Koppelingsbesluit in voorjaar fIfilCillE ZEEUWSE COURAN 'N KWARTJE VOOR KOK? Congrespartij wijst weduwe Gandhi aan als nieuwe leider Haven Rotterdam twee dagen plat D'Ancona steunt herindeling van televisiezenders Zuid-Afrika verbiedt traditionele bijlen en speren van Zulu's Laatste vlucht Rajiv Gandhi ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? CDA eist lagere verhoging accijns ongelode benzine - Kabinet probeert meer mensen aan het werk te krijgen Kouder Wolkenvelden maar ook perioden met zon. Matige en vanmiddag soms krachtige noordelijke wind. Tempera- lm ra graden. 234e jaargang no. 119 ponderdag 23 mei 1991 Bel voor informatie - 01184-84317 - 01155- 8000 mm Polen Het Poolse vakverbond Solida riteit heeft gisteren zijn ongenoe gen geuit over het economisch beleid van de Poolse rege ring. Met stakingen, protestbij eenkomsten en demonstraties iverd de regering ge confronteerd met haar O falen. O KMS Door een winstdaling van 15 procent ziet De Schelde-directie zich genoodzaakt de reorgani satie van de KMS te versnellen. Het betekent vrijwel zeker een verlies van arbeidsplaatsen. In middels is het eerste M-fregat ge test en ivordt het schip vrijdag 31 mei aan de 1 1 marine overgedragen. WÊÊmmmm Ombudsman De Nationale Ombudsman heeft ernstige kritiek op de afhande ling van klachten door de regio nale inspecteur van de volksge zond.voor milieuhygiëne in Mid delburg. Aanleiding ivas een ge schil tussen een inwoner uit 's- Gravenpolder en de Watermaatschappij O WMZ. I O Atletiektitels De Marokkaan M'Barek Enzou is de nieuwe Zeeuwse titelhou der op de tien kilometer. De at leet van Dynamo'70 schudde in de eindfase van de strijd Rian van de Broeke van zich af. Met groot machtsvertoon iverd Jopie Daane op de drie kilometer Zeeuws Q kampioene. I w KAAPSTAD (UPI) - De Zuid- afrikaanse president, Frederik W. de Klerk, heeft woensdag het dragen van de voor Zulu's tradi tionele speren en strijdbijlen bij openbare gelegenheden ver boden. Dit is een belangrijke concessie aan de anti-apartheidsbeweging Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van Nelson Mandela. Door de strijd tussen ANC-aan- hangers en leden van de Inka- tha-beweging van Zulu-leider Mangosuthu Buthelezi zijn tot dusverre dit jaar bijna 800 doden gevallen en sinds het begin van hun vendetta in 1984 bijna 10.000. Een week geleden verbood De Klerk al bijna alle andere wa pens om een einde te maken aan het onderlinge geweld in zwarte woongemeenschappen. maar wilde hij de Zulu's niet beledigen door ook hun traditionele speer en bijl te verbieden. Bij manifestaties die direct voortvloeien uit hun cultuur, zullen de Zulu's volgens De Klerk hun wapens wel mogen dragen, mits dit vantevoren wordt aangemeld. Het ANC brak vorige week on derhandelingen over grondwets hervormingen in Zuid-Afrika in een poging de regering te dwin gen haar standpunt inzake de traditionele wapens te herzien. De organisatie zei de pogingen van de regering om een einde te maken aan het geweld in de woongemeenschappen niet vol doende te achten. De Klerk riep het ANC er woens dag toe op zijn boycot van een tweedaagse conferentie over het geweld, te beëindigen. De confe rentie begint vrijdag in Pretoria. „Conflicten kunnen alleen wor den opgelost als mensen met el kaar praten en niet met elkaar vechten". Zulu-koning Goodwill Zwelethi- ni riep zijn volk van zes miljoen mensen er na de uitspraak van De Klerk toe op zondag in „volle traditionele uitrusting" te ver schijnen op een massabijeen komst die hij zondag in Johan nesburg wil houden. (zie ook pagina 4) Advertentie Kamerleden, vergeet u vooral niet dat u volksvertegenwoordiger bent? IBOVAG-RAII Advertentie YOKO-900 DRAADLOZE TELEFOON: Bereik tot 700 meter; Beveiligd tegen afluisteren; Automatisch uit- schakelsysteem; 10 geheugens; Automatische nummerherhaling; Éénvoudig te installeren; Enz,, enz.» Wettelijk goedgekeurd model. Normaal-9957- Aanbieding geldig in alle Praxis filialen, zo lang fllyjhllrh cie VOorraad strekt en maximaal 1 perklant. De kist met het stoffelijk overschot van Rajiv Gandhi wordt in New Delhi de vliegtuigtrap van een Indiase luchtmacht-Boeing-737 afgedragen. Het was de laatste vlucht van de verkeersvlie ger/politicus (foto Ajit Kumar!AP) NEW DELHI - Duizenden mensen verzamel den zich woensdag op de luchthaven van New Delhi om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van Rajiv Gandhi. Naast de kist, gedrapeerd in de nationale kleuren, liep de weduwe, Sonia en haar dochter. Het in witte lakens gewikkelde lichaam werd later opgebaard in Teen Murti, de voormalige residentie van Rajivs grootvader, Jawaharlal Nehru. Ook dit tegenwoordig als museum en schrijn ingerichte huis was door dichte drom men mensen omgeven. De ceremoniële crema tie vindt vrijdag plaats in het Hindu-centrum Shakti Shtal aan de oever van de Yamauna ri vier, waar zijn eveneens vermoorde moeder en bij een vliegongeluk omgekomen broer Sanjay werden gecremeerd. De plechtigheid zal na mens Nederland worden bijgewoond door prins Willem Alexander en minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken. ROTTERDAM (ANP) - Bij de stukgoed- en container bedrijven in de Rotterdamse haven zal ook vandaag massaal worden gestaakt. Dit hebben de kaderleden van de vervoersbond FNV woensdagavond besloten. Volgens bestuurder J. Heilig moet er rekening mee wor den gehouden, dat de hele Rotterdamse haven voor de tweede dag plat gaat. Het besluit werd volgens Heilig ingegeven door het feit, dat de kader leden witheet hebben gereageerd op de weigering van de werkge versorganisatie SVZ om vanochtend te komen onderhandelen over een non-bulk cao. „Uit de houding van de werkgevers, die wel aanstaande maandag willen praten om vage procedurele afspraken te maken, spreekt een n arrogantie waar wij geen woorden voor hebben", aldus Heilig. Giste- ren ging het personeel in de haven massaal in staking. ii Troepen Irak verlaten Dahuk ANKARA (RTR) - Irak heeft er mee ingestemd om zijn militai ren en politie uit de Kurdische stad Dahuk terug te trekken en geallieerde troepen de controle over deze stad te geven, meldde een woordvoerder van de Ame rikaanse troepen in Turkije woensdag. Maandag heeft een 80 man sterk Amerikaans inspectieteam Da huk bezocht om vast te stellen hoeveel geallieerde troepen er nodig zijn in deze stad, waar vroeger ongeveer 400.000 men sen woonden. 12 DEN HAAG (ANP) - Minister D'Ancona van WVC steunt de voorgenomen herindeling van de televisie-zenders. De bespe lers van het eerste en het derde net moeten overleg gaan voeren over de positie van de kleine zendgemachtigden. Dat heeft minister D'Ancona woensdag middag gezegd op een sympo sium ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de dienst omroepbijdragen. Omroepen moeten in de toe komst per net vergaand samen werken. Volgens de minister is de gekozen indeling (met AVRO, KRO en NCRV op Nederland 1, Veronica, TROS en EO op Ne derland 2 en NOS, VARA en VPRO op Nederland 3) de beste basis voor verdere ontwikkelin gen. Deze indeling sluit naar baar mening aan bij het stromin genbeginsel van de Mediawet. Heroverweging van de plannen, zoals de vorige week door het Commissariaat voor de Media is gevraagd, acht zij zeer onver standig. Naar haar mening biedt bet advies van het Commissa riaat zeer wel mogelijheden de Verschillen op te lossen. De voor ster van de NOS zou het initia tief moeten nemen om de positie van de kleine zendgemachtig den nog eens te beoordelen. Volgens D'Ancona dienen de be spelers van de drie netten ervoor te zorgen dat de kijkers te allen tijde een werkelijke keuze kun nen maken uit het aanbod. „Dat betekent een goede naleving van het zogeheten volledig pro grammavoorschrift en meer nog een optimale coördinatie tussen de drie televisienetten", aldus D'Ancona. Een verlicht programmavoor- schift voor de bespelers van het tweede net, onderdeel van het plan-De Jong, lijkt daarmee geen steun te krijgen. Eerder liet het departement al weten de voorschriften voor kunstpro gramma's aan te willen scher pen. D'Ancona keerde zich tijdens het symposium tegen geluiden Hilversum terug te brengen tot twee publieke netten. Kunst Een werkgroep van makers van kunst- en cultuurprogramma's heeft D'Ancona woensdagmid dag een plan aangeboden voor een alternatief publiek bestel. Kern van het voorstel is de komst van één publieke zender, die zeven uur per dag in de lucht is. De zender, gefinancierd uit omroepbijdragen, moet een ster ke programmering op het gebied van kunst en cultuur, alsmede informatie en identiteits-gebon- den programma's bieden. De overige twee netten kunnen dan door commerciële zenders wor den verzorgd. DEN HAAG (ANP) - Het CDA wil voor ongelode benzine een minder grote accijnsverhoging dan het kwartje dat het ka binet voor ogen heeft. Het CDA-Kamerlid Paulis zegt dit in een eerste reactie op het rapport van het NEI over de grens- effccten van verschillen in benzineprijzen. Paulis mikt op een accijnsverhoging voor ongelode benzine van een paar centen minder. Dit gelet op het prijsverschil net Duitsland, waar als gevolg van het kwartje van het kabi net een verkleining in prijsverschil optreedt van drie cent. Het CDA heeft van meet af aan een verschil van tenminste vijf cent bepleit. Hijstelling van de accijns voor ongelode benzine lijkt in Pau l's' ogen temeer geboden als ook wordt gekeken naar het ver schil dat met België dreigt te ontstaan: 34 cent. Het CDA meent dat de accijns in de toekomst alleen extra mag worden verhoogd als de ons omringende landen ook tot een verho ging besluiten. De PvdA-fractie heeft zich tot nog toe vierkant achter het Kabinet opgesteld met een verhoging van de benzineaccijns van een kwartje per 1 juli. Het CDA erkent aan de opbrengst van de accijnsvoorstellen voor de schatkist niet kan worden getornd. dat de verhouding dreigt uit te stijgen boven de 0,86 zal worden overwogen te ontkoppelen." In de praktijk betekent dat een aanpassing gelijk aan de prijs stijging. De SER zal daar dan over moe ten adviseren. Tegelijkertijd zal dan worden bekeken hoe de pijn tussen verschillende inkomens groepen kan worden verdeeld, zodat ook werkenden een bijdra ge aan de werkgelegenheid leve ren. Met het advies van de SER op tafel en eventuele nieuwe Planbureau-cijfers, volgt een de finitief oordeel of de loonraming van het Planbureau uitgangs punt voor de koppeling zal zijn of niet. In dat laatste geval zal de aanpassing voor geheel 1992 worden vastgesteld, gelijk aan het verwachte inflatiecijfer. In het voorjaar van 1992, als er duidelijkheid is over de feitelijke stijging van de lonen (in feite de bereidheid tot matiging) en an dere ontwikkelingen die de ver houding tussen werkenden en niet-werkenden gunstig beïn vloeden en ertoe leiden dat de norm van 0.86 niet wordt over schreden, zal alsnog kunnen worden besloten tot koppeling per 1 juli 1992. De koppeling heeft betrekking op vier miljoen inkomens. Zuidkoreaanse premier wijkt voor protesten Van onze correspondent) SINGAPORE - De Zuidkore aanse president Roh Tae Woo heeft gisteren het ontslag aan vaard van premier Ro Jai Bong. De premier, die vijf maanden in functie was, stond de afgelopen weken onder druk om op te stappen in verband met de fata le mishandeling van een stu dent door leden van de geheime politie, eind april. Sindsdien zijn overal in het land gewelddadige anti-regeringsbe- togingen gehouden en hebben zeven mensen zichzelf uit pro test tegen het politieoptreden in brand gestoken. Verwacht wordt dat de presi dent het aftreden van premier Ro aangrijpt om het kabinet drastisch te wijzigen. Niet alleen om de gemoederen van de stu denten en arbeiders te sussen, maar ook in verband met be langrijke lokale verkiezingen volgende maand. laj DEN HAAG (ANP) - Een besluit e. 0m in 1992 minimumloon en uit- scft keringen volledig te koppelen Ja; aan de gemiddelde loonstijging valt pas volgend voorjaar. Voor te die tijd wil het kabinet er alles K. san doen om meer mensen aan 4 fel werk te krijgen en uit de so- dale-zekerheidsregelingen te halen, zodat er tegenover elke honderd werkenden niet meer jan 86 mensen met een uitke- dng staan. Dat beeld is thans somberder. Het kabinet kan dit niet berei- i ken zonder overleg met sociale partners, zo blijkt uit de memo rie van antwoord op het wets voorstel dat de koppeling moet- regelen en dat woensdag door minister De Vries en zijn staats- secretaris Ter Veld van sociale aken naai- de Kamer is ge stuurd. Gaat de koppeling niet door, if dan worden de uitkeringen aan- gepast aan de prijsstijging. Te- OJ. j gelijkertijd volgen er dan maat regelen om de andere inkomens te laten bijdragen aan herstel van evenwichtige sociaal-econo mische verhoudingen. Klemmend beroep Het kabinet doet opnieuw een klemmend beroep op sociale partners de inkomens te mati gen en te kiezen voor een alge mene inkomensontwikkeling die niet boven de prijsstijging uitgaat en om de nadruk te leg gen op werk en scholing. De Vries en Ter Veld verwachten hier verbetering van de werkge legenheid van (met name waar het laag betaalde arbeid betreft) en het kabinet is bereid dit te on dersteunen met lastenverlich ting in de eerste belastingschijf en een ruimere fiscale aftrek voor werkenden. De Vries en Ter Veld sluiten niet uit dat de hoge re inkomens dat moeten beta len. Het kabinet wil hierover af spraken maken met sociale partners. Beide bewindslieden willen de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden verbeteren door het beroep op Ziektewet en WAO via extra maatregelen te beperken (het volumebeleid). Na een SER-ad- vies (12 juli) valt een besluit over aanvullende maatregelen. De Vries en Ter Veld zullen met sociale partners overleggen over maatregelen ter bestrijding van het verzuim die liggen op het ter rein van de arbeidsvoorwaarden (bovenwettelijke regelingen). Deze zomer al bekijkt het kabi net of er kans van slagen is in de ze opzet en liggen er nieuwe voorspellingen van het Planbu reau op tafel. „Als er redelijker wijs moet worden aangenomen Absolute meerderheid verwacht door sympathiestemmen (Van onze correspondent) NEW DELHI - De leiding van de Congress (I)-partij heeft Rajiv Gandhi's weduwe Sonia giste ren unaniem gekozen als op volgster van haar dinsdag ver moorde echtgenoot. Er wordt gespeculeerd dat ze de benoe ming aanvaardt, maar na de verkiezingen terugtreedt. Door de voorspelde verkiezingswinst van de Congress (I)-partij, door sympathiestemmen misschien omgezet in een absolute meer derheid, maakt deze terugge trokken Italiaanse niettemin een goede kans premier van In dia te worden. Hoewel zij haar man vaak vergezelde bij officië le gelegenheden en op verkie zingsbijeenkomsten, heeft zij geen enkele politieke ervaring. De om politiek geweld zoveel mogelijk te vermijden over drie dagen gespreide parlementsver kiezingen zijn uitgesteld naai-12 en 15 juni. Afgelopen maandag werd in bepaalde delen van het land al gestemd. Er vielen toen 200 doden bij straatgevechten tussen aanhangers van diverse partijen die elkaar beschuldig den van stembusfraude. De regering heeft een speciaal. Congress (I)-partij opriep alle Tamils het land uit te zetten. De Tamil Tijgers hebben een basis in Tamil Nadu waaruit de rebel len op Sri Lanka worden ge steund in hun strijd tegen de Singalezen. Hoewel leger en politie opdracht hebben ongeregeldheden des noods gewapenderhand de kop in te drukken, zijn woensdag in een aantal steden gevechten tussen voor- en tegenstanders van Rajiv Gandhi uitgebroken. Daarbij vielen acht doden en tientallen gewonden. In oostelij ke deelstaat Andra Pradesh is voor onbepaalde tijd een avond klok ingesteld na gevechten tus sen betogers en de politie. Twee kinderen vonden daar de dood. Koningin Beatrix en prins Claus hebben woensdag condoleance telegrammen gestuurd naar de weduwe van Gandhi en de presi dent van India. Premier Lub bers, een persoonlijke vriend van Gandhi, heeft zich ook woensdag van commentaar ont houden. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei woens dag te verwachten dat de sterke Indiase democratie ook deze klap te boven zal komen. door een opperrechter geleid team ingesteld dat een onder zoek moet instellen naar de moordaanslag. Er bestaat nog steeds onduidelijkheid over de vraag wie namens welke organi satie de krachtige bom in de buurt van Rajiv heeft gebracht. Niemand heeft zich verantwoor delijk gesteld. Lanka de schuld. Ook een woordvoerder van de rivalise rende Volksbevrijdingsorgani satie van Tamil Eelam zei dat, gegeven de gebruikte techniek, de Tijgers de hand moeten heb ben gehad in de aanslag. Maar een woordvoerder van de Tamil Tijgers in Londen heeft de be schuldigingen ontkend. Tamil Tijgers De Indiase minister van Binnen landse Zaken Subodh Kant Sa- hay geeft de Tamil Tijgers uit Sri In Madras in de deelstaat Tamil Nadu kwam het woensdag tot heftige ongeregeldheden nadat de plaatselijke leider van de Sonia Gandhi (met zonnebril), die door de Congres-partij werd aan gewezen als opvolger van haar vermoorde echtgenoot, Rajiv Gand hi. Rechts Gandhi's dochter Priyanka (foto EPA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1