Evacuatie van Ethiopische joden Annie M. G. Schmidt (80) met tentoonstelling geëerd PZC Vlilitair ingrijpen n Suriname 'mal' iVNC zwaar onder mur op beraad over vele geweld Ter Beek bezoekt troepen in Irak commentaar Schepen wijken uit naar havens België Surinames cirkelgang binnen- en buitenland sraelische luchtbrug op omsingeld Addis Abeba Gedoogstatus asielzoekers ZATERDAG 25 MEI 1991 Nan onze correspondent IAIROBI - Ethiopische rebel- izijn vrijdag begonnen met omsingeling van de hoof'd- iad Addis Abeba. Ze hebben J 15geen pogingen ondernomen stad in te nemen. Tezelfder i« Israel begonnen met de >ps id iJ fejK raer is Israel begonnen met de [acuatie via een luchtbrug an ruim 17.000 Ethiopische jo- nofwel Falasha's. Ook enkele mtallen Nederlanders hebben (1 ihiopië vrijdag verlaten, lerikanen en Canadezen heb- van hun regeringen het i'jngend advies gekregen weg gaan. ebellen van het Eritrese volks- lyrijdingsfront (EPLF) zouden e« ijdag Etiopië's tweede groot- e stad, Asmara, zijn binnenge- rej jien. Asmara, de hoofdstad «X m de geannexeerde provincie k ubbers oneens met Vd Broek EN HAAG (GPD) - Premier ubbers heeft berichten dat Ne erland zou overwegen een euwe democratische regering Suriname militair de helpen- I toe te steken, afgedaan Is "mal" en "een surrealistisch II tenario". Lubbers zei dat vrij- gavond na afloop van het we- lijks kabinetsberaad, rder die dag werd bekend dat ;'i Inister Van den Broek (Buiten- ndse Zaken) heeft toegezegd :til it Nederland bereid is tot een irgelijke gewapende actie wan- nijfcer de democratisch gekozen gering in Paramaribo daar om ■frzoekt. toezeggingen van Van den T^roek. gedaan in een informeel iprek met de Staatsraad van inname eind april, lekten uit de vooravond van de Suri- amse verkiezingen. Die vin- n vandaag plaats. Onduide- jk is in hoeverre legerleider outerse de uitslag zal respecte- in, Van den Broek heeft voor jn harde opstelling overigens iet de steun van het voltallig binet, waar menigeen uiterst liverig is voor enigerlei militai- bemoeienis met de ex-kolo- Eritrea, was de enige plaats in de provincie die nog in handen was van het regeringsleger. Het be richt is overigens niet bevestigd. De joden die Ethiopië vrijdag hebben verlaten, zijn met vlieg tuigen van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al en mili taire C-130 transportvliegtuigen naar Israël gevlogen. In zowel Jeruzalem als Addis Abeba werd de operatie ontkend, maar in Washington bevestigd door een anonieme Amerikaanse diplo maat. Woensdag werd in de Knesseth een reddingsoperatie geëist. Het Joods Agentschap liet dinsdag weten voorbereidin gen te treffen voor de immigratie van de Falasha's. In de jaren tachtig heeft de Is raëlische regering via 'Operatie Mozes' ook al eens ongeveer Wan onze correspondent) Wïl 1ETORIA - Het ANC is vrij af! zwaar onder vuur genomen egens zijn weigering deel te 'men aan het door de Zuidafri- aanse regering georganiseerde edesberaad in Pretoria. De ootste zwarte oppositiebewe- 11a ng neemt niet deel aan deze sd recdaagse conferentie over 1 fl geweld, omdat het een ini- Kii atief is van de Zuidafrikaanse gering, die, aldus het ANC. rtij is in het geweld. Resident F.W. de Klerk noemde H ANC in zijn openingsrede Cabinet legt het chengen-advies i^aast zich neer EN HAAG (ANP) - Het kabinet 'het niet eens met het negatie- advies van de Raad van State 'er Sehengen (de Goedkeu rs- en Uitvoeringswet van de tvoeringsovereenkomst van H Akkoord van Sehengen). kabinet zal de wetsvoorstel- bij de Tweede Kamer indie- n en verdedigen. Dit is vrij- gavond besloten na afloop an de ministerraad. De kritiek a de Raad van State kan wor- n weerlegd, aldus het kabinet, kabinet wijst het argument n de Raad. dat het vrije ver- er van personen moet worden Mrafgegaan door een algeme- 62! 'harmonisatie van recht en be- il. af. Het kabinet is het verder et met de Raad eens dat het Jhengenakkoord remmend zal erken op de communautaire ïgratie. Advertentie Antieke meubelexpositie Nu de zomer in aantocht is. kreeg men ook bij Antiekhandel de Pagter de kriebels. Er werd een extra dit! inkoopreis naar Engeland gemaakt l! met als resultaat veel mooie meu- DJ belstukken uit de 19de eeuw. welke door restaurateurs in eigen atleier onderhanden zijn genomen. Het resultaat is een prachtige collectie 'ss mahonie en geloogd grenen kabi- "etten. ronde en ovale tafels, lin nenkasten en een collectie geloogd 9'enen meubelen die zijn weerga n,et kent. Omdat de weg van in- «ar verkoop, door eigen import. Antiekhande| de Pagter va.il pr'izen bi| De Pagter Herenstraat 9, Middelburg, gunstiger dan elders. tel. 01180-34133 20.000 Ethiopische joden naar Israel gevlogen. De meesten van hen zijn boeren uit de provincie Gondar. Toen deze enkele maanden geleden in handen viel van de rebellen, trokken de Fa lasha's te voet naar Addis Abe ba, waar ze al die tijd hebben ge wacht op hun reis naar Israel. De gebeurtenissen van de afgelo pen dagen hebben de evacuatie operatie in een stroomversnel ling gebracht. In de afgelopen zeven jaar zijn zeker 20.000 Ethiopische joden naar Israël geëmigreerd. De Falasha's zeggen af te stam men van Dan, een van de 12 zo nen van aartsvader Jacob. Ze vormen een van de stammen van het joodse volk die in de diaspora in Ethiopiëterecht zijn gekomen. De door hen beleden godsdienst is in 1972 door de Op perrabbijn als joods erkend en drie jaar later volgde wettelijke erkenning. Addis Abeba was vrijdag op en kele demonstraties tegen de ge vluchte president Mengistu na rustig. Op de meeste kantoren weragewoon gewerkt en de win kels waren open. ..Uiterlijk is het net of er helemaal niks aan de hand is", aldus een westerse di plomaat in de stad. De duizenden manschappen van het Etiopische leger die de afgelopen dagen zijn gedeser teerd en naar Addis Abeba ver trokken, zijn vrijdag overge bracht naar kampen aan de rand van de stad. Twee hoge legeroffi cieren die naar het buitenland probeerden te vluchten, werden gearresteerd. Naar het zich vrijdag liet aan zien gaan de maandag in Lon den georganiseerde vredesbe sprekingen tussen diverse rebel lengroeperingen en de Etiopi sche regering door. De leiders van twee rebellengroepen, het EPRDF en EPLF. zijn inmiddels naar de Britse hoofdstad afge reisd. Ook in de Tweede Kamer be staat tegenstand. Zo wil het CDA-Kamerlid Aarts „Grena- da-achtige toestanden absoluut uitsluiten. We zijn het tijdperk van de politionele acties voor bij". Groen Links, fel tegenstan der van enige militaire actie in de ex-kolonie, wil volgende week opheldering van Van den Broek. De PvdA beperkte zich vrijdag tot de constatering dat „militair ingrijpen niet aan de orde is en niet aan de orde hoeft te ko- Alleen de VVD kan zich voorstel len dat Nederland desgevraagd een gewapende actie onder neemt, wanneer het Surinaamse leger opnieuw de mensenrech ten schendt en duidelijk de be trokkenheid bij de drugshandel wordt vastgesteld. Lubbers verschool zich na af loop van het kabinetsberaad achter de officiële reactie van Buitenlandse Zaken, dat de toe zeggingen van Van den Broek wilde "bevestigen noch ontken nen". Ingewijden in Den Haag hebben de opstelling van de be windsman van buitenlandse za ken echter wel bevestigd. Minister Ter Beek aait een baby over de wang in het vluchtelingenkamp bij Zakho (foto ANP) ZAKHO (ANP) - Minister Ter Beek van defensie zal maandag in Brussel op de NAVO-bijeenkomst met zijn Britse en Ameri kaanse collega's overleggen over tijdstip en wijze van terug trekking van de geallieerde troepen uit Noord-Irak. Hij zei dit vrijdag na afloop van een bliksembezoek aan de Neder landse militairen in Noord-Rak. De minister verklaarde zeer on der de indruk te zijn gekomen van al het werk dat er gedaan is. Hij bezocht de Nederlandse basis in Zakho en een opvangkamp voor Kurdische vluchtelingen. Daarna vloog hij naar het nabij gelegen Batufa waar de Nederlandse mariniers patrouilleren. niet bij naam, maar had onmis kenbaar het ANC op het oog, toen hij de partijen hekelde die „deze conferentie boycotten, hoewel ze ook een rol in het ge weld en intimidatie spelen". Het was verleidelijk om daar politie ke munt uit te slaan, aldus de president, maar „dat zou ons niet dichter bij een oplossing brengen". De Klerk kondigde geen nieuwe initiatieven aan, maar zei dat de regering „meer wilde luisteren dan spreken". De leider van de Zulu-beweging Inkatha, Mangosuthu Buthele- zi, en Zulu-koning Goodwill Ze- welithini schroomden niet na men te noemen. Nadat hij had verklaard nooit tot geweld te zijn overgegaan voor politieke doeleinden, gaf Buthelezi voor namelijk het ANC de schuld van het gewield, dat de afgelopen ze ven jaar aan minstens 10.000 mensen het leven heeft gekost. Actiegroepen Volgens Buthelezi moet het ANC blijven deelnemen aan het vredesproces en dat de relaties tussen ANC en Inkatha, die ge wikkeld zijn in een machtsstrijd, genormaliseerd moeten worden. Buthelezi stelde ook de instel ling van regionale „vredesactie- groepen" voor, die in actie ko men. zodra er geweld uitbreekt. Zewelithini zei gegriefd te zijn door de bewering van het ANC. dat zijn land, KwaZulu, een pro duct van de apartheid is en dat iedereen die in KwaZulu werkt een lakei van de Zuidafrikaanse regering is. Hij verwees naai- de traditie van verzet van het Zu- lu-volk tegen de blanke over heersing. Schmidt ontving onder grote hilariteit een fuchsia. Deze plant wordt veelvuldig genoemd in haar liedjes foto Hans SteitnneierlANP) DEN HAAG (ANP) - „De leeftijd die ik zelf altijd gehouden heb is acht. En ik schrijf toch eigenlijk voor mezelf." Dat zei Annie M. G. Schmidt vorig jaar in een in terview met het Utrechts Nieuwsblad. „Altijd acht geble ven" is de titel van de tentoon stelling die het Letterkundig Museum in Den Haag nu heeft georganiseerd ter gelegenheid van Schmidts tachtigste ver jaardag, Tweede Pinksterdag. De expositie is vrijdag geopend in aanwezigheid van de schrijf ster. Daarbij is ook het 31ste Schrij versprentenboek gepresen teerd, een boek waaraan auteurs als Karei van het Reve, Kees Fens en Ed Leeflang meewerk ten. „Niemand kan nu nog vol houden dat Annie Schmidt niet is ingelijfd bij de literatuur", al dus de directeur van het Letter kundig Museum. Anton Korte- weg. vrijdag. Op de bijeenkomst is ook een uitgave gepresenteerd van een nog niet eerder gepubliceerd vers over Het Schaap Veronica. Het minuscule boekje heeft een echt wollen staartje. De expositie „Altijd acht geble ven" is geheel gewijd aan Schmidt als schrijfster voor kin deren en aan de illustratoren die zo zeer bijdroegen aan haar roem en die van haar figuren. Wim Bijmoer bij voorbeeld te kende Het Schaap Veronica en Abeltje, Fiep Westendorp Jip en Janneke, Pluk van de Petteflet en Otje. Verder gaven Jenny Da lenoord, Carl Hollander. The Tjong Khing en Charlotte De- matons Schmidts creaties hun .uiterlijke vorm. In het Letterkundig Museum zijn vooral originele tekeningen van genoemde illustratoren te zien. Ook zijn er eerste drukken van boeken en bundels, vertalin gen (tot in het Japans), voorbeel den van 'character merchandi sing' (serviesjes met Dikkertje Dap, om maai- iets te noemen), foto's, platenhoezen en brieven van. aan en over Schmidt (in 1939 signaleerde de „Maat schappij tot nut van 't alge meen" al „litteraue aanleg"). Het is in de eerste plaats een kijk-tentoonstelling. maar lezen kan ook in de leeshoek met boe ken die voor de zekerheid maar aan de ketting zijn gelegd. DEN HAAG (ANP) - De kosten voor de opvang van asielzoekers zullen niet alleen door het ministerie voor ontwikkelingssamen werking worden gedragen. Alle departementen die tot nu toe de kosten voor asielzoekei's dragen (onderwijs en huisvesting) blijven dit doen. Bovendien zullen de bijkomende kosten van de ministe ries niet meer voor de volle honderd procent kunnen worden gede clareerd. Premier Lubbers heeft dit vrijdagavond gezegd na afloop van de ministerraad. Het kabinet heeft besloten een gedoogstatus toe te kennen voor asielzoekers die gezien de situatie in hun land bezwaarlijk kunnen worden teruggestuurd- De gedoogperiode geldt voor 3.5 jaar. Mocht na die tijd de situatie in hun land van herkomst niet zijn gewijzigd, dan krijgen zij een permanente verblijfsvergunning. I1 I I I I I I I I I Blijft Suriname rondjes draaien op de rotonde v VJ 'van de politiek zonder duidelijke richtingaan wijzers? Of zal de stembus van vandaag het land ein delijk een handvat opleveren om uit de nu almaar voort durende nationale crisis te kruipen? Vijf maanden na de (telefonische) staatsgreep van legerleider Bouterse op kerstavond van vorig jaar wordt de kiezers ge vraagd, aan te geven wat 'de leiding van het land' in de voor bije vier jaar niet heeft weten te verwoorden: waar Suriname moet beginnen om schoon schip te maken De omschrijving, wie het sinds 1987 in Paramaribo voor het zeggen heeft ge had, kan maar het best zo vaag mogelijk blijven. Natuurlijk hebben de oude, op raciale basis gestoelde politieke partijen (die voor het eerst als een gezamenlijk front naar voren tra den) niet waar gemaakt wat ze toen bij de verkiezingen be loofden. Er moet dan overigens meteen worden bijverteld dat de door hen gevormde regering maar een heel beperkte speel ruimte van het leger, onder aanvoering van Bouterse kreeg toegemeten. De manier waarop dezelfde Bouterse het kabi net wegstuurde en met zijn politieke arm. de partij NDP, de verkiezingscampagne binnenstormde geeft nog eens aan dat de democratie in Suriname nog altijd onder curatele staat, De grote vraag bij de verkiezingen van vandaag is daarom of ze een doorbraak zullen opleveren in de verkrampte politieke verhoudingen van Suriname. Zal een meerderheid van de kiezers Bouterse nu wèl kunnen duidelijk maken dat hij maar beter zijn biezen kan pakken? En zal een nieuwe regering het lef hebben om de militairen terug te sturen naai de kazerne? Of staat Suriname opnieuw een regeerperiode van halfslachtig en ruïneus beleid te wachten, waarin het land alleen nog maar verder verloedert? De eerste jaren van de herstelde democratie zijn op een grote teleurstelling uit gelopen. Ze werden beheerst door het nog altijd niet beslech te burgeroorlogje tussen het 'nationale leger' van Bouterse en de bosnegerrebellen van zijn vroegere lijfwacht Bruns- wijk. Suriname kwam internationaal in opspraak als door- voerland voor grote partijen drugs. En de nationale econo mie is nog geen meter verder uit de malaise gehaald. Juist omdat de regering zich slechts overeind kon houden door goede maatjes te blijven met de legerleiding, was ze gedoemd tot bestuurlijke machteloosheid. Dwars door alle mistroostigheid over de vorderingen in het democratisch proces, dat Suriname doormaakt, speelt de slechte verhouding met Nederland. In Paramaribo is sinds Bouterses eerste staatsgreep in 1980 met die relatie blufpoker gespeeld. Maar normalisering ervan is voor Suri name van het grootste belang. In Den Haag is enkele maan den geleden de - aanvankelijk ontkende - gedachte geboren om tussen Nederland en Suriname een gemenebest-relatie te ontwikkelen. Inmiddels heeft de Surinaamse Staatsraad een advies uitgebracht over nauwere samenwerking tussen bei de landen in de naaste toekomst op een groot aantal gebie den. Zelfs vanuit Den Haag geregisseerde politiek voor bui tenlandse betrekkingen en zorg voor de defensie van Surina me wordt niet uitgesloten. Het gaat daarbij om delicate kwesties. Nederland doet er verstandig aan, Suriname op dit stuk van zaken niets op te dringen. Maar wanneer er vanuit Paramaribo een breed gedragen initiatief komt om de weder zijdse betrekkingen op een volledig nieuwe leest te schoeien, kan Den Haag daarvoor onmogelijk wegkruipen. vdM ROTTERDAM (ANP) - Acht- tot goedsector lag het werk voor de negenhonderd arbeiders heb- derde opeenvolgende dag gro- ben vrijdag gestaakt in de Rot- tendeels plat. In de container- terdamse haven. In de stuk- sector werd niet gewerkt bij Unitcentre en Bell Line. Bij ECT zijn de mensen weer aan het werk gegaan. Bestuurder C. van Nimwegen heeft dit vrijdag meegedeeld. Door de staking zijn al minstens vijftien schepen uitgeweken naar andere havens, waaronder Antwerpen en Zeebrugge. Daar onder bevinden zich acht sche pen met fruit, aldus P. M. van der Sluis van de havenwerkgevers vereniging SVZ. Het wel of niet lossen van een schip met kiwi's leidde vrijdag bij Seaport tot een fikse woor denstrijd tussen bestuurders en kaderleden van de bond. De eer sten hadden de toegezegd dat de bederfelijke waar zou worden ge lost. De laatsten wilden daar niets van weten. Uiteindelijk los ten handelaren de lading met een waarde van vele miljoenen guldens zelf. Grafici vragen extra geld voor zaterdagwerk SLAGHAREN (ANP) - Druk en Papier FNV is bereid toestem ming te geven aan werken op za terdag als daar een extra belo ning tegenover staat. Boven dien moet een verdergaande atv worden ingevoerd in combina tie met de langere bedrijfstijd. Een verbod op zaterdagwerk is niet realistisch omdat bij voor beeld krantendrukkerijen dat al kennen. Het congres van Druk en Papier schaarde zich gisteren in Slag haren achter dit voorstel van het bondsbestuur. Bovendien worden er twee vi deobanden gedraaid: één van een interview dat Karei van het Reve met Schmidt had en één met liedjes, zoals uit 'Ja zuster, nee zuster'. De tentoonstelling is zowel geschikt voor volwasse nen als voor kinderen. Er zijn mogelijkheden om met groepen schoolkinderen te gaan. maar het museum zit al wel tot en met juni vol. Nevendoel Nevendoel van de tentoonstel ling is aan te tonen dat er toch echt een museum voor jeugdlite ratuur nodig is. Het museum heeft daartoe een plan inge diend bij het ministerie van cul tuur, samen met het Nederk- lands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC). Volgens Murk Salverda van het museum gaat het er vooral om dat de dingen op het gebied van de jeugdlitera tuur worden gearchiveerd. Dat gebeurt nu te weinig „Altijd acht gebleven" duurt tot 25 augustus. Tot 1 juli is het Let terkundig Museum nog gratis toegankelijk. Daarna wordt er toegang geheven, waarschijnlijk vijf gulden per volwassene. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde, Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel, 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3