pzc Ex-leiders DDR opgepakt PZC ïerste Kamer Swingt Simons ot overleg EG PvdA wil binnen vier jaar af van algemene huurverhoging %an Dossiers Tökes in bos ANC eist verbod )p dragen speer in ïeel Zuid-Afrika Zulu's assegaai Rajiv Gandhi binnen- en buitenland Vluchtvliegtuig Russen stond klaar voor Stoph en Kessler jfS somber vaiver overleg morgen Waterzuivering Avebe in gebruik CAO-akkoord bij Shell WOENSDAG 22 MEI 1991 Tegenvaller belastingen 3,5 miljard DEN HAAG (GPD) - Mi nister Kok (financiën) heeft vorig jaar een te genvaller bij de belas tinginkomsten gehad van 3678 miljoen gul den. Dit definitieve cij fer blijkt uit het Be- heersverslag Belasting dienst 1990 dat gisteren naar de Kamer is gezon- den. Uit het verslag wordt duidelijk dat de belas tingdienst er niet in is ge slaagd doelstellingen bij de controle van belastin gaangiften te halen. Kok haalde vorig jaar 1,3 miljard gulden meer aan btw en accijnzen binnen D dan voorzien. Bij de be- lastingen op inkomen, winst en vermogen trad ,tje; I een tegenvaller op van keigel vijf miljard gulden. (Van onze correspondent) BERLIJN - De vroegere Oost- duitse minister-president Willi Stoph en de ex-minister van de fensie Kessler zijn in de nacht van maandag op dinsdag gear resteerd. De 76-jarige Stoph en de 71-jarige Kessler worden er van verdacht samen met de vroegere DDR-leider Honecker verantwoordelijk te zijn voor het schietbevel aan de Muur. Verder werden nog twee vroege re leden van de Nationale Veilig heidsraad, Strelitz en Albrecht, opgepakt. Alle vier arrestanten waren in 1974, toen het schietbe vel werd uitgevaardigd,, lid van deze commissie, die onder voor zitterschap stond van de naar Moskou gevluchte ex-staats- en partijleider Erich Honecker. 311 j ITRECHT (ANP) - De directie NS is somber over de kans het komend overleg morgen e ,r( et de vakbonden over extra rï'" iligheidsmaatregelen voor de 1 eei nducteurs snel tot resultaten ies idt. grar 'ens een brief - waarin de vakbon- ,or.l! n worden uitgenodigd voor ;r 51 i overleg - constateert de NS- erle' p dat het nieuwe eisenpakket was iarmee de vakbonden komen 'der stoelt op „een emotionele r 1,1 in op een rationale basis", i Ik ,1(,H nderhandelaar Korteweg van Vervoersbond FNV zei in een actie op de NS-brief dat NS de en eutel voor het welslagen van n it overleg in handen heeft. „Als directie verder de knip op de irtemonee houdt en zegt dat er Ihalve het toegezegde geld sen cent extra in de veiligheid Y® m het personeel gestoken kan irden, dan staan we zo weer ,e" liten. Dan komen er niet alleen ei: sties. Maai- dan moet NS ook '°rt ior langere termijn rekening öe mden met ernstig verstoorde ^ar beidsverhoudingen binnen !tbedrijf. eer vrijheid ziekenfondsen .vil J 19 S SN HAAG (GPD) - Staatsse- ctaris Simons (volksgezond- T^,!id) heeft een gevoelige neder- ag geleden in de Eerste Ka- Er. De Senaat keerde zich gis- .ren tegen een wetsvoorstel, aarin ziekenfondsen meer ijlleden krijgen om afspraken maken met artsen en ander nbieders van zorg. De staats- cretaris moet eerst met de EG an overleggen over zijn voor mens. Simons legde zich daar I9t< et moeite bij neer. o1 moeten ziekenfondsen nog 21^ ntracten afsluiten met alle in ^;in gebied gevestigde zorgver- jiers. In het wetsvoorstel van vervalt die 'contracteer- r Eht'. In plaats daarvan mogen ekenfondsen contracten gaan puiten op basis van de aange- ien kwaliteit. Daarnaast mo- op basis van vooraf be dside maximumtarieven, over arkp PriJS onderhandelen. de Eerste Kamer keerden en WD (een meerderheid) keihard tegen het wetsvoor- Woordvoerders van PvdA bus Honecker had 17 jaar geleden in een eind vorig jaar opgedoken document vastgelegd dat bij il legale grensdoorbraken zonder pardon van vuurwapens gebruik moest worden gemaakt. Bij vluchtpogingen aan de Duits- Duitse grens vonden meer dan 200 mensen de dood. De DDR- machthebbers hebben altijd ontkend dat er een schietbevel bestond. Generaal Kessler, een van de naaste medewerkers van Honec ker, zou vlak voor zijn vlucht naar de Sovjetunie zijn gearres teerd. De Berlijnse politie, die lucht had gekregen van zijn plannen, sloot maandag de toe gangswegen naar het Russische militaire vliegveld bij Zossen hermetisch af en controleerde alle auto s. ook die van Sovjet- russische militairen. Uit ver schillende bronnen verluidde dat de Russen een vliegtuig klaar hadden staan om Kessler en eventuele andere vluchtelin gen naar de Sovjetunie te bren gen. Kuur Kesslers advocaat deelde mee dat zijn cliënt niet wilde vluch ten, maar op uitnodiging van de Russische minister van defensie een vier weken durende ge- zondsheidskuur in de Sovjetu nie zou ondergaan. De tip dat hij wilde vertrekken, kwam van het Duitse ministerie van buiten landse zaken. Of Stoph ook plannen had om het land te verlaten, is twijfel achtig. De Berlijnse senator voor justitie mevrouw Limbach verklaarde dat de andere drie zijn opgepakt omdat het gevaar bestond dat zij zouden vluchten nadat ze hadden gehoord dat Kessler opgepakt was. Stoph, net als Kessler eens lid van het almachtige Oostduitse Politburo, was van 1976 tot 1989 minister-president en plaatsver vangend staatshoofd. Kessler leidde vanaf 1985 het ministerie van defensie. Albrecht was par tijsecretaris van Suhl en Strelitz was generaal in de Nationale Volks Armee en plaatsvervan gend minister van defensie. Na de val van het Oostduitse re gime zaten Willi Stoph en Kess ler enkele weken in voorarrest, maai- werden vrijgelaten omdat er geen concrete beschuldigin gen tegen hen konden worden ingebracht. Op deze nieuwe ar restatie had niemand gerekend, zeker niet nadat vorige week het vroegere Politburolid en voorzit ter van de eenheidsvakcentrale FDGB, Harrie Tisch, na een jaar voorarrest op vrije voeten werd gesteld. Oud-minister van Defensie Heinz Kessler. Voormalig DDR-premier Willi Stoph. (Van onze correspondente BUDAPEST - Een groep van zo'n vijftig Roemeense en buitenlandse journalisten is maandag begonnen met het opgraven van zeven ton do cumenten van de voormalige Secu- ritate. De papierstort, die ook stuk ken van na de val van dictator Ceausescu zou bevatten, werd ge vonden door het oppositiedagblad Romania Libera. De documenten liggen begraven in een bos in de buurt van het voorma lige buitenverblijf van Ceausescu. Onder de papieren zouden zich ou de dossiers bevinden over dominee Tökes en andere Hongaren in Roe menië. Maar er zouden ook stukken bij zit ten over de Nationale Liberale Par tij, een van de grotere oppositiepar tijen. Die ^tukken zouden uit het partijkantoor zijn gestolen door de mijnwerkers die vorig jaar juni op verzoek van president Iliescu ge welddadig orde op zaken kwamen stellen in Bukarest. De stukken zouden vorig jaar juni in het bos zijn begraven. Journalisten bezig met selecteren van de gevonden documenten (foto AP) en D66 uitten grote bezwaren. Steen des aanstoots vormden twee door de Tweede Kamer in het wetsvoorstel aangebrachte wijzigingen. In de ebrste plaats ging het daar bij om de bepaling dat het aan bieders van zorg die geen con tract sluiten met een zieken fonds, verboden werd de maxi male prijs voor verleende dien sten te vragen. Hun tarief zou maar 80 procent mogen zijn van het maximaal toegestane. Ten tweede keerde de Senaat zich te gen het werken met vooraf be paalde budgetten per sector in de gezondheidszorg of per voor ziening. In de Eerste Kamer bestond al gemeen de indruk dat beide wij zigingen in strijd zijn met het EG-recht dat een vrije concur rentie vastlegt. De Senaat eiste nader overleg van Simons met de EG. Ook werd om een advies van de Raad van State gevraagd over het door de Tweede Kamer zo fundamenteel gewijzigde wetsvoorstel. TER APELKANAAL - Koningin Beatrix stelde gisteren in Ter Apelkanaal de zuiveringsinstal latie oppervlaktewater van de aardappelmeelfabriek Avebe in gebruik. Met de ingebruikname is de complete waterzuivering van de aardappelmeelfabriek rond. J.P. Poutsma (1, voorzitter directie) en A.J. Brouwer (r, voorzitter bestuur) leggen de koningin uit hoe de waterzuivering werkt (foto Karei ZwaneveldlANP) Vrouw berooft postkantoor met doos rijst RIJSWIJK (GPD) - In Rijswijk, bij Den Haag, is dinsdag een overval gepleegd op een post kantoor in de V en D waarbij een vrouw de loketbediende be dreigde met een doos met rijst, waarvan ze zei dat het een bom was. De overvalster liet het pakketje zien en eiste geld. Toen de loket- tiste haar enkele duizenden gul dens had overhandigd, maakte zij zich uit de voeten. Het pakket dat voorzien was van instructies liet ze achtei'. Ijlings ontruimde de politie de winkel. Toen de overval plaats vond. om 9.30 uur, waren echter nog niet zoveel mensen aanwe zig. Experts van de Explosieven Opruimingdienst in Culemborg hebben de inhoud van het pak ketje snel achterhaald. Prinses Margriet lijdt aan hernia DEN HAAG (ANP) - Prinses Margriet moet in verband met een hernia twee weken strikte bedrust houden. Daardoor heeft ze alle afspraken voor de ko mende twee weken moeten af zeggen, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst dinsdag. Het zal van het herstelproces afhangen of de prinses over twee weken weer haar officiële programma zal kunnen hervatten. i.Ü.i ires- 'Van onze correspondent) hg« HANNESBURG - Het ANC 1 een verbod op het dragen n speren in heel Zuid-Afrika niet slechts in de zwarte fonoorden die tot 'onrustge- Sdcn' zijn verklaard. l!' heeft een woordvoerder van grootste zwarte oppositiebe- ©ng dinsdag gezegd naar nleiding van de overeenkomst maandag is gesloten tussen sident De Klerk, Zulu-ko- G°odwill Zwelethini en In- tna-leider Buthelezi. Daarbij "'dl het dragen van de speer, ih'aditionele assegaai, aan Kien gelegd, f' «gens de ANC-woord voerder i pperking van het verbod tot 7,\ onrustgebieden niet afdoen- -Het feit dat de regering de as- 1-" j*ai had uitgezonderd van het bod op traditionele wapens'. waaronder ceremoniële bijlen, was een van de redenen voor het ANC om de onderhandelingen met de regering over een nieuw politiek bestel op te schorten. Het ANC had voorts een ultima tum gesteld, onder meer het ont slag van de ministers Vlok (poli tie) en Malan (defensie), waar aan de regering niet wilde vol doen. Inkatha en ANC zijn gewikkeld in een machtsstrijd die de afge lopen vier jaar aan minstens 5000 mensen het leven heeft ge kost. De rol van speren, dolken en kapmessen in het geweld is be perkt, volgens een onderzoek van het liberale Instituut voor Rassenrelaties (IRR). Deze wa pens zijn in de eerste maanden van dit jaar slechts in 18 procent van de incidenten gebruikt. DEN HAAG (ANP) - Binnen vier jaar moet een einde komen aan de algehele huurverhoging, zo als die nu jaarlijks door de Tweede Kamer wordt vastge steld. De huren moeten dan al leen extra omhoog bij wonin gen waarop het rijk subsidie geeft. Daarbij dient wel een door de Kamer aangegeven ma ximum percentage gehanteerd te worden. Dat zegt volkshuisvestings woordvoerder W. de Pree van de PvdA. Hij vindt een huurverho ging over de hele linie „te grof', omdat een deel van de op brengst niet leidt tot lagere rijkssubsidies, maar in de zak ken van de verhuurders terecht komt. Bovendien veroorzaakt algehele huurverhoging inflatie, dus ho gere lonen, wat via de koppeling nadelige gevolgen heeft voor het rijk. Ook brengt huurverhoging hogere uitgaven voor individue le huursubsidie met zich mee. De besparingen kunnen daar door voor het rijk lager uitvallen dan de extra uitgaven, aldus De Pree. Het kabinet besloot in de tus senbalans de huren niet met 3 procent per jaar te verhogen, zo als de laatste jaren gebruikelijk was, maar met 5,5 procent. De opbrengst wordt gebruikt om de woningbouwsubsidies voor ver huurders te verlagen. Boven dien moeten die verhuurders de niet-ingrijpende woningverbete ring nu grotendeels uit eigen zak te betalen. De Pree vindt het op zich terecht dat de huren extra stijgen om de rijkssubsidies te verminderen. Hij ziet echter niet in waarom woningen waarvoor geen rijks subsidie meer wordt verstrekt, of zelfs nooit is verstrekt, ook jaarlijks duurder moeten wor den. Het Kamerlid vindt dat er „zo snel mogelijk" een systeem moet komen waarbij het jaar lijks huurverhogingspercentage alleen nog dient om aan te geven met hoeveel de rijkssubsidie moet worden verminderd. Dat zou kunnen via de „huur- sombenadering", waarmee mo menteel een aantal corporaties mag experimenteren van staats secretaris Heerma (volkshuis vesting). Dat houdt in dat de cor poraties onder bepaalde voor waarden zelf de huren mogen vaststellen, mits dat de rijkssub sidie gelijk blijft. Als die proef een succes wordt, wil Heerma een dergelijke aan pak landelijk invoeren. De Pree pleit ervoor de huursombenade- ring dan niet alleen in de sociale, maar ook in de particuliere huursector te hanteren. Blijkt de huursombenadering niet te werken, dan moet Heerma naar Zuidafrikaanse kerkleiders beijveren zich de laat ste dagen om te voorkomen dat het overleg tus sen de regering-De Klerk en de zwarte bevrijdings beweging ANC over democratie, deling van de macht en een nieuwe grondwet volledig vastloopt. De gevolgen van zo'n impasse zijn voor het Zuid-Afrika van vandaag niet te overzien. Het risico is dan immers aanwezig dat de polarisatie tussen blank en zwart weer verscherpt, dat de gewapende strijd van de zwarte massa tegen de regering terugkeert en dat het land vervalt in ellendige verhoudingen onder een noodtoestand, zoals die gold in de donkerste jaren van het apartheidsbewind. Het besluit van het ANC om de onderhandelingen met de blanke minderheidsregering in Pretoria op te schorten, vlak voor het Pinksterweekend, was tot dusver het absolute dieptepunt in het toch al zo moeilijke proces om het nieuwe Zuid-Afrika dichterbij te brengen. On danks alle goede bedoelingen aan weerskanten wordt het nu al meer dan een jaar bedreigd door het gruwelijke, bloedige geweld in de zwarte woonoorden rond Johannesburg. Daar en elders zijn inmiddels duizenden mensen om het leven ge komen. De zware terugslag in het vredesoverleg is ontstaan dooi de onmacht om aan dat geweld een eind te maken. En dat komt omdat de achtergrond van de moordpartijen zo in gewikkeld is en in feite wordt beïnvloed door alle problemen waarmee Zuid-Afrika van vandaag kampt. Een verbod op het dragen van alle wapens, inclusief de vervaarlijke asse gaai, de traditionele speer van de Zulu's, is in feite méér dan een maatregel ter bestrijding van de zware criminaliteit. De assegaai staat symbool voor het prestige van de Inkatha-be- weging van Zululeider Buthelezi. de zwarte prins die in het verleden het blanke apartheidsbewind heeft gesteund en nu in een politieke strijd om de macht van de zwarten is gewik keld met het ANC van Nelson Mandela. Voeg daarbij de be schuldigingen van het ANC dat de blanke politie bij het ge weld in de woonoorden op de hand is van de Zulu's en het is duidelijk dat de nu woedende 'oorlog' van zwart tegen zwart veel dieper steekt dan stammenstrijd en persoonlijke afreke ningen. Het is een vorm van onbeheersbare terreur gewor den. maar tegelijk de politieke strijd op straat die de onder handelingen aan tafel verlamt. Het geweld in de zwarte woonoorden met hun erbarmelij ke leefomstandigheden is niet los te koppelen van de zware crisis die Zuid-Afrika doormaakt van onderdrukking en apartheid naar een volwaardige democratie. Het heeft al les te maken met de diepe frustraties onder de zwarte bevol king na anderhalfjaar van hoge verwachtingen over komen de veranderingen en over een doorbraak in een volkomen dolgedraaid politiek systeem. Dat-systeem - de internatio naal bestreden apartheid - heeft veertig jaar lang geweld uit gelokt en aangewakkerd. Het heeft in de zwarte, weggestopte woonoorden een normloosheid en sfeer van eigen rechter spelen opgeroepen, die nu nog extra wordt gevoed door onge loof. Ongeloof over de vraag of het ooit nog goed komt met Zuid-Afrika. Voor de oplossing van het geweld-probleem is geen eenduidig recept voorhanden. Toch zijn alle betrokken partijen er verantwoordelijk voor om te helpen zoeken naar een oplossing. Door elkaar het vertrouwen op te zeggen wordt het geweld alleen maar opgepookt. En dat is wat de kerkleiders met hun bemiddeling proberen te voorkomen. Hun pogingen daartoe verdienen net zoveel steun als jaren lang de strijd tegen de apartheid. De moord op de oud-premier van India Rajiv Gandhi is de climax van een verkiezingscampagne die met een golf van geweld gepaard gaat. India, de grootste democratie (meer dan zeshonderdmiljoen mensen), is een land dat wordt geteisterd door tegenstellingen. Politiek, religieus en sociaal ligt de conflictstof tussen de onderscheiden bevolkingsgroe pen hoog opgestapeld. Rajiv Gandhi, leider van de Congres partij, heeftin de vijfjaar van zijn premierschap gepoogd om het land tot een eenheid te smeden. Hij nam in 1984 wat dat betreft de fakkel over van zijn moeder, Indira Gandhi, die ook al bij een moordaanslag om het leven kwam. Maar het is Rajiv niet gelukt. Het is de tragiek van India dat het demo cratisch proces steeds opnieuw door zoveel geweld wordt overschaduwd. Hoewel India, dat in 1947 onafhankelijk werd, zich opvallend boven het niveau van een ontwikke lingsland heeft uitgetild, is het gebrek aan samenhang onder de bevolking een handicap, die steeds weer diepe sporen in deze ingewikkelde samenleving trekt, vdM ROTTERDAM (ANP) - De industriebond FNV heeft dinsdag: met de directie van Shell overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. Met name de bereidheid van Shell om het eindbod bij te stellen op het punt van extra vrije tijd en dit te vervatten in een eenjarige cao in plaats van een tweejarig contract, leidde tot de overeenstem ming. Het personeel bij de produktiebedrijven van Shell krijgt de mogelijk heid om de feestdagentoeslag voor driekwart in vrije tijd op te ne men, hetgeen per jaar twee compensatiedagen oplevert. Op het financiële vlak is overeenstemming bereikt over een loons verhoging van 3 procent op 1 april, een herstructurering van de loon schalen op 1 juli die 1 tot 1.5 procent oplevert en een loonsverhoging van driekwart procent per 1 januari 1992. andere middelen zoeken om tot een „gedifferentieerde huurver hoging" te komen, aldus het Ka merlid. Op initiatief van D66 heeft de Eerste Kamer dinsdag besloten nog geen goedkeuring te geven aan het wetsvoorstel van staats secretaris Heerma om de huren op 1 juli met 5,5 procent te verho gen. De fractie van D66 is onte vreden over de antwoorden die Heerma heeft gegeven op haar vragen. Of liever gezegd: de be windsman heeft een aantal vra gen helemaal niet beantwoord. Ook CDA en PvdA hebben Heer ma dinsdag na schorsing van het debat in de senaat nadere schrif telijke vragen gesteld. De voor zitter van de Eerste Kamer heeft, het debat nu verdaagd tot dins dag 28 mei. Dan moeten de frac ties in de senaat wel akkoord gaan met het wetsvoorstel, an ders gaan de huren op 1 juli niet omhoog. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000» Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3