Gouden jaren van de Veluwe zijn voorbij Tenten-aanbod is slecht te overzien vrije tijd 31 okken mi gunst ran de gasten toerisme Kamperen -V- ZATERDAG 25 MEI 1991 oit was de Veluwe hèt vakantiegebied van Nederland. Maar de naar Lhatting 1400 tot 1500 Mdernemers die hun brood Verdienen in de lerblijfsrecreatie zagen hun |narktaandeel in ruim tien jaar Aaien van 18 tot 11 procent. Centre Pares zette met luxe Vakantieparken een trend in Nederland. Mede daardoor laakten de Veluwse campings niet hun verouderde stacaravans - er wordt al gesproken van verkrotting - jiopeloos uit de tijd. Circa 900 eigenaren van de deinste bedrijfjes zullen de tomende jaren nauwelijks Iroog brood kunnen verdienen. )e koude sanering is intussen il op gang gekomen. Evenals le vernieuwingsdrang, want op le Veluwe worden momenteel niljoenen geïnvesteerd in lieuwe parken, die de loncurrentie met de rendsetters aankunnen. Het imago van de Veluwe als vakantieland is slecht. Ou derwets, rumoerig en geen moer te beleven. Ten dele klopt dat, maar het is ook een beeld dat de lokale recreatie-ondernemers elkaar aan praten. Misschien een schuldge voel. overgehouden uit de tijd dat- toeristen moesten bedelen om een standplaatsje op een weiland dat camping werd genoemd. Want die tijd heeft de Veluwe ook gekend. In de jaren zestig en zeven tig waren de campingbazen heer en meester. De vraag was vele ma len groter dan het aanbod. „Het was bek houden of vertrekken. Voor iedere gegadigde stonden drie anderen in de rij", zegt een campingbaas over deze gouden ja ren. Anno 1991 moet worden geknokt om de gunst van de consument. „Helaas heeft een aantal onderne mers niet ingezien dat de tijden zijn veranderd", meent directeur M. Bruil van de recreatiegemeen schap Noordwest-Veluwe, waarbij 23 gemeenten zijn aangesloten. Uitstervend De toerist die in de jaren zestig de Veluwe groot heeft gemaakt, is van een uitstervend ras. Het waren de bewoners van de Randstad, die massaal naar de Veluwe trokken. Maar tante Mien uit Amsterdam is oud en grijs geworden. Haar staca ravan, ooit de trots van de familie, is niet meer dan een krot. De kin deren willen er niet meer naartoe. Die pakken een weekje Centre Pares als tussendoortje, binden de latten onder in Oostenrijk en bak ken zomers bruin aan een van de Costa's. Intussen vraagt het keuterboertje, dat dertig jaar geleden een cam ping begon, zich af waar zijn gas ten blijven. Zijn marginaal draai end bedrijfje telt steeds meer lege plekken, zelfs in het hoogseizoen. Niet minder dan 900 van de circa 1400 tot 1500 kampeer- en bunga- lowbedrijven op de Veluwe hebben een omvang van minder dan één hectare. De provincie Gelderland legt de grens bij een volwaardig be drijf bij vijf! Driekwart van de kleintjes heeft absoluut geen mogelijkheden te groeien. Meer dan de helft van de recreatiebedrijven ligt binnen de grenzen van het Centraal Veluws Natuurgebied. De provincie is te recht zuinig op het grootste aan eengesloten bos- en natuurgebied van ons land. Dat heeft geleid tot een terughoudend beleid van rijk en provincie als het gaat om uit breiding van verblijfsrecreatie. i| Mocht de campingbaas al moge lijkheden zien om door overname 4 zijn bedrijf meer overlevingskan sen te geven, dan nog zijn de kan- sen gering. De banken zijn uiterst 't voorzichtig met het verstrekken van kredieten in deze sector. De 4 rentabiliteit van de bedrijven is te J gering. Afhankelijk van de uit- Randstedelingen schiepen op de Veluwe hun eigen paradijsjes rond sta-caravans - maar deze vorm van vakantie is 'uit' (foto GPD) gangspunten die worden gehan teerd, kan worden gesteld dat tus sen de 50 en 60 procent van de be drijven het financieel-economisch niet goed doet. „Jarenlang was een traditioneel bedrijf met stacaravans best ren derend. De problemen ontstaan pas als moet worden omgescha keld. De meeste ondernemers sla gen er niet in dat met succes te doen", meent directeur Th. Geurts van de provinciale VVV Gelder land. Uit onderzoek blijkt dat het met name de kleine bedrijven (1 tot 2,5 ha) zijn, die zich behoudend opstellen. Driekwart van de onder nemers is dan ook helemaal niet van plan om de aanpak drastisch te veranderen. Oud Als vakantiegebied is de Veluwe al oud. De trek begon aan het eind van de vorige eeuw. Toen ontdek ten de rijken de zandverstuivin gen, de heidevelden en de rust' van het verlaten gebied. Familiepen sions en hotels bepaalden in die tijd vaak het straatbeeld van de Veluwse dorpjes. In de jaren twintig, toen de trek naar buiten groter werd. ontston den de eerste kampeerterreinen. Met name de jeugdbeweging wist de weg naar de Veluwe te vinden. Beroemd voorbeeld is de Paasheu- vel in Vierhouten, waar de AJC bij eenkwam. De glorietijd van het toerisme op de Veluwe ligt echter in de jaren zestig en zeventig. Het vakantiegebied bij uitstek werd slachtoffer van de onverbid delijke wet op de remmende voor sprong. Terwijl in nieuwe vakan- tiegebieden moderne bedrijven werden opgezet, bleef de Veluwe stilstaan. Het ging toch goed. Nog steeds is de Gelderse hoogvlakte na Brabant en Drenthe het derde vakantiegebied van Nederland, maar Zeeland en het Waddenge- TT bied maken zich op om die positie over te nemen. Tenzij de Veluwe de bakens verzet. De roep om een herverkaveling van recreatieterreinen wordt lui der. Maar de meeste campingba zen willen dat niet. Slechts bij een op de vijf blijkt verplaatsing in principe bespreekbaar. Vooral de kleintjes willen baas in eigen huis blijven. Bedrijven met een omvang tussen de vijf en tien hectare blij ken eerder geneigd over samen voeging te willen praten. Zij zien kennelijk nog kansen uit de neer waartse spiraal te ontsnappen. Voorwaarde is wel dat de overheid de verplaatsing moet financieren. De provincie Gelderland heeft al herhaaldelijk laten blijken daar voor geen middelen te hebben. Wat rest, is een koude sanering. Een aantal ondernemers zal van zelf het loodje leggen, de een na de ander. Zelfs bij de Kamer van Koophandel in Harderwijk is men daarvan overtuigd. Secretaris drs. C E. Geel: „Wij willen uiteraard niemand van onze leden het brood uit de mond stoten, maar maatre gelen zijn hard nodig. Dat valt niet te ontkennen". En dan nog zal het jaren duren voordat de neerwaartse spiraal is omgebogen. „Als we vandaag de hand aan de ploeg slaan, dan duurt het nog tien jaar voordat we weer nummer één zijn", zegt M. Bruil, directeur van het Recreatieschap. Miljoenen Overal zijn ze te vinden, de sterk verouderde recreatiebedrijven. Toch is er ook een nieuwe ontwik keling ingezet. Er wordt weer geïn vesteerd. Zo heeft Aegon met een miljoeneninvestering haar park in Hoenderloo gemoderniseerd. En ook Eldorado (10 hectare) en de Valouwe (20 ha) in Beekbergen zijn voorbeelden van moderne recrea tiebedrijven. In huize de Molecaten bij Hattem huist een exponent van een nieuwe generatie ondernemers. De have- zathe mag dan fundamenten heb ben uit de veertiende eeuw, binnen de muren van het historische pand wordt modern gedacht. Heer op Molecaten is C.F.J. Slager (40). die onder meer de scepter zwaait over vier recreatiebedrijven. waarvan drie op de Veluwe en één in Bra- bant. Het Piashuis in Nunspeet, waar zijn broer manager is, wordt gezien als een modelbedrijf. Slager is met zijn tijd meegegaan. Nieuwe bungalows en een fraai overdekt zwembad op zijn bunga lowpark De Leemkule bevestigen dat beeld. Zijn oordeel over de meerderheid van zijn collega's is hard: „Het ontbreekt de gemiddel de campinghouder aan kennis om de bakens te verzetten. Tenminste zestig procent heeft alleen lager onderwijs genoten. Dat is dé pro blematiek". De wil om bij te leren ontbreekt bij velen, zo weet men bij de Kamer van Koophandel. Secretaris Geel: „Als je een ondernemer uitnodigt voor een cursus dan komt hij niet. Het is een beetje eigen aan de streek hè, op de de Veluwe kijken ze de kat uit de boom". Maar het tegendeel komt ook voor. Op het terrein van Het Verscholen Dorp in Harderwijk wordt de laat ste hand gelegd aan de nieuwbouw van een zestigtal bungalows. In vestering 10 miljoen gulden. En vlakbij, op grond van de gemeente Ermelo, wordt op het zusterbedrijf Tonserveld 9 miljoen geïnvesteerd in de bouw van nog eens 70 vakan tiewoningen. Directie-adviseur J.C. Lammers: „Het Verscholen Dorp is als camping 40 jaar oud. Het caravanbestand was helemaal verouderd. Evenals de voorzienin gen. Maar de bakens zijn verzet. Nu komt er een voorziening waar je „u" tegen zegt". Het Verscholen Dorp heeft nog meer plannen. In Oldebroek is een terrein van 50 hectare aangekocht, waarop 250 bungalows zullen worden ge bouwd. Tevens komen in Olde broek een golfbaan, tennisbanen, volleybalvelden en een overdekt zwembad. Kosten: 40 miljoen gul den. Bij een bezetting van 70 tot 80 pro cent op jaarbasis moet het project een succes kunnen worden. Center Pares, met een bezetting van bo ven de 90 procent, heeft wat dat be treft ook hier de trend gezet. Of, zo als ondernemer Slager het zegt, niet in het hoogseizoen moeten we ons geld verdienen, maar met Pinksteren of tijdens de kerst. Tal van grotere bedrijven willen zich ook daadwerkelijk meer op het voor- en naseizoen gaan concen treren. Bij de WV Gelderland heeft men zijn hoop gevestigd op deze grote re, moderne bedrijven. Zij moeten de voortrekkers zijn van de Velu- we-nieuwe-stijl. De toekomst voor de kleinere bedrijven doet direc teur Geurts schouderophalend af. „Er mag geen beeld worden ge schapen van een Veluwe als een achterhaald vakantiegebied, want dat is niet terecht. De boekings centrale van de provinciale VVVvertegenwoordigt 30 moderne bedrijven en die doen het goed. Dat zien we aan het aantal boekin gen, dat worden er jaarlijks meer". Ger Dijkstra Voor een leek op het gebied van kamperen, maar ook voor een 'oude rot in het vak' die zijn vijftien jaar oude tent heeft afgedankt, is het tenten-aanbod bijna niet te overzien. Alleen al in de 'Tenten Koopgids' van de ANWB staan ruim 1000 verschillende tenten. Het lijkt bijna een onmogelijke klus hieruit een verantwoorde keuze te maken. „Toch valt dat reuze mee", meldt Nico van den Born, adviseur van de vakgroep caravans en kamperen van de ANWB en samensteller van de jaarlijks verschijnende 'Tenten Koopgids'. Het is noodzakelijk dat je voor je een tent aanschaft goed nadenkt over watje allemaal met de tent van plan bent. De be langrijkste vragen die je jezelf moet stellen zijn: hoeveel perso nen moeten in de tent kunnen sla pen. hoe vervoer ik de tent, en hoe veel geld wil ik ongeveer uitge ven", aldus de ANWB-adviseur Ni co van den Bom Hij wijst erop dat wanneer je de tent in een rugzak meeneemt die eigenlijk niet veel zwaarder mag zijn dan twee kilo. Als je de tent, met meer mensen deelt, kan je het gewicht met één kilo per persoon vermeerderen. En een fïets-of mo tortent heeft een basis gewicht van 2,5 kilo. te vermeerderen met 1.5 kilo per persoon. Wanneer kampeerders voor de au to als vervoersmiddel kiezen, dan is het gewicht veel minder belang rijk. Afhankelijk van de auto is wel de ruimte die een tent opgevouwen inneemt van belang. „En als je dan ook nog een bepaald bedrag in je hoofd hebt. vallen er er heel veel tenten af en is de keuze een stuk eenvoudiger", aldus Van den Born. Overvoerd Tenten zijn te koop vanaf 100 gul den voor een heel simpel boogstok- tentje tot bijna 4000 gulden voor grote tenten met allerlei extra's. „Ik kan mensen die bang zijn te veel geld voor een tent te betalen geruststellen. Sommige tenten zijn inderdaad enorm duur. Maar aangezien de tentenmarkt in Ne derland erg overvoerd is. komt het bijna niet voor dat er tenten te koop zijn voor onredelijk hoge be dragen. Een fabrikant die zich er aan waagt een tent veel te duur aan te bieden, wordt automatisch uit de markt geprijsd", zegt Van den Bom. Wel is het zo dat je van tenten on der de 500 gulden niet erg veel moet verwachten, aldus de ANWB-man. „Die koepeltentjes van honderd gulden zijn echt voor mensen die graag eens willen kam peren, maar niet veel geld hebben. Want een erg lange levensduur hebben deze tentjes niet en een klein beetje storm en het tentje ligt plat". Toch zijn de wat duurdere koepel- of boogstoktenten, die steeds po pulairder worden, eigenlijk heel stabiel en windvast. Het is niet voor niets dat tenten in deze vorm gebruikt worden voor expedities. „Als je al een goedkopere tent wilt kopen die toch redelijk lang mee gaat en je met de auto op vakantie gaat. koop dan een katoenen tent", raadt Van den Born aan. De-, ze tenten hebben een langere le vensduur dan tenten van syntheti sche produkten zoals nylon en po lyester Een tent van goede kwaliteit van zwaargewicht katoendoek gaat ge middeld dertien jaar mee bij een jaarlijks gebruik van vier weken. Een tent van middengewicht ka toendoek staat voor tien jaar en een lichtgewicht katoenen tent blijft ongeveer acht jaar bruik baar. Polyester en nylon tenten le ven gemiddeld met. langer dan acht jaar. „En hele goedkope ten ten van synthetische produkten gaan vaak maar een paar vakan ties mee", aldus Van den Born. Katoen is over het algemeen zwaar. Lichtgewicht katoen, dat wel voor rugzak- en fietstenten wordt gebruikt, is vrij kwetsbaar en met dit materiaal moet heel pre cies worden verwerkt. Dat bete kent dat een lichtgewicht katoe nen tent al snel 600 tot. 700 gulden kost en dat is duurder dan een re delijk goede lichtgewicht tent van een synthetisch produkt „Het voordeel van katoen ten op zichte van een synthetische stof is dat katoen water opneemt en daardoor minder benauwd is. In een nylon of polyester tent krijg je snel condensvorming, waardoor het leefklimaat in de tent minder prettig is. Daarnaast zijn syntheti sche stoffen veel gevoeliger voor UV straling, waardoor het mate riaal een kortere levensduur heeft", legt Van den Bom uit. Groepen Tenten zijn ruwweg onder te ver delen in drie groepen: naast de boogstok- of koepeltent. zijn er de bungalowtent en de noktent. „De bungalowtent heeft in de jaren tachtig flink terrein verloren aan de pyramidetent, die in de groep noktenten valt. De pyramidetent is een sportieve tent van stahoogte geschikt voor het gezin", zegt Van den Born. Maar de bungalowtent, die ook al vanaf de jaren vijftig meedoet, komt weer terug. De enorme ruim te die deze tent biedt, is toch voor veel gezinnen aantrekkelijker dan het sportieve uiterlijk van een py ramidetent. Een goede bungalow tent kost nu volgens Van den Born rond de 1400 gulden terwijl je een goede pyramidetent. met minder ruimte, voor ongeveer 1200 gulden kan aanschaffen. In de afgelopen tien jaar is kleur een grotere rol gaan spelen in de tentenbranche Vooral de goedko pere tenten zijn tegenwoordig in alle kleuren, inclusief paars, te ver krijgen. „Maar de gerenommeerde tentenfabrikanten wagen zich nauwelijks aan felle kleuren. Zij blijven de traditionele kleuren - bruin, beige, groen en grijs - rede lijk trouw. Kleur is persoonlijk. Maar ik raad mensen die veel in warme landen kamperen aan een tent in een lichte kleur te kopen aangezien die echt een stuk koeler zijn dan donkere tenten", zegt Van den Born. De brochures 'Tenten Koopgids' en 'Kamperen met de tent' zijn de verkrijgen bij de ANWB. Pien Wildeman - t* Na A 'V- i Een katoenen tent gaat langer mee dan een synthetische en is ook vo met een kleine beurs te betalen (foto Ruben Oreell In het Belgische pretpark Walibi werd onlangs een Barbie-huis geopend. Sinds de geboorte van dit langbenige modepopje, in 1959. gingen er 550 mil joen replica's over de toonbank. Met haar garderobe, attributen, familie en vrienden nestelde Barbie Benneton zich gedurende 32 jaar in talloze meisjesdro men. Aan die onmiskenbare succesfor mule heeft haar schepper, de speelgoed gigant Mattel, onlangs Christie Benne ton (een Barbie met een donkere huid) toegevoegd. Uiteraard vergezeld van nieuwe peperdure kledingsetjes. 'In Walibi wordt permanent een groot deel van de Barbie-collectie getoond. Het pretpark hoopt op bezoek van de voltallige Benelux Barbie Club die zich. sinds haar oprichting in 1986. in een le dental van 60.000 meisjes van 4 tot 12 jaar mag verheugen. Het pretpark Walibi ligt in Wavre, nabij Namen. Straattheater In het Twentse Hengevelde wordt zon dag 9 juni een Belgisch-Nederlands straattheaterfestival gehouden. Veer tien groepen geven er acte de présence. Voor Nederland zijn dat Tender, Lady Komédie, het Nationaal Trottoir Gezel schap Peter Zegveld, t' Kruis van Bour- gondie. Lex Maes. De Reus en Trollen en Orikadabra. België is vertegenwoordigd door Compagnie pour Rire, Macadam Phénomèmes, Boutchik, Faro. Twee We zen en Wurre Wurre. Rond dit festival zijn oude Nederlandse en Belgische kermisattracties opgesteld. Er worden modeshows gehouden en Amerikaanse sleeën uit de jaren vijftig getoond. Wie uitblinkt op voetbalgebied beslissen blaffende boxers met een licht gewichtbal. Behalve bier kunnen er moppen worden getapt. Op een podium kunnen Belg en Nederlander elkaar naar de kroon ste ken. Wie al daags tevoren Hengevelde aandoet kan meegenieten van een Po pinterland met Raymond van 't Groene- woud, Tröckener Kecks, The Scene en Fratsen. Nieuwmarkt-festival De Nieuwmarkt, een van Amsterdams oudste stadspleinen, kreeg een facelift. Van 31 mei tot en met 2 juni wordt daar door buurtbewoners en vrijwilligers een groots festival gevierd. Tegen het decor van de Waag strijden op vrijdagavond dertig koren met elkaar in de Gulden Ko renslag. Op zaterdag is er een Souper Spectacle met diverse korte nachtclub achtige optredens. Er valt van muziek, mime en theater te genieten en ook voor kinderen zijn er speciale attracties. Op zondagavond wordt het feest besloten. Een Nederlandse Big Band fungeert als uitsmijter. Informatie verschaffen de Amsterdamse VVV-kantoren. Thema-wandeling Het jaar 2050 volle Noordzeestranden aan de Utrechtse kustplaatsen Doorn, Driebergen en Amerongen. Wekelijkheid of fantasie? Daarover geven geografen van reisbureau ThemaTours uitleg tij dens een geografische wandeling over de Utrechtse Heuvelrug op zondag 2 juni. Tijdens deze wandelingen van 16 tot 28 kilometer (van Veenendaal naar Doorn), komen landschappelijk verleden, heden en toekomst van dit opbollende stuk Ne derland aan bod. Er wordt gestart om 9.00 uur vanaf NS-station Veenendaal- De Klomp. Eindpunt is het busstation in Doorn. De kosten bedragen tien gulden, te vol doen bij de start. Inbegrepen zijn: ver voer naar het startpunt, een consumptie en uitgebreide routebeschrijving. Spoorwegmuseum In het Utrechtse Nederlands Spoorweg museum is tussen 8 juni en 1 september de tentoonstelling 'Uit de kelders van het Spoorwegmuseum' te zien. De collec tie bevat zo'n honderd nooit eerder ge toonde treinmodellen wordt getoond in de stoffige staat waarin die uit de NS-kel- ders werd opgediept. Naast kostbare en zeldzame exemplaren zijn er ook heel ge wone treintjes bij, maar allen hebben ze een eigen geschiedenis. Highlight is een pas gerestaureerd model uit het voorma lig Nederlands-Indië. een kopie van het Staatsspoorweg-rijtuig ABR 282 met handgeknoopte bagagenetten, muskie tengaas en toilet met opklapbare bril In deze periode pendelt drie keer per dag (om 10.46.13.25 en 15.25 uur) een speciale trein tussen Utrecht Centraal en het voormalige Maliebaanstation waarin het museum is gevestigd. Gesloten op maandagen. Moeder aarde De Nederlandse Botanische Tuinen star ten op Nationale Hortusdag. 1 juni, met het thema 'De Jas van Moeder Aarde'. Zij heeft het moeilijk, er vallen gaten in haar groene jas, daarom wordt de aandacht gericht op het verschijnsel biotopen (na tuurgebieden waar bepaalde levensvor men elkaar in evenwicht houden, zoals in moeras, duin of woestijn). In zo'n vijftien tuinen in Nederland worden op deze dag plantenmarkten, rondleidingen en spreekuren van plantendokters gehou den De meeste tuinen zijn gratis toegan kelijk. Aan deze dag nemen ook dieren tuinen met een botanische afdeling deel. Nachtelijke duik Bij een duikschool in het Oostenrijkse Mariazellerland (Stiermarken) kan men de geheimzinnige onderwaterwereld le ren kennen. Ieder die kan zwemmen en over een goede lichamelijke conditie be schikt, kan aan de duikcursussen in de Erlaufsee deelnemen. Het bijzondere van dit prachtig gelegen bergmeertje is, dat het water zo kristalhelder is, dat er ook gedurende de nacht gedoken kan worden. Om in de gunst van de toerist te blijven moeten miljoenen worden geïnvesteerd in vakantiehuisjes, zoals deze foto, gemaakt op de Leemkule in Hattem (foto Cees Zorn)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 31