me vrouw Van Sabben in eerste in stantie wel wat ongerust. „We gaven toestemming in de veron derstelling dat ze toch de eerste prijs niet zou winnen. Maar zie, het is een ondernemend kind. Zoiets is een unieke ervaring voor haar. Maar ik had wel de ze nuwen toen ze naar boven ging." SLUIS - Een bejaard echtpaar uit Terneuzen is zondagmiddag bij een verkeersongeluk in Sluis om het leven gekomen. De bestuurder van de auto van het echtpaar, J. Zwarteveld (74), verleende op de kruising Heile geen voorrang. Zijn echtgenote, J. A. Zwarteveld- Van der Wal (76) was op slag dood. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde even voor half vijf. De auto van het echtpaar reed in de richting Aardenburg. De 24-jarige automobilist P. A. N. uit Goes, die in de richting Oostburg reed, kon een aanrijding met de plotseling op de kruising overstekende auto van d^slachtoffers niet meer voorkomen. N. liep bij de aanrijding lichte verwondingen op. 111111111111111111111111111 Of-ie er echt blij mee is. loe ten ive niet. Maar op zich kan zo'n dienstreis voor de krant heel aardig zijn. Wat die PZC-verslaggever ech ter licht huiverig maakte was de aard van het uitstap- ie. Onlangs werd hem door zijn chef een uitnodiging ter hand gesteld voor een vlieg reis naar Tirol, georgani seerd door het Oostenrijks toeristenbureau. De reis had als thema: natuur en gezondheid. Nu is onze gewaardeerde collega een stevige i otver die het bovendien niet zo nauw neemt met de lichaamsbe weging. Groot was dan ook zijn schrik toen uit nadere infor matie van het toeristenbu reau bleek dat het deelne mend gezelschap zich tij dens het uitstapje groten deels per fiets door Tirol zal voortbewegen. ..En ik wil er wat om venved- den". merkte hij gisteren somber op. ..dat we tijdens de vliegreis ook nog moeten trappen om het toestel in de lucht te houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5