Schilders staken voor betere CAO Pomphouders zijn woedend Groninger Tees wordt nieuwe burgemeester Westerschouwen ïeuwe haringen jn weer te koop zeeuwse almanak Heitje Bonden tevreden over opkomst Werkgevers vinden actie onnodig Sportduikster verdronken Commissaris Delta Nutsbedrijven moet honorarium afstaan TERNEUZEN - De pomphou ders in Zeeuvvsch-Vlaanderen reageren woedend op het Ne derlands Economisch Instituut (NEI), dat heeft becijferd dat de accijnsverhoging op benzine in Nederland geen nadelige gevol gen heeft. Ook G. P. Ververs, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen, zet vraagtekens bij hel rapport dat dinsdag werd gepresenteerd. „Er deugt niets van die cijfers. Iedereen die het narekent zal dat met me eens zijn." Volgens een rapport van het in stituut, dat dinsdag naar de Tweede Kamer werd gestuurd, zal de verkoop van benzine in ons land toenemen na de ac cijnsverhoging van een kwartje. Het NEI onderkent dat pomhou- ders in het grensgebied met Bel gië wel last zullen hebben van de maatregel. Omdat het verschil in benzine prijs zo'n dertig cent zal bedra gen in het voordeel van België, lopen de Nederlandse pomphou ders in de grensstreek naar ver wachting zestig miljoen liter om zet per jaar mis. Maar, stelt het NEI. door de teruggang van de verkoop in Duitsland wordt er per saldo vijftien miljoen liter meer in Nederland verkocht. „Ik trek de waarheid en de objec tiviteit van dat rapport ernstig in twijfel", zegt W. J. M. M. de Block, pomphouder in Hulst. „De Raad van State heeft vorige week nog gezegd dat de accijns verhoging heroverwogen moet worden als de pomphouders er financieel de dupe van worden. Minister Kok heeft dat gewoon naast zich neergelegd. En cjan komt het NEI ineens met dat rapport aanzetten..." De Block ziet zijn klanten al naar België vertrekken. „Dan komen ze terug uit Antwerpen met een volle tank en een pond kaas. Want niet alleen wij. nee ook de middenstanders krijgen last met de accijnsverhoging." Boodschappen Het NEI denkt c}at het wel mee zal vallen met de nadelige effec ten. Het instituut beaamt dat veel mensen tanken in het bui tenland combineren met bood schappen doen. Maar dat zal na 1 juli met de accijnsverhoging voorbij zijn, stelt het NEI. „Ne- Slot zie pagina 15 kolom 1 111111111111111111111111111 In het Bevelandse gezin hebben de twee jong sten (6 en 8 jaar) sinds kort de aan- trekelijke kanten van het in stituut Heitje voor een Kar weitje ontdekt. Met grote gretigheid bieden zij het ouderpaar zeer regel matig aan enige huishoude lijke bezigheden le verrich ten. Maar voor niks gaat de zon op. Daar zijn ze al ach ter. Voor het tratisport van een lege fles naar de glasbak brengen zij een kwartje in rekening, het voeren der kippen kost twee dubbeltjes en voor de somma van tien cents dekken zij gaarne de tafel. Soms echter, wanneer er wat grotere werkzaamhe den uitgevoerd moeten wor den, dient er over de hoogte van de vergoeding onder handeld te worden. Zoals gisteren, toen hen verzocht werd de kamer te stofzui gen. „Hoeveel", informeerden zij op zakelijke toon, „krijgen wij daarvoor?" Een kwartje, meer kon er niet af. De tivee jonge ondernemers keken zeer misprijzend. En protesteerden heftig: ..Kom nou, het is geen Hei voor een Karwei." zeeland WOENSDAG 22 MEI 1991 VLISSINGEN - Ruim honderd jeeuwsëschilders hebben dins dagmorgen het werk neerge- egd om een betere CAO af te dwingen. De bonden zijn zeer te- rcden over de opkomst en ver nachten dat het aantal stakers inde loop van de week nog toe 'lan Zeeuwse ambulancedienst en noorden van le Westerschelde ,1 BOES - Het algemeen bestuur an ile ambulancedienst De Be- felanden wil meedenken met Je provincie om te komen tot en Zeeuwse ambulancedienst (en noorden van de Wester- schclde. Maar het is nog te troeg om nu al een uitspraak te doen over de verdeling van jiandplaatsen voor ziekenwa gens. lat is de reactie van het alge- neen bestuur op het Provinciaal jntwerpplan Ambulancehulp- 'erlening dat dinsdag in Goes er sprake kwam tijdens een ver kering van de ambulance dienst. De dienst wil eerst de re- ultaten van nader onderzoek [wachten voor zij definitieve [spraken doet. Ook wil zij we en wat de financiële gevolgen ijjn van de samenvoeging van lerse diensten. zal nemen als de werkgevers niet bereid zijn toe te geven. Werkgevers vinden de staking overbodig en stellen dat de par tijen best uit onderhandelings punten die nog op tafel liggen kunnen komen. Volgens de hout- en bouwbon den FNV en CNV dreigt er vooral gevaar voor oudere en minder gezonde werknemers, omdat bonden en werkgevers het niet eens kunnen worden over de dif ferentiatie van de ziektewetpre mie. Als de werkgevers hun zin krijgen, zo heeft een vorige week gepubliceerd onderzoek aange toond, wordt 25 procent van de oudere en zwakke werkgevers met ontslag bedreigd. Andere punten van onderhande ling zijn een looneis van 4 pro cent, arbeidstijdverkorting en automatische prijscompensatie. Die zaken zijn volgens FNV-dis- trictsbestuurder H. Lenting in andere CAO's in de bouwsector al lang geregeld. Zijn collega T. J. van Rijssel van de hout- en bouwbond CNV voegt daar aan toe dat de werkgevers over ver schillende zaken niet eens wen sten te praten. Dat waren onder meer voorstellen over het ge bruik van milieuvriendelijker materialen en over de toepas sing van stoffen die minder scha delijk zijn voor de gezondheid van de schilders. Ook onbe spreekbaar waren suggesties over ouderschapsverlof. De stakende schilders en hun collega's van kantoor, die in de zelfde CAO-onderhandelings- ronde meedoen, konden zich in schrijven in Sluiskil, Middel burg en Vlissingen. Dinsdag meldden zich in Zierikzee 13 sta kers, in Sluiskil 25 en in Middel burg 81. In Zeeland werken naar schatting 800 schilders. Veel van hen waren van te voren door kaderleden van de bonden telefonisch op de hoogte ge bracht van de naderende acties. Het probleem met schilders is namelijk dat ze voornamelijk in kleine bedrijven werken en dik wijls meteen vanuit hun huis op karwei gaan. Daardoor komt er niet zo veel van overleg met col lega's. Ze werken doorgaans in kleine ploegen en zijn op die ma nier moeilijk te vinden voor de kaderleden. Directeur E. de Cock van het ge lijknamige schildersbedrijf in Middelburg vindt de staking on nodig. Hij vertelde zeer ver baasd te zijn over de staking om dat volgens hem de verschillen best te overbruggen waren. De Cock: „Het is toch altijd een kwestie van geven en nemen. Wij hebben als werkgevers conces sies gedaan op het gebied van verschuiving van de ATV-dagen en ten aanzien van de bereke ningswijze van de prijscompen satie. En meningsverschillen hou je toch." Vastgelopen Volgens de bonden hebben zich in heel Nederland 2.300 schilders als staker laten inschrijven. Vol gens de werkgevers waren het er overigens maar een paar hon derd en is de actiebereidheid niet denderend. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de in totaal 35.000 werknemers in het schil dersbedrijfliepen 6 mei vast. De bonden stelden daarop de werk gevers een ultimatum dat vorige week vrijdag afliep. Op de val reep lieten de werkgevers weten dat ze het overleg wilden herope nen, maar de ondernemers ver bonden daar volgens de bonden zoveel mitsen en maren aan dat de vakbonden geen heil zagen in verder overleg. STAVENISSE - De 31-jarige Geffens uit Hoboken is zaterdag in Stavenis- een duiktocht ver heeft de exacte oor van het ongeluk nog niet vaststellen. Wel is dui- dat de duikster onder wa- mondstuk verloor en daarna in paniek raakte. Zij was op dat moment aan het duiken in 't Keten ter hoogte van de Ire- nehoeve. Nadat de vrouw uit het water was gehaald werd zij ver voerd naar ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom. Latei- werd zij overgebracht naai- de Stuivenberg in Antwerpen waar zij overleed. Bij het actiesteunpunt in Zierikzee schreven zich dinsdag 13 schilders als staker in (foto Willem Mieras) D66-raadslid Ovaa: MIDDELBURG - Het hono rarium dat de Middelburgse vertegenwoordiger in de raad van commissarissen van de NV Delta Nutsbedrij ven ontvangt, moet in de ge meentekas worden gestort. Dat stelt drs W. Ovaa, frac tievoorzitter van D66 in een ontwerp-raadsbesluit. Hij vraagt de Middelburgse ge meenteraad via een brief zijn voorstel te ondersteu nen. Burgemeester mr Chr. G. J. Rutten is voorgedragen voor een zetel in de raad van commissarissen. De NV Delta Nutsbedrijven wil de leden van de nieuwe raad van commissarissen een honorarium toekennen van tienduizend gulden per jaar en een vaste onkosten vergoeding van jaarlijks tweeduizend gulden. Reis kosten worden apart be taald. Op dit moment krij gen de commissarissen een presentiegeld van tweehon derd gulden en dertig gulden onkosten per vergadering. De reiskosten worden ver goed op basis van de rijksre geling. Het honorarium van de acht provinciale commissarissen zal in de provinciekas wor den gestort. Voor de ge meenten ligt dat anders: zij mogen zelfs beslissen wat hun vertegenwoordiger met het geld doet. Uitspraak raad In de brief herinnert D66 aan een raadsuitspraak van fe bruari 1987. Daarin is be paald dat raads- en college leden, die zitting hebben in gemeenschappelijke rege lingen en besturen van over heidsbedrijven, die (be- stuurs-Jfunctie bekleden uit hoofde van hun raadslid maatschap. Voor dat werk ontvangen zij al een vergoe ding. Collegeleden krijgen voor hun werk een salaris. Ovaa schrijft in de brief de indruk te hebben gekregen dat het huidige college van burgemeester en wethou ders. dat in 1990 aantrad, er een andere opvatting op na houdt. „Een tijdje geleden heeft het college een voorstel om het raadsbesluit te ver anderen teruggetrokken", aldus Ovaa. Met de brief, die inmiddels op de raadsagenda van 27 mei is geplaatst, hoopt Ovaa voldoende steun te krijgen voor zijn voorstel. Zijn voor nemen is al aan de orde ge weest in een onlangs gehou den vergadering van de com missie financiën. Benzinerapport deugt niet Wens vertrouwenscommissie vervuld Walzel (links) van Dow Benelux liet zich de maatjesha- smaken tijdens een feestelijke presentatie in Biervliet, de waar het haringkaken is uitgevonden (foto Camile Schel- wijze blijft typisch Nederlands. Het kaken, het schoonmaken en pekelen van de vis aan boord, is uitgevonden rond 1398 door Wil lem Beukelszoon uit Biervliet. Misschien wordt de presentatie van het maatje daarom in Bier vliet wat uitbundiger gevierd dan elders in Zeeland. Volgens traditie wordt de haring gegeten bij het standbeeld van Beukelszoon. Hier liet directeur Walzel van Dow Benelux het eer ste maatje in zijn mond glijden. Ter gelegenheid van de vierde presentatie schonk het haring- comité, waaronder restaurant De Landbouw, de gemeente een nieuwe waterpomp. Vandaag is het comité aanwezig op de Hol land Manifestatie in Brugge. In Vlissingen werd voor de eer ste keer een presentatie gehou den door restaurant De Gevan gentoren en vishandel Janssen. VV V-directeur Jacobs mocht hier het spits afbijten. In ver band met het overlijden van wethouder W, Wisse werd het eerste maatje wel wat minder uitbundig gevierd dan gepland. De horecavereniging in Sluis bood loco-burgemeester J. du Fossé de eerste Hollandse Nieu we aan. Daarna werd het feest voortgezet bij het Carillon op de Grote Markt. Vanmiddag om 17.30 uur houdt restaurant De Stadsschuur in Goes een haring party. Burgemeestersvrouw A. Seinstra-Dubbelman is de ere gast. BURGH-HAAMSTEDE - De Groninger Harm Tees (44) is per 1 juni benoemd tot burge meester van Westerschou wen. Tees was tien jaar burge meester van Oosterbroek (Gr) en werkte de afgelopen ander half jaar bij het kabinet van de Groningse commissaris van de koningin. In Wester schouwen is de benoeming van de VVD'er goed gevallen. Tees' oude gemeente is wat in wonertal betreft goed te verge lijken met zijn toekomstige ge meente; Oosterbroek telde voor de herindeling 5300 men sen, Westerschouwen nu ietsje meer. Na de herindeling in 1990 werd Tees geen burge meester van de nieuw gevorm de gemeente, naar eigen zeg gen omdat toen de politieke kleur telde van de drie kandi daten die in de race waren. De opvolger van de gepensio neerde mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer kent Zeeland alleen van bezoekjes aan vakantievierende familie. De negen dagen die hem nog resten totdat hij burgemeester is van Westerschouwen, gaat Tees zich verdiepen in het the ma recreatie. Hij moet een he le omschakeling maken: „Ik was burgemeester in Gronin gen, waar je het toerisme aan alle kanten wil bevorderen. En ik word burgemeester van Westerschouwen, waar juist het tegenovergestelde speelt. Ik zou dus zeggen: laat diege ne die teveel is in Zeeland, maar naar Groningen gaan." Blij Tees' echtgenote is, net als hij, bijzonder blij met de benoe ming. Het echtpaar heeft drie kinderen (21,18 en 15 jaar), van wie waarschijnlijk alleen de jongste dochter meegaat naar Westerschouwen. Waar het ge zin gaat wonen - Westerschou wen heeft geen ambtswoning - weet Tees nog niet. De Westerschouwse bestuur ders zijn blij met de benoe ming. vooral omdat de voor dracht van de vertrouwens commissie is gevolgd. „Dit is perfect", roemt wethouder en loco-burgemeester ir C. W. Veerhoek (VVD) de keuze. „Het is precies wat ik en wat de vertrouwenscommissie wil den." Ook de voorzitter van de ver trouwenscommissie. J. van den Berge (SGP/RPF/GPV) is juni de nieuwe burgemeester van Westerschouwen Harm Tees is met ingang van 1 foto Jan Willem van Vliet tevreden. „Ik vind het bijzon der fijn dat er naar ons is ge luisterd. Ik was een beetje bang dat men andere mensen zou noemen." Ginjaar Met die andere mensen wordt met name het VVD-kamerlid Ginjaar-Maas bedoeld. Haai sollicitatie naar de functie van burgemeester van Wester schouwen werd reeds enkele maanden geleden bekend. Dat ze het uiteindelijk niet is ge worden. is volgens leden van de vertrouwenscommissie vooral te wijten aan haar leef tijd: Tees is veel jonger. Mevrouw Ginjaar zegt desge vraagd dat ze het jammer vindt niet te zijn benoemd. Dat zij gezien haar leeftijd geen tweede termijn zou kun nen blijven, vindt ze niet zo'n goed argument, omdat een jonger iemand ook na één ter mijn vertrokken kan zijn. CD A-fractievoorzitter A. J. Padmos erkent dat. „Iemand die jong is en kruiwagens heeft, hou je toch ook niet te gen." Padmos betwijfelt ach teraf of de leeftijdsgrens een volgende keer weer gesteld moet worden. Overigens is hij 'volop content.' met de benoe ming van de Groninger. Het spreekt in Tees' voordeel, vindt Padmos, dat de boeren zoon affiniteit heeft met land- bouwkringen. En dat de nieu we burgemeester meelevend kerklid is - vrijzinnig her vormd - bevalt de CDA'er. net als zijn collega van de reforma torische fractie, zeer. Ook in PvdA-kringen heerst tevredenheid. Fractievoorzit ter J. C. Hendrikse vindt Tees 'acceptabel genoeg' voor Wes terschouwen. Dat hij geen Zeeuw is. deert Hendrikse niet. „Het is misschien wel eens nuttig dat hij niet uit Zee land komt, zo kijkt ie er toch met een frisse blik tegenaan." iINGEN - Ze zijn er weer. :hte Hollandse Nieuwe. iaS l'ggen ze bij de visboe- -i verschillende regio's in *eland werden gisteren de eer- 'f haringen verschalkt door fominente gasten. Van Bier- ,le'' tie bakermat van het ha- Ugkaken, tot Vlissingen. Zee- was in de ban van de latjesharing. Je pakt 'm bij de staart en laat n naar binnen glijden. Zonder PJes. En als het kan met een toskorenwijn erbij." Zo eet vis- ("clelaar k. Janssen een Hol- ndse Nieuwe. De eerste htjes zijn weer te koop voor geveer drie gulden. Volgens iners zijn ze pas over een paar ken op hun best. Dan wordt de Konninginneharing uit dozen fejwij] de nationale presentatie afspeelde op de veiling in Meveningen. deden verschei- lene Zeeuwse handelaren hun 'Stom de eerste maatjes op tijd Pde plaats van bestemming te njgen. Pas toen het eerste em- lertje werd geveild, konden zij lun slagslaan. Dit jaar nam Pie- er van Vollenhoven de op- engst (83.000 gulden) in ont- ^igst voor het Nationale onds Sport Gehandicapten. enemarken igenwoordig komt zeventig «•cent van alle haring uit De nmarken, maar de bereidings-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9