Het gretig monstertje van Arno Hintjes PZC Charles et Les Lulus -Tg* Horizontaal Verticaal Cryptogram Oplossing göue&m vrije tijd 37 PANDA EN DE VROEGE TROETHAAN ZATERDAG 25 MEI 1991 Arno Hintjens noemt zijn nieuwe groep Charles et Les Lulus bij voorkeur 'een gretig monstertje'. Met die vertederende koosnaam wil de Vlaamse rockzanger maar aangeven dat het bonte gelegenheidskwartet al meteen heeft gekozen voor een eigen(wijs) leventje, waarvan zelfs een doorgewinterde rot als hij versteld staat. „Ik weet echt niet wat er allemaal van moet zeggen, we zijn nog maar zo kort bijeen en er gebeurt plotseling zoveel. Het enige dat we kunnen doen is het wezentje eten geven," meldt de vanuit Parijs opererende veteraan breed grijnzend. Het pas geboren geesteskind - op vrijdag 31 mei in het Am sterdamse Paradiso te bewonde ren- heeft, zich zo snel ontwikkeld dat de buitenwacht voorlopig nog genoegen moet nemen met een in compleet staatsieportret. Drum mer Piet Jorens kwam te laat voor de fotosessie, tijd voor een herkan sing heeft sindsdien steeds ontbro ken, want 'Les Lulus' (gebruiks- naam) moest en moet spelen. Die onverwachte dwang staat ei genlijk haaks op de uitgangspun ten van de inmiddels 43-jarige Hin tjens inzake deze kloeke zijsprong. Naar aanleiding van een ander al ternatiefje (het 'verjaardagsca deautje' 'Le Pullover Blanc' voor zijn platenfirma Virgin Frankrijk) dacht de voormalige voorman van T.C.Matic dat het wel eens plezant zou kunnen zijn om zich te kunnen storten in een pittig bluesavon- tuur. Het liefst wilde hij samenwer ken met gitarist Roland van Cam- penhout, maar deze land- en gene ratiegenoot was voor onbepaalde tijd uitgeweken naar Singapore. „Zoals het een klein wonder is ge weest dat we elkaar twintig jaar lang zijn misgelopen, zo was het stom toeval dat we elkaar toch hebben getroffen. Ik kwam vanuit Parijs de eerste kroeg in Brussel binnenwandelen en daar zat Ro land. Hij was even overgevlogen, omdat hij zijn dochter weer eens wilde zien. Ik vroeg hem wat hij van mijn plannen vond, voordat we het wisten waren we aan het re peteren. Na een week zijn we gaan opnemen in de allerkleinste studio en tien dagen later hadden we meer dan een album vol", recapi tuleert Arno, die eerder al zijn vas te accordeonist en toetsenist Adriano Cominotto en voornoem de Piet Jorens ('Geen rocker, maar meer een arty-farty-slagwerker') had overgehaald. „We hebben puur gespeeld om het spelen, el kaar nauwelijks iets hoeven uit te leggen. Zat er ergens eens een cym- baal fout, so what. Vooral voor mij Arno Hintjes: „Het grote succus is een verraderlijke val", {foto Ruben Oreel) was het een reis terug naar het ge voel, weg van de rationaliteit en die is zeer goed bevallen." Melting pot Voor de zo spontaan ontstane 'melting pot' van blues, jazz, rhythm blues, rock 'n roll, punk, funk, cajun, nog wat andere 'exoti ca' èn humor heeft Arno het intri gerende etiket fin de siècle-muziek bedacht. „De twintigste eeuw zal de geschiedenis ingaan als de eeuw van de rock. Wij nemen daarop al vast een voorschotje door terug te grijpen het beste uit de jaren vijf tig, zestig, zeventig en tachtig voor een soort eigentijdse samenvat ting." Dit 'recept' van Charles et Les Lu lus verschilt in feite niet zo erg veel van de aanpak van veel jeugdiger collega's als Lenny Kravitz of de Happy Mondays, erkent Hintjens. „Maar, bij die jonge gasten worden de jaren zestig toch nog veel meer geïdealiseerd, denk ik. Voorlaatst kwam ik op een feestje en daar la gen al die kids op een matras een joint te roken en naar groepen als The Doors en The Grateful Dead te luisteren. Het was allemaal zo psy chedelic, zo'n fantastische flash back dat ik even vreesde dat ie mand iets in mijn Coca Cola had gedaan. Of we met die verheerlijking echt blij moeten zijn? Wel en niet. Het is aan de ene kant een teken dat de jeugd weer afstand neemt van de yuppie-gedachten van geld verdie nen en carrière maken, teruggaat naar de roots, het echte leven. Het geeft daarnaast toch ook een ge brek aan echte persoonlijkheden op dit moment aan. Zelf zal ik niet zo snel meedoen aan het bejubelen van de jaren zestig. Mijn herinne ringen zijn niet zo fraai. Als langha- rigen waren we in mijn stad Oos tende maar met z'n vieren, geloof ik. Op school werden we daarom weggestuurd. Stapte ik op de bus, dan was het daarin op slag stil, zo'n anarchist wasje." De 'Business' maakt tegenwoordig naar zijn mening maar al te vaak kapot wat ze zou moeten koeste ren. Gecontracteerd talent wordt doorgaans meteen in een strak keurslijf gehesen en tot een maxi male produktie aangezet, consta teert Arno. Voor hem is het grote succes dan ook a lousy trap, een verraderlijke val. „Heb je een hit. waarvan er een miljoen .stuks zijn verkocht, dan verlangt men de vol gende keer twee miljoen. Het lijkt me verschrikkelijk om zo te moe ten leven. Wat het is met sterren? Zij zijn mooi aan de hemel, maar op aarde zijn ze fake. Laat mij daarom maar de underdog blijven, die ik altijd ben geweest. Op die manier hou ik mijn vrijheid en die is me toch het liefst van alles." Lichaam Hintjens, naar wiens tweede voor naam Charles het lopende project is vernoemd, behoort zo langza merhand wel tot het gilde der ware survivors. „Dat heeft alles te ma ken met de sterkte van de geest. Je moet respect hebben voor je eigen ik, dan kun je ook iets voor ande ren betekenen. Het lichaam is daarbij niet meer dan bijzaak, al moetje er wel een beetje oppassen. Van dope moet ik dus zeker niets hebben en met drankgebruik ben ik ook voorzichtiger geworden. Omdat ik er niet meer zo goed te gen kan", aldus Arno, die er ook weinig voor voelt om zich ruiger voor te doen dan hij in werkelijk is. „Ik heb dat Serge Gainsbourg, met wie ik in Frankrijk in hetzelfde te levisieprogramma zat, zien doen. Hij kwam nuchter binnenwande len met zijn aktentasje en zijn re kenmachientje. Hij ging zitten, het cameralichtje ging branden en boefff, ineens hing hij onderuit en brabbelde alleen nog maar. Die gast speelde dus zijn act dat hij poepeloerezat was! Zo'n mythe in stand houden is plezant voor het publiek, dat zich er telkens aan op zal trekken, maar niets voor mij," Charles et Les Lulus is tot nader order ('Ik ben nu ook plots ge vraagd als acteur in een film van Jacques Doillon') wel alles voor hem, stelt Arno. „We zien wel hoe lang het duurt. In principe zolang we er zelf van kunnen blijven ge nieten. We staan allemaal nog zo dicht op dit monstertje dat het moeilijk is om het op zijn waarde te kunnen beoordelen. Met T.C. Ma- tic heb ik dat ook gehad. De im pact daarvan is toen ook pas veel later tot me doorgedrongen. Na denken, analyseren kun je als ar tiest trouwens toch beter niet doen. Daarvoor zijn de nonnekens. die worden ervoor betaald. Louis Du Moulin Interessant, overladen en prij zig. Zo kan het emissiepro- gramma 1992 worden gekwalifi- cieerd, dat PTT-postdirecteur Scheepbouwer bij de introductie van de Normalisatie-zegel in Delft presenteerde. Interressant, want er zitten volgend jaar enkele om vallende uitgiften bij, zoals vier Olympische zegels, een zegel ge wijd aan de wereldtentoonstel ling in Sevilla, een Abel-Tasman zegel, de Europa-zegels die in het teken staan van de ontdekking van Amerika, de Tweede Wereld oorlogzegel (kamp Westerbork) en een zegel ter gelegenheid van de éénwording van Europa. Overladen. Inderdaad. Want nog nooit heeft Nederland in één jaar tijd zoveel zegels uitgegeven: 26 stuks. En daar komen nog het ge bruikelijke boekje met zomerze- gels, het velletje kinderzegels en een boekje met Rode-Kruiszegels bij. Die laatste zijn volgend jaar immers ook weer present, want dan is het vijfjaar geleden dat Ro de-Kruiszegels uitkwamen en tra dities zijn er voor om in stand te worden gehouden. Tot slot moeten we de inmiddels ook traditionele decemberzegel niet vergeten, een emissie overigens die nog geen vaste plaats op het programma heeft verworven. Prijzig. Dat zal duidelijk zijn ge zien de genoemde aantallen. Als we rekening houden met het vel letje decemberzegels 10.-) dan gaat de jaarcollectie '92 50,05 kosten. Fervente verzamelaars zijn er dan echter nog niet. Want zij hebben dan nog geen mapjes en geen eerste-dagenveloppen, en voor beide verzamelgebieden staat ook nog weer minstens 50,-. Met dit alles hebben we nog niet eens aan de pro-fils gedacht, die langzamerhand ook veel liefheb bers trekken en die toch ook eigen lijk met zegels moeten worden be plakt. Maar wat heeft het nieuwe jaar nu precies te bieden. Op 7 januari zal het jaar worden ingezet met een ze gel van 60 cent ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Tech nische Universiteit Delft en een 80 c.-zegel gewijd aan de invoering van het Nieuw burgerlijk Wetboek. Verder: - 4 februari, een serie van 80 c.-ze- gels die aandacht vraagt voor de Olympische Winter- en Zomerspe len. Hockey, schaatsen, volleybal, roeien en atletiek zijn de takken van sport die op de zegels aan bod zullen komen; - 25 februari, twee zegels (70 en 80 cent) die in het teken zullen staan van de wereldtentoonstelling in het Spaanse Sevilla: - 12 maart, in 1992 zal het 350 jaar zijn geleden dat Abel Tasman als eerste Europeaan voet aan wal zet ten op Nieuw-Zeeland. Met een ze gel van 70 cent zal dit feit worden herdacht. Typisch een herdenking- die een dubbelemissie verdient, denk maar aan '200 jaar amerika', '200 jaar Australië' en 'Limburg, 150 jaar Verdrag van Londen'; - 7 april, de jaarlijkse zomerzegels, die zoals al gemeld, de 'Florida' als thema zullen hebben. Waarden: 60+30 c.. 70+35 c. en 80+40 cent De inhoud van het boekje zal be staan uit: 3x60 30 c., 2x70 35 c. en 1x80 40 cent; - 28 april, een zegel van 60 cent '150 jaar bestaan van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering dei- Bouwkunst Bond van Nederland se Architecten' en 80 cent, inge bruikneming van de nieuwbouw van de Tweede Kamer in de Den Haag; - 19 mei, een zegel van 70 cent ge wijd aan het 100-jarig bestaan van het Koninklijk Genootschap voor Munt- en Penningkunde; - 16 juni, een zegel van 80 cent die het 100-jarig bestaan van de Ne derlandse Vereniging voor Kinder geneeskunde zal markeren; -7 juli. de gebruikelijke Europa- CEPT-zegels. Twee zegels in waar den van 60 en 80 cent. Het gemeen schappelijke Europese thema is dit keer de ontdekking van Ameri ka door Columbus, 500 jaar gele den (1492); - 25 augustus, de derde zegel in de reeks die betrekking heeft op de Tweede Wereldoorlog: 70 cent. het kamp Westerbork. Twee jaar gele den hadden we het bombardement van Rotterdam (mei 1940) en begin dit jaar de 50ste herdenking van de Februaristaking; - 8 september, de vijfjaarlijkse Ro- de-Kruismissie, deze keer opge hangen aan het 125-jarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis. De serie zal bestaan uit zegels van 60+30 c, 70+35 c, en 80+40 cent. Ook aan deze emissie is een boekje gekoppeld. Inhoud: 3x60 30 c.. 2 x70 30 c. en 1 x 80 40 cent; - 6 oktober, een zegel van 80 cent ter gelegenheid van de éénwording van Europa op 31 december 1992. Er hebben plannen bestaan om er over geheel Europa ook één iden tieke zegel van te maken, maar of deze plannen zullen worden gerea liseerd is twijfelachtig, wel heeft Nederland voor deze zegel inmid dels enkele buitenlandse ontwer pers aangezocht; NEDERLAND -11 november, de kinderzegels, die het thema 'kind en muziek' zul len hebben. Waarden van de ze gels: 60 30 c., 70 35 c. en 80 40 cent. In het velletje: 3x60 30 c„ 2 x70 - 35 c. en 1 x 80 40 cent; dit jaar ook in het velletje dus alle waarden; - 1 december, niet op het program ma, maar wel te verwachten: de de cemberzegels. Dat is dus niet mis volgend jaar. Het programma nogmaals over ziend kan worden geconstateerd dat we iedere maand naar het post kantoor moeten en in februari en april zelfs twee keer. Dat had eig- nelijk wel iets minder gekund. De 7 januari-emissie had best achter wege kunnen blijven In 1967 is ter gelegenheid van het 325-jarig be staan ook al aandacht besteed aan de TU-Delft (die toen nog TH heet te) en in 1970 hebben we bij de in voering van het eerste deel van het Nieuw Burgerlijk Wetboek al een BW-zegel gehad (met een afbeel ding van prof. Meijers). En dan de olympische zegels. Vier is leuk, maar twee was ook goed geweest. In totaal had dat toch vier zegels gescheeld en mogelijk had er hier en daar nog wel één kunnen wor den geschrapt. Tenslotte moeten we ook rekening houden met het feit dat er volgend jaar (net als dit jaar, zie afbeelding) nog Beatrix- inversie-zegels zullen uitkomen. Hero Wit 1 Niet toegestaan iets te verrichten? (13): 8 Heriboven is men in de olie! (9); 10 Isde laatste echt niet licht? (5); 11 Bomen die u in Duits land aantreft (5); 12 Verwisseling van woorden doet stroef aan (9): 13 Europeaan die meestal in de war is (7); 15 Overblijfsel van een Duitse zonder thee? (6); 18 Hij helpt van beide kanten (6): 20 Ande re uitvoering van een rolmaat (7); 22 Borrelt omhoog in de bron van het gemoed (9); 24 Door elkaar genomen is dit soort enger (5); 26 Ook met een oude krijgt men het vuil wel weg! (5); 27 Vlees waarvan een geestelijke 'kapot' is? (9): 28 Zijn model heeft niets om het lijf (13). 1 Het is vreemd waar men thuis mee kan aankomen! (8); 2 Achteraf bekeken is dit oogje niets waard (5); 3 Sensationeel voor de afloop (9): 4 Roem voor een nieuweling die zich zedig gedraagt (7): 5 Na tuurlijk ben ik niet vrij, ik heb het veel te druk' (5); 6 Sabelkwast van de lichte ruiter? (9); 7 Schilder die in dubbel opzicht uit de buurt blijft (6); 9 Staat weer op zijn kop (5). 14 Feodaal stelsel van de bibliotheek? (9); 16 Men nam gereedschap weg bij de veeboer (9); 17 Door een kerel pas ontworpen voertuig? (8); 19 Die zetje niet op als je thuis blijft! (7); 20 Mag To weer een aap houden? (5); '21 't. Wordt treurig als de vuile vrouw geen maat houdt (6): 23 Tref woord van een devies? (5); 25 Te laat voor de haringvangst (5). Het sleutelwoord van het cryptogram wordt gevormd door de beginletters van de nummers 24 15 22 11 28 9 4 16 8 12 23. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Schrijf uitsluitend de twee sleutelwoorden op een briefkaart en zorg ervoor dat uw oplossing uiterlijk woensdagmorgen in het be zit is van: Puzzelredactie PZC Postbus 466,4380 AL Vlissingen Vermeldt uw naam, adres en woonplaats De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs 50 gul den, tweede prijs: 25 gulden, derde en vierde prijs een exemplaar van het boek 'In weer ,en wind. de 'oude' visserij in Zeeland van P. J. Huijbrecht en E. T. J. Reindersma. De twee sleutelwoorden van de zaterdagpuzzel van afgelopen week zijn COLLECTANT en DROMEDARIS. De prijswinnaars zijn: J. E Mohamad Sjah, Bouwen Ewoutstraat 16, 4381 PR Vlissingen (ƒ50,-); Ad de Visser, Van Hallstraat 28. 4463 TZ Goes 25.-). De boeken gaan naar: A. Wielemaker, Jan v. d. Capellelaan 27, 4383 VA Vlissingen en L. Mosterd. Schepenenlaan 267, 4336 AK Middelburg. De prijzen worden automatisch toegezonden Horizontaal: 1 edel; 4 leukoplast; 13 col; 14 carnet; 15 lila; 16 hm; 17 o.a 18 gil; 20 rul; 21 lork; 23 eikel; 26 W. L.; 27 p.m.; 29 ibis: 31 model; 32 pal; 34 imam; 36 een; 37 zo; 38 eland: 40 top: 42 ribes: 44 menu, 45 bijeen; 47 git; 48 eis; 49 fan; 50 kea, 53 N.S.; 54 oor; 55 gal; 56 si; 58 keu. 60 ver: 61 mes; 62 eik: 64 tiran; 66 lach; 67 storm; 69 lor; 70 aorta; 71 p c., 72 aap; 74 beta; 76 sir; 77 ratel; 79 nors; 81 Em.; 82 N V 84 islam: 86 Eden; 87 mis; 89 kas; 91 in; 92 en; 93 egel: 95 deling: 97 mei; 98 socialisme: 99 lire. Verticaal: 1 echappement; 2 dom; 3 el; 4 la; 5 erg; 6 unie; 7 kelim; 8 O.T.; 911.; 10 air: 11 sluw; 12 talloos: 14 carbid; 17 ooit: 19 ceder; 22 kim; 24 koe: 25 lenig; 28 Maleis; 30 satijn; 33 lans; 35 moe; 37 zet; 39 nu; 41 pek; 43 big; 45 baret; 46 negen; 49 fok; 51 aar; 52 disharmo nie: 56 sectie; 57 Rio; 59 uil; 60 varen; 61 mars; 62 etc.; 63 kraai; 65 rob; 66 L.O., 67 sponmes: 68 matse; 70 aardig; 73 pel; 75 toe; 78 lakei; 80 sen; 83 Vigo; 85 mals: 88 sec: 90 sim; 92 eer; 94 li, 95 dl; 96 Ne; 97 mi. Oplossing puzzel PZC vrijdag 24/5 1 gesp; 2 gnoe: 3 föhn; 4 stem; 5 ooit; 6 hobo; 7 eest; 8 idee; 9 band. TOONDER STUDIO'S /jioor Warjanne va* Hi&üoptvrb <2H I ^PA, 'T (5 2 KEER 2ATEQOAG- EEN QUKS- MOGEH--- ...VVL OtiS HAALOER- jj—i ZAKt^LD?)p>K£Bl, IEDER TWEE K/VARTjES &ELECGERS- CLUE. IEDER TWEE KWARTJES TOP- REdTE-PüT. -< f>\nr~IEDER TWEE KWARTJES WA AF8E TALING COMPUTER, igp£g--- 'O. 0)) cc AF- Qbw-I 1 USUI f EEH PEK SNOEPü) ~~V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 37