De bloedvlag in het topje van de mast PZC Zeeuwse kapers op de kust V erkiezings winst tekent zich af voor Nieuw Front reportage ZATERDAG 25 MEI 1991 22 Standbeelden hebben ze nooit gekregen. Isaac Rochussen, Willem Credo, Cornelis Gerrits, Pieter Hamers, Pierre le Turcq en Nicolas Jarry: het valt zelfs niet mee een schilderij of tekening van hen te vinden. Ooit waren ze gevierde kapers, tijdens de zeventiende en achttiende eeuw behaalden ze rijke buit op de wereldzeeën. Hun aandeel in de geschiedenis van Nederland als grote mogendheid is lange tijd naar de achtergrond gedrongen. Kaapvaart, kapers... wie haalt het in zijn hoofd om een straat of een plein naar een rover te vernoemen? Nicolas Jarry, 1782, één van de succesvolste Zeeuwse kapers (Collectie Stedelijk Museum "Vlissingen) Nicolas Jarry wordt niet zijn schip de Vlissinger prooi van een Engels koningsschip (Scheep vaartmuseum Amsterdam) In Vlissingen en Middelburg wordt volgende week een begin gemaakt met het eerherstel van de ondernemende kapers, die - ook omdat ze dat zelf wilden - altijd op de achtergrond van het historische toneel figureerden. Na uitgebreid speurwerk hebben het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amster dam en het Stedelijk Museum Vlis singen voldoende materiaal bijeen weten te brengen om een over zichtsexpositie in te richten. Za terdag 1 juni wordt de tentoonstel ling in Vlissingen geopend: Kapers op de krist. over kaapvaart en ka pers in Nederland van 1500 tot' 1800. Van 11 oktober tot en met 5 januari is de expositie in Amster dam te zien. Na bijna twee eeuwen windstilte mag Zeeland zich weer het cen trum van de vaderlandse, zelfs in ternationale kaapvaart wanen. Al is het maar tot oktober. De inbeslagname van buitenland se schepen was lange tijd een teer gevoelig onderwerp in de politiek van de Republiek der Verenigde Nederlanden. Tussen Holland en Zeeland wilde het niet boteren. Kooplui in Amsterdam maakten in de zeventiende en achttiende eeuw fortuin, de vrijhandel was voor hen een groot goed. Onderne mers in Zeeland opereerden in de schaduw van het tijdens de Repu bliek toonaangevende Holland. Kaapvaart bracht in tijden van oorlog een goed belegde boterham op de plank. Daar lag de basis van de onenigheid tussen de twee pro vincies: Holland was gebaat bij or de en rust. zodat de vrijhandel geen beperkingen moest worden opgelegd. In Middelburg en Vlis singen werd het sein voor de zo veelste oorlog tegen de Engelsen en Fransen met instemming be groet, op zee wachtte dan immers rijke buit. Kruitdamp De bloedvlag in het topje van de mast, kruitdamp en kanongebul der, enterhaken en tussen de tan den geklemde messen: de twintig ste eeuw heeft de kaper tot een ka rikatuur gemaakt. Alleen al het feit dat kaapvaart en piraterij door elkaar worden gehaald, is veelzeg gend. Zeeroof of piraterij was ook in vroeger tijden streng verboden. Wie zonder toestemming van ho gerhand schepen belaagde, wacht te de strop. De kaapvaart daarentegen was een volstrekt gelegaliseerd bedrijf. Doel van de onderneming was de handels- en oorlogsvloot van de vijand zo veel mogelijk schade toe te brengen. Om dat te bereiken kregen reders vergunning - de zo genaamde commissiebrief - om vijandelijke schepen in te nemen. De respectabele handelaars voor zagen hun schepen van extra man schappen (in totaal 200 tot 350 man) en kanonnen en trokken erop uit. Veroverde schepen moesten worden overgedragen aan de offi ciële prijzengerechten in de haven steden. Na een uitvoerige juridi sche procedure werd bepaald of de buit rechtsgeldig was. Als dat het geval was. konden schip en lading worden geveild. Nadat de admira liteit, het gewestelijk college voor zeezaken, een flinke portie van de opbrengst had opgestreken, mocht de rederij de winst- en ver liesrekening opmaken en de aan deelhouders uitkeren. Natuurlijk werden de voorschrif ten lang niet altijd letterlijk geno men. Een kaper had het recht neu trale schepen op contrabande te controleren. De kapende zeevaar der ontpopte zich maar al te graag als douanier, die namens de be windhebbers in de Republiek de letter van de wet diende na te le ven. Da t er al gauw verdachte waar De Zeeuwse kaper Pierre le Turcq verovert een Franse Oostindiëvaarder in 1782 (Collectie Stedelijk Museum Vlissingen) aan boord werd gevonden, zodat het schip kon worden opgebracht, laat zich raden. Tijdens de Spaan se Successieoorlog (1702-1713) pro testeerden Denemarken en Zwe den meerdere keren tegen schen ding van hun neutraliteit. Plunde ring van opgebrachte schepen was geen uitzondering. De verleiding was groot: waarom de vangst aan de Admiraliteit overdragen, als de buit al binnen was? Pixaringos De Zeeuwen waren de kampioen kapers van de Lage Landen. In Zuid-Europa hadden de Pechelin- gues of Pixaringos - zoals de Vlis- singers genoemd werden - een slechte naam. Als fanatieke vech tersbazen en uitstekende zeilers waren zij de schrik van de zee. Ver geleken met Amsterdam, toch ver reweg de grootste handelsstad van de Republiek, werden er in de Zeeuwse havensteden veel kaper brieven uitgeschreven. Tijdens de Tweede Engelse Oorlog (1665- 1667) voeren er vanuit Vlissingen en Middelburg 93 kapers. Amster dam had niet meer dan 37 kaper schepen in de vaart. De Spaanse Successieoorlog brak alle records, uit Zeeland vertrokken 429 kapers, uit Amsterdam 100. Afhankelijk van het aantal buitge maakte schepen kon de kaapvaart zeer winstgevend zijn. De verover ing van een vijandelijke oorlogsbo dem was riskant maar financieel aanlokkelijk. Op de veiling kon zo n schip een half miljoen gulden of meer opbrengen. Voor koop vaardijschepen werd beduidend minder gebeurd. In de Derde En gelse Oorlog (1672-1674) werden in Amsterdam 111 buitgemaakte schepen publiekelijk verkocht, de opbrengst lag rond anderhalf mil joen gulden. De Zeeuwen boekten in het begin van de achttiende eeuw recordwinsten, tijdens het in ternationale conflict om de Spaan se troon kon er ruim 22 miljoen gul den in de boeken worden bijge schreven. De geschiedenis van de kaapvaart, zoals die in archieven en prenten- verzamelingen bewaard is geble ven, is het levensverhaal van een handvol zeelieden. Hoewel tijdge noten de daden van succesvolle kapers op waarde wisten te schat ten, ging de meeste aandacht uit naar de marine. De Ruyter en zijn volgelingen werden dikwijls gepor tretteerd. hun overwinningen wa ren een bron van inspiratie voor de grote zeeschilders. Kaperkapiteins kwamen veel min der op het witte doek terecht. Wel gebeurde het dat bekende admi raals en vlootkapiteins in de vrije nering - de kaapvaart - actief wa ren. Zoals Piet Hein (1577-1629). die als kaper voor de West-Indi sche Compagnie voer. In 1628 maakte hij naam met de verover ing van een Spaanse zilvervloot. Een jaar later werd hij bevorderd tot luitenant-admiraal bij de mari ne, datzelfde jaar sneuvelde hij in de strijd tegen kapers uit Oosten de. De Vlissinger Isaac Rochussen was wat men een volbloed kaper zou kunnen noemen. In 1672 ver overde hij bij de Scilly-eilanden de Engelse Oostindiëvaarder de Fal con. De buit was zo bijzonder, dat Rochussen van zijn reder een gou den erepenning kreeg. Later werd de kapitein zelf kaapvaartreder, een bewijs dat zijn activiteiten op. zee hem geen windeieren hadden De uit Veere afkomstige Willem Credo werd tussen 1689 en 1713 één van de succesvolste kapers al ler tijden. Hij veroverde 200 vijan delijke schepen, goed voor een be drag van ruim 3 miljoen gulden. In de Amsterdamse Courant werd tot 1713 maandelijks melding ge maakt van de nieuwste successen van de kaper en zijn schip de Peerl. De Franse koning zond zelfs een oorlogsschip erop uit, om de scha vuit in de grond te boren. Zover kwam het niet. na de Successieoor log kon Credo gaan rentenieren. Cornelis Gerrits en Pieter Hamers veroverden in 1707 de Bourbon, een groot Frans oorloggschip van 54 stukken. Hun aankomst op de rede van Rammekens werd zeven jaar later geschilderd door Corne lis Louw. De Zeeuwse kapers had den een 'heroïque' daad verricht, die aan het doek toevertrouwd mocht worden. Tegen het eind van de achttiende eeuw waren het de uit Frankrijk afkomstige Pierre le Turcq en Nicolas Jarry die Walche ren als thuisbasis hadden. Omdat de oorlogsvloot het in die tijd liet afweten - de Engelse suprematie op zee was onaantastbaar - kregen zij relatief veel aandacht van de annaalschrijvers en courantiers. Helden Het publiek moest helden voorge schoteld krijgen. Als er geen mari ne-kapiteins waren die tot de ver beelding spraken, dan werd de schijnwerper op de kapers gericht. Le Turcq leerde het vak onder de beroemde Amerikaanse kaperka pitein John Paul Jones. Vanaf 1781 koos hij Vlissingen als thuishaven. De zeeslag met vier bewapende Engelse loggers voor de Engelse kust op 2 maart 1782 bezorgde hem onsterfelijke roem. Bij het binnen lopen van de Vlissingse haven werd de kaper met saluutschoten verwelkomd. Zijn reder Norticr schonk hem als dank een sabel met zilveren gevest, hangend aan een met het stadswapen versierde koppelplaat. Afgezien van die korte opleving tussen 1780 en 1784 was de acht tiende eeuw na de Spaanse Suc cessieoorlog een rustige periode. De Republiek raakte laat betrok ken in de Oostenrijkse Successie oorlog (1740-1748). zodat er onvol doende gelegenheid was om actief aan de kaapvaart deel te nemen. De Middelburgse Commercie Compagnie heeft in het laatste half jaar van de oorlog nog een poging ondernomen, maar de vrede werd getekend voordat de schepen be mand en bewapend waren. Be langrijk punt was dat de Amster dammers waar mogelijk het be lang van de vrijhandel lieten voor gaan. Na de voor handel en nijver heid desastreuze Franse Tijd was het helemaal gedaan met de onder overheidsbescherming uitgevoer de strooptochten. De Zeeuwse kaapvaart is het cen trale thema van de tentoonstelling in het Stedelijk Museum van Vlis singen. Historici uit Spanje. Cana da, Engeland, Denemarken, Au stralië. België en Nederland, die zich in de kaapvaart als een we reldwijd handelssysteem hebben verdiept, confereren donderdag 30 en vrijdag 31 mei in Middelburg. Zaterdag 1 juni presenteren zij hun bevindingen tijdens de jaarverga dering van de Nederlandse Vereni ging voor Zeegeschiedenis, die dit jaar in de Zeeuwse hoofdstad wordt gehouden. Tijdens het internationale congres wordt stil gestaan bij de legale en illegale kaapvaart van andere lan den. De Duinkerkers en Barbarijze zeerovers, tegen wie meerdere ke ren oorlogsvloten werden ingezet, waren een plaag voor de Neder landse koopvaarders. Ook de mo derne piraterij komt aan bod. Na dat rond 1850 de Europese kaap vaart gesmoord werd in een diplo matiek offensief van de belangrijk ste zeevarende naties, nam de pira terij in de Aziatische wateren een hoge vlucht. Nog altijd is de Sulu- archipel van de Filipijnen berucht, de bevolking leeft daar van de georganiseerde zeeroof. Ook Ne derlandse schepen moeten in die regio en voor de Afrikaanse kust nog altijd rekening houden met ongewenst nachtelijk bezoek. De moderne zeevaarders zijn niet meer berekend op buitbeluste ka pers. Leg de brandslang klaar en spuit de onverlaten van boord, dat schijnt tegenwoordig de beste ver dediging te zijn. Jan van Damme De Surinaamse bureaucratie maakt overuren. Tot diep in de nacht zijn de ramen van het ministerie van binnenlandse zaken verlicht. Aan lange talëls zitten landsdienaren 'verkiezingsdozen' te vullen. Stembiljetten, formulieren, een rol toiletpapier en zaklantaarns worden afgeteld en per stembureau verpakt, zodat zelfs tijdens een aardbeving of een overstroming 'de vrije en geheime verkiezingen' van vandaag, zaterdag, doorgang kunnen vinden. De politieke partijen hebben kosten noch moeite gespaard om de kiezers de gang naar de stembus te laten maken met maar één doel voor ogen: de partijen van het Nieuw Front, Bouterse's NDP dan wel het Democratisch Alternatief een verpletterende nederlaag toebrengen. De radiostations hebben non-stop verkiezingsboodschappen uitgezonden. Zo op het eerste gezicht lijkt het onwaarschijnlijk dat er na de verkiezingsdag nog leven is in Su riname. Acht politieke partijen en 235.000 kiesgerechtigden lijden aan verkiezingskoorts. Vanavond zal in de loop van de Surinaamse nacht duidelijk zijn wie de 51 parle mentszetels de komende vijfjaar warm mogen houden. Tenzij de te lefoon rinkelt en het leger als 'ge weten van de natie' de politici weer naar huis stuurt natuurlijk. Maar alle partijen behalve de door Bou- terse geleide NDP, hebben aange kondigd dat de militairen vanaf volgende week zullen verdwijnen uit het politieke centrum. Nieuw Front, de oude combinatie van de Hindoestaanse VHP. de Ja vaanse KTPI en de Creoolse NPS, is zeker van de overwinning. Aan gevuld met het vakbondspartijtje SPA van Fred Derby hoopt men zelfs op een tweederde meerder heid. Naarmate de verkiezingsdatum naderde, deden de Front-politici steeds driestere uitspraken over het leger. Bouterse's NDP heeft tij dens de verkiezingscampagne net gedaan of het leger niet bestond. De legerleider heeft zich niet laten zien op het podium en niet, zoals gewoonlijk, furieus gereageerd op de uitlatingen over het militair ge zag. Nieuw Front staat op het punt drie overwinningen tegelijk te behalen. Behalve op een meerderheid in de Nationale Assemblee en prestige verlies voor Bouterse rekent het Front ook op de beloning door Ne derland. Als het Front erin slaagt Bouterse een toontje lager te laten zingen, zal minister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwerking) - zo wordt verwacht - als beloning de kassa laten rinkelen, al dan niet in gemenebest-verband of in het ka der van een associatieverdrag. Vijand Na verwijdering van Bouterse als 'hoofdprobleem', zit het Front op eens zonder gemeenschappelijke vijand, zodat voor de eenheid in de coalitie gevreesd mag worden. En voor de VHP dient de verkiezing van vandaag daarom nog een tweede doel. VHP-leider Jagger- nath Lachmon zal dan weten wat de NDP en de nieuwkomer Demo cratisch Alternatief voorstellen. Als deze toekomstige oppositie partijen een behoorlijk aantal ze tels behalen, heeft Lachmon zijn alternatief voor de 'lastige' coali tiepartner NPS. als dat nodig mocht zijn. Maar zover is het nog niet. Voorlo pig stevenen de Front-partners nog eensgezind naai' een klinken de overwinning die komende nacht gevierd zal worden. Dat was bij de vorige verkiezingsoverwin ning in '87 nog anders. Toen riepen de Front-leiders hun aanhang juist op om rustig thuis te blijven. Men was er niet zeker van of de NDP'ers binnen het leger zich sportieve ver liezers zouden tonen. Met de veertig waarnemers van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten in het land liggen de kaarten anders. Het Front is ook zeker van Amerikaans-Nederlandse steun voor het geval Bouterse pogingen zou doen opnieuw de macht over te nemen. De druk van 'het buitenland' op de legertop is groot. Behalve de tiet tallen OAS-diplomaten die h. land doorkruisen, heeft ook k Amerikaanse Jimmy Carter Inst tuut ongevraagd zijn diensten aas geboden voor na de verkiezing# Vertegenwoordigers van de Amer kaafise ambassade in Paramarife bezoeken menige manifestatie. De Surinaamse regering hee geen kik gegeven toen twee Sm naamse diplomaten in Nederlan wegens witwassen van drugsgt den tot ongewenste personen we den verklaard, maar is ervan ove tuigd dat Den Haag hiermee wili aangeven' dat het gehele zakenfc binet Kraag-Wijdenbosch ons wenst is. Ook de vrijlating vank pitein Etienne Boerenveen, diea jaar heeft doorgebracht in ec Amerikaanse gevangenis wege: voorgenomen cocaïnesmokk: wordt in verband gebracht mett verkiezingen. Cocaïneluchtje In NDP-kringen wordt aangem men dat het 'scenario' voor Surir. me zo ver gaat, dat de Amerikaiï hoopten dat de terugkeer van Bc ren veen naar Paramaribo het leg weer van een cocaïne-luchtje voorzien. Het dwarsbomen Herren bergs 'verzoen i n gs gesprt ken' met het voormalig verzet Nederland wordt eveneens ges als het opvoeren van de druk het militaire kamp in Paramarit Verder was er Jan Pronk metz oproep aan de Surinaamse polit ke partijen om tijdens de verk zingscampagne hun hart te lui ten over de rol van het leger. Niet Front en Democratisch Alten tief hebben Pronk op zijn wenk bediend. Vooral de DA-leden h( ben tijdens een stormachtige cai pagne duidelijk gemaakt ideeën van Lubbers' over een menebest-relatie volledig te dek Nieuw Front reageerde aanvanl lijk zuinig op het uitgelekte pla „We hebben niets op papier zien". Die opmerking is op de podia v Democratisch Alternatief weg! hoond door demonstratief zwaaien met een PvdA-raptx dat door Paramaribo circulee Met het leger was Democratis Alternatief snel klaar. Meer woi den had DA nodig om het Niei Front te bestrijden, want da moeten de kiezers vandaan kom die de nieuwe combinatie grc moeten maken. Lachmon op zijn beurt heeft gepi beerd de DA-opmars te stuit door steeds te wijzen op het oi breken van ervaring bij de jon DA-politici. Naarmate de werkvergaderingen van Democ: tisch Alternatief drukker werd bezocht, zette de NPS-voorm Henck Arron zwaardere middeli in. „Het Democratisch Alternati gaat samenwerken met Bouters NDP", zei hij op het podium. Eni grond voor die bewering o: breekt, want DA-lijsttreki; Winston Jessurun staat niet paald bekend als een vriend v Bouterse. Maar het door Arron de wereld geholpen verhaal kre effect. Veel Surinamers zal het eenma in het stemhokje vergaan als M rie-Louise, 24 jaar, van bero dienstmeisje. Toen de verkiezi gen werden aangekondigd, beslo ze niet te gaan stemmen. heeft geen zin, want de militaii doen toch wat ze willen en Front kan daar niets aan verancj ren", vond Marie-Louise maanda lang. Toen negen weken geledi Democratisch Alternatief 91 we gevormd, werd de gang naarl stembus weer overwogen. „Ze zi nieuw, misschien kunnen ze i| veranderen". Vandaag gaat H rie-Louise naar het stembure om net als in '87 het hokje v Nieuw Front rood te kleun Waarom niet meer op DA? „Am heeft gezegd dat ze met de NI gaan samenwerken. Dan kan net zo goed op de NDP stemnif en dat wil ik niet", aldus Mar? Louise, die op haar manier zal ij dragen aan het daverende veria zingssucces van Nieuw Front. Marie Annet van Grunsv^ Verkiezingen in Suriname 1 PARAMARIBO De kiesdistricten en he aantal parlementszetel 1 Paramaribo 2 Wanica 3 Nickerie 4 Commewijne 5 Sipaliwini 6 Brokopondo 7 Marowijne 8 Para 9 Saramacca 10 Coronie DE ACHT PARTIJEN ALLIANTIES, tussen haakjes het percentaj stemmen dat de drie grote partijen volgens de door bureau Intome donderdag gehouden enquête zullen behalen Volkspartij Progessieve Arbeiders en Landbouwersun Nieuw Front (40 Progressieve Surinaamse Volkspartij NDP (15%) Javaanse PPRS DA'91 (11%) Bosnegercoalltle ANP-PBP l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 22