Aardverschuiving in Suriname 1 ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN prnp 1 Israël weert tot christendom bekeerde joden uit Ethiopië 'N KWARTJE VOOR KOK? enmgen an NDP over rol verdeeld Sterk resultaat voor partij Bouterse en nieuwkomer DA'91 FOTO KWAl ";;jF0T0S SERVICE Toestel met meer dan 200 mensen ontploft Kiezers wachten in Paramaribo mmmtmmamitmmmm Peuter nam de snelweg naar zijn opa en oma Geen wilde acties van conducteurs verwacht au den Broek sluit militair ngrijpen Suriname niet uit Nog Nederlanders in Addis Abeba FNV-voorzitter wil voor komend jaar vier procent Later zonnig Veel beivolking maar in de middag rui- P- 'oden met zon. Zwakke en van- matige wind tiit noord tot ist. Temperatuur 16 graden. 34e jaargang no. 122 laandag 27 mei 1991 Van onze correspondent ARAMARIBO - De parle- lentsverkiezingen in Surina- it{ e hebben zaterdag een ware ilitieke aardverschuiving •roorzaakt. De combinatie traditionele politieke par- 'Nieuw Front' behaalde eliswaar 30 van de 51 zetels, iaar dat betekende een fors erlies. De NPS van Arron, de UUR KODAK EXPRESS Beter: niet duurder! fotoBverschoore Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Middelhornis VLssingen Zterikje WÊÊKÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊ VHP van Lachmon, de KTPI van Soemita en de Surinaamse Partij van de Arbeid van Derby vielen met dit resultaat elf ze tels terug in vergelijking met de verkiezingen van '87. De mede door legerleider Bou terse opgerichte NDP behaalde negen zetels meer dan bij de vo rige verkiezingen. Nieuwkomer Democratisch Alternatief '91 ANGKOK (AP) - Een Oostenrijks chartervliegtuig met meer dan 13mensen aan boord is zondag kort voor middernacht boven Thai- md ontploft en neergestort, zo deelde de Thaise politie maandag ilaatselijke tijd) mee. oordvoerder Charan Palung zei met eigen ogen te hebben gezien ie de Boeing 767 van Lauda Air, de chartermaatschappij van de oegere formule-1 coureur Niki Lauda, explodeerde boven zijn poli sbureau in de provincie Suphanbari ten noordwesten van Bang- jk. Charan verklaarde dat het toestel vloog in de richting van de haise grens met Burma. Hij vergeleek het tafereel met een reusach- vuurwerk. et vliegtuig stortte neer in het district Dan Chang op circa 160 kilo eter van Bangkok. Charan zei dat het toestel 213 passagiers en een ibekend aantal bemanningsleden vervoerde. lri EN HAAG (GPDI - De oude po- lieke partijen in Suriname, irenigd in het Front voor De- okratie en Ontwikkeling, heb- en een terechte afstraffing ge- :egen voor hun dubieuze rol in 11 it bestuur van het land sinds 1 87. Dat is de mening van pro- inente Surinamers in Neder- «d. Jathet front zijn absolute meer- irheid in het parlement is rijtgeraakt wordt gezien als nkans op een nieuwe politieke ructuur. De grote steun voor 11 nauw met het leger verbon- s j in NDP heeft voor- en tegen- !n anders van legerleider Bouter- verrast. Over de toekomstige Ivan de 'legerpartij' in de Suri- lamse politiek is men ver leid. De hoop van veel Surina- ers in Nederland is gevestigd de nieuwe partij Democra- ich Alternatief'91, dat een mo- lljke sleutelpositie bij de nieu- i kabinetsformatie wordt toe- 10 dicht. Eddy Jozefzoon, die nauwe ijk ntacten onderhoudt met het c ngle Commando van Ronny at runswij k, is wel gelukkig met uitslag van de verkiezingen, «i 'e Front-partijen zijn door de (echts wint ïfl Madrid {Van onze correspondent) ADRID - De rechtse Partido opular (PP) lijkt de grote win- aar te zijn geworden bij de lo- 01 lie en regionale verkiezingen e zondag in Spanje zijn gehou- vs in. Hoewel de socialistische vi'SOE van premier Felipe Gon- lez zich landelijk redelijk andhaafde, geven de eerste Oorspellingen over de defini- ive uitslag een ruime winst Oor de PP in Madrid aan. komt de nieuwe Assemblee bin nen met negen zetels. De uitslag is nog voorlopig, zolang de stem bussen van de laatste stembu reaus in het binnenland nog niet in Paramaribo zijn aangeko men. De toevoeging van deze laatste stemmen zal hooguit nog een verschuiving van één zetel in de einduitslag teweeg kunnen brengen. De uitslag staat een snelle for matie van een nieuwe regering in de weg. Voor de benoeming van een president en een rege ling is een tweederde meerder heid in het parlement nodig. Nieuw Front, de NDP en DA '91 hebben respectievelijk minister van onderwijs Venetiaan, de zit tende president Kraag en Re kenkamer-voorzitter Prade kan didaat gesteld voor het presi dentschap. Thuisblijvers De belangstelling voor de ver kiezingen, waarbij ook werd ge stemd voor ressort- en districts raden, was gering. Ruim 40 pro cent van de stemgerechtigde Su rinamers bleef thuis. Met deze verkiezingen is de 'Progressieve Arbeiders en Landarbeiders Unie' (PALU) verdwenen uit het parlement. De vervroegde verkiezingen werden gehouden nadat het Na tionaal Leger de burgerregering van 'het Front voor Democratie en Ontwikkeling' op kerstavond van het vorig jaar afzette. Een zakenkabinet, onder leiding van president Kraag en vice-presi dent Wijdenbosch, beloofde de bevolking binnen 150 dagen ver kiezingen. De Front-partijen hebben het interim-kabinet tij dens de verkiezingscampagne zwaar bekritiseerd, omdat Wij denbosch tal van populaire maatregelen nam die door het Front als omkoperij en verkwis ting werden beschouwd. Waarnemers uit de EG, Verenig de Staten en Japan woonden de verkiezingen bij. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) stuurde 40 internationale waar nemers, afkomstig uit de lidsta ten. De Nederlandse regering stelde 16 terreinwagens beschik baar voor transport. Uit voorlo pige rapporten is niet gebleken dat er onregelmatigheden heb ben plaatsgevonden. Ook heb ben de waarnemers tot nu toe nauwelijks klachten bereikt. Zulu's Zulu-koning Goodwill (links) en Inkatha-leider Buthelezi lie- ten zondag weten dat het ANC moet stoppen met pogingen de Zulu's dè schuld te geven voor het geweld in Zuid- afrika. Vredesberaad in de hoofdstad Pretoria le verde dit weekeinde F< niets op. Bollen Zestien Zeeuwse trekpaarden hebben zaterdag in Zaandam te vergeefs geprobeerd de zoge naamde Maagdenburger halve bollen uit elkaar te trekken. Het experiment van twee halve bol len die door luchtledigheid aan elkaar worden gehouden, werd voor het eerst in 1654 beproefd. Drie eeuwen later blijkt de proef nog nog C steeds succesvol. O Eredivisie INDHOVEN (ANP) - Een automobiliste uit Eindhoven ontdekte n iterdagmiddag op de snelweg van Eindhoven naar Tilburg een la 'el erg jonge weggebruiker. Het bleek een 3-jarig jongetje uit Eind je oven te zijn dat met zijn driewielertje op weg was naar opa en oma si Tilburg. e vrouw nam het kind mee naar huis en belde vervolgens de politie, ie was inmiddels al op zoek naar het kind omdat zijn ouders hem al iige tijd vermisten. Een woordvoerder van de Eindhovense politie left dit zondag meegedeeld. Ajax en PSV blijven op kop gaan in de eredivisie. Ajax won gisteren van Volendam f0- 3) en PSV een dag eer der van FC Twente: 3- kiezers gestraft voor datgene wat ze sinds in 1987 hebben na gelaten; voor het feit dat ze zich zonder een vorm protest vorig jaar door de militairen aan de kant hebben laten zetten en om dat ze op een onbenullige wijze de kans op vrede in Suriname (Kourou Akkoord van 1989, red.) voorbij hebben laten gaan". Volgens Jozefzoon is het Front wel gestraft door de kiezers, maar niet dermate zwaar dat de legerleiding er verkeerde con clusies uit zou kunnen trekken. Bouterse hoeft niet te juichen, volgens de in Almelo woonachti ge Jozefzoon. „Tien zetels voor de NDP is misschien meer dan we hadden verwacht, maar het betekent niet dat het Surinaam se volk legerleider Bouterse wil houden. De politieke macht van de legertop is gebroken". De soldaten moeten zo snel mo gelijk terug naar de kazerne. De decembermoorden van 1982 moeten worden uitgezocht en een constructieve relatie met Nederland moet zo snel mogelijk hersteld. De visie van Jozefzoon over de NDP staat haaks op die van de Amsterdamse advocaat André Haakmat. Hij vindt dat Bouter se en zijn NDP een politieke fac tor van betekenis zijn geworden. „Er is door Nederland en de Ver enigde Staten veel druk uitgeoe fend op de Surinaamse kiezers om de militairen af te wijzen. Die druk heeft de kiezer weerstaan, waarmee de Surinamers hebben bewezen politiek volwassen ge noeg te zijn hun eigen boontjes te kunnen doppen". Dat het Front een zware neder laag heeft geleden is door Haak mat met instemming begroet. „De politieke instorting van het bolwerk van de oude partijen is ingezet. En terecht, want het front heeft weinig gedaan met de verkiezingsbeloften uit 1987. PARAMARIBO (GPD) - Kiezers wachten zaterdag in een stem bureau in Paramaribo. Niemand vermoedde toen nog dat de verkiezingen in Suriname een ware politieke aardverschuiving te weeg zouden brengen. De klap kwam hard aan bij de leiders van het Nieuwe Front. Zij hadden er vast op gerekend te win nen. „Tweederde krijgen we zeker en als het moet nemen we alle 51 zetels", riep Lachmon, leider van de frontpartij VHP vo rige week nog strijdlustig. De leiders van het Nieuwe Front likten gisteren hun wonden. Overal waren dichte deuren waarachter zich verbijsterde politici bevonden. In het gebouw van de VHP wilde Lachmon overal over praten, behalve over de uitslag. De aan het leger gelieerde Nationale Democratische Partij NDP boekte grote winst. De legerleiding had zich tijdens de campagne op de achtergrond gehouden, maar gisteravond konden Bouter se en Graanoogst het niet laten hun strijdmakker Wijdenbosch te komen feliciteren. Bij het Democratisch Alternatief '91, de andere winnaar, werd gedanst. Leider Jesserun was 'niet ontevreden' over het debuut van zijn partij. Maar voor een echte doorbraak waren meer zetels nodig geweest (foto Ruud Hoff/ANP) Drama's op vliegveld van Addis Abeba (Van onze correspondent) TEL AVIV - In ruim veertig op vangcentra in Israël is gisteren een begin gemaakt met regi stratie en medische onderzoek van de bijna 15.000 Ethiopische joden die afgelopen vrijdag en zaterdag zijn overgevlogen in 'Operatie Salomo', door de luchtmacht omschreven als 'de grootste luchtbrug sinds de Amerikaanse evacuatie uit Sai gon'. Gisteren werd bekend dat 1500 joden die zijn achtergebleven in door rebellen beheerst gebied in het noorden van Ethiopië, in de nabije toekomst mogen vertrek ken. Maar de vreugde daarover wordt overschaduwd door groeiende controverse over het lot van drieduizend andere ach- terbijvers, die niet meemochten omdat ze door het Joods Agent schap niet worden beschouwd als joden. De Israëlische autoriteiten me nen dat de drieduizend zich heb ben laten bekeren tot het chris tendom. Volgens de joodse tra ditie mogen joden die een ande re godsdienst kiezen zich niet langer jood noemen. De tragiek van de situatie is dat het veelal gaat om familieleden van joden die wel mochten vertrekken, zo dat het besluit van het Joods Agentschap heeft gezorgd voor dramatische splitsingen. Etiopische joodse leiders in Is raël belegden gisteren een pers conferentie, waarbij ze naar vo ren brachten dat de drieduizend nooit officieel zijn bekeerd en on derdeel zijn blijven vormen van de joodse gemeenschap. Ze staan bekend als 'falasmora', jo den die op een bepaald moment tot het christendom zijn overge gaan uit vrees voor hun leven. Ze kwamen een jaar geleden met de andere vijftienduizend vanuit hun dorpen in het noorden van het land naar Addis Abeba, in de tw EN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek van buitenlandse za- n sluit een militair ingrijpen van Nederland en andere mogend- ai' den in Suriname als uiterste, middel niet uit. De bewindsman n left dit gisteravond gezegd in KRO's Brandpunt. de Us men opnieuw in een situatie zou belanden, waarbij het leger in wf inname de democratie weer onderuit zal halen, dan kun je je voor- t| ellen dat om een militair ingrijpen zou worden gevraagd van een imocratische regering daar", aldus de bewindsman. „Ik vind datje 'der die omstandigheden, als uiterste middel, een militair optre- n niet moet uitsluiten. Niet alleen van Nederland, daar kunnen icti k andere landen bij betrokken zijn". né minister bevestigt dat er meerdere contacten zijn geweest met de A kinaamse staatsraad „en andere landen", waarin de militaire op- zi laan de orde is gekomen. Ook met premier Lubbers heeft Van den 'oek dit onderwerp besproken. DEN HAAG (ANP) - Alhoe wel veel buitenlanders weg trekken uit Ethiopië is de toe stand in dat land nog niet zo ernstig dat Nederlanders dringend wordt aangeraden te vertrekken. Wel heeft Bui tenlandse Zaken, aldus een woordvoerder van het minis terie zaterdag, enige tijd ge leden mensen die er niets te zoeken hadden geadviseerd het land te verlaten. De enkele tientallen die door hun werk of om andere reden aan Ethiopië gebonden zijn, is aangeraden naar de hoofd stad Addis Abbeba te komen. Een groepje Nederlanders ar- riveeerde zondag met een toe stel van Lufthansa op Schip hol. Personeel van hulpverleningsorganisaties zaterdag in Addis Abeba op weg naar een Sovjet-toestel dat hen uit Ethiopië zal brengen foto AFP) hoop naar Israël te kunnen emi greren. Maar ze mochten het af gelopen weekeinde de vliegtui gen niet in. De zogenoemde 'Wet op de Te rugkeer' bepaalt dat alleen jo den het recht hebben zich in Is raël te vestigen. Premier Jit- schak Shamir en het Joods Agentschap, bevreesd voor de reacties van de ultra-orthodoxe partijen en het rabbinaat, durf den het niet aan genade voor recht te laten gelden. Functio narissen van het Agentschap zeiden gisteren dat het toelaten van de drieduizend tot gevolg zou hebben gehad dat duizen den andere joden die zich in de afgelopen eeuwen hebben laten bekeren ook naar Israël zouden willen. Brieven De Ethiopische leiders in Israël beschikken over brieven van op perrabbijn Mordechai Eliahu en de voormalige opperrabbijn Ovadia Joseph, waarin deze een beroep doen op premier Shamir om de achtergebleven joden naar Israel te brengen. In zijn brief verwijst Joseph naar een uitspraak van joodse wijzen, die hebben gezegd dat 'zelfs een jood die zondigt een jood blijft'. Edna Almo, een Ethiopische vrouw die in 1985 met de vorige luchtbrug naar Israël kwam, vertelde op de persconferentie dat haar ouders tot de driedui zend behoren. Ze zijn afgelopen vrijdag wel naar het vliegveld gebracht, maar werden toen ze aan boord wilden gaan terugge stuurd door vertegenwoordigers van het Joods Agentschap. UTRECHT (GPD) - De spoor wegvakbonden achten de kans op wilde acties van conduc teurs in de komende weken uit gesloten. De kaderleden van beide bonden en de diverse ac tiecentra van conducteurs wil len de uilslag van het referen dum afwachten dat de drie vak bonden onder hun leden hou den. Zaterdag besloten de Vervoers- bonden FNV en CNV en de spoorwegvakbond FSV hun le den schriftelijk te vragen of zij het eindbod van de NS met vei ligheidsmaatregelen voor de conducteurs accepteren. De le- denvergadeingen die de drie bonden vrijdag in de haast had den belegd over het akkoord van donderdagavond laat, werden zeer slecht bezocht en leverden uiteenlopende uitslagen op, De bonden vonden die basis te wankel om te kunnen conclude ren dat het eindbod van NS was aanvaard. Maar ook om een draagvlak te vormen voor een staking die „langdurig en hard zal zijn", aldus FNV-onderhan- delaar W. Korteweg. Vergaderingen Volgens woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV wa ren in totaal een paar honderd mensen afgekomen op de tien tot vijftien vergaderingen die plaatsvonden. De meeste van die vergaderingen waren gecom bineerd voor de drie bonden. In Rotterdam (waar ook de le den uit Dordrecht en Den Haag kwamen), Amsterdam en Alk maar werd het eindbqfi ronduit afgewezen. In de rest van het land werd het schoorvoetend aanvaard, maar bestonden gro te bezwaren tegen het ontbre ken van een tijdschema voor de aanstelling van de vierhonderd extra conducteurs. Bovendien voelen veel vak bondsleden niets voor het plan van NS de conducteurs te ver plichten het - duurdere - wal/ boord-tarief in rekening te bren gen in alle gevallen waarin een reiziger pas in de trein een kaar tje koopt. De conducteurs vre zen dat dit nieuwe agressie op roept. Voorzitter J. Kruse van de FSV verklaarde gisteren evenals Duym van de Vervoersbond FNV geen wilde acties te ver wachten. De uitslag van de refe renda zal over ongeveer tweeë- neenhalve week bekend zijn. Advertentie Kamerleden, u heeft mi de keus: 4 miljoen stemgerechtigde auto mobilisten zijn hier op tégen! (NIPOj BOVAG-rai UTRECHT (ANP) - De nettolonen in Nederland moeten volgend jaar hoe dan ook met 4 procent omhoog. Dat heeft FNV-voor/itter J. Stekelenburg zaterdag gezegd in reactie op boze uitlatingen aan zijn adres van twee voorzitters van FNV-bonden, B. van der Weg (Industriebond) en R. Vreeman (Vervoersbond). De twee vakbondsbestuurders reageerden op hun beurt weer op uit spraken die Stekelenburg eerder deze week zou hebben gedaan over de loonsverhogingen. Van der Weg en Vreeman meenden uit de mond van de FNV-voorzitter te hebben vernomen dat hij een loon stijging van 3 procent in 19912 eigenlijk wel welletjes vond. Maar niets is minder waar, aldus een geïrriteerde Stekelenburg. Mi nister van financiën Kok herhaalde zaterdag in het Vara-radio-pro- gramma 'Spijkers met koppen' nog eens dat bij een loonstijging van meer dan 3 procent in 1992 de koppeling tussen de stijging van de lonen en de sociale uitkeringen niet kan worden gehandhaafd. WÊÊÊm WÊBÊÊmm mmsmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1