Gezondheidszorg vanaf de basis 'Zwaren' onzichtbaar door mijding Vrouwen moeten leren hun mond open te doen Onderzoeker maakt jacht op veenmollen Honderden mensen bij begrafenis van wethouder Wisse &IÖ Mulder Studenten verhuizen bed voor Bangladesh provincie zaterdag 25 mei 1991 15 Middelburgse epidemioloog naar Afrika Feza niet... Myma wel VLISSINGEN - De Vlissingse gemeentepolitie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de 22-jarige F. G. uit Vlissingen gearresteerd. Hij werd rond 2.00 uur op heterdaad betrapt bij j.ieen inbraak in het steigerbouw bedrijf Mobuco bv aan de Gilde- weg. G. forceerde een raam aan de adachterkant van het bedrijf' om binnen te komen. Bij de politie tal ging daardoor een stil alarm af. Toegesnelde agenten vonden G. in de bosjes van het bedrijf, waar hij zich had verstopt. Zijn buit, een toetsenbord van een compu ter en enkele diskettes, stonden voor vervoer gereed aan de ach terzijde van het gebouw. De politie doorzocht in de tus sentijd het huis van G. Binnen werden twee paar wurgstokjes, twee magazijnen van een UZI- pistoolmitrailleur, enkele verbo den messen (te lange lemmeten) en een paar werpsterren gevon den. *Pf binnenhuis Gordijn en tapijtmode Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 YVim en Miranda Flipse met hun jongste zoon Sheridan foto Oscar van Beest GOES - De meeste mensen moeten flink in de buidel tasten als ze gaan verhuizen. Studenten en personeel van de sector Hoger Gezondheidszorg Onderwijs (HGZO) van de Hogeschool Zee land proberen woensdag juist zoveel mogelijk geld in het laatje te krijgen met het overbrengen van een bed van Goes naar Vlis singen. Enkele tientallen studenten, docenten en overige personeelsle den doen aan de verhuizing mee. De tocht start om 9.00 uur. Di recteur van de HGZO, mr C. W. F. Huisman, geeft het eerste duw tje. De eerste lopers worden na een kilometer afgelost door de volgende groep, net zo lang tot Vlissingen bereikt is. Bij aan komst wordt het bed over de drempel van het gebouw gedragen. Het gaat om een symbolische verhuizing. Woensdag om 16.00 uur wordt namelijk het bereiken van het hoogste punt, van het nieu we gebouw aan de Oostsouburgseweg in Vlissingen gevierd. Het personeel wilde dit moment op een ludieke manier opluisteren. Zo ontstond het idee een ziekenhuisbed zelf te verhuizen. De in stellingen voor gezondheidszorg in Zeeland is gevraagd de tocht te sponsoren. De opbrengst van de actie komt geheel ten goede aan de slachtoffers van de watersnoodramp in Bangladesh. VLISSINGEN - Het grootste in- sekt van Europa, de veenmol, blijkt in Zeeland nog op ver schillende plaatsen voor te ko men. Deze krekelsoort, die meer dan 5 centimeter lang kan wor den, kan een ware ravage aan richten in zaai- en kweekbed den. In het kader van een Euro pees onderzoek naar het voor komen van sprinkhanen en kre kels maakt de Leidse onderzoe ker R. Kleukers nu wetenschap pelijk jacht op dit enigszins af stotelijk uitziende dier. In het kader van het Europese onderzoek, getiteld EIS (Euro pean Invertebrate Survey), wer den vorig jaar oproepen ge plaatst in een aantal tijdschrif ten. Uit reacties van lezers bleek dat de veenmol vooral in het westen van Nederland nog rede lijk veel voorkomt. Ook in Zee land werd het dier op enkele plaatsen aangetroffen. Onder zoeker Kleukers is nu benieuwd of er in de provincie nog meer plaatsen zijn waar de soort voor komt. Het plompe bruine insekt be schikt over een paar stevige graafpoten, waarmee het zich in rap tempo ondergronds kan ver plaatsen. In de maanden mei en juni willen volwassen dieren ook nog wel eens op de vleugels gaan. In deze periode laten de mannetjes zich bovendien ho ren. Op warme avonden produ ceren ze vanuit hun holen een snorrend geluid dat tamelijk ver draagt. Kleukers is verbonden aan het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum in Leiden. Hij werkt voor zijn onderzoek samen met con servator W J. Phaff van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. die als coördinator en contactpersoon voor Zeeland optreedt. Mensen kunnen met hun vangst terecht bij het mu seum. ZIERIKZEE - Vrouwen moeten leren hun mond open te doen. Dat is kort gezegd de boodschap van de vrouwenhulpverlening aan haar clientèle. Ter ere van het vijfjarig bestaan van de Zeeuwse initiatiefgroep vrou wenhulpverlening wordt woensdag in Middelburg een studiedag gehouden tijdens welke de deelneemsters zich verder kunnen bekwamen in de methode van hulpverlenen. Uitgangspunt van vrouwen hulpverlening is dat klachten van vrouwen niet alleen per soonlijk zijn. Onvrede, stress, depressiviteit en hysterie heb ben volgens de hulpverleensters die deze stroming aanhangen, veelal alles te maken met de maatschappelijke kijk op hoe vrouwen zich horen te gedragen. Anke Jansen, maatschappelijk werkster van de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening in Zierikzee, en Pank van Wisse- lingh, hoofd gezinsverzorging van het sociaal centrum in Goes, noemen een voorbeeld. Vrouwen zijn gewend hun woede in te slik ken in plaats van te uiten. Want vrouwen mogen, zo is hun stelli ge overtuiging, wel gezien wor den maai' niet gehoord. Om dat soort processen te herkennen bij vrouwelijke cliënten, kan de vrouwenhulpverlening helpen. Niet alleen omdat de hulpver leensters weet hebben van tal van theorieën over wouwen en mannen, maar ook omdat ze we ten hoe ze er deskundig mee om moeten gaan. Maar belangrijk uitgangspunt is tevens, dat de vrouw in kwestie zelf oplossin gen bekenkt. Daarbij kan ze wel hulp gebruiken, maar die moet niet door een hulpverlener wor den opgelegd. In Zeeland is er sinds vijf jaar een initiatiefgroep vrouwen hulpverlening. Die groep, waar van Jansen en van Wisselingh lid zijn, heeft bij de provincie een aanvraag ingediend voor een functionaris, de de vrouwen hulpverlening in uiteenlopende instellingen moet coördineren en stimuleren. Netwerk Daarnaast bestaat er een vrou wennetwerk, een ontmoetings plaats voor vrouwenhulpver leensters. Jansen en Van Wisse lingh vertellen dat dat netwerk bedoeld is om ervaringen uit te wisselen over de verschillende methodes en technieken. En er wordt besproken hoe de vrou wenhulpverlening ingang kan vinden in de mannencultuur die niet zelden heerst in diverse in stellingen. De studiedag in het pand van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening aan de Bree- straat in Middelburg heeft als thema 'autonomie en rivaliteit versus gebondenheid' Hoe kan, bijvoorbeeld, zelfstandig den ken en handelen gecombineerd worden met gevoelens van ge bondenheid. En wat te denken van de relaties tussen vrouwen onderling, in hoeverre steekt ri valiteit de kop op. Omgang met conflicten komt eveneens aan de orde, en de verschillende manie ren waarop mannen en vrouwen kennis verwerven. De deelneemsters vanuit het maatschappelijk werk, het RIAGG, Jeugd en Gezin, de Raad voor de Kinderbescher ming en de gezondheidszorg, buigen zich niet alleen over theoretische kwesties Nadruk kelijk komt de praktijk aan de orde. In workshops worden si tuaties met cliënten nagespeeld en wordt bekeken wat er nog bij geschaafd moet worden aan de methodes, zodat de cliënten op adequate wijze geholpen wor den bij het verwoorden van hun problemen en het zoeken naar oplossingen. VLISSINGEN - Enkele honder den mensen hebben vrijdag middag op de Noorderbegraaf plaats in Vlissingen afspheid ge nomen van de op eerste Pink sterdag onverwacht overleden wethouder Willem Wisse (47). Verbijstering over zijn plotse linge overlijden en bewonde ring voor zijn - politieke - ge drevenheid overheersten in de toespraken die voorafgaand aan de begrafenis werden ge houden. „Het nieuws van zijn overlijden kwam aan als een mokerslag", zei de Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef. „We leef den en werkten vorige week nog met hem. 't Is onvoorstelbaar om nu over hem in de verleden tijd te spreken." Van der Doef omschreef Wisse als een perfec tionist. „De mensen zien de ge volgen niet en geloven in te sim pele oplossingen", citeerde hij de overleden wethouder „Me nigeen is door die houding te leurgesteld. maar Willem luis terde heel goed, was tot compro missen bereid, had visie en - op merkelijk voor een politicus - las veel. Hij was ook een herkenbare sociaal-democraat. Hij zette zich in voor behoud van betaal bare huurwoningen en had veel aandacht voor de zachte ver keersdeelnemers, fietsers en voetgangers. Hij wilde mensen bescherming bieden die dat no dig hebben." Voorzitter E. Walrave van de PvdA-afdeling Vlissingen, waar in Wisse 24 jaar actief is geweest dankte haar overleden partijge noot voor zijn grote inzet voor de partij en voor de samenleving. „Hij was een bevlogen en inten sief levend mens. Hij bracht al tijd nieuwe ideeën in. Hij heeft geleefd zoals hij het waard vond te leven Maar 't is eigenlijk te vroeg voor herinneringen." M. Wisse-van der Werff, met wie Wisse slechts enkele jaren was getrouwd, sprak vol liefde „Hij heeft mij beter toegerust voor mijn verdere reis. Ik hoop dat hij ook voldoende uit ons samenzijn kan putten voor zijn verdere reis." En; „De dood is slechts de overgang van de éne bestaans vorm naar de andere." Het socialistische strijdlied De Internationale weerklonk. De begrafenisstoet zette zich tegen één uur in beweging. Familie, vrienden, bekenden, raadsle den, oud-raadsleden, andere po litici, ambtenaren van de ge meente Vlissingen en oud-colle ga's van de PZC brachten Wil lem Wisse de laatste eer. MIDDELBURG - Zeeland telt nog altijd kerken waar 's zon dags drie keer een dienst wordt gehouden. Het gaat dan meestal om gebouwen van de hier relatief sterk vertegen woordigde gereformeerde ge meenten (en afsplitsingen) of oud gereformeerde gemeen ten. In de volksmond worden ze aangeduid als zwaren, zwaar-gereformeerden, of be horend tot de zwarte kousen- kerken. De leden onderscheiden zich door afwijzing' van televisiebe- zit, het mijden van circus, ker mis of disco, en door hun kle ding (niet volgens de laatste mode; vrouwen dragen bij voorkeur geen lange broek, wel zitten ze met hoedjes op in de kerk). Alhoewel deze groep, die zich zelf stempelt als behorend tot de gereformeerde gezindte of de 'bevindelijken', in Zeeland ruim 25.000 mensen telt, houdt de kennis over haar bij ande ren vaak op bij het noemen van bovengenoemde stereotiepen of karikaturen. Dat is mede een gevolg van de wereldmij- ding die vanouds kenmerkend was voor deze stroming, waar toe trouwens ook de rechter vleugel van de christelijke ge reformeerde en de hervormde kerk worden gerekend. Zelfs mensen die in kerkelijk Nederland goed thuis zijn heb ben in hun publikaties moeite deze stroming te duiden. Om vattende studies uit eigen kring over kerkelijke, maat schappelijke en theologische opvattingen zijn daarbij slechts spaarzaam aanwezig. Proefschrift H. Florijn, met zijn vader B. Florijn bekend publicist op dit terrein, trok zich deze situatie aan. Hij promoveerde kort ge leden op 'De Ledeboerianen, een onderzoek naar de plaats, invloed en denkbeelden van hun voorgangers tot 1907'. Dit jaartal valt samen met de ver eniging van enkele groepen tot de huidige gereformeerde ge meenten. De studie verhaalt over de ge meenten die voort kwamen uit het optreden van ds Ledeboer. de man die in 1841 uit de her vormde kerk werd gezet. Dat gebeurde nadat hij in Benthui zen de door hem vermaledijde, in 1807 verschenen, gezangen bundel van de kansel wierp. Ook het in 1816 stammende 'Algemeen reglement voor het bestuur van de hervormde kerk' ging naar beneden Dit onder invloed van koning Wil lem I tot stand gekomen stuk Advertentie) riep onder meer verzet op om dat het in de kerk de deur open zette voor andere uitleggingen dan die vast lagen in leerstuk ken uit de 17e eeuw. Rond die tijd begonnen allerlei groepen zich los te maken van de hervormde kerk, een bewe ging die als de Afscheiding be kend staat. Van enige organi satie was geen sprake. De ont stane gemeenten of groepen van gemeenten betwistten el kaar vaak fel over kleine ge schillen. Twee kampen Daarbij waren twee kampen te onderscheiden. Het eerste be stond uit hen die 'vrijheid' aan vroegen. Dat wil zeggen dat ze de koning om toestemming verzochten bijeen te mogen ko men. De tweede groep bestond uit weigeraars. Zij beschouw den zich, evenals trouwens de eerste, als ware voortzetting van de kerk. Haar leden had den voor hun houding vervol ging door de overheid over. Juist deze laatste groep, de Le deboerianen, telde in Zeeland veel aanhangers. Zij voldeden ook aan een tweede belangrij ke Ledeboeriaans kenmerk, namelijk de voorliefde voor de 16e eeuwse psalmberijming van Datheen. Dit in soms ge brekkig Nederlands opgestel de geheel achtten zij ver verhe ven boven de berijming van 1773, die als een produkt van de Verlichting gold. De Afscheiding wierp in Zee land haar schaduwen reeds vooruit door de onrust die de berijming van 1773 wekte. Het leger moest er in Westkapelle aan te pas komen toen de ene helft van de kerk Datheen zong en de andere probeerde daar bovenuit te komen met 1773. Datheen hield in Zeeland lang stand; enkele gemeenten zin gen zijn psalmen nog. Evenzo bestaat nog de benaming 'ou de psalmen' voor Datheen en 'nieuwe' voor de inmiddels twee eeuwen oude van 1773. Afzijdig De Ledeboerianen hielden zich afzijdig bij enkele belangrijke kerkelijke hergroeperingen die bij voorbeeld leidden tot de stichting van de gereformeer de kerken in Nederland. De meeste Ledeboerianen smol ten in 1907 samen tot de gere formeerde gemeenten. Het deel wat niet meedeed leeft tot de huidige dag voort als oud gereformeerden. De tradities van de Ledeboe rianen voeren terug op de Na dere Reformatie. Deze stro ming ontstond in de 17e eeuw als reactie op de verwereldlij king. De Middelburgse predi kant Smytegelt behoorde tot de belangrijkste voormannen. Men riep het volk op tot inkeer en kenmerkte zich door een zeer sterke nadruk op persoon lijke ervaringen. Je geloofde pas echt als je bepaalde zaken persoonlijk (bevindelijk) had ervaren. De Ledeboerianen bouwden hierop voort. Van het appèl van de Nadere Reformatie op het hele volk tot 'bekering' was bij hen echter minder te be speuren. Veeleer was sprake van een groeiend isolement en een sterke wereldmijding. 'God op het hoogste verheer lijkt en de mens tot op het diep st vernederd'. Dat behoorde tot de kernpunten van de leer. Florijn geeft een schat aan bij zonderheden. Waarbij blijkt dat de Ledeboerianen zeer ver gingen met het roeren in het binnenste. Heel belangrijk was dat de zondaar zijn ellende goed kende, ja zelfs dat hij zich 'hellewaardig' achtte. De au teur beschrijft dat dit leidde tot gevoelens van grote on macht, angst en wanhoop; „Zo sterk was het gevoel van wan hoop dat een aantal Ledeboe rianen er zelfs na aan toe is ge weest om zelfmoord te plegen." Vervolg Het omvattende werk van Flo rijn roept om een vervolg over de periode na 1907. Hoe den ken de erfgenamen van Lede boer nü. Dat is bij voorbeeld ook van belang in verband met de publikaties van de Middel burgse psychiater dr J D. van Scheijen over bevindelijken en zwaarmoedigheid. Het boek is doorspekt met ui- drukkingen in de 'Tale Ka- naans'. Deze nog altijd ge bruikte spreekwijze, met oude geestelijke uitdrukkingen en terminologieën uit de Staten vertaling. staat ver af van het huidige taalgebruik. Florijn, zo stelde ook zijn promotor, de bekende Utrechtse kerkhisto ricus O. de Jong, is er voortref felijk in geslaagd deze specifie ke gedachtenwereld voor bui tenstaanders inzichtelijk te maken. Willem Staat N.a.v. De Ledeboerianen. uitgeverij Den Hertog. Houten. 248 pag, prijs f49.50 DAS houdt in 1 drie plaatsen een open dag n? ïd VLISSINGEN - De Dag- en i h Avondscholengemeenschap hl Zeeland presenteert woensdag 19 juni haar cursusaanbod voor het komende seizoen. Bezoekers kunnen deze dag tussen 9.00 en 12.00 en van 19.00 tot 21.00 uur terecht in de vestigingen in Vlissingen, Goes en Zierikzee. De vestiging Vlissingen betrekt dit jaar een vernieuwd gebouw aan de Verlengde Bonedijke- straat. Dit wordt dinsdag 4 juni officieel in gebruik genomen. Bij de cursussen is volgend jaar op- nieuw een eenjarige dagcursus Havo in aansluiting op Mavo. Ook het eenjarig VWO voldoet in een behoefte en is in het pro gramma opgenomen. Geheel nieuw is de eenjarige dagoplei ding' Meao in Goes. Deze is voor al interessant voor mensen met een Havo-of VWO-opleiding, die via een korte beroepsopleiding snel aan het werk willen of die de stap naar het Heao te groot vin den. Ook nieuw is de cursus as surantie op de woensdagavond, die binnen een jaar opleidt tot het Meao-certificaat, maar ook tot het diploma Assurantie-B van de Stichting Examens As surantie-Distributie en Vervoer, wat tot nu toe alleen 's avonds in Vlissingen mogelijk was. Het kerkje van de gereformeerde gemeente in Zoutelande [foto Oscar van Beest werk doen. Donderdag 30 mei vertrekt hij met echtgenote Mi randa en twee zoons naar het Afrikaanse land Burkina Faso (het voormalige Opper Volta). Hij gaat proberen de basisge zondheidszorg op poten te zet ten. Flipse gaat werken in een pro vinciestadje met minder dan tienduizend inwoners. Zijn werk is dus heel kleinschalig. Hij vindt dat geen enkel bezwaar „De ontwikkelingshulp is de laatste jaren sterk veranderd. Een paar decennia geleden stortten de westerse landen gro te bedragen en lieten de bevol king het verder zelf uitzoeken. Veel projecten mislukten, door dat de mensen die de steun ont vingen niet met het geld en het materiaal uit de voeten konden. De laatste tijd geven hulporga- MIDDELBURG - Terwijl Ne derland zich tegoed deed aan oliebollen en appelflappen en zich voorbereidde op een nieuw en vertrouwd jaar, stapte Wim Flipse uit Middelburg naar zijn baas en vroeg ontslag. Hij werk- 'te als epidemioloog (deskundi ge op het gebied van besmette lijke ziekten) bij de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst (GGD) in Goes. Zijn baan verveelde hem niet, maar hij wilde voordat hij te veel ver plichtingen had in Nederland een paar jaar ontwikkelings- a Vlissinger bij inbraak betrapt nisaties steun aan kleinere pro jecten. De mensen moeten zelf materiaal kopen. Ze voelen zich verantwoordelijker en spannen zich meer in voor het project. Uiteindelijk is het resultaat gro ter dan vroeger." Apehersens Flipse is zich goed bewust van de problemen die hij kan tegen komen als hij nieuwe gezond heidsprogramma's invoert. „De mensen hebben een diepgewor telde traditie van natuurgenees wijzen. Je moet niet proberen hun geloof in het genezende ef fect van bijvoorbeeld apeher sens te ondermijnen. Belangrijk is datje de plaatselijke genezers doordringt van de waarde van nieuwe, westerse medicijnnen zoals injecties tegen malaria. Als het mij lukt de bewoners een an der idee van elementaire ge zondheidszorg bij te brengen, vind ik dat mijn taak geslaagd is." Echtgenote Miranda gaat mee zonder een vaste baan. Ze is niet bang dat ze zich zal vervelen „Ik denk dat ik vrouwen goede ge neeskundige adviezen kan ge ven. Ze zullen mij eerder ver trouwen dan Wim. Bovendien moet er veel correspondentie ge voerd worden met onder andere de organisatie Redt de Kinde ren. door wie we uitgezonden worden, en met de hervormde kerk in Westkapelle die het pro ject financieel ondersteunt." Sinds 1 april werkt Flipse niet meer bij de GGD. Hij moet maar afwachten of hij bij terugkomst in Nederland weer een baan krijgt. Hij is daar zelf optimis tisch over. „Het probleem van jonge mensen die nog niet ge werkt hebben voor hun vertrek naar een ontwikkelingsland is dat ze kennis hebben van heel veel medische zaken, maar dat ze niet specialistisch genoeg zijn. Bovendien zitten artsen niet zo te wachten op stagiaires die ontwikkelingshulp gedaan hebben. Ze vinden ze te zelfstan dig. De meeste artsen komen bij een GGD terecht. Die kan deze mensen goed gebruiken, juist door hun brede algemene ken nis. Ik ben zelf destijds op die manier bij de GGD in Goes te recht gekomen. Door mijn erva ring daar de afgelopen vier jaar is de kans op een baan vrij groot. Ik kan er niet voor honderd pro cent op rekenen, maar daar laat ik deze kans niet voor lopen." Faculteit Educatieve Opleidingen Feza lootte uit. Een heel jaar naar de knoppen. 1 Myma koos direct voor de lerarenopleiding. Slimme meid! Ze had voldoende keus: talen exacte vakken mens en maatschappij beeldende vakken. In voltijd of deeltijd. Vaste programma's en vrije studierichtingen. Meer informatie: Wijnhaven 61, Postbus 2680,3000 CR Rotterdam, tel. 010-4035600. HIR Hogeschool Rotterdam Sc Omstreken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 43