succes Combinatie evenementen Motortreffen in Hulst had een ordelijk verloop Franse gevallenen herdacht B en w Oostburg willen steun geven aan de kustbus Nieuwdorper H. Rijk koninklijk onderscheiden Zeshonderd kevers in Bruinisse Belgische rashond wint clubmatch kynologenclub streek Thoolse Dagen en Waterrecreatie trekken veel publiek Tijdens de rondrit over Schouwen-Duiveland deed de lange sliert kevers onder meer het Havenpark in Zierikzee aan (foto Pieter Honhoff BRUINISSE - De liefhebbers van het Volkswagen-model kever kwamen afgelopen weekeinde tijdens de jaarlijkse keverdagen in Bruinisse niets tekort. Aan het evenement, dat voor de zesde maal plaatsvond, namen zo'n 600 auto's deel. Hoewel hij in Europa niet meer wordt gemaakt, heeft de kever nog nauwelijks aan populariteit ingeboet. De voertuigen die af gelopen weekeinde in Bruinisse waren, kwamen uit binnen- en buitenland. Tijdens een rondrit kroop een lange sliert kevers over Schou wen-Duiveland. Behalve deze tour was er een onderdelenmarkt. Tijdens een concours xl'elegance werden de keurig opgepoetste vierwielers beoordeeld. MAANDAG 27 MEI 1991 AXEL - De Shetland Sheepdog Cairnman at Ceirrigh van R. Markey uit het Belgische Oos takker is zaterdag winnaar ge worden van de jaarlijkse club match van de Zeeuws-Vlaamse Kynologenclub. Aan deze groots opgezette rashondenten toonstelling in de aardappel hallen aan de Oudeweg namen 186 honden deel, verdeeld over 55 verschillende rassen. Burgemeester W. J. de Graaf van Axel verrichtte 's morgens de of ficiële opening. Hij wees in zijn toespraak op de verantwoor delij kheid van alle hondenbezit ters gezien de ontwikkelingen van de laatste dagen omtrent de pitbullterriër in Engeland. Ver der wenste hij de kynologenclub veel succes toe met deze 'Crufts' van Zeeland. Hierna begonnen de keuringen, die werden verricht door erken de keurmeesters. De winnaars van elk ras gingen door naai- de groepskeuringen. Uit deze wed strijd kwamen de negen beste honden naar voren, die meedon gen naar de uiteindelijke titel. De vele toeschouwers konden de dieren bewonderen in negen "ca tegorieën. Naast dog-achtigen waren er windhonden, herders honden, staande jachthonden, spaniëls en retrievers, lopende honden en dashonden, pinchers en schnauzers, terriërs, gezel schapshonden, keesachtigen en poolhonden. Verder vermeldde het program ma een kind-hondshow. De kin deren waren hierbij verkleed volgens het ras en land van her komst van de hond. e overwin ning bij dit onderdeel ging naar Mariska Pleyte uit Axel met de negen jaar oude Welsh Corgi's Pembroke. Ook de beste puppy viel in de prijzen. Deze eer viel de Welsh Corgi's Pembroke Lucky Joeri van R. Pleyte uit Axel ten deel. Als beste veteraan kwam de Schotse Collie Rubi van P. Verschuren uit Wagenberg uit de bus. Aan het eind van het program-; j ma verzorgde de hondentrai- ningsschool van L. Mieras een behendigheidsdemonstratie. Burgemeester De Graaf reikte 8 na afloop de prijzen uit en naast de bekers voor de winnaars ver- raste hij de eindoverwinnaar fc met het felbegeerde beeldje van f! de gemeente Axel, de Erpelkap- per. Verdere uitslag: beste hond van de clubmatch: 2 leeuwhondje Brittborgens Gongozzee van de familie Vervoort-Van Puyvelde 1,01 uit Zandveld (B), 3 de Afghaanse windhond Al Jawhara El Aryana Shalym van P. Bareman uit Ter- neuzen. Licht gewonde en zware schade bij botsing ZIERIKZEE - Een paar lichte verwondingen en twee zwaar beschadigde motoren. Dat was het gevolg van een mislukte in- haalmanouvre zondagmiddag op de Serooskerkseweg tussen Zierikzee en Renesse. l^ïet ongeluk gebeurde om onge veer half vijf toen 'de uit Duits land afkomstige motorrijders een personenauto wilden inha len. De voertuigen reden rich ting Zierikzee. De voorste motor botste tegen de auto die geheel onverwacht naar links zwenkte om zelf te gaan inhalen. De ach teropkomende motorrijder kon niet meer uitwijken en kwam eveneens ten val. De bestuurder van de voorste motor, T. K, uit Essen, werd per ambulance naar het ziekenhuis in Zierikzee ver voerd. Daar hij slechts lichte verwondingen had. kon hij snel weer vertrekken. De andere mo torrijder kwam er geheel zonder kleerscheuren vanaf. De auto bestuurd door F. L. uit Essen (Duitsland) raakte licht bescha digd. HULST - Motorliefhebbers konden zondagmorgen in Hulst hun hart ophalen. Op het Oranje Bolwerk kwamen ruim twee honderd exemplaren bijeen om deel te nemen aan een oriënta- tierit. Deze tocht vormde de af sluiting van het internationaal motortreffen van de plaatselij ke motorclub Red Wings/Mikes. Naast de moderne Suzuki's, Honda's en Harley Davidsons genoot ook een nostalgisch ex emplaar uit de laatste wereld oorlog grote belangstelling. De meeste ogen waren echter ge richt op een trike. Van deze uit België afkomstige klem-rijke driewielerserie zijn slechts 25 ex emplaren op de weg te bewonde ren. Deze vierde editie van het internationaal motortreffen werd voor de laatste keer in het clubgebouw van de Red Wings/ Mikes aan het Oranje Bolwerk gehouden. Door de reconstruc tie van het Bolwerk is de club ge- noodzaakt uit te wijken naar een ander onderkomen. De activiteiten begonnen zater dagavond met een muziekfes tijn. Tot diep in de nacht waren er optredens van de rockband The Roques, de bluesband Big Fat Mama en de rythm-and- bluesgroep Nonkel Ney's. Vele motorrijders brachten de nacht door in tentjes op het Bolwerk.. Deuren vernield bij inbraak in Middelburg MIDDELBURG - Bij een in braak in een huis aan de Land- luststraat in Middelburg is cd- apparatuur en geld, met een to tale waarde van 800 gulden weggenomen. De inbraak is ge pleegd tussen vrijdagmiddag 15.00 uur en zaterdagmiddag 12.00 uur. Nadat de daders vruchteloos hadden geprobeerd de achter deur te forceren, verschaften ze zich toegang door, een raam bij de voordeur in te slaan. Het hele huis werd doorzocht, waarbij kasten overhoop werden ge haald en een gangkast werd opengebroken. Behalve eën cd- speler en een cd verdwenen een bankpas van de PTT, een geld kistje met 125 gulden, enkele spaarpotten en een blikken bus je met enkele zilveren munten. De schade aan het huis is aan zienlijk. Volgens de politie woordvoerder werden er op het hout bij de voor- en achterdeur ook brandplekken aangetroffen. Bij een insluiping in een huis aan de Buitenhove in Middelburg zijn drie ringen van onbekende waarde en een pakje tabak ver dwenen. De daders kwamen waarschijnlijk binnen door met een haakje het voordeurslot te openen. Het feit moet gepleegd zijn tussen vijf en zes uur zon dagochtend. De bewoners trof fen de voordeur openstaand aan. Zondagmorgen waren de eerste (H motorkijkers al vroeg present. Ook enkele buurtbewoners in stonden met slaperige ogen de I motoren te bewonderen. De tot I diep in de nacht klinkende mu ziek had hun weinig rust ge gund. Als een last ervaarden ze J dit spektakel niet. „Vier dagen jl lang een kermis voor je deur is U veel erger", zei een buurtbe- wooonster. „Als we er echt last van zouden hebben, dan zouden» we de motorduivels vangen", grapte ze. p® lur Rond het middaguur snorden de tweehonderd motors het Boi-M01 werk af voor een oriënt a tie toeht^ei over ruim vijftig kilometer. DezeiBid rit voerde de deelnemers doorlfclt het Zeeuws-Vlaamse 1 andschap,S1" Daarnaast kon men in het mq-^e torhome terecht voor verschil-^01 lende activiteiten. Zo waren er^e> enkele stands met attributen ?er voor de motorrijders en hun;j0g voertuigen en een tatoeagebus. Om de kracht en behendigheid^ te testen kon men deelnemen |Ur aan bull-riding. ,*rc ruil Een smet op het motortreffen^, vormde in eerste instantie het En gerucht, dat een rivaliserende K g motorclub uit Belgie voorne- mens was de boel te ontregelen. itten, In verband met mogelijke onge- jnje regeldheden had burgemeester^, mr A. A. L. G. M. Kessen als !m hoofd van de politie enkele orde-'^J, bewakers extra achter de handig, gehouden in de Reynaertstad. £et. Een woordvoerder van de politie mrn meldde zondagavond dat alles evenwel volgens planning enm|m rustig was verlopen. ,T>m tete fijn. Wandelmars J? Lions trok 200 deelnemers WESTENSCHOUWEN - Ruim tweehonderd wandelaars na men zaterdag deel aan de 18c Lions-wandelmars in de Scliouwse Westhoek. De Lions- club Schouwen-Duiveland had in de kop van Schouwen een schitterend parcours uitgezet door de domaniale bossen, langs duinen en over het strand van Westenschouwen. Tijdens; de tocht konden de wandelaars, genieten van de mooiste stukjes natuur van Schouwen-Duive land. De steeds populairder wordende tocht trok veel belangstelling van deelnemers buiten Zeeland Zowel kinderen als volwassen kozen voor de afstanden 8 en kilometer. De 25 kilometer, d voor de derde keer op het pro gramma stond, kreeg dertig wandelaars aan de start- Helaas hadden de wandelaar op de laatste kilometers over het strand flink last van de hoge wa terstand. Hierdoor was het sluit stuk behoorlijk zwaar. De brengst, duizend gulden, is stemd voor het aankleden vat de aktiviteitenruimte van het Zweedse Rode Kruisziekenhw5 te Zierikzee. Oud-strijders, genodigden en belangstellenden herdachten zaterdag op het Franse militaire ereveld in Kapelle de in de Tweede Wereldoorlog in Nederland gesneuvelde Franse militairen foto Pieter Honhoff) KAPELLE - Met een sobere plechtigheid zijn zaterdag in Kapelle de in de Tweede We reldoorlog in Nederland ge sneuvelde FYanse militairen herdacht. Onder het toeziend oog van ruim 50 genodigden en belangstellenden werden kran sen gelegd bij het gedenkteken op het Franse militaire ereveld. De herdenking werd bijge woond door onder anderen de consul-generaal van Frankrijk, M. Reniy. Op de begraafplaats liggen 229 Franse soldaten die sneuvelden in Nederland in de periode '40- '45. Frankrijk snelde Nederland in de meidagen van 1940 te hulp. Een groot aantal Franse militai ren van de 60e en 68e infanterie divisie kwam in Zeeland om het leven bij de Duitse aanval op Zuid-Bevel and en Walcheren. Gedurende de oorlog sneuvel den in totaal meer dan 600 Fran se soldaten in ons land. Vorig jaar bij de vijftigste her- Tentoonstelling Annie Schmidt in Zierikzee ZIERIKZEE - Leven en werk van de schrijfster Annie M. G. Schmidt staan centraal op een tentoonstelling in de openbare bibliotheek De Stolpe te Zierik zee. De expositie duurt van maan dag 27 mei tot en met zaterdag 22 juni en omvat foto's, oor spronkelijke drukken van haar eerste kinderboeken en werk van de laatste jaren. De tentoon stelling is te bezoeken tijdens de openingsuren van de biblio theek denking was prinses Juliana een van de kransleggers. Dit keer waren er onder meer kransen na mens de consul-generaal, de Franse oud-strijders in Neder land, de Republiek Frankrijk, de gemeente Kapelle en de afdeling Zeeland van de Bond van Neder landse militaire oorlogs- en dienstslachtoffers. Burgemeester J. van Bommel van Kapelle sprak de belang stellenden toe. „Velen droom den over een nieuwe, betere we reld na de laatste wereldoorlog. Die droom werd wreed ver stoord. Talloze oorlogsver schrikkingen en hongersnoden volgden. De Golf-oorlog ligt ie dereen nog vers in het geheugen. Toch moeten we het geloof in die nieuwe wereld behouden. Dat zijn we aan alle gevallenen ver plicht." THOLEN - Het was zaterdag tij dens de Thoolse Dagen een ech te 'beestenbende' op het dagre creatieterrein De Speelmans platen aan De Oesterdam. Er liep van alles rond: koeien, gei ten, paarden, sierkippen, scha pen, konijnen, sierduiven. En niet te vergeten: mensen. Die stroomden in groten getale toe. In combinatie met De Open Da gen Waterreereatie werd het evenement een groot succes. De Thoolse dagen zijn van ouds her een festijn met veel vee. Het publiek kreeg een goedgevuld porgramma voorgeschoteld. Zo waren er een tentoonstelling kleinvee, een presentatie fok- en mestvee en een geitenshow. Ver der was er een demonstratie schapenscheren. Veel bekijks trok de paardenshow met diver se rijtuigen zoals de Hongaarse postkoets, boodschappenwagen en de huifkar. Uiterst populair was de wedstrijd kunstkoeien melken. Vertegenwoordigers van agra risch Tholen presenteerden zich in de grote tent op het terrein. Niet alleen de veehouderij, maar ook de akker- en tuinbouw was vertegenwoordigd. De ZLM was er bijvoorbeeld en de tuinbouw- studieclub Tholen en Sint Phi- lipsland gaf informatie over on der meer biologische bestrijding van plagen in de glastuinbouw. Bloevantho, de Thoolse studie club voor de teelt van snij- en droogbloemen, gaf een demon stratie bloemschikken. Er was een mozaïek te zien, samenge steld uit produkten die de Thoolse akker- en tuinbouw voortbrengt. Elders op het terrein vonden de waterdag-activiteiten plaats. A. van Iwaarden van de tuinbouw- studieclub is gelukkig met de combinatie van de twee evene menten. „De waterliefhebbers komen ook bij ons een kijkje ne men. Een mooie gelegenheid voor de land- en tuinbouw om zich te presenteren aan publiek dat niet dagelijks met onze sec tor te maken heeft. We maken de mensen duidelijk dat we niet de gifspuiters zijn waarvoor men ons zo vaak verslijt." OOSTBURG - Het college van burgemeester en wethouders van Oostburg wil komend zo-, merseizoen geld uit trekken voor alternatieve buslijnen langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. In 1990 introduceerde de Stichting Strandexpresse de gratis kustbus. Deze speciaal voor toeristen in gestelde vervoersvoorziening was, zo blijkt uit de evaluatie, goed voor 671 ritten. In totaal werden 17.500 passagiers ver voerd. Waarmee, volgens het college, het bestaansrecht van de voorziening, die mede door fi nanciële steun van de gemeente mogelijk was gemaakt, zeker is aangetoond. Inmiddels is op initiatief van de vervoersondernemingen ZWN en Carlier en met steun van de provincie een recreatiebuslij- Schaken voor bedrijven SAS VAN GENT - Het bedrij- venschaaktoemooi dat zaterdag in Sas van Gent werd afgewerkt is gewonnen door de spelers van de Centrale-Vakopleiding uit Middelburg. Stand. 1 Centrale Vakopleiding (M. Wise, W. van Sluijs, E van Driel, L. Schipper) 12-20,5; 2 De Ridder 10-16. 3 DOW Chemie 8-16.5; 4 Delta Nuts bedrijven 6-12,5: 5 DOW II 3-9,5, 6 Hoechst II 3-6,5, 7 Hoechst 0-2.5 nennet opgezet, waar ook de West-Zeeuws-Vlaamse Stran- dexpress in is opgenomen. B en w van Oostburg contstateren dat dit net een aanzienlijke uit breiding van het voorzieningen niveau voor de toeristen behelst. Temeer daar het lijnennet van de Strandexpress van vorig jaar nog aangevuld wordt met ver bindingen van de kust met Sluis en Knokke. Het Zeeuwse recreatiebuslijnen- net kost in totaal ruim 1,1 mil joen gulden. Gemeenten betalen daar naar rato van inwoners, re creanten en buslijnkilometers in mee. Voor Oostburg komt de bij drage neer op 27.300 gulden. Het college vindt dat een be hoorlijk bedrag, maar het feit dat het om een verbetering van het openbaar vervoer gaat en omdat verschillende ministe ries. ondanks de landelijke be zuinigingsrondes, financieel fors willen bijdragen (de helft van de ksoten), zijn b en w de mening toegedaan dat een gemeentelij ke bijdrage op zijn plaats is. Aan Oostburgs bijdrage is ech ter een mits verbonden. Het da gelijks bestuur wil namelijk dat de NS-strandexpress tot in Vlis- singen meer gepromoot wordt en dat ook kenbaar gemaakt wordt aan de bezoeker van Zee land dat die (spoor)lijn aansluit op een gratis boot. waarna met een bus tegen een gunstig tarief de hele West-Zeeuws-Vlaamse kust kan worden aangedaan. reiken van de pensioengerech tigde leeftijd heeft gedaan, lever de hem een zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau op. Burgemeester ir J. L. M. Mandos van de gemeente Borsele kwam zaterdag naar Nieuwdorp om de versierselen te overhandigen. In een korte toespraak wees de Borselse burgemeester op de di plomatieke wijze waarop Rijk met zijn klanten is omgegaan. „Om in zo'n uitgestrekt gebied te werken met zoveel verschil lende mensen vereist wel een aparte benadering. Uit de waar dering van de Rotterdamse Meelfabriek Meneba waarvoor u werkte blijkt wel dat die diplo matieke kennis in Nieuwdorp volop aanwezig was", aldus Mandos. Rijk begon met zijn handel voor het bedrijf in een paar Zuid-Be- velandse dorpen. In de loop der jaren wist hij, overwegend al leen. de afzet te verhogen tot ongeveer 18.000 balen per jaar. Ook het vervoer van de produk ten regelde hij zelf. Dat beteken de voor mevrouw Rijk dat zij thuis vaak telefonisch de zaken moest waarnemen. Namens de Rotterdamse meelfabriek over handigde plaatsvervangend di recteur P. van Riel hem zaterdag een reischeque. Samen met zijn vrouw kan Rijk eindelijk een ■wens in vervulling laten gaan; een reis naar Amerika. NIEUWDORP - Veertig jaar ge leden begon II. Rijk uit Nieuw dorp zijn werkzaamheden als molenaar. Hij kwam uit een echt Zeeuws molenaarsge slacht, dus die stap lag voor de hand. Een uitzondering in de fa- millietraditie was echter het ontbreken van een molen, Rijk legde zich daarom toe op het afzetten van verschillende meelprodukten aan de bakkers op Noord- en Zuid-Beveland. De manier waarop hij dat tot het be- Mevrouw Rijk bewondert de versierselen die haar echtgenoot zojuist zijn opgespeld (foto Pieter Honhoff) De jeugd vermaakte zich tijdens de Thoolse dagen niet alleen met de levende have, maar ook met van kunststof vervaardigde koeien lfoto Pieter Honhoff)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 24