Gandhi laatste telg Nehru-dynastie PZC Pressie VS en oprukkende rebellen verjagen Mengistu Amerika Gezondheidszorg Italië speeltuin van de politici Britse regering wil pitbulls verbieden opinie en achtergrond Overleven Congrespartij India zonder bindende factor onzeker WOENSDAG 22 MEI 1991 De greep van de Nehru- dynastie op de macht in In dia is voorbij. De familie, die de laatste tijd door drama is ach tervolgd. leverde via de Con grespartij premiers die 38 van de 44 jaar dat India onafhanke lijk is, het land bestuurden. De draad die de familie aan het hoogste ambt verbond in de grootste democratie ter wereld knapte dinsdag toen Rajiv Gandhi de dood vond bij een bo montploffing in de zuidelijke staat Tamil Nadu. Menigeen betwijfelt of de Con grespartij kan overleven zonder de scepter in handen van een Jid van de Nehru-dynastie, en houdt er ernstig rekening mee dat de partij in stukken uiteenvalt nu Rajiv Gandhi er niet meer is. Alleen Gandhi's zoon Rahul, die af en toe campagnebijeenkom sten bezocht, zou de politieke rol van de familie kunnen overne men. Maar hij is nog maar 17. De dynastie heeft vaak te maken gehad met controverses. Rajiv's moeder Indira Gandhi, de doch ter van Jawaharlal Nehru, die premier was van de onafhanke lijkheid in 1947 tot zijn dood in 1964. kondigde in 1975 de staat van beleg af die haar haast dicta toriale bevoegdheden gaf. Toen ze twee jaar later verkie zingen uitschreef, werd de Con grespartij voor het eerst sinds de onafhankelijkheid uit de macht gestemd. Ze verloor haar eigen zetel in het parlement. Rajiv Gandhi leidde de Congres partij in november 1989 naar de nederlaag in een sfeer van be schuldigingen van corruptie en onbekwaamheid. Maar de dynastie bleef meer dan 40 jaar lang een beslissende factor in de Indiase politiek. Campagne Rajiv Gandhi met zijn moeder en voorgangster als leider van de Congrespartij. Indira Gandhi werd in 1984 door extremistische Sikhs vermoord {foto AP) Rajiv was intensief campagne aan het voeren om de macht te heroveren toen hij gedood werd. Opiniepeilingen gaven aan dat de Congrespartij na het stem men op zondag de grootste par tij zou zijn, zonder dat ze een par lementaire meerderheid zou be halen. Rajiv was de niet-politieke Gandhi, die gelukkig was als pi loot tot zijn jongere broer Sanjay de dood vond bij een ongeluk met zijn kleine vliegtuig toen hij er capriolen mee uithaalde bo ven New Delhi. Zijn moeder, de toenmalige pre mier Indira Gandhi, drong er bij Rajiv op aan de prominente rol 77* en paar dagen geleden Ui keerde ik terug van een reis je door de Verenigde Staten. Ik was er al eens eerder geweest, in dit enorm grote land, dat door sommigen als het land van de onbegrensde mogelijkheden en door anderen als een „aircondi tioned nightmarewordt be schouwd. Twee jaar geleden bleef mijn reisdoel beperkt tot Boston en Cape Cod. Ik herinner me nog de groeiende ongerust heid waarmee ik het gesprek aanhoorde dat twee Amerika nen naast mij in het vliegtuig voerden. De een. een zwaarlijvi ge man van middelbare leeftijd, somde alle veiligheidsmaatrege- len op die hij tegen inbrekers had getroffen: met behulp van dubbele sloten, grendels, die- venklauwen, schrikdraad en een waakhond had hij zijn huis in een vesting veranderd. Zijn vrouwelijke gesprekspartner gooide er nog een schepje boven op: nadat er bij de buren was in gebroken, had. haar man een machinepistool gekocht, dat nu grijpklaar onder hun bed lag. Als ik het al niet wist, dan maak ten hun ivoor den mij wel duide lijk dat Amerikanen zich door grote gevaren omringd voelden. Gerrit Jan Zwier Toen ze hoorden dal ik op weg was naar Boston, voorzagen ze me onmiddellijk van een hand vol praktische tips. Ik moest me onder geen beding in de zwarte wijken in het zuidelijke stads deel ivagen. De Italiaanse en Chinese buurt kon ik ook beter links laten liggen. Verder was het bijzonder onverstandig je 's avonds te voet in de stad te wa gen. want dan verliet het schuim der natie zijn hol en heerste in de duistere straten de wet van de jungle. Dit keer was ik onderweg naar een oude studievriend, die mij had gevraagd om samen met hem een reis door het zuiden van de Verenigde Staten te maken. Dick T. woonde al negen jaar in dit land; hij was er gepromo veerd op een studie over het Ier se platteland, en doceerde nu aan de Universiteit van Indiana. Zijn colleges gingen niet over Ierland en evenmin over gehei me genootschappen, heksen en aiidere boeiende onderwerpen die lot de handbagage van de antropoloog behoren, maar over misdaad en rechtspraak. Zijn studenten bleken grote be langstelling te hebben voor de gruweldaden die in de annalen van Sanjay over te nemen in de Congrespartij die India naai' de onafhankelijkheid leidde en sindsdien de belangrijkste poli tieke groepering gebleven is. Rajiv nam het ambt van premier over enkele uren nadat Indira in oktober 1984 vermoord was door sikh-lijfwachten. Ze brachten haar om uit wraak vier maanden nadat ze het leger opdracht had gegeven gewapenderhand op te treden tegen de Gouden Tempel van Amritsar, de heiligste plaats voor de sikhs die door separatis tische sikhs gebruikt werd als hoofdkwartier. Ongeveer 1000 mensen, van wie veel pelgrims, werden gedood en enkele van de heiligste plekken in het grote complex werden zwaar beschadigd. van de geschiedenis staan opge tekend en voor de psychologie van moordenaars. Toen de man uit Philadelphia, die op de lieenvlucht mijn buur man was, hoorde dat ik naar het „oude zuiden!' zou gaan, waarschuwde hij me meteen voor het gevaarlijke New Or- learis. Bepaalde delen van de stad waren ook overdag in han den van rovers en andere straat schenders. Blijf tussen de men sen, ried hij mij aan, en dwaal 's avonds nooit alleen door de stralen van deze swingende stad. Volgens hem behoorde New Orleans met Washington, Neiv York, Detroit en Atlanta tot de gevaarlijkste steden van Amerika. Dick kon mij dat later bevestigen: per honderdduizend inwoners werden er in Washing ton jaarlijks 84 mensen ver moord, in New Orleans 61. Voor de laatste stad komt dat onge veer 'neer op een moord per dag. Ik heb hier geen statistische ge gevens over Amsterdam bij de hand, maar ik kan mij niet voor stellen dat onze hoofdstad een zo hoge gruwelscore haalt. Levy Dat het onderwerp misdaad al weer zo snel kwam bovendrij ven, had alles te maken met het oponthoud op Schiphol. Ieder een zat op zijn plaats, behalve een zekere meneer Levy. Steeds weer werd via de intercom aan deze passagier gevraagd zich in de cockpit te melden, maar me neer Levy trad niet naar voren. Toch was hij de veiligheidscon trole gepasseerd, had hij zich la ten inchecken en had hij zijn kof fer op de transportband ge plaatst. „Vraagt u. zich nu ook aj ivat er in die koffer zit?'hoor de ik opeens naast mij, en zo raakte ik met mijn buurman in gesprek. Er ging een zucht van verlichting door hel vliegtuig toen de gezagvoerder aankon digde dat de bagage van de ver dwenen passagier uit het ruim zou worden verwijderd. Later keek menigeen naar een film ivaarin het bloed herhaal delijk tegen de muren omhoog spatte. Het thema komt zo vaak in Amerikaanse jilms voor dat hel wel naar iets essentieels in de Amerikaanse maatschappij moet verwijzen. Het gaat daar bij steeds om normale mensen die ineens veranderen in levens gevaarlijke seriemoordenaars. Een schoolmeisje begint haar fa milie uit, te moorden: een oude vrouw hakt met een kapmes op iedereen in die bij haar aan de deur belt en een saaie kan toorklerk trekt opeens ver krachtend en slachtend door het land. Eenmaal op Amerikaanse bo dem, kostte het. me moeite om niet elke plek te herkennen als een lokatie uil een misdaadfilm. De moord op Indira Gandhi leid de tot anti-sikh-rellen in New Delhi, waarbij ongeveer 3000 sikhs doodgeslagen en verbrand werden. Uitbarstingen Hier en daar is men bang dat het tot dezelfde uitbarstingen van geweld komt na de moord op Ra jiv, en de politie van New Delhi en in een aantal aangrenzende staten is meteen in staat van verhoogde paraatheid gebracht. Nehru, een in Groot-Brittannié gevormde advocaat die de stijl van een op en top Britse heer had. schiep de hoofdlijnen van beleid die nu pas langzaam be ginnen te veranderen. Hij legde de nadruk op staats toezicht op basisindustrieën en stevige bescherming tegen bui tenlandse concurrentie ten ein de een economie te scheppen die zichzelf bedruipt en tot doel heeft de levensstandaard van de massa van de Indiase armen te verhogen. Rajiv Gandhi werd geboren op 20 augustus 1944 in Bombay. Hij kreeg een opleiding aan de ex clusieve Doon School en stu deerde enkele jaren aan het Tri nity College in Cambridge, ove rigens zonder een graad te beha len. Verder studeerde hij werk tuigbouwkunde aan het Impe rial College in Londen. Tijdens zijn studiejaren in Groot-Brit- tannië ontmoette Rajiv zijn Ita liaanse vrouw, Sonia Maino, de dochter van een Turijnse indus trieel. Ze trouwden in 1968 in New Delhi en kregen twee kinde ren: een zoon en een dochter. Van 1971 tot 1981 werkte Rajiv als piloot bij Indian Airlines. Al wilde geen van zijn politieke tegenstanders dat Rajiv Gandhi vermoord werd, veel van hen hadden lang gestreden voor een eind aan de greep op de macht door de Nehru-dynastie. Veel ervaren politici verlieten de Congrespartij, van wie enkelen hun weg naar de top geblok keerd zagen door een Gandhi. Vishwanath Pratap Singh, die eens Gandhi's minister van fi nancien en van defensie was, stapte in 1987 op nadat collega's een spaak hadden gestoken in een campagne tegen de alom aanwezige corruptie. Pratap vormde een Nationaal Front van kleine partijen dat Gandhi bij de laatste verkiezin gen uit de macht verdreef, voor namelijk op een programma van beschuldigingen van corruptie aan het adres van Gandhi en de Congrespartij, die Gandhi fel ontkende. Pratap verloor vorig jaar de macht en hij vecht nu om die te rug te krijgen. Hij verloor een deel van zijn partij, maar wist een alliantie te smeden met de twee belangrijkste communisti sche partijen van India. Allebei wilden ze een nederlaag- van de Congrespartij die Gandhi in verlegenheid zou brengen en machtige regionale partijbazen er toe zou brengen hem ten val te brengen (RTR) Van onze correspondent Frans van den Houdt) Over hei karakter van de gisteren af getreden en gevluchte president Mengistu Haile Mariani van Ethiopië is iedereen het eens: een man van staal, een meedogenloze onplezierige vent, een sol daat in hart en nieren en de leider van een van de meest rigide en brute regimes in de wereld. Mengistu werd ook niet gezien als iemand die vrijwillig de macht zou opgeven, ook al was de grond onder zijn voeten nog zo heet. Zowel de bevolking als Westerse di plomaten reageerden dan ook verrast en enigszins ongelovig op het nieuws van zijn vertrek. De Ethiopische leider overleefde tijdens zijn veertien jaar regeren maar liefst negen coup-pogingen, wist steeds weer zijn persoonlijke autoriteit te her stellen. simpelweg door zijn naaste con currenten uit de weg te ruimen, en slaag de er ondanks vele militaire nederlagen en toenemende onvrede ook in het leger te vriend te houden. Waarom nam hij dan toch de wijk naar Zimbabwe? Dat komt voor een belangrijk deel door de druk die de Verenigde Staten de laatste tijd op Mengistu hebben uit- goefend. De VS, die als bemiddelaar zal optreden bij de volgende week te begin nen vredesonderhandelingen, is het blijk baar met de rebellen eens dat vrede in Ethiopië niet mogelijk is zolang Mengistu in het zadel zit. Met geen enkele andere internationale bondgenoot meer in de buurt om op terug te vallen, was een vreedzame door de Amerikanen aange moedigde aftocht kennelijk toch aantrek kelijker dan een door rebellen teweegge brachte bloedige val. Zijn leven-was hem blijkbaar toch liever dan de macht. Ook al heeft Mengistu nimmer enig respect'ge toond voor een mensenleven. Haile Selassie Mengistu Haile Mariam kwam in 1977 op 38-jarige leeftijd aan de macht in Ethio pië. nadat een groep militairen drie jaar eerder een eind had gemaakt aan het 44- jarige bewind van keizer Haile Selassie. Als er één Afrikaans land was dat een re volutie hard nodig had. dan was het Ethiopië wel, heette het in internationale commentaren. Haile Selassie en zijn kei zerlijke familie hielden er een feodaal sys teem op na en leefden in ongekende weel-., de, terwijl de burgers min of meer als sla ven werden behandeld en het land verder wegzakte in armoede. De onvrede binnen het leger, die incidenteel al naar buiten was gekomen, leidde tot Mengistu's coup toen de provincie Wollo in 1973 door droogte werd getroffen en de regering het feit geheim wilde houden. Zeker 200 men sen overleden, terwijl de keizer zich liet fo tograferen omringd door grote hoeveelhe den voedsel. De euforische reacties over de machts overname verdwenen al snel toen de ware aard van het nieuwe regime aan het licht kwam. Mengistu Haile Mariam en het hoofd van de militaire junta introduceer- De gevluchte Ethiopische president Mengistu (foto AP) den een orthodox marxistisch-leninis- tisch systeem dat vanaf het begin tot aan het eind korte metten heeft gemaakt met iedere tegenstander. De eerste slachtof fers waren honderden leden van de keizer lijke familie en Ethiopiërs die nauwe ban den met hen onderhielden. Zij en duizen den als contra-revolutionairen gedood verfde burgers werden in koelen bloede vermoord. Vele burgers en militairen zou den volgen. Meedogenloos Over Mengistu's eigen meedogenloze op treden doen vele verhalen de ronde. Zo zou hij. toen een lid van zijn regering de overheidsterreur ter sprake bracht, een geweer hebben gepakt, achterover in zijn stoel hebben geleund en de man zonder pardon in het hoofd hebben geschoten. En toen Eritrese rebellen dreigden zijn vrouw en kinderen te gijzelen, reageerde hij koeltjes met: ,,Ga je gang. kook ze maar in olie, wat maakt mij dat nou uit". Mengistu's val werd ingeluid met het ein de van de koude oorlog en de val van de communistische regimes in Oost-Europa. De Sovjetunie, lange tijd Ethiopiës be langrijkste bondgenoot, draaide de geld kraan dicht en zette de leveranties van militair materieel stop toen het inzag dat de zich al tientallen jaren voortslepende burgeroorlogen in de noordelijke provin cies Eritrea en Tigre niet gewonnen kon den worden. Rebellen Vanaf dat moment ging het bergafwaarts met het Ethiopische leger, het grootste in Afrika. Veldslagen werden verloren, stra tegisch belangrijke steden moesten wor den opgegeven en drie rebellenlegers ruk ten verder op in de richting van de hoofd stad Addis Abeba. Het moreel van de mili tairen daalde naar een dieptepunt en het leger zakte langzaam in elkaar. Tegelijkertijd groeide onder de bevolking de onvrede over Mengistu's regerende Ar beiderspartij, over de gedwongen herves tigingen, het economische beleid, en over de onmacht van de regering om de armoe de en de steeds terugkerende droogte en hongersnood adequaat te lijf te gaan. De Ethiopische leider heeft nog even ge probeerd het tij te keren door in de inter nationale stroom van hervormingen mee te roeien door economische veranderin gen aan te kondigen en de bevolking een meer-partijenstelsel in het vooruitzicht te stellen, maar het mocht niet baten. Men gistu moet koste wat kost weg, hebben de diverse rebellengroeperingen de afgelo pen weken steeds harder geroepen. Dat bleek uiteindelijk niet aan dovemansoren gezegd. (Van onze correspondent Eelco van der Linden in Rome) Driekwart van de patiënten in de Italiaanse openbare ziekenhuizen laat zich verzor gen door familieleden of moet een beroep doen op zijn mede patiënten. Bijna de helft neemt van huis lakens, slopen en be stek mee. Er is behoefte aan 20.000 man verplegend perso neel, maar 38.000 gediplomeer de verplegers en verpleegsters doen (zinloos) administratief werk, bedienen slagbomen of staan achter de bar van het zie kenhuis. De bareigenaar blijkt echter manager te zijn en de portier de rechterhand van de directeur-geneesheer. In de Italiaanse gezondheids zorg is dus iets mis. En zoals al tijd het geval is in Italië, moet de schuld worden gezocht bij de po litici, die.zich hebben genesteld in elk onderdeel van de gezon- heidszorg. Dat was niet moeilijk, omdat het systeem een op maat gesneden kostuum is voor het traditionele Italiaanse cliëntè- le-stelsel. Ruim 12 jaar geleden werd de Italiaanse gezondheidszorg ge nationaliseerd. naar het voor beeld van de Britse 'National Health Service'. Ze moest zorg bieden gebaseerd op 'solidari teit en afgestemd op de lokale behoeften'. Een gezondheids zorg op maat, dicht bij de men sen, Het Italiaanse grondgebied werd verdeeld in 673 USL's (Uni- ta Sanitaria Locale - lokale me dische eenheden), waaronder ziekenhuizen, eerste-hulppos- ten en andere medische voorzie ningen vallen. Het bestuur van elk USL werd toevertrouwd aan een 'parlementje' van lokale po litici, onder leiding van een pre sident. Solidariteit en lokale behoeften bestaan inderdaad nog steeds, maar hebben betrekking op de intense liefde die het dienst doende personeel van de zieken huizen heeft voor zijn politieke beschermheer die in het bestuur van de USL zit. Dezelfde liefde heeft die beschermheer voor veel inwoners uit het USL-ge- bied, die hij rijkelijk beloond in de vorm van baantjes of bevor deringen in het ziekenhuis. Maar ook heeft hij miljoenen te vergeven aan leveranciers van medische apparatuur, schoon maakbedrijven of hoveniers. Een goedheiligman? Nee, hij doet dit alles alleen in ruil voor steekpenningen, en vooral stem men, die hem ver, zelfs tot in het parlement, kunnen brengen. De USL blijkt dikwijls een spring plank, vooral voor haar presi dent, naar een prachtige politie ke carrière. Alleen de dienstver lening en dus degenen die het ongeluk hebben in een bed van een openbaar ziekenhuis te be landen, betaalt de rekening. Voorkeurstemmen Neem het ziekenhuis Cardarelli in Napels, een van de grootste van de stad. Het ontbreekt er aan alles, maar vooral aan perso neel, 1300 personen in totaal. Normaal gesproken worden voor banen bij de overheid con coursen uitgeschreven (waarop duizenden reageren, terwijl al lang vast staat wie de baan krijgt), maar in Napels gebeurt dat zelfs niet. De president van de USL wacht namelijk al ruim een jaar op vervroegde parle mentsverkiezingen. Hij kan zo veel meer voorkeurstemmen verzamelen in ruil voor banen. Die verkiezingen zijn uitgeble ven en zullen waarschijnlijk pas volgend jaar plaatsvinden. Er dus tobt het ziekenhuis voort. Er is in de Italiaanse ziekenhui zen een schreeuwend gebrek aart personeel, maar ook zitten dui zenden personen op de verkeer de plaats. Vorige maand kwam aan het licht dat in het Romein se Universiteitsziekenhuis Um- berto acht brancarddragers het hadden gebracht tot manager. Zonder opleiding, zonder ooit aan een concours te hebben meegedaan, zijn ze daar beland, Op basis waarvan? Natuurlij^ politieke vriendschappen. En zo heeft Italië een gezond heidszorg (jaarlijks kosten: 120 miljard gulden), die alleen maar dient om het cliëntèle-stelsel m] stand te houden. Gevolg: cor-j ruptie, wanbeleid en een dienst verlening waar de honden geenl brood van lusten. Talloos zijn de' 'spookziekenhuizen'. die ooit] zijn gebouwd maar door politie ke strijd, bureaucratische blun ders of simpele malversaties niet kunnen worden afgebouwd eni bemand. Sterven op de gang Ondertussen sterven in de wel in' bedrijf zijnde ziekenhuizen men-; sen op een tochtige gang en wachten anderen uren op een verpleger of dokter. Het enige wat de patiënten overblijft om, een redelijke behandeling te' krijgen, is het toeschuiven van. een envelop met inhoud, wat het zuiden een op de vijf en in het noorden een op de twintig p tien ten doet. Anderen zijn e dwongen zich in een dure privé- kliniek te laten verzorgen, die' wordt bestierd door dezelfde specialist die je nooit op zijn post in hét openbare ziekenhuis aantreft. Dus, zou je zeggen, gooi die poli tici uit de besturen en een hoop ellende wordt de wereld uitge- holpen. Inderdaad is dit het lu mineuze idee van de liberale mi nister van gezondheid, De Lo renzo. Zijn wetsontwerp is al vijf keer getorpedeerd en even z veel keren opnieuw voorgesteld en alles bij elkaar al twee jaar on derweg in de parlementaire mo len. Maai' er gloort licht. Voor 151 juni aanstaande moeten de pre sidenten van de USL's zijn ver vangen door managers, met mi-; nimaal 5 jaar ervaring in het be drijfsleven en in het bezit van een universitaire titel. Ziekenhuis ziek Een revolutie, een aardschok, wat zal het teweegbrengen? Bij na 700 presidenten (waarvan 44 procent christen-democraten) komen op straat te staan. De zie kenhuizen krijgen een heuse ba lans, die aan het einde van het, jaar sluitend moet zijn; dure ma chines die nu in een kelder staan te verroesten, zullen echt moe ten worden gebruikt. Dat is toch te mal? De politieke klasse heeft dan ook al haar antwoord gevon den. Het oude USL-bestuur wordt na-I melijk een garantie-comité (ca deau van de parlementaire poli tici) dat de algemene lijnen moet uitstippelen. Ook mag het de lijst met kandidaten voor de ma nagerfuncties opstellen. De af-1 gelopen weken zijn die garantie-1 comité's zelf gevormd. Alles is verlopen volgens de bekende re gels. De waarde van een USL en de geldende politiek machtsver houdingen waren bepalend voor het toewijzen van de zeven plaatsen per USL. In de komende weken zal het be stuur van de regio de managers kiezen. De kans dat een echt 'kleurloze' manager zal worden gekozen, lijkt minimaal, dat is de belangrijkste garantie die het comité kan geven. De politici gaan door de deur naar buiten en komen via het raam weer bin nen. En het ziekenhuis I ziek. (Van onze correspondent Cees van Zweeden in Londen Veertien jaar nadat het eer ste exemplaar in Engeland werd ingevoerd, gaat de Britse regering de pitbull-terriër ver bieden. De regering zal nog deze week een wetsontwerp voorbe reiden. Behalve de pitbull-ter riër zal ook de Japanse Tosa, een beest ter grootte van een ezel, in de ban worden gedaan. Afgelopen zaterdag werd een zesjarig meisje in Bradford door een pitbull-terriër gegrepen en ernstig verminkt. Het kind was met enkele vriendinnetjes in een park aan het spelen toen het beest zonder aanleiding aanviel. Vier volwassen mannen hadden een kwartier nodig om Rifeksa- na Khan uit de kaken van het beest te bevrijden. Het kind, dat maandag nog steeds op de inten sive care lag, had gebroken rib ben, een doorboorde long, een gebroken neus, gebroken tan den en 25 diepe wonden op haar rug. Minister Baker van binnenland se zaken weigerde kort tevoren nog een verbod op het bezit van de beesten te overwegen. Maai de golf van verontwaardiging die door het land sloeg, bracht hem snel op andere gedachten. Het grote probleem bij elk ver bod is dat het voor de rechter on mogelijk is om vast te stellen of een bepaalde hond een pitbull- terriër is. De vechthond is een kruising van de Staffordshire bull-terriër. de Engelse bull-ter- riër en de Engelse mastiff. Hij vormt geen ras. De Britse regering zou dit pro bleem willen omzeilen door de bewijsplicht bij de eigenaren te leggen. De wet zal waarschijnlijk alle honden verbieden die 'be kend staan als Amerikaanse pit bull-terriërs' of 'lijken op Ameri kaanse pitbull-terriërs'. Eigena ren van verdachte honden moe ten vervolgens bewijzen dat hun hond niet in een van deze cate gorieën valt. Japanse Tosa Het verbod op het bezit van de hond kan betekenen dat 10.000 pitbull-terriers vernietigd moe-: ten worden. Van de Japanse To sa, een nog gevaarlijker beest, zou pas een exemplaar in het land zijn. Daarnaast zal de in voer van deze vechthonden als mede het fokken ervan verbo den worden. De regering beslist deze week ook over eventuele maatregelen tegen andere gevaarlijke hon den, zoals rottweilers. Eigenaren van deze beesten zouden ver-, plicht kunnen worden ze te muil korven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4