ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Bod NS: 400 conducteurs SPRINT Sonia Gandhi wil vermoorde man niet als leider opvolgen Gehandicapten de straat op S8PWI fs S:ryt Stakingsfront haven botterdam scheurt Ameland lijkt door droogte op woestijn Kosten bedragen 25 a 30 miljoen Spoorwegpolitie uitgebreid Gedwongen adoptie van kinderen in ex-DDR kunst cultuur 15 t/m 21 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden Z0n en wolkenvelden wisselen elkaar af De middagtemperatuur rond de 13 den. De noord tot noordivesten d is zwak tot matig, 2 tot 3 Bft. 234e jaargang no. 120 Vrijdag 24 mei 1991 I Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service Klanten drie uur gegijzeld videotheek Rotterdam (GPD) - Drie man- hebben donderdagmiddag videotheek in Rotterdam in puin geslagen en de aanwezige [lanten en personeelsleden drie lang vastgehouden. De mannen hadden het voorzien op leeigcnaar van de zaak die niet lanwezig was. Na drie uur ga- icn de mannen het op en ver- Iwenen zij met een auto. Eén tan hen had een vuurwapen bij ich. de videotheek sneuvelden ürje videorecorders, een faxap- araat, een copieerapparaat, en tv, een telefoon en een com puter. Vrijwel alle aanwezige vi- eobanden werden vernield joor er emmers water overheen gooien. Volgens de politie nng het duidelijk om een wraak te tegen de eigenaar. V DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Spoorwegen zullen 400 extra conducteurs gaan werven en elke trein gaan uitrusten met portofoons om agressie te be teugelen. Bovendien wordt de Acties mogelijk bij de omroep HILVERSUM (ANP) - Het overleg tussen de omroepwerk- gevers en de vakbonden is don derdagnacht vastgelopen, na dat geen overeenstemming kon worden bereikt over een loons verhoging. De omroepen hou den nu rekening met acties van de bonden. (Van onze correspondent BERLIJN - In Berlijn zijn voor het eerst dossiers opgedoken waaruit blijkt dat de communistische SED in de ex-DDR kinderen gedwongen liet adopteren. In Berlijn werd don derdag niet uitgesloten dat in de jaren zeventig duizenden kinderen door dit lot zijn getroffen. De papieren, die toevallig in een kelder in het Oosten van de 1 werden gevonden, bevatten mededelingen over kinde ren die om politieke redenen bij hun ouders zonder hun toe stemming werden weggehaald. De kinderen, intussen allemaal meerderjarig, werden van hun ouders gescheiden nadat die wegens vluchtpogingen of spionage waren gearresteerd. Oudere kinderen kwamen in weeshuizen terecht, jongere werden door het ministerie van volksvorming, onder leiding van Honeckers vrouw Margot, voor adoptie vrijgegeven. Familieleden of vrienden die de kinderen wilden opnemen, kregen nul op het rekest. De Berlijnse autoriteiten hebben meegedeeld alles in het werk te stellen om de betroffenen op te sporen, waarna de mogelijkheid zal worden geschapen om de gedwongen adopties ongedaan te maken. ROTTERDAM (ANP) - De sta ing in de Rotterdamse haven is donderdag zijn tweede dag in- egaan. Opnieuw legden onge- cer 2.000 leden van de Ver- oersbond FNV in de stukgoed- containersector het werk neer. Toch was het karakter van Ie staking niet meer zo massaal Is op woensdag. lij het containeroverslagbedrijf RCT gingen in de nacht van oensdag op donderdag enkele .ubbers blijft nogelijk langer )F,N HAAG (GPD) - Premier ubbers sluit niet uit dat hij na huidige periode als minis- er-president toch aanblijft. Dit lijkt uit een interview met de ewindsman in het blad CDAk- leel. Eerder had Lubbers laten eten er na deze periode als remier mee op te willen hou- i. Dat zou, zonder tussentijd- val van het kabinet, in 1994 jn. Openlijk liet hij ook al we- dat CDA-lractieleider rinkman hem dan zou moeten (volgen. het CD A-blad merkt Lubbers iar aanleiding van de vraag of "na 1994 wil blijven, op: „Er is veel werk te doen in dit land, uk in Den Haag. Maar los daar- an is het uit een oogpunt van traocratie goed dat er na twaalf ar in 1994 in beginsel een ander spremier komt". Met zijn uit maak „in beginsel" laat Lub- ;rs wel degelijk de mogelijk- ndopen dat hij na 1994 blijft, ver een eventuele val van het kabinet merkt Lubbers P Jk zie het kabinet niet val- h Wij rijden de rit uit". ploegen weer aan de slag. Dis trictsbestuurders van de Ver- voersbond weten dit aan een misverstand. Verschillende le den zetten evenwel vraagtekens bij de inzet van de actie. Ook bij het containeroverslagbedrijf Bell Line ging de ochtendploeg donderdagochtend weer aan het werk. In de loop van donderdag beslo ten havenarbeiders bij zowel ECT als Bell Line na oproepen van districsbestuurders tijdens kantinebijeenkomsten alsnog het werk neer te leggen. De werkgevers blijven voorals nog bij hun standpunt dat op dit moment nog geen cao voor de gehele non-bulk sector kan wor den afgesloten gezien de grote verschillen tussen de betrokken bedrijven. Wel houden zij hun uitnodiging aan de bonden staande, maandag over een der gelijke cao een eerste gesprek te voeren. ECT-directeur H. Schut zei donderdag echter dat dit overleg een louter informatief karakter zal dragen. Voor het in schakelen van de rechter om de staking te breken voelen de werkgevers nog niets. Zij vrezen dat dit alleen zal leiden tot een verharding van de standpunten. Zowel de Vervoersbond CNV als de Federatieve Haven Vakver eniging blijft tegen de staking. Zij vinden dat op dit moment een veel te zwaar wapen. De christelijke vakbond heeft al toegezegd maandag met de werkgevers te zullen praten. De FHV (met weinig leden in de ha ven geen cao-partner) zegt nog wel begrip te hebben gehad voor de aanvankelijke voor 24 uur ge plande staking op woensdag, maar voor het voortzetten daar van totaal niet meer. (Advertentie) spoorwegpolitie met dertig man uitgebreid en worden twintig „leidinggevenden" be noemd om de conducteurs bij te staan. De kosten belopen circa 25 a dertig miljoen gulden. Dit is het eindbod dat de NS-di- rectie gisteravond na veertien uur onderhandelen aan de bon den heeft voorgelegd. De bon den zullen het onderhandelings resultaat neutraal aan hun le den voorleggen. Die zullen zich in de komende dagen er over uit spreken. Tot die tijd zijn acties niet aan de orde. Aangezien het enige tijd zal du ren voordat 400 geschikte kandi daten zijn geworven zal perso neel van particuliere bewakings diensten de conducteurs gaan assisteren. Dat gaat zowel in de treinen als op de perrons gebeu ren. Niet optimistisch De bonden zijn niet echt echt op timistisch dat hun achterban nen het eindbod van de NS-di- rectie zullen goedkeuren. On derhandelaar Kruse van de spooi'wegbond FSV schatte de kansen op acties „fifty-fifty". Onderhandelaar B. Korteweg van de vervoersbond FNV con cludeerde na afloop dat veel was bereikt, maar dat NS „een kans hebben laten liggen". De spoorwegen wilden zich niet binden aan een uiterste datum voor de indiensttreding van de 400 nieuwe conducteurs. Boven dien wilden de bonden zwart op wit dat de inzet van particuliere bewakers een tijdelijke maatre gel is. „Wij wilden een zo helder mogelijk bod. Er bestaat name lijk bij het personeel een gigan tisch wantrouwen of beloofde maatregelen wel worden uitge voerd. Dit bod maakt het voor ons een stuk moeilijker de leden te overtuigen", aldus Korteweg. President directeur Ploeger van de NS stelde daarentegen dat met de huidige situatie op de ar beidsmarkt het ondoenlijk is om een datum af te spreken. „Dan beloof je iets dat je niet kunt waarmaken. Maar we zullen ons stinkende best doen". DEN HAAG - Ongeveer vijftienhonderd invaliden, arbeidson geschikten en ouderen, waaronder veertig Zeeuwen, protes teerden donderdag in Den Haag tegen de voorgestelde herzie ning van het voorzieningenpakket voor gehandicapten en ar beidsongeschikten. Een magere opkomst volgens voorzitter F. Janmaat van de afdeling Tholen en Sint Philipsland van de Al gemene Nederlandse Invalidenbond (ANIB). De betogers vrezen onder meer dat gehandicapten door de rijks bezuinigingen straks niet meer zelfstandig kunnen wonen. Jan maat was slecht te spreken over de opkomst. „Weinig als je bij voorbeeld bedenkt hoeveel arbeidsongeschikten er zijn. Mis schien kan het de thuisblijvers niets schelen wat ze in Den Haag van plan zijn. Of ze laten het gewoon over hun kant gaan. Geluk kig was de sfeer onder de mensen die wel deelnamen aan het pro test geweldig goed" foto Frans VanderlindelANP) (zie verder pagina 5) Stenevate 2, Heinkenszand. (Van onze correspondent) NEW DELHI - Sonia Gandhi, de weduwe van Rajiv Gandhi, heeft donderdag het aanbod om haar vermoorde man op te vol gen als leider van de Congress (I)-partij afgewezen. Ze zei in een korte verklaring, dat de „tragedie die mij en mijn twee kinderen heeft getroffen, het on mogelijk maakt om de post te aanvaarden". De partijtop had, 24 uur na de moordaanslag op haar man, de in Italië geboren, roomskatho- lieke Sonia Gandhi unaniem ge kozen tot voorzitter van de par tij. Dit in de hoop de sympa- thiestemmen van de kiezers te winnen in de nog twee resteren de ronden van de parlements verkiezingen, die na de moord op Gandhi naar 12 en 15 juni zijn verschoven. Als mogelijke nieu we leider wordt nu getipt Naras- hima Rao, een oude rot in de po litiek. Intussen heeft president Venka- taraman een ontmoeting gehad met de politieke leiders van alle partijen. Naar verluidt zou hij de mogelijkheid van een regering van nationale eenheid met hen hebben besproken. Zelfmoordmissie Een gerechtelijke onderzoek commissie vermoedt dat Rajiv Gandhi is vermoord door een vrouw op een zelfmoordmissie. Minister van binnenlandse za ken Subodh Kant Sahay deelde donderdag mee dat op de plek van de explosie de resten zijn ge vonden van een corset waarin de explosieven zouden zijn ver stopt. Er zijn ook brokstukken gevonden van een ontstekings apparaat van Britse makelij. Vermoed wordt dat de explosie ven tot ontploffing werden ge bracht toen de vrouw, volgens de hindoe gewoonte, boog en de voeten van Rajiv aanraakte. Ra jiv was op een verkiezingscam pagne even buiten Madras, de hoofdstad van de deelstaat Ta mil Nadu. Bij de zelfmoordactie zouden be halve de vrouw, wier identiteit nog niet is vastgesteld, nog twee anderen betrokken zijn. Hét on derzoeksteam heeft uit de stoffe lijke resten een Tamil vrouw van middelbare leeftijd aan de hand van haar onbeschadigde gezicht geïdentificeerd. Volgens oogge tuigen liep zij heel dicht bij Gandhi toen de explosie zich 4ijfef Schelphoek De voormalige werkhoven Schelphoek bij het Schouwse Serooskerke is herschapen tot natuurgebied. De eerste dieren zijn er al gesignaleerd, maar ook het eerste door be zoekers achtergelaten afval. I \J Olympia's Tour Amateurwielrenner Rob Mul ders heeft drie aanbiedingen van profploegen gekregen. Gis- teren kwam zijn klasse boven drijven in Olympia's Tour. Hij mocht zich na de zesde etappe in de paarse leiderstrui hijsen. Johan Melsen was de rapste in de eind- O C sprint. w Maandag 27 mei beginnen de fi nales van het Kóningin Elisa beth Concours voor piano in Brussel: jonge pianisten. tech nisch bijna onberispelijk, mis sen de dramatiek. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Adriaan van Dis picknickt in Afrika de kermis biedt kunst en kitsch een familiekroniek vol verdwazing: Hedda Kalsho- ven-Brester publiceerde een Ne derlands-Duitse bnefwisseling 1920-1949 aanwinsten van het Zeeuws Museum het Holland Festival presenteert kamerope ra van Theo Loevendie Hans_ van Eyck schrijft muziek op be stelling culturele agenda exposities. Militairen fouilleren de mensen die Gandhi de laatste eer willen bewijzen foto AP) voordeed. Zij behoorde vermoe delijk tot een van de Srilankaan- se afscheidingsbewegingen. De krachtige explosie veroor zaakte een krater op de plek waar Rajiv stond. Met hem kwa men twintig anderen om het le ven. Het lichaam van Rajiv was zo verminkt, dat hij slechts kon worden geïdentificeerd aan de sportschoenen die hij aanhad. Tamil Tijgers Hoewel nog steeds niemand zich verantwoordelijk heeft gesteld voor de moordaanslag, verden ken de autoriteiten de Tamil Tij gers ervan betrokken te zijn bij de moord op de Indiase leider. „Er zijn voldoende indicaties om de Tamil Tijgers te verdenken", aldus minister van justitie Su- bramanium Swamy. De Tijgers hebben in het verleden dezelfde techniek gebruikt om tegen standers, zoals de Indiase minis ter van defensie, uit de weg te ruimen. De Bevrijdingstijgers voor Ta mil Eelam, die op Sri Lanka te gen de Singalese meerderheid vecht voor een onafhankelijk thuisland in het noordoosten van het eiland, heeft alle betrok kenheid bij de moord ontkend. Rajiv had tijdens zijn premier schap in overeenstemming met de Srilankaanse president Jaya- wardene Indiase troepen naar het noordoosten van Sri Lanka gestuurd om de rebellie van de Tijgers te helpen onderdrukken. Inmiddels zijn die troepen al lang weer teruggetrokken. De Srilankaanse regering heeft verklaard dat betrokkenheid van de Tijgers bij de moord niet moet worden uitgesloten. Zij heeft haar volledige medewer- Slot zie pagina 3 kolom 2 HOLLUM (ANP) - Ameland worstelt met problemen door de droogte. Waterschap De Amelander Grieën vreest ern stige gevolgen voor planten en dieren als het niet gaat regenen. Door de koude, droge oosten wind en teveel zon dreigt het waddeneiland te veranderen in een woestijnachtig landschap, aldus dijkgraaf A. van Wijk uit Hollum. De veehouders kunnen door de Mijnenjagers terug uit Golf DEN HAAG (ANP) - De mijnen jagers Haarlem en Harlingen zullen in de tweede helft van ju li in Den Helder terugkeren uit de Perzische Golf waar zij bin nenkort zullen vertrekken. Het ministerie van defensie heeft dat donderdag meegedeeld. droogte het land niet beregenen. Door natuurlijke omstandighe den valt op Ameland minder neerslag dan op andere wadde neilanden. Bovendien zijn er meer zonuren. Van Wijk zegt in geen jaren zo'n „barre" toestand te hebben mee gemaakt. Naar zijn zeggen zijn de v/eilanden al roodbruin ge kleurd. Hij is zeer verontrust over de flora en fauna. „De afge lopen tijd is er veel te weinig neerslag gevallen," zegt hij. „Wij zijn daar volledig van afhanke lijk. Boeren kunnen voor het irri- geren het water niet te diep uit de bodem oppompen omdat er dan zout water naar boven komt." Bevolking en toeristen behoe ven zich trouwens geen zorgen te maken over het drinkwater. De Waterleidingsmaatschappij Friesland heeft een vorig jaar herfst een waterleiding van het eiland naar de vaste wal door het wad gelegd. In samenwerking' met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organistoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullem Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vie r weken lang vo 0 1 K» O Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisslngen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1