ilnktvissen lieten zich strelen De Kikkers vieren hun 10-jarig bestaan Scheepsbel van de Cornelis gevonden Duiker Harmen van den Heuvel filmde Oosterscheldeleven TERNEUZEN - Normaal ge sproken is hij operator bij Dow Benelux in Terneuzen. Dus als hij aan het werk is, droomt hij steevast weg. Denkend aan het water en vooral wat zich onder je waterspiegel afspeelt. Ter- icuzenaar Harmen van den Heuvel (36) is verknocht aan dat water. Natuurlijk is hij niet de lige, maar wat hij met dat wa- erdoel. is wél uniek. Eerst was lij schipperskind, toen voer hij mee op een duwboot, daarna dook-ie 'erin' en toen hij zich lenmaal had bekwaamd in het duiken, werd hij onderwater-fo- lograafen -filmer. een gespecialiseerd laborato- fiuni in Amsterdam wordt mo- lenteel de laatste hand gelegd an de montage van zijn eerste jnderwaterfilm', een video-pro- die van veertig minuten, he- iaal gewijd aan de Ooster- ihelde. Van den Heuvel heeft er jim een jaar aan gewerkt. Voor Ie muziek bij zijn film heeft hij ich verzekerd van de medewer- van de zo langzamerhand [vermaarde musicus Raoul Zaad 'i Noordijk uit Leiden. Die ver kocht al een half miljoen CD's, dus dat zegt genoeg. Eind juni of begin juli ligt de videoband 'Oosterschelde, meer dan alleen water'in de winkel. „M'n ouders zaten in de binnen vaart, net als trouwens de ou- 10 ders van m'n vaders kant. Men- ui Krimpen aan de IJssel. In '69 gingen ze aan de wal wonen. Toen ben ik door blijven varen, omdat dat nu eenmaal een enor- nit me aantrekkingskracht op me eÉ uitoefende. Ja, ik ben opge ld groeid in schippersinternaten in 'w Rotterdam, met mooie namen 'als 'Voor Anker' en 'De Stuur- 'hut'. Ik zat tot '77 op een duw- combinatie. Na wat meningsver- schillen ben ik toen ook aan de nl g gaan en bij Dow gaan werken." k Bedrijf :Via collega's bij de chemie-gi- 'gant kwam hij in aanraking met de duiksport. En dat duiken bracht hem weer terug bij z'n ou- fil we liefde, de binnenvaart. „Ze deden weieens een beroep op me om bijvoorbeeld even een schroef te inspecteren of iets der gelijks. Onder water dus. In '86 heb ik samen met twee andere 'zeg maar amateur-duikers het >s iuikbedrijf Van den Heuvel op- gericht. Een klein bedrijf dat we !f; er naast ons dagelijks werk bij doen. Je kunt er niet van leven want de concurrentie is hard in die wereld, maar leuk is het wel. We doen nog steeds inspecties onder water, het cleanen van een schroef ook. In deze branche kun je beter samenwerken dan el kaar beconcurreren want anders kom je helemaal nergens." In 1980 begon Harmen van den Heuvel zich te specialiseren in onderwater-fotografie. Een spe cialiteit, jawel. Fototoestellen had hij al, want dat was ook al tijd een hobby van hem. Hij kocht speciale attributen voor het gebruik van die toestellen onder water en werd opnieuw door z'n vroegere maats, de schippers, in de arm genomen. Nu om foto's te maken van 'pro bleempjes' aan schepen onder de waterlijn. Inspecties in beeld dus. Anderhalf jaar geleden had hij een tegenvaller. Hij was naar Kenya gereisd om er die prachti ge kleuren onder water te foto graferen. Toen sloeg het noodlot toe: een van z'n camera's 'ver dronk', net als een flitser. „Toen heb ik verder maar gewoon vakantie gevierd; er zat niks an ders op." Op dat moment besloot Van den Heuvel over te schakelen op 'on derwaterfilmen'. Hij schafte zich peperdure apparatuur aan. naar zijn zeggen van televisie-kwali teit, en besloot z'n eerste film te wijden aan de Oosterschelde. Dat gebied kent hij immers op z'n duimpje. Uniek „Ik heb er tenslotte ruim dui zend duiken gedaan. Met die kennis van het gebied, de biolo gische kennis die je daarbij ook opdoet, plus je kennis van het werken met onderwater-came ra's kun je leuke dingen doen. Dat is gebleken. In die veertig minuten durende film laat ik de kijker kennismaken met zestig verschillende diersoorten. Van het kleinste slakje tot - en dat is uniek - de paring van inktvis sen, gevolgd door het 'weghan gen' van hun eitjes én het uitko men ervan. Voor zover ik heb kunnen nagaan, is dat uitkomen van die eieren van de inktvis nauwelijks of nooit op film vast gelegd." „Je moet ervaring hebben met de dieren onder water. Je moet weten wanneer ze wat doen en hoelang ze daarmee bezig zijn. En je moet ze, zoals in het geval van die inktvissen, natuurlijk ook weten te vinden. Ikzelf zit het liefst aan de zuidkant van de Oosterschelde, zo tussen We- meldinge en Kattendijke... het Goese Sas ook." 'De Oosterschelde. meer dan al leen water'. Van den Heuvel: ..Dat het een uniek gebied is. wisten we natuurlijk al. Maar toch sta je versteld van de onwe tendheid bij heel veel mensen. Ik toon het allemaal om ook nog- eens aan te geven dat we er heel zuinig op moeten zijn." Heeft Harmen van den Heuvel, een kenner van de Oosterschel de toch, veel veranderingen waargenomen sinds de inge bruikname van de pijlerdam? „Ik denk dat de echte verande ringen pas over pakweg twintig jaar zichtbaar zullen zijn. Na tuurlijk zie je wel verschuivin gen. maar die waren er vroeger ook. Dat is dus moeilijk te zeg gen. Wat ik wel heb vastgesteld is dat dieren die voornamelijk voorkomen in stilstaand water, nu ook op bepaalde plaatsen in de Oosterschelde te vinden zijn. Dat zegt dus toch wel iets... Weet je wat leuk is? Als je geduld hebt en lang in hun buurt blijft, kun je dieren vaak heel gemakkelijk aanraken. Die inktvissen ook. Dat zijn toch schuwe dieren. Maar ze lieten zich wel strelen." Voorzichtig Het is overigens een fabel dat het water alleen in de Ooster schelde nog helder is. Van den Heuvel dook onlangs ook in de Westerschelde. Daar had hij ruim drie meter zicht en dat viel hem op. Zoals het hem ook op viel dat er bij Terneuzen weer re gelmatig grote Noordzee-krab- ben worden gesignaleerd. Het gaat dus iets vooruit. ,.Op de Noordzee maakten we het laatst ook mee. Bij een van de duik- trips zaten we bij de Noordhin- der. zo n zestig kilometer uit de kust. We doken daar naar het vrachtschip Birkenfelz - dat schip ligt gewoon rechtstandig op de bodem, een plaatje - en verbaasden ons erover dat daar zeker dertig tot veertig meter zicht was. Het is dus nog niet al lemaal kapot. Dat wil ik ook aantonen met m'n film. Nog niet alles is verloren: er zijn overle vingskansen. Maar dan moeten we wel voorzichtig zijn." Z'n volgende project: een film over de wrakken op de Noord zee. Er liggen, weet hij, prachtige exemplaren bij. Maar eerst de Oosterschelde-film. Die komt voor een schappelijke prijs in de handel. „Wantik wil-een zo groot mogelijk publiek bereiken." Met de verkorte wedstrijdversie won hij in november en april overi gens al tweede prijzen op festi vals voor onderwaterfotografie en -film in Montpellier en Ant werpen. En in februari won hij een eerste prijs op een soortge lijk festival in eigen land Wout Bareman Duiker Harmen van den Heuvel uit Terneuzen temidden van zijn filmapparatuur foto Camile Schelstraete) i 'Oosterschelde, meer dan alleen water' bevat unieke onderwater-opnamen (foto Camile Feest bij zwemvereniging Hulst HULST - Maandagavond, ruim voor zes uur, betreden de eerste kinderen aan de hand van gejaagde moeders de foyer van het overdekte zwembad De Driehoek. Sinds de opening van het bad op 1 mei 1981 is dit beeld de aankondiging van ruim vier uur zwemplezier met de Watervriendcnvereni- ging 'De Kikkers'. Wapperend met hun lidmaatsehapkaart verdringen de jonge zweml'a- naten zich voor de ijlings met enkele tafels gecreëerde balie. Als zij even voor zessen de kleedlokalen mogen opzoe ken, nemen de moeders met een zucht van verlichting plaats in het restaurant. Nip pend aan een consumptie be kijken zij vanachter een gla zen wand de vorderingen van hun kroost in het water. „Zo gaat het nu al tien jaar", vertelt secretaris Albert Ras van De Kikkers met een twin keling in zijn ogen. „Over ruim een half uur staat de volgende groep voor de deur." Tot half elf maken drie jeugdgroepen, één tienergroep en twee eenheden volwassenen wekelijks op maandagavond gebruik van het zwemwatër in De Driehoek. Onder de doelstelling: 'jong en oud sport laten bedrijven voor een aanvaardbare prijs' werd op initiatief van enkele enthou siastelingen op 21 mei 1981 De Watervriendenvereniging De Kikkers officieel opgericht. Een klein jaar daarvoor, toen de eerste heipalen voor De Driehoek de grond in gingen, kwam de vereniging eigenlijk al voorzichtig van de grond. De ruim tachtig leden doken toen eerst in Terneuzèn het water in en later toog men naar het overdekte bad in het Belgische Kieldrecht. In de maand dat De Driehoek zijn deuren open de voor het publiek, werd de of ficiële status verkregen. Deze meimaand vieren we dus ons 10-jarig jubileum." Diploma's In korte tijd is het ledenbe stand van De Kikkers uitge groeid tot ruim 400. Nu prijken 260 namen van jongeren tussen 0 en 18 jaar op de ledenlijst. Zo'n dertig medewerkers staan garant voor elementair zwem onderwijs en begeleiding bij het behalen van alle erkende diploma's. Albert Ras gaat er prat op dat van de medewer kers er twintig gediplomeerd zijn om zwemonderwijs te ge ven. -Dat is de verdienste van het bestuur. Wijlen Gijs de Graaf uit Terneuzen mag je gerust als geestelijk vader van De Kik kers bestempelen. Met het di ploma voor zwemonderwijs op zak leidde hij belangstellenden op om in zijn.voetsporen te tre den. Dit sneeuwbaleffect zorg de ervoor dat momenteel een deskundig kader de kinderen en volwassenen vrijwillig klaar kan stomen voor de basisdiplo ma's A en B en de zwemvaar- digheidsbrevetten 1, 2 en 3. En wie nog verder wil gaan kan een keuze maken uit nog zes pakketten. Zo zie je dan ook vooral de wat oudere leden ge regeld snorkelen, kunstzwem- men, plankspringen, nosta- ligsch zwemmen, de balvaar digheid in het water aanleren en het pakket 'Red jezelf beoe fenen. Onlangs reikten we het 1500ste diploma uit aan één van onze leden. De animo om tot onze vereniging toe te tre den is dan ook zeer groot. Jam mer genoeg is er sprake van een wachtlijst. Toen de gemeente Hulst in de beginperiode van onze vereniging als bezuini gingsmaatregel al vlug het schoolzwemmen afschafte, was er zelfs een wachtlijst van twee jaar. Door de aanvangsleeftijd voor toetreding op te voeren, van 5 naar 6 jaar, hebben we een wat snellere doorstroming kunnen bewerkstelligen, maar niettemin is er soms nog spra ke van een wachtlijst van een jaar. Enkele ouders hebben hier ai heel handig op inge speeld door direct na de ge boorte hun kinderen op de wachtlijst te plaatsen. Zo zijn ze er zeker van dat ze over zes jaar lid kunnen worden. Opval: lend is verder dat nogal wat kinderen bij het verlaten van de basisschool in eerste instan tie ook De Kikkers vaarwel zeggen. De studie zal wel teveel tijd in beslag gaan nemen. Als ze eenmaal het voortgezet on derwijs binnen zijn gestapt krijgen ze te horen dat ze zeker de ontspanning niet uit het oog moeten verliezen en een combi natie met de studie moeten vinden. Het gevolg is dat ze zich weer bij ons aanmelden." Schaduw Naast het feestelijk tintje dat de watervrienden aan hun jubi leum geven, hangt er na tien jaar voor het eerst een tlinke schaduw over hun vereniging- geworpen. Financieel heelt de vereniging zich nog nooit veel zorgen moeten maken. Of het moet in het eerste jaar geweest zijn. toen de zeven bestuursle den elk garant stonden voor een lening van 35 gulden om van startte kunnen gaan. Jaar lijks stond de gemeente garant voor een subsidie van 30 gul den per jeugdlid. Dit bedrag en de contributie van de vierhon derd leden maakte De Kikkers tot een kerngezonde vereni ging. „Blijkbaar vindt de gemeente ons te rijk" zegt Ras. „In de nieuwe reglementen van de subsidieverordening voor jeugdsport staat nu als eis dat om in aanmerking te komen voor de maximale subsidie de vereniging moet deelnemen aan een landelijke competitie. We zijn echter een onderdeel van de Nederlandse Culturele Sportvereniging <NCS) en dat Enkele leden van de jubilerende z\v hoek ifoto Camile Schelstraetei reniging De Kikkers in hel water van zwembad De Drie- betekent puur recreatief zwem men in alle geledingen. Als we plaats moeten inruimen voor wedstrijdzwemmers dan zou dat ten koste gaan van de ver schillende opleidingen. Boven dien brengt dat een forse con tributieverhoging met Izich mee. Dit druist tegen onze doelstelling in. Het gevolg is nu wel dat de gemeente de subsi diekraan dicht draait tot één derde van het oorspronkelijke bedrag. Om onze extra jeugd- activiteiten, zoals een jaarlijks uitstapje, te laten doorgaan, is voor het. eerst een grote loterij op touw gezet. Met, de op brengst van de 6500 loten ho pen we onze succesvolle tradi tionele dagtrip naar een zwem paradijs te kunnen financieren. Hopelijk zorgen de toekomst plannen van de gemeente straks niet voor de tweede domper. Een modernisering van het bad staat/ hoog op de prioriteitenlijst. Dit kan een verhoging van de huur beteke nen. Wij zijn nog wel de enige zwemvereniging uit de ge meente Hulst, die gebruik maakt van De Driehoek. Sinds de opening van het zwembad wordt er nauw met de gemeen te samengewerkt. Wij gebrui ken bijvoorbeeld eikaars mate riaal voor de lessen of het vrij spelen in het water." Om maar niet vooruit te lopen op verdere onpopulaire maat regelen. geeft Albert Ras een opsomming van de feestelijke activiteiten ter gelegenheid van het jubileum. De leden hebben zich begin deze maand al kunnen vermaken met een spelcireuit in het water. Voor de kinderen is er nog een te- ken-kleurwedstrijd met als thema 'het zwemmen' of 'De Kikkers'. Zaterdag 25 mei staat er een feestavond voor volwassen leden en medewer kers op het programma. Als laatste activiteit geeft de wa tervriendenvereniging De Kik kers een week later een jubi leumreceptie in het restaurant van De Driehoek Deze begint om 20.00 uur. „Als dit achter de rug is. zwemmen onze leden in juni het tiende seizoen nog en kele weken vol", besluit Ras. „In juli en augustus begint er een rustperiode. Onze kikkers springen in september weer het water in. Terwijl de amfibieën in de natuur zich dan gaan voorbereiden op hun jaarlijkse winterslaap, kwaken de kik kers in De Driehoek er weer lus tig op los." Edy de Witte Spacecake GENT - Kopje koffie glazewasser. vroeg Charlotte aan Her man. Graag, antwoordde deze. Wist hij veel. Zoals het heel normaal is dat je bij sommige klanten met vuile ramen een glaasje jonge klare krijgt, zorgt Charlotte er steeds voor dat bij de koffie een brokje hasj ligt. Wist Herman veel. Hij raakte er al snel van in de (volken. high zogezegd. Gelukkig heeft hij met al dat glazenwassen geen last van hoogtevrees. Charlot te en Herman verkochten dit verhaal ajgelopen vrijdag voor de rechtbank in Gent. Rechter Van Praet zei: 'Daar trappen wij niet in'. Herman wist echter van niks en Charlotte barstte in tranen uit. Haar verdediger zei: 'Maar meneer de r-eehter. Mijn cliënt is een echte intellectueel. Ze leest werk van'Jean-Jaëgues Rous seau en beschikt over zeeën van tijd waarin zij dubt over de zin van het bestaan. Ze is een eenzame vrouw ook. die tenge volge van een handicap aan geen werk en geen lief geraakt. De meeste problemen worden ontvlucht door het op beperkte schaal verkopen van softdrugs. Wat is daar nou toch mis mee - als je dat dan aan een cliënt presenteert in de vorm van een plakje, cake', luidde het verweer van de advocaat. Rechter Van Praet was aanvankelijk sprakeloos, maar zag zich toch genoodzaakt een straf uit te spreken. Dat doet hij over twee weken. Nu is er eerst lijd voor een bakje koffie... Verzamelaars TEM SE - Wie kent ze niet, de frutselaars die in het café elk bierviltje tol een zielig hoopje karton uitpluizen. En dan is er nog liet type barhanger dat zich specialiseert in visuele mop pen en hiervoor dankbaar gebruik maakt van de achterzijde van het waardeloze bierkaartje. Zonde is dat. vinden de broers Theo en Marcel uit Temse. Samen hebben ze zowat 10.000 bierviltjes verzameld. Een ideale hobby. De viltjes kunnen immers gratis worden meegenomener komt dus geen geldklopperij bij kijken. Trouwens, er is geen verband tussen een stevige drinker en een verzamelaar van bierviltjes, omdat de laatste steeds over een heldere geest moet beschikken, beioeren de twee. Boven dienverschijnen er steeds meer viltjes met reclame voor wa tertjes en softdrinks. Maar pas op. bierviltjes verzamelen is niet. echt simpel. Het eerste probleem is het inventariseren. Theo werkte aan een eigen systeem waarbij hij elk viltje ko pieerde en nauwkeurig beschreef. Een tweede probleem is een presentatie. Opstapelen in een oude schoendoos is niet alles. Daarotn plakken Marcel en Theo de kleurrijkste reek sen op (en doener een doorzichtig folietje oven of lijsten ze in. Succes voor Zweedse expeditie GRUNDKALLEN/TERNEU- ZEN - De Zweedse expeditie die vorige week maandag uitvoer om het wrak van de in 1922 ge zonken Terncuzense vracht vaarder Cornelis te lokaliseren heeft succes gehad. Dank zij de moderne apparatuur welke expeditieleider Okan Torian en zijn team van veertien duikers tot hun beschikking had. werd het tien mijl uit de kust van Zweden nabij de Alandseilan- den liggende wrak donderdag 16 mei om 22.00 uur gelokali seerd. De weersomstandigheden wa ren tussen het tijdstip van ver trek uit Grundvall en het vinden van de Cornelis inmiddels danig verslechterd. Reden voor Torian om te besluiten langer dan de ge plande vijf dagen boven het schip te blijven. Want het wrak dat volgens oude kaarten de Cornelis zou moeten zijn kon pas als zodanig worden gekwalifi ceerd wanneer bewijsstukken boven water zouden komen. Het Pinksterweekeinde bracht het langverwachte succes: duikers vonden de scheepsbel met de naam van het schip erop gegra veerd, De vondst is wellicht reden voor Torian het scheepswrak verder te doorzoeken, hoewel er vol gens de oude scheepspapieren geen waardevolle lading aan boord was. Maar omdat in Zwe den gevestigde musea al belang stelling hebben getoond voor de bel, die de expeditieleden zeker te gelde willen maken om al thans een deel van de kosten te dekken, zijn er wellicht nog meer van dergelijke attributen aan boord die. eenmaal boven water, geld in het laatje kunnen bren gen. Voorlopig blijft het voor de gelegenheid ingehuurde vaar tuig Hunter tot en met donder dag 23 mei bij het wrak. alvorens de thuisreis te aanvaarden. Pierre van Damme De bemanning van de Cornelis vóór hel vertrek in 1920

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 27