loge boete voor Breskense visser Architectuur was harde dobber A fZC rS willen geen rziening van aarkaartsysteem Verslaggevers Eendrachtbode is niets te min ZEKERHEID IS GEWOON TE KOOR IN MIDDELBURG. Beatrix en Boertien openen nieuwe gebouw van Unicef oorwaardelijke stillegging bedrijf M provincie 11 examen snde ZATERDAG 25 MEI 1991 DELBURG - De economi- politierechler in Middel- heeft de Breskense visser F. (45) voor diverse overtre- en van de visserijregels ordeeld tot boetes van in il 24.500 gulden, een voor- ■delijke stillegging van zijn jjf van twee maanden met proeftijd van twee jaar en eurdverklaring van een be ning van ruim 10.000 gul werknemer E. C. O. de K. jok uit Breskens, werd voor legeren van een stopteken >en controleur van de Alge mene Inspectie Dienst (AID) en ernstige bedreiging van de man veroordeeld tot acht weken ge vangenisstraf waarvan zes we ken voorwaardelijk. De controleurs van de AID merkten 26 oktober vorig jaar dat er na het officiële lossen nog een partij vis uit de BR 57 in een bestelbus werd geladen. Niet ver van de vismijn achterhaalden zij het busje en gaven zij een stopte ken. Bestuurder De K. stopte achter de AID-auto, waarna een AID-man het linker portier van het busje opende. Daarop reed De K. een stukje achteruit en vervolgde hij zijn weg. De amb tenaar hield eerst het stuur vast en riep De K. toe dat hij moest stoppen en werd een stukje mee gesleurd voordat hij losliet. Controle Bij controle bleek dat de BR 57 die dag ruim duizend kilo tong- meer had aangevoerd dan F. in het logboek had vermeld. In plaats van de opgegeven 320 kilo kabeljauw bleek er 600 kilo aan boord te zijn geweest. Omdat de BR 57 geen kabeljauwdocument had betekende dat nog eens een overtreding extra. Verder werd F. verweten dat hij 31 augustus vorig jaar de viskisten van de ge loste lading niet allemaal voor zien had van een papiertje met het registratienummer van het schip. Er was bovendien ver zuimd het vangstgebied te ver melden waar de vis vandaan kwam. Officier van justitie mr J. J. A. Groen noemde F. een hardnek kige opzettelijke overtreder en verweet hem een mentaliteit van 'voor mijn part vis je de zee leeg. als de centen maar binnen komen'. Hij memoreerde dat F. dit jaar op alle visserijzittingen veroordelingen had opgelopen voor nalossen, verstoppen van )ELBURG - Gedeputeerde n van Zeeland zijn niet ge- om het nieuwe systeem 'CHE *e waa,'dekaarten voor de erscheldeveren speciaal ingezetenen van 'Sch-VIaanderen te her- eeuwsvlaamse burgemees- !n wethouders hadden om :idirwl iten. Dffiel ;en, aant f in da Ikan >plei mposium :r toerisme ddelburg )ELBURG - De Christelij- Ondernemersvereniging Iburg houdt maandag 27 ;en mini-symposium over ;oerisme in de Zeeuwse Istad. Dat gebeurt in hotel ville, vanaf 20.30 uur. De vergadering begint drie tier eerder. puteerde G. de Vries-Hom- toerisme, recreatie en cul- spreekt tijdens het sympo- over de bestuurlijke kan- in het toerisme en de ont- ling daarvan. Directeur R. eide van de provinciale houdt een inleiding over r bij komt kijken om Zee- en Middelburg te promo spreekbeurten zal een fo- fragen beantwoorden. )en dagen ïterrecreatie Braakman n begonnen een heroverweging gevraagd, omdat zij van mening zijn dat de inwoners van de streek plotsklaps opgezadeld worden met hogere kosten voor de ve ren. Het afschaffen van de 40-vaar- ten-kaarten en de introductie van de waardekaarten die ruim 100 gulden duurder uitvallen is bij de bestuurders in Zeeuwsch- Vlaanderen in verkeerde aarde gevallen. „Wij zijn op zich niet tegen het nieuwe systeem, maar wel tegen de grote sprong in kos ten die door het nieuwe systeem mensen uit de streek genood zaakt zijn te maken," benadruk te burgemeester J. Kruize van Oostburg. Gs zijn van mening dat het bur gemeesters-en wethoudersover- leg Zeeuwsch-Vlaanderen rijke lijk laat zijn ongenoegen ken baar heeft gemaakt. In een brief aan het b en w-overleg Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ge wezen op de langdurige proce durele weg die afgelegd is voor introductie van het nieuwe sys teem. Het bestuurlijk overlegorgaan is teleurgesteld over die reactie. Kruize: „Het lijkt mij dat we de koppen nog eens bij elkaar moe ten steken. Gs hadden volgens mij met een meer overtuigend antwoord moeten komen. Dit antwoord is zeker weer een reac tie waard." DEN HAAG - De commissaris van de koningin in Zeeland dr C. Boertien was gisteren in zijn hoedanigheid van voorzitter van Unicef Nederland, aanwezig bij de opening van het nieuwe Unicef-gebouw in Den Haag. Koningin Beatrix verrichtte die opening-geassisteerd door Boer tien - door het tappen van twee emmers water (foto ANP!Arthur Bastiaanse vis en het wegwerken van tong en schol. Voor de zaken die vrij dag behandeld werden eiste hij in totaal 30.000 gulden boete, twee keer een voorwaardelijke stillegging van twee maanden en verbeurdverklaring van de besomming van 26 oktober. Hij wil daarmee bereiken dat F. defi nitief stopt met de visfraude. Dat laatste was F.'s raadsman mr J. G. W Vreyling met de offi cier eens. Hij had alleen bezwa ren tegen de gang van zaken op 31 augustus, toen in Breskens vier schepen en ook de vismijn zelf werden geverbaliseerd voor het ontbreken van de naam briefjes in de viskisten. Hij zette uiteen dat de partijen vis van de diverse schepen in de vismijn als overzichtelijke blokken waren opgesteld. Getuigen vertelden dat het gebruik was dat op ie dere hijs van zes kisten een brief je werd gelegd, maar dat zo'n pa piertje wel eens wegwaaide. Toentertijd had nog nooit ie mand het vangstgebied op de briefjes vermeld. Het incident tussen De K. en de AID-man beoordeelde de raads man heel anders dan de officier. Mr Groen zag in het wegrijden met de bus. terwijl de ambte naar De K. probeerde tegen te houden, een 'poging tot toebren gen van zwaar letsel' en eiste daarvoor drie maanden gevan genisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk. Mr Vreyling merkte op dat de AID-er vrijwil lig meeholde: „Niemand hield hem vast." De economische poli tierechter mr R. A. Fibbe vond alleen het negeren van het stop teken bewezen met de aanteke ning dat de situatie voor de AID-man heel bedreigend was geweest. F. krijgt de in beslag ge nomen bestelbus terug. Zwembad Hulst tijdelijk dicht HULST - Het overdekte Hulster zwembad De Driehoek zal in de periode maandag 8 juli tot en met 21 juli gesloten zijn. In die periode wordt het recreatiebad volledig technisch doorgelicht. Zo wordt onder meer de onder waterverlichting gerepareerd, worden de chloorpompen schoongemaakt, de lucht en spoelcompressors nagekeken en wordt schilderwerk verricht. AKMAN - De open dagen rrecreatie, die nog tot en mei worden gehouden in iatiecentrum De Braak- zijn vrijdagavond offi- geopend door de Terneu- 3c wethouder W. de Zeeuw, een druk op de knop zette en fontein in een vijver in ing die was aangelegd in nnishal. De wethouder gaf mee het startsein voor een Slaags evenement waar verwachting duizenden teen een bezoek aan zullen n, gen dit weekeinde. open dagen geven een ïtige indruk van de moge- )den die het water biedt. Éndien zijn ze een goede pro voor het toerisme in Ter en en de Braakman. Eens te blijkt de centrumfunctie inze gemeente", zei de wet- er, die verder lovende woor- prak over de deelname van 24 verenigingen aan het ment. jaar verwelkomde het re- iecentrum ruim 3000 bezoe- aan het evenement. Gezien ucces en het aantal vereni- :n dat bereid was mee te p aan het festijn, werd dit jesloten de activiteiten niet dag te houden, maar over lagen uit te smeren. Zater- :unnen bezoekers rondrit- laken en demonstraties bij- jui: i van rubberboten, model- en duikcabines. Verder ff shows, zeilwedstrijden en jdens van muziekgezel- 0 ijppen. Op de laatste dag, -*ig, kunnen belangstellen- jen tochtje maken met een jercraft en zijn er jet-ski de stra ties en zwemwedstrij- |0m 13.30 vindt er een grote schouw plaats, openingsprogramma vrij- 'erd afgesloten met mode van watersportkleding en (dens van Piet Brakman en lia de Blok. Tot in de late !s kon er gedanst worden fuziek van de Relaxo-band. C begint denuggroep Zierikzee IKZEE -Het regionaal tief centrum (REC) begint omend schooljaar weer een oep voor volwassenen, klas is met name bedoeld ensen die hun kennis wil- frissen en zich willen orin- op vervolgopleidingen, aast is er tijdens de weke- twee lessen van drie uur mogelijkheid studievaar- en aan te leren die nodig or een vervolgopleiding. VLISSINGEN - De blos zit nog hoog op de wangen van de in spanning. Mavo-studente Christel Brasz is licht teleur gesteld over het eindexamen tekenen dat ze net achter de rug heeft. Zo ook haar vrien dinnen. Bladzijde één van het opgave-boekje stortte de exa menkandidaten van de rijks scholengemeenschap Schel- demond in Vlissingen midde nin de sociale woningbouw - niet echt prettig als je duchtig bent voorbereid op diepgaan de ondervraging over kunst geschiedenis. Contrastwerking in gevels, het uiterlijk verschil tussen be- tonskeletbouw en staalskelet- bouw... Is een flatgebouw ont worpen naar de Amsterdamse School, de Stijl of de Nieuwe Zakelijkheid? Bauhaus, dach ten Daphne Bosschaart en Mirjam Wijgman eerder, maar dat stond er niet bij. Vragen over Karei Appel en de stro mingen van het surrealisme of Pop Art, daar voelden ze zich veel beter in thuis. „We hebben ontzettend zitten leren op kunstgeschiedenis. Maar daar ging maar eem vraag of twee over," zucht Marie-José Mara- talla. „De vragen doen een flink be roep op de algemene kennis," beaamt tekendocente Carla van Hoek van Scheldemond. „Dat lijkt ieder jaar weer erger te worden. Architectuur zit niet in mijn jaarprogramma. We hebben het er wel over ge had. Betonskeletbouw, dat kenden ze bijvoorbeeld." Affiches De vragen over de techniek die een lithograaf in 1848 toepaste om een militaire actie tegen protesterende burgers te ver beelden, spraken haar wel aan. Vier strak uitgevoerde affiches van scheepvaartmaatschap pijen Rotterdamsche Lloyd en de Holland Oost-Azië Lijn wa ren onderwerp van vragen over perspectief. Wat verbaasd rea geert Carla van Hoek als ze hoort dat de term 'het meest gestileerd' niet begrepen werd. „Ze hebben het heus allemaal gehad hoor." Docente textiele werkvormen aan de Dag- en Avondschool Zeeland, Ineke Machielse keek ook even op van de bouwkun dige start van het examen. De vakken tekenen, handvaardig heid en textiele werkvormen delen de eerste helft van het examen De andere helft gaat in op de specifieke eisen van het vak. De docente prijst de actualiteit in de vragen. „Het ging veel over quilts, die tech- Eindexamenkandidaten van de DAS zitten gebogen over de textielvragen (foto Oscar van Beest) niek is helemaal in op dit mo ment. Het examen is heel goed te maken," oordeelt ze. Op de DASZ en het Schelde- mondcollege zwoegden de Ha vo-kandidaten tot half vijf op scheikunde. Een elektrolyse- opstelling die luchtverontrei niging meet aan de hand van het zwaveldioxydegehalte was ondoorzichtig voor Schelde- mondleerlinge Karina Visser. Haar docent L. Jansen moet haar gelijk geven. „Het is een lastige opstelling. Maar over het algemeen was de stof her kenbaar voor de leerlingen Sabrine,Dobbelaar is het met hem eens, maar vond het niet temin een moeilijk examen „Er was veel inzicht nodig. Niet overal was duidelijk wat ze wil den met een vraag." Onduidelijk Onduidelijkheden teisterden ook de VWO-examenkandida- ten die vrijdag de test econo mie II en recht maakten. Eco nomie II. dat is toch handels kennis? „Wil je dat nooit meer zeggen, en zeker niet in de krant." Economieleraar J. Duyvelaar van Scheldemond hecht sterk aan de benaming bedrijfeconomie. „Het examen was voldoende op niveau. Het was heel goed te maken." Zijn leerlingen blazen verontwaar digd. Makkelijk is anders, zie je ze denken, „Er stonden dingen in waar ik nog nooit van had gehoord," weet Lonneke Coppoolse ze ker. Politiek van Trading-up? „Een duur produkt aan je as sortiment toevoegen opdat je een ander deel van de markt bereikt," prevelt de docent aan de overkant van de tafel. De marketing-mix, afroompoli- tiek en korte handelskanalen: de kostenbegrotingen en ba lansen vielen in het niet bij de up-to-date markttermen, is het oordeel van de examinandi. „Klopt Het lijkt een tendens om steeds meer inzichtvragen in de examens te stoppen. Er waren weinig sommen. Op zich niet zo slecht, ware het niet dat de vraagstelling in een aantal gevallen onduidelijk was. Ook niet zo handig waren de vragen over leasing." Bijval van de vermoeide leerlingen. „Daar zijn de deskundigen het onder ling nog niet over eens wan neer iets nou financial of opera tional leasing' heet," merkt Duyvelaar op. De Mavo- en LBO-leerlingen zagen vrijdagmorgen de exa menopgaven Spaans voor zich liggen. Een redelijk uitgebreid leesprogramma van vier ach tergrondartikelen uit de Spaanse kranten El Pais en Cambio 16 over onder meer een nieuwe wet die illegale immi granten in de Verenigde Sta ten amnesty verleent, aange vuld met korte knipsels uit kranten en advertenties. Een van de affiches uit de Mavo-opgave tekenen Wim Heyboer, Kees de Koning en Arie de Viet (vlnr) tonen trots de oorkonde van de Prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek foto Wil lem Mieras) Journalistenprijs Thools nieuwsblad SINT ANN ALAND - De gemeen teraadsvergadering van Tholen verslaan ze vaak met z'n twee- en. Want ze willen er geen punt of komma van missen. Al 47 jaar peutert De Eendrachtbode uit alle hoeken en gaten op Tholen en Sint Philipsland haar nieuw tjes. Eén maal per week glijdt het nieuwsblad bij de lezers in de bus. De vakantie van de bijbelclub, een informatie-avond over de magnetron, een gestolen fiets: Niets is de verslaggevers te min. Maar ook het grotere werk schu wen ze niet. Een serie verhalen over het bezoek dat de Zuidafri- kaanse presidentsvrouw M. de Klerk-Willemse vorig jaar okto ber bracht aan Tholen werd don derdag bekroond met de prijs voor de nieuwsbladjournalistiek 1991. Ze zijn in hun nopjes met de prijs. Glunderend zitten de re dacteuren W. Heijboer, C. de Ko ning en A. de Viet achter hun bu reautjes op het kantoor in Sint- Annaland. Alle drie leverden zij hun aandeel in de reeks verha len. Trots leest hoofdredacteur Heijboer voor uit het juryrap port dat de Nederlandse Nieuws bladpers (NNP) opstelde; „Vol hardend en tekkelachtig gedrag maar geen stoer borstkloppen of ronkerig schrijven." Broodbakker Zonder de speurzin van De Een drachtbode was de presidents vrouw misschien nooit naar Tholen gekomen. Verslaggever De Koning: „Voordat er ook maar sprake was van een bezoek vestigden wij nadrukkelijk de aandacht erop dat hier haar wor tels liggen", vertelt hij. „Ons aanknopingspunt was één enkel zinnetje uit het Reformatorisch Dagblad waarin iets stond over haarThoolse afkomst." „Voor ons aanleiding om er bo venop te duiken", vult Heijboer aan. „Want zodra we het woord Tholen horen, spitsen we de oren." De gemeentearchivaris speurde mee naar de afkomst van de presidentsvrouw. En niet zonder resultaat. Prominent op de voorpagina meldde De Een drachtbode augustus vorig jaar dat broodbakker Pieter Willem- se. grootvader van Manke de Klerk, in 1890 uit Tholen emi greerde naar Zuid-Afrika. Elders in het blad stond een hele stam reeks. aangevuld met gegevens die mevrouw De Klerk op ver zoek zelf had aangeleverd. Voor de gemeente Tholen was dit nieuws aanleiding om de pre sidentsvrouw uit te nodigen. Er deed zich immers een buiten kansje voor. Want er was sprake van dat het echtpaar De Klerk voor een officieel bezoek naar Nederland zou komen. Of het nu ging om de voorberei dingen, het bezoek zelf of de na- weeen ervan, De Eendrachtbode was erbij. Het mocht het leesgie rige publiek aan niets ontbre ken. „Begrijpelijk uitgemolken maar toch ook weer niet uitge knepen". zegt het juryrapport over de stroom informatie. „We hebben zelfs geschreven over het eten dat het gezelschap kreeg voorgeschoteld", herin nert De Viet zich. Zweten Het bezoek zelf betekende peen tjes zweten voor de razende re porters. De Viet: „Mevrouw De Klerk kwam op een dinsdag en dat is uitgerekend de dag dat bij ons alles naar de drukker moet We hebben ons de benen uit het lijf gerend. De foto's waren nog nat toen de drukker ze 's avonds in handen kreeg." Achteraf realiseerden de drie zich dat hun pennevruchten wel licht De Nieuwsbladprijs waard waren. Voor die prijs - 2500 gul den plus een oorkonde - kan elk Nederlands nieuwsblad stukken insturen van het afgelopen jaar. De bijdrage van de Eendracht bode werd uit 19 inzendingen ge kozen. Voor de schrijvers geen geheel onverwacht resultaat: „De troef was ijzersterk. Het kon bijna niet missen", aldus De Viet. Ringrijderij ereklas AAGTEKERKE - In Aagteker- ke strijden vandaag, zaterdag, ringrijders om het kampioen schap in de ereklas van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging. Het is de eerste grote wed strijd in ZRV-verband van dit seizoen. Er komen 13 drietallen in het strijdperk, Titelverdedi ger is het drietal Gapinge I, de kampioen van 1990. Ook de per soonlijk kampioen van vorig jaar. Joke Wisse, en persoonlijk reservekampioen Krijn Cop poolse zullen vandaag in Aagte- kerke hun titels moeten verdedi gen. De wedstrijd begint om 8.00 uur en duurt tot 17.30 uur. iAdvertentie ALGEMENE ZEEUWSE VERZEKERINGEN ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11