Neerlands favoriete snoepje Jonge mannen eten veel vlees Creatief zijn met papiertouw PZC Aardbei Computer-pen versus muis Een zondags toetje vrije tijd 35 ZATERDAG 25 MEI 1991 Het heeft weliswaar even geduurd, maar nu zijn ze toch weer echt volop aanwezig, die lekkere aardbeien, Neerlands favoriete snoepje. Ze ogen en smaken zoals het behoort, namelijk glanzend rood en zachtzoet. Dat het zo lang heeft geduurd is vooral te wijten aan het wat merkwaardige weer van de laatste maanden: de ene keer bijna te warm, en de volgende rillerig grijs en kil. Met zulke jojo-temperaturen weten de fragiele aardbei plantjes zich niet goed raad. f ,s &tV t Nu zijn ze eindelijk echt volop aanwezig, die lekkere aardbeien, Neerlands favoriete snoepje foto GPD) Zoals voor elk ander gewas be gint knopvorming vanaf een minimum-temperatuur van circa 12 graden. Wanneer deze oploopt, is er geen vuiltje aan de lucht, wordt het echter plotsklaps kou der, dan stopt de plant onmiddel lijk haar groei. Ze zet deze pas weer door als de temperaturen opnieuw gaan klimmen. Dat mooie zelfbeschermingssys- teem vergt uiteraard nogal wat van de plant: dergelijke tempera tuurschommelingen komen de bloei dan ook zeker niet ten goede. Terwijl een geslaagde aardbeien oogst, meer dan bij welke andere fruitsoort ook, juist van goede bloemvorming afhankelijk is... Want. wat wij met veel smaak on der slagroom en suiker bedelven zijn in feite de verdikte bloembo dems van de plant, oftewel 'schijn- vruchten'. Later De weersgesteldheid is dus de hoofdreden waarom het eigen pro- dukt ruim een maand later dan normaal op de markt verschijnt. De strenge kwaliteitsbewaking die voor overigens alle tuinbouw- produkten geldt, berust immers op het principe dat een goed produkt de moeite van het wachten waard is. Dat blijkt, zoals gezegd, inder daad het geval te zijn. Ze zijn zelfs dermate verleidelijk, dat liefheb bers graag bereid zijn de betrekke lijk hoge prijs van f 3,50 per bakje van 250 gram over het hoofd te zien. De steeds toenemende aanvoer zal echter binnenkort voor een flinke prijsdaling zorgen, zodat er een aardige wintervoorraad ingesla gen kan worden. Aardbeien laten zich namelijk uitstekend invrie zen; dit kan op drie verschillende manieren: bestrooid met losse sui ker, in een suikerwater-oplossing, of geheel zonder suiker. In het eer ste geval worden de vruchten vol ledig met een suikerlaag omgeven, waarbij gerekend wordt op 200 gram suiker per kilo aardbeien. Hetzelfde geldt voor de suiker stroop, waarbij de suiker opgelost wordt in een halve liter water. Het voordeel van de eerste methode ten op zichte van de tweede is dat de ontdooide aardbeien zo uit de losse suiker 'getild' kunnen wor den. Invriezen zonder suiker gaat pro bleemloos. mits de aardbeien op een plastic bord uitgespreid min stens vijf uur voorgevroren wor den. De harde vruchtjes kunnen dan vervolgens, in een plastic zak je verpakt, rustig zo'n 12 maanden blijven liggen. Geef nooit ofte nim mer aan de verleiding toe de aard beien even snel in de magnetron te ontdooien! Het van nature toch al zachte fruit wordt dan ronduit prutterig. Het verdient toch al aan beveling ontdooid zachtfruit voor mousses, compotes of taartvulling te gebruiken. Aardbeien, dat is bekend, smaken heerlijk bij alle andere soorten fruit, uitgezonderd pruimen. Een origineel idee voor een kinderfeest je (waar volwassenen trouwens ook van houden): doop de aard beien voor de helft in wat gesmol ten chocolade, en laat het laagje harden. Met leuke prikkers geeft het een vrolijk effect, maar dat is toch wel de 'aard van het beesie'. Eric Truffino Mannen eten nog steeds meer vlees dan vrouwen, zo concluderen onderzoekers van TNO-Voeding na onderzoek. Zij voegen er onmiddellijk aan toe dat het eigenlijk andersom zou moeten zijn. Vrouwen en kinderen zouden juist meer vlees moeten eten. Mager vlees welteverstaan, want de actie Let op Vet is ook de onderzoekers niet ongemerkt gepasseerd. De gemiddelde vleesconsumptie varieert van 66 tot 160 gram vlees per dag bij mannen en jongens en van 65 tot 111 gram bij vrouwen en meisjes. En waar bij de meisjes en vrouwen het gemiddelde, ondanks oplopende leeftijd, blijft liggen rond de 110 gram, daar is de hoe veelheid vlees bij mannen sterk af hankelijk van de leeftijd. Het meeste vlees wordt gegeten door mannen van tussen de 20 en 29 jaar (160 gram). Het onderzoek, in opdracht van het Voorlichtingsbureau Vlees door TNO uitgevoerd, had tot doel om vlees wat uit het negatieve ge zondheidshoekje te halen. Zeggen de onderzoekers en opdrachtge vers: „Tot nu toe werd uitgegaan van een schatting van 148-228 gram vlees per dag. Maar daarbij werd uitgegaan van het rauwe ge wicht. Daar moet dan afgetrokken worden het bot. afsnijvet, restjes en het vlees dat voor de huisdieren gebruikt wordt. Vlees bevat veel ijzer. In de voe dingsnormen, opgesteld door de Voedingsraad, staan aanbevelin gen voor de inname van ijzer. In een technisch relaas zeggen de on derzoekers dat de gemiddelde in name van dat ijzer bij kinderen tot tien jaar en vrouwen vanaf 50 op een verantwoord peil ligt. „Maar jongens in de groei en meisjes en vrouwen in hun vruchtbare perio de van hun leven komen aan zienlijk lager uit dan volgens de Voedingsraad gewenst is". Juist deze categorie, zo concluderen de onderzoekers, zou meer mager vlees moeten eten. De onderzoekers hebben ook nog even gekeken naai* hoeveel vet het vlees er\ de vleeswaren bijdragen aan de totale vetconsumptie. Dat percentage blijkt tussen de 19 en 24 procent te liggen, de boter waar in het gebraden is niet meegere kend. Vandaar de tip van de onder zoekers om in ieder geval te kiezen voor een minder vette bereiding- wijze van het vlees. Gouden tijden voor de anti-aanbakpannen. Huub Klompenhouwer f*, MZZ 1 *'0 c//adc /A* M n mrannwin Het meeste vlees wordt gegeten door mannen van tussen de 20 en 29 jaar (Foto GPD) Behalve een beeldscherm en een 'toetsenbord' zit in het PAD een halve computer met geheugens en programma's opgeborgen (foto GPD) De muis heeft voor een revo lutie in de computerwereld gezorgd. Maar de vraag is of het geen tijd is voor een tweede re volutie: de overgang van de 'computer-muis' naar de 'com puter-pen'. Sommige mensen zullen het slechts een evolutie vinden, omdat de pen bijna de zelfde functies als de muis krijgt, alleen veel prettiger in de hand ligt. Speciaal bij tekenpro gramma's is de pen aanzienlijk makkelijker te hanteren. De discussie is weer opgelaaid sinds Atari een opmerkelijk pro totype van het ST-PAD laat zien. Dit gaat zelfs verder dan al leen een pen: het is een halve computer. Het PAD bestaat uit een LCD-scherm ter grootte van een velletje A4. In feite vervangt dit scherm de beeldbuis, maar het geheel weegt desondanks maar anderhalve kilo. Het PAD is ook drukgevoelig en men zou er Japanse, Cyrillische of (onze) Latijnse tekens op kunnen schrijven, die dan door het scherm worden herkend. Zo kan men met dit echte 'note pad' communiceren. Omdat het ST PAD op batterij en werkt (tien uur achtereen) en over eigen geheugen van 1 of 4 Mb beschikt, kan men er allerlei teksten en aantekeningen op vastleggen- Het geheugen zit in RAM-kaarten die tekst en teke ningen vasthouden. Toepassin gen kunnen in de vorm van ROM-programmakaarten aan wezig zijn. Het PAD kan com municeren met de buitenwereld via RS232-seriële poort, MIDI- aansluiting of DMA-poort. De 'muis' is een veel gebruikt hulpmiddel geworden voor de hele PC-wereld. Programma's zijn te ingewikkeld om ze te kunnnen bedienen met reeksen toetscommando's. Zelfs Word Perfect ging vorig voorjaar dooi de knieën en 'ontdekte' de muis. Tenslotte ontwikkelen de be kende tekstverwerkers zich steeds meer tot Desk Top Pu blishing (lay out-)programma's waarbij je wel moet kunnen na vigeren door de tekst met een aanwijs-hulpmiddel. Opvallend is dat Apple sterk vasthoudt aan de muis. De club die toch als eerste functionali teit in het vaandel voert, voelt op dit moment niets voor nog meer veranderingen. Op Mac World Expo in de RAI werd het nieuwe Operating System 7.0 geïntroduceerd Dat is toch vooral geënt op meer multi-tas king gemak en verder bedoeld om door te breken op de zakelij ke markt. Opmerkelijk is dat de 'pen als interface' totnutoe vooral is ge promoot door Wang. Deze Wang-ontwikkeling is niet bij zonder succesrijk gebleken. De ze dagen introduceerde het be drijf een compleet nieuwe tekst verwerker: UpWord. Daarbij werd met geen woord meer over de pen-als-interface gesproken. Wel heel veel over Microsofts Windows, want UpWord is een tekstverwerker die onder en sa men met Windows werkt. Up Word kan in een handomdraai het toetsenbord van een eerdere tekstverwerkers van Wang of van het veel gebruikte WordPer fect imiteren. Handig als je zo'n tekstverwerker gewend bent en nu onder Windows al je zaken bijeen wil brengen. Hugo van der Heem Deze maand hebben we de bevrijding herdacht. Wie de oorlog meemaakte, herin nert zich vijf moeilijke jaren, moeilijk ook in culinair op zicht, want er was aan alles ge brek. Jonge mensen kunnen zich dat misschien moeilijk voorstellen. De tegenstelling tussen toen en nu is gigantisch groot. Toen honger en nu over vloed. In '40-'45 wasje blij wan neer je wat te eten had. nu kost het moeite om slank te blijven. We vinden ook steeds leukere manieren van koken uit. In die oorlogsjaren piekerde moeder zich suf om met de schaarse middelen waarover ze beschik te toch iets smakelijks op tafel te zetten. Nu gaan we met ons allen barbecuen fonduen en gourmetten en de ingrediënten halen we van heinde en ver. Lezeres mevrouw G. B. Bouma uit Kapelle stuurde een copie van een artikel uit de Amster damse editie van Het Nieuws van de Dag uit 1941. Die krant publiceerde toen recepten die beschikbaar waren gesteld door „Het Voorlichtingsbu reau van den Voedingsraad". „Een voedzaam weekmenu in distributietijd" zette de redac tie er boven. „Het verschil tus sen toen, maart 1941 en nu (pre cies vijftig jaar later) is groot", schrijft mevrouw Bouma. „Thans weet men met de over daad geen raad en wordt er een aktie "Let op Vet" op touw ge zet om het lieve volkje ervan te overtuigen, dat we verkeerd bezig zijn. En 1941 was nog maar het begin van beperkin gen. Naarmate de oorlog voort duurde werden de rantsoenen kleiner, tot er in het voorjaar van 1945 in de grote steden zo goed als niets meer te koop was. Op het menu stonden toen bloembollen en suikerbieten", schrijft mevrouw Bouma. Zelf herinner ik me hoe thuis gehaktballen-werden gemaakt van havermout. Toen de oorlog was afgelopen en er weer vlees op tafel kwam, vond ik die ha- vermoutballen veel lekkerder dan echt gehakt. Het is wel eens goed om stil te staan bij die periode van de grootst mogelijke soberheid. Op alles moest worden bezui nigd, daarom werd zo kort mo gelijk gekookt waarna de ge rechten in een hooikist werden gezet om verder te garen. Wie geen hooikist had wikkelde een paar lagen kranten om de pan en zette die vervolgens in bed Onder de dekens werden rijst en bonen dan langzaam gaai- gestoomd. Het voedzaam weekmenu van zaterdag 15 maart 1941 adviseert voor de zaterdag zelf. om maar een voorbeeld te geven: sla van aardappelen, witte bonen en bieten met hangop als toetje Aardappelen zorgden in die tijd voor maagvulling. Het zon dagse menu bijvoorbeeld be stond uit 3 kilo aardappelen (altijd in de schil gekookt), ra barber of, als rabarber te duur was, droge appeltjes. 300 gram rundvlees en bitterkoekjesvla. Op woensdag luidde het menu: 3 kilo aardappelen, uien met zure saus en gebakkken lever worst (375 gram waarvoor 3 bonnen moesten worden inge leverd). Om een idee te geven van de eenvoud van die oorlogskeu ken geef ik u het recept van het zondagse toetje. BITTERKOEKJESVLA Ingrediënten: een halve liter melk, 35 gram suiker, wat va nillesuiker. 20 gram maïzena, 100 gram bitterkoekjes en een weinig rode jam. Bereiding: de bitterkoekjes op een schuim spaan in de kokende melk dompelen en dan in een vla schaaltje leggen, de suiker bij de melk voegen en de melk bi- nen met de maizena. De vla, on der nu en dan roeren, laten af koelen, zodat zich geen vlies kan vormen. De afgekoelde vla over de bitterkoekjes gieten en het geheel met wat rode jam garneren. De voedingswaarde van zo'n zondagsmenu be droeg 1253 calorieën, iets meer dan het daggemiddelde over de hele week. Rien van Reems In Amerika is het creatief gebruik van papiertouw al geruime tijd een grote rage. Die is nu overgewaaid naar ons land. Het materiaal op zich was al wel bekend, maar het werd tot dusver hoofdzakelijk gebruikt door bloemisten die het (als strik) in bloemstukken verwerken. De creatieve mogelijkheden van papiertouw zijn vele. Een leuk object is bijvoorbeeld het ma ken van sierpopjes', die ook als ori gineel (en weinig geld kostend) ca deautje kunnen dienen. Papiertouw ziet er uit als 'ge kreukt' touw, maar als je het open trekt en glad strijkt, ontpopt het zich als prachtig papierlint met een crépe-achtig uiterlijk. Het is verkrijgbaar in vele kleuren en in diverse dessins. Tot nog toe was het vrijwel uitsluitend verkrijg baar in bloemenzaken, maar steeds meer hobbywinkels gaan nu het papiertouw ook in hun as sortiment opnemen. Afhankelijk van breedte, kleur en dessin kost zo tussen de één en twee gulden per meter. Hoewel er binnenkort een speciaal boekje uitkomt over creatief zijn met papiertouw (Uitgeverij Cante- cleer) geven we hierbij alvast een beschrijving om zo'n papiertouw- popje te maken. Op de tekening ziet u hoe de basis van het popje gevormd wordt. Het kopje is een grote houten kraal, doorsnede 3,5 cm. Lijm de kraal op een stukje rondhout, 20 cm lang, dat in het gat van de kraal past. De (buigza me) armen hebben een kern van papiertouw dat om een stukje ij- zerdraad gewikkeld is. De armen zijn 9 cm lang. Werk volgens de te kening. Het echte 'volume' van de pop ver krijgt u door de 18 cm hoge rok. die uit een aantal over elkaar liggende lagen wordt 'opgebouwd'. Knip voor de rok 22 x 18 cm van verschil lende kleuren papiertouw. Bind de rokdelen als volgt om het middel: verdeel ze om het middel met de goede kant naar beneden en de rok naar de bovenkant, het hoofd, toe. Bind vervolgens de rokdelen strak met dun ijzerdraad vast en sla de rok terug, naar beneden. Knip de onderkanten van de bovenste ba nen rond af. Voor de afwerking plakt u haren van wolcrêpe op het hoofdje en zet de pop een leuk hoedje op. Versier de jurk met kant of band en even tueel hier of daar een bloemetje, Wim Kros 1. Kern voor armen. 2. Koker voor mouwen. 3. Papiertouw van mouwen eerst links om uiteinden binden (net als bij de rokdelen) en dan (4) terugslaan. 5. Armen een stukje over elkaar schuiven en (6) aan elkaar binden met ijzerdraad. 7. Armen achter kraal op stokje en (8) stukje papiertouw, 15 cm lang, van voor naar achter over de schouders op het middel vastbinden met ïjzjfrdraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 35