Geen motie tegen Haags rapport Personeel in geweer egen ontslag Schor 0 lea Tekort opgeleide boeren dreigt Statenlid RPF hekelt optreden van dr Boertien Algenschuim overspoelt Deltakust Ongewenst kattennest Staten willen niveau debat opschroeven Kimono IPF/GPV: stuk over fiscusaffaire bevat niettemin onwaardig gebabbel 11 PZC-bezorger zonder fiets 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak PZC zeeland ZATERDAG 25 MEI 1991 IDDELBURG - De Zeeuwse aten zijn niet van plan het ver kijkende rapport van Bin- jnlandse Zaken over de pro- nciale belastingaffaire zo snel ogelijk te torpederen. De pF/GPV-statenfractie wil dat staten aanstaande maandag van leer trekken om Den aag aan het verstand te bren- dat er wel degelijk veel mis Maar de meeste andere Indies kijken liever nog een jdje de kat uit de boom. Reden aarom de RPF/GPV afziet van t voornemen om maandag rm motie tegen het Haagse rap id in stelling te brengen. RPF/GPV-fractie was eind bruari de officiële indiener van motie die de meest verant- oordelijke gedeputeerden ten bracht. Het statenlid L. van ijke (RPF) liet er gisteravond, jdens een spreekbeurt in Bor- le, geen enkel misverstand ier bestaan dat hij de vloer Jachttijden oor reparatie an veerboot •rinses Juliana LISSINGEN - Door het uitval- van de dubbeldeksveerboot rinses Juliana ontstond vrij- ag op het veerplein in Vlissin- n net na de middag een maxi- lale wachttijd van twee uur. rij auto's verdween in de na- iddag, maar tegen de spits ep de wachttijd weer op. 's orgens bedroegen de wacht- den zo'n anderhalf uur. i wachttijd in Breskens be- roeg de hele dag één tot ander- rif uur. De veerdienst Kruinin- n-Perkpolder kende geen pro- emen. Alleen het vrachtver- er had een half uurtje vertra ag. De Prinses Juliana onder- at momenteel een reperatie mhet roer. aangeveegd wil zien met het mi nisterieel rapport. Hij noemde het 'een stuk dat zelfs een slech te minister onwaardig is' en deed de inhoud af als 'onwaardig gebabbel'. De betalingen door de provincie van naheffingen inkomstenbe lasting voor gedeputeerden, wa ren volgens de RPF/GPV-fractie wel degelijk in strijd met de Pro vinciewet. En er zijn bij de be sluitvorming 'zwaarwegende miskleunen' begaan. „Daar is grondig en deugdelijk onder zoek naar gedaan door de sta tencommissie Van Waterschoot. Daar doet het verhaaltje van de minister, die nota bene niet eens de moeite nam deze commissie te horen, niets aan af." Rehabilitatie Nu door sommigen 'met een op timisme en een air van vanzelf sprekendheid over rehabilitatie wordt gesproken', vindt hij dat de staten het ministerieel rap port grondig en snel naar het rijk der fabelen dienen te verwijzen. Temeer daar de Tweede Kamer - naar verwachting - komende maand mondeling overleg voert met de minister over het rap port. Dan moet er een reactie van de Zeeuwse staten op tafel liggen, vindt Van Dijke. Maar de meeste andere statenfracties wachten liever af. Van Dijke hekelde gisteravond een poging van de waarnemend CDA-fractie-voorzitter, Van Ta- tenhove, om de affaire nu verder maai- in de doofpot te stoppen. Van Tatenhove ondernam on langs een 'intensieve telefoon ronde' om de diverse fractie voorzitters te vragen om verder maar te zwijgen, nu zo gezagheb bend door de minister is gespro ken. „Aandoenlijk", zo kwalificeert het RPF-statenlid die actie van uit het CDA, „Maar ook om kwaad van te worden. Is het Slot van pagina 17) kolom 1 it j&r .--•sitesw#* Het schuim neemt grillige vormen aan terwijl het op de asfaltglooiing van het voormalige werkeiland Neeltje Jans spoelt (foto Pieter Honhoffl ZIERIKZEE - Dijken, glooiingen en stranden van de Zeeuwse Delta worden deze dagen overvloedig overspoeld met vlokken schuim. De aanlanding van het vluchtige wittige spul is een gevolg van het afsterven van de vooral in kustwateren voorko mende algensoort Feocystis. Dat afsterven is een natuurlijk proces dat zich elk voorjaar afspeelt. En het daarbij geprodu ceerde schuim is totaal ongevaarlijk, vertelt voorlichter Jos Geluk van Rijkswaterstaat Zeeland. De schuimvlokken trekken kilometers lange uitwaaierende spo ren in de Deltawateren en vervluchtigen eenmaal aangespoeld al weer snel in de wind. Daar waar het water het meest in beweging is, zoals in een turbulent overgangsgebied als rond de Ooster- scheldekering, voltrekken zich de hoogste concentraties. De gesignaleerde hoeveelheden schuim zijn volgens de deskun digen van Rijkswaterstaat niet duidelijk omvangrijker dan in de afgelopen jaren. Naar gelang er meer meststoffen in het zeewater voorkomen neemt overigens ook de algengroei toe. En vergeleken met enke le tientallen jaren geleden is er dan ook wel degelijk sprake van een sterk toegenomen schuimproduktie. tNEMUIDEN - Het personeel n het vormingscentrum Het lveren Schor wijst het besluit in het bestuur om de stichting t Zilveren Schor op 1 juli te uideren af. Door liquidatie in de stichting zouden de twee rmingswerkers hun ontslag 'jgen. Voor de zestien lokatie- inden medewerkers dreigt itslag per 1 september, als de itracten die het Zilveren Schor voor de zomerperiode heeft lopen zijn afgewerkt. Volgens de werknemers en de vakbond Abva/Kabo is ontslag onrechtvaardig. Zij pleiten voor overdracht van het personeel. Nu de fusieplannen zijn omgezet in overname van het Zilveren Schor door het Nationaal Cen trum Sportvorming, is het niet meer dan de plicht van de werk gever er voor te zorgen dat de VLISSINGEN - Een jeugdige krantebezorger uit Vlissingen heeft vrijdagochtend flink op zijn bijverdienste moeten toe leggen. In alle vroegte werd hem zijn fiets afhandig ge maakt. De bezorger wilde zijn pakketje PZC's ophalen bij het verspreidingspunt aan de Vincent van Goghlaan in zijn woonplaats, waar hij binnenskamers zo'n tien minuten op zijn zending wachtte. Toen de kranten arriveerden ging hij naar buiten en zag hij dat zijn fiets was verdwenen. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organistoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in debus. Vier weken voor: 10 werkgelegenheid voor het perso neel behouden blijft, stellen de werknemers in een brief aan het bestuur. De Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg, die begin dit jaar het subsidiedeel van het Zilve ren Schor voor vormingswerk van de overheid kreeg toegewe zen. zou met het geld ook de vor mingswerkers moeten overne men, is hun stelling. De onderhandelingen met de Volkshogeschool over de perso- neelsoverdracht stelt echter niets anders voor dat een open solücitatie van de mensen in kwestie, meent regiobestuurder J.W. Dieten van de Abva/Kabo. Hij stelt dat de Volkshogeschool zich ontrekt aan zijn verant woordelijkheid. „Ze willen wel de lusten, maar niet de lasten", zegt Dieten. Toezeggingen De toezegging van het bestuur van het Nationale Centrum Sportvorming - dat op het Zilve ren Schor een sportcentrum voor gehandicapten gaat begin nen - dat de huishoudelijke staf de periode van 1 juli tot 1 sep tember mag aanblijven, stelt volgens Dieten niets voor. „Het was ook te dol geweest als het NCS die periode met tijdelijke werkkrachten had ingevuld. Ze hebben ingezien dat ze op die manier nooit de ontslagaanvra gen hadden rondgekregen." De werknemers en de Abva/Ka bo vinden het hoog tijd dat er zwart op wit toezeggingen wor den gedaan over eventuele voortzetting van de arbeidsover eenkomsten door het NCS. „Zo als de financiële positie van het NCS er nu uitziet, kunnen ze zich dat zeker veroorloven", stelt Dieten. Deze pas geboren katjes werden onlangs te vondeling gelegd. Ze werden net op tijd gered door medewerkers van het Goese dierenasiel (foto Willem Mieras GOES - Bibberend en met toegeknepen oogjes kroelen drie jonge katjes door hun woning: een kleine kartonnen doos. Daarin zijn ze er gens op een polderweg achterlaten door de ei genaar. Nu zitten de drie weken oude beestjes in het Goese dierenasiel Tussenhaven. Het is al het tweede nest in een week tijd dat in het asiel belandt. Beheerder Peter Boulée vreest dat er de komende tijd nog meer bijkomen. Dit is immers de periode dat heel wat jonkies ter wereld komen. En lang niet altijd gewenst. „Het is triest dat mensen zo met dieren om gaan", zegt Boulée. „Op zo'n jonge leeftijd kun nen katten nog niet zelfstandig leven. Ze gaan heel langzaam dood als ze geen goede verzor ging krijgen. Als wij ze in leven willen houden, moeten we ze dag en nacht iedere twee uur melk geven. En daarvoor ontbreekt het ons ge woon aan tijd. Gelukkig hebben we voor dit nest een geschikte moederkat in het asiel. Waarschijnlijk accepteert die de jonkies wel." Met de vier katjes die eerder werden gevonden, liep het minder goed af. „Ze waren niesziek en ze wilden maar niet drinken. We hebben ze moeten laten inslapen." Vrije natuur In de vrije natuur is het haast onmogelijk voor de kleintjes om te overleven. „Ze verhongeren, worden doodgereden, afgeschoten door jagers of gepakt door roofdieren", schetst Boulée hun lot. Hij doet een dringende oproep aan iedereen die niet weet wat-ie met z'n nest jonge katten moet doen: „Breng ze naar het asiel als ze zes a zeven weken oud zijn. Op die leeftijd zijn ze vol doende zelfstandig. Hier naar toe brengen kost niets. Op onze wachtlijst staat een hele rits mensen die speciaal een jonge kat uit het a'siel willen." MIDDELBURG - Het niveau van de debatten in de Zeeuwse staten moet omhoog. En de statenvergaderingen moeten aan levendigheid winnen. De Zeeuwse politiek heeft een speciale statencommissie in het leven geroepen die uitzoekt hoe dat moet. Het is de bedoeling dat de commissie nog deze zomer rapport uitbrengt, zodat de staten in september hun reglementen kunnen hei-zien. Men wil onder meer de statenvergaderingen uitbreiden met een rondvraag, zodat sneller en gemakkelij ker kan worden ingespeeld op actuele ontwikkelingen. Verder wordt bekeken hoe de werkwijze van de verschillende statencommissies kan worden verbeterd. Met name bij de kleine statenfracties bestaat behoefte aan fractie-assisten ten, die in sommige gevallen als plaatsvervanger van geko zen statenleden moeten kunnen optreden. De speciale statencommissie, die al dit soort zaken gaat be kijken, wordt aanstaande maandag officieel in het leven ge roepen. De commissie, een uitvloeisel van de besprekingen over het nieuw geformeerde provinciebestuur, leidt al enige tijd een informeel bestaan. MIDDELBURG - De commissa ris van de koningin, dr C. Boer tien, gedraagt zich de laatste tijd 'ongepast' tegenover de Zeeuwse staten. Hij moet daar mee ophouden. Het statenlid Van Dijke (RPF) zei dit gister avond tijdens een spreekbeurt voor zijn kiesvereniging Borse- le. Boertien, aldus Van Dijke, is re centelijk twee maal publiekelijk in de fout gegaan. De eerste keer via de VARA-televisie. Het ver- goeilijkend rapport van Binnen landse Zaken over de provincia le belastingaffaire maakte toen zoveel enthousiasme in de com missaris los, dat hij voorbij ging aan de kritische opvattingen in de staten. Bovendien meldde Boertien ten onrechte dat al was besloten geen geld terug te vor deren van de oud-gedeputeer den, die bij de affaire betrokken waren. Van Dijke: „In weinig of niets bleek de CdK respect te hebben voor de uitspraak van de staten, noch die van het college van ge deputeerde staten, welke hij als voorzitter mag dienen." Boer- tiens televisie-optreden kwam op Van Dijke 'een weinig onwe zenlijk, ja zelfs wat overspannen' over. nam onlangs het principebesluit de provinciale subsidie aan het vliegveld te staken wanneer over vier jaar het subsidie-'con- tract' afloopt. Maar de commis saris vond dat voor het vlieg- veldbestuur nog geen reden om te wanhopen. Hij zinspeelde er op dat over vier jaar een nieuw provinciebestuur aantreedt dat 'dan tot betere beslissingen komt'. Van Dijke vindt die opmerking 'ronduit gênant'. Volgens hem past het een commissaris niet om zijn college en de staten pu bliekelijk 'onverstandigheid te verwijten'. „Immers hij is niets anders dan een voorzitter van de staten en het college. Wat hijzelf vindt is volstrekt irrelevant." Vliegveld Ook bij de opening van een nieuw gebouw op het vliegveld Midden-Zeeland ging Boertien volgens het statenlid over de schreef. De Zeeuwse politiek Actie politie tegen snijders van zeegroente WILLEMSTAD - Mensen die in het Krammer-Volkerakgebied doorgaan met zeegroente snij den op in het kader van de Na tuurbeschermingswet verbo den stukken moeten rekenen op een proces-verbaal. De rijkspo litie te water in Willemstad is een gerichte actie begonnen om paal en perk te stellen aan de verstoring van de natuur in die gebieden. Dit gebeurt omdat er voortdu rend mensen werden aangetrof fen die de afrasteringen of ver bodsborden negeerden, ver klaart een politiewoordvoerder. De actie wordt gehouden in sa menwerking met de beheerder van de drooggevallen gronden in het gebied, de afdeling Delta van de van de Rijkswaterstaat-di- rectie Flevoland. Theater DORI&ASE Domburg zondag 26 mei KOFFIECONCERT m.m.v. HARMONIE 'VOORWAARTS' o.l.v. Wim van Wallenburg. Op het programma staan o.a. Bohemian Rhapsody, Twins, North&South, Sealed with a kiss, Especially for you en Amazing Grace. Aanvang 16.00 uur Toegang 5,00 incl. kopje koffie Babelweg, tel. 01188-3230 Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 (Van onze verslaggever) TILBURG - NCB-voorzitter ir A. J. Latijnhouwers is veront rust over de terugloop van het aantal leerlingen in het agra risch dagonderwijs. Door die af name dreigt in de land- en tuin bouw een tekort aan goed opge leide werknemers. Nu al is spra ke van een groot aantal vacatu res. Hij zei dat vrijdag in Til burg tijdens de jaarlijkse alge mene vergadering van de Bond van Verenigingen voor Be- drijfsliulp in Noord-Brabant en aangrenzende gebieden. Latijnhouwers constateerde. dat op een toenemend aantal agrarische bedrijven knelpun ten op het gebied van de arbeids voorziening ontstaan. Door spe cialisatie en schaalvergroting worden land- en tuinbouw steeds vaker geconfronteerd met arbeidspieken. Als gevolg van een gebrek aan geschikte en betaalbare arbeidskrachten wordt het echter steeds moeilij ker die arbeidspiekeken op te vangen. De strengere aanpak van de zogeheten gelegenheids arbeiders door de fiscus en de be drijfsvereniging heeft die situa tie nog verergerd, aldus Latijn houwers. De NCB-voorzitter stelde vast, dat het in de toekomst almaar moeilijker zal worden arbeid spieken op te vangen via de inzet van extra arbeidskrachten. Op de bedrijven zal dan ook ge streefd moeten worden naar een - wat hij noemde - 'vlakkere ar- beidsfilm'. Op die manier ont staan meer mogelijkheden vaste arbeidskrachten in te schake len. Die vaste arbeidskrachten moe ten echter wel beschikbaar zijn. Volgens Latijnhouwers moet er daarom nadrukkelijk naar wor den gestreefd het werk in de land- en tuinbouw aantrekkelij ker te maken om jongeren te in teresseren voor een toekomst in de agrarische sector. Dat is in de eerste plaats een taak voor de ondernemers zelf. Daarnaast zullen jongeren via een doelge richte voorlichting gewezen moeten worden op de mogelijk heden die de sector hen te bie den heeft. De tuinbouwvakorga- nisatie van de NCB heeft op dat vlak al enige activiteiten ont plooid. Dat voorbeeld verdient navol ging. aldus Latijnhouwers. Ook toonde hij zich groot voorstan der van extra scholingsactivitei ten. Japan, een land met onbe grensde mogelijkheden. Ze ker voor ondernemende on dernemers. En dus stapte de Midden- Zeeuwse zakenman op het vliegtuig om in dat verre land naar nieuwe afzet markten te speuren. Tevreden keerde hij terug. Met een koffer vol opdrach ten èn een aardigheidje voor z'n dochter: een fraaie kimono met op de rug een afbeelding van een berg en een Japanse spreuk. Het geschenk viel in zeer goede aarde. Maar of-ie wèl even tekst en uitleg wilde verschaffen over de beteke nis van de spreuk, die voor taan tijdens het ontbijt haar rug zou sieren. „Mijn vader is als een berg", dichtte de kersverse Japan-specialist nonchalant. Het kwam er nét iets te vlotjes uit. De volgende ochtend keek de zakenman verbaasd van boven z'n eitje op. In de deu ropening was z'n dochter verschenen; in een binnnen- ste buiten gekeerde kimono. Ze blikte haar vader beris pend aan. En sprak licht be straffend: „Ik heb die verta ling van je nog eens nageke ken, maar er staat heel ivat anders: Mijn dochter is als de rij zende zon'. Daarop keerde zp hem de rug toe. Hooghartig als een hofjuffer. z

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9