pzc Huizenkoper krijgt bedenktijd Commissie wil aantal technische studierichtingen sterk beperken Nederlander dronk meer koffie en thee Bij Tsjernobyl geen sterke toename van ernstige ziekten Betere combinatie onderwijs en topsport Chaos door stakingen in Polen binnen- en buitenland Drie dagen om transactie weer ongedaan te maken het weer v in zeeland^' ...en in europa |jHN HAAG (ANP) - Huizenko- Lfskrijgen in de toekomst drie Jjagen bedenktijd, waarbinnen de koop weer ongedaan kun- ji maken. Zo kunnen over klaste beslissingen worden te- |,(ngegaan. Minister Hirsch gallin (Justitie) en de staatsse- Lretarissen Van Rooy (Econo- Lsche Zaken) en Heerma '(Volkshuisvesting) hebben hier door een wettelijke regeling in flémaak. [«bewindslieden willen huizen kopers verder het recht geven 5 procent van de aanneemsom vaneen woning bij oplevering in tehoLiden. Dat bedrag wordt ge deponeerd bij een notaris, die pas aan de aannemer uitbe laait als eventuele gebreken zijn hersteld. fan Rooy maakte dit dinsdag Ofkend bij de presentatie van sn modelregeling voor de ver- et koop van huurwoningen aan de i' bewoners, die de koepels van 'woningcorporaties en de consu mentenvereniging Eigen Huis Kin overeengekomen. Set de maatregelen, waarover binnenkort een brief naar de Ts-eede Kamer gaat, komen de AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlanders zijn ook vorig jaar «eer meer koffie en thee gaan drinken. De consumptie van koffie per hoofd van de bevol king steeg in 1990 van 7,96 naar i kilo en van thee van 640 ir 677 gram. Alleen de Fin- i, Zweden, Denen en Noren drinken nog meer koffie dan wij,zo blijkt uit het jaarverslag de Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Thee pakkers. De consumptie van koffie in ons land is afgezien van een terugval door de oorlog in 1940-1945 in de- eeuw gestaag gegroeid. In 1935 verbruikte iedere Nederlan der nog 3,5 kilo koffie. In totaal werd vorig jaar 151.529 ton niet- gedecafemeerde groene koffie ierd tegen 137.895 ton in 1989, een stijging van bijna 10 procent. Ook de invoer van ca feïnevrije koffie steeg verder van 6953 ton naar 6980 ton. Grootste leverancier van koffie is Colom- g ■- bewindslieden tegemoet aan de wensen van consumentenorga nisaties. Over het inhouden van een deel van de aanneemsom bij de koop van een nieuwe woning wordt al jaren onderhandeld door de marktpartijen. Van Rooy maakt zich echter ..zorgen" over het uitblijven van resultaten. Daar om komt ze nu zelf met een wet telijke regeling. De modelregeling van Eigen Huis en de koepels voor corpora ties NCIV en Nationale Woning raad dient als handleiding voor de verkoop van huurwoningen door corporaties. Staatssecreta ris Heerma heeft aangekondigd dat die verkoop de komende ja ren moet stijgen van circa 1500 tot zo'n 10.000 per jaar. De modelregeling voorziet er in dat huurders die hun huis kopen goed worden geïnformeerd over de procedure. Ook krijgen zij een onderhoudsrapport van hun wo ning, zodat ze weten voor welke kosten ze in de toekomst worden geplaatst. Niet in de overeen komst opgenomen gebreken ko men tot drie jaar na aankoop LONDEN (RTR) - Sinds de ramp met de Sovjetkerncentra- IebijTsjernobyl eind april 1986 valt er geen opmerkelijke toe van ernstige ziekten te be speuren bij bewoners die bin nen een straal van 500 kilome- lerbij de centrale wonen. Dat is volgens het Britse dagblad Fi nancial Times de conclusie, van ten internationaal onderzoek naar de gevolgen van de radio actieve neerslag die ontstond nade ontploffing van de centra le in Tsjernobyl. Aan liet onderzoek (het Interna tionale Tsjernobyl Project) werd deelgenomen door 200 artsen uit 2Överschillende landen en zeven internationale instituten, waar onder de Wereld Gezondheids organisatie. Het onderzoek, op Gemeente vrijuit affaire zwart uitbetalen werk UTRECHT (ANP) - De recht bank in Utrecht heeft dinsdag de voormalig burgemeester en bee wethouders van de ge beente Montl'oorl vrijgespro ken van zwart uitbetalen van "verwerk gedurende een jaar. «'aardoor de fiscus 25.000 gul den misliep. Weliswaar was er sprake van on- ^fgvuldig handelen, maar de .rechtbank achtte niet- bewezen dut de bestuurders opzettelijk leiding hebben gegeven aan het d'tbetal^n van zwart geid. Te- §en hen was een voorwaardelij- kegevangenisstraf van twee we- ken en een geldboete van twee duizend gulden geëist, irer ambtenaren werkten in hun Mijetijd de administratieve ach- 'orstand weg die was ontstaan JP de afdeling sociale zaken. Daar was haast mee. omdat de ?omeentelijke herindeling van Montfoort destijds met rasse treden naderde. Het was de bedoeling dat de ambtenaren een vooraf vastge- s'cld bedrag zouden krijgen dat d® gemeente zou verrekenen "set de fiscus. Belasting en pre ses zijn echter nooit afgedra gen. Volgens de gemeentebe stuurders verkeerden zij in een •®er hectische periode" met de gemeentelijke herindeling voor te deur en een burgemeester die °P bet punt van vertrekken stond. voor rekening van de corporatie. De regeling voorziet verder in bedenktijd voor de koper. Volgens directeur H. van Herwij nen van Eigen Huis zou de rege ling moeten worden overgeno men door beleggers, die ook re gelmatig huurwoningen aan de bewoners verkopen. Van Hei-wij nen vindt verder dat de overheid corporaties meer ruimte moet geven om in de sociale koopsec tor actief te zijn. Die wens leeft ook de bij de cor poraties zelf. Volgens directeur N. van Velzen willen de woning bouwverenigingen zich onder meer gaan bezighouden met de bouw van goedkope sociale koopwoningen en de aan- en ver koop van woningen in oude stadscentra. Het uitbreiden van het taken pakket van corporaties is „on- bia (27 procent van het totaal), gevolgd door Afrika, Brazilië en andere Latijnsamerikaanse lan den. Kleine boeren De rechtstreekse aankopen van leden van de Vereniging bij klei ne koffieboeren bedroegen vorig jaar ruim 4,2 miljoen ton. bijna 3 procent van de totale invoer. De leverancierslanden waren Brazi lië, Colombia, Costa Rica, Gua temala en Mexico. Het resultaat bleef achter bij de verwachtingen. Dit lag niet aan de bereidheid koffie te kopen van kleine boeren, maar aan het feit dat er enkele maanden geen koffie beschikbaar was. Er wor den nu weer aanzienlijke hoe veelheden door Nederlandse branders gekocht. Nederland voerde vorig jaar 26,4 miljoen ton thee in. De belang rijkste landen voor Nederlandse thee zijn Indonesië, Argentinië, Kenia en Zuid-Afrika. Temidden van topsporters Ben van der Burg (1, schaalster) en Pernette Osinga (r, schermster) nam minister D'Aneona het rapport in ontvangst (foto Myra SteensiANP) RIJSWIJK (ANP) - De mogelijkheden voor jeugdige topsporters de beoefening van hun sport en onderwijs te combineren, wor den groter. Minister d'Ancona van WVC heeft dat dinsdag in Rijswijk aangekondigd. Het rapport Topsport, Opvoeding en Onderwijs, samengesteld door onderzoekers van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, signaleert een aantal knelpunten in de maatschappelijke, onderwijskundige en sporttechnische bege leiding van jonge topsporters. In het onderzoek werden 233 jeugdige topsporters tussen de twaalf en achttien jaar van elf landelijke sportorganisaties on dervraagd. Het rapport beveelt ondermeer aan, in navolging van de topsportklas op Papendal, ook andere voortgezet-onderwijs instellingen de mogelijkheid te geven voor topsporters af te wij ken van de bestaande regels, wat betreft lesprogramma's en exa mens. Daarnaast bevelen de onderzoekers aan die onderwijsfaci liteiten regionaal te spreiden. Minister d'Ancona en staatssecre taris Wallage van onderwijs staan positief tegenover de adviezen in het rapport. Voorlopig tot 1995 is een aantal scholen toestemming verleend de lesprogramma's zodanig in te richten dat jeugdige topspor ters zo goed mogelijk kunnen leren, trainen en aan wedstrijden deelnemen. Het is de scholen toegestaan het eindexamen te spreiden over twee jaar. Bij de vaststelling welke jeugdige sportbeoefenaar wordt beschouwd als topsporter, zal het Nederlands Olympisch Comité worden ingeschakeld. verzoek van de Sovjetunie, vond plaats onder auspiciën van de Verenigde Naties. In de Financial Times van dins dag staat dat het onderzoek heeft aangetoond dat kinderen die het meest hebben blootge staan aan het gevaar van radioactieve besmetting over het algemeen gezond zijn. De ge zondheid van de meeste volwas senen laat te wensen over, maar volgens de onderzoekers is het twijfelachtig of dat valt toe te schrijven aan de Tsjernobyl- ramp. Leukemie Er is geen opvallende toename geconstateerd van kanker, leu kemie of andere ziekten die met radio-activiteit in verband kun nen worden gebracht. Ook het aantal misvormingen bij pas ge boren baby's is niet aantoon baar gestegen. Wel constateren de onderzoekers een wijdver breide angst en wantrouwen on der de bevolking over de door de overheid getroffen maatregelen. In het artikel in de Financial Ti mes komen experts op het ge bied van radio-actieve straling aan het woord die zeggen dat er varingen met andere nucleaire ongevallen hebben aangetoond dat het meer dan vijfjaar duurt alvorens bepaalde ziekten zich manifesteren. Een man pikt met zijn privéauto, al dan niet tegen vergoeding, mensen op die vergeefs op de bus wachten foto Janek Skarzynsk.ilEP A WARSCHAU (RTR) - Een staking van bus- en trambestuurders heeft in de Poolse hoofdstad Warschau voor de ernstigste verkeerschaos sinds jaren geleid. Veel inwoners besloten we gens de staking de auto te nemen, waardoor opstoppingen ontstonden. Alle toegangswe gen tot het centrum van Warschau en vijf van de zes bruggen over de Vistula raakten ver stopt door de verkeerschaos. De staking van het openbaar vervoer betekent een nieuwe beproeving van de 1,7 miljoen in woners van Warschau. In de stad wordt al zes dagen geen vuilnis meer opgehaald. De straten liggen vol met rottend vuil. De stakingen zijn een voorbode van acties die de vakbond Solidariteit vandaag wil houden. Het wordt het eerste optreden van de vakcen trale tegen de regering waarin ook leden van de politieke organisatie van Solidariteit zitting hebben. DEN IIAAG (ANP) - Het aantal technische studierichtingen in het hoger beroepsonderwijs moet drastisch worden beperkt. De veertig bestaande studie richtingen moeten worden on dergebracht in zes nieuwe rich tingen. Over de programma's van die zes richtingen moeten door de betrokken hogescholen afspraken worden gemaakt. Dit schrijft de verkenningscom missie techniek in een rapport dat zij dinsdag heeft aangebo den aan de vereniging van hoge scholen. de HBO-raad. Elk van de zes nieuwe richtingen moet uit drie delen bestaan: een basisprogramma, een meer toe gespitst programma en een aan tal afstudeerrichtingen of spe cialisaties. De voorgestelde rich tingen zijn: laboratorium- en procestechnologie, bedrijfskun de, proces- en produktiebeheer. elektrotechniek, civiele tech niek (techniek en omgeving) en informatica. De beperking van het aantal richtingen is nodig om het hoger technisch onderwijs beter af te stemmen op de arbeidsmarkt, aidus de commissie. Er zijn meer ingenieurs nodig en de afgestu deerden dienen zowel all-round als gespecialiseerd opgeleid te zijn. Daarnaast moeten zij na hun opleiding beschikken over bij voorbeeld sociale en commu nicatieve vaardigheden. Het aanbod aan richtingen in het hoger technisch onderwijs beantwoordt op dit moment on voldoende aan deze vragen van de arbeidsmarkt, schrijft de commissie, Het niveau van de opleidingen is vaak hoog, maar zij zijn te veel naar binnen (op de aangeboden specialisatie) en te weinig naar buiten <op de toe komstige werkomgeving) ge richt. De commissie, die werd voorge zeten door de oud-voorzitter van de metaalwerkgevers ir. W. J. ter Hart. signaleert een enorme toe name van het aantal technische studierichtingen in het hoger be roepsonderwijs. Naast de veer tig formeel erkende richtingen, ontstonden in de afgelopen ja ren talloze afstudeervarianten, die stuk voor stuk eigenlijk stu dierichtingen zijn. Gevolg is een grote versnippe ring over „veel opleidingen met een relatief klein aantal studen ten". De deskundigheid en de beschikbare voorzieningen la ten vaak te wensen over. Boven dien is onduidelijk in hoeverre de verschillende studierichtin gen van elkaar verschillen en wat het eindniveau van de oplei dingen is. De beperking tot zes nieuwe stu dierichtingen moet deze situatie verbeteren. Zaligmakend is de indeling volgens de commissie overigens niet. De HB O-raad moet de „herprofileringsopera tie" uitvoeren in overleg met de betrokken hogescholen. De in deling zou daarbij de „werkhy pothese" moeten zijn. WOENSDAG 22 MEI 1991 ontkoombaar" nu het rijk de verantwoordelijkheid voor de volkshuisvesting steeds meer decentraliseert, aldus Van Vel zen. Hij vreest zelfs een „nieuwe woningnood" als corporaties niet meer ruimte krijgen om hun cliënten te bedienen. Vandaag Na cle opklaringen van dinsdag- middag wordt vandaag toch aanmerkelijk meer bewolking aangevoerd, waaruit in de och tend ivat motregen kan vallen. Dit wordt veroorzaakt door een zioak koufront, dat om het standvastige hogedrukgebied. zuid van Ierland, heentrekt en ons in de tweede helft van de ochtend passeertHierdoor komt dan iveer een einde aan de korte periode van warmere tem peraturen. doordat na passage van het front de wind weer naar het noordwesten ruimt, waar- doort koelere lucht ons kan be reiken. Vandaag bereikt de tem peratuur nog waarden van 16 graden, maar de komende da gen wordt het aanmerkelijk koe ler. De ivind zal vanochtend westelijk zijn. rond kracht 4 Bft. In de middag noordivestelijk, kracht 4 tot 5 Bft. Nautisch bericht Wind: roest, kracht 4, in de mid dag noordwest 4 tot 5 Bft., zicht: matig, in de middag goed, tem peratuur kustwater11 graden, afwijking waterstanden: een ge ringe verhoging, maximum gof- hoogte monding Scheldestij dens hoogwater 's middags rond driekioart meter. Vooruitzichten Voor morgen: opklaringen en ovenoegend droog. Geleidelijk koeler. De middagtemperatuur komt donderdag niet hoger dan 13 graden en 's nachts daalt het kwik tot een graad of 7. De wind is meest zwak tot matig uit noor delijke richting. Voor vrijdag tot en met zondag: hogedruk boven Britse eilan den. Zwakke tot matige noord tot noordwestelijke wind. Naast wolkenvelden ook opklaringen en droog. Maximum tempera tuur rond 14 graden, minimum rond 6 graden. 23 mei Zon Maan ZON EN MAAN op 0535 onder 2138 op 1628 onder 0306 Hoog water Woensdag 22 mei Vlissingen Tcrneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West. Donderdag 23 me Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 9.56 189 22 28 161 10.15 214 22.48 185 11.06 256 23.41 224 10.05 144 22.35 113 11.25 149 23.50 119 11.25 166 23.55 135 11 30 161 23.55 130 11.05 188 23.35 168 11.25 212 23.55 192 12.16 252 00 46 231 11.20 143 23 45 119 12.35 149 00.55 124 12.40 166 12.40 160 Laag water Woensdag 22 mei uur cm uur cm Vlissingen 3.46 203 16.15 157 Tcrneuzen 4.10 217 16 40 170 Bath 5.05 245 17.36 196 Roompot-buiten 3.45 158 17.00 117 Zierikzee 4.55 166 17.45 127 Yerseke 5.00 178 17.45 138 Philipsdam-West. 5 00 172 17.50 132 Donderdag 23 mei Vlissingen 5.05 199 17.47 161 Terneuzen 5.25 212 17.54 173 Bath 6.18 239 18.56 199 Roompot-buiten 525 154 18.15 120 Zierikzee 6.10 164 18.55 130 Yerseke 6.10 174 19.00 140 Philipsdam-West 6.15 169 19.00 136 Groen licht voor uitlevering van IRA-verdachte DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Kosto (justitie) heeft toestemming verleend voor de uitlevering van Sean Hick (30), één van de vrijgesproken ver dachten van de op 27 mei vorig jaar gepleegde moord op twee Australische toeristen in Roer mond. Dat heeft het ministerie van justitie dinsdag bekendge maakt. De uitlevering van Hick was door de Roermondse rechtbank in februari 1991 toelaatbaar ver klaard. De feitelijke uitlevering- van Hick aan Duitsland zal ove rigens pas plaatsvinden als het hoger beroep dat door de Roer mondse officier van justitie Lau- men tegen zijn vrijspraak is in gesteld. is behandeld en een eventueel opgelegde straf door Hick in Nederland is ondergaan. Tot. dat moment blijft Hick in uitleveringsdetentie. Vorige maand werd omtrent de uitlevering van een ander ver meend IRA-lid, Paul Hughes (27), een zelfde beslissing geno men. Het hoger beroep van het openbaar ministerie tegen Hug hes, Hick en de eveneens vrijge sproken Donna McGuire (24) dient 3 juni bij het Gerechtshof van Den Bosch. Ook tegen de veroordeling'van de vierde ver dachte in deze zaak, Gerard Har te (27), die tot achttien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, dient 3 juni het hoger beroep van het openbaar ministerie. Harte is ook zelf in hoger beroep ge gaan. Regering van SPD en FDP in Rheinland-Pfalz MAINZ (AFP) - De nieuwe pre mier van de Duitse deelstaat Rheinland-Pl'alz, Rudolf Schar- ping, heeft dinsdag een regering van sociaal-democraten en libe ralen geformeerd. Het is voor het eerst in 44 jaar dat de twee partijen in deze deel staat een coalitie aangaan. Rheinland-Pfalz gold als een bastion van de christen-demo cratische CDU van bondskanse lier Helmut Kohl. De Duitse re geringsleider was er zelf premier van 1969 tot 1976. Bij de verkiezingen van 21 april verwees de sociaal-democrati sche SPD de christen-democra ten naar de oppositiebanken. De SPD behaalde bijna 45 procent van de stemmen en koos na af zonderlijke onderhandelingen met de liberalen en de Groenen voor de liberale FDP. ■Bron; KNMl'ANI' bewolking nrtJÏÏlTM itkw. al en loe onweer een bul opklaringen windrichting hagel ml» L lage-druk zonnig ik. mistbanken H hoge-druk verplaaislngs- *"richtlng zonnig Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Canarische Eilanden en Madei ra: Op Madeira en langs de noordkusten van de Canarische Eilanden wolkenvelden, aan de zuidelijke stranden overwegend zonnig. Middagtemperatuur rond 23 graden, op Madeira en kele graden lager. Spanje en Portugal: Droog en zonnig. Langs de noordkust en aan de Costa Brava liggen de maxima tussen 21 en '23 graden, op de Balearen en langs de zuid oostelijke Costa's wordt het nog iets warmer, in het zuidelijke binnenland komt het kwik tot 30 graden. Frankrijk: Vrij zonnig maar in het noorden en noordoosten ook wolkenvelden. Temperatuur da lend naar rond 15 graden langs de kusten van het Kanaal en naar ruim 20 graden in Midden- Frankrijk: langs de Franse Mid dellandse Zeekust geen veran dering in temperatuur, Zwitserland: Af en toe zon, Ge leidelijke daling van tempera tuur, in het noorden tot onder de 20 graden. Oostenrijk: Veel bewolking. Hoofdzakelijk in het noorden en oosten, in Karinthie ook af en toe zon. Op woensdag maxima rond 25 graden, vanaf donder dag koeler. Italië: Eerst overwegend zonnig, op donderdag in het oosten en zuidoosten meer bewolking en mogelijk later op de dag een bui. Middagtemperatuur tussen 22 en 25 graden. Belgie en Luxemburg: Wolken velden en praktisch overal droog. Na woensdag daling van de temperatuur naar ongeveer 15 graden. Duitsland: Op woensdag veel bewolking en in het noorden af en toe wat regen, op donderdag van het noorden uit brekende bewolking maar kouder. Denemarken: Wisselend be wolkt en op woensdag een kleine kans op een bui. Vooral langs de kusten van Jutland staat een harde en koude noordwestelijke, later noordelijke wind. Noorwegen en Zweden: Woens dag veel bewolking, langs de Noorse westkust en rond de Bot- nische Golf perioden met regen, op donderdag in het Noorse bin nenland en het westen van Zwe den opklarend maar koud met maxima van een graad of 7 in La pland tot 11 in het zuiden van Scandinavië. Britse Eilanden: Wolkenvelden maar ook regelmatig wat zon en droog. Middagtemperatuur 12 graden iri Schotland en een graad of 17 langs de Engelse zuidkust. Weerrapporten 21 mei 20 uur Amsterdam zwaar bew. °C 16 Aberdeen half bew. 15 Athene onbewolkt 18 Barcelona onbewolkt 16 Berlijn licht bew. 17 Budapest zwaar bew 19 Bordeaux onbewolkt 25 Brussel licht bew. 20 Cyprus onbewolkt 18 Dublin onbewolkt 18 Frankfurt half bew. 20 Genève onbewolkt' 19 Helsinki zwaar bew 9 Innsbruck half bew.' 2 Istanbul licht bew. 1A Klagenfurt licht bew 23 Kopenhagen zwaar bew. 16 Las Palmas onbewolkt 27 Lissabon onbewolkt 26 Locarno onbewolkt' 22 Londen zwaar bew. 23 Luxemburg half bew. 21 Madrid licht bew 25 Malaga onbewolkt 20 Mallorca onbewolkt 20 Malta onbewolkt 17 Moskou regenbui 13 München half bew. 18 Nice licht bew. 18 Oslo half bew. 17 Parijs half bew. 22 Praag zwaar bew.' 17 Rome onbewolkt 17 Split half bew.' 21 Stockholm licht bew. 16 Warschau half bew.' 15 Wenen half bew.' 20 Zurich onbewolkt' 19 Tunis onbewolkt 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5