Onmin over agressietest honden PZC Veranderingen in milieu geven nieuwe virusziekten een kans ArtiFort Lelystad heropent vliegveld Trillingen verhelpen vernauwing bloedvat Intrekken uitkering AAW aan weduwe is niet discriminerend Treinstaking in Frankrijk Meeste Alphenaren achten burgemeester schuldig aan gifstort Apotheker signaleert dolle bokkesprongen medicijnfabrikanten [fij Drie jaar geëist voor diefstal schilderijen binnen- en buitenland 7 Meningsverschil tussen universiteit en ministerie VU wil geen pro-Iife- leerstoel ZATERDAG 25 MEI 1991 DEN HAAG (GPD) - De ontwik keling van een gedragstest voor gevaarlijke honden als de lila brazileiro, de dogo argentina en "to ,|e anierican Staffordshire ter- j-ier, waarvoor staatssecretaris Gabor van landbouw opdracht rer' heeft gegeven aan de uni versi lieif van Utrecht, is ernstig ver- traagtl. De onderzoeken die no- zijn voor het opzetten van 5ter detest zijn na bijna een jaar nog 0ne"'niet begonnen. De onderzoekers Vet' en het ministerie kunnen het rllniet eens worden over de opzet van het onderzoek. d? '^'iRuim een jaar geleden kreeg de een'universiteit van Utrecht op- Ppejit een test te ontwikkelen het kaf van het koren te scheiden. Gevaarlijke en onbe trouwbare honden zouden zo de- jmtief van de fokkerij moeten vorden uitgesloten. Pitbullter riërs worden inmiddels zo agres sief en gevaarlijk geacht dat Ga- hor het zinloos vindt deze dieren individueel te onderzoeken. De bewindsman wil het houden en fokken van dit ras eenvoudig verbieden. De gedragsbiologen van de uni versiteit hebben herhaald on derzoeksplannen ingeleverd bij het ministerie, maar die zijn tot nu toe steeds afgewezen, aldus onderzoeker W. Netto. ,,We heb ben heel concrete voorstellen ge daan om het onderzoek op te zet ten, maai- de strategieën en volg ordes moesten steeds worden aangepast". De onderzoeker is teleurgesteld dat nog steeds geen definitief ak koord -uit de bus is gekomen, hoewel het benodigde geld klaar ligt. ,,We zijn nog steeds in be spreking met het ministerie. Ie dere keer komen we wel een stapje verder, maar al met al schiet het niet echt op". Netto wil niet zeggen waarom Land bouw de opzet van het onder zoek steeds afkeurt. „Dat moet u maar bij het ministerie vragen". De bron van het geschil ligt in een verschil in uitgangspunten. Pitbullverbod Plet ministerie is uit op de ont wikkeling van een volledig op de praktijk toegesneden test, ter wijl de uiniversiteit ook aan dacht wil schenken aan funda menteel onderzoek naar agres sie bij honden. De onderzoekers erkennen dat dat wat meer tijd vergt, maai' menen dat funda menteel en toegepast onderzoek elkaar in dit geval beslist niet bijten. Het ministerie echter UTRECHT (ANP) - Vaatvernau- .wingen zijn goed te verhelpen door een trillingsapparaat, de Sonomat, die is ontwikkeld door een in Nederland wonende Hongaarse arts. Dat is gebleken uit een onafhankelijk onder zoek met het apparaat door het medisch centrum Berg en Bosch. Onderzoeker dr. II. Dankmeijer van dit centrum spreekt vrijdag van opmerkelij ke resultaten. Het onderzoek is gedaan omdat in de medische wereld aanvankelijk enige scepsis bestond tegen het appa raat. In het onderzoek zijn 41 patiën ten behandeld waarvan slechts de helft daadwerkelijk met de -I Sonomat, de andere helft onder- ging een placebo-behandeling. j Zij zijn vier weken lang. vijf keer per week aangesloten op de So- mmimmasmmniwmam Centrale Raad in beroepszaak: UTRECHT (ANP) - Het intrek- ken van de hogere arbeidsonge- schiktheidsuitkering van vrou- wen die na het verlies van hun echtgenoot reclit hebben op een AWW-uitkering, is niet in strijd met het VN-verdrag oi' de EG- vz richtlijn. Aangezien in de AAW gtergeen onderscheid meer wordt gemaakt tussen mannen en ivrouwen, is de koppeling met de Algemene Weduwen- en We zenwet niet discriminerend. Dit heeft de Centrale Raad van Beroep, de hoogste instantie in uitkeringsgeschillen, bepaald in zesentwintig beroepszaken. De betrokken vrouwen zijn na het overlijden van hun echtgenoot aangewezen op de soms aanzien- jlijk lagere AWW-uitkering. In de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet is bepaald dat vrouwen hun uitkering kwijtra ken als zij in de termen van de AWW vallen. Volgens de vrou wen is die bepaling in strijd met het internationaal verdrag inza ke burgerrechten en politieke rechten (het zogeheten Bupo- verdrag) en met de EG-richtlijn over discriminatie naar ge- zegt haast te hebben en wil een test die volledig op de praktijk is toegesneden. Volgens de woordvoerster van het Ministerie van Landbouw is geen sprake van dat de opzet van de tests bij herhaling is afge keurd. „We wachten juist op plannen van de universiteit". Na Groot-Brittannie heeft ook Ierland bekendgemaakt een ver bod op het bezitten, fokken en importeren van de beruchte pit bull terrier voor te bereiden Dat zou betekenen dat de 2000 pitbulls die nu in Ierland worden gehouden, zouden moeten wor den „vernietigd". Details van de plannen werden niet bekendge maakt. Woensdag liet de Britse regering weten het houden van pitbull terriers te zullen verbieden en de eigenaars van de 10.000 exem plaren die er nu in Groot-Brit- tannië zijn. op te dragen hun nomat. Na afloop bleek dat de bloeddoorstroming van de grote bovenbeenslagader verbeterd was in de Sonomat-groep ten op zichte van de controle-groep. Ook konden deze mensen langer lopen. De Sonomat is een apparaat dat door trillingen via de voetzolen de vaatvernauwing aanpakt. Bij zo'n vernauwing is er sprake van neerslag van een vettige sub stantie aan de binnenkant van de aderen. Het apparaat lost de neerslag op: Er is geen kans op vaatwandbeschadiging. Ongeveer 400.000 Nederlanders lijden aan vaatvernauwing die soms kan lijden tot amputatie van de benen omdat ze niet ge noeg bloed krijgen. De Hongaar se arts meldt verder als voordeel dat de behandeling niet plaatse lijk is. maar invloed heeft op het hele lichaam. Een DC-3 stijgt op van de nieuwe, verlengde, start- en landingsbaan van het vliegveld in Lelystad (foto Myra Steens!ANP) LELYSTAD (ANP) - De luchthaven Lelystad heeft vrijdag haar verlengde start- en landingsbaan feestelijk in gebruik geno men. Dat gebeurde in bijzijn van directeur drs. R. den Besten van de luchthaven Schiphol en mr. J. Weck, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst. De met 300 meter verlengde baan (nu 1250 meter), die is voorzien van baan- en naderingsverlichting alsmede een elektronisch sys teem dat naderende vliegtuigen naar de baan geleidt, maakt het mogelijk met grotere vliegtuigen commerciële vluchten op Lely stad uit te voeren, ook na zonsondergang. Om de verwachte toe name van bedrijvigheid aan te kunnen zijn ook nieuwe hangars gebouwd met een vloeroppervlak van 10.000 vierkante meter. In totaal is ruim 6,5 miljoen grilden in de luchthaven geïnvesteerd. Lelystad wil vooral het kleine zakelijk vliegverkeer aantrekken dat nu nog grotendeels wordt afgehandeld op Schiphol-Oost. Schiphol wil al de beschikbare ruimte benutten voor de groei van de „grote" commerciële luchtvaart en ontmoedigt daarom de kleine luchtvaart om vanaf Schiphol-Oost te opereren. Den Bes ten wees vrijdag nog eens op het belang en op de groeimogelijk heden van de luchthaven Lelystad. Vanaf Lelystad zijn 1500 Europese vliegvelden bereikbaar. Het Nederlands Economisch Instituut heeft berekend dat zeker een kwart van de totale kleine luchtvaart op Schiphol-Oost kan wor den overgenomen door Lelystad. Voor toekomstige uitbreidin gen heeft de luchthaven al plannen gereed. Er staan een verdere verzwaring en verlenging van de start- en landingsbaan, de bouw van een nieuw havengebouw en uitbreiding van het bedrij ven ter rein op het programma. De Centrale Raad deelt deze vi sie niet. De EG-richtlijn is sinds december 1984 van toepassing op de Nederlandse sociale wet geving. Dat betekent dat man nen sindsdien onder hetzelfde regime vallen als vrouwen. Van discriminatie in de AAW is dan ook geen sprake, aldus de raad. Ierse kinderen voetballen met semtex-bom BELFAST (AP) - Schoolkinde ren in de Noordierse stad Eiinis- killen hebben nietsvermoedend gevoetbald met een semtex- bom in de veronderstelling dat het een poppehoofd was, zo deelde de politie donderdag mee. De explosieven konden onscha delijk worden gemaakt, door bo- mexperts. De bom bevatte een pond van de explosieve plastic stof semtex. Enkele jongens die het voorwerp op straat zagen lig gen. voetbalden ermee en beves tigden de bom later, met de mag neet, aan de schoolpoort. Een leraar, die het voorwerp vond, én zich realiseerde dat het explosieven waren, waarschuw de de politie. De bom was van het type dat het Ierse Republi keinse Leger (IRA) eerder heeft gebruikt als autobom. Man randde in 15 jaar groot aantal meisjes aan KAATSHEUVEL (ANP) - Een 69-jarige man uit Kaatsheuvel heeft vrijdag grotendeels be kend de afgelopen 15 jaar een groot aantal meisjes tussen 8 en 15 jaar seksueel te hebben mis bruikt. Dat deelde een woord voerder van de rijkspolitie in Kaatsheuvel vrijdag mee. De man is woensdag door de politie in zijn woonplaats gearres teerd. In de verhoren door de politie kon de bejaarde man geen schat ting maken van het aantal keren dat hij kinderen heeft aange rand. Tot nu toe zijn dertien aan giften binnen van meisjes waar mee de man ontucht heeft ge pleegd. Minstens één van de kin deren is verkracht, bij een ander meisje deed de man een poging tot gemeenschap. M" PARIJS-De aanhouder wint zal deze man denken. Het treinverkeer in Frankrijk werd gisteren lamgelegd door stakingen. Sommi ge reizigers posteerden zich desondanks, zoals hier op het Gare du Nord in Parijs, op de perrons in de hoop op vervoer. Bonden riepen een staking voor 36 uur uit om hun eisen, behoud van pensioenvoordelen voor arbeiders van de SNCF (de Franse NS) en behoud van het huidige betalingssysteem, kracht bij te zetten (foto Laurent Rebours/AP) Hoogleraar spreekt van onafwendbaar proces UTRECHT (ANP) - Door de ver anderingen die de mens aan brengt in het milieu en in onze manier van leven, ontstaan on gewild mogelijkheden voor de dramatische verspreiding van bestaande virussen. Maar ook nieuwe virusziekten kunnen zo hun kans grijpen. Ontbossing leidt er bij voorbeeld toe dat de mens voor het eerst in contact komt met diersoorten die moge lijk drager zijn van een voor de mens gevaarlijk virus. In zijn oratie sprak dr. W. Spaan vrijdag van een „onafwendbaar proces". Spaan is benoemd tot hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de Rijksuniver siteit Leiden. Zijn bijzondere leeropdracht is de fundamentele virologie. Een ander voorbeeld van zo'n verandering in het milieu die tot ziektes bij de mens heeft geleid is de maisteelt waarmee de 'Ar gentijnen begin jaren vijftig be gonnen. Zij gebruikten daarvoor kale vlaktes, de pampa's. Ge volg daarvan was dat een be paalde kleine muis, een liefheb ber van mais, zich sterk ver- menigvuldige en op die vlaktes in contact kwam met de mens. Deze muis bleek drager van een virus dat bij de mens ernstige in fecties veroorzaakte. Toen enkele jaren geleden grote partijen autobanden voor herge bruik van Azië naar de Verenig de Staten werden getranspor teerd. kreeg Amerika voor het eerst te maken met een Aziati sche muggelarf die zich in de vochtige autobanden had ver scholen. Deze mug brengt al ja ren (Aziatische) wetenschappers tot wanhoop omdat er nog geen vaccin tegen het virus is dat door de mug wordt overgedra gen. In Amerika is toen geen Denghe-epïdemie ontstaan, al dus Spaan desgevraagd, maar wel waren er grote zorgen over de niet geringe kans daarop. Aids-virus Overigens is volgens de hoogle raar het ontstaan van het aidsvi- rus HIV niet met deze voorbeel den te vergelijken. Daarbij gaat het om een virus waarvan het ge netisch materiaal sterk veran dert. mensen opeens is gaan in fecteren en bovendien over draagbaar bleek Een veelge hoorde theorie is dat het HIV in apen huiste die daar overigens met ziek van werden. Doordat honden af te maken. Minister van Binnenlandse Zaken. Ken neth Baker, betoogde in het La gerhuis dat de pitbull, die gefokt is voor de vechtsport, van het ene moment op het andere kan veranderen van een volkomen vriendelijk en gehoorzaam dier in een ..echte killer". ALPIIEN AAN DEN RIJN (GPDl - Bijna tachtig procent van de Alphenaren denkt dat burge meester M. Paats mede-schul dig is aan de stort van gif in de Coupépolder. Onder invloed van de televisie-reportage van de NOS over de zaak is het ver trouwen in hem bij iets meer dan de helft van de inwoners ge daald. Dat blijkt uit een opinie-onder zoek dat in opdracht van het Al phens Dagblad door onder zoeksbureau Research voor Be leid in Leiden is gehouden. Het vertrouwen in de eerste burger van Alphen was al voor de uit zending niet groot. Ongeveer 60 procent dichtte hem schuld toe aan de stort van gif in de Coupé polder. Na de uitzending groeide dat aantal tot bijna 80 procent. Lang niet al die mensen vinden dat Paats moet opstappen. Ruim 45 procent vindt dat hij weg moet. 30 procent vindt van niet terwijl iets meer dan 18 pro cent vindt dat het onderzoek dat door de commissie-Engwirda wordt ingesteld naar de rol van (ex-)ambtenaren en (ex-)be- stuurders van de gemeente Al phen aan den Rijn moet worden afgewacht. Ruim de helft van de onder vraagde mensen heeft de burge meester op televisie gezien, de meesten overigens in NOS-Laat. Minder dan de helft heeft het tv- optreden van Paats in deze kwestie alleen via de krant ge volgd. Vooral de uitspraak van Alphens burgemeester dat „wie bestuurt soms vuile handen moet maken" wordt hem kwa lijk genomen. Volgens Paats moet je als bestuurder weieens beslissingen nemen, die in strijd zijn met regels of wetten. Dat is 76.3 procent van de ondervraag den volstrekt met hem oneens. Veel Alphenaren maken zich zorgen over de mogelijke gevol gen van de gifbelt in de Coupé polder: van de deelnemers aan de enquête zegt 69,9 procent dat. Ruim 55 procent van de Alphe naren heeft er vertrouwen in dat de commissie-Engwirda de waarheid boven tafel krijgt. Der tig procent heeft dat vertrouwen niet, terwijl ruim 14 procent daarover twijfels heeft. De spe ciale commissie van raadsleden, die onlangs aan het werk is ge gaan onder het onafhankelijk voorzitterschap van ex-kamer- lid voor D66 Maarten Engwirda, moet de rol van (oud-)ambtena- ren en oud (-bestuurders van de gemeente Alphen aan den Rijn onderzoeken. Als een van de eersten wordt de burgemeester gehoord. De com missie heeft daartoe besloten na de NOS-uitzending waarin Paats uitgebreid aan het woord kwam. UTRECHT (ANP) - Geneesmid delenfabrikanten halen volgens redacteur drs. F.J. Venema van het Pharmaceutisch Weekblad „dolle bokkesprongen" uit om te voorkomen dat hun omzet wordt aangetast door het op 1 juli in werking tredende ge neesmiddelenvergoedingssys teem (GVS). Aan ziekenfondsverzekerden wordt na 1 juli per groep genees middelen hoogstens de gemid delde prijs vergoed. Voor duur dere medicijnen moeten ze het verschil met de „limiet" zelf bij betalen. De apotheker krijgt bo vendien 33 procent van het prijs verschil als hij in plaats van een duur merkgeneesmiddel een goedkoper vervangend prepa raat aflevert. Volgens Venema heeft fabrikant Dagra twee nieuwe middelen geïntroduceerd die identiek zijn aan een al lang bestaand zeer goedkoop medicijn. De prijs van het ene ligt op en van het andere ver boven de vergoedingslimiet. AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit (VU) in Amster dam krijgt geen bijzondere leer stoel in de christelijke medi sche ethiek. De faculteitsraad geneeskunde van de VU heeft zich hier tegen uitgesproken uit vrees dat de beeldvorming over de opleiding geneeskunde „zeer nadelig" beïnvloed zou worden. Dat meldt het universiteitsblad Ad Valvas van deze week. De bijzondere leerstoel werd be gin 1988 aangevraagd door de Stichting prof. dr. G.A. Linde boom, een orthodox chistelijk centrum voor de christelijke me dische ethiek Volgens Ad Valvas stuitte instel ling van de leerstoel op weer stand van de faculteitsraad om dat de stichting een religieus- fundamentalistische benade ring van de geneeskunde voor staat. In de stichting zouden tal van pro-life organisaties verte genwoordigd zijn. Een woordvoerder van de stich ting laat weten nog geen formeel bericht van de universiteit te hebben ontvangen. „Dat zoiets beperkts, twee lesuren per week, beeldvormend voor de VU is. kan ik me nauwelijk voorstel len", aldus de woordvoerder in een eerste reactie. Op die manier kan de apotheker bij aflevering van de goedkope versie op een forse „stimulans" van 33 procent van het prijsver schil rekenen. Verder signaleert Venema dat fabrikant Byk plotseling voor twee doseringen van een be paald preparaat de prijs heeft verdubbeld. De prijzen komen daardoor precies onder de ver goedingslimiet „en de patiënt mag via zijn premie gaan. beta len voor de GVS-verliezen van Byk elders", aldus Venema. Hij noemt nog meer voorbeelden en zegt dat „fabrikanten zich met dit soort trucs van hun slechtste zijde laten zien". iedere zitten 't lange uus bmnenhuisatlviseurs havenpark 28 4301 CD ziorikzee tel. 01110-13727 het erfelijk materiaal in het virus veranderde, kon het ineens op de mens worden overgebracht en bovendien van mens op mens. Zo ongeveer eens in de twintig jaar ontstaat er een griepepide mie die bijna de hele wereld om vat. Probleem hierbij is dat het elke keer om een nieuw soort griepvirus gaat waartegen nie mand antistoffen heeft, dus is het moeilijk elke keer een pas send vaccin te vinden. Volgens Spaan is het zaak om vooral in ontwikkelingslanden artsen op te leiden die nieuwe virusziekten tijdig kunnen herkennen. De medische wetenschap weet al veel van de ontwikkeling en het gedrag van virussen maar moet op zoek blijven naar meer gede tailleerde informatie. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse officier van justitie mr. C.J.M. Goes heeft vrijdag drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de 34-jarige B.H. voor de roof van drie schilderijen uit het Stedelijk Museum. De Amsterdammer, die heeft bekend, kwam in de vroege ochtend van 20 mei 1988 het museum in door met een klinker een ruit aan diggelen te gooien en naar binnen te klimmen. Ondanks het feit dat hei. alarm afging, kon de man minuten lang door het museum dwalen om uiteindelijk met „Een stilleven met anjelieren" van Van Gogh. „Een stilleven met flessen en appelen" van Cézanne en „Het huis van maitre Adam Billaud in Nevers" van Jongkind de benen te nemen. Volgens kunstrover H is hij samen met een handlanger binnen ge weest. De identiteit van deze man is nooit bekend geworden. Een paar weken na de inbraak werden H. en twee andere handlan gers na een geslaagde, internationaal opgezette pseudo-koopactie gearresteerd. Bij die gelegenheid zouden de drie schilderijen, die na afloop ongeschonden naar het museum konden terugkeren, voor an derhalf miljoen gulden zijn verkocht. Volgens een van museum-di recteur W. Beeren bedroeg de totale waarde van de kunstwerken dertien miljoen gulden. Uitspraak 7 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7