Bouwen op de ruïnes van het communisme PZC Het bakkie troost wordt sterker Koffie reportage 25 Praagse lente in Zeeuwse bouwwinkel ZATERDAG 25 MEI 1991 Vergane glorie in de eind negentiende eeuwse arbeiderswijk Zizkov (fotografie Harmen van der Werf De Tsjechen zijn ontwaakt uit een droom. Na de euforie over de fluwelen revolutie van november 1989 dient zich de harde realiteit van alledag aan. Hier en daar ontstaan nieuwe initiatieven, die vorm moeten geven aan het leven na het communisme. In de Praagse arbeiderswijk Zizkov bijvoorbeeld. Een groepje jonge architecten probeert daar een ander stadsvernieuwingsbeleid van de grond te tillen. Althans, dat willen ze, maar het wil nog niet lukken. De stedebouwers hebben een steuntje in de rug nodig. De Stichting Bouwwinkel Zeeland uit Middelburg wil die steun graag geven. Zijn tijd is eindelijk aangebro ken. De Praagse architect Ivan Vavrik heeft jarenlang oppositie gevoerd tegen het communistisch bewind. Hij heeft eindeloos gepleit voor een ander, creatiever woning bouwbeleid. Nu komt het erop aan. Vavrik kan aan het werk om te red den wat er te redden valt van de negentiende eeuwse wijken rond om het oude, toeristische stads hart van Praag. Hij aarzelt. De golf van sympathie voor de zich bevrijdende volkeren van Oost- Europa bereikte eind 1989 ook de Bouwwinkel Zeeland. Toen al spraken coördinator Wim Kooi man en projectleider drs Piet Hack over ondersteuning van stadsver nieuwingsprojecten in Oost-Euro pa. Waarom moet in Oost-Europa opnieuw het wiel worden uitgevon den?", vroegen ze zich af. Onafhankelijk van hen keek Va vrik tegelijkertijd naar de stads vernieuwing in Nederland en de Berlijnse wijk Kreuzberg. De keu ze voor renovatie van bestaande woningen, mét behoud van oude sociale structuren en inspraak van bewoners, sprak hem enorm aan. Hack bezocht april 1990 Praag. Hij schreef een rapport over een nieu we troosteloze buitenwijk en twee negentiende eeuwse buurten, waaronder Zizkov. Kooiman wist met die notitie in de hand steun te verwerven bij het Nederlandse mi nisterie van volkshuisvesting. De Bouwwinkel kreeg geld voor een haalbaarheidsonderzoek naar stadsvernieuwing in Praag- Kooiman en Hack vertrokken de cember vorig jaar naar de Tsjecho- slowaakse hoofdstad, met de Mid delburgse Ivana Kostkova als tolk. Ze hadden met de Nederland se ambassade in Praag een uitge breid programma samengesteld. En in het regeringscentrum - het Slot van Franz Kafka - ontmoet ten ze Ivan Vavrik. Jaroslav Ma- sak, persoonlijk adviseur van pre sident Vaclav Havel voor cultuur en architectuur, had hem ge vraagd de bespreking met de Ne derlanders bij te wonen. „Het klik te direct", vertelt Kooiman, nog steeds verwonderd over het snelle resultaat. „We zaten op dezelfde lijn." Televisie Vavrik was in de negentiende eeuwse arbeiderswijk Zizkov bezig met de oprichting van een soort Bouwwinkel. Hij had ook een naam voor zijn geesteskind. Hartig Plus, naar de stedebouwkundige Karl Hartig die Zizkov ontwierp. De Bouwwinkel Zeeland en Hartig Plus sloten meteen een samenwer kingscontract. Kooiman ver scheen op de Tsjechische televisie om de overeenkomst toe te lichten. Een drie man sterke delegatie van de Bouwwinkel Zeeland, Kooi man, Hack en bouwkundige ir Hans Sinke, bracht vorige week opnieuw een bezoek aan Zizkov. Hartig Plus presenteerde het eer ste concrete project: de opening van een kantoor in een voormalig agitatiecentrum van de commu nistische partij. Havels' persoon lijk adviseur Masak was weer aan wezig en, behalve de Middelbur gers, nog twee Nederlanders; Sjef Helmer van sociale academie De Horst in Driebergen én medewer ker Pavel Koch van het verzeke ringsconcern Nationale Nederlan den. De Nederlandse ondernemers geest is in Praag uit de fles, in al zijn schakeringen. Helmer werkt aan een arbeidsproject voor zigeu ners, die vijftien procent van de be volking van Zizkov (bijna 64.000 in woners) uitmaken. Koch is bezig met één van de gouden randjes van Praag, het stadsdeel Smichov langs de Moldau, de rivier die dwars door de Tsjechoslowaakse hoofdstad loopt. Smichov is com- - mercieel interessant voor een gro te investeerder als Nationale Ne derlanden. Zizkov is niet één van die gouden randjes van Praag. Het is een doodgewone arbeiderswijk, maar wel één met meer allure dan soort gelijke buurten uit dezelfde perio de in Rotterdam en Amsterdam. Stedebouwkundige Hartig is in Zizkov degelijk tewerk gegaan. Hij had de middelen. Praag was een rijke industriestad. De oude glorie straalt nog steeds af van de de vele met ornamenten versierde woon blokken in Zizkov. Houten tunnels Ruim veertig jaar communistisch volkshuisvestingsbeleid heeft zijn sporen nagelaten. Het pleister werk valt van de muren. Hier en daar zijn gevels opgeknapt. Een meer toegepaste oplossing was de bouw van houten tunnels aan de straatzijde. Voorbijgangers lopen dan in elk geval niet de kans door vallend gesteente te worden ge troffen. Geld voor onderhoud was er niet. De communistische stedebouw kundigen kozen voor een andere, in de buitenwijken beproefde me thode van stadsvernieuwing. In een deel van Zizkov zijn woonblok ken met dynamiet opgeblazen. Flats van twijfelachtige kwaliteit zijn er verrezen. Twintig procent van de bewoners bestaat uit leden van de voormalige staatsveilig heidsdienst. Een oud schoolge bouw is op het nippertje gered. Het staat leeg en dreigt overwoekerd te raken door onstuimig oprukkend groen. De sloopwerkzaamheden zijn ge stopt, maar de oude plannen zijn niet van tafel. Hoofdstedebouw- kundige Ivo Oberstein van de stad Praag heeft tegenover Kooiman en Hack verklaard dat de aanleg van een brede ontsluitingsweg door Zizkov prioriteit houdt. Ondanks de schrikbarende woningnood in Praag staan in verband met dit Ivan Vavrik, oprichter van het onafhankelijke bouwbureau Hartig Plus, in gesprek met coördinator Wim Kooiman (midden) van de Bouw winkel Zeeland en burgemeester Michiel Bors (rechts) van de deelge meente Praag 3. Eén van de vele verwaarloosde binnenplaatsen in Zizkov. project enkele honderden wonin gen in Zizkov leeg. Oberstein is communist, een van de ruim één miljoen eind 1989. Hij symboliseert een probleem waar mee Vavrik moeilijk overweg kan. waarmee alle leden van de voor malige oppositie moeilijk overweg kunnen. De politieke macht van de communisten is gebroken, maar hun economische en bureaucrati sche macht is vrijwel ongeschon den. Steeds probeert Vavrik de Middel burgers duidelijk te maken hoe groot de problemen zijn. De deel gemeente Praag 3, waaronder Ziz kov valt, is blut. Geld voor bijvoor beeld de verwarming van scholen is er niet meer, maar in een leeg staand nieuw flatgebouw heerst wel een tropische temperatuur. „Bureaucratie", legt Vavrik uit. Niemand heeft, in Tsjechoslowa- kije geleerd verantwoordelijkheid te nemen. Eigen initiatiefis veertig jaar lang de kop ingedrukt. „En dat werkt nog steeds door", meent de oprichter van Hartig Plus. „Ac tieve poliiici, zoals burgemeester Michiel Bors van Praag 3, worden gehaat door communistische bu reaucraten. Zij zien liever dat ie dereen passief blijft, zodat zij kun nen zeggen 'onder ons was het be ter'." Kooiman, Hack en Sinke horen Vavriks' sombere verhalen aan. „Maar ik ben geen pessimist", merkt hij opeens fel op, „want an ders zat ik in Parijs. Ik kon daar een jaar op stage." Vavrik wil aan de slag, evenals zijn collega Zde- nek Fikar. Hij heeft acht jaar 'uit gezeten' in staatsdienst en plan netjes gemaakt die vervolgens in de kast verdwenen. Maar waai' te beginnen? Ze weten het niet. De praktische kennis van de Bouwwinkel Zeeland komt dan van pas. „Begin kleinschalig", stelt Kooiman voor. „De kans op succes is dan veel groter en resul taten zijn heel belangrijk, want burgemeester Bors heeft die no dig." Eén probleem doet zich voor. Tot oktober kunnen voormalige huiseigenaren hun door de com munisten onteigend bezit opeisen. Een renovatiepand moet met tact worden gekozen. Hartig Plus, bureau voor de rege neratie van Zizkov. heeft geluk. Van één woning is bekend dat de eigenaresse zonder erfgenamen is overleden. Daar kan worden be gonnen. Hack suggereert ook een leegstandsonderzoek te doen. Zde- nek Fikar noteert alles, maar coör dinator Vavrik schrijft niets op. Dat is een handicap uit het verle den. Met het oog op de staatsvei ligheidsdienst was het beter niets op schrift te stellen. „Zijn geheu gen is fenomenaal", weet Hack. Kooiman heeft groot vertrouwen in Vavrik. „Hij is een pionier, de man met de politieke contacten en een enorm doorzettingsvermo gen." Van een Nederlands fonds heeft Kooiman al 50.000 gulden gekre gen voor Hartig Plus. Hij heeft bij de provincie Zeeland een subsi- die-aanvraag liggen om een Zeeuws bouwbedrijf naar Praag te kunnen halen. Veel vakkennis is verloren gegaan na jaren bouwen met alleen industrieel gefabriceer de materialen. De belangrijkste beslissing voor de samenwerking tussen de Bouw winkel Zeeland en Hartig Plus valt 1 juli in Den Haag. De landelijke pot van het Project Samenwerking Oost-Europa (PSO) wordt dan ver deeld. De Bouwwinkel Zeeland heeft voor twee jaar geld gevraagd. De steun en de kennisoverdracht uit. Nederland zijn volgens Kooi man onontbeerlijk. „Hartig Plus is een kasplantje, dat regelmatig wa ter moet krijgen, anders verdort het." Harmen van der Werf De Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers kunnen tevreden zijn: vorig jaar steeg de koffïeomzet in Nederland van 7,96 naar 8,36 kilo per hoofd van de bevolking, maar liefst 5,7 procent. Dat komt neer op een kleine veertienhonderd kopjes per jaar, gemiddeld 3,8 kopjes per dag. Dat lijkt niet zoveel, maar in aanmerking genomen dat kinderen en een deel van de ouderen geen koffie drinken, stijgt het gemiddelde heel behoorlijk. Zes kopjes op een dag geldt in elk geval niet als iets bijzonders. De theeconsumptie steeg vorig jaar van 640 naar 677 gram per hoofd van de bevolking. Met deze hoeveelheden be hoort de Nederlander tot de grootste koffieleuten in de wereld. Alleen de vier Scandi navische landen scoren hoger. En dat wekt niet zoveel ver wondering, want hoewel koffie heel alledaags is. is het toch ook een welvaartsprodukt. Sinds de jaren dertig steeg de omzet in Nederland van 3,5 kilo per hoofd van de bevolking tot de huidige 8,4 kilo. uiteraard met een terugval in de oorlogs jaren. In de jaren zestig, toen het ook in ons land geen vetpot was. ge bruikte moeder altijd een schepje Buisman om de smaak van de koffie wat te versterken. Anderen namen hun toevlucht tot een snufje zout. „Maar in elk geval zocht men naar moge lijkheden om het laatste schep je koffie te besparen", ver klaart drs R, Vaessen, secreta ris van de Vereniging van Ne derlandse Koffiebranders en Theepakkers. Met. het toene men van de welvaart is die drang verdwenen, evenals de busjes Buisman uit de schap pen bij de kruidenier, die zelf op zijn beurt is verdrongen door de supermarkt. 'Koffie, koffie, lekker bakkie koffie. Wat knapt een mens daarvan op', zong Rita Corita jaren geleden. Voor de liefheb ber betekende koffie zeker een opkikkertje. En ook dat is niet veranderd sinds Corita haar triomfen vierde. Veel mensen ontbijten met een stevige kop koffie of nuttigen hun eerste 'bakkie' op het werk om goed wakker te worden. In de loop van de middag schakelen ze over op thee. Maar aan het eind van de dag komt de koffiepot toch nog een keer te voorschijn en wel na het avondeten. Op dat moment lijkt het pure ge not belangrijker dan de koffie als pepmiddel Melange Lekkere koffie zetten is belang rijk en dat geldt overal. Maar dat wil niet zeggen dat ieder een er dezelfde smaak op na houdt, zeker internationaal ge zien lopen de voorkeuren uit een. De Nederlandse koffie is een heel eigen mengsel van grondstoffen „een nationaal produkt, gebaseerd op tradi tionele import", zegt Vaessen wervend. De vaderlandse me lange is volstrekt anders dan de koffie die.elders wordt geno ten, „Onze koffie is aromatischer dan de Franse koffie en heeft meer body dan de Duitse", legt Vaessen uit. „De Franse is aardser, grondiger, van smaak. En de Duitse koffie is slap voor ons gevoel. Wij houden van een krachtiger smaak". Het gaat er niet om dat er meer of minder bonen worden gebruikt om een pot te zetten, benadrukt hij. „Het verschil zit in de keuze van de grondstoffen en de ma nier waarop de koffie is ge brand". De Britse koffie is lichter ge brand dan de Nederlandse en de Italiaanse juist weer don kerder. Dat geeft hem de „pitti ge ondertoon" die zo wordt ge waardeerd in espresso en capu- cino. Sterker De koffiebranders hebben ont dekt dat de Nederlander zijn koffie de laatste jaren sterker drinkt dan in het verleden. Tot voor kort werd thuis volstaan met vijf gram per kopje, maar de laatste tijd wil men meer koffie proeven. Zes gram dus. menen de koffiebranders. Maar ook de zetmethoden wij zigen zich. De pruttelende per- culator is vrijwel verdwenen. Het gewone koffiezetapparaat ontbreekt in vry wel geen enkel huishouden, maar maakt op zijn beurt plaats voor nieuwig heden als de cafetière - een eenvoudige glazen kan waarin de koffiedrab met een zeefje op de bodem wordt gedrukt - en het espresso-apparaat, Met de cafetière kun je in .de huiskamer koffie zetten, maar die is dan wel wat troebeler dan filterkoffie en bovendien snel koud. Espresso levert meer werk op en dat is voor veel ge bruikers reden om daarnaast het oude koffiezetapparaat in ere te houden. De liefhebber ge bruikt voor zijn dure espresso machine een aparte melange. En de echte hobbyist gaat naar dat ene winkeltje in Den Haag of Maastricht waar de koffie naar eigen smaak wordt ge brand. Keuze Al met al staat de koffiebran- che er goed voor. Slechts zeven procent van de mensen ouder dan 15 jaar drinkt nooit koffie en 83 procent neemt regelma tig zijn toevlucht tot een bakje troost Maar dat betekent niet dat de koffiebranders voldaan achterover leunen. Zolang er nog mensen zijn die geen koffie drinken, kan er meer worden verkocht. Onder andere door nieuwe smaken aan te bieden. „Meer keuze betekent een gro tere consumptie", doceert Vaessen en daarom heeft een beetje winkel tegenwoordig koffie met butterscotch- of mintsmaak in het assortiment. 'Je kan heel lang leven en je blijft heel gezond, zolang je maar niet op de koffie komt'. Deze versregel is Vaessen uit het hart gegrepen „Koffie kan absoluut geen kwaad, zolang je maar geen vijf zwembaden op een dag leegdrinkt. Trouwens heel veel water drinken is ook niet goed". Verhalen over vaatziekten en stoornissen van het hartritme, waaraan verstokte koffiedrin kers nogal eens lijden, verwijst hij luchtig naar het rijk der fa belen. Dat de Nederlandse Spe cialisten Vereniging nog steeds waarschuwt voor overmatig gebruik van cafeïne, een stof die trouwens ook in thee zit. doet daaraan volgens hem niets af. De koffiebranders weten zich gesteund door het jongste on derzoek op dit terrein dat is uit gevoerd door de epidemioloog dr E. Grobbee, verbonden aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. Hij concludeert dat koffie niet aantoonbaar scha delijk is voor de gezondheid. En meent dat in eerdere onder zoeken onvoldoende rekening is gehouden met andere ge woonten van de koffiedrinkers waarvan de schadelijkheid on omstreden is, zoals roken en het nuttigen van alcohol. Dat er nu nog steeds onderzoek wordt gedaan naar de schade lijke werking van cafeïne is voor Vaessen geen reden tot twijfel. Het tegendeel is eerder het geval: „Koffie is probleem loos, het is zo ongeveer het meest onderzochte produkt in de wereld". Theo Haerkens In een enkel zaakje kan de klant zijn koffie nog naar eigensmaak laten branden (foto Cees Zorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 25